Wojna domowa na Ukrainie 18.11.2019r.- 1623 dzień od nowego rozejmu.


Dzisiejsze (18 listopada) świadczenie Denisa Puszilina w sprawie ukraińskiego „planu deportacji ludności Donbasu”.

„W segmencie ukraińskich sieci społecznościowych uporczywie krąży informacja o tym, że ​​władze Kijowa na szczeblu państwowym przygotowują ‚plan deportacji ludności Donbasu’. Jego istota polega na organizacji i przeprowadzeniu pacyfikacji buntu, mającego na celu upokorzenie, a w niektórych przypadkach zniszczenie ludzi, którzy nie podzielają poglądów proukraińskich.

A więc wobec tych, którzy nie przestrzegają oficjalnej ideologii Kijowa i nie popierają jej, zostanie skierowanych szereg środków karnych: od deportacji po postępowanie sądowe, zarówno administracyjne, jak i karne. Na miejsce ludzi, którzy siłą zmuszeni zostaną do opuszczenie swoich domów, mieszkańcy zachodniej i środkowej Ukrainy zostaną przeniesieni do Donbasu.

W tym ‚planie’ niczego zasadniczo nowego nie dostrzegamy. Władze Kijowa od dawna żyją w nadziei na pozbycie się nas. Potwierdza to wojna rozpętana przez Ukrainę, mająca na celu zniszczenie ludności cywilnej Donbasu i zniszczenie istotnej społecznie infrastruktury. Blokada gospodarcza wprowadzona przez władze Kijowa nie przyczynia się do poprawy warunków życia naszych obywateli. Teraz, w ich chorej wyobraźni, narodził się plan deportacji ludności Donbasu.

Donbas to nasz dom! I tylko jego mieszkańcy mogą decydować, w jaki sposób i gdzie mieszkają, z kim się zaprzyjaźnić, w jakim języku mówić. Nasza droga z Ukrainą rozeszła się już w 2014 roku. Wybraliśmy drogę do domu do Federacji Rosyjskiej. Republika systematycznie dąży do swojego najważniejszego celu, krok po kroku budując i wzmacniając procesy integracyjne z Rosją. W tym czasie wszystkie działania oficjalnego Kijowa były i nadal są dla nas wyjątkowo destrukcyjne.

Ochrona obywateli jest naszym priorytetem. I wybieramy instrument do jego rozwiązania- dyplomatyczny lub wojskowy- w zależności od obecnej sytuacji.

W każdym razie marzenia Zełenskiego nigdy się nie spełnią- nie pozwolimy na to.

Szef Donieckiej Republiki Ludowej

Denis Puszilin”

Chyba sprawa jest jasna?

Dodam tylko, że ludność Donbasu nauczona smutnym doświadczeniem, że władze centralne będące zakładnikiem środowisk nacjonalistycznych i nazistowskich, nie mają na celu ich dobra, ale realizują swój ukryty cel- dokonanie depopulacji ludności rosyjskojęzycznej. I dążą do tego każdym sposobem i podstępem.

Może nie dosłownie w ten sam sposób, za pomocą którego rozwiązano kwestię polską i innych mniejszości narodowych żyjących do zakończenia II Wojny Światowej w granicach dzisiejszej Ukrainy, ale efekt będzie ten sam.

Przed tym właśnie broni się mniejszość rosyjska, zdając sobie sprawę, że w innym przypadku dokonają na niej współczesnej wersji holokaustu.

Dodam jeszcze, że gdy nazistowskie Niemcy wraz z ich licznymi pomocnikami- w tym oczywiście Ukraińcami, dokonywały zbrodni ludobójstwa w czasie trwania II WŚ, to wolny świat również nie dostrzegał (albo udawał, że nie dostrzega) tego problemu.

Widać teraz, że historia, której motorem są pewne środowiska biznesowe na Zachodzie, toczy się- mimo upływu lat- dokładnie tym samym torem. I to pomimo licznych tragicznych skutków tej postawy.

Nie rozumiem też, jak może Polska i ludzie mianujący się jej patriotami, czynnie uczestniczyć w czymś co już wielokrotnie, nasz kraj i nasi przodkowie tragicznie doświadczali.

Ile razy można powtarzać te same błędy?

