Wojna domowa na Ukrainie 09.11.2019r.- 1614 dzień od nowego rozejmu.


Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził biuro Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE (SMO OBWE) na Ukrainie, gdzie spotkał się wczoraj (8 listopada) z szefem misji, Jaszarem Halitem Czewikiem.

Szef misji OBWE mówił o pracy SMO i bieżącej sytuacji bezpieczeństwa w strefie Operacji Połączonych Sił oraz zwrócił uwagę na pozytywne zmiany w procesie wycofania wojska i sprzętu na linii demarkacyjnej, począwszy od czerwca tego roku. Tak więc, teraz w rejonie wsi Zołotoje-4, trwa demontaż fortyfikacji. I to jest ta najbardziej pozytywna zmiana. Ale czy sukces?

Jednak co najważniejsze, Jaszar Halit Czewik potwierdził również wznowienie procesu wycofania wojska i sprzętu w rejonie Bogdanowki- Pietrowskoje, które powinno rozpocząć się wg. niego już dziś- 9 listopada o godzinie 12:00 czasu lokalnego.

Ze swej strony prezydent Ukrainy zwrócił uwagę na fakt, że „pomimo trudnej sytuacji prowadziliśmy wycofanie w rejonie Zołotoje” następnie dodał, iż „zrobiliśmy wszystko na czas i bezpiecznie. Jesteśmy za to wdzięczni wszystkim: wojsku, OBWE i wszystkim, którzy pomagali”.

Zełenski zwrócił też uwagę na fakt, że osobiście odwiedza miejsca, w których planowane jest wycofywanie wojsk i sprzętu, aby zapoznać się tam z warunkami życia lokalnych mieszkańców i poznać ich stosunek do procesu demilitaryzacji ich miejsca zamieszkania.

„Byliśmy w Stanicy Ługańskiej. Do końca listopada ukończą tam most. Potem byliśmy w Zołotoje. Widzimy, że prawie wszyscy czekają na wycofanie wojsk i cieszą się, że jest planowana”– podkreślił Zełenski.

Ponadto ukraiński prezydent podkreślił, że w tej chwili w Zołotoje rząd już rozwiązuje problemy infrastrukturalne, dostęp do karetek pogotowia i lekarzy dla lokalnych mieszkańców.

Strony dyskutowały o możliwości przyjęcia nadzoru przez Specjalną Misję Obserwacyjną OBWE nad tymi wszystkimi obszarami na terytorium Donbasu, które nie znajdują się pod kontrolą władz ukraińskich oraz strefy granicznej Ukrainy i Rosji.

Szef SMO OBWE poinformował o spadku liczby ofiar po ogłoszeniu kolejnego rozejmu w lipcu tego roku. Według Jaszara Halita Czewika jest to dowód, że przy braku aktywnych działań wojennych ludność cywilna nie ponosi strat.

Podczas wizyty w biurze OBWE SMM Prezydent Ukrainy zapoznał się także z pracą Centrum Monitorowania Technicznego, które zdalnie monitoruje bezpieczeństwo sytuacji na linii demarkacyjnej w strefie Operacji Połączonych Sił.

W sprawie dzisiejszego planowanego wycofania wojska i sprzętu z rejonu wsi Bogdanowka-Pietrowskoje, na południowym odcinku frontu donieckiego, specjalne oświadczenie wydała szefowa dyplomacji DRL:

„Po długotrwałych negocjacjach i konsultacjach z koordynatorem SMO OBWE grupy kontaktowej Sajdikiem i dzięki jego osobistej aktywności, udało nam się osiągnąć konstruktywną postawę przedstawicieli Kijowa i kolegialnie uzgodnić nowy termin rozpoczęcia praktycznych środków w celu wyeliminowania naruszeń w zdemilitaryzowanym wcześniej rejonie w pobliżu Pietrowskoje- 9 listopada.

W pełni potwierdzamy naszą gotowość do wykonania synchronicznego i dwustronnego wycofania w uzgodnionym terminie i dziękujemy Panu Sajdikowi za wysiłki włożone w osiągnięcie porozumienia ze stroną ukraińską.

Mamy nadzieję, że strona ukraińska potwierdzi również swoje porozumienie konkretnymi działaniami, a jutro o godzinie 12.00 czasu wschodnioeuropejskiego (13.00 czasu moskiewskiego) zaczniemy synchronicznie i dwustronnie wdrażać uzgodnione działania w rejonie wycofywania zgodnie z harmonogramem.

Jeśli tak się naprawdę stanie, będzie to poważny krok w konstruktywnym kierunku i znaczący postęp w spełnianiu wymogów Normańskiej czwórki, a także wyraźny sygnał starań ukraińskich przywódców o pokojowe rozwiązanie konfliktu.

