Wojna domowa na Ukrainie 07.11.2019r.- 1612 dzień od nowego rozejmu.


Według informacji uzyskanych od osób uczestniczących w negocjacjach pomiędzy Kijowem a MFW o warunkach udzielenia dalszej pomocy finansowej, została ona bezterminowo wstrzymana. Pisze o tym amerykańska gazeta „The Wall Street Journal”.

Decyzję MFW o wstrzymaniu dalszej pomocy dla Ukrainy uzasadniono tym, że są poważne podstawy do przypuszczeń, iż prezydent Wołodymyr Zełenski nie będzie się starał odzyskać od swego bliskiego partnera biznesowego, Igora Kołomojskiego, skradzionych i zdefraudowanych przez niego pieniędzy.

MFW doradził Zełenskiemy, że powinien „agresywnie” doprowadzić do odnalezienia tych pieniędzy, aby spełnić obietnicę i oczyścić system finansowy, zagrożony oszustwami, praniem pieniędzy i kradzieżą.

MFW donosił o tych wątpliwościach jeszcze we wrześniu br., kiedy ogłosił, że odracza zatwierdzenie nowej pomocy finansowej dla Kijowa. Ron van Roden , szef misji MFW na Ukrainie , powiedział, że urzędnicy organizacji stwierdzili „słabości ram prawnych, powszechną korupcję oraz fakt, że znaczna część gospodarki jest zdominowana przez nieefektywne przedsiębiorstwa państwowe lub oligarchów”. Z kolei przedstawiciele ukraińskiego banku centralnego zapewnili „The Wall Street Journal”, że chcąc spełnić żądania MFW próbują zwrócić brakujące środki zainwestowane w banki, w ramach ich doinwestowania.

Wśród przeszkód utrudniających otrzymanie pomocy z Międzynarodowego Funduszu Walutowego przez Ukrainę, jest m.in. oligarcha Igor Kołomojski, przeciwko któremu obecnie toczy się zaawansowane dochodzenie w Stanach Zjednoczonych, o różnego typu malwersacje finansowe. Wraz z innym ukraińskim „biznesmenem” posiadał 45% akcji największego banku na Ukrainie- „PrivatBanku”, który w 2016 roku został znacjonalizowany przez rząd. W tle tej nacjonalizacji znalazło się stwierdzenie, że w ten sposób uniknie się załamania ukraińskiego systemu finansowego. Według szefa ukraińskiego banku centralnego, kilka miesięcy po nacjonalizacji „PrivatBank” w jego bilansie odkryto dziurę w wysokości 5,6 miliarda dolarów.

Teraz MFW odmawia wydania kolejnej transzy pożyczki, dopóki nie ma pewności, że rząd Zełenskiego nie doprowadzi do ujawnienia i zwrotu 15 miliardów dolarów skradzionych, w latach 2009-2019, z ponad 100 ukraińskich banków, w tym z banku którego głównym akcjonariuszem był jego bliski współpracownik biznesowy, Igor Kołomojski- „PrivatBanku”.

Dodam jeszcze, że ślad przestępczych machinacji Kołomojskiego odcisnął się również w Polsce, gdzie jakoby stał on za sławną aferą „AmberGold”. Tak twierdzą autorzy tej hipotezy, niejaki Stanislas Balcerac oraz Witold Gadowski, dodając, że celem tej afery miało być przejęcie przez Kołomojskiego polskiego przewoźnika narodowego- linii lotniczych „PLL LOT”.

Czy jest to prawda, nie dowiemy się nigdy, bo powołana do wyjaśnienia tej afery- komisja śledcza, nie poruszyła tego wątku omijając go jak śmierdzące jajko. Widocznie wpływy oligarchów ukraińskich w Polsce są ponad partyjne i znacznie mocniejsze niż rządy?

Ten zresztą przekręt Kołomojskiego to mały pikuś wobec skali jaką zastosował on w Stanach Zjednoczonych gdzie ponoć wyprał aż 470 mld dolarów.

