Wojna domowa na Ukrainie 15.11.2019r.- 1620 dzień od nowego rozejmu.


Prezydent Ukrainy,Wołodymyr Zełenski przeprowadził wczoraj (14 listopada) rozmowę telefoniczną z przewodniczącym Rady Europejskiej, Donaldem Tuskiem.
Strony omówiły realizację umów z 21 szczytu Ukraina-UE.

Donald Tusk z zadowoleniem przyjął znaczącą intensyfikację reform na Ukrainie, w szczególności w kontekście wdrażania układu o stowarzyszeniu z Unią Europejską.

Kolejnym tematem rozmów było bezpieczeństwo energetyczne w Europie, w tym sytuacja z realizacją projektu „Nord Stream 2”, który jak wiadomo zostanie zakończony z niewielkim poślizgiem wobec planowanego terminu. Problem polega więc na tym, że Rosja z Ukrainą nie podpiszą umowy o tranzycie gazu.

Mimo to, rozmówcy byli zgodni co do znaczenia bezwarunkowego przestrzegania przez wszystkie państwa członkowskie UE prawodawstwa energetycznego UE.

Prezydent Ukrainy podziękował Donaldowi Tuskowi za jego znaczącą osobistą rolę w pogłębianiu współpracy między Ukrainą a Unią Europejską podczas jego kadencji jako przewodniczącego Rady Europejskiej i życzył mu powodzenia w przyszłych działaniach.

Z kolei Donald Tusk zapewnił o swoim stałym poparciu dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, a także wprowadzanych reform.

Poza tą rozmową telefoniczną pomiędzy prezydentem Ukrainy, a Donaldem Tuskiem, w dniu wczorajszym Wołodymyr Zełenski przeprowadził rozmowę z ambasadorami grupy państw G-7 w sprawie wdrażania reform na Ukrainie.

W spotkaniu ze strony ukraińskiej-poza prezydentem Zełenskim- uczestniczył także szef Biura Prezydenckiego Andrei Bogdan i jego zastępcy; Andrei Smirnow, Julia Kowaliw i Igor Żowkwa.

„Jesteśmy gotowi do dialogu i dyskusji. Nie marnujemy czasu i robimy wszystko, aby naprawdę zmienić kraj”– zapewnił ukraiński prezydent.

Prezydent podkreślił, że prowadzone są prace w kilku obszarach, w szczególności w zakresie przyjmowania i wdrażania przepisów, które często są niepopularne, ale ważne dla poprawy klimatu gospodarczego na Ukrainie.

Szczególną uwagę podczas spotkania poświęcono walce z korupcją.

Uczestnicy szczegółowo omówili reformę sądownictwa, w szczególności wdrożenie ustawy o działalności administracji sądowej.

Również podczas spotkania omawiano udział międzynarodowych ekspertów w tworzeniu nowego składu Komisji Wysokich Kwalifikacji Sędziów Ukrainy oraz Komisji ds. Uczciwości i Etyki w Najwyższej Radzie Sprawiedliwości.

W dniu 16 października Wierchowna Rada przyjęła zgłoszony przez biuro prezydenta projekt ustawy nr. 1008 w sprawie reformy sądownictwa. Następnie w dniu 4 listopada prezydent ją podpisała trzy dni później, bo 7 listopada ustawa ta weszła w życie .

Przypomnijmy, że projekt 1008 został skrytykowany przez społeczność międzynarodową, ponieważ poważnie zagraża niezawisłości sądów. Jednymi z pierwszych, którzy ustawę nr. 1008 otwarcie skrytykowali była Delegatura UE na Ukrainie oraz ambasada Kanady. We wspólnym liście wysłanym do biura prezydenta zwróciły uwagę na to, że „należy unikać ponownej selekcji sędziów Sądu Najwyższego”, a wymiana członków Komisji Wysokich Kwalifikacji Sędziów i utworzenie nowej „nie będzie skuteczne, jeśli w tym samym czasie nie zreformuje się Najwyższej Rady Sprawiedliwości.”

Rada Europy była również zaniepokojona ustawą nr. 1008.

