Wojna domowa na Ukrainie 13.11.2019r.- 1618 dzień od nowego rozejmu.


„Ukraina wcześniej wejdzie do NATO niż do Unii Europejskiej”– ogłosił wczoraj (12 listopada) tą dobrą nowinę wicepremier Ukrainy, Dmytro Kułeba.

„W warunkach idealnych powinniśmy za pięć lat osiągnąć kompatybilność z państwami Sojuszu i ostatnim krokiem, który będzie trzeba zrobić, będzie uzyskanie politycznej decyzji Sojuszu o rozpoczęciu procedury wstąpienia Ukrainy do NATO”– powiedział wicepremier do spraw integracji europejskiej i euroatlantyckiej Dmytro Kułeba we wtorkowym wywiadzie dla portalu „RBK-Ukraina”.

Kułeba przypomniał także, że uczestnicy szczytu NATO w Bukareszcie, który odbył się w 2008 roku, zadeklarowali, że członkostwo Ukrainy w tej organizacji będzie w przyszłości możliwe. Szczyt ten nie przyznał jednak wówczas władzom w Kijowie rozszerzonego Planu Działań na rzecz Członkostwa (ang. Membership Action Plan– MAP), o który Ukraińcy zabiegali.

„Polityczna decyzja, że Ukraina będzie członkiem Sojuszu, zapadła jeszcze w 2008 roku. Kolejnym etapem jest początek procedury przyjęcia. W ciągu pięciu lat chcemy odrobić nasze zadanie domowe wraz z Sojuszem, gdyż integracja jest procesem dwustronnym. I za pięć lat chcemy siąść z nimi za stołem i powiedzieć: jesteśmy gotowi, teraz wasza kolej”– oświadczył Kułeba.

Dwa tygodnie temu w Kijowie odbyło się posiedzenie komisji Ukraina-NATO z udziałem sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga i prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

„Ukraina jest gotowa przyspieszyć swoje przygotowania do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim”– oświadczył po spotkaniu w Kijowie z Jensem Stoltenbergiem, prezydent Wołodymyr Zełenski.

Zaproponował on także „rozpatrzenie przyłączenia Ukrainy do Programu Rozszerzonych Możliwości NATO”.

„Drzwi do członkostwa Ukrainy w NATO pozostają otwarte”– zadeklarował ze swojej strony sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

„Gotowi jesteśmy do jeszcze bliższej współpracy z Sojuszem i przyspieszenia przygotowań do członkostwa z NATO. Nie usuwamy jednocześnie z agendy możliwości przyłączenia Ukrainy do Planu Działań na rzecz Członkostwa”– powiedział Wołodymyr Zełenski na wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

„Jesteśmy gotowi już dziś, by praktycznie udowadniać, że Ukraina zasługuje na taki format relacji z Sojuszem”– podkreślił Zełenski.

„Ukraina jako suwerenne państwo ma prawo do wyboru własnego systemu bezpieczeństwa. Drzwi do NATO pozostają otwarte”– potwierdził w swym wystąpieniu przed deputowanymi Wierchownej Rady, Jens Stoltenberg.

W listopadowym wywiadzie dla ukraińskiej telewizji kanału „1+1” Stoltenberg jeszcze raz zapewnił, że:

„Ukraina wejdzie do NATO, wszyscy sojusznicy zgodzili się włączyć ten kraj do Sojusz”.

Decyzją jeszcze poprzedniego parlamentu Ukrainy- w lutym tego roku- dążenia tego państwa do członkostwa w NATO i UE zostały wpisane do konstytucji. Według najnowszych sondaży ponad 57 procent Ukraińców popiera integrację ich kraju z Sojuszem Północnoatlantyckim.

Jednak rzeczywistość nie jest tak różowa jakby chcieli Stoltenberg z Zełenskim.

Otóż, jak się okazuje „organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) nie chciała pozwolić Ukrainie i Gruzji stać się członkami sojuszu ze względu na ich skrajnie konfrontacyjne relacje z Rosją”– powiedział kilka miesięcy temu w wywiadzie dla ukraińskiej gazety „Siegodnia” były zastępca sekretarza generalnego NATO Alexander Vershbow.

