Wojna domowa na Ukrainie 14.11.2019r.- 1619 dzień od nowego rozejmu.


Wierchowna Rada zatwierdziła wczoraj (13 listopada) projekt ustawy o zmianie niektórych ustawodawczych aktów prawnych Ukrainy dotyczących obrotu gruntami rolnymi. Nowelizacja przegłosowanej wczoraj ustawy wejdzie w życie 1 października 2020 r.

Ustawa została przyjęta już w pierwszym czytaniu głosami 240 posłów, w tym „za” głosowało 227 deputowanych z partii prezydenckiej „Sługa Narodu”, zaś 13 głosów pochodziło od deputowanych niezależnych.Przypomnę, że wymagane minimum za przyjęciem ustawy wynosiło 226 głosów.

Ustawa ta jest wynikiem nacisku MFW, który postawił m.in. warunek udzielenia dalszego kredytowania Ukrainy taką zmianą prawa, która umożliwi nieograniczony obrót ziemią.

W związku z tym, jeszcze w czasie prezydentury Poroszenki, 18 października 2018 roku Komitet Rady Najwyższej ds. Polityki Rolnej i Gruntowej zalecił parlamentowi przyjęcie alternatywnej ustawy, która do 1 stycznia 2024 roku nie zezwalałaby osobom prawnym, których ostatecznymi beneficjentami mogą być cudzoziemcy, na zakup ziemi na Ukrainie.

Następnie z końcem grudnia 2018 roku Wierchowna Rada przedłużyła moratorium na sprzedaż gruntów rolnych obowiązujący od 2001 roku do 2020 roku. Według prognoz Banku Światowego otwarcie rynku gruntów rolnych może co roku przynieść ukraińskiej gospodarce dodatkowe 700 mln-1,5 mld dolarów.

Tak wyglądała chronologia zdarzeń prowadzących do wczorajszego finału w postaci uwolnienia, ale nadal z zastrzeżeniem, że cudzoziemcy nie mogą nabywać ziemi na Ukrainie, obrotu ziemią, do którego może dojść już za niecały rok- po 1 października 2020 roku.

Natomiast, w czasie poprzedzającym wczorajsze głosowanie było bardzo gorąco, a to z przyczyny licznych incydentów do jakich doszło na sali obrad Wierchownej Rady a także przed jej budynkiem, gdzie demonstrowali przeciwników ustawy.

Wszystko to nie odbiegało od standardów nowej tradycji ukraińskiej demokracji, a więc: posługiwania się różnymi spektakularnymi obiektami oraz blokowaniem mównicy w parlamencie, ogólnym zamieszaniu, a nawet pojedynków bokserskich.

I tak, manifestujący pod budynkiem Wierchownej Rady przynieśli ze sobą na zielono pomalowaną trumnę, co miało symbolizować Zełenskiego (pol. Zieleńskiego), a w niej umieścili zabitą świnię, co również było przytykiem dla głowy państwa- inicjatora nowej ustawy agrarnej.

Natomiast na sali obrad Wierchownej Rady deputowani partii „Platforma Opozycyjna– Za życie” zablokowali trybunę w sali obrad, zaś po głosowaniu obrady zostały przerwane z powodu ostrzeżenia podłożenia w budynku ładunku wybuchowego.

Podczas głosowania deputowani opozycji wykrzykiwali:

„Hańba!”.

Deputowani „Platformy Opozycyjnej– Za życie” określili swych kolegów parlamentarnych z prezydenckiego ugrupowania, „Sługi Narodu”, mianem „sługusów MFW” czy też „sługów Sorosa”.

W związku z tym, Julia Tymoszenko ogłosiła, że jej ugrupowanie „Ojczyzna” przechodzi w tej sprawie do opozycji, co zostało ogłoszone na jej oficjalnej stronie na Facebooku:

„Ухвалення президентською монобільшістю закону про розпродаж землі – це та червона лінія, яку влада переступила всупереч інтересам людей. Тому «Батьківщина» переходить в опозицію.”

(Uchwalenie z inicjatywy prezydenckiej uchwały o sprzedaży ziemi- to czerwona linia, którą władza przekroczyła wbrew interesom ludzi. Dlatego „Ojczyzna” przechodzi do opozycji).

Oczywiście dla Juli Tymoszenko, bycie w opozycji to żadna nowość, bo poza okresem gdy sama była szefową rządu, permanentnie pod byle pretekstem przechodzi do opozycji 🙂

Jednocześnie, bardzo wyraźnie w tym przypadku- dał o sobie znać podział sceny politycznej na Ukrainie, podobnie jak to ma miejsce w Polsce, na zwolenników prezydenta i „Sługi Narodu” oraz „totalnej opozycji” grupującej wszystkie pozostałe siły polityczne, tak reprezentowanych w parlamencie, jak i poza nim- w tym głównie ze środowisk skrajnie nacjonalistycznych.