Pełnomocnik przedstawiciela DRL w negocjacjach grupy kontaktowej, minister spraw zagranicznych Republiki

Natalia Nikonorowa”

Ze swej strony, oświadczenie w sprawie gotowości strony DRL do przeprowadzenia wycofania swoich sił i sprzętu z rejonu Bogdanowka-Pietrowskoje, wydał także szef Misji Obserwacyjnej we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Zawieszenia Broni, Rusłan Jakubow:

„Dzisiaj, dzięki wysiłkom Pełnomocnika Przedstawiciela DRL, pośredników procesu negocjacyjnego- przedstawicieli Federacji Rosyjskiej i koordynatora SMO OBWE , wszyscy uczestnicy Grupy Kontaktowej wspólnie uzgodnili nowy termin rozpoczęcia wdrażania środków w celu wyeliminowania naruszeń na wcześniej zdemilitaryzowanym obszarze w pobliżu wsi Petrowskoje- 9 listopada.

Zgodnie z umową oświadczamy, że jednostki Milicji Ludowej DRL, podobnie jak poprzednio, są gotowe do odnowienia zobowiązań do wdrożenia decyzji ramowej, w ramach których jutro o 13:00 czasu moskiewskiego (12:00 czasu wschodnioeuropejskiego) zostanie wystrzelona biała flara. Oczekujemy synchronicznego wystrzelenia białej rakiety sygnałowej przez wrogie nam zbrojne formacje.

Po tym, jak strony wystrzelą zielone flary sygnałowe, praktyczna część działań mających na celu wyeliminowanie naruszeń zarejestrowanych przez SMO OBWE rozpocznie się synchronicznie i dwustronne wycofanie ujawnionej broni i żołnierzy poza obszar neutralny, które zgodnie z harmonogramem ma trwać trzy dni.

Jeżeli zostaną podjęte środki, o których strony powiadomią SMO OBWE, a Misja z kolei zarejestruje i potwierdzi wykonanie tej części harmonogramu w odpowiednich sprawozdaniach, rozpocznie się następny etap działań- rozminowanie, oczyszczenie obszaru z min i innych materiałów wybuchowych, a także synchroniczny i obopólny demontaż fortyfikacji i innych obiektów wojskowych oraz eliminacja innych zagrożeń w strefie wycofania.

Mamy nadzieję, że tym razem obejdzie się to bez prowokacji ze strony ukraińskiej i że nastąpi początek w wyznaczonym terminie i terminie, aby jasno zrealizować harmonogram uzgodniony przez grupę kontaktową.

Szef przedstawicielstwa DRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Zawieszenia Broni

Rusłan Jakubow.”

No i teraz, trzeba uzbroić się w cierpliwość i odczekać do umówionej godziny aby przekonać się, czy po raz kolejny strona ukraińska- pod byle zmyślonym na poczekaniu pretekstem- wywinęła się z kolejnego terminu rozpoczęcia procedury wycofania wojska i sprzętu z rejonu wsi Bogdanowka-Pietrowskoje, na południowym odcinku frontu donieckiego (38 km od Doniecka).

https://www.president.gov.ua/ru/news/rozvedennya-bilya-zolotogo-vidbulosya-vchasno-ta-bezpechno-p-58273,

https://www.osce.org/cio/martin-sajdik,

https://dnr-sckk.ru/podrazdeleniya-narodnoj-milicii-dnr-gotovy-k-vozobnovlennomu-otvodu-9-noyabrya/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 13:20 a 21:50, przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (2 miny), moździerza kaliber 82 mm (4 miny) oraz granatników SPG-9 (4 granaty) i RPG-7 (12 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (14 użyć), tym sposobem 11 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ze strony ukraińskich wojsk ostrzeliwane były następujące punkty frontu: obrzeża Gorłówki (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina) oraz obrzeża i okolice Doniecka (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja, Krutaja Bałka, Wasilewka, Minerlanoje, Spartakus i Łozowoje), a także na południowym odcinku frontu (Staromichajłowka, Komiternowo i Leninskoje).

Wczorajsze ostrzały cechowały się wyjątkowo małym natężeniem czego dowodem jest znikoma ilość pocisków, które spadły na terytorium DRL. Łącznie było ich tylko 22 sztuki (wobec 246 w odniesieniu do dnia poprzedniego). Obecnie na tym odcinku frontu również jak dotąd jest spokojnie, z jednym tylko naruszeniem warunków rozejmu, do którego doszło 09:25 gdy z kierunku Talakowki ukraińscy żołnierze wystrzelili kilka serii z broni maszynowej- w tym ciężkiej, w kierunku miejscowości Komiternowo.

Strat i szkód nie ma.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze przy użyciu przeciwpancernego granatnika SPG-9 przeprowadzili ostrzał w rejonie wsi Niżnieje Łozowoje.

Strat i szkód nie ma.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

6 min.

„Зведення станом на 07:00 9 листопада 2019 року.

