Wojna domowa na Ukrainie 12.11.2019r.- 1617 dzień od nowego rozejmu.


„Bez USA Niemcy i Europa nie są w stanie skutecznie się bronić. Przez lata będziemy potrzebować NATO, ponieważ oznacza ono podział kosztów, współpracę międzynarodową i multilateralizm”– napisał minister spraw zagranicznych RFN, Heiko Maas w artykule zamieszczonym 10 listopada na portalu „Spiegel Onlie”.

W artykule opublikowanym pod tytułem „Wir wollen und brauchen die Nato”, szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas zdystansował się wobec krytyki Sojuszu Północnoatlantyckiego ze strony Emmauela Macrona- prezydenta Francji.

Kilka dni wcześniej Emmanuel Macron stwierdził, że doświadczamy „śmierci mózgowej NATO”. Według niego kraje należące do Sojuszu Północnoatlantyckiego powinny się „przebudzić” i ponownie zastanowić, czym jest NATO w świetle tego, jak zaangażowane są Stany Zjednoczone. Macron stwierdził, że USA „odwracają się do nas plecami”, zaś w strategicznych decyzjach brakuje koordynacji między krajami NATO a USA. Dlatego też francuski prezydent domaga się więcej samodzielności ze strony Europy.

Te tezy tak zdenerwowały szefa niemieckiej dyplomacji, że aż postanowił publicznie na nie odpowiedzieć.

Przede wszystkim jest on zdania, że nawet „jeśli któregoś dnia Europa będzie w stanie sama bronić swojego bezpieczeństwa, wtedy nadal powinniśmy chcieć NATO. Silna i suwerenna Europa jest potrzebna jako część silnego NATO, a nie jako jego substytut.”

Zdaniem Heiko Maasa, błędem byłoby podważanie znaczenia Sojuszu Północnoatlantyckiego:

„Bez Stanów Zjednoczonych ani Niemcy, ani Europa nie są w stanie skutecznie się bronić”, czego dowodem było ostatnio naruszenie przez Rosję układu INF, zakazującego rozlokowywania na lądzie rakiet nuklearnych średniego zasięgu. „Polityka zagraniczna i bezpieczeństwa bez Waszyngtonu byłaby nieodpowiedzialna, a oddzielenie europejskiego i amerykańskiego bezpieczeństwa ryzykowne”.

Jednocześnie wykluczył on samodzielną drogę Niemiec, chociażby wobec Moskwy:

„Nasi sąsiedzi w Polsce i krajach bałtyckich mogą polegać na nas, że ich potrzeby w zakresie bezpieczeństwa traktujemy tak poważnie, jak nasze własne”– podkreślił Maas.

Szef niemieckiego MSZ ponownie opowiedział się za Europejską Radą Bezpieczeństwa, w której partnerem byłaby także Wielka Brytania:

„Potrzebujemy takiego gremium jako miejsca, w którym Europejczycy połączą swoje wysiłki w dziedzinie dyplomacji i polityki bezpieczeństwa, w instytucjonalnych strukturach Unii Europejskiej i nie tylko. Wielka Brytania musi w tym uczestniczyć, nawet jeśli opuści UE”.

Na te wynurzenia Heiko Massa odpowiedziała na Facebooku szefowa departamentu informacji rosyjskiego MSZ, Maria Zacharowa.

„To interesujące i przed kim będą się bronić?” Jeśli to przed samymi sobą. Kto ostatnio zaatakował Niemcy? Nie mogę sobie przypomnieć. A Francję? Zgadza się, Niemcy. I tak dalej ” napisała Zacharowa na Facebooku .

Jednocześnie zwróciła uwagę, że ​​Europa „jest okresowo atakowana przez międzynarodowy terroryzm, ale Stany Zjednoczone nie mogą nawet się przed nim ochronić, i wszystkie te państwa, wraz z dziwną polityką międzynarodową, tworzą coraz więcej powodów z roku na rok do wzmocnienia go”.

„Czy USA są gwarancją, że ‚Niemcy i Europa’ przestaną atakować siebie nawzajem i państwa w innych regionach świata? Trzeba tak to określić”– napisała Zacharowa, dodając, że „przez stulecia, agresja w postaci niekończących się sporów między narodami europejskimi, ekspansja religijna, kolonializm, dwie wojny światowe dochodziły właśnie z terytorium zwanego obecnie ‚cywilizowaną Europą’ „.

Przytoczyła również dane z Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) za 2017 r., W którym wymieniono kraje importujące broń ze Stanów Zjednoczonych i Francji. Wśród nich są Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Turcja, Indie, Irak, Maroko, Egipt i Australia.

