Wojna domowa na Ukrainie 31.10.2019r.- 1606 dzień od nowego rozejmu.


Duńska Agencja Energetyki (DAE) wydała wczoraj (30.10.2019r.) zezwolenie na budowę w duńskich wodach terytorialnych gazociągu „Nord Stream 2”. USA wraz z ich zagorzałymi sojusznikami z byłych krajów demokracji ludowej z flanki wschodniej i Ukraina sprzeciwiły się temu projektowi. Rosyjska rura uniemożliwiła Ameryce sprzedaż swojego gazu w Europie. Ukraina starała się wszelkimi sposobami do ostatniej chwili utrzymać tranzyt rosyjskiego gazu. Teraz „Gazprom” może zakończyć budowę i wiadomo już, kiedy pierwszy rosyjski gaz trafi do Europy Zachodniej z pominięciem Ukrainy.

Jak poinformowała w środę krajowa agencja energetyki DAE, Dania wydała zezwolenie na budowę odcinka gazociągu „Nord Stream 2” na duńskim szelfie kontynentalnym na południowy wschód od Bornholmu na Morzu Bałtyckim.

Kraj ten pozostał jedyną przeszkodą umożliwiającą dokończenie budowy rosyjskiego gazociągu. Już wcześniej, bo od roku, budowa „Nord Stream 2” została już zatwierdzona przez Finlandię, Szwecję i Niemcy.

Zezwolenie DAE ma ogromne znaczenie zarówno dla samego projektu, jak i dla pozycji negocjacyjnych „Gazpromu” z Ukrainą w sprawie dalszego tranzytu swojego gazu, a także dla geopolitycznej walki USA z Rosją. To oczywiście zwycięstwo Moskwy na wszystkich trzech frontach. Chociaż niestety nie uratuje to gazociągu przed nowymi ewentualnymi zagrożeniami w przyszłości.

Dlaczego Dania podjęła jednak pozytywną decyzję?

Po pierwsze dlatego, że Dania nie miała prawdziwych powodów do odmowy. Problemów ze specjalistyczną wiedzą na temat zagrożenia środowiska naturalnego przez inwestycję po prostu nie było. W efekcie trasa tej rury podąża trajektorią pierwszego „Nord Streamu”. Dlatego Dania po prostu od lat nie podjęła pozytywnej ani negatywnej decyzji. Przeciągała wydanie decyzji wyłącznie w wyniku nacisków ze strony Stanów Zjednoczonych, które są ze względu na swoje interesy geostrategiczne zdecydowanym przeciwnikiem budowy nowej nitki „Nord Stream 2”. Chodzi tu przede wszystkim o to, że dokończenie projektu budowy „Nord Stream 2” uniemożliwia amerykańskiemu LNG podbój europejskiego rynku gazu.

A miał to być świetny biznes, który jednocześnie mógł służyć do wywierania nacisków politycznych. W ten sposób otwierając nową erę stosunków na linii Waszyngton- Europa Zachodnia. Co przy słabnących tam wpływach światowego hegemona miało miało kapitalne znaczenia dla interesów politycznych USA.

Wydając zezwolenie, Kopenhaga wyjaśniła- szczególnie w odniesieniu do Stanów Zjednoczonych, że jest do tego zmuszona na mocy zobowiązań królestwa wynikających z Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza.

„Dania już nie miała żadnych argumentów. Nie mogła przeciągać wiecznie braku podjęcia decyzji. Zwłaszcza po tym, jak wydała pozwolenie na ułożenie rurociągu ‚Baltic Pipe’ na dostawy gazu do Polski. Ta aplikacja została niedawno otrzymana, ale pozwolenie zostało wydane natychmiast. Jednocześnie od dwóch lat nie była podjęta decyzja w sprawie rosyjskiego wniosku. To tylko absurdalna sytuacja”– ocenił Konstantin Simonow, dyrektor generalny rosyjskiego Narodowego Funduszu Bezpieczeństwa Energetycznego (NFBE).

Gdyby tak się nie stało, rosyjski operator „Nord Stream-2” wraz ze swoimi europejskimi partnerami zmusiłby Kopenhagę do zatwierdzenia wniosku przez sąd, a nawet do wypłacenia odszkodowania za szkody.

