Wojna domowa na Ukrainie 03.11.2019r.- 1609 dzień od nowego rozejmu.


Jako, że nadal mamy jeszcze długi świąteczny weekend, dziś wstęp będzie o alkoholu, ale nie o jego nadużywaniu i spożyciu, tylko…….o skali nielegalnej produkcji trunków z procentami na Ukrainie, która oczywiście ma ambicje europejskie.

„Pięćdziesiąt pięć procent produkcji alkoholu na Ukrainie znajduje się obecnie w szarej strefie, a państwowe gorzelnie od ponad 10 lat kontrolują grupy przestępcze”– powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski na spotkaniu w sprawie rozwoju przemysłu alkoholowego na Ukrainie, w czasie swojej piątkowej (1 listopada) roboczej wizyty w Tarnopolu.

Dodał om, że „tylko cztery z jedenastu zakładów produkcji alkoholu działają obecnie w regionie” tarnopolskim.

Zełenski podał przykład, że dziś przez internet można swobodnie kupić tak zwaną tetrapack wódki pszennej o pojemności 10 litrów w cenie 370 hrywien.

„Oznacza to, że butelka kosztuje około 15-18 hrywien. Kupując w sklepie zapłacimy za to samo 90-100 hrywien. Przedsiębiorstwa działają w szarej strefie. Ale jak działają, kto ich chroni?”– zadał na koniec retoryczne- jak na dotąd- pytania, Wołodymyr Zełenski.

Zastępca szefa biura prezydenta Julia Kowalow zwróciła uwagę na fakt, że od 2016 r. wynik finansowy przedsiębiorstwa państwowego „Ukrspirt” spadł prawie pięciokrotnie. Według niej w 2016 roku zysk spółki wyniósł około 97 milionów hrywien, a dziś spadł prawie do zera. W związku z tym pojawiła się krytyczna sytuacja z płaceniem podatków: „jeśli trzy lata temu monopolista ‚Ukrspirt’ zapłacił prawie 30 mln UAH podatku od zysków do budżetu, to w zeszłym roku nic”.

„Ze względu na nielegalny rynek alkoholu co roku otrzymujemy 8 miliardów hrywien w budżetach- państwa i lokalnych. Są też problemy z wypłatą wynagrodzeń, budową dróg i rozwojem całej infrastruktury”– powiedziała Julia Kowalowa.

Natomiast biorący udział w spotkaniu, minister rozwoju gospodarczego, handlu i rolnictwa Ukrainy, Timofiej Milowanow zwrócił uwagę, że „w ciągu ostatnich 10 lat produkcja legalnego alkoholu spożywczego zmniejszyła się czterokrotnie z powodu nielegalnego rynku alkoholu. Biorąc pod uwagę obecną sytuację w branży alkoholowej, strata akcyzy może osiągnąć 8-10 mld hrywien”.

Timofiej Milowanow dodał, że „można zmienić tą sytuację, demonopolizując, dofinansując i prywatyzując przemysł alkoholowy”.

Zełenski po wysłuchaniu dyskusji stwierdził, że on i obecny rząd nie będą w stanie pogodzić się z istnieniem szarej sfery produkcji alkoholi, i opracowują plan nad wyeliminowaniem tego problemu.

Zełenski, inicjatywą prezydencką, przedłożył już w Wierchownej Radzie projekt ustawy „W sprawie zmiany ustawy Ukrainy: ‚W sprawie państwowej regulacji produkcji i obrotu alkoholem etylowym, brandy i owocowym, napojami alkoholowymi, wyrobami tytoniowymi i paliwem’ w kwestii liberalizacji działalności w dziedzinie produkcji alkoholu etylowego”.

Dokument ten zapewnia mechanizm wydawania pozwoleń oraz możliwość produkcji alkoholu na ich podstawie od początku 2020 r.