„Jeśli Europa boi się ataku z Afryki, Azji, Bliskiego Wschodu, to w jakim celu sprzedaje im broń? Pozostaje Rosja? Ale Rosja nie zaatakowała nigdy wcześniej ani Europy jako całości, ani w szczególności Niemiec. Rosja regularnie stała się obiektem agresji ze strony rodziny europejskiej. Więc przed kim będą chronić USA, a przy okazji, kogo?”– podsumowała Marija Zacharowa.

Dodam, że NATO powołano w początkowym okresie Zimnej Wojny, pod pretekstem zagrożenia bolszewickiego, który jakoby planował podbój Europy, a następnie świata.

Obecnie nie ma już Rosji sowieckiej, ale NATO nadal istnieje, prowadzi ekspansję na Wschód i tworzy coraz to nowe uzasadnienia dla tej swojej politycznej i militarnej ekspansji.

Więc po co tak naprawdę jest potrzebne „wolnemu światu” NATO? Czy jest to, jak wynika z deklaracji- sojusz obronny, czy też agresywne zbrojne ramię zachodniego imperializmu?

https://www.spiegel.de/politik/deutschland/heiko-maas-sicherheit-fuer-europa-gastbeitrag-des-bundesaussenministers-a-1295735.html,

https://www.economist.com/europe/2019/11/08/allies-aghast-at-emmanuel-macrons-dismissal-of-nato,

https://www.washingtonpost.com/gdpr-consent/?destination=%2fopinions%2f2019%2f11%2f08%2femmanuel-macron-is-right-nato-is-over%2f%3f,

https://www.facebook.com/maria.zakharova.167,

https://pl.wikipedia.org/wiki/NATO.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze „pokojowo” prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 07:30 a 22:30, przy użyciu: czołgu (2 pociski), moździerzy kaliber 120 (6 min) i 82 mm (9 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (24 wystrzały) oraz granatników; AGS-17 (23 granaty), SPG-9 (5 granatów) i RPG-7 (10 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (15 użyć), w ten sposób 20 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały ze strony ukraińskich pozycji prowadzone były w następujących punktach frontu: w rejonie Gorłówki (Ozierianokwa, Szirokaja Bałka oraz teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina), na obrzeżach i w okolicy Doniecka (Aleksandrowka i Spartakus oraz teren serwisu „Volvo-Center”), a także na południowym odcinku frontu (Nowołaspa, Jasnoje, dwukrotnie w okolicy Pietrowskoje, Kulikowo i Komiternowo).

Łącznie w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spało 79 pocisków (wobec 126 w odniesieniu do dnia poprzedniego).

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze z 72 i 59 brygady OPS prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 mm (16 min), moździerza kaliber 82 mm (4 miny), granatnika AGS-17 (6 granatów), 3 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzelane zostały okolice: Kalinowa (16:45), Łogwinowa (16:55) i Kalinowki (17:10).

Strat i szkód nie ma.

Jak donosi wywiad Milicji Ludowej ŁRL, siły ukraińskie ściągają w rejon linii rozgraniczenia w okolicy Rubieżnoje, Aleksandropola, Popasnej i Zołotoje, ciężką broń, m.in. 8 szt haubic 2A36 „Granit-B”.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

9 min.

„Зведення станом на 07:00 12 листопада 2019 року.

11 листопада збройні формування Російської Федерації 16 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 82 та 120 мм, гранатометів, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” російські окупаційні війська здійснили 7 обстрілів:
біля Гнутового – з мінометів калібру 82 мм та стрілецької зброї;
неподалік Верхньоторецького – зі станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів;
у районі Богданівки (поза межами ділянки розведення) та Широкиного – зі стрілецької зброї;
двічі біля Красногорівки – з СПГ, автоматичних гранатометів та великокаліберних кулеметів;
неподалік Старогнатівки – зі стрілецької зброї та підствольних гранатометів.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” зафіксовано 9 ворожих обстрілів:
три біля Луганського – зі станкових протитанкових і автоматичних гранатометів та великокаліберних кулеметів;
поблизу Оріхового – з підствольних гранатометів та стрілецької зброї;
чотири неподалік Південного – з мінометів калібру 82 мм, стрілецької зброї та ручних протитанкових гранатометів;
біля Новолуганського – з мінометів калібру 120 мм та великокаліберних кулеметів.
Вчора, 11 листопада, внаслідок обстрілів поранень зазнав один військовослужбовець Об’єднаних сил.
З початку цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли. Втрат не зафіксовано.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