Kierownictwo NATO wielokrotnie ogłaszało, że Ukraina i Gruzja mogłyby teoretycznie zostać członkami Paktu Północnoatlantyckiego. Jednak w praktyce byłoby to problematyczne, ponieważ sprawa jest polityczna i dotyczy bezpieczeństwa także innych państw.

Chodzi tu o to, że „gdy NATO zaprasza nowych członków, musi mieć odpowiedź na pytania: czy ma strategię obrony tych krajów, czy mogłoby zastosować artykuł 5 Karty NATO w sprawie obrony zbiorowej, gdyby Gruzja lub Ukraina zostały zaatakowane? Wierzę, że istnieją takie rozwiązania, ale teraz NATO nie jest na etapie, by je omawiać”– wyjaśnił Alexander Vershbow.

Vershbow uważa również, że obecnie ze względu na stosunki Ukrainy i Gruzji z Rosją, większość państw członkowskich NATO wolałaby „odroczyć problem” w nieokreśloną przyszłość. Ponadto Ukraina nie jest jeszcze gotowa do członkostwa, ponieważ nie spełnia „standardów” sojuszu.

„Nadal trzeba przeprowadzać reformy w kraju, które podobnie jak reformy w sektorze obronnym, są niezbędnymi warunkami przystąpienia do NATO”– stwierdził Vershbow.

Były zastępca szefa NATO uważa więc, że ​​Ukraina będzie gotowa na członkostwo wcześniej niż sojusz, dlatego należałoby poszukać rozwiązania tego problemu. Co ciekawe, były ukraiński minister obrony Anatolij Hrycenko zauważył, że jeśli jedynym warunkiem przystąpienia do NATO byłaby kondycja ukraińskiej armii, która nota bene wiadomo jaka jest, i nie bardzo różni się od ogólnej sytuacji tego kraju, to Ukraina mogłaby zostać członkiem sojuszu już 15 lat temu. Co jest oczywiście tylko niepoważnym żartem, ale jak wiadomo branym przez Ukraińców bardzo na poważnie 🙂

W przekonaniu Vershbowa, na skutek aneksji Krymu przez Rosjan i inwazji wojskowej w Donbasie, Moskwa zniszczyła ideę strategicznego partnerstwa. NATO demonstrowało Rosjanom, że atak nawet na niewielką skalę na kraje bałtyckie lub Polskę nie ujdzie im na sucho. Jednak do tej pory sojusz zrobił za mało, by pomóc Ukrainie i Gruzji zwiększyć ich zdolność do obrony w celu zmniejszenia ryzyka w sytuacji, gdy Rosja chce odzyskać swoją dominację w dawnej, sowieckiej sferze wpływów.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump co prawda uważa, że „NATO jest złym interesem dla Ameryki”, ale jak tłumaczy Vershbow, nie zna on i nie rozumie historii sojuszu. Po odejściu gen. Mattisa nie ma też kogoś, kto odgrywałby wiodącą rolę. W Waszyngtonie jest obecnie wiele wolnych stanowisk, a Europa pod nieobecność amerykańskiego przywództwa, dryfuje. „NATO jest w rzeczywistości dobrym układem. Ogólnie jednak rzecz ujmując przywództwo musi pochodzić również z Europy, a nie tylko ze Stanów Zjednoczonych”– zaznaczył.

W tym miejscu chciałoby się zapytać, kto miałby to przywództwo NATO spośród krajów europejskich przejąć?

– Niemcy? A może Polska?

Warto podkreślić, że członkostwo Ukrainy w NATO konsekwentnie blokuje rząd węgierski z powodu przyjęcia przez Kijów ustawy ograniczającej używanie języków mniejszości. Ustawa ta z 25 kwietnia ub. roku wymaga obowiązkowego używania języka ukraińskiego przez wszystkich obywateli z wyjątkiem prywatnych rozmów i ceremonii religijnych. Prawo dotyczy między innymi wszystkich urzędników publicznych, w tym pracowników służby zdrowia i edukacji.

Tak więc, nie jest też prawdą, że przyjęcie Ukrainy do NATO popierają wszystkie bez wyjątku kraje członkowskie Paktu.

Jak sądzić można, w decydującym momencie, znalazłoby się jeszcze kilka innych krajów, które zablokowałyby przyjęcie Ukrainy w poczet państw członkowskich NATO. A jak wiadomo, w tym przypadku decyduje wyłącznie bezwzględna jednomyślność.