Nie dość tego, wczorajsze głosowanie pokazało, że wszyscy są przeciwko wszystkim, a w miarę sprawnie działa tylko stworzona przez Kołomojskiego formacja polityczna.

Co będzie wzt. dalej to się okaże, ale na tą chwilę, hasła typu, że całą ziemię wykupią obcokrajowcy, są czystym populizmem, gdyż sam Wołodymyr Zełenski zapewnił jeszcze w poniedziałek, że:

„Cudzoziemcy i firmy, które mają wśród założycieli cudzoziemców, uzyskają prawo kupna ukraińskiej ziemi tylko wtedy, gdy zgodzi się na to naród Ukrainy w referendum.”

Jaki zaś będzie wynik tego referendum łatwo przewidzieć, widząc tak agresywny i wściekły atak populizmu i oporu.

Na dzisiejszy dzień, przegłosowana ustawa o obrocie ziemią, gwarantuje, że prawo do nabywania ziemi rolnej będą mieli wyłącznie: państwo, wspólnoty lokalne, osoby posiadające obywatelstwo ukraińskie oraz firmy zarejestrowane na Ukrainie. Cudzoziemcom ziemia nie będzie sprzedawana.

Ziemię, będą mogły kupować firmy rolnicze- w tym zagraniczne, które przed wejściem ustawy w życie miały podpisane umowy na jej dzierżawienie oraz były zarejestrowane na Ukrainie ponad trzy lata.

W ustawie zawarto propozycję pozbawienia prawa do nabywania ziemi osób fizycznych i prawnych z państw, które objęte są ukraińskimi sankcjami. Obywatele innych państw mogą jednak stać się właścicielami gruntów na Ukrainie drogą spadku, ale powinni załatwić związane z tym formalności w ciągu roku.

Najwięcej dyskusji wywołała sprawa sprzedaży gruntów rolnych cudzoziemcom oraz propozycja, by jeden podmiot mógł kupić nie więcej niż 210 hektarów.

Jest to kolejny dowód na to, jak nienormalnym i nie przystającym do strefy krajów cywilizowanych, jakim jest obecna Ukraina.

Czy więc mamienie jej przyjęciem w poczet krajów cywilizowanych nie było obłudnym kłamstwem propagandowym ukutym wyłącznie w celu wyrwania tego kraju z kręgu rosyjskiej strefy wpływów?

Przecież, jak widać- Ukraina jest krajem NIEREFORMOWALNYM!!!!!

https://www.facebook.com/Batkivshchyna/,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami, w godzinach pomiędzy 08:00 a 23:15, przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (15 min), działek przeciwlotniczych ZU-23-2 (75 wystrzałów), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 210 wystrzałów) oraz granatników AGS-17 (20 granatów) i SPG-9 (6 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (9 użyć), łącznie w ten sposób 15 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ukraińscy żołnierze ostrzeliwali następujące punty frontu: rejon Gorłówki (Dolomitnoje i Szirokaja Bałka), okolice i obrzeża Doniecka (Spartakus oraz tren lotniska i osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja), a także na południowym odcinku frontu (ponownie rejon wsi Piertowskoje oraz wsi Kulikowo).

Łącznie na ostrzeliwane przez ukraińskich żołnierzy terytorium DRL spadło 329 pocisków (wobec 147 w odniesieniu do dnia poprzedniego), w wyniku czego został ranny 54-mężczyzna, mieszkaniec osiedla przy kopalni Trudowskaja na swojej posesji przy domu na ulicy Szestakowa nr. 139- na obrzeżach Doniecka, a także uszkodzone tam zostały cztery domy jednorodzinne znajdujące się przy ulicy; Karnawałowej nr. 30, Czarnogórskiej nr. 44, Ługowskiego nr. 40 i Dżamila nr. 11.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm oraz granatników AGS-17 i SPG-9, 4 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzelane zostały okolice wsi: Kalinowa, Kalinowki i Niżnieje Łozowoje.

Strat i szkód nie ma.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

2 min.

„Зведення станом на 07:00 14 листопада 2019 року.

