Wojna domowa na Ukrainie 11.11.2019r.- 1616 dzień od nowego rozejmu.


„Trzydzieści lat po upadku komunizmu na świecie wciąż trwa rywalizacja między wolnymi narodami a reżimami autorytarnymi”– powiedział w piątek (8 listopada) w Berlinie amerykański sekretarz stanu, Mike Pompeo.

Słowa te Pompeo wygłosił w przeddzień obchodów 30 rocznicy zburzenia muru berlińskiego na specjalnie poświęconej temu tematowi spotkaniu w Fundacji Körbera w Berlinie.

Amerykański sekretarz stanu dodał także, wskazując na mieszkańców byłej NRD, że mieli odwagę przeciwstawić się reżimowi i obalić mur. „Świętujemy 30 rocznicę ogromnego zwycięstwa ludzkiej tęsknoty za wolnością”– powiedział Pompeo.

Przestrzegł on jednak, że świętując, nie można przejść obojętnie wobec faktu, że na świecie nadal są reżimy, dla których ta rocznica „nie jest powodem do radości, ale przestrogą”. „Musimy pamiętać, że wolność nie jest zagwarantowana raz na zawsze. Dziś autorytaryzm znów rośnie w siłę. Nigdy nie zniknie całkowicie”– stwierdził Pompeo.

Amerykański sekretarz stanu przyznał, że w 1989 roku wydawało się, iż upadek komunizmu w Berlinie, Moskwie i innych krajach bloku wschodniego, to początek wolnościowego trendu na całym świecie:

„Byli tacy, co pisali o końcu historii. Myśleliśmy, że wszędzie nastąpi rozkwit wolnych społeczeństw. I w niektórych miejscach tak się stało”.

Jak dodał, wydawało się też, że można ograniczyć swoje zaangażowanie w sojuszach wojskowych, których celem była ochrona wolności. „Niestety, myliliśmy się”– przyznał Pompeo.

„Dziś Rosja, rządzona przez byłego oficera KGB, który stacjonował w Dreźnie, atakuje swych sąsiadów i morduje przeciwników politycznych. Ogranicza niezależność Kościoła prawosławnego na Ukrainie. Nawet w tej chwili rosyjskie władze przeprowadzają policyjne naloty i torturują Tatarów krymskich i Ukraińców sprzeciwiających się rosyjskiej agresji. W Czeczenii każdy, kto nie podoba się władzom, po prostu znika”– ogłosił Mike Pompeo w Berlinie.

Następnie dodał on, że „w Chinach partia komunistyczna wdraża nową wizję autorytaryzmu, jakiej świat nie widział od bardzo dawna. Stosuje metody opresji, które w przerażający sposób przypominają te, znane obywatelom dawnej NRD”.

Według Pompeo wolne narody nadal rywalizują z państwami zniewolonych społeczeństw, a stawką rywalizacji są wartości:

„Każdy z nas ma obowiązek bronienia tego, co z takim trudem wywalczono w 1776, 1945 i 1989 roku. I musimy to robić razem, bo w pojedynkę to niemożliwe”– podkreślił amerykański sekretarz stanu.

Jak następnie wyjaśnił, to właśnie z tego powodu Stany Zjednoczone przestrzegają Niemcy przed zwiększaniem uzależnienia od rosyjskiego gazu.

„Nie chcemy, by dostawy energii do Europy zależały od Władimira Putina”– powiedział, jednak aby nie drażnić gości, nie wymienił jednak wprost, że w chodzi tu o rosyjsko-niemiecki projekt budowy gazociągu „Nord Stream 2”, który ostro krytykowany jest przez administrację prezydenta Donalda Trumpa oraz najbardziej zagorzałych sojuszników Stanów Zjednoczonych z tzw. flanki wschodniej.

Odniósł się także do sprawy chińskiej firmy „Huawei” tłumacząc, że amerykańskie ostrzeżenia przed dopuszczeniem do rozbudowy sieci telefonii komórkowej 5G tego koncernu, nie były bezzasadne, bo jakoby „Huawei” „jest narzędziem władz Chińskiej Partii Komunistycznej”.

„Na wolnych narodach Zachodu spoczywa odpowiedzialność za ochronę swoich obywateli przed zagrożeniami. Razem jesteśmy silniejsi”– podkreślił amerykański sekretarz stanu, dodając, że „to dlatego prosimy wszystkich sojuszników z NATO o więcej”, nawiązując w ten sposób do amerykańskich żądań pod adresem europejskich członków Sojuszu Północnoatlantyckiego, a w szczególności Niemiec, by zwiększyli wydatki na obronę do co najmniej 2 procent PKB.

