Wojna domowa 1-2.11.2019r.- 1607 i 1608 dzień od nowego rozejmu.


Dzisiaj będzie bez zbędnego wstępu.

Przedwczoraj (w okresie od godziny 03:00 31.10.2019r do 03:00 01.11.2019r.) ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 06:35 a 21:17, przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (17 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (30 wystrzałów), wyrzutni kierowanych rakiet przeciwpancernych PTUR (1 rakieta) oraz granatników; AGS-17 (12 granatów), SPG-9 (7 granatów) i RPG-7 (6 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (12 razy w użyciu), 16 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były następujące punkty frontu: rejon Gorłówki (osiedle mieszkaniowe przy kopalni im. Gagarina oraz Zajcewo i Dolomitnoje), okolice i obrzeża Doniecka (teren serwisu „Volvo-Center” i osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka oraz Wasilewka, Krutaja Bałka, Spartakus, Łozowoje i Jasinowata), a także południowy odcinek frontu ( Biełaja Kamienka, Leninskoje i Zajczenko).

Łącznie ostrzał ukraiński spowodował, że na terytorium DRL spadło 128 pocisków (wobec 171 w odniesieniu do dnia poprzedniego), w wyniku czego zostało uszkodzone jedno mieszkanie znajdujące się w bloku w Jasinowatej pod adresem; ul. Ordżonikidze nr. 175A m. 26.

Pod pretekstem ostrzałów jakoby prowadzonych przez siły zbrojne DRL w rejonie wsi Pietrowskoje-Bogdanowka- na południowym odcinku frontu (około 30 km od Doniecka), ukraiński minister obrony podjął wczoraj decyzję o odroczeniu na czas nieokreślony procesu wycofania ukraińskich formacji zbrojnych i sprzętu, zgodnie z wcześniej zawartymi porozumieniami.

Poniżej mapa przedstawiająca aktualną sytuację w rejonie wsi Bogdanowka-Pietrowskoje (zaznaczono na czerwono pozycje powstańców, zaś na niebiesko pozycje ukraińskich formacji zbrojnych):

Jak widzimy, na powyższym obszarze, ukraińskie formacje zbrojny, wbrew porozumieniom pokojowym o przerwaniu działań zbrojnych, ustalających strefę rozgraniczenia i wycofaniu z rej okolic ciężkiego uzbrojenia, co zostało obustronne potwierdzone w lutym 2015 roku w Mińsku, wkroczyły i następnie zajęły pas ziemi tzw. szarej strefy. Obecnie nie chcą się z niej wycofać, co zostało dodatkowo uzgodnione w czasie ostatniego szczytu krajów formatu normańskiego trzy lata temu w Berlinie.

Poza tym, na południowym odcinku frontu, w tym samym okresie czasu co powyżej, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 i 28 mm, opancerzonego wozu bojowego BMP-1 oraz granatnika SPG-9, 3 razy ostrzelali terytorium ŁRL, tym samym 3 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzelane zostały okolice wsi Łogwinowa i Frunzego. Łącznie w wyniku tych ostrzałów na terytorium ŁRL spadło nie mniej niż 50 różnych pocisków. Nie ma informacji o ewentualnych stratach i szkodach spowodowanych tymi ostrzałami.

Natomiast w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 06:15 a 20:27, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (33 miny) i 82 mm (10 min) oraz granatników; AGS-17 (139 granatów), SPG-9 (8 granatów) i RPG-7 (19 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (8 razy w użyciu), w ten sposób 20 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były przez ukraińskich żołnierzy następujące punkty frontu: rejon Gorłówki (teren osiedli mieszkaniowych przy kopalniach im. Gagarina i im. Izotowa oraz Zajcewo, Dolomitnoje i Michajłowka), okolice i obrzeża Doniecka (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja oraz Spartakus i Mineralnoje), a także południowy odcinek frontu (Nowołaspa, Komiternowo, Zajczenko i Leninskoje).

Łącznie w wyniku ukraińskich wczorajszych ostrzałów na terytorium DRL spadło 211 pocisków (wobec 128 w odniesieniu do dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie dachu domu w Zajcewie przy ulicy Karbuszewa nr. 96 i zranienie 40-letniego mężczyzny zamieszkałego w pobliżu stacji kolejowej Donieck-Północny, na obrzeżach Jasinowatej przy ulicy Przydworcowej nr. 18 m. 18. Mężczyzna ten został ranny w nogę oraz plecy. Obrażenia te nie zagrażają jego życiu.

Poniżej zapis graficzny wrogiej aktywności zbrojnej ukraińskich sił zbrojnych na donieckim odcinku frontu w Donbasie, w ciągu mijającego tygodnia:

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu granatnika przeciwpancernego SPG-9 oraz broni maszynowej, 3 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były okolice wsi Sanżarowki, Krasnego Jara i Łogwinowa.

Szkód i strat- jak dotąd, nie zgłaszano.

***

Na zakończenie dzisiejszej relacji jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

19 uwag do wpisu “Wojna domowa 1-2.11.2019r.- 1607 i 1608 dzień od nowego rozejmu.