13 листопада збройні формування Російської Федерації 17 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 та 82 мм, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” російські окупаційні війська здійснили 6 обстрілів:
біля Невельського – з автоматичних гранатометів;
неподалік Славного – зі станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів;
поблизу Лебединського і Новоселівки – з автоматичних гранатометів та стрілецької зброї;
біля Новотроїцького – зі станкових протитанкових гранатометів;
неподалік Пищевика – із великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” зафіксовано 11 ворожих обстрілів:
поблизу Хутора Вільного – з мінометів калібру 82 мм, автоматичних гранатометів і великокаліберних кулеметів;
біля Луганського та двічі неподалік Новолуганського – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
тричі у районі Зайцевого – з мінометів калібру 120 мм, СПГ, автоматичних гранатометів і великокаліберних кулеметів;
біля Оріхового – зі стрілецької зброї та підствольних гранатометів;
неподалік Новотошківського – з ручних протитанкових і автоматичних гранатометів та стрілецької зброї;
біля Світлодарська – з ручних протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів;
поблизу Шумів – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.
Вчора, 13 листопада, втрат внаслідок обстрілів серед особового складу Об’єднаних сил не зафіксовано.
З початку цієї доби російські окупаційні війська один раз обстрілювали наші позиції. Неподалік Новотошківського ворог вів вогонь з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів. Втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

36 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 14.11.2019r.- 1619 dzień od nowego rozejmu.

 1. Motto które powinno przyświecać każdemu PRAWDZIWEMU liderowi państwowemu;
  „Polityka węgierska stara się działać tak, żeby wszyscy byli zainteresowani w sukcesie Węgier, ale szczególnie zainteresowane były te kraje, które z naszego regionalnego punktu widzenia odgrywają dla nas decydującą rolę” premier Węgier Viktor Orbán podczas spotkania z Prezydentem Rosji dnia 30 października w Budapeszcie
  http://www.mysl-polska.pl/2095

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Odnośnie „wstępniaka”, czyli kto zyska na zniesieniu moratorium na sprzedaż ziemi na Ukrainie. Oprócz dwóch najwiekszych oligarchów na Ukrainie, czyli Kołomojskiego oraz Achmetowa pojawiło się nazwisko Andrija Werewskiego „agromagnata” który właśnie „specjalizuje się” w „tematyce rolno – spożywczej’, właściciel agroholdingu ‚Kernel”;
  https://strana.ua/articles/analysis/233344-kak-rada-nashla-holosa-za-zemlju-.html
  Dla zainteresowanych ‚dossier” Werewskiego;
  https://znaj.ua/ru/dossier/186-andriy-verevskiy-biografiya-i-dosye-kompromat
  ps. Warto przypomnieć ze za rządów „generalissimusa” Poroszenki na Ukrainie „buszował” inny „agromagnat”, czyli Jurij Kosiuk…

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Tymczasem na Ukrainie uczczono pamieć kolejnego hitlerowskiego kolaboranta. Tym razem jedna ulic w stolicy Ukrainy otrzymała nazwę na cześć Iwana Omelianowicza – Pawlenki dowódcy 109 Batalionu tzw. ukraińskiej policji pomocniczej, wspomagajacej hitlerowską SS w jej „akcjach pacyfikacyjnych”. Zwrócił na to uwagę przewodniczący Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Edurad Dolonskij który poinformował takze o tym ze inna z ulic w Kijowie otrzymała imie „propagandzisty OUN” Niła Chasewicza, który „walcząc” w UPA dokonywał mordów na Polakach;
  https://strana.ua/news/233232-dolinskij-zajavil-chto-kievsovet-nadruhalsja-nad-pamjatju-zhertv-kholokosta.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. OT zza Oceanu, gdzie trwaja przesłuchania w Kongresie USA w sprawie „impeachmentu” obecnego Prezydenta USA. Devin Gerald Nunes, członek Partii Republikańskiej i kongresman ze stanu Kalifornia przypomniał jak to Adam Bennett Schiff członek Partii Demokratów, obecnie przewodniczący komisji d/s wywiadu Izby Reprezentantów USa próbował zakupić kompromitujące zdjecia Donlada Trumpa od „ukraińskich urzedników” którymi okazali sie być popularni rosyjscy prankerzy „Wowan” i „Leksus”…
  >https://twitter.com/RealSaavedra/status/1194638559388454912