„Likwidujemy podstawy istnienia tego skorumpowanego systemu przestępczego. Jeśli więc producent rozpocznie pędzenie ‚lewego’ alkoholu, zostanie pozbawiony licencji i prawa do produkcji alkoholu na co najmniej pięć lat. Myślę, że to bardzo uczciwe. Nie może być inaczej. Jesteśmy na to gotowi. Rząd przygotowuje się. Uczciwa konkurencja, uczciwe licencje”– powiedział Prezydent Ukrainy.

Prezydencki projekt ustawy obejmuje cztery etapy jego wdrażania:

1. zniesienie monopolu państwowego na produkcję alkoholu od 1 stycznia 2020 r.,

2. zniesienie ograniczeń w budowie gorzelni i prywatyzacji istniejących,

3. licencjonowanie produkcji i sprzedaży hurtowej alkoholu,

4. ograniczenie importu alkoholu do 1 stycznia 2022 r.

Oczywiście, w morzu korupcji i bezprawia w jakim znajduje się ukraiński przemysł i gospodarka (nie wspominając już o innych aspektach tego problemu), choćby taki skromny krok jak wyciągnięcie z szarej strefy produkcji alkoholu, jest już poważnym krokiem do przodu, w kwestii cywilizowania tego co się dzieje na Ukrainie.

Z tym, że ogrom problemów jest tam nadal porażający, i można przyjąć, że w odniesieniu do mentalności „homosowietikus”, który na Ukrainie bardzo ochoczo się utrwalił w ciągu ostatnich trzech dekad względnej suwerenności, przywrócenie tego kraju na łono państw cywilizowanych, graniczyć będzie z cudem. Stanowiąc iście syzyfową pracę.

Dlatego też, można przyjąć, że inicjatywy administracji prezydenckiej, mają raczej wymiar kosmetyczny i propagandowy, które wykorzystywane są przy kolejnej jego wizycie regionalnej, przy okazji której rozdaje on nominacje na funkcje kolejnych szefów regionalnej administracji państwowej- w tym przypadku w Czernichowie, którą uzyskał tym razem 37-letni, Andriej Prokopenko.

W swoim okolicznościowym wystąpieniu Prokopenko wskazał na problemy tworzenia miejsc pracy i rozwój kapitału ludzkiego, które będą jego priorytetami.

„Konieczne jest powstrzymanie odpływu ludzi, ponieważ bez nich wzrost gospodarczy jest niemożliwy”– powiedział Prokopenko.

Dodam, że Andrei Prokopenko urodził się w rodzinie pracowników naukowych. Ukończył Wydział Filozofii Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie, jest kandydatem nauk filozoficznych.

W latach 2012–2013 pracował jako doradca wiceprezesa, a następnie kierował jednym z działów rosyjskiej spółki naftowej „TNK-BP”. W 2011 i 2013 r. był szefem centralnej komisji wyborczej w wyborach lokalnych w rosyjskich miastach Woroneżu i Toljatti.

Czyli, można rozumieć, że wg. otoczenia Zełenskiego, walkę z korupcją i przywracanie normalności na Ukrainie, mogą prowadzić tylko ludzie, w ten czy w inny sposób zaangażowani we współpracy z rosyjskimi firmami oraz samą Rosją.

Może to i racja? Bo kto inny daje jakiekolwiek gwarancje?

https://www.president.gov.ua/ru/news/bilsh-yak-polovina-spirtovoyi-galuzi-perebuvaye-v-tini-volod-58177,

https://www.president.gov.ua/ru/news/pershij-zastupnik-kerivnika-ofisu-prezidenta-predstaviv-novo-58181,

https://www.facebook.com/andrey.prokopenko.33,

https://www.5.ua/ru/polytyka/zanymalsia-viboramy-v-rossyy-chernyhovskuiu-oha-vozhlavyl-polyttekhnoloh-prokopenko-202038.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby ma donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 09:52 a 21:28, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (9 min) i 82 mm (31 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 30 wystrzałów) oraz granatników AGS-17 (70 granatów) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (łącznie 2 ostrzały), w ten sposób 13 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były przez ukraińskich żołnierzy, w następujących punktach frontu: rejon Gorłówki (Szirokaja Bałka, Zajcewo i Gołmowskij oraz osiedle mieszkaniowe przy kopalni 6/7), w okolicach Doniecka (Spartakus, Jasinowata i Staromichajłowka), a także południowy odcinek frontu (Pietrowskoje, Biełaja Kamienka i Komiternowo).

