Wojna domowa na Ukrainie 05.11.2019r.- 1611 dzień od nowego rozejmu.


Ukraińskie dowództwo Operacji Połączonych Sił w Donbasie nadal ignoruje wdrażanie procesu pokojowego w postaci wycofania wojsk i sprzętu w rejonie wsi Pietrowskoje na donieckim odcinku frontu.

Strona ukraińska udaremniła ponownie w dniu wczorajszym (4 listopada) proces eliminacji naruszeń warunków rozejmu w postaci wcześniejszego zajęcia przez wojskowa ukraińskie szarej strefy frontu w pobliżu wsi Pietrowskoje. Data tej kolejnej już próby rozpoczęcia wycofania sił i sprzętu z rejonu wsi Pietrowskoje, została uzgodniona w ramach porozumienia grupy kontaktowej ds. bezpieczeństwa w Mińsku.

„Mamy nadzieję, że prezydent Ukrainy okaże wolę Naczelnego Naczelnego Wodza, a przedstawiciele sił zbrojnych wystrzelą pociski w lustro i rozpoczną proces wycofania się”– powiedział dziennikarzom przed rozpoczęciem procedury zawiadamiającej o gotowości do wycofania wojska i sprzętu, przedstawiciel misji obserwacyjnej СЦКК (Спільний центр з контролю та координації питань припинення вогню та стабілізації лінії розмежування сторін– Specjalne Centrum Kontroli i Koordynacji SCKiK).

Tak więc, zgodnie z tymi porozumieniami przedstawiciele Milicji Ludowej DRL- przy udziale przedstawiciele misji obserwacyjnej SCKiK- rozpoczęli o godzinie 12:00 (czasu ukraińskiego) proces zawiadamiający o gotowości rozpoczęcia wycofania od wystrzelania białej flary sygnalizacyjnej w wyznaczonym czasie, ale nie podjęto- na ten umówiony sygnał- podobnych działań ze strony ukraińskiej. W wyniku czego, po trzech kwadransach oczekiwania na odpowiedź ukraińską, przedstawiciele misji obserwacyjnej SCKiK opuścili miejsce planowanego wycofania sił i sprzętu.

W czasie trwającej wczoraj- zakończonej kolejny już raz fiaskiem, procedury rozpoczęcia procesu wycofania wojsk i sprzętu ze strefy między frontowej w rejonie wsi Bogdanowka-Pietrowskoje, szczególnie niepokojący jest fakt nieobecności przedstawicieli Specjalnej Misji Monitorującej OBWE w Donbasie (СММ ОБСЕ- SMM OBWE). W związku z czym przedstawiciele DRL w SCKiK wyrazili nadzieję, że SMM OBWE nadal będzie postępować zgodnie z zasadą parytetu oraz bezstronności co znajdzie odbicie w jej bieżącym raporcie dotyczącym gotowości Milicji Ludowej DRL dalszego kontynuowania wycofania swoich sił zbrojnych zgodnie z zasadą wzajemności.

„Pomimo kolejnego przypadku sabotowania ze strony ukraińskiej, siły Milicji Ludowej DRL są nadal gotowe do wywiązania się ze swoich zobowiązań do wdrożenia decyzji ramowej w dowolnym terminie uzgodnionym przez uczestników grupy kontaktowej”– napisano w oświadczeniu SCKiK DRL.

Poniżej na filmie odpowiedź przedstawiciela ukraińskiego dowództwa Operacji Połączonych Sił:

Dodam na zakończenie, że prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski w dniu 31 października br. poinformował, że proces wycofania wojska i sprzętu w rejonie wsi Pietrowskoje rozpocznie się 4 listopada. Później minister obrony Ukrainy, Andrij Zagorodniuk ogłosił, że w związku z zarejestrowaniem w dniu 30 października ostrzału w rejonie wsi Pietrowskoje, data wycofania wojsk ukraińskich i sprzętu zostanie zmieniona, na termin późniejszy.