(Jak widać po moim tekście film z przemówieniem Pompeo na piątkowym spotkaniu w Berlinie w Fundacji Körbera, został skasowany na YouTube. Widocznie uznano, że jednak się on wygłupił z tym swoimi propagandowymi uwagami i odkryciami?)

Dodam, że w tym piątkowym przemówieniu w Berlinie Mike Pompeo, więcej było amerykańskiej propagandy, którą przykrywa się chęć utrzymania dominującej pozycji w światowej polityce tego upadającego imperium, niż rzeczywistych faktów i problemów współczesnej doby.

Po pierwsze, tzw. reżym Putina i Rosja pod jego przywództwem, spełnili by oczekiwania światowego hegemona, gdyby wykonywali ściśle jego życzenia, a najchętniej, żeby skapitulowali, wydając swój kraj na żer bezpaństwowym spekulantom, podobnie jak to się działo w czasach wiecznie nietrzeźwego towarzysza Jelcyna.

Po drugie, widząc, że interesy amerykańskie są wypierane przez ofensywę biznesową Rosji i ChRL, oczywiście rząd Stanów Zjednoczonych będzie miał tym krajom to za złe. Określając je swoimi wrogami, a nawet posuwając się do szantażu militarnego. Co oczywiście w ciągu ostatnich dziesięciu lat doprowadziło do zaostrzenia sytuacji międzynarodowej do tego stopnia, że grozi nawet wybuch konfliktu zbrojnego na dużą skalę, a więc kolejnej już wojny światowej.

Dlatego, też jak sądzić można, słowa Pompeo nie wywarły żadnego wpływu na jego słuchaczach, którzy przyjęli je jako swoisty folklor polityczny tracącego swe wpływy mocarstwa.
Zaś odnoszenie się przez Pompeo, do historii, jest tylko zwykłym populizmem, bo to nie historia decyduje o dzisiejszym obliczu świata, tylko nowe wyzwania, którymi są, poza wolnościami obywatelskimi, także pokój, życie w godnych warunkach i zaprzestanie neokolonialnego wyzysku przez tzw. państwa dobrobytu, eksploatujące w sposób niesamowity kraje Trzeciego Świata.

To ten transfer bogactwa z południa na północ oraz toczące się wojny, spowodowały niekontrolowany napływ uchodźców, tak do Europy, jak i Stanów Zjednoczonych, które aby go zatrzymać budują za wiele miliardów dolarów mur oraz szereg umocnień i zasieków. A którego utrzymanie będzie niemalże równie drogie jak jego budowa, na którą nota bene amerykański budżet nie ma pieniędzy.

Tak więc amerykański sekretarz, mówiąc o tym jak to 30 lat temu padł mur w Berlinie, ma jednocześnie świadomość, że powstają nowe mury, i to nie te budowane przez kraje autorytarne aby uniemożliwić z nich ucieczkę swych poddanych, ale kraje szczycące się wolnością, demokracją, bogactwem i przestrzeganiem prawa, od tych którzy też chcą tego samego zaznać.

Czy to nie jest żenujące?

https://de.wikipedia.org/wiki/K%C3%B6rber-Stiftung,

https://www.dw.com/pl/fundacja-koerbera-niemcy-zwr%C3%B3ceni-ku-zachodowi-wsch%C3%B3d-europy-nadal-obcy/a-50587634,

https://dzieje.pl/aktualnosci/fundacja-koerbera-polacy-i-niemcy-oddalaja-sie-od-rosjan,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, a więc ostatniego dnia weekendu, na donieckim odcinku frontu sytuacja zaczęła się uspokajać.

I tak, ukraińscy żołnierze prowadząc tam z przerwami ostrzały pomiędzy godziną, 09:46 a 21:20, przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (3 miny), moździerza kaliber 82 mm (9 min), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (20 wystrzałów), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (6 wystrzałów) oraz granatników; AGS-17 (59 granatów), SPG-9 (14 granatów) i RPG-7 (5 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (10 użyć), w sumie 11 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były obrzeża Gorłówki (osiedla mieszkaniowe przy kopalniach im. Gagarina i 6/7) oraz południowy odcinek frontu (Pietrowskoje, Staromichajłowka, Jasnoje, Leninskoje, Zajczenko i Oktiabr.

