Wojna domowa na Ukrainie 04.11.2019r.-1610 dzień od nowego rozejmu.


Czy się spełni ukraiński sen o potędze ich państwa i rajskim w nim życiu?

Ukraińscy politycy wmawiali swemu społeczeństwu różne absurdy, z których pierwszym, bo pełniącym rolę zapalnika zamachu stanu dokonanego w lutym 2014 roku, były ukraińskie ambicje europejskie.

Jednocześnie wszystko to podlane było sosem nacjonalizmu ukraińskiego odnoszącego się do ideologi Dmytro Doncowa, który postulował zwrot polityki ukraińskiej na Zachód, a tym samym całkowite zerwanie więzów politycznych i kulturalnych Ukraińców i Ukrainy z Rosją i bliską współpracę z Europą Zachodnią, ale…..według zasad odnoszących się w prostej linii do nazizmu niemieckiego.

A więc, są to dwie sprzeczności, bo Europa- jako całość- tragicznie doświadczona tą ideologią, nie zaakceptuje w swym gronie kraju, który wyciąga na światło dzienne upiory przeszłości.

Na marginesie dodam, że właśnie tego typu ukraińskie myślenie o zaspokojeniu swych europejskich ambicji, uniemożliwia temu narodowi dokonanie rozliczenia się z ciemnymi kartami własnej historii, szczególnie w odniesieniu do zbrodni ludobójstwa popełnionych przez Ukraińców w imię zaszczepionego im nazizmu wobec innych mniejszości narodowych i etnicznych, z tego najcięższą- pod względem ilości ofiar i sadyzmu dokonanej zbrodni, jest ludobójstwo dokonane na Polakach.

Na tym przykładzie można zauważyć brak racjonalności, tak w sposobie pojmowania rzeczywistości, jak i odniesieniu do swoich możliwości.

Stąd pojawiają się różne mity wykorzystywane następnie przez różnej maści populistów, chcących w ten sposób przechwycić ster władzy i dobrać się do konfitur, których wbrew pozorom, jeszcze wiele zostało do rozkradzenia.

Na przykład, najbardziej absurdalną tezą ostatnio rozgłaszaną przez ekipę Zełenskiego/Kołomojskiego, jest to, że rzekomo „kwartet normański” zapewni Ukrainie 60 mld USD na odbudowę Donbasu. Jednocześnie Ukraina będzie zarządzać tymi pieniędzmi według własnego uznania. Co dowodzi naiwność ukraińskich władz graniczącej z niesamowitą arogancją i błędnym przekonaniem, że Ukraińcy są mądrzejsi od wszystkich.

Inną, jak dotychczas niespełnioną nadzieją Ukraińców, jest przyjęcie ich kraju do NATO, za co zresztą oni skakali na Majdanie zimą z przełomu 2013-2014 roku.

Otóż nieodparte pragnienie integracji Ukrainy z Sojuszem Północnoatlantyckim wydaje się niemożliwe na tle zasad przyjętych przez NATO. Chodzi tu przede wszystkim o zakończenie wojny w Donbasie i powrocie niekontrolowanych terytoriów, a więc Krymu. Przy takich wymaganiach NATO, sekretarz generalny sojuszu Jens Stoltenberg w ogóle nie powinien był przyjeżdżać w zeszłym tygodniu do Kijowa, ponieważ jest oczywiste, że ich wdrożenie nie będzie możliwe w ciągu najbliższych kilku lat. Dlatego wszystkie deklaracje i porozumienia przyjęte między Ukrainą a NATO wyglądają jak zwykła formalność, która stwarza wyłącznie iluzję współpracy.

Widocznie Ukraińcy lubują się paść iluzjami?

W innym przypadku każdy Ukrainiec powinien sobie zadać podstawowe pytanie: „Czy NATO jest gotowe przyjąć Ukrainę do swojego bloku?”

Oczywiście jest to pytanie na obecną chwilę tylko retoryczne, ale wymaga ono dokonania wysiłku aby znaleźć na nie właściwą odpowiedź, bo niesie ona szerokie dla Ukrainy konsekwencje.

Chodzi tu o to, że jeśli szefostwo NATO nadal nie będzie gotowe zaakceptować Ukrainy, kwestia integracji pozostanie tematem, który Stany Zjednoczone wykorzystają do symulacji współpracy, ale jednocześnie da się do zrozumienia Ukrainie, że NATO i USA nie są gotowe ponieść odpowiedzialności za jej terytorium.