Co może rozwiać marzenia NATO-wskie Ukrainy na dziesięciolecia, kiedy to Sojuszu już też może nie być.

https://www.rbc.ua/rus/news/vitse-premer-dmitriy-kuleba-nato-vstupim-1573461963.html,

https://pl.wikipedia.org/wiki/NATO,

https://www.segodnya.ua/world/usa/tramp-schitaet-chto-nato-dlya-ameriki-plohaya-sdelka-intervyu-s-aleksandrom-vershbou-1260908.html,

https://www.segodnya.ua/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 04:45 a 21:25, przy użyciu: moździerza kaliber 82 mm (1 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (50 wystrzałów), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (50 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (15 granatów), SPG-9 (11 granatów) i RPG-7 (12 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (12 użyć), łącznie 15 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były, przez ukraińskich żołnierzy, następujące punkty frontu: rejon Gorłówki (Gołmowskij oraz osiedle mieszkaniowe przy kopalni im. Gagarina), okolice i obrzeża Doniecka (Spartakus i Staromichajłowka oraz teren lotniska i osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja), a także ponownie dwukrotnie Pietrowskoje, Komiternowo i Leninskoje).

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło łącznie 147 pocisków (wobec 79 w odniesieniu do dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie jdengo domu w rejonie Gorłówki w miejscowości Gołmowskij przy ulicy Stiepana Babija nr. 52.

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 82 mm ostrzeliwali dwukrotnie miejscowość Kalinowkę, w ten sposób 2 razy naruszyli warunki rozejmu.

Strat i szkód nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 13 листопада 2019 року.

12 листопада збройні формування Російської Федерації 15 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” російські окупаційні війська здійснили 9 обстрілів:
біля Пісків – з великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
неподалік Верхньоторецького – зі станкових протитанкових і автоматичних гранатометів та стрілецької зброї;
біля Славного, Березового і Красногорівки – з автоматичних гранатометів і великокаліберних кулеметів;
двічі поблизу Мар’їнки – з автоматичних гранатометів та стрілецької зброї;
біля Тарамчука – з СПГ і підствольних гранатометів;
неподалік Пищевика – зі станкових протитанкових гранатометів та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” зафіксовано 6 ворожих обстрілів:
біля Хутора Вільного – з підствольних гранатометів і стрілецької зброї;
неподалік Південного – з ручних протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів;
двічі у районі Золотого (поза межами ділянки розведення) – з СПГ та автоматичних гранатометів;
поблизу Луганського – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
біля Троїцького – з автоматичних гранатометів і великокаліберних кулеметів.
Вчора, 12 листопада, поранень внаслідок підриву на невідомому вибуховому пристрої зазнали два військовослужбовця Об’єднаних сил.
З початку цієї доби російські окупаційні війська один раз обстрілювали наші позиції. Неподалік Новотошківського ворог вів вогонь з ручних протитанкових і автоматичних гранатометів та стрілецької зброї. Втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

33 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 13.11.2019r.- 1618 dzień od nowego rozejmu.

 1. Z nowego cyklu „nowe elity RP’ (jak powiedział wicepremier gÓwin) czyli „Wybory prezydenckie 2020. Adam Bodnar o kandydowaniu”. Nie trzeba chyba przypominać że Bodnar sam się przyznawał do tego ze z pochodzenia jest Ukraincem („sierota” po ‚Akcji Wisła”)
  https://wiadomosci.wp.pl/wybory-prezydenckie-2020-adam-bodnar-o-kandydowaniu-6445582770538113a
  Ps. Ja bym polecił POPiSowi lepszego kandydata, oczywiście też Ukrainca…

  https://strana.ua/articles/233009-konsula-antisemita-marushintsa-vosstanovili-v-dolzhnosti-i-blahoslovili-v-uhkts.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Tymczasem pod Radą Najwyższą Ukrainy trwa demonstracja przeciwników zniesienia moratorium na sprzedaż ziemi obcokrajowcom, którzy m.in przynieśli „grób” ze świnią w środku;