W wyniku ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL w ciągu minionej doby spadło 126 pocisków (wobec 218 w odniesieniu do dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie czterech domów we wsi Jasnoje znajdujących się przy ulicy Wałowej nr. 9, Lenina nr. 7 oraz Czapajewa nr. 32 i 34, a także jednego domu w Staromichajłowce przy ulicy Kirowa nr. 8 oraz dwóch kolejnych domów na osiedlu mieszkaniowym przy kopalni 6/7 znajdujących się przy ulicy Pokoju nr. 20/6 i Zemuchowa nr. 16.

Wczoraj też doszło do jeszcze jednego incydentu, gdy po ukraińskiej stronie frontu, bojcy ze skrajnie nacjonalistycznej organizacji „Prawy Sektor” ostrzelali z granatnika RPG-18 „Mucha”, samochód wojskowy marki „Ural” wioząc z rejonu Pietrowskoje wycofujących się żołnierzy ukraińskich. W efekcie jeden żołnierz został zabity, a czerech odniosło rany.

Ciekawe, czy sprawcy tej zbrodni poniosą odpowiednią karę?

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze z 14 brygady Operacji Połączonych Sił (OPS) i 59 brygady OPS, prowadząc ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (8 min) oraz granatników AGS-17 (10 granatów) i RPG-7 (3 granaty), a także broni maszynowej, 2 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzelane zostały okolice wsi Żełobok (15:55) i Kalinowki (21:20).

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

8 min.

„Зведення станом на 07:00 11 листопада 2019 року.

10 листопада збройні формування Російської Федерації 11 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 82 мм, зенітних установок, гранатометів різних систем та стрілецької зброї, з великокаліберними кулеметами включно.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” ворог здійснив 7 обстрілів:
двічі поблизу Новогнатівки – з протитанкового ракетного комплексу;
два рази біля Красногорівки – з мінометів калібру 82 мм, автоматичних гранатометів та великокаліберних кулеметів;
у районі Пісків – з мінометів калібру 82 мм;
поблизу Березового – зі станкових протитанкових гранатометів;
неподалік Лебединського – з великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
4 обстріли російські окупаційні війська здійснили в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ”:
біля Майорська та Південного – із зенітної установки ЗУ-23-2, станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів;
неподалік Новотошківського – з гранатометів різних систем і стрілецької зброї.
поблизу Луганського – з ручних протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів.
Вчора, 10 листопада, внаслідок обстрілів, мінно-вибухові травми отримали чотири військовослужбовці Об’єднаних сил. Пошкоджено автомобіль. Загрози життю наших захисників немає.
З початку цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли. Втрат не зафіксовано.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

56 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 11.11.2019r.- 1616 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem „tęczowy lider” Partii Radykalnej Ukrainy Ołeh Laszko (‚utrzymanek” oligarchy Achmetowa) „obstawił się” ikonami i wzywa Ukrainców do przeprowadzenia „impeachmentu” Zelenskiego;
  https://strana.ua/news/232761-ljashko-trebuet-initsiirovat-protseduru-impichmenta-zelenskomu.html
  I taka ciekawostka, Zelenskij zdymisjonował ze stanowiska „przedstawiciela Prezydenta Ukrainy przy Radzie Najwyższej’ (bez podania przyczyny) Andrija Herusa którego Laszko niedawno napadł na lotnisku zarzucajac mu że przyczynił się do zniesienia ograniczeń na import prądu z Rosji 9co szkodzi jego ‚sponsorowi’ Achmetowowi);
  https://strana.ua/news/232801-aleksej-perevezentsev-stal-novym-predstavitelem-prezidenta-v-kabmine-vmesto-herusa.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Wieści z Kijowa. W stolicy Ukrainy bestialsko pobito „weterana ATO” z „legendarnego 90 Batalionu) oraz jego żonę doprowadzając do tego ze trafili do szpitala w stanie śpiączki. Jak sie okazało sprawcami pobicia był pasierb kobiety oraz jego „przyjaciel’;
  https://strana.ua/news/232776-uzhe-dajut-pokazanija-stalo-izvestno-kto-v-kieve-izbil-do-polusmerti-veterana-ato-i-eho-zhenu.html
  W Kijowie trwa procesja duchownych oraz wiernych tzw. Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego przeciwko decyzji o likwidacji tego „koscioła”, który zresztą formalnie i tak już nie powinien istnieć ponieważ oficjalnie uległ „samorozwiazaniu” gdy współtworzył tzw. Kościół Prawosławny Ukrainy…
  https://strana.ua/news/232792-v-kieve-storonniki-upts-kp-pod-dozhdem-provodjat-krestnyj-khod-protiv-likvidatsii-svoej-tserkvi-foto.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. To ze ukry to nacja raczej nie specjalnie przystosowana do bezkolizyjnego odnalezienia sie posrod innych nacji ktore maja to (nie)szczescie z nia sasiadowac, to my wszyscy dobrze wiemy. Szkoda tylko ze to wlasnie Polakom najbolesniej przychodzi przekonywac sie o tym na codzien. Kiedys byly widly i siekiery. Dzis sa auta. Z ktorych zaloze sie ze wiekszosc nie przeszlaby zadnego przegladu. Kierujacy nimi zreszta tez.
  .http://www.lukamaro.pl/2019/11/08/coraz-wiecej-wypadkow-na-polskich-drogach-powoduja-obcokrajowcy/?fbclid=IwAR1u2DiYYALG0ARwiK4OzaPjyHxb2HuTSMmE7QHS-ZD896il0MQ5Tl6tbpk