W przeciwnym przypadku sytuację komplikuje sposób, w jaki planuje się rozwiązać kwestię przystąpienia Ukrainy w samym Sojuszu. Gdyby nawet Stany Zjednoczone dały zielone światło, inne kraje członkowskie NATO zablokują tę kwestię. Taka postawa wynika z tego, że nawet jeśli teoretycznie Ukraina jest interesująca dla NATO, zasada przyjęta przez Stany Zjednoczone „do działania bez ponoszenia odpowiedzialności” stanie się przeszkodą w realizacji ukraińskiego snu, o przyjęciu ich kraju do NATO.

A czymże będzie Ukraina bez członkostwa w UE i NATO, gdy spaliła już wszystkie za sobą mosty na Wschodzie?

Nierealne marzenia Ukraińców- wynikające z braku zdrowego rozsądku- są być może ich najważniejszym problemem, który nie pozwala na odpowiednią ocenę sytuacji i niezależny rozwój.

Przypomnijmy chociażby sytuację związaną z przystąpieniem do Unii Europejskiej, kiedy każdy Ukrainiec myślał, że po integracji z UE będzie miał emeryturę w wysokości co najmniej 1000 USD. Inną opowieścią dziwnej treści, ma być zalewający ten kraj ze wszystkich stron napływ zagranicznych inwestycji.

Wcześniej na tym micie rozgrywał swoją politykę ówczesny prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko. Obecnie pałeczkę przejął od niego Wołodymyr Zełenski, stwarzając Ukraińcom absurdalne obietnice, że inwestorzy rzekomo przyjdą i rozwiążą wszystkie ich problemy.

Nie dość tego ukraińskie władze mamią również społeczeństwo o odzyskaniu terytoriów niekontrolowanych obecnie przez Ukrainę, które ucierpiały podczas konfliktu zbrojnego. Nie dość tego, dokonane w nich mają zostać inwestycje za pieniądze zagranicznych i krajowych inwestorów, a nie z budżetu kraju.

W efekcie, po tych niespełnionych marzeniach i nierealnych oczekiwaniach, Ukraińcy mają: biedę, korupcję, przestępczość, toczącą się wojnę domową, brak pracy i perspektyw na przyszłość, upadek służby zdrowia, szkolnictwa i przemysłu, okradających ich oligarchów oraz masową emigrację za chlebem.

Czyż aż tak trudno było im to wcześniej przewidzieć?

Widocznie Ukraińcy wolą żyć nierealnymi obietnicami, oszukując samych siebie, niż wziąć się do uczciwej pracy i w ten sposób osiągnąć sukces.

Przyjęcie do NATO i UE czy też obrażenie się na Rosję, nie ma tu żadnego znaczenia, staje się tylko cynicznym narzędziem manipulacji tego zagubionego społeczeństwa.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Nacjonalizm_ukrai%C5%84ski,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dmytro_Doncow,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Stepan_Bandera,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ukrai%C5%84ska_Powsta%C5%84cza_Armia,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rze%C5%BA_wo%C5%82y%C5%84ska,

https://naszahistoria.pl/rzez-wolynska-zbrodnie-ktore-przerazaly-nawet-niemcow-bestie-z-wolynia/ar/13293161,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Czystka_etniczna_w_Ma%C5%82opolsce_Wschodniej.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 08:30 a 21:25, przy użyciu: czołgu (1 pocisk), moździerzy kaliber 120 (19 min) i 82 mm (28 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-2 (100 wystrzałów), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (40 wystrzałów) oraz granatników; AGS-17 (130 granatów), SPG-9 (7 granatów) i RPG-7 (14 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (12 użyć), w ten sposób 19 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były przez ukraińskich żołnierzy następujące punty frontu: rejon Gorłówki (Dolomitnoje i Zajcewo oraz teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki), okolice i obrzeża Doniecka (teren serwisu „Volvo-Center” i osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja oraz Spartakus i Aleksandrowka), a także południowy odcinek frontu (Pietrowskoje, Dokuczajewsk, Dzierżyńskoje, Kulikowo i Komiternowo).