  https://strana.ua/news/233200-rada-onlajn-prinimaet-zakon-o-prodazhe-zemli-onlajn-transljatsija-13-nojabrja-2019-video.html
  W samej Radzie Najwyższej deputowani proprezydenckiej frakcji „Sługa Narodu” profilaktycznie „zaanektowali” mównicę jeszcze przed obradami, by w ten sposób zapobiec jej „zablokowaniu” przez przeciwników zniesienia moratorium na sprzedaz ziemi;
  https://strana.ua/news/233205-my-zaroem-vashu-kommunjatskuju-ideolohiju-v-sluhe-naroda-zanjali-tribunu-eshche-do-nachala-raboty-rady.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. na Ukrainie trwa w najlepsze „schizma w schizmie”, czyli ‚bunt” stronników tzw. patriarchatu kijowskiego przeciwko tzw. Kosciołowi Prawosławnemu Ukrainy, którego cześcią oficjalnie ów „patriarchat kijowski” jest. Tym razem napadli oni na sąd apelacyjny w Kijowie który miał wydac wyrok w sprawie decyzji o likwidacji tzw. patriarchatu kijowskiego. Doszło do bijatyki z ochraniającymi budynek funkcjonariuszami Gwardii Narodowej w wyniku której jednemu z nich złamano rękę;
  https://strana.ua/news/232819-v-kieve-protiv-krestnoho-khoda-upts-kp-natshvardija-primenila-haz-vozle-zdanija-suda.html
  https://strana.ua/news/233170-storonniki-filareta-posokhom-slomali-ruku-natshvardejtsu-vo-vremja-stychki-v-adminsude.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Trwa w najlepsze odbijanie przez oligarchę Kołomojskiego tego co stracił za rządów „generalissimusa’ Poroszenki. Tym razem „odwojował” poprzez sąd 7,5 miliarda hrywien długu jaki miał, poprzez należace do siebie firmy, wobec ‚PrivatBanku” którego kiedys był faktycznym właścicielem, a który obecnie znajduje się „pod zarządem” państwa ukraińskiego;
  https://strana.ua/news/233202-kolomojskij-cherez-sud-izbavilsja-ot-7-5-milliardov-dolha-pered-privatbankom.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Wieści z „frontu”. Ukromedia informują że po ‚wejściu na minę” ranny został dowódca ukraińskiej 128 Brygady pułkownik Jewhen Korostelew. Do zdarzenia miało dojść gdy pułkownik zabrał się za „osobistą inspekcję pozycji obronnych brygady”, zapewne będąc pod wpływem „mocniejszych trunków”…
  https://censor.net.ua/news/3159313/kombrig_128_brigady_evgeniyi_korostelev_podorvalsya_na_mine_on_v_bolnitse_foto_obnovleno

  Polubione przez 3 ludzi

 6. OT światowe. Chyba nie wszystko w Boliwii idzie po myśli „siewców demokracji i wolnosci” ponieważ pojawiła się informacja o tym ze USA odwołuje swoich dyplomatów z tego kraju;
  https://ria.ru/20191113/1560869686.html
  Plus rakiety wystrzeliwane ze Strefy Gazy zaczeły spadać na izraelskie autostrady, na razie nie czyniąc nikomu szkody, ale nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć że moze to doprowadzić do paraliżu komunikacyjnego tego państwa;
  https://strana.ua/news/233185-eskalatsija-na-blizhnem-vostoke-pojavilos-video-kak-raketa-iz-sektora-haza-vzorvalas-na-ozhivlennoj-avtotrasse-izrailja.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Znowu będą protesty pod wiadomą ambasadą, z powodu prawdopodobnej „niesprowokowanej” adekwatnej odpowiedzi. Czy ci z Gazy, w odróżnieniu od tych z Zachodniego Brzegu, nie rozumieją, że strzelanie rakietami byle gdzie niczego dobrego im nie przyniesie.