Dania zatwierdziła trasę alternatywną do trasy głównej. Jednak spośród tych dwóch alternatyw, najbardziej preferowana dla Rosji została zatwierdzona- na południowy wschód od wyspy Bornholm na Morzu Bałtyckim. Trasa północno-zachodnia byłaby droższa.

Był to ostatni z możliwych terminów na podjęcie decyzji zezwalającej na budowę „Nord Stream 2” aby nie wystąpiło ryzyko opóźnienia zakończenia jej o pół roku lub roku, w odniesieniu do planowanego terminu zakończenia prac.

Tak więc, zezwolenie z Danii dotarło prawie na czas.

„W rzeczywistości we wtorek ostatni odcinek rury dotarł do ​​duńskich granic. W odniesieniu do tego Dania przeciągała pracę o tydzień. Teoretycznie ‚Gazprom’ będzie miał czas na ukończenie gazociągu do nowego roku. Ale to da tylko przewagę psychologiczną. Dostawy gazu od 1 stycznia nie będą mogły się rozpocząć. Jest to technicznie niemożliwe. Konieczne będzie przeprowadzenie rozruchu i napełnienie rur gazem technicznym. Zajmie to co najmniej trzy do czterech miesięcy. Przykład ‚Turkish Stream’ pokazał, że praca ta zajmuje tyle czasu. Dlatego ‚Nord Stream-2’ doprowadzi gaz dla konsumentów do końca zimy”– powiedział Konstantin Simonow.

Ułożono już ponad 2100 kilometrów dwóch rurociągów. Duński odcinek gazociągu jest stosunkowo krótki i wynosi 147 km. Średnia prędkość statku do układania rur wynosi 4-5 km dziennie. Budowa duńskiego odcinka może więc potrwać około 36 dni lub 4-5 tygodni. Zarząd „Nord Stream 2” poinformował, że „prace przygotowawcze, takie jak montaż ochronnych podkładek betonowych i kamiennej płyty na skrzyżowaniu z istniejącą infrastrukturą (kable i gazociągi- dopisek mój), a także układanie rur, rozpoczną się w najbliższych tygodniach. Do budowy odcinka duńskiego zostaną wykorzystane rury z terminalu logistycznego w Mukran na niemieckiej wyspie Rugii.”

W ten sposób „Nord Stream-2” rozpocznie dostawy gazu do Europy w marcu lub kwietniu 2020 r.

„Na początku drugiego kwartału ‚Gazprom’ całkowicie rozwiąże problem z ‚Nord Stream-2’ i, sądząc po wszystkim, Bułgaria również wyjdzie z budową rury przez swoje terytorium do drugiego kwartału. Oznacza to, że wszystkie problemy gazowe z Ukrainą sprowadzają się do tego, jak przeżyć w pierwszym kwartale 2020 r., Jeśli Kijów nadal nie podpisze umowy tranzytowej”– ocenił Simonow.

Jeśli jednak technicznie niemożliwe jest rozpoczęcie dostaw zimą- w okresie styczeń-marzec, to „Gazprom” nie musi się już spieszyć. Ponieważ w tych miesiącach spada zapotrzebowanie na gaz, a po sezonie grzewczym gwałtownie spada.

W każdym razie decyzja Danii poprawia pozycję tranzytu gazu przez „Gazprom”.

„Psychologicznie ‚Gazprom’ ma dodatkowy argument w negocjacjach gazowych z Ukrainą. W rozmowie z ukraińskimi i europejskimi politykami poruszono temat, że Dania nie daje nam pozwolenia, więc zgódź się. Dlatego wydanie zezwolenia jest ważnym argumentem”– powiedział Simonow.

„Korzyścią jest to, że odcina to zdolność Ukraińców do walki o długoterminowy kontrakt. Teraz jest jasne, że ‚Nord Stream-2’ i ‚Turkish Stream’ zostaną ukończone, więc nie ma sensu rozmawiać o umowie na 10 lat lub dłużej oraz o 90 miliardach metrów sześciennych”– potwierdził Igor Juszczkow, jeden z głównych ekspertów NFBE.

Jednak to, czy pomoże to w podpisaniu korzystnej dla „Gazpromu” umowy tranzytowej z Ukrainą od 1 stycznia 2020 r., nie ma wielkiego znaczenia. Dlatego gdyż dużym plusem jest to, że infrastruktura lądowa w Europie budowana jest bardzo szybko.