Łącznie w ciągu minionej doby, na terytorium DRL spadło 319 pocisków wystrzelonych przez ukraińskich żołnierzy (wobec 142 w odniesieniu do dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie jednego domu przy ulicy Pawłunowskiego nr. 21 na osiedlu mieszkaniowym przy kopalni Trudowskaja, na zachodnich obrzeżach Doniecka.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-1, a także przeciwpancernych granatników i broni maszynowej- w tym także ciężkiej, 3 razy naruszyli w ten sposób warunki zawieszenia broni.

Ostrzeliwane były przedmieścia Sławianoserbska oraz wsi Kalinowa i Niżnieje Łozowoje.

Po stronie ukraińskiej nadal dochodzi do różnego typu wypadków, które zwiększają liczbę osobowych strat niebojowych w ukraińskich siłach zbrojnych.

Jak donosi służba prasowa dowództwa Milicji Ludowej ŁRL, żołnierz z ukraińskiej 59 brygady postanowił- będąc pod wpływem alkoholu- pomóc sobie przy rozpalaniu pieca ładunkiem wybuchowym. Doprowadziło to do pożaru, w wyniku czego cała ziemianka spłonęła, w ogniu zniszczone zostało około 7 tys. sztuk amunicji, a także został ranny żołnierz.

Poniżej raporty za ostatnie dwie doby, sporządzone przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 4 листопада 2019 року.

3 листопада, збройні формування Російської Федерації та її найманці 14 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 82 мм, а також гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” російські окупаційні війська здійснили 4 обстріли:
біля Пісків і Пищевика – з РПГ та великокаліберних кулеметів;
неподалік Водяного, що на Приазов’ї – з гранатометів різних систем;
біля Павлополя – зі стрілецької зброї, з великокаліберними кулеметами включно.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” зафіксовано 10 ворожих обстрілів:
неподалік Новолуганського – зі стрілецької зброї та станкових протитанкових і автоматичних гранатометів;
поблизу Хутора Вільного – з підствольних гранатометів і стрілецької зброї;
у районі Золотого (поза межами ділянки розведення) – з великокаліберних кулеметів;
тричі біля Луганського – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів
поблизу Зайцевого – з СПГ, стрілецької зброї та автоматичних гранатометів;
неподалік Південного – з великокаліберних кулеметів та ручних і станкових протитанкових гранатометів;
біля Новозванівки – з автоматичних гранатометів та великокаліберних кулеметів.
Вчора, 3 листопада, поранень внаслідок обстрілів зазнав один військовослужбовець Об’єднаних сил.
З початку цієї доби збройні формування Російської Федерації та її найманці з гранатометів, великокаліберних кулеметів та мінометів калібру 82 мм обстріляли наші позиції неподалік Новолуганського. Втрат серед особового складу Об’єднаних сил не зафіксовано.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

44 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 04.11.2019r.-1610 dzień od nowego rozejmu.