Czy to nie jest chore?

https://denis-pushilin.ru/news/podobnye-mechty-nikogda-ne-budut-osushhestvleny-denis-pushilin-zayavil-o-nesbytochnosti-planov-kieva-po-deportatsii-naroda-donbassa/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 07:55 a 23:15, przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (23 miny), opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (10 wystrzałów) oraz granatników; AGS-17 (49 granatów), SPG-9 (21 granatów) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (10 użyć), w ten sposób 15 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były przez ukraińskich żołnierzy w następujących punktach frontu: w rejonie Gorłówki (osiedle mieszkaniowe przy kopalni im. Gagarina oraz Dolomitnoje, Zajcewo i Szirokaja Bałka), okolicach Doniecka (Spartakus , Jasinowata, Staromichajłowka i Aleksandrowka), a także na południowym odcinku frontu (Pietrowskoje i Sachanka).

Łącznie w ciągu minionej doby na terytorium DRL spadło 120 pocisków wystrzelonych przez ukraińskich żołnierzy (wobec 27 w odniesieniu do dnia poprzedniego), w wyniku czego zostały uszkodzone 4 domy jednorodzinne w Staromichajłowce, znajdujące się przy ulicy: Iwana Marczenki nr. 30, Lenina nr. 4 i Frunzego nr. 14 i 34.

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał z opancerzonego wozu bojowego BMP-1 w kierunku wsi Sanżarowki, 1 raz naruszyli warunki rozejmu.

Strat i szkód nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

6 min.

„Зведення станом на 07:00 18 листопада 2019 рокy.

17 листопада, збройні формування Російської Федерації 16 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 82 мм, а також ПТРК, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” російські окупаційні війська здійснили 9 обстрілів:
біля Новомихайлівки – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
поблизу Водяного, що на Приазов’ї – з мінометів калібру 82 мм;
двічі поблизу Красногорівки – зі станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів;
два рази неподалік Лебединського – з СПГ, автоматичних гранатометів та стрілецької зброї;
двічі поблизу Авдіївки – з ручних і станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів
біля Павлополя – зі стрілецької зброї.
7 ворожих обстрілів зафіксовано в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ”:
неподалік Кримського – з протитанкових ракетних комплексів;
два рази біля Луганського – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
двічі неподалік Новолуганського – з ручних протитанкових, автоматичних та підствольних гранатометів і стрілецької зброї.
біля Троїцького – з СПГ та автоматичних гранатометів;
поблизу Травневого – з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї.
Вчора, 17 листопада, бойових втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил не було.
З початку цієї доби збройні формування Російської Федерації вогневої активності не проявляли. Втрат серед особового складу Об’єднаних сил не зафіксовано.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

40 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 18.11.2019r.- 1623 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie sezonu grzewczego do którego Ukraina miał być gotowa na 100 %. Okazało się że w obwodzie lwowskim co najmniej dwa miasta nie mają wciąż ogrzewania;
  https://www.5.ua/ru/rehyoni/dva-horoda-vo-lvovskoi-oblasty-do-sykh-por-bez-otoplenyia-obiavlena-chrezvichainaia-sytuatsyia-202478.html
  Najgorsza sytuacja jest w mieście Nowy Rozdół gdzie nie dość że mieszkańcy nie maja ogrzewania, to jeszcze wyłączany jest im prąd, a nawet woda. Powodem takiej sytuacji jest nie tylko brak funduszy miejskich na zakup odpowiedniej ilosci paliwa dla miejscowej elektrociepłowni, ale takze strajk pracowników samej elektrociepłowni, którzy domagają się wypłaty zaległych wynagrodzeń. Za „mediację w sprawie” zabrał się ukraiński państwowy koncern ‚Naftohaz”;
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2019/11/17/7232231/
  https://zn.ua/UKRAINE/novyy-razdol-ostalsya-bez-otopleniya-i-elektrichestva-naftogaz-predlozhil-rabotu-uvolennym-sotrudnikam-tec-336383_.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. OT z Wlk. Brytanii, gdzie powraca sprawa tzw. otrucia Skripala (i jego córki). Teraz brytyjski „The Guardian” próbuje „wkręcić” w całą sprawę…obecnego brytyjskiego premiera Borisa Johnsona. Miał sie on bowiem, wkrótce po otruciu rodziny Skripali, spotkać na imprezie z byłym agentem KGB, a obecnie biznesmenem, Aleksandrem Lebiediewem;
  https://www.theguardian.com/media/2019/nov/17/boris-johnson-met-alexander-lebedev-without-security-after-nato-summit

  Polubione przez 5 ludzi

 3. I powrót na Ukrainę, gdzie Państwowