Wojna domowa na Ukrainie 10.11.2019r.- 1615 dzień od nowego rozejmu.


Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin oświadczył trzy dni temu (7 listopada), że po tym, gdy 30 lat temu upadł mur berliński, wzniesiono inne.

„Dzisiaj chce się budować mury wszędzie”– podkreślił w wywiadzie dla włoskiego pisma katolickiego „La vita del popolo”.

„Po przezwyciężeniu podziału na dwa pola, symbolizowane przez mur berliński, wszyscy myśleli, że nadeszła era większego zrozumienia, pokoju. Tymczasem wybuchły nacjonalizmy, postawy zamknięcia” stwierdził włoski kardynał.

Następnie dodał:

„Sądzę, że człowiek nosi w sobie tendencję do budowania murów. Upadł ten mur, a pojawiły się inne, dzisiaj chce się budować mury wszędzie”.

„Nie było, obok radości i satysfakcji z osiągniętego rezultatu, poważnego zaangażowania na rzecz stworzenia wspólnoty międzynarodowej na nowych podstawach”– ocenił kardynał Pietro Parolin.

Wyraził przy tym przekonanie, że bez zaangażowania etycznego wszystko „zmierza w przeciwnym kierunku” niż stworzenie świata na nowych zasadach współpracy.

Przykładów na potwierdzenie słów kardynała Pietro Parolin, można by było przytoczyć wiele, np. „mur hańby” w Palestynie, którym Żydzi na własne życzenie zamknęli się w Gettcie.

Kolejnym jest mur mający na trwale oddzielić Stany Zjednoczone, które nota bene mianowały się (podobnie zresztą jak Izrael) niekwestionowanym bastionem wolności, tolerancji i demokracji, od południowej części subkontynentu amerykańskiego.

No i ostatnim, jest ten, który kijowski reżym postanowił wybudować na granicy z Rosją (i w dalszej kolejności z Krymem), stając się przy okazji nieograniczonym źródłem lewych zysków dla skorumpowanych elit politycznych ukraińskiego establishmentu.

Podam, że na skutek złodziejstwa jakie towarzyszy budowie ukraińskiego muru, mającego zadanie trwałe oddzielenie Ukrainy od Rosji, w ciągu niemalże pięciu lat wybudowano tylko 30% jego planowanej długości. Zaś w tym samym czasie koszty tego projektu są absurdalnie wysokie, przy jednoczesnej bardzo słabej jakości jego wykonania.

W 2014 roku premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk zainicjował budowę konstrukcji obronnych na granicy z Rosją. Planowano, że projekt „Ściana” ma zostać zrealizowany w czasie 4 lat. A jego całkowity koszt budowy zaplanowano na 149 mln dolarów.

W 2016 roku na Ukrainie wszczęto śledztwo ws. defraudacji środków z budżetu za pośrednictwem projektu „Ściana”, a w styczniu 2017 roku budowa została wstrzymana z powodu braku finansowania.

Dodam, że określenie „Ściana” jest bardzo zwodnicze, bo nie jest to żadna „ściana” tylko zwykłe zasieki, przeszkody terenowe i druciane ogrodzenie z budkami strażniczymi.

Plany były bardzo ambitne:

A wyszło jak zwykle w tym kraju:

No ale powracając do najsławniejszego muru (oczywiście po Murze Chińskim) dzielącego Berlin na dwie części; tą znajdującą się po właściwej stronie, i tą wykluczoną, która znajdowała się w radzieckiej strefie wpływów.

Ten mur, o długości 156 km wybudowano na rozkaz Moskwy i miał on oddzielić Niemców z kontrolowanej przez nią części Berlina od tych, którzy zamieszkiwali jej zachodnią część, znajdującą się pod administracją zachodnich Aliantów.

Mur Berliński miał zabezpieczyć panowanie Moskwy nad jej zachodnią strefą wpływów i był samym złem- jak to wówczas i obecnie, się określa.

A co w takim razie z obecnie budowanymi- lub już istniejącymi, murami oddzielającymi kraje- uznające się za demokratyczne, od pozostałej części świata?