„Wydaje się, że gazociąg ‚Eugal’ będzie działał od nowego roku. To dobra okoliczność dla ‚Gazpromu’, ponieważ narzucono mu tylko korzystanie z połowy pojemności gazociągu ‚OPAL’. Dlatego też pozostała część gazu, którego ‚OPAL’ nie może otrzymać z ‚Nord Stream 1’, można uruchomić za pośrednictwem ‚Eugala’, który biegnie równolegle do Opalu”- powiedział Simonow.

Dodam, że problem z gazociągami „OPAL” i „Eugal” polega na tym, że są one przedłużeniem rosyjskich gazociągów morskich.

Oznacza to, że bez ukraińskiej rury „Gazprom” będzie w stanie dostarczyć tej zimy Europie więcej gazu, gdyż roczna pojemność „OPALU” wynosi 36,5 miliarda metrów sześciennych. Ponadto konieczne będzie aktywne korzystanie z napełnionych na jesieni podziemnych magazynów gazu w Europie zarówno przez samych Europejczyków, jak i przez „Gazprom”. Chociaż pozostaje nadzieja, że ​​nawet nie trzeba będzie naruszać zgromadzonych rezerw.

Jednocześnie po informacji o wydaniu zgody duńskiego DAE, że na giełdach akcje „Gazpromu” osiągnęły najwyższy poziom od 11 lat od środy rano, czyli zanim informacja o tym stała się publiczna. Tak drogie, powyżej 256 rubli, akcje „Gazpromu” nie były od lipca 2008 r.

W tym odległym przedkryzysowym roku osiągnięcie takich wskaźników w warunkach wysokich cen gazu- dzięki drogiej ropie- i jednocześnie dużego popytu w Europie, było łatwym zadaniem. Teraz taki skok były w innym przypadku trudny do wyjaśnienia, nawet z dobrą wiadomością o napełnieniu gazem gazociągu „Siła Syberii” („Силы Сибири”). Wzrost akcji „Gazpromu” był tym bardziej dziwny- na tle niezupełnie pozytywnych negocjacji w sprawie gazu w poniedziałek z UE i Ukrainą. Dlatego możliwe jest, że ktoś na rynku posiadał poufne informacje o zbliżającej się pozytywnej decyzji Danii. Lub odegrał tu rolę pozytywne oczekiwania dotyczące tej decyzji.

„Na takich wiadomościach można spekulować. I ktoś mógł się tego spodziewać”– nie wykluczył takiej ewentualności rosyjski ekspert, Konstantin Simonow.

Po oficjalnym ogłoszeniu przez Danię pozytywnej decyzji w sprawie „Nord Stream-2” akcje „Gazpromu” ponownie wzrosły. Do godziny 17:00 czasu moskiewskiego akcje wzrosły o ponad 3%- do prawie 262 rubli. Kapitalizacja firmy po tej podwyżce cen akcji osiągnęła aż wartość 6,2 bln rubli.

Dla porównania kurs akcji polskiego monopolisty gazowego PGNiG tylko w tym roku spadł o około jedną trzecią wartości. I to już jest osobisty sukces prezesa PiS. Wielce się musiał przy tym natrudzić i napocić, aby osiągnąć taki sukces. Widocznie głowę zajmuje mu wyłącznie problem prywatnej budowy dwóch wież w centrum Warszawy na terenie państwowej nieruchomości, na której uwłaszczył się on na początku lat 90-tych ubiegłego wieku wraz ze swoim bratem 🙂

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu, nastąpił gwałtowny wzrost ilości naruszeń warunków zawieszenia broni. Równocześnie Ukraińscy żołnierze ponownie rozpoczęli ostrzał celów cywilnych znajdujących się na terytorium DRL.

I tak, ostrzał z przerwami prowadzony był przez stronę ukraińską w godzinach pomiędzy, 09:40 a 21:50, przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (12 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 75 wystrzałów) oraz granatników; AGS-17 (65 granatów), SPG-9 (15 granatów) i RPG-7 (4 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (26 użyć), co spowodowało, że 31 razy naruszone zostały warunki rozejmu.

Ostrzał ukraińscy żołnierze prowadzili w następujących punktach frontu: rejon Gorłówki (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina oraz Michajłowka i Zajcewo), okolice i obrzeża Doniecka (Żabiczewo, teren lotniska i osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja oraz Staromichajłowka, Spartakus, Mineralnoje i Krutaja Bałka), a także południowym odcinku frontu (Leninaskoje, Biełaja Kamienka, Kulikowo, Pietrowskoje, Zajczenko i Sachanka).

Łącznie w ciągu minionej doby, w wyniku ukraińskiego ostrzału spadło na terytorium DRL 171 pocisków (wobec 122, w odniesieniu do dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie trzech domów jednorodzinnych znajdujących się przy ulicy Dalekiego Wschodu nr. 6 i 7 oraz Gorkiego nr. 20, w Staromichajłowce na obrzeżach Doniecka.

Dodam, że od rana nadal na donieckim odcinku frontu, ukraińscy bojcy ostro strzelają.

Poza tym, również na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby sytuacja radykalnie się zaostrzyła.

I tak, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu; moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz przeciwpancernych granatników ASPG-9, a także automatycznych granatników AGS-17 i ręcznych granatników RPG-7 oraz broni maszynowej, 6 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były okolice wsi: Frunze, Żełobok i Priszib.

Jak dotąd, nie zgłaszano strat i szkód,jakie mogły spowodować te ukraińskie ostrzały na terytorium ŁRL.

Poniżej raporty za ostatnie dwie doby, sporządzone przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

8 min.

„Зведення станом на 07:00 31 жовтня 2019 року.

30 жовтня, збройні формування Російської Федерації та її найманці 19 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 та 82 мм, а також озброєння БМП, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї. Зафіксовано і вогневу активність ворожих снайперів.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 6 обстрілів:
поблизу Красногорівки – зі станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів;
п’ять разів неподалік Водяного, що на Приазов’ї – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” російські окупаційні війська здійснили 13 обстрілів:
шість разів поблизу Кримського – з мінометів калібру 82 мм, озброєння БМП-1, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
поблизу Новотошківського – з мінометів калібру 120 мм;
біля Зайцевого – з мінометів калібру 82 мм та автоматичних гранатометів;
неподалік Луганського – зі стрілецької зброї;
біля Південного – з СПГ, автоматичних гранатометів та великокаліберних кулеметів;
у районі Троїцького – зі станкових протитанкових гранатометів;
поблизу Новолуганського – з автоматичних гранатометів та великокаліберних кулеметів;
біля Горіхового – з мінометів калібру 82 мм.
Вчора, 30 жовтня, втрат внаслідок обстрілів серед особового складу Об’єднаних сил не було.
З початку цієї доби противник вогневої активності не проявляв. Втрат серед особового складу Об’єднаних сил не зафіксовано.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

Ps.

W związku z jutrzejszymi świętami, moja relacja w tym dniu nie ukaże się. Za co serdecznie przepraszam.

Kolejne spotkanie na blogu w sobotę 2 listopada.

49 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 31.10.2019r.- 1606 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na Ukrainie trwa, ogłoszona po kijowskim majdanie, „walka z oligarchami”. Prokurator Generalny Ukrainy zapewnił że „nie odda” żadnemu państwu (w ramach wniosku o ekstradycję) oligarchy Kołomojskiego „ponieważ jest on obywatelem Ukrainy, a ukraińskie prawo zabrania ekstradycji ukraińskich obywateli”;
  https://strana.ua/news/230869-ekstraditsii-kolomojskoho-ne-budet-rjaboshapka.html
  Z kolei szef Biura Prezydenta Ukrainy Bohdan przyznał ze inny oligarcha Choroszkowskij „doradza nowemu rządowi w sprawach celnych”;
  https://strana.ua/news/230889-bohdan-rasskazal-o-roli-khoroshkovskoho-na-tamozhne-ukrainy.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Tymczasem w Kijowie z oficjalna wizytą (jako pocieszenie po wczorajszej decyzji Danii) pojawił sie GenSek NATO Stoltenberg, który przewodniczy posiedzeniu Komisji Ukraina – NATO odbywajacemu się w Kijowie;
  https://strana.ua/news/230883-vladimir-zelenskij-i-jens-stoltenberh-provodjat-perehovory-v-kieve.html
  W ramach „łaskawo panow prosiemy” Prezydent Ukrainy zwrócił się do niego z prosbą o właczenie Ukrainy do „Programu Rozszerzonych Możliwości NATO”;
  https://www.eurointegration.com.ua/rus/news/2019/10/31/7102472/
  Z kolei GenSek Stoltenberg stwierdził ze by zostać dopuszczona do członkostwa w NATO Ukraina musi „wdrożyć szeroko zakrojone reformy”. Wspomniał także o potrzebie wypełnienia porozumień zawartych w Mińsku oczywiście jak zwykle „akcentując” w tym rolę Rosji;
  https://korrespondent.net/ukraine/4155339-hensek-nato-nazval-hlavnoe-uslovye-chlenstva-ukrayny-v-alianse