Na początku października Komitet Monitorujący PACE wysłał do Komisji Weneckiej wniosek dotyczący proponowanych w ustawie nr. 1008 zmian w działaniach Sądu Najwyższego i organów sądowych, wynika z oficjalnej strony internetowej Komisji .

W dniu drugiego czytania projektu ustawy nr. 1008 największe stowarzyszenia przedsiębiorców: Amerykańska Izba Handlowa na Ukrainie, Europejskie Stowarzyszenie Biznesu i Związek Ukraińskich Przedsiębiorców, wydały wspólne oświadczenie, w którym zwróciły uwagę na fakt, że „środowisko przedsiębiorców jest bardzo zaniepokojone przeprowadzonymi szacunkami, że powód będzie musiał poczekać ponad 5 lat od orzeczenia Sądu Najwyższego, jeżeli liczba jego sędziów zostanie zmniejszona z 200 do 100 bez jednoczesnej reformy sądów niższej instancji, sądów apelacyjnych i wprowadzenia filtrów proceduralnych do kodeksu wykonawczego.”

Ponadto we wrześniu br. na posiedzeniu plenum Sądu Najwyższego zatwierdzono konkluzję w sprawie projektu ustawy nr. 1008, zwracając uwagę, że projekt „stwarza znaczące zagrożenia dla niezależności sądownictwa i może zrównoważyć osiągnięcia reformy wymiaru sprawiedliwości w latach 2014–2018 pod względem wzmocnienia niezależności i odpolitycznienia sądownictwa”.

Ta sytuacja właśnie zaniepokoiła zachodnich mocodawców Ukrainy, tym bardziej, że nie wiadomo jaki jest rzeczywisty cel wdrażanych zmian w prawie oraz komu one będą służyć.

Jak wiadomo za Zełenskim stoi jeden z największych, i na pewno najbardziej agresywnych i przebojowych oligarchów ukraińskich- Igor Kołomojski, co budzi obawy o to, że za obecnego rządu, instytucje państwowe będą służyły nie narodowi, ale właśnie temu oligarsze i jego geszeftom. Zaś sama Ukraina, tym razem zostanie zamieniona w wielką fabrykę do zarabiania nielegalnych pieniędzy dla ludzi zgrupowanych wokół „Sługi Narodu” oraz zachodnich partnerów Ukrainy.

Ale czyż właśnie o to tu nie chodziło?

https://www.president.gov.ua/ru/news/prezident-ukrayini-proviv-telefonnu-rozmovu-z-donaldom-tusko-58345,

https://www.president.gov.ua/ru/news/volodimir-zelenskij-obgovoriv-z-poslami-krayin-velikoyi-simk-58353,

https://www.venice.coe.int/webforms/events/?id=2852.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu było spokojnie do wczesnych godzin wieczornych, gdy rozpoczęto prowadzony z przerwami od godziny 16:40 do 20:30 ostrzał, przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (15 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (10 wystrzałów) oraz granatników AGS-17 (40 wystrzałów) i SPG-9 (18 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (7 użyć), w ten sposób 9 razy naruszono warunki zawieszenia broni.

Ostrzały prowadzone były głównie w rejonie Doniecka (teren lotniska, osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja i Staromichajłowka) oraz sporadycznie rejon Gorłówki (osiedle mieszkaniowe przy kopalni 6/7), a także incydentalnie na południowym odcinku frontu (ponownie Pietrowskoje, Ługańskoje i Dokuczajewsk).

Łącznie w wyniku tych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadły tylko 83 pocisków (wobec 329 w odniesieniu do dnia poprzedniego), nie powodując przy tym żadnych strat i szkód.

Poza tym, nasilają się walki wewnętrzne po stronie ukraińskich formacji zbrojnych biorących udział w Operacji Połączonych Sił (OPS) w Donbasie.

Otóż, do kolejnego tragicznego incydentu doszło wczoraj, gdy ochotnicy z „Prawego Sektora” w rejonie miejscowości Kamienka- na donieckim odcinku frontu przeprowadzili ostrzał miejsca stacjonowania żołnierzy z ukraińskiej 92 brygady w domu na obrzeżach wsi Akacja. W wyniku ostrzelania tego budynku przy użyciu granatników przeciwpancernych SPG-9 oraz ciężkich karabinów maszynowych, 4 żołnierzy z regularnych formacji zbrojnych spłonęło żywcem.