„Rzeczywiście był ostrzał i spodziewamy się rewizji daty wycofania, ponieważ liczymy 7 dni od ostrzałów. Ostatni ostrzał miały miejsce 30 października”– powiedział szef Ministerstwa Obrony podczas briefingu w ostatni piątek w Kijowie.

Z kolei ukraiński minister spraw zagranicznych, Wadim Prisztajko powiedział dziennikarzom później w piątek, że „ostatnie ostrzał zarejestrowano 30 października. Teraz musimy zdecydować, jak poważne jest to naruszenie reżimu. Powinno to być podstawą decyzji, którą podejmie Najwyższy Dowódca”.

29 października Specjalna Misja Monitorująca OBWE zarejestrowała ostrzał w pobliżu Pietrowskiego, jak wskazano w raporcie SMM OBWE.

Strona kijowska postawiła warunek do rozpoczęcia wycofania swoich sił i sprzętu z rejonu wsi Bogdanowka-Pietrowskoje w Donbasie na podstawie siedmiodniowego przestrzegania warunków rozejmu i powstrzymywania się od ostrzału.

W efekcie, możliwe jest, że pod tym pretekstem- a przypomnę tu, że to ukraińscy żołnierze prowadzą ostrzał w rejonie wsi Pietrowskoje- możliwe jest przeciąganie w nieskończoność deklaracji Zełenskiego o jego wprowadzeniu pokoju w Donbasie.

Oczywiście, on chce, ale postawił takie warunki, że realizacja tej jego obiecanki może być niemożliwa.

W ten sposób oddala się także możliwość spotkania na szczycie krajów formatu normańskiego w Paryżu, pomimo to, że Zełenski obiecywał, iż do niego dojdzie na początku października.

https://www.militarynews.ru/story.asp?rid=1&nid=520992&lang=RU,

https://www.kp.ru/daily/27050.1/4116678/,

https://vk.com/dnr_sckk,

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BF%D1%96%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%B8%D0%B9_%D1%86%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%80_%D0%B7_%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BB%D1%8E_%D1%82%D0%B0_%D0%BA%D0%BE%D0%BE%D1%80%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%86%D1%96%D1%97,

https://www.osce.org/ru/special-monitoring-mission-to-ukraine.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 09:05 a 22:10, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (6 min) i 82 mm (17 min) oraz granatników: AGS-17 (130 granatów), SPG-9 (13 granatów) i RPG-7 (11 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (7 użyć), w ten sposób 23 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były tylko dwa odcinki frontu; rejon Doniecka (Wasilewka, Jasinowata i Staromichajłowka) oraz południowy odcinek frontu (Nowaja Tawria, Biełaja Kamienka, Nowołaspa, Oktiabr, Komiternowo, Leninskoje, Sachanka i Kulikowo).

Łącznie w wyniku wczorajszych ostrzałów ze strony ukraińskiej, na terytorium DRL spadło 177 pocisków (wobec 319 z dnia poprzedniego). W wyniku koncentrowania przez ukraińskich żołnierzy ostrzałów na południowym odcinku frontu, gdzie znajduje się również wieś Pietrowskoje, pod tym pretekstem strona ukraińska nie odpowiedziała na umówione sygnały rozpoczęcia procedury wycofania swych wojsk i sprzętu.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (10 wystrzałów) oraz przeciwpancernych granatników SPG-9 (29 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 2 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były okolice wsi Kalinowo i Donieckij, nie powodując przy tym żadnych strat i szkód.

Poniżej raporty za ostatnie dwie doby, sporządzone przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

2 min.

„Зведення станом на 07:00 5 листопада 2019 року.