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Wieści z „frontu”, czyli „okupujący” miejscowość Zołotoje – 4 „naziole” z „nielegalnego ugrupowania zbrojnego” (jak ich oficjalnie okresliła kijowska „wierchuszka) tzn. ‚wolontariusze” z ‚Korpusu Narodowego” i „weterani” Pułku MSW Ukrainy „Azow” poinformowali ze posiadana przez siebie broń „ukryli w bezpiecznym miejscu do którego tylko oni mają dostęp”:
  https://korrespondent.net/ukraine/4155353-dobrovoltsy-v-zolotom-rasskazaly-kuda-dely-oruzhye
  Warto przy tym przypomniec że obecnie miejscowośc Zołotoje patroluje ukraińska policja której wiceszefem jest „kolezka” tych „ukronazioli”, czyli „weteran Pułku Azow” Wadim Trojan;
  https://strana.ua/news/230880-trojan-zajavil-chto-v-zolotom-kontroliruetsja-ves-perimetr-vezda-i-vyezda.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Kolejny skandal w Radzie Najwyższej Ukrainy. Deputowany z frakcji ‚Sługa Narodu” poinformował że był „świadkiem działań korupcyjnych deputowanego Jarosława Dubnewicza (oficjalnie niezrzeszony członek frakcji parlamentarnej „Za przyszłość”) i w zwiazku z tym wezwał go do złożenia mandatu deputowanego;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4155355-nardep-zaiavyl-chto-byl-svydetelem-korruptsyy-v-rade

  Polubione przez 2 ludzi

 5. W związku z tym ze ostatnio sprawa zestrzelenia boeniga nad Donbasem w 2014 roku zaczęła się toczyć w kierunku nie takim jak powinna, tzn pełnej winy Rosji ożywił sie „niezależny i demaskatorski” portal „Bellingcat” (faktycznie „jaczejka” brytyjskich „specsłużb”) którego ‚założyciel” Eliot Higgins odgraża sie w udzielonym przez siebie wywiadzie ze w marcu przyszłego roku „ujawni kolejne informacje w tej sprawie” w tym „nie wykluczył ujawnienia nowych podejrzanych”;
  https://www.ukrinform.ru/rubric-world/2809214-v-dele-mn17-mogut-poavitsa-novye-podozrevaemye-osnovatel-bellingcat.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Temat „na czasie” na Ukrainie, czyli nowy sezon grzewczy. Ukraiński koncern ‚Naftohaz” ostrzegł przed mozliwoscią ‚zerwania” sezonu grzewczego w Dnieprze (stolica jednego z ukraińskich obwodów) z powodu zadłuzenia jakie wobec koncernu (u którego kupują gaz) mają miejskie przedsiębiorstwa energetyki cieplnej;
  https://korrespondent.net/business/companies/4155437-naftohaz-zaiavyl-ob-uhroze-sryva-otopytelnoho-sezona-v-dnepre
  A w samym Dnieprze na ulice wylegli wściekli mieszkańcy protestujacy przeciwko podwyżce opłat za ogrzewanie. Dla porównania w zeszłym roku za 1 Gcal płacili około 800 hrywien, a w tym muszą juz płacić 1600 hrywien;
  https://korrespondent.net/city/dnepr/4155387-v-dnepre-zhytely-perekryly-dorohu-yz-za-podorozhanyia-otoplenyia