 1. Zaczął sie sezon grzewczy na Ukrainie, o „pełnym przygotowaniu” do którego ukromedia wypisywały od dawna, czyli w Chersoniu lekcje w szkołach skrócono do 35 minut z powodu braku ogrzewania;
  https://ukranews.com/news/663579-v-hersone-uroki-v-shkolah-vedut-35-minut-iz-za-otsutstviya-otopleniya
  Plus nagłowki z ukraińskich portali z ostatnich kilku dni informujace w których miastach na Ukrainie nie będzie wody, prądu czy ogrzewania;
  https://peremogi.livejournal.com/48169479.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Wieści z Donbasu. W republikach w dniu dzisiejszym jest obchodzone, podobnie jak W CAŁEJ ROSJI, świeto Dzień Jedności Narodowej upamiętniającą odbicie w 1612 roku moskiewskiego Kremla, opanowanego przez Polaków, przez „opołczenców” pod przywództwem Dymitra Pożarskiego i Kuźmy Minina;
  https://strana.ua/news/229617-den-narodnoho-edinstva-2019-istorija-prazdnika-den-narodnoho-edinstva-dnr.html
  A na „froncie” tzw. sztab OZS (dawniej ATO) odmawia DRL rozpoczęcia w dniu dzisiejszym kolejnej operacji wycofywania oddziałów, tym razem w okolicy miejscowości Pietrowskie, powołując ze najpierw musi wydać swoją opinię Misja Monitorujaca OBWE w sprawie ostatniego „naruszenia porozumienia” które jakoby miało miejsce w dniu 30 października, a ta ma na to 7 dni;
  https://strana.ua/news/231493-shtab-oos-nazval-provokatsiej-tak-nazyvaemoj-dnr-nachat-razvod-vojsk-u-petrovskoho-4-nojabrja.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. W związku z „wyemigrowaniem”, kolejnym już, „rosyjskiego opozycyjnego dziennikarza” Babczenki tym razem z „wolnej i demokratycznej” Ukrainy do „jeszcze bardziej wolnego i demokratycznego” Izraela, ukraiński portal „Strana.ua” przypomina czym się on ‚zapisał w pamięci Ukraińców” tzn „heca” SBU z jego ‚zabiciem i wskrzeszeniem” (co wywołało międzynarodowy skandal) oraz ciagłym zebractwem o pieniądze;
  https://strana.ua/news/231478-babchenko-uekhal-chem-on-zapomnilsja-ukraintsam.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Kolejny skandal z udziałem szefa Biura Prezydenta Ukrainy Andrija Bohdana. Tym razem w ukromediach pojawiła się informacja, przekazana przez byłego szefa wydziału d/s śledztw specjalnych Prokuratury Generalnej Ukrany Horbatiuka, o tym ze nazwisko Bohdana „przewija się” w śledztwie z 2012 roku prowadzonym przez Prokurature Generalną Ukrainy o defraudacje srodków budżetowych które miały trafić m.in do rosyjskiego Ministerstwa Obrony. W sprawę mieli być zamieszani takze byli premierzy Ukrainy Julia Tymoszenko oraz Paweł Łazarenko;
  https://24tv.ua/ru/delo_s_uchastiem_bogdana_o_hishhenii_v_interesah_minoborony_rf_novye_detali_n1228796

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Ukraińska codzienność, czyli mieszkaniec Dniepra wybrał się na grzyby a znalazł…granatniki;
  https://korrespondent.net/ukraine/4156505-pod-dneprom-muzhchyna-sobyral-hryby-a-nashel-hranatomety
  I w temacie grzybobrania, ukraińscy internauci pokazali dorodne grzyby jakie wyrosły…w jednym z wagonów ukraińskich kolei kursujacych na trasie Zaporoże – Berdiańsk;
  https://korrespondent.net/ukraine/4156504-v-vahone-ukrzalyznytsy-obnaruzhyly-hryby

  Polubione przez 3 ludzi

 6. „W poszukiwaniu agentów Kremla”, czyli brytyjska Partia Pracy o ‚rosyjska agenturalność” oskarżyła doradcę premiera Borisa Jonhsona Dominica Cummings’a który w latach 1994 – 1997 miał przebywać w Rosji;
  https://www.theguardian.com/politics/2019/nov/03/dominic-cummings-labour-questions-russia-links
  Warto przypomnieć że to wczesniej szefa Partii Pracy Corbyna oskarżono o to że był „agentem ZSRR”..
  https://www.theguardian.com/politics/2018/feb/25/corbyn-czechoslovakian-spy-cold-war-long-shadow-labour-left
  Ps. „Agenci agentów agentują agentów”…

  Polubione przez 2 ludzi

 7. OT Światowe
  Trwa modernizacja Armii Federacji Rosyjskiej. Pomimo wielu złośliwości jakie nie szczędzili politycy z USA plan modernizacji udało się w większości wykonać. Co gorsza sankcje nałożone na Rosję przyniosły odwrotny do zamierzonego efekt. FR UNIEZALEŻNIŁA się od dostaw z UE i USA komponentów do swoich systemów uzbrojenia.
  cytat
  Sam program modernizacji technicznej sił zbrojnych na świecie jest nastawiony na stopniowe wycofywanie najstarszych i najbardziej wyeksploatowanych systemów uzbrojenia, remonty i modernizację obecnie używanej i nadal przyszłościowej techniki wojskowej oraz zakupy i wdrażanie zupełnie nowych konstrukcji. W przypadku rosyjskim działania te wydają się niezwykle kompleksowe i mimo oczywistych trudności finansowych realnie zmierzające do wyznaczonych celów, a co za tym idzie przynoszące wymierny efekt w postaci stopniowego, skokowego podnoszenia poziomu technicznego i zdolności bojowej rosyjskiej armii.

  https://www.defence24.pl/rosyjska-modernizacja-techniczna-armii-idzie-do-przodu-analiza