56 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 12.11.2019r.- 1617 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT światowe czyli o ‚spontanicznym” przewrocie w Boliwii, którego dokonania pogratulował prezydent USA Donald Trump;
  https://strana.ua/news/232971-tramp-zajavil-chto-otstavka-moralesa-eto-znamenatelnoe-sobytie.html
  https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-11-11/trump-applauds-exit-of-bolivia-s-morales-as-clashes-continue
  Dla tych którzy nie rozumieją o co chodzi albo myslą że to jakaś kolejna walka o „wolnosć i demokrację”, Boliwia to światowy potentat w wydobyciu litu, a własnie na bateriach litowych opierają się wszystkie obecne technologie. Jakis czas temu pojawiły sie informację ze w ich wydobyciu chcą partycypować firmy z Chin oraz Niemiec, a na „grzebanie na własnym podwórku’ (wg tzw. doktryny Monroe’a) nie mogły sie oczywiście zgodzic USA…
  https://e.autokult.pl/35149,antyrzadowe-zamieszki-w-boliwii-z-powodu-kopalni-litu-wysoka-cena-rozwoju-elektromobilnosci

  Polubione przez 5 ludzi

 2. I powrót na Ukrainę, gdzie ukraiński portal „Strana.ua” podsumowuje ostatnie wydarzenia na Ukrainie, czyli m.in klęskę „nadprezydenta” Kołomojskiego tzn odwołanie przez jego ‚Pinokia” ze stanowiska Przedstawiciela Prezydenta Ukrainy przy Radzie Najwyższej Andrija Herusa. Według portalu jest to także kolejny przejaw umacniania się w proprezydenckim ugrupowaniu „Sługa Narodu” frakcji „zwolenników Sorosa’. Poruszono także sprawy zniesienia na Ukrainie moratorium na sprzedaż ziemi obcokrajowcom oraz dalszego spadku popularnosci w rankingach prezydenta Ukrainy;
  https://strana.ua/news/232974-itohi-11-nojabrja-uvolnenie-herusa-rynok-zemli-rejtinh-zelenskoho-konflikt-poljakova-i-kornienko-.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Tymczasem wicepremier Ukrainy d/s integracji europejskiej Dmytro Kuleba w udzielonym przez siebie wywiadzie zagroził że jeżeli zostaną zniesione sankcje przeciwko Rosji (wprowadzone przez Zachód) to Ukraina będzie żądać za nie „zadośćuczynienia”, w domyśle własnie od Zachodu. Kuleba stwierdził m.in ze obecnie Ukraina zyje w epoce „niespełnionych obietnic” (złożonych jej przez Zachód) i dlatego powinna w zamian domagać się uzyskania za ich „niedotrzymanie” maksymalnej rekompensaty;
  https://strana.ua/news/233012-dmitrij-kuleba-zajavil-chto-v-sluchae-otmeny-sanktsij-protiv-rossii-ukraina-dolzhna-poluchit-kompensatsii.html

  Polubione przez 5 ludzi

   • Niestety, problemów ta kraina ma bez liku. Od niewydolnej służby zdrowia po armię.
    Obecnie (poza korupcja i wojna) najistotniejszym zmartwieniem urzędujących polityków jest zapewnienie stałych funduszy na inwestycje. Brakuje środków na drogi/kolej/, gazociągi wodociągi remonty elektrowni itd itp
    Infrastruktura dosłownie rozpada się na oczach mieszkańców i konieczne są olbrzymie wkłady na zachowanie status quo. Problem w tym, że w związku ze splata oprocentowanych pożyczek środków brakuje. W budżecie na 2020 roku zapowiedziano ZMNIEJSZENIE wydatków państwowych o 10%.

    Polubione przez 3 ludzi

    • „Infrastruktura dosłownie rozpada się na oczach mieszkańców i konieczne są olbrzymie wkłady na zachowanie status quo. Problem w tym, że w związku ze splata oprocentowanych pożyczek środków brakuje. W budżecie na 2020 roku zapowiedziano ZMNIEJSZENIE wydatków państwowych o 10%.”- na to wszystko jest tylko jedna rada; niech nie kradną!!!!

     Pozdrawiam.

     Polubione przez 2 ludzi

   • Już pięć lat temu mówiłem, że w tej kwestii finnsowania chcieli być „drugą Palestyną” (finansowaną bez kontroli na co owo finansowanie idzie), już tamci sobie to „wykoncypowali”. Tylko, że Gaza jest 20-krotnie mniejsza a cała „Palestyna” 10-cio.