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Wiesci z Rady Najwyższej Ukrainy. Kolejny ‚dziwny występ” deputowanego Ilji Kiwy, którego przedstawiac już chyba nie trzeba…
  https://korrespondent.net/ukraine/4160374-kyva-snova-otlychylsia-strannym-povedenyem-v-rade
  Przewodniczący parlamentarnej frakcji proprezydenckiego ugrupowania „Sługa Narodu” poinformował ze deputowana z tej frakcji Anna Skorochod (będaca w ciązy) zostanie z niej wykluczona za to ze głosowała przeciwko zniesieniu moratorium na sprzedaż ziemi na Ukrainie. Z kolei sama Skorochod oskarżyła władze ‚Sługi Narodu” o ‚zamykanie ust krnąbrnym deputowanym” oraz o to ze w zwiazku z tym ze nie zagłosowała tak jak reszta frakcji aresztowano jej męża;
  https://strana.ua/news/233464-bkdem-iskljuchat-hlava-fraktsii-sluha-naroda-rasskazal-o-sudbe-nardepa-anny-skorokhod.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. W temacie trwajacych na Ukrainie protestów. Prezydent Zelenskij w związku z trwajacymi praktycznie bez przerwy protestami ukrainskich górników obiecał ostateczne załatwienie sprawy zadłużenia kopalni na Ukrainie oraz poinformowął o przekazaniu z budżetu państwa miliard hrywien na wypłatę zaległych pensji górnikom;
  https://strana.ua/news/233449-zelenskij-otchitalsja-o-vyplate-dolhov-po-zarplate-hornjakam-luhanskoj-donetskoj-lvovskoj-i-volynskoj-oblastej.html
  A tymczasem w centrum Kijowa protestowali ukraińscy naukowcy którzy domagali sie zwiększenia nakładów na ukraińską naukę;
  https://strana.ua/news/233427-khochesh-mati-urozhaj-na-nauku-hroshej-daj-v-kieve-uchenye-vyshli-na-marsh-protesta-protiv-nishchenskoho-finansirovanija.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. OT zza Oceanu, czyli pojawiła się wyjasnienie informacji o nagłej „ewakuacji” amerykańskich dyplomatów USA z Boliwii. Parlament Boliwii większoscią głosów, z wymaganym quorum, wybrał nowego przewodniczacego który poparł prezydenta Moralesa (który opuścił terytorium Boliwii) i wezwał policje oraz wojsko do „powrotu do koszar”. Czyli na chwilę obecną w Boliwii pojawiły sie dwa „ośrodki władzy”, jeden „promoralesowski” oraz drugi „antymoralesowski”, z tym że okazuje sie ze ten pierwszy ma jakby nie było „mandat demokratyczny”…
  https://colonelcassad.livejournal.com/5424767.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Minister spaw zagranicznych Ukrainy, Wadim Pristajko zapowiedział, że Ukraina może wycofać się z porozumień mińskich określających procedurę pokojowego rozwiązania konfliktu w Donbasie.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/szef-ukrainskiej-dyplomacji-grozi-wycofaniem-ukrainy-z-porozumien-minskich/
  Komentarz: Jak zerwą porozumienie (ostatecznie, bo podpunkty łamali cały czas) to FR z Niemcami przeforsuje „swój” projekt przykładowo referendum w którym mieszkańcy sami zdecydują o swym losie.

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Ukraińskie siły rządowe rozpoczęły rozminowywanie odcinka frontu w okolicach miejscowości Petriwske w Donbasie, skąd w sobotę wycofano wojska i uzbrojenie po obu stronach konfliktu z prorosyjskimi separatystami.
  https://polskieradio24.pl/5/1223/Artykul/2402904,Ukraina-sily-rzadowe-rozminowuja-miejsce-rozgraniczenia-w-Donbasie
  Konwencja o zakazie użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu została podpisana w Ottawie w grudniu 1997 roku. Ratyfikowało ją 161 krajów. Ukraina podpisała konwencję 27 maja 1999 roku.
  Skąd się więc wzięły miny w rejonie zajmowanym przez siły prokijowskie?
  I dlaczego w „białej księdze” z 2018 roku ukraińska armia informuje o 4 treningach jakie przeprowadzono na temat…zakładania min (mine laying strona 166)?
  .http://www.mil.gov.ua/content/files/whitebook/WB_2018_eng.pdf

  Polubione przez 4 ludzi

  • „Petriwske”- to po ukraińsku. Po rosyjsku, a po stronie rosyjskojęzycznej znajduje się ta wioska, określa się ją mianem „Pietrowskie”. Po polsku zaś „Piotrowski”.

   Co do min przeciwpiechotnych, to strona ukraińska stosuje je masowo, nawet wobec cywilów, od samego początku wojny domowej.

   Pozdrawiam.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 10. Po zakładach ‚Motor Sicz” z Zaporoza, czas na państwowy koncern obronny ‚Ukroboronprom”? Ukraiński portal „Strana.ua” informuje że „Ukroboronprom” chcą przejąć, podobnie jak „Motor Sicz”, Amerykanie, podobno w zakładach i przedsiebiorstwach wchodzących w skład koncernu pojawili sie „amerykańscy audytorzy” dokonujacy „lustracji majątku”;
  https://strana.ua/articles/analysis/233530-zachem-pentahon-proverjaet-ukrainskie-voennye-zavody.html
  Tymczasem szef MSZ Ukrainy Prystajko w wywiadzie dla BBC rozmarzył się by stosunki Ukrainy i USA znowu przypominały te „za czasów Victorii Nuland”, która jako ówczesna przedstawicielka Departamentu Stanu USA miała faktycznie finansować kijowski majdan (tzw. rewolucje godności);
  https://strana.ua/news/233558-pristajko-poprosil-ssha-vernutsja-k-formatu-otnoshenij-pri-viktorii-nuland.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.