  Polubione przez 3 ludzi

   • Niestety, nasze „elyty” wciąż mamroczą o tym , że FR jest olbrzymim zagrożeniem dla Polski i mamią nas ułudą bezpieczeństwa jakoby nowa super hiper nowoczesna bron made in USA mogła nas obronić. W praktyce wygląda to tak, że za niebotyczne środki kopiliśmy dwie baterie „patriotów” które MOŻE będą wstanie obronić lotnisko w Warszawie (aby nasze „elyty” mogły się bezpiecznie udać na emigrację).
    Wszystkie bez miara „modernizacje” w naszym wojsku wyglądają jak próba sabotażu.
    Mamy bardzo dobre konstrukcje min Kraby/Kryle, co z tego skoro… nie mamy do nich amunicji(!). Przykładowo po ostatnich zakupach rakiet 122 mm do polskich Langust możemy oddać 1/3 naszych sił JEDNĄ pełną salwę. Potem skończy się amunicja.
    Kraby teoretycznie mogą razić wroga na 20 km. Pisze teoretycznie bo amunicja jaka mamy pozwala na 8 km (tyle co inne stare modele) a w praktyce jest to dużo mniej, bo… nie ma zwiadu powietrznego (małe drony) by wskazać cele(!)
    Kolejne modernizacje czołgów z rodziny t-72 to śmiech na sali. Wydajemy miliony na remont starych czołgów. Rosjanie zrobili modernizację która pozwala używać tej broni na współczesnym polu walki-pancerze reaktywne/nowe naprowadzanie/celowniki i amunicja. U nas… pomalowanie lekki remont i nowa radiostacja.
    Nie zintegrowano „Spike” z wieżami do polskich transporterów opancerzonych i pojazdów bojowych. Nie zapominajmy, że od lat nie ma środków na tanie i skuteczne (Donbas Syria tego dowiodły) środki ppancerne-na przykład granatników RPG-7
    Za to są środki na lokomotywy pancerne/ ławeczki wolności/mundury dla kombatantów i oczywiście pensje dla zasłużonych działaczy.
    Dobrze, ze Rosja nie chce wojny, gorzej ,ze większość naszych pieniędzy idzie na polityczną łapówkę dla wujka Sama.

    Polubione przez 4 ludzi

 8. Kolejny poszedł? W ukromediach pojawiła się informacja o „ewakuacji” byłego Naczelnego Prokuratora Wojskowego Ukrainy Matiosa do Niemiec;
  https://strana.ua/news/231525-eks-voennyj-prkuror-anatolij-matios-uletel-iz-ukrainy-i-s-matom-prokommentroval-soobshchenija-ob-etom-v-setjakh.html
  Krążą równiez niejasne informacje na temat byłego szefa Matiosa czyli byłego Prokuratora Generalnego Ukrainy Jurija Łucenki oraz jego zony Iryny , obecnie deputowanej Rady Najwyzszej Ukrainy, którzy według jednych „źródeł” są na Ukrainie (podobno Iryna „ciężko zachorowała na serce”) a według innych już są w Londynie…
  http://news24ua.com/lucenko-rasskazal-chto-vynuzhden-byl-prervat-izuchenie-angliyskogo-v-londone-i-vernutsya-v-kiev

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Dla zainteresowanych, dwóch popularnych ukraińskich ekspertów d/s energetyki, były dyrektor „Naftohazu” Walentin Ziemlanskij m.in o tym co dalej z ukraińskim systemem przesyłu gazu, wykorzystywanym do tranzytu gazu z Rosji do UE, po wydaniu zezwolenia na budowe „NS 2” przez Danię i czy jeszcze się do czegoś może przydać;
  >https://www.youtube.com/watch?v=_yWHQMnya4g
  Z kolei Dmytro Marunicz współprzewodniczący jednego z ukraińskich centrów analitycznych zajmujacych się energetyką o zaczynającym się ze „starymi” problemami nowym sezonie grzewczym na Ukrainie (tzn. okazuje się że wiele miast na Ukrainie znowu nie ma ogrzewania) o rozmowach Ukrainy z Rosja w sprawie tranzytu gazu, a takze o tym że „milionowe honoraria” dla pracujacych na Ukrainie „zagranicznych specjalistów” nic nie dają poniewaz i tak nie zrozumieją oni ukraińskiej rzeczywistości;
  >https://www.youtube.com/watch?v=VwrOXRMZz6M&feature=youtu.be

  Polubione przez 2 ludzi

  • „….. drzwi do NATO są dla Ukrainy otwarte”- widocznie czytają mojego bloga, i to jest ich reakcja propagandowa?