    Polubione przez 2 ludzi

 4. I kolejny skandal w ugrupowaniu ‚Sługa Narodu z Ołęksandrem Dubinskim w ‚roli głownej”. Dla przypomnienia Ołeksandr Dubinskij zanim został parlamentarzystą z frakcji ‚Sługa Narodu” był popularnym dziennikarzem śledczym zwiazyanym ze stacja „1 + 1″ należąca do Kołomojskiego. Teraz Dubinskij tłumaczy się z informacji o tym ze jakoby posiada (oraz jego rodzina) 24 mieszkania oraz 17 samochodów, oczywiście o wszystkim tym ‚zapomniał” napisac w deklaracjach majątkowych…
  https://strana.ua/news/233007-dubinskij-i-eho-rodnja-vladejut-24-kvartirami-i-17-avtomobiljami.html
  Ps. Tak zażarcie walczył z korupcją że sam sie skorumpował 🙂

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Ukraińska codziennosć, w nocy w Charkowie z powodu strzelaniny musiano zamknąć jedną ze stacji metra w Charkowie. Interweniował policyjny „specnaz” który zatrzymał ostrzeliwujacego się na stacji meżczyznę którym okazał się być 22 – letni kapral ukrainskiej policji;
  https://strana.ua/news/233004-22-letnij-kop-ustroil-strelbu-v-nochnoj-podzemke-kharkova.html
  Z kolei w „wyzwolonym” Mariupolu (obwód doniecki pod kontrolą Kijowa) policjant po służbie obezwładnił „pacjenta” który na jednej z ulic najpierw biegał za przechodniami z nożem, a następnie strzelał do nich z pistoletu;
  https://strana.ua/news/232975-v-mariupole-muzhchina-nachal-streljat-po-prokhozhim-foto.html
  Plus w ukromediach pojawił się reportaż o tym jak to w ukraińskich aptekach nieletni moga sobie bez żadnych przeszkód kupić „psychotropy”…
  https://korrespondent.net/ukraine/4159423-detiam-v-apteke-prodauit-narkotycheskye-preparaty-bez-retsepta

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Ciekawy artykuł

  Jeśli ktoś w ostatnich miesiącach miał wątpliwości, że nowej ekipie rządzącej w Kijowie nie zależy na integracji z NATO tak, jak poprzednikom, to teraz już ich mieć nie powinien. Posiedzenie komisji Ukraina-NATO oraz wystąpienia ukraińskiego prezydenta i sekretarza generalnego Sojuszu potwierdzają, że obie strony jeszcze mocniej zaangażują się w zbliżenie i współpracę. Zaś ostatecznym celem jest pełne członkostwo Ukrainy w NATO.
  https://www.defence24.pl/ukraina-w-nato-jednoznaczne-stanowiska-zelenskiego-i-stoltenberga

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Pierwsze sto seryjnych rakiet systemu Wilcha trafiło już na uzbrojenie Sił Zbrojnych Ukrainy, a kolejne dostawy planowane są na styczeń 2020 roku – poinformował pułkownik Władysław Szostak, przedstawiciel Departamentu Polityki Wojskowo-Technicznej, Rozwoju Broni i Sprzętu Wojskowego Ministerstwa Obrony Ukrainy. Kierowane pociski tego nowego systemu, produkowane całkowicie na Ukrainie, mają zastąpić niekierowane rakiety kalibru 300 mm stosowane w wyrzutniach BM-30 Smercz.
  https://www.defence24.pl/ukraina-seryjne-pociski-kierowane-wilcha-juz-na-uzbrojeniu

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Zgodnie z zapowiedziami po złożeniu mandatu Rada Najwyzsza Ukrainy przegłosowała odwołanie z funkcji Iryny Łucenko, z frakcji ‚Europejska Solidarność” (Poroszenki), prywatnie żony byłego Prokuratora Generalnego. Prawdopodobnie stanowisko deputowanego obejmie po niej były szef ukroIPN fanatyczny „wołyński negacjonista’ i banderofil Wołodymyr Wjatrowycz;
  https://strana.ua/news/233097-deputaty-otkryli-vjatrovichu-dorohu-v-radu-irina-lutsenko-lishena-mandata.html