O tej sprawie informowała jakiś czas temu organizacja Atlantic Council, która na swojej stronie w internecie (atlanticcouncil.org), w artykule „How Kolomoisky Does Business in the United States”, podała szokujące fakty:

„21 maja upaństwowiony ‚PrivatBank’ złożył w sądzie stanowym Delaware nadzwyczajną sprawę cywilną przeciwko swoim wcześniejszym właścicielom Ihorowi Kołomojskiemu i Giennadijowi Boholubowowi. Trzech współoskarżonych to obywatele USA z Miami i dziewiętnaście anonimowych firm”.

Autor publikacji cytuje najbardziej szokujący fragment pozwu: „„od stycznia 2006 r do grudnia 2016 r całkowity przepływ pieniędzy (kredytów) na konta beneficjentów końcowych (Kołomojski, Boholubow) w celu wyprania pieniędzy w ‚Privatbanku’ Cypru wyniósł 470 mld dol. To jest dwa razy więcej aniżeli wynosił PKB Cypru za ten okres”.

Bezprawnie otrzymane przez „Privatbank”– w czasie gdy znajdował się on jeszcze pod kontrolą Kołomojskiego- kredyty były poprzez spółki na Cyprze kierowane do USA w celu zakupu „strategicznie ważnych obiektów produkujących stal i wyroby żeliwne”. Huty i stalownie znajdują się w stanie Ohio, Michigan, Zachodniej Wirginii i Kentucky. Natomiast w stanach Ohio i Teksas Ukraińcy skupowali biznesowe nieruchomości. W Clivelend (stan Ohio) Kołomojski i Boholubow zostali największymi właścicielami nieruchomości.

Czy mając wiedzę o tych faktach możemy się dziwić stanowisku MFW o wstrzymaniu pomocy finansowej dla Ukrainy pod rządami obecnej ekipy Kołomojskiego?

Obawy są o to, że wszelkie środki takiej pomocy zostaną legalnie przez tą ekipę spod ciemnej gwiazdy, zdefraudowane.

Tak wygląda Ukraina w pełnej krasie, zaś społeczeństwo w tym czasie mamione jest nacjonalistyczną papką.

https://www.wsj.com/articles/ukraine-corruption-concerns-stall-imf-bailout-11572535061,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ihor_Ko%C5%82omojski,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Hennadij_Boholubow,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_najbogatszych_Ukrai%C5%84c%C3%B3w_magazynu_Forbes,

https://monsieurb.neon24.pl/post/70579,olt-mial-kupic-lot,

https://wpolityce.pl/polityka/299797-nasz-wywiad-gadowski-marcin-p-byl-tylko-figurantem-amber-gold-mialo-byc-narzedziem-sluzacym-im-do-przejecia-kontroli-nad-pll-lot,

https://www.polishclub.org/2019/10/16/plichtowie-skazani-kto-naprawde-stal-za-amber-gold/,

https://www.atlanticcouncil.org/blogs/ukrainealert/how-kolomoisky-does-business-in-the-united-states/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały, pomiędzy 08:40 a 22:00, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (25 min) i 82 mm (27 min), działka przeciwlotniczego ZU-23- 2 (50 wystrzałów), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (55 wystrzałów) oraz granatników; AGS-17 (95 granatów), SPG-9 (12 granatów) i RPG-7 (19 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (12 użyć), w ten sposób 22 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały ze strony ukraińskiej prowadzone były w następujących punktach frontu: rejonie Gorłówki (osiedla mieszkaniowe przy kopalniach im. Gagarina i 6/7 oraz miejscowości Dolomitnoje), w okolicach i na obrzeżach Doniecka (Krutaja Bałka, Kasztanowoje, Spartakus oraz teren lotniska, serwisu „Volvo-Center”, Żabiczewo i osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja), a także na południowym odcinku frontu (Jelenowka, Nowołaspa, Komiternowo, Nowaja Tawria i Leninskoje).

Łącznie na ostrzeliwane minionej doby przez ukraińskich żołnierzy terytorium DRL spadły 283 pociski (wobec 159 w odniesieniu do dnia poprzedniego), nie powodując przy tym żadnych szkód i strat.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc minionej doby ostrzały przy użyciu moździerza kaliber 82 mm oraz przeciwpancernego granatnika SPG-9, a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 2 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzeliwane były okolice wsi Łogwinowo, nie powodując tam żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

4 min.