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Ciekawostka w temacie wczorajszej przemowy ‚Pinokia” na odbywającym się w Mariupolu „forum inwestycyjnym” podczas której nazwał on to miasto „stolica Ukrainy pod wzgledem inwestycji”. Ukromedia poinformowały, powołujac się na oficjalne dane służb państwowych, ze Mariupol „pokonał” Kijów pod względem wysokości przeciętnego wynagrodzenia

  https://strana.ua/news/230961-mariupol-lidiruet-sredi-horodov-ukrainy-po-razmeru-srednej-zarplaty-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Wieści zza Oceanu. Amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła rezolucję w sprawie rozpoczęcia procedury impeachmentu prezydenta USA Trumpa;
  https://thehill.com/homenews/house/468317-house-approves-trump-impeachment-procedures
  Z kolei Departamentowi Stanu USA „nie podoba sie” to że Rosja prowadzi na świecie „ekspansję” swojego uzbrojenia, czyli systemów rakietowych S – 400. Wypowiadający się w tym temacie urzędnik Departamentu Stanu miał przyrównać rosnącą „popularnosć” systemów S – 400 do tej jaką zdobył już dawno legendarny karabin AK – 47;
  https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/7067035

  Polubione przez 3 ludzi

 9. W temacie budowy gazociągu ‚Nord Stream 2″. Pojawiły się informacje o tym że inicjatywa Kongresmenów USA (który przewodzi Republikanin Ted Cruz) mająca na celu ogłoszenie sankcji przeciwko firmom zaangażowanym w projekt utknęła „w martwym punkcie” tzn. nie wiadomo kiedy projekt ustaw przebrnie przez komisje parlamentarne i zostanie poddany pod głosowanie w Kongresie USA;
  https://korrespondent.net/world/4155658-smy-v-ssha-storonnyky-sanktsyi-po-severnomu-potoku-stolknulys-s-trudnostiamy
  Źródło;
  >https://www.wsj.com/articles/a-congressional-move-against-russias-pipeline-to-europe-is-running-aground-11572526264

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Prywatny rosyjski komentarz do wydarzenia: „Niemcy nadepnęły Danii na jaja”.
  .
  Także nieoficjalnie: Dania chciała dostać gwarantowaną ilości rosyjskiego gazu ze sporą zniżką, zniżkę dostanie, ale znacznie mniejszą. Końcowa propozycja podobno wyglądała tak: albo bierzecie tyle – albo dostaniecie tylko pozwy o odszkodowania.

  Polubione przez 3 ludzi

 11. „Egzotyczny sojusz” w Radzie Najwyższej Ukrainy gdzie wspólnie rezolucji proprezydenckiego ugrupowania „Sługa Narodu”, w sprawie oskarżeń wysuwanych przeciwko Pułkowi MSW Ukrainy „Azow” przez amerykańskich kongresmenów, nie poparły prorosyjska ‚Opozycyjna platforma” i antyrosyjska „Europejska Solidarność (Poroszenki);
  https://inforesist.org/partiya-poroshenko-i-opzzh-ne-podderzhali-obrashhenie-nardepov-k-kongressu-ssha-po-povodu-azova/

  Polubione przez 1 osoba

 12. Zabrakło „leninów” wiec teraz „ukropatrioci” zabrali się że wyższych wojskowych z czasów ZSRR. W Odessie skuli tablicę ku czci Marszałka ZSRR Żukowa;
  https://dumskaya.net/news/v-odesse-demontiruyut-pamyatnik-zhukovu-104873/
  I ciekawostka, czyli jak wygląda jeden z „prawdziwych aryjczyków” z neonazistowskiego „Korpusu Narodowego” biorących udział w „demontażu” tablicy…
  >https://www.youtube.com/watch?v=t0GB9W3atpE