  Polubione przez 5 ludzi

 9. To chyba zdrada

  Uroczysta sesja Rady Miasta Lublin w odbywa się jak co roku Trybunale Koronnym i stanowi część lubelskich obchodów Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości. W sesji oprócz radnych i przedstawicieli Ratusza udział biorą zaproszeni goście – w tym przedstawiciele służb mundurowych, wyższych uczelni, parlamentarzyści. Wśród tegorocznych gości jest Ihor Mazur (na zdjęciu drugi od lewej), ukraiński weteran wojen w Czeczenii, Gruzji i w Donbasie.
  https://kresy24.pl/ukrainski-weteran-ihor-mazur-na-sesji-rady-miasta-lublina-z-okazji-101-rocznicy-niepodleglosci-polski/
  Komentarz: W artykule podają ,że oskarżony BRAŁ udział w wojnie w Czeczeni (przeciwko FR) i własnie takie oskarżenia przedstawiła strona rosyjska. Czy ci redaktorzy nawet nie rozumieją, ze w ten sposób deprecjonują CAŁY system sądowniczy, że treść artykułu może zostać użyta przeciwko Polsce?
  Teraz strona rosyjska będzie miała mocny argument za tym, ze to Polska nie stosuje się do prawa międzynarodowego.
  Przecież Samozwańczy Emirat Kaukaski został uznany za organizację terrorystyczną nie tylko przez Rosję, ale również przez ONZ, Unię Europejską i USA
  https://pl.wikipedia.org/wiki/I_wojna_czeczeńska
  De facto członkowie/ochotnicy walczacy po stronie Emiratu Kaukaskiego z innych krajów stali się terrorystami (analogicznie do osób wspierające ISIS).
  A wystarczyłoby tego Pana cofnąć na granicy pod byle pretekstem, a tak autorytet Polski znów został poderwany.

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Brytyjski ‚The Guardian’ informuje o tym ze była szefowa Narodowego Banku Ukrainy Waleria Hontariewa (zwana ‚skarbniczką Poroszenki’) , przebywajaca obecnie w Wlk. Brytanii, opowiada o tym ze ukraiński oligarcha Kołomojski miał wygrażać jej „zlikwidowaniem” przez cały okres pełnienia funkcji prezes ukraińskiego banku centralnego, jednak wtedy przyjmowała to jako „niewybredne żarty”;
  https://strana.ua/news/233035-hontareva-zajavila-o-postojannykh-uhrozakh-kolomojskoho-vo-vremja-ee-sluzhby-v-nbu.html

  Polubione przez 5 ludzi

 11. I rzecz po prostu niebywała! W ukromediach pojawiła się informacja o tym ze SBU (!!) przesłuchuje „weteranów ATO” z tzw. ukraińskiego batalionu ochotniczego ‚Ajdar” (na razie przesłuchano dwóch) w związku z oskarżeniami o to że mieli w trakcie walk o lotnisko pod Ługańskiem mordować wziętych do niewoli rannych „opołczeńców”. Oczywiście „witirany ATU” wszystkiemu zaprzeczają, a jeden z nich opowiada „łzawe” historie o tym jak to ‚dzielił się z rannymi separatystami swoimi lekarstwami”, tylko że później ten co je od niego niby dostał umarł….
  https://korrespondent.net/ukraine/4159504-aidarovets-rasskazal-o-doprose-v-sbu-po-delu-2014-hoda

  Polubione przez 5 ludzi

 12. U krymskiego blogera Borisa Rozina („colonelcassad”) pojawiło sie dużo materiałów o ostatnich wydarzeniach w Boliwii, czyli m.in zapisy rozmów jakie mieli przeprowadzać amerykańscy politycy (senatorzy z Partii Republikańskiej Mike Rubio, Ted Cruz) z „liderami” boliwijskiej „opozycji” która przejęła władzę w Boliwii;
  https://colonelcassad.livejournal.com/5419642.html
  Okazuje się takze że wykorzystane w przewrocie siły, podobnie zresztą jak na Ukrainie, wywodziły się m.in z miejscowych ruchów neonazistowskich powiązanych z miejscową policją, również tak jak na Ukrainie;
  https://colonelcassad.livejournal.com/5418075.html
  Jak widać walka o ‚wolność i demokrację” prowadzona przez USA według JEDNEGO SZABLONU, będzie trwała do przejęcia kontroli nad ostatnim źródłem energii na planecie Ziemia…

  Polubione przez 5 ludzi

  • „Jak widać walka o ‚wolność i demokrację” prowadzona przez USA według JEDNEGO SZABLONU, będzie trwała do przejęcia kontroli nad ostatnim źródłem energii na planecie Ziemia…”- i rzadkich minerałów.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 13. Dla zainteresowanych, o dyrektorce jednego z departamentów Biura prezydenta Ukrainy złapanej przez NABU na braniu łapówki za załatwienie stanowiska w zarządzie państwowego koncernu ‚Naftohaz”. Okazuje się ze pani dyrektor „o lepkich rączkach” pracowała „przy Prezydencie Ukrainy” (na róznych stanowiskach) od 10 lat i „przeżyła” czterech z nich…
  https://strana.ua/news/233146-svetlana-kondzelja-foto-biohrafija-chto-izvestno-o-zaderzhannoj-chinovnitse.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.