Jeśli więc Mur Berliński wszyscy na Zachodnie jednoznacznie potępiali, to dlaczego dziś nikt z „wolnego świata” nie potępia murów wybudowanych w Palestynie, czy też powstających w Stanach Zjednoczonych i na Ukrainie.

Na zakończenie dodam jeszcze, że jest mało znany, albo w ogóle nieznany mur, wybudowany przez USA na Kubie, a który to mur oddziela ich tamtejszą bazę wojskową na Płw. Guantanamo od pozostałej części Kuby. Obecnie, wbrew wszelkim prawom (w tym obowiązującym w USA) baza ta została zamieniona na więzienie.

I to jest najbardziej wymowny przykład, na to co głoszą liderzy „wolnego świata” w odniesieniu do tego co faktycznie robią.

A przecież Berliński Mur, miał być ostatnim murem.

https://www.lavitadelpopolo.it/Chiesa/Parolin-vecchi-e-nuovi-muri.-E-il-Veneto-e-una-terra-che-ricordi,

https://kresy24.pl/ruszyla-budowa-wielkiego-muru-ukrainskiego/,

https://kresy24.pl/mur-na-granicy-ukrainy-z-rosja-gotowy-w-30-procentach/,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mur_Berli%C5%84ski,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wi%C4%99zienie_Guantanamo.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 09:25 a 20:15, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (22 miny) i 82 mm (26 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (15 wystrzałów), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (50 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (96 granatów), SPG-9 (1 granat) i RPG-7 (8 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (łącznie 26 użyć), w ten sposób 18 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały ze strony ukraińskiej prowadzone były w następujących punktach frontu: na obrzeżach Gorłówki (osiedla mieszkaniowe przy kopalni im. Gagarina i 6/7 oraz Zajcewo), na obrzeżach Doniecka (teren serwisu „Volvo-Center” oraz teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja), a także południowy odcinek frontu (Komiternowo, Dzierżyńskoje, Leninskoje i Sachanki).

W sumie podczas tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 218 pocisków (wobec 22 w odniesieniu do dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie 6 domów na osiedlu mieszkaniowym przy kopalni 6/7 na obrzeżach Gorłówki, które znajdują się przy ulicy Zemnuchowa nr. 12 i 25, Zasławskiego nr. 21, 42 i 44 oraz Fenolnej nr. 32.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

7 min.

„Зведення станом на 07:00 10 листопада 2019 року.

9 листопада збройні формування Російської Федерації 18 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібрів 120 та 82 мм, озброєння БМП, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” ворог здійснив 14 обстрілів:
чотири рази неподалік Водяного – з мінометів калібру 120 мм, гармат БМП-1, гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
двічі поблизу Невельського – з ручних протитанкових гранатометів і стрілецької зброї;
тричі біля Красногорівки – з СПГ та великокаліберних кулеметів;
неподалік Талаківки – з озброєння БМП-1, автоматичних гранатометів, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
біля Березового – з ручних протитанкових гранатометів;
у районі Пісків – з мінометів калібру 82 мм;
поблизу Гнутового – з мінометів калібру 120 мм, СПГ, РПГ та стрілецької зброї;
біля Павлополя – зі станкових і ручних протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів.
4 обстріли російські окупаційні війська здійснили в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ”:
двічі біля Майорська – з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї;
неподалік Новолуганського і Кримського – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.
Вчора, 9 листопада, внаслідок обстрілів, поранено одного військовослужбовця Об’єднаних сил.
З початку цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли. Втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

30 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 10.11.2019r.- 1615 dzień od nowego rozejmu.