W celu pacyfikacji nacjonalistów ukraińskich w tym rejonie dowództwo OPS z tej brygady w osobie Włodymira Kokorewa, wysłało oddział specnazu.

Należy zwrócić uwagę na to, że wywiad DRL donosi o nasileniu starć zbrojnych między ukraińskimi grupami nacjonalistycznymi a regularną armią w różnych sektorach frontu. Obie strony ponoszą straty.

Ponadto, na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby było spokojnie i nie odnotowano ani jednego incydentu zbrojnego, tym samym przez stronę ukraińską przestrzegane były warunki rozejmu. Natomiast w dalszym ciągu daje się zauważyć przemieszczanie w stronę linii rozgraniczenia ciężkiego sprzętu i uzbrojenia.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

3 min.

„Зведення станом на 07:00 15 листопада 2019 року.

14 листопада збройні формування Російської Федерації 15 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї. Окрім того, ворог вів вогонь з гармат БМП.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” російські окупаційні війська здійснили 8 обстрілів:
двічі біля Кам’янки – з автоматичних та ручних протитанкових гранатометів і стрілецької зброї;
два рази неподалік Пісків – з мінометів калібру 82 мм, станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів;
поблизу Новомихайлівки – з підствольних гранатометів і великокаліберних кулеметів.
біля Широкиного і Гнутового – зі стрілецької зброї та автоматичних гранатометів;
неподалік Красногорівки – з великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” зафіксовано 7 ворожих обстрілів:
біля Жолобка – зі стрілецької зброї та підствольних і ручних протитанкових гранатометів;
неподалік Новолуганського і Луганського – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
поблизу Майорська – з РПГ та великокаліберних кулеметів;
двічі біля Новотошківського – з гранатометів різних систем і стрілецької зброї;
у районі Оріхового – з мінометів калібру 82 мм, озброєння БМП-1, гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів.
Вчора, 14 листопада, внаслідок обстрілів, поранення несумісні з життям отримав один військовослужбовець Об’єднаних сил.
З початку цієї доби російські окупаційні війська один раз обстрілювали наші позиції. Неподалік Новолуганського ворог вів вогонь з ручних протитанкових гранатометів і стрілецької зброї. Втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

26 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 15.11.2019r.- 1620 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli będziemy mieli koalicję „Frontu Ludowego” u władzy?
  https://wpolityce.pl/polityka/472862-co-sie-dzieje-poslanka-lewicy-szefowa-komisji-rodziny
  https://wpolityce.pl/polityka/473015-lewica-poprze-pis-klub-jest-podzielony-czesc-jest-za
  „Socjaliści pobożni” (PiS) ramię w ramie z „socjalistami niepobożnymi” (Lewica)…
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Front_Ludowy

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Jak wyglądają „postępy’ w śledztwie prowadzonym przez tzw. międzynarodowy zespół śledczy w sprawie tragedii malezyjskiego boeniga nad Donbasem wszyscy widzą, to znaczy otwarcie wyraża z niego niezadowolenie Malezja, a i w samej Holandii pojawiły sie głosy krytyki (m.in domagające się zbadania „roli Ukrainy” w tym zdarzeniu). Dlatego też doszło do „cudu” (purymowego) czyli „ujawniono” nagrania rozmów jakie mieli prowadzić w tej sprawie „separatysci” ze swoimi rosyjskimi „kuratorami”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4160449-mn17-opublykovany-novye-perehovory-separatystov
  W odpowiedzi na te „rewelacje” głos zabrała rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowaktóra otwarcie stwierdziła ze są to „fałszywki” przygotowywane do „wydanego już wcześniej wyroku”, który oczywiście uznaje Rosje za winnego;
  https://tass.ru/politika/7119767