   Polubione przez 3 ludzi

 7. OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli „powtórka z rozrywki” albo śp. Brunon K. ‚zmartwychwstanie”…
  https://wiadomosci.wp.pl/abw-zatrzymala-dwie-osoby-podejrzane-o-terroryzm-wzorem-byl-dla-nich-breivik-6445608577869953a
  Cytat ‚Jedna z zatrzymanych osób była już objęta śledztwem w 2013 r. Chodzi o sprawę Brunona K., który w 2012 r. planował zamach na Sejm. Podejrzany mężczyzna miał orzeczony przez sąd zakaz kontaktów i zainteresowań w zakresie broni, amunicji i eksperymentów pirotechnicznych. Mimo tego nadal zajmował się wytwarzaniem broni palnej i materiałów wybuchowych”
  Ciekawe czy oni też „zejdą z tego padołu” (oczywiscie „z przyczyn naturalnych’) przebywając w aresztach podobnie jak Brunon K.?

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Tymczasem na Ukrainie. W Radzie Najwyższej Ukrainy deputowanym z frakcji „Opozycyjna platforma” udało się „odbić” mównicę w ramach protestu przeciwko zniesieniu moratorium na sprzedaż ziemi na Ukrainie…
  https://strana.ua/news/233278-narodnye-deputaty-oppozitsionnoj-platformy-zablokirovali-tribunu-verkhovnoj-rady-oni-protiv-prodazhi-zemli.html
  …ale i tak ustawa o zniesieniu moratorium została przyjęta dzięki, jak informuje portal ‚Strana.ua”, silnym naciskom deputowanych z różnych frakcji powiązanym z oligarchami Kołomojskim oraz Achmetowem…
  https://strana.ua/news/233291-za-zakon-o-zemle-holosovali-deputaty-kolomojskoho-i-akhmetova.html
  …ponieważ to właśnie takze ukraińscy oligarchowie („latyfundsci’) skorzystają na zniesieniu moratorium;
  https://strana.ua/news/233208-zakon-o-zemle-v-ukraine-chto-hovoritsja-v-zakonoproekte-kotoryj-prinjali-v-pervom-chtenii-131119.html

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Kolejny skandaliczny wywiad jaki udzielił „nadprezydent Ukrainy” czyli oligarcha Kołomojski amerykańskim mediom. Tym razem w wywiadzie dla „The New York Times” wezwał on władze w Kijowie do „powrotu do przyjaźni z Rosją i odwrócenia się od Ameryki oraz MFW”;
  https://strana.ua/news/233274-kolomojskij-borolsja-s-rossiej-teper-on-hotov-prinjat-ee.html
  Źródło;
  >https://www.nytimes.com/2019/11/13/world/europe/ukraine-ihor-kolomoisky-russia.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Ukraińska codziennosć. W Kijowie ostrzelano sklep obuwniczy, a przed sklepem na chodniku pozostawiono napis ‚Moskale”;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4159872-v-kyeve-rasstrelialy-obuvnoi-mahazyn
  W siedzibie policji obwodu odeskiego znajdujacej sie w Odessie zawalił się, nieremontowany podobno od ponad 15 lat, sufit, w wyniku czego rannych zostało dwóch policjantów;
  https://strana.ua/news/233287-obrushenie-potolka-pojavilos-video-proizoshedsheho-v-politsii-odesskoj-oblasti.html

  Polubione przez 5 ludzi

 11. Prezydent Ukrainy chwali i dziekuje deputowanym z frakcji parlamnetarnej „Sługa Narodu” za przegłosowanie uchwały o zniesieniu moratorium na sprzedaż ziemi na Ukrainie;
  https://strana.ua/news/233364-my-otmenili-ekonomicheskoe-rabstvo-pojavilos-video-kak-zelenskij-blahodarit-nardepov-za-holosovanie-po-zemle.html
  A pod Radą Najwyższą Ukrainy pzreciwnicy tej decyzji urządzili „korytarz hańby” dla deputowanych ze „Sługi Narodu”, którego ofiarą padł ukraiński olimpijczyk Żan Bieleniuk;
  https://korrespondent.net/ukraine/4160120-pod-radoi-napaly-na-nardepa-ot-sluhy-naroda

  Polubione przez 3 ludzi

 12. trwa ‚dintojra” w tzw. Kościele Prawosławnym Ukrainy, „tworze” powołanym na Ukrainie przez Patriarchat Konstantynopola. W Charkowie „wierni” KPU napadli i pobili (w wyniku czego trafił do szpitala) sekretarza miejskiego biskupstwa tzw. Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego, która formalnie jest cześcią KPU;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4160134-sekretaria-eparkhyy-upts-kp-yzbyly-v-kharkove

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.