 1. Jeszcze o zatrzymaniu przez polskich pograniczników „witirana ATU” mazura ściganego przez INTERPOL na wniosek Rosji (za zbrodnie popełnione podczas wojny w Czeczenii). Tzw. ministerstwo d/s weteranów na Ukrainie oświadczyło, że jest gotowe udzielić wszelkiej pomocy w negocjacjach ze stroną polską w sprawie zatrzymanego Ukrainca;
  https://korrespondent.net/ukraine/4158708-mynveteranov-otvetylo-na-zaderzhanye-veterana-ato
  A w polskim MSZ wszyscy, z naczelnym „dyplomatołem’ Czaputowiczem już maja „pełne pory” i skamlą że to wszystko nie ich wina…
  https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/ihor-mazur-zatrzymany-na-granicy-z-polska-interpol-wydal-list-gonczy-na-wniosek-rosji,984278.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. OT zza Oceanu, czyli przed Kongres zostanie „przywleczony” (wbrew zabiegom ze strony jego „papy’) w celu złożenia zeznań Hunter Biden, o którego „pracę” w ukraińskim koncernie „BURISMA” rozgorzała obecna „wojna na górze” w USA;
  https://www.foxnews.com/politics/republicans-hunter-biden-ukraine-whisteleblower-impeachment-witness
  Plus „Bloomberg” w temacie działań tzw. DEEP STATE w USA, czyli Prezydent USA swoje, a Departament Stanu USA (uchodzący za jedna z „agend” DEEP STATE) swoje. rzecz idzie o „pomoc wojskową” dla Ukrainy która Prezydent USA „zamrażał”, a Departament Stanu „odmrażał” bez wiedzy i pozwolenia swojego nominalnego zwierzchnika czyli właśnie Donalda Trumpa…
  https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-11-09/state-department-freed-ukraine-money-before-trump-says-he-did?srnd=premium-europe

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Witam rednacza i cała ekipę

  Wczoraj podawałem informacje o wyroku II instancji (ostateczny) dla protestujących nacjonalistów. Według sądu dopuścili się oni zakłócenia procesji greckokatolickiej i zostali skazani na prace społeczne/grzywny i kary więzienia w zawieszeniu.
  W czasie zajścia ucierpiała jedna osoba (zerwano z niej koszulkę w barwach szmaty OUN) otrzyma ona nawiązkę za swe straty w wymiarze 4X500 złotych.
  https://nowiny24.pl/zaklocili-greckokatolicka-procesje-w-przemyslu-w-sadzie-okregowym-w-przemyslu-zapadl-prawomocny-wyrok/ar/c1-14565571
  Dla równowagi -zapadł inny wyrok w sprawie napaści na Polaków na przejściu granicznym. Dla przypomnienia-naukowcy zmierzali na prelekcje do Lwowa. Zostali zaatakowani (kierowcy był hospitalizowany) pobici, samochód którym przemieszczali się został zdewastowany. Poszkodowanych nie tylko obrażano ad persona, ale również jako Polaków i wszystkie przesłanki wskazywały na atak na tle rasistowskim, min padały hasła zrobimy wam drugi Wołyń.
  Kary dla sprawców- niemal identyczne jak dla protestujących nacjonalistów. Przy czym ważną kwestią poruszoną w komentarzach jest czy sprawcy poniosą odpowiedzialność za swe czyny-nie zostali zatrzymani, a wszystkie kary pieniężne nie ma jak ściągnąć.
  https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/ukraincy-brutalnie-zaatakowali-polakow-na-przejsciu-granicznym-jest-wyrok,n,1000228283.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Ambasada USA w Kijowie pogratulowała Ukrainie decyzji Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ, uznającej jego jurysdykcję w sprawie ukraińskiego pozwu, zarzucającego Rosji łamanie międzynarodowych konwencji o zwalczaniu finansowania terroryzmu i zakazie dyskryminacji rasowej.
  https://fakty.interia.pl/swiat/news-usa-gratuluja-ukrainie-sukcesu-w-sporze-z-rosja,nId,3326108#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Dobre wiadomości (?) dla Ukrainy
  Uruchomiono elektrownie wiatrowe i słoneczną.
  Wykonawcą obu elektrowni jest koncern DTEK należący do Rinata Achmetowa. Zgodnie z informacjami prasowymi właśnie oddał on do użytku dwie kolejne duże, “czyste” elektrownie na terytorium Ukrainy. Jedna z inwestycji powstała w obwodzie Dniepropietrowskim, a druga na Zaporożu niedaleko Mariupola. Ich łączna moc to 440 MW.
  Koncert DTEK jest głównym inwestorem w zieloną energię na Ukrainie.
  https://swiatoze.pl/ukraina-uruchomiono-dwie-duze-farmy-wiatrowa-i-sloneczna/
  Komentarz: Na Ukrainie stawki za 1 kilovat zielonej energii są znacznie wyższa niż… np w Polsce. W dodatku istnieją zapisy które gwarantują, że cena zakupu energii NIE zostanie zmieniona.
  Przepisy oficjalnie wprowadzono by zadbać o środowisko naturalne, ale ptaszki ćwierkają, ze głownie chodziło o drenaż pieniędzy państwowych.