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Tymczasem Bodnar (Ukrainiec z pochodzenia czym się sam chwalił) poczuł się chyba RZECZNIKIEM PRAW WETERANÓW ATO…
  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/zatrzymanie-ihora-mazura-interwencja-rpo-adama-bodnara/1ghejfq
  Ps. Warto przypomnieć w tym kontekście kto jest odpowiedzialny za ‚zamontowanie” Bodnara jako RPO;
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Adam_Bodnar
  Cytat ‚W 2015 posłowie Platformy Obywatelskiej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i niezrzeszeni zgłosili jego kandydaturę na stanowisko rzecznika praw obywatelskich. 24 lipca 2015 Sejm wybrał go na urząd RPO”

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Fragment relacji „na żywo” z tegorocznego Marszu Niepodległości z koszerportalu dla gojów:

  „Norbert Frątczak z ronda Dmowskiego: – Mężczyzna w czarnej kurtce z napisem „Wielka Polska” pociąga łyk z butelki wódki. – Ale pali – mówi i chowa butelkę do kieszeni. Mężczyzna obok przechwala się: – Mamy największą flagę – mówi wywijając biało-czerwonym sztandarem na trzymetrowym kiju.”

  warszawa.wyborcza.pl

  P.S. Chyba zawczasu co bardziej dramatyczne kawałki „reporterom” napisała znana polska patriotka a od bieżącego roku noblistka, niejaka T.

  Polubione przez 4 ludzi

 6. OT z Bliskiego Wschodu, czyli szef tzw. Białych Hełmów (były agent brytyjskich „specsłużb”) James Le Mesurier został znaleziony martwy przed swoim domem w Stambule. Według tureckiej policji najprawdopodobniej „popełnił samobójstwo skacząc z balkonu”. W budynku z którego wyskoczył oprócz niego znajdować się miała tylko jego zona, a sam budynek miał być monitorowany oraz posiadać dostęp zabezpieczony za pomoca odcisków palców;
  https://www.middleeasteye.net/news/major-white-helmets-backer-found-dead-istanbul
  https://www.telegraph.co.uk/news/2019/11/11/james-le-mesurier-british-ex-army-officer-trained-syrias-white/

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Zdrada

  Bartosz Cichocki, ambasador RP na Ukrainie, krytycznie wypowiedział się w mediach społecznościowych o braku zwrotu kijowskiego kościoła zabranego katolikom przez władze sowieckie.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ambasador-rp-na-ukrainie-ukrainskie-ministerstwo-kultury-uznaje-kradziez-bolszewikow-foto/
  Komentarz: Obiekty sakralne na Ukrainie odebrane prawowitym właścicielom po latach zaniedbań (podobnie jak pałace, dworki etc) popadły w kompletna ruinę. Ukraina jako państwo nie ma możliwości by owe obiekty odrestaurować, jednak kategorycznie sprzeciwia się oddaniu zagrabionego mienia Polakom.
  Słowa ambasadora RP cenie, jednak wolałbym konkretne działania, a nie oburzanie się na tweeterze.
  Skoro presja dyplomatyczna nie pomaga sprawę np można byłoby przedłożyć przed międzynarodowym sądem.