Łącznie w ciągu minionej doby, na terytorium DRL spadły 142 pociski (wobec 211 w odniesieniu do dnia poprzedniego), w wyniku czego został uszkodzony dom w miejscowości Staromichajłowce przy ulicy Sowieckiej nr. 47.

Poniżej raporty za ostatnie dwie doby, sporządzone przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

9 min.

„Зведення станом на 07:00 3 листопада 2019 року.

2 листопада, збройні формування Російської Федерації та її найманці 15 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм, а також гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 6 обстрілів:
поблизу Новогригорівки – з мінометів калібру 120 мм;
біля Авдіївки – з РПГ, автоматичних гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
неподалік Талаківки – зі станкових автоматичних гранатометів;
двічі неподалік Водяного, що на Приазов’ї – з автоматичних гранатометів та великокаліберних кулеметів;
біля Павлополя – зі стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 9 обстрілів:
біля Новозванівки – з ручних протитанкових та автоматичних гранатометів;
тричі неподалік Новолуганського – зі стрілецької зброї та станкових протитанкових і автоматичних гранатометів;
двічі поблизу Хутора Вільного – зі стрілецької зброї;
неподалік Луганського – з великокаліберних кулеметів та ручних протитанкових гранатометів;
біля Шумів – зі станкових протитанкових гранатометів та стрілецької зброї;
поблизу Зайцевого – з СПГ, стрілецької зброї та автоматичних гранатометів.
Вчора, 2 листопада, поранень внаслідок обстрілів зазнали два військовослужбовці Об’єднаних сил.
З початку цієї доби збройні формування Російської Федерації та її найманці вогневої активності не проявляли. Втрат серед особового складу Об’єднаних сил не було.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

33 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 03.11.2019r.- 1609 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie wstępniaka.
  Olbrzymie ilości nielegalnego alkoholu dostają się na teren Polski. Przywożą ją sami Ukraińcy, którzy co prawda już nie sprzedają towaru (polska skarbówka zwalcza handel w zarodku), ale wykorzystują dla „potrzeb własnych”.
  A wiadomo co się dzieje jak Rusin/Polak się spije, agresja się załącza, brak hamulców moralnych i mamy poważny problem. Już teraz liczba wypadków drogowych z udziałem obcokrajowców poraża ponadto spora część to wypadki jakie wynikały z jazdy na podwójnym gazie.
  Osobną kwestią są ataki (zazwyczaj z wykorzystaniem noży) pijanych Ukraińców
  Niech o skali problemu świadczy to, że w samej wyszukiwarce google po wstukaniu hasła „pijani Ukraińcy” z samego miesiąca pojawiają się dziesiątki artykułów.
  https://www.grojec24.net/news-pijani-21letni-ukraincy-pobili-27latka,5952.html
  https://www.se.pl/krakow/mordowali-i-gwalcili-z-zimna-krwia-tych-ukraincow-szuka-policja-w-polsce-listy-goncze-aa-JSCr-Hfac-XYYU.html
  https://www.wprost.pl/motoryzacja/10261490/ukrainiec-przyjechal-cysterna-po-ciekly-azot-mial-24-promila.html
  https://expressilustrowany.pl/pijany-ukrainiec-kierujacy-busem-zderzyl-sie-z-taksowka/ar/c16-14479373

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Z cyklu wstawanie z kolan…

  W ramach corocznej akcji Światełko Pamięci, na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie zapłonęło około 35 tys. zniczy. Wzięli w niej udział m.in. lwowscy Polacy. W relacjach zamieszczonych przez przedstawicieli polskiego konsulatu we Lwowie nie wspomniano jednak wprost o upamiętnianiu Polaków pochowanych na lwowskich cmentarzach.
  https://kresy.pl/wydarzenia/lwow-35-tys-zniczy-zaplonelo-na-cmentarzu-lyczakowskim-foto/
  Komentarz: Jestem pod dużym wrażeniem krasomówczych naszych urzędników wiele zrobili by nie padły słowa „orlęta lwowskie”, „polski Lwów” itd itp.