 1. I kolejny, po wypowiedzi prezydenta Macrona, ‚antyukraiński wyskok” ze strony Francji. Ukromedia informują że podczas odbywającego się w Kijowie posiedzenia ‚Komitetu Ukraina – NATO” miał dojść do spotkania GenSeka Stoltenberga z uwolnionymi w ramach wymiany jeńców pomiędzy Rosją i Ukrainą ukraińskimi wojskowymi zatrzymanymi podczas próby sforsowania Cieśniny Kerczeńskiej. Spotkanie jednak odwołano z powodu sprzeciwu delegacji francuskiej która, jak piszą ukromedia, „nie chciała „drażnić Rosji’;
  https://zn.ua/POLITICS/v-nato-ne-zahoteli-vstrechi-genseka-s-osvobozhdennymi-ukrainskimi-moryakami-334585_.html

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Ukraińska codzienność. W Charkowie zatrzymano i zwolniono ze służy policjantów którzy jeździli sobie samochodem osobowym skradzionym mieszkańcowi Kijowa;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4156151-v-kharkove-uvolyly-kopov-kotorye-katalys-na-ukradennoi-mashyne
  W „wyzwolonym” Mariupolu (obwód doniecki pod kontrolą Kijowa) zadźgano we własnym samochodzie miejscowego biznesmena;
  https://korrespondent.net/ukraine/4156084-v-maryupole-ubyly-mestnoho-byznesmena

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Wypuszczony z ukraińskiego aresztu „dowódca obrony pplot DRL” Wołodymyr Cemach udzielił wywiadu rosyjskim mediom w trakcie którego opowiedział m.in o tym ze Holandia oferowała mu przyznanie obywatelstwa jeżeli tylko złoży „odpowiednie zeznania” (tzn. obciążające Rosję). Opowiedział takze jak wygladała „obrona pplot DRL” która dowodził w okolicy miasta Śnieżnoje, były to dwie przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe oraz ‚atrapy wyrzutni zbudowane z rur wypełnionych piaskiem”, ale jak dodał to i tak wystarczyło by odstraszyć skutecznie ukraińskie lotnictwo wojskowe…
  https://strana.ua/news/231280-tsemakh-zajavil-chto-niderlandy-predlahali-emu-hrazhdanstvo-v-obmen-na-pokazanija.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Tymczasem ukraiński ekspert d/s ekonomicznych i politycznych Taras Zagorodnij w udzielonym przez siebie wywiadzie stwierdził by w kwestiach obrony władze ukraińskie brały przykład z władz izraelskich. Według niego władze w Kijowe powinny „wyjść z rozważań pragmatycznych” czyli m.in. zbudować rakiety które byłyby zdolne dolecieć i zniszczyć znajdujące sie na terytorium Rosji elektrownie jądrowe…
  https://glavred.info/ukraine/10117889-ekspert-rasskazal-pochemu-i-zachem-ukraine-krov-iz-nosu-nuzhno-stroit-rakety.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. W przeciągu dziesięciu miesięcy 2019 roku strefę otaczającą reaktor w Czarnobylu odwiedziło aż 107,6 tys. turystów – poinformowała ukraińska agencja rządowa, zajmująca się tym obszarem. Drugą największą grupą zagranicznych turystów stanowią Polacy. Wołodymyr Zełenski zapowiada ułatwienia dla odwiedzających.
  https://fakty.interia.pl/swiat/news-ukraina-turystyczny-rekord-w-czarnobylu-polacy-na-drugim-mie,nId,3313232#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Ciekawy artykuł.
  Warto zapamiętać pewne nazwiska

  Odtworzyliśmy kulisy próby nawiązania współpracy przez polski MON z ukraińską firmą zbrojeniową Motor Sicz. Przy „budowaniu wspólnego śmigłowca” powraca Wacław Berczyński, przewodniczący podkomisji smoleńskiej. Jego plan nie wypalił. Ukraińcy nie dają jednak za wygraną.
  https://edgp.gazetaprawna.pl/e-wydanie/56946,31-pazdziernika-2019/69571,Dziennik-Gazeta-Prawna/706218,Smigla-z-Siczy-czyli-Berczynski-i-Ukraincy.html

  https://www.defence24.pl/przemysl/ukrainska-modernizacja-smiglowcow-dla-sojusznikow-usa-wywiad

  Polubione przez 2 ludzi

 7. W temacie „walk frakcyjnych” w proprezydenckim ugrupowaniu ‚Sługa Narodu”. Pojawiły sie informacje, przedstawiane przez ‚euromajdaniarza” byłego ‚doradcy” szefa MSW Ukrainy Stanisława Reczynskiego, o tym że doszło do ‚bokserskiego starcia” pomiędzy..szefem Biura Prezydenta Ukrainy Bohdanem , a szefem ukraińskiej bezpieki (SBU) Bakanowem. Podobno w wyniku „starcia” Bakanow stracił ząb;
  https://strana.ua/news/231367-zhurnalist-napisal-o-drake-bohdana-i-bakanova.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.