   Zaś prawda jest taka, że dla Ukrainy nie ma miejsca w NATO ani w szeregach krajów cywilizowanych.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 1 osoba

 10. Ukraińcy z biura projektowego Jużnoje zaprezentowali ponaddźwiękowy pocisk przeciwlotniczy Mołnija (Błyskawica) przeznaczony do „obrony przed Rosją”. Taką informacją podzielił się kanał YouTube Overview TV.
  https://www.fronda.pl/a/ukraina-chwali-sie-super-rakieta-drzyj-rosyjska-flotyllo,135591.html
  Komentarz: Co jakiś czas Ukraina chwali się jakąś super bronią, nowy pocisk, nowy transporter, śmigłowiec etc. Testy owych cudeniek trwają na zamkniętych poligonach a ich osiągi nie można sprawdzić.

  Polubione przez 3 ludzi

 11. W Kijowie pod siedzibą Biura Prezydenta Ukrainy odbyła się demonstracja „aktywistów” którzy uczcili w ten sposób pierwszą rocznice śmierci Kateriny Handziuk z Chersonia. Oficjalnie byłą ona „apolityczna”, ale ukromedia poinformowąły ze pojawili się na niej m.in była p.o. minister zdrowia za Poroszenki Uljana Suprun oraz były członek ‚Prawego Sektora” z Odessy, który w zeszłym roku zadźgał na ulicy w tym miescie mężczyznę („weterana ATO” i ukraińskiego wojskowego) Serhij Sternenko;
  https://korrespondent.net/ukraine/4156809-pod-op-sostoialas-aktsyia-rik-bez-kati
  https://strana.ua/news/231621-u-zdanija-op-prokhodit-aktsija-v-den-smerti-ekateriny-handzjuk-foto.html

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Z cyklu tragifarsa

  MSZ Ukrainy zażądało od Rosji zwrotu trzech okrętów zatrzymanych po ostrzelaniu w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej w listopadzie ubiegłego roku – poinformował szef ukraińskiej dyplomacji Wadym Prystajko. -MSZ przesłało Rosji notę z wymogami wskazania miejsca i czasu, w którym będziemy mogli odebrać nasze okręty – dodał.
  https://niezalezna.pl/295843-rosjanie-ostrzelali-i-przejeli-ich-okrety-ukraina-zada-zwrotu-maja-wskazac-miejsce-i-czas
  komentarz: MSZ Rosji wyda notkę, albo i nie i sprawa oddania rzeczonych okrętów zostanie zamknięta.
  Ukraina NIE MA realnych form nacisków by wymusić na FR jakiekolwiek ustępstwa.

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Amerykańskie „The Wall Street Journal ” powołując sie na swoje ‚źródła bliskie uczestnikom rozmów” poinformował ze MFW „odłożył” decyzje o udzieleniu kolejnej pomocy finansowej dla Ukrainy. Głównymi „problemami” do których bardziej energicznego rozwiązania wezwał MFW Prezydenta Ukrainy była ‚walka z korupcją, złodziejstwem oraz praniem brudnych pieniędzy”. Funduszowi nie podoba się takze „powrót do łask” na Ukrainie oligarchy Kołomojskiego;
  https://korrespondent.net/ukraine/4156813-mvf-otlozhyl-fynpomosch-ukrayne-smy

  Polubione przez 2 ludzi

 14. Z kolei „New York Times” poinformował ze Poroszenko będąc prezydentem Ukrainy „obłaskawiał” nieprzychylnego mu prezydenta USA Donalda Trumpa podpisując z USA umowy handlowe m.in na zakup węgla oraz „złotych” lokomotyw z „General Motors” a także szukając „pośredników” w zbliżeniu z amerykańskim prezydentem czyli jego prawnikiem Rudy Giulianim oraz byłym szefem sztabu wyborczego Paulem Manafortem;
  https://strana.ua/news/231616-smi-rasskazali-kak-poroshenko-iskal-podkhod-k-trampu-pokupkami-dorohoho-uhlja-i-lokomotivov.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.