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Na temat zarobku Ukraińców w Polsce. W filmie we wstępniaku podano, że średnio mają 20 zł/h co daje, przy 8h pracy dziennie, 160zł x 21 dni co daje 3360 zł miesięcznie na rękę na czysto, czyli prawie 2 minimalne pensje Polaka. W rzeczywistości Ukrainiec pracuje więcej (12h dziennie przez 26-30dni w miesiącu), więc i dużo więcej zarabia.
  Ukrainiec pracuje na czarno, a Polak na umowę. Więc jeśli miałby na rękę mieć tyle samo co Ukrainiec, to pracodawca musiałby płacić mu co najmniej 40% więcej – ZUS, PIT.
  Dlatego do prac dorywczych bardziej opłacalne jest zatrudnienie Ukraińca.

  Pozdrawiam

  Polubione przez 6 ludzi

 7. Tymczasem w jednym z centrów biznesowych w Kijowie odbywa się zjazd proprezydenckiego ugrupowania „Sługa Narodu’. Ze stanowiskiem przewodniczącego „pożegnał sie” Dmytro Razumkow, a „przywitał” Ołeksandr Kornienko;
  https://strana.ua/news/232651-sezd-sluhi-naroda-10-nojabrja-hlavnye-novosti-i-zajavlenija-onlajn-transljatsija.html
  Uczestniczacych w zjeździe powitał protest w obronie kurortu Puszcza-Wodycia;
  https://strana.ua/news/232646-vozmushchennye-predprinimateli-i-zashchitniki-pushchi-voditsy-protestujut-na-meste-provedenija-sezda-sluhi-naroda.html

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Ukraińska codzienność, czyli mieszkaniec Kijowa poszedł sobie na ryby i wyłowił z rzeki „kałacha” 🙂
  https://strana.ua/news/232728-avtomat-kalashnikova-vytashchili-v-kieve-vo-vremja-rybalki.html
  W miejscowości Bojarka (obwód kijowski) kobieta za kółkiem pomyliła (z powodu stanu upojenia alkoholowego w jakim sie znajdowała) pedał gazu z hamulcem i staranowała 6 pojazdów stojacych na parkingu;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4158735-v-boiarke-pianaia-devushka-razbyla-6-mashyn-sotssety

  Polubione przez 3 ludzi

 9. W ukromediach pojawił sie „njus” o tym ze w obwodzie żytomierskim w trakcie strzelaniny pomiędzy myśliwymi, a kłusownikami śmierc poniósł adwokat jednego z podejrzanych o zabójstwo byłego rosyjskiego parlamentarzysty Denisa Woronienkowa. Został on zastrzelony 23 marca 2017 roku w centrum Kijowa przez, jak sie okazało „weterana ATO” z Dniepra;
  https://korrespondent.net/ukraine/4158784-v-zhytomyrskoi-oblasty-ubyly-advokata-podozrevaemykh-v-dele-voronenkova
  https://strana.ua/news/232744-ubit-advokat-zashchishchavshij-svidetelej-po-delu-ob-ubijstve-voronenkova.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Tymczasem doradca d/s bezpieczeństwa narodowego Prezydenta USA Robert O’Brien w wywiadzie dla „CBS” ogłosił ze „USA nie są gotowe do udzielania stałej pomocy wojskowej Ukrainie” oraz że ma nadzieje że „Rosja i Ukraina się dogadają”;
  https://strana.ua/news/232743-ssha-otkazalis-pomohat-ukraine-v-voennom-voprose.html
  >https://www.cbsnews.com/video/face-the-nation-robert-obrien-stephen-hayes-margaret-talev-antjuan-seawright-jeffrey-goldberg/#x

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Wszystkie mury są takie same, mają chronić tych co są w środu przed agresją z zewnątrz lub przed ucieczką na zewnątrz. To który powód się podkreśla zależy jedynie od PR-owców pomyslodawców murów lub ich przeciwników.

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.