8 листопада збройні формування Російської Федерації 11 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із гармат БМП, гранатометів різних систем та стрілецької зброї, з великокаліберними кулеметами включно.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 3 обстріли:
неподалік Водяного, що на Приазов’ї – з ручних протитанкових гранатометів;
біля Лебединського – зі стрілецької зброї та автоматичних гранатометів;
поблизу Гнутового – з СПГ, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
8 обстрілів російські окупаційні війська здійснили в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ”:
біля Оріхового – з озброєння БМП-2, станкових протитанкових та автоматичних гранатометів і стрілецької зброї;
поблизу Луганського – з автоматичних гранатометів;
у районі Золотого (поза межами ділянки розведення) – зі стрілецької зброї;
біля Залізного – з великокаліберних кулеметів;
двічі неподалік Зайцевого – з гранатометів різних систем і стрілецької зброї;
неподалік Південного – з великокаліберних кулеметів та автоматичних гранатометів;
біля Кримського – з гармат БМП-1 і БМП-2, станкових протитанкових гранатометів і стрілецької зброї, з великокаліберними кулеметами включно.
Минулої доби, 8 листопада, внаслідок обстрілів, поранено одного військовослужбовця Об’єднаних сил. Також, від поранень отриманих напередодні, у лікувальному закладі помер ще один український воїн.
З початку цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли. Втрат серед особового складу Об’єднаних сил не було.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

38 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 09.11.2019r.- 1614 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam kochanego rednacza i całą ekipę

  W temacie wstępniaka
  Wycofanie wojsk na tych odcinkach jest warunkiem wysuwanym przez Moskwę przed spotkaniem tzw. czwórki normandzkiej. Jeśli do niego dojdzie, będzie to pierwsze spotkanie tego formatu na najwyższym szczeblu od trzech lat i jednocześnie pierwsze osobiste spotkanie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
  https://www.polskieradio24.pl/399/7975/Artykul/2400278,Ukraina-w-sobote-ma-sie-rozpoczac-wycofanie-sil-w-Petriwskim

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Smutna prawda

  Tylu było już ministrów sprawiedliwości, premierów, tylu wspaniałych ludzi i nikt nie zajął się tematyką Wołynia. Dla nas nigdy nie było czasu ani miejsca – powiedziała Janina Kalinowska, ocalała z ludobójstwa wołyńsko-małopolskiego i szefowa Stowarzyszenia Upamiętnienia Polaków Pomordowanych na Wołyniu. Zaznaczyła, że za to Związek Ukraińców w Polsce „dostaje kupę pieniędzy na utrzymanie swojej działalności”.
  https://kresy.pl/wydarzenia/ocalala-z-rzezi-wolynskiej-tylu-bylo-ministrow-premierow-i-nikt-nigdy-nie-mial-czasu-dla-wolynia/

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Chyba w zwiazku z ostatnią wypowiedzią prezydenta Francji Macrona o „mózgowej śmierci NATO” na Zachodzie rozpoczeło sie poszukiwanie „żywych mózgów” 🙂 Przedstawiciel UE na Ukrainie Matti Maasikas ogłosił bowiem ze Ukraincy moga stać się nowymi „mózgami Europy”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4158466-ukrayna-mozhet-stat-mozghamy-evropy-posol-es
  Ps. Nie wiem jak inni ale ja takiego „mózgu” nie chce 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Pojawiły się sondaże, przeprowadzone przez jeden z ukraińskich portali na „terytoriach niekontrolowanych” na Donbasie, czyli w republikach. Wynika z nich że ponad 60 % z nich obwinia o rozpetanie konfliktu na Ukrainie USA, a 85 % „pomajdanowe” władze w Kijowie;
  https://strana.ua/news/232506-mnenie-zhitelej-donbassa-po-povodu-vojny.html
  Tylko 18 % mieszkańców republik chce pozostać „częścią” Ukrainy, a pond 60 % chce by republiki weszły w skład Rosji;
  https://strana.ua/news/232503-opros-po-povodu-statusa-ldnr-na-territorii-ordlo.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. „Nowa epocha swobody” na Ukrainie, czyli skandaliczny portal „Mirotworec” którego „zamkniecia” domagaja sie organizacje międzynarodowe z ONZ na czele oraz „zachodni partnerzy” Ukrainy działa sobie w najlepsze. Tym razem na „czarną listę” portalu trafił ukraiński „showman’ Andrij Mołczanyj który miał odwagę powiedzieć ze po Ukrainie „maszerują bezkarnie tłumy faszystów”;
  https://strana.ua/news/232522-andrej-molochnyj-teper-v-mirotvortse.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Ciąg dalszy sprawy zatrzymania ‚witirana ATU” Mazura przez polskich pograniczników, czyli BANDEROŁACTWO zlazło sie pod Ambasadą RP w Kijowie by domagac się uwolnienia swojego „heroja”;
  https://24tv.ua/ru/veterana_ato_mazura_zaderzhali_v_polshe_ljudi_vyshli_na_protest_v_kieve__foto_video_n1231853
  Plus w ukromediach pojawił sie „njus” że znana banderofilka (p)OŚLICA „Gocha” Gosiewska zapewniła że Mazur nie zostanie wydany Rosjia, a jego zatrzymanie to tylko „wypełnienie międzynarodowych zobowiązań”, wobec INTERPOLU który go ścigał;
  https://korrespondent.net/world/4158633-v-polshe-zaiavyly-chto-ne-vydadut-rf-veterana-ato
  (p)OŚLICA Gosiewska jest jednak głupsza niż się wydawało bo takimi oświadczeniami deprecjonuje polityke władz RP…

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.