  Polubione przez 4 ludzi

 3. OT światowe, czyli trwa walka USA o utrzymanie rynków zbytu dla wyprodukowanego przez siebie uzbrojenia. Pojawiły się informacje o tym ze USA wygraża Egiptowi sankcjami za to że jego władze zamierzają zakupić rosyjskie mysliwce Su – 35. Egipt chce zakupić ponad 20 takich samolotów za 2 miliardy dolarów;
  https://korrespondent.net/world/4160636-ssha-hroziat-ehyptu-sanktsyiamy-za-pokupku-su-35-smy
  Tymczasem Prezydent Turcji kolejny juz raz odpowiedział na naciski ze strony USA, odmawiając zrezygnowania z zakupu rosyjskiego systemu rakietowego S – 400, tłumacząc to ‚strategiczną współpracą pomiedzy Turcją, a Rosją”. Nie odrzucił jednak możliwości zakupienia także amerykańskich systemów „Patriot”;
  https://korrespondent.net/world/4160570-turtsyia-ne-otkazhetsia-ot-s-400-yz-rossyy-rady-system-Patriot-yz-ssha

  Polubione przez 4 ludzi

 4. I powrót na Ukrainę, gdzie z frakcji parlamentarnej proprezydenckiego ugrupowania „Sługa Narodu” usunieto, zgodnie z wczesniejszymi zapowiedziami, deputowana Annę Skorochod która głosowała przeciwko zniesieniu moratorium na kupno ziemi na Ukrainie. „Wyleciał” takze deputowany Anton Poliakow który podobno „wagarował”, czyli nie stawiał sie na głosowania;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4160716-yz-sluhy-naroda-yskluichyly-skorokhod-y-poliakova
  Komentując decyzję o swoim usunięciu z frakcji „Sługa Narodu” Poliakow nazwał to ugrupowanie „Sługa Bohdana”, czyli obecnego szefa Biura Prezydent Andrija Bohdana..
  https://strana.ua/news/233631-poljakov-rasskazal-o-svoem-iskljuchenii-iz-fraktsii-sluhi-naroda.html
  Z kolei deputowany ‚Sługi Narodu” Maks Buzynskij otwarcie oskarżył swojego „partyjnego kolegę” i premiera Ukrainy Honczaruka o „zmowę” z ‚Europejską Solidarnoscią” Poroszenki dzięki czemu w Radzie Najwyższej mógł zasiąść skrajny banderofil były szef ukroIPN Wjatrowycz;
  https://strana.ua/news/233640-v-rade-sredi-sluh-naroda-razhorelsja-skandal-vokruh-prishestvija-v-parlament-vjatrovicha.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Tymczasem usunięta już z frakcji ‚Sługa Narodu” Anna Skorochod potwierdziła informacje krążące w ukromediach o tym ze deputowani tej frakcji otrzymuja „lewe dodatki” do swoich oficjalnych diet, „za właściwe głosowanie”, w wysokości kilku tysięcy dolarów;
  https://strana.ua/news/233630-kakie-denhi-na-komitete-kohda-prjamo-v-khale-nardepam-razadvali-konverty-s-5-000-dollarov-anna-skorokhod-rasskazala-detali-iskljuchenija-iz-sluhi-naroda.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Podczas swojego wystąpienia na szczycie BRICS odbywającym sie w Brazylii Prezydent Rosji skomentował zapowiedź Kijowa o tym ze po wycofaniu sił regularnych z „linii rozgraniczenia” na Donbasie bedą ją „patrolować” ukraińska Gwardia Narodowa oraz policja, że takie same siły zostaną tam skierowane przez „opołczeńców” [w cudzysłowiu cytat];
  https://strana.ua/news/233603-putin-predupredil-chto-proizojdet-pri-vvode-politsii-i-nhu-na-liniju-razhranichenija-na-donbasse.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Agencja „Bloomberg” informuje o tym że „nadprezydenta Ukrainy” oligarcha Kołomojski wynajął jednego z prawników reprezentujących interesy Donalda Trumpa Marca Kasowitza. Ma on bronić go w amerykańskich sądach w sprawach jakie przeciwko Kołomojskiemu wytyczono w związku z inwestycjami jakie przeprowadzał w USA za „wyprowadzone” nielegalnie z ukraińskiego ‚PrivatBanku” pieniadze;
  https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-11-14/trump-lawyer-kasowitz-takes-on-ukrainian-billionaire-as-client