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Zatrzymany przez straż graniczną na przejściu granicznym w Dorohusku weteran wojny w Donbasie Ihor Mazur został w niedzielę zwolniony. List gończy rozesłała za Mazurem przez Interpol Rosja. Na czas trwania procedury ekstradycyjnej mężczyzna będzie przebywał w konsulacie Ukrainy w Lublinie. Za Mazura poręczył osobiście konsul generalny tego kraju Wasyl Pawluk. Polska czeka na dokumenty z Rosji.
  https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2019-11-10/ukrainski-weteran-wojny-w-donbasie-zwolniony-z-polskiego-aresztu-sciga-go-kreml/

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Na koniec września w ZUS ubezpieczonych było niemal pół miliona Ukraińców – podaje portal Bankier.pl, dodając, że największą falę napływu ukraińskich migrantów „mamy już raczej za sobą”.
  https://kresy.pl/wydarzenia/bankier-pl-pol-miliona-ukraincow-ubezpieczonych-w-zus-choc-naplyw-imigrantow-z-ukrainy-slabnie/
  Komentarz: Te pół miliona to ci którzy chcą osiedlić się w Polsce. Pomimo tego powstała duża mniejszość narodowa. Na razie media w Polsce ogłaszają sukces-Ukraińcy latają dziurę w Zusie i pracują solidarnie na podwyższenie polskiego PKB.
  Jednak ta sytuacja nie potrwa długo. Jak ostatnio potwierdził szef jedynej i słusznej partii Polskę może czekać spowolnienie gospodarcze. Gdy to nastąpi, wzrośnie bezrobocie i tarcia na linii pracownicy tymczasowi z Ukrainy-polscy pracownicy.

  Polubione przez 4 ludzi

 10. W ukromediach pojawiła sie informacja ze w związku ze sprawą „wybrakowanych” kamizelek kuloodpornych zakupionych dla ukraińskich sił zbrojnych jakie zakupiło Ministerstwo Obrony Ukrainy aresztowany został wysoki urzednik resortu, naczelnik jednego z ministerialnych wydziałów generał major ukraińskich sił zbrojnych Dmytro Marczenko;
  https://korrespondent.net/ukraine/4159175-delo-brakovannykh-bronezhyletov-arestovan-top-chynovnyk-yz-mynoborony
  https://inforesist.org/delo-nekachestvennyh-bronezhiletov-sud-arestoval-generala-vsu-marchenko/

  Polubione przez 4 ludzi

 11. „Nowa epocha swobody” na Ukrainie. Ukraiński dziennikarz Andrij Pawłowskij ujawnił ze SBU planowała rozpoczęcie akcji inwigilacji deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy z największego opozycyjnego ugrupowania czyli „Opozycyjnej platformy – Za życie”. W ujawnionych przez dziennikarza „planach SBU” pojawiła się takze „dygresja” ze można przy tym korzystać z pomocy organizacji banderowskich oraz neonazistowskich czyli m.in „C14” oraz środowiska związanego z Pułkiem MSW Ukrainy „Azow”;
  https://strana.ua/news/232907-sbu-osushchestvljal-nezakonnuju-slezhku-za-nardepami-ot-opzzh.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Czy użytkownicy forum pamiętają jak Ukraińcy zarządzali dodatkowych pozwoleń na przewóz towarów
  do Polski (UE). Już je otrzymali.

  Jak poinformował minister infrastruktury Ukrainy Władysław Кrykłyj podsumowując spotkanie ze swoim polskim odpowiednikiem ministrem Andrzejem Аdamczykiem, w listopadzie w celu stabilizacji sytuacji z przewozami samochodowymi Ukraina otrzyma dodatkowo 5000 polskich uprawnień i 10000 uprawnień z poprzedniej wymiany uprawnieniami na 2020 rok dla wykorzystania w 2019 roku.
  http://slowopolskie.org/beda-dodatkowe-pozwolenia-dla-przewozow-samochodami-ciezarowymi-dla-ukrainy/

  Polubione przez 4 ludzi

 13. OT Światowe
  Boliwijski prezydent Evo Morales podał się dymisji – donosi BBC. Kryzys w państwie wywołał skandal związany z reelekcją lewicowego polityka. Przywódca zapowiedział w niedzielę rozpisanie kolejnych wyborów, jednak opozycja i armia wezwała go do rezygnacji z urzędu.
  https://wiadomosci.wp.pl/boliwia-prezydent-evo-morales-podal-sie-do-dymisji-beda-nowe-wybory-6444726454871681a
  Prezydenci Kuby, Wenezueli i Argentyny potępili niedzielne wydarzenia w Boliwii, które doprowadziły do ustąpienia prezydenta tego kraju Evo Moralesa, a MSZ Rosji oskarżyło opozycję w Boliwii o „rozpętanie fali przemocy”.
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/dymisja-prezydenta-boliwii-kuba-wenezuela-i-argentyna-potepiaja-boliwijski-zamach/7vnpf4n

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Taras Kaczka, ukraiński wiceminister rozwoju gospodarczego, handlu i gospodarki rolnej, uważa, że stanowisko Polski w kwestii limitów przewozowych dla Ukrainy jest „gospodarczym ludobójstwem” i szkodzeniem ukraińskiej gospodarce.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukrainski-wiceminister-zarzucil-polsce-gospodarcze-ludobojstwo/
  Komentarz: Ukraina wiedziała od lat, że strona polska zmniejszy liczbę zezwoleń na wjazd tirów z Ukrainy. Poprzednie umowy były skrajnie niekorzystne dla naszego kraju. Gdy do Polski wjeżdżało ponad 200 tysięcy to na Ukrainę polscy przewoźnicy kursowali do kilkunastu tysięcy razy/rocznie.
  CAŁY tranzyt towarów miał zostać przekierowany na transport kolejowy. I nic w tym dziwnego skoro 1 przeładowany tir potrafi zniszczyć nawierzchnię bardziej niz przejazd 163 tysięcy samochodów osobowych.
  https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34862,21094506,przeladowane-tiry-niszcza-drogi-na-potege-zdm-bedzie-nekal.html
  W interesie Polski NIE MA żadnych ekonomicznych/gospodarczych przesłanek by ugiąć się pod presją Kijowa. Aczkolwiek wiceminister ma rację, że każde ograniczenie handlu z UE byłoby zabójcze dla gospodarki Ukrainy. Po utracie rosyjskiego rynku tylko handel z UE ratował Ukrainę. Kryzys/mniejsze zapotrzebowanie na produkty z Ukrainy zastoje w transporcie mogą doprowadzić do upadku wielu ukraińskich firm. Nie tylko z sektora transportowego, ale również spożywczego przetwórczego.
  Zobaczymy co na to „Warszawa”. Mam nadzieję, ze w końcu poza bezkrytycznym wspieraniem Ukrainy rząd w końcu wynegocjuje jakieś ustępstwa ze strona ukraińską.

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Firma z Kalisza.

  Zakończona kontrola legalności zatrudnienia cudzoziemców przeprowadzona przez funkcjonariuszy Straży Granicznej z Kalisza wykazała, że firma powierzająca pracę cudzoziemcom robiła to niezgodnie z przepisami. Nieuczciwy pracodawca ukarany został dzisiaj karą grzywny w wysokości 20 tys. złotych za nielegalne zatrudnienie 86 cudzoziemców z Ukrainy, Mołdawii i Armenii.
  http://www.wykop.pl/ramka/5205137/20-tys-zl-kary-za-nielegalne-zatrudnienie-86-cudzoziemcow-z-ukrainy/
  Komentarz: 20 tysięcy kary- z samych miesięcznych składek jakie pracodawca NIE musiał płacić mogł uzbierać więcej.

  Polubione przez 4 ludzi

 16. Pracownik kolei przemycał z Ukrainy zabytki. Wpadł na granicy w Dorohusku
  Nielegalnie przewożone zabytki, w tym zabytki archeologiczne, ukryte były w bagażu ukraińskiego pracownika obsługi pociągu relacji Kijów – Warszawa, który skontrolowali funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej. Znaleźli oni tam m.in. XVII-wieczne srebrne monety Zygmunta III Wazy, 8 monet z okresu Carskiej Rosji od XVII do XIX wieku. Dodatkowo pierścionki i średniowieczne klamerki, 18 krzyżyków religijnych w tym kilka typowych dla średniowiecza, oraz krzyż typu enkolpion (relikwiarz). Poza tym dużo starsze siekierki z neolitu, siekierki tulejowe z epoki brązu oraz naszyjnik również z tej epoki.
  http://www.wykop.pl/ramka/5209669/pracownik-kolei-przemycal-z-ukrainy-zabytki-wpadl-na-granicy-w-dorohusku/

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.