  Polubione przez 4 ludzi

 3. W zamian za korzyści majątkowe zakamuflowane jako zapłata za najem mieszkania, kierowniczka oddziału Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi zajmującego się cudzoziemcami ułatwiała legalizację pobytu cudzoziemców, głównie Ukraińców. Została zatrzymana, podobnie jak współpracująca z nią menedżerka jednej z największej agencji pracy w Polsce.
  https://kresy.pl/wydarzenia/lodz-zatrzymano-kierowniczke-z-urzedu-wojewodzkiego-za-lapowki-legalizowala-pobyt-ukraincow/

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Znany kłamca wołyński i apologeta OUN-UPA Wołodymyr Wjatrowycz, do niedawna szef Ukraińskiego IPN, ponownie pracuje dla tej instytucji, prowadząc nowy program historyczny, o wyraźnie propagandowych cechach. W pierwszym odcinku, poświęconym początkom wojny polsko-ukraińskiej próbuje przedstawić początek walki o Lwów jako ukraińskie zwycięstwo i mówi o „polskiej okupacji Galicji i Wołynia”.
  https://kresy.pl/wydarzenia/wjatrowycz-wraca-do-ukrainskiego-ipn-prowadzi-nowy-program-w-ktorym-mowi-o-polskiej-okupacji-lwowa-video/

  Polubione przez 4 ludzi

   • Wcześniej jak wiosną przyszłego roku prace nie ruszą. Co gorsza jak ćwierkają wróbelki ponoć mają być to TYLKO neutralnie historycznie miejsca pochówku tzn miejsca zbrodni sowieckich/żołnierze którzy zginęli w czasie działań wojennych etc.
    Niestety nie słyszałem by prowadzono dialog w sprawie ekshumacji pomordowanych przez UPA kresowiaków. Ponadto rząd w Kijowie obstaje przy stanowisku, ze za owe „zezwolenia” -„warszawa” powinna się odwdzięczyć w postaci ekonomicznego wsparcia.

    Polubione przez 2 ludzi

 5. W temacie wczorajszej informacji o „bokserskim starciu” pomiedzy szefami SBU i Biura Prezydenta Ukrainy w wyniku której ten drugi miał stracić ząb. Urzędnicy Biura Prezydenta Ukrainy oficjalnie zaprzeczyli jakoby ich szef brał udział w jakiejkolwiek bójce;
  https://strana.ua/news/231384-u-bohdana-ofitsialno-oproverhli-informatsiju-chto-hlava-sbu-vybil-emu-zub-v-drake-na-bankovoj.html
  Ale w „ukraińskim internecie” już w tym temacie „huczy”;
  https://strana.ua/news/231367-zhurnalist-napisal-o-drake-bohdana-i-bakanova.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. OT zza Oceanu, główny (jak na razie) kontrkandydat w nadchodzacych wyborach prezydenckich w USA były wiceprezydent USA Joe Biden oskarżył Donalda Trumpa o to że faktycznie nie ma żadnej polityki zagranicznej komentujac jego decyzję o wycofaniu amerykańskich wojsk z płn. Syrii;
  https://www.interfax.ru/world/682822
  Z kolei w „The Washington post” pojawił się artykuł o „nienawisci do Ukrainy” jaka od początku swojej prezydentury ma żywić Donald Trump. Nienawiśc ta ma się brać z tego że ukraińscy politycy mieli podczas kampanii prezydenckiej w 2016 roku wspierać jego konkurentkę Hillary Clinton;
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2019/11/3/7230841/