  Polubienie

 13. W temacie „niezwyciężonej armii kijowskiej” która od 5 lat „goni za standardami NATO” i nie może ich „dogonić”. Ukraiński portal „Obozrevatel” przedstawia artykuł o tym jak pracownicy wojskowych komend uzupełnien na Ukrainie „polują na poborowych” w zwiazku z ogłoszeniem „jesiennej mobilizacji”. ‚Poborowi” sa porywani bezposrednio z miejsca pracy i „tradycyjnie” ze sklepów i centrów handlowo – rozrywkowych”. „Łapacze” są bezwgledni i za nic mają pokazywane im dokumenty zwalniające od służby wojskowej, w tym zaświadczenia lekarskie;
  https://www.obozrevatel.com/society/prizyiv-v-armiyu.htm
  W jednej z jednostek wojskowych garnizonu kijowskiego zatrzymano sierżanta ukraińskich sił zbrojnych który zajmował się handlem narkotykami;
  https://korrespondent.net/ukraine/4155681-v-voennoi-chasty-kyeva-zaderzhan-serzhant-narkotorhovets
  Z kolei na „froncie” na Donbasie ukarano służącego tam ukraińskiego wojskowego, ze chcąc się pochwalić w internecie umieścił na jednym z portali społecznościowych zdjecia „frontu” wraz z dokładną lokalizacją gdzie zostały zrobione i w jakiej jednostce (chodzi o ukraińska 14 Brygadę Zmechanizowaną);
  https://korrespondent.net/ukraine/4155693-voennoho-oshtrafovaly-za-foto-yz-zony-oos-s-heolokatsyei-v-sotssety

  Polubione przez 1 osoba

 14. Ukraińska codziennosć. W nocy w Kijowie ostrzelano tramwaj, na szczęście ‚ucierpiały” tylko znajdujace się w nim szyby;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4155751-po-skorostnomu-tramvaui-v-kyeve-otkryly-strelbu
  W miejscowości Pryłuki (obwód czernichowski) w nocy doszło do protestów pod siedzibą policji. Jak informuja ukromedia mieszkańcy wyrazili w ten sposób swoje niezadowolenie z powodu „opieszałosci”, miejscowej policji w sprawie wyjasnienia przyczyn śmierci 14 – letniego chłopca, którego zwłoki znaleziono na torach kolejowych. Rodzina chłopca oskarża miejscową policję o „tuszowanie zbrodni” ponieważ chłopiec miał przed śmiercią otrzymywać pogrózki od 4 innych nastolatków, a teraz policja nie chce zgodzić się by zwłoki poddali oględzinom niezależni eksperci;
  https://www.unian.net/incidents/10739268-na-chernigovshchine-lyudi-zhgli-shiny-trebuya-rassledovat-gibel-parnya-video.html

  Polubione przez 1 osoba

 15. z „gospodarka wizyta” w Tarnopolu pojawił się prezydent Ukrainy Zelenskij, a jak wiadomo nie jest tam za bardzo lubiany (region ten popierał do końca Poroszenkę) więc „powitały” go protesty. Oprócz protestów „politycznych” pojawiły się takze te „socjalne” m.in inwalidów, bezrobotnych, a nawet pracowników zakładów spirytusowych którzy domagali sie postawienia „tamy” zalewającemu Ukrainę „lewemu” alkoholowi;
  https://korrespondent.net/ukraine/4155917-zelenskoho-v-ternopole-vstretyly-aktsyiamy-protesta

  Polubione przez 1 osoba

 16. W Tarnopolu ujawniono nielegalną…kopalnię odkrywkową piasku, który wydobywano pod pozorem prac nad „upiekszaniem krajobrazu” w pobliżu siedziby wydziału prawa Narodowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Tarnopolu. Straty jakie poniósł w wyniku tego „upiekszania krajobrazu” ukraiński skarb państwa wyceniono na 20 mln hrywien;

  https://korrespondent.net/ukraine/4156052-v-ternopole-nashly-bolshoi-nelehalnyi-peschanyi-karer

  Polubione przez 2 ludzi

 17. W obronę „dobrego imienia” Pułku MSW Ukrainy ‚Azow”, który kongresmeni z USA chcą umieścić na liscie „organizacji ekstremistycznych i terrorystycznych”, angażuje się MSZ Ukrainy które rozesłało do ukraińskich placówek dyplomatycznych „wskazówki” jak „wyjasniać za granicą to ze Azow nie jest organizacją paramilitarną a integralną częścią [regularnych] sił ukraińskiej Gwardii Narodowej”;
  https://strana.ua/news/231219-azov-ne-terroristy-mid-ukrainy-razoslal-v-posolstva-temnik.html

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.