„Зведення станом на 07:00 7 листопада 2019 року.

6 листопада, збройні формування Російської Федерації та її найманці 10 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 82 мм, озброєння БМП, гранатометів, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” російські окупаційні війська здійснили 5 обстрілів:
біля Пісків – з мінометів калібру 82 мм та великокаліберних кулеметів;
двічі неподалік Водяного, що на Приазов’ї – з РПГ, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
два рази поблизу Тарамчука – з автоматичних гранатометів та великокаліберних кулеметів.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” також зафіксовано 5 ворожих обстрілів:
неподалік Травневого – з ручних протитанкових і автоматичних гранатометів та стрілецької зброї;
біля Зайцевого – зі станкових протитанкових гранатометів;
поблизу Кримського – з великокаліберних кулеметів та гранатометів різних систем;
на околиці Новотошківського – з мінометів калібру 82 мм, озброєння БМП-1, стрілецької зброї, РПГ та автоматичних гранатометів;
неподалік Луганського – зі станкових протитанкових гранатометів та АГС.
Вчора, 6 листопада, осколкові поранення отримали чотири військовослужбовці Об’єднаних сил.
З початку цієї доби збройні формування Російської Федерації здійснили два обстріли. Поблизу Водяного противник вів вогонь по позиціях наших захисників з ручних протитанкових гранатометів, а неподалік Кримського, окрім РПГ, стріляв ще й з великокаліберних кулеметів. Втрат серед особового складу Об’єднаних сил не зафіксовано.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

34 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 07.11.2019r.- 1612 dzień od nowego rozejmu.

 1. W nocy w Kijowie eksplodował ładunek wybuchowy pod jadącym „trasą Żytomierską” samochodem osobowym. W wyniku eksplozji zginał jadący nim mężczyzna jak się okazało dyrektor kompanii farmaceutycznej;
  https://strana.ua/news/232065-opublikovano-video-vzryva-mercedes-na-zhitomirskoj-trasse-v-kieve.html
  https://strana.ua/news/232069-ihor-salo-nazvano-imja-vladeltsa-vzorvannoho-na-zhitomirskoj-trasse-avto.html

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Szef ukraińskiego koncernu obronnego „Ukroboronprom” Abramovicius oskarżył „poprzednich polityków” na Ukrainie, czyli Poroszenkę, o to że przyczynili się do kryzysu w jakim obecnie znajduje się koncern. Według Abramoviciusa większość państwowych kontraktów na dostawy dla ukraińskich sił zbrojnych za poprzednich władz Ukrainy, otrzymywały bowiem przedsiębiorstwa należace do Poroszenki, m.in korporacja „Bohdan” oraz zakłady stoczniowe „Kuźnia Leninowska” (obecnie „Kuźnia na Rybałskiej’);
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2019/11/6/7231171/

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Tymczasem Prezydent Ukrainy (ps. PINOKIO) wział się za „reklamowanie” samochodów TESLA, udzielajac wywiadu podczas jazdy jednym z nich;
  https://korrespondent.net/ukraine/4158016-zelenskyi-zapysal-novoe-vydeo-za-rulem-Tesla
  Podczas wywiadu pożalił się m.in jak to trudno być prezydentem Ukrainy;
  https://korrespondent.net/ukraine/4158020-zelenskyi-rasskazal-kak-slozhno-byt-prezydentom
  A także zapowiedział że do końca roku „pożegna się” z członkami rządu którzy nie będa mogli wykazać się „postępami” w swojej pracy;
  https://korrespondent.net/ukraine/4158020-zelenskyi-rasskazal-kak-slozhno-byt-prezydentom