  Polubione przez 3 ludzi

 7. „Zdrada” w Norwegii, gdzie przewodnicząca rady okregu Finnmark Ragnhild Vassvik w udzielonym pzrez siebie wywiadzie otwarcie wezwała do zniesienia antyrosyjskich sankcji i nawiązana z nimi ponownej współpracy oraz handlu. Co ciekawe norweska polityk stwierdziła także że w północnych regionach Norwegii Rosjanie sa „postrzegani inaczej niż w pozostałych” jako „przyjaciele i dobrzy sasiedzi”;
  https://russian.rt.com/inotv/2019-11-03/iFinnmark-norvezhskij-politik-rasskazala-pochemu
  Ps. Zapachniało „separatyzmem” 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 8. „Opozycyjny rosyjski dziennikarz’ Arakdij Babczenko (którego ‚zabiło i ożywiło” SBU) który jakiś czas temu wybrał „wolnosc na Ukrainie”, teraz się na owa „wolnosć” wypiął. Jak oficjalnie poinformował Babczenko już definitywnie wyjeżdża z „wolnej i demokratycznej” Ukrainy ponieważ jak stwierdził w czasie kampanii prezydenckiej obiecał że zrobi to gdy wygra je Wołodymyr Zelenskij;
  https://strana.ua/news/231411-babchenko-uekhal-iz-ukrainy-v-strakhe-pered-ekstraditsiej-v-rossiju.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Sprzeczne informacje na temat budowy NSII
  Jedne źródła podają, że to kompletna klęska polityki USA (media USA)
  https://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/washington-examiner-coraz-mniej-czasu-by-zatrzymac-nord-stream-2,982191.html
  Inne (niemieckie)
  Uważają, że obecna sytuacja jest dobra dla..Ukrainy.
  https://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/611795,nord-stream-2-rosja-ukraina-usa-niemcy-spor.html
  Komentarz: Sprzeczne informacje mogą wynikać z różnych perspektyw jakie mają kraje. Dla Niemiec pogrążających się w recesji NSII to spora szansa i być lub nie być na utrzymanie dominującej roli w Europie.
  Powstanie NSII zamyka USA de facto drogę ekspansji energetycznej w Europie. A dla Ukrainy? To już ostatni dzwonek. Kreml ma przygotowanych kilka scenariuszy (widać to było podczas ostatnich negocjacji), olbrzymia armie ekspertów i pełne walizy pieniędzy.
  Ciężko będzie uzyskać zadowalające dla kraju warunki.

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Przypomniał o sobie lwowski ‚dziennikarz” („szczyry ukropatriota”) Ostap Drozdow, który wczesniej nawoływał do pozbawienia ukraińskiego obywatelstwa wszystkich mieszkańców „niekontrolowanych terytoriów” na Donbasie (jak Kijów nazywa republiki). Teraz Drozdow „wściekł sie” takze na pozostałych mieszkańców Ukrainy stwierdzając że wiekszość z nich nie jest patriotami i chciałaby by powróciła „przyjaźń z Rosją”;
  https://strana.ua/news/231415-lvovskij-zhurnalist-drozdov-obvinil-vsekh-hrazhdan-ukrainy-v-ljubvi-k-rossii.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Ciąg dalszy sprawy napadu i śmierci aktywistki z Chersonia Kateriny Handziuk. Ukraina wydała międzynarodowy list gończy za Aleksiejem Lewinem który ma być jednym ze „zleceniodawców” napadu. Miał on także przekupować świadków, a według SBU w jego wyjeździe za granicę mieli mu pomagac ukraińscy policjanci;
  https://korrespondent.net/ukraine/4156368-delo-handzuik-sbu-hovoryt-o-druhykh-zakazchykakh

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Tymczasem na odbywajacej się w Kijowie konferencji „Transparency International”, w temacie „walki z korupcją na Ukrainie”, pojawił się były członek banderowskiego ‚Prawego Sektora” który w 2018 roku zadźgał człowieka na ulicy w Odessie Serhij Sternenko. „Banderowiec” pstrykał sobie zdjęcia z uczestnikami konferencji w tym ze swoją znajomą sędziną z Połtawy oraz Prokuratorem Generalnym Ukrainy…
  https://strana.ua/news/231445-sternenko-stal-hostem-konferentsii-posvjashchennoj-protivodejstviju-korruptsii-hde-bylo-mnoho-pravookhranitelej.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.