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Właściwie nazwa ugrupowania „Sługa Narodu” jest jak najbardziej adekwatna do rzeczywistości, tyle, że niepełna 🙂 Dwuczłonowa nazwa wpada w ucho i szybciej zapada w pamięć, dlatego zapewne zrezygnowano z pierwotnej nazwy „Sługa narodu wybranego” 😉

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Ukraiński adwokat reprezentujacy matkę zamordowanego przez członków neonazistowskiego ugrupowania „C14” (którego „kuratorem” jest SBU) ukrainskiego dziennikarza i pisarza Ołesia Buzyny otwarcie oskarżył Prokuraturę Generalną Ukrainy o „celowe blokowanie śledztwa” oraz próby „przeniesienia” go Państwowego Biura Śledczego;
  https://strana.ua/news/233610-v-henprokurature-pytajutsja-zablokirovat-rassledovanie-ubijstva-olesja-buziny.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. „Benia” Kołomojski taki był fajny jeszcze 5 latem dla proPiSowskich mediów…
  https://wpolityce.pl/swiat/200532-ukraincy-odbili-mariupol-z-rak-tzw-prorosyjskich-separatystow-bedzie-metalowe-ogrodzenie-na-granicy-z-rosja
  Cytat „Z kolei gubernator obwodu dniepropietrowskiego na wschodniej Ukrainie i jeden z najbogatszych obywateli tego kraju Ihor Kołomojski chce zbudować na granicy z Rosją metalowe ogrodzenie, które zapobiegałoby przenikaniu na Ukrainę wsparcia dla prorosyjskich bojowników
  Kołomojski, który w marcu został mianowany na gubernatora obwodu dniepropietrowskiego, zasłynął tym, że nie dopuścił do pojawienia się na rządzonym przez siebie terytorium prorosyjskich separatystów”
  …a dzisiaj…
  https://wpolityce.pl/swiat/473086-kolomojski-rosyjskie-czolgi-beda-staly-pod-krakowem
  Cytat „Ukraiński oligarcha straszy Polskę! Kołomojski: „Rosyjskie czołgi będą stały pod Krakowem i Warszawą”
  Ps. Zapraszam PISowskie trolle do dyskusji 🙂 🙂 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Z tzw. państwa islamskiego na tzw. państwo ukraińskie. Pod Kijowem przeprowadzono wspólną „specoperację” SBU oraz „specsłużb” USA oraz Gruzji w trakcie której zatrzymano jednego z liderów tzw. państwa islamskiego, obywatela Gruzji Tarchana Batiraszwili występujacego jako „Abu Umar asz-Sziszani”;
  https://govoritmoskva.ru/news/216002/
  https://korrespondent.net/ukraine/4161057-pod-kyevom-zaderzhaly-odnoho-yz-byvshykh-lyderov-yhyl-podrobnosty
  https://strana.ua/news/233721-sbu-v-kievskoj-oblasti-zaderzhala-odnoho-iz-hlavarej-ihil.html
  Ps. A mógł sobie pojechać do naszego nieszczęsnego kraju, ‚Gocha” Gosiewska już by pewno odpowiednio o niego „zadbała”…

  Polubione przez 2 ludzi

 12. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”. Pojawiła się informacja, której można było sie spodziewać, o tym ze „rosyjski aktor” Anatolij Paszynin który onegdaj wybrał „wolność i demokrację” na Ukrainie, a nawet popisywał się swoim udziałem w walce na Donbasie, w szeregach sił prokijowskich, chce wrócić do ‚totalitarnej” Rosji…
  https://infotime.co/2019/11/05/voevavshij-za-vsu-akter-pashinin-hochet-vernutsya-v-rossijskoe-kino/

  Polubione przez 4 ludzi

 13. W temacie „gazowym” Pojawiła się informacja ze w Niemczech trwają przygotowania do uruchomienia „nadziemnej” części gazociągu ‚Nord Stream 2″, czyli tzw. gazociagu „Eugal” (pierwszej „nitki, druga ma zostac włączona do eksploatacji do końca 2020 roku) które ma nastąpić 1 stycznia 2020 roku;
  https://korrespondent.net/business/companies/4161034-sp-2-v-hermanyy-hotoviatsia-k-zapusku-hazoprovoda

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.