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Tymczasem trwają „prześladowania” byłego prezydenta Ukrainy „generalissimusa” Poroszenki. W ukromediach pojawiły sie informacje że ukraińskie organa ścigania przeprowadziły rewizję u współwłaściciela należącej do Poroszenki stacji TV ‚Praimoj” w związku z toczącym się śledztwem ws prawie „prania pieniędzy przez Poroszenkę”. Przy okazji „przetrzepano” także mieszkanie syna Serhija Paszynskiego który przebywa w areszcie śledczym w związku z toczonym przeciwko niemu śledztwem o postrzelenie osoby;
  https://strana.ua/news/232159-obyski-proshli-ne-tolko-u-makeenko-no-i-syna-pashinskoho.html
  Na całe zdarzenie „gniewnie” zareagował sam Poroszenko który oskarżył obecne władze Ukrainy o naruszenie ‚standardów europejskich” poprzez bezprawne naciski na internet i próbę kontrolowania internetu. Nie trzeba chyba nikomu przypominać że to samo robił właśnie Poroszenko gdy rządził w Kijowie…
  https://strana.ua/news/232214-poroshenko-poobeshchal-zashchishchat-svobodu-slova-v-ukraine-kohda-proshli-obyski-u-sobstvennika-kanala-nastojashchim-vladeltsem-kotoroho-schitajut-eks-prezidenta.html
  Plus w ukromediach pojawiła się informacja o tym ze Poroszenko przepisał własność swojej „biznesowej perły w koronie”, czyli kompanii cukierniczej ‚ROSHEN” na swojego syna Ołeksija. Ukraińscy eksperci zauważyli ze Poroszenko zabezpiecza faktycznie w tens sposób swoją kontrole nad firmą, w związku z prowadzonymi przeciwko niemu śledztwami, czyli ukraiński wymiar sprawiedliwości w razie czego nie bedzie mógł na ‚ROSHEN” położyć swojej ręki;
  https://strana.ua/news/232132-petrt-poroshenko-perepisyvaet-aktivy-roshen-na-starsheho-syna-alekseja.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Pojawiła się informacja o tym ze Ukraina zaskarży do Sądu UE…Niemcy jeżeli te przeforsują swoje propozycje by chronić rosyjski gazociąg „NS 2” przed tzw.unijną dyrektywą gazową. Poinformował o tym przedstawiciel handlowy Ukrainy wiceminister rozwoju ekonomicznego i handlu Taras Kaczka;
  https://strana.ua/news/232141-severnyj-potok-2-ukraina-hrozit-hermanii-evrosudom-v-sluchae-zakonodatelnoho-iskljuchenija-proekta.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. „Samobójca”, czyli popularny na Ukrainie aktor i „showman” Andrij Mołocznyj komentując w internecie niedawna rocznice wyzwolenia Kijowa spod okupacji hitlerowskiej stwierdził że ostatnie 5 lat na Ukrainie było „koszmarnym snem” oraz że „Nie mógł sobie nawet wyobrażać, że po Kijowie będa chodziły tłumy faszystów”;
  https://strana.ua/news/232177-kak-i-76-let-nazad-kiev-budet-ochishchen-ot-fashistkoj-nechisti-ukrainskij-shoumen-molochnyj-raskritikoval-fashistov-na-ulitsakh-stolitsy.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. I kolejny zadziwiajacy artykuł z mediomatołów.pl o tym jak USAmany fałszują historie w produkowanych przez siebie grach komputerowych;
  https://www.komputerswiat.pl/gamezilla/artykuly/gry-komputerowe-a-propaganda-tworcy-manipuluja-historia-od-lat-ale-dlaczego-tak-sie/k62nhbh
  Cytat „Jeszcze bardziej krytycznie został przyjęty wątek Autostrady Śmierci – rzeczywistego miejsca w Kuwejcie, które w lutym 1991 roku było miejscem ataku wojsk USA, Kanady, Wielkiej Brytanii i Francji. Uderzyli oni w wycofujące się siły irackie, niszcząc ponad 1500 pojazdów. Jak się okazało, były wśród nich samochody cywilne, którymi jechały m.in. kobiety i dzieci. W Call of Duty Modern Warfare pojawia się misja nazwana dokładnie “Autostrada Śmierci”, ale dostajemy informacje, że bombardowania dokonali… Rosjanie”

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.