4 листопада збройні формування Російської Федерації та її найманці 20 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими домовленостями артилерії калібру 122 мм, мінометів калібру 82 та 120 мм, озброєння БМП, гранатометів, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” російські окупаційні війська здійснили 10 обстрілів:
чотири рази неподалік Водяного – з озброєння БМП-1, гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
два рази поблизу Мар’їнки – з РПГ та стрілецької зброї;
біля Красногорівки – з СПГ та великокаліберних кулеметів;
поблизу Пищевика – з ручних протитанкових гранатометів;
неподалік Старогнатівки – зі стрілецької зброї;
у районі Гнутового – з мінометів калібру 82 мм.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” зафіксовано 10 ворожих обстрілів:
на околиці Новотошківського – з усього спектру озброєння, починаючи зі стрілецької зброї до мінометів різних калібрів та артилерії калібру 122 мм;
тричі неподалік Новолуганського – з мінометів калібру 120 та 82 мм, стрілецької зброї та ручних протитанкових і автоматичних гранатометів;
поблизу Хутора Вільного – з СПГ;
у районі Кримського – з великокаліберних кулеметів;
двічі біля Троїцького – з автоматичних гранатометів, великокаліберних кулеметів та СПГ;
неподалік Залізного – з мінометів калібру 82 мм та великокаліберних кулеметів;
поблизу Новгородського – з автоматичних гранатометів.
Вчора, 4 листопада, втрат внаслідок обстрілів серед військовослужбовців Об’єднаних сил не зафіксовано.
З початку цієї доби збройні формування Російської Федерації та її найманці вогневої активності не проявляли. Втрат не зафіксовано.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

40 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 05.11.2019r.- 1611 dzień od nowego rozejmu.

 1. Wieści z Donbasu. Funkcjonariusze ukraińskiego PBŚ zatrzymali SBUsznika który zajmował się handlem narkotykami na terytorium Donbasu „wyzwolonym” przez Kijów;
  https://korrespondent.net/ukraine/4156886-sotrudnyka-sbu-budut-sudyt-za-prodazhu-narkotykov-zhyteliam-donbassa
  Na jednym z tzw. blokpostów na terytorium obwodu ługańskiego pod kontrola Kijowa „z przyczyn nieznanych” zmarł major ukraińskiej policji;
  https://strana.ua/news/231665-v-oos-umer-major-politsii-vladimir-stetsjuk-prichiny-neizvestny.html
  I znowu tysiące mieszkańców terytorium Donbasu (dokładnie obwodu donieckiego) „wyzwolonego” przez Kijów nie beda mieli wody, tym razem oficjalnym powodem ich „odcięcia” jest „planowany remont wodociągu”;
  https://strana.ua/news/231670-v-donetskoj-oblasti-otkljuchat-ot-vody-tri-naselennykh-punkta.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Zgodnie z przewidywaniami, po tym jak doprowadzono w zwiazku z „reformą ukraińskiej prokuratury” do zwolnienia m.in prokuratorów zajmujących się śledztwem w sprawie wydarzeń na kijowskim majdanie, do praktycznego wstrzymania dochodzenia wąłśnie przez Prokuraturę Generalną Ukrainy, pojawiła się takze informacja ze śledztwo w tej sprawie wstrzymuje ukraińskie PBŚ. jak poinformował szef PBS Truba powodem wstrzymania śledztwa jest „brak sledczych”;
  https://24tv.ua/ru/gbr_vremenno_prekratit_rassledovanie_del_po_majdana_iz_za_nehvatki_sledovatelej__truba_n1229370

  Polubione przez 3 ludzi

 3. W temacie gazowym. Ukraiński „Naftohaz” złożył w międzynarodowym arbitrażu kolejny pozew przeciwko rosyjskiemu ‚Gazpromowi” tym razem domaga się od niego 12 mld $. Jak poinformował dyrektor wykonawczy ‚Naftohazu” Witrenko pozew dotyczy „przegladu taryf za tranzyt gazu z Rosji do UE” a takze kwestii kto ma ostatecznie zapłacić za gaz jaki ‚Gazprom” dostarczał republikom z Donbasu po tym jak „Naftohaz” wstrzymał dostawy zima 2015 roku;
  https://ria.ru/20191104/1560569367.html
  A w międzyczasie „Naftohaz” zadłużył się na kolejne 500 mln $ sprzedajac za granicą obligacje na taką właśnie sumę z oprocentowaniem rocznym 7,625 % i opcją dwukrotnego ‚wpłacania procentów na rok”;
  https://korrespondent.net/business/companies/4156925-naftohaz-razmestyl-evrobondy-na-500-mln
  I jeszcze w temacie, czyli wbrew buńczucznym zapowiedziom w Kijowie o tym że Ukraina zastapi gaz z Rosji gazem wydobywanym na Ukrainie okazało się ze wydobycie tego gazu z każdym rokiem spada…
  https://korrespondent.net/business/companies/4156919-dobycha-haza-v-ukrayne-sokratylas-v-2019-hodu

  Polubione przez 4 ludzi

 4. OT zza Oceanu, czyli w Kongresie USA trwają przesłuchania w sprawie impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa. Tym razem zeznaje była Ambasador USA w Kijowie Marie Yovanovitch która m.in opowiadała o byłym już Prokuratorze Generalnym Ukrainy Łucence oraz szefie MSW Ukrainy Awakowie. Według niej Łucenko będąc Prokuratorem Generalnym Ukrainy nie wywiązał sie z żadnych obiecanych USA, po objęciu urzędu, „zadań” tzn. walki z korupcja, praniem brudnych pieniedzy oraz wyjaśnić sprawę wydarzeń na kijowskim majdanie. Łucenko miał także „spiskować” w celu jej usunięcia ze stanowiska starając się uzyskać „łącznosć” z „biznesmenami” przysłanymi na Ukrainę przez prawnika Trumpa Giulianiego. Z kolei Awakow miał się zachowywać przeciwnie tzn. nie dawał sie wciągnąć w „gierki” Giulianiego i informował ją o działaniach prawnika Trumpa na Ukrainie;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4156902-pokazanyia-yovanovych-v-konhresse-ob-avakove-y-lutsenko

  Polubione przez 3 ludzi

 5. „BÓJ TO JEST NASZ OSTATNI” do ostatniej kropli ropy naftowej w Syrii 🙂 Turecka agencja ‚Anadolu” poinformowała o tym ze USA całkowicie bezprawnie buduje sobie bazy w regionie płn. Syrii w którym znajduja się złoża ropy naftowej;
  https://korrespondent.net/world/4156907-ssha-sozdauit-bazy-u-neftianykh-skvazhyn-v-syryy-smy
  Ps. Ciekawe czy jeszcze jakiś IDIOTA w mediomatołach.pl nazywający się „dziennikarzem” napisze że USA „walczy” w Syrii z tzw. państwem islamskim lub o „wolność Kurdów”?

  Polubione przez 4 ludzi

 6. W temacie sprzedaży jednej z „pereł w koronie” ukrainskiej gospodarki przedsiębiorstwa „Motor Sicz” z Zaporoża które jak wiadomo chcieli „podkupić” Chinczycy, ale sprzedaż „zablokowali”…Amerykanie. Teraz „The Wall Street Journal” poinformował że negocjacje w sprawie zakupu „Motor Sicz” w imieniu administracji prezydenta USA prowadzą Eric Prince, założyciel „Blackwater”, obecnie znanej jako „Academi” (chyba nie trzeba wyjaśniać czym sie ta „firma” zajmuje?) nieoficjalny „doradca” Prezydenta USA. Podobno Prince pojawił się na Ukrainie w dniach 24 – 27 października i złożył wizyte w zaporoskich zakładach, jednak odmówił komentarza w tej sprawie, podobnie jak władze w Kijowie;
  https://www.rbc.ru/business/05/11/2019/5dc1605f9a7947c659cf4899

  Polubione przez 3 ludzi

 7. OT zza Oceanu, czyli pojawił się „njus” o tym ze wszystkie 6 lotniskowców US Navy odpowiedzialnych za „obronę Wschodniego Wybrzeża USA” znajduje sie w dokach gdzie przechodzą różnego rodzaju remonty. By je przyspieszyć dowództwo amerykańskiej floty wojennej „łata dziurę na gorąco” tzn. wykorzystuje te bardziej „zuzyte” lotniskowce jako „park części zamiennych” do tych mniej „zużytych”, byleby tylko przywrócić do stanu gotowości bojowej choc jeden z lotniskowców;
  https://breakingdefense.com/2019/10/all-6-east-coast-carriers-are-at-the-dock-hill-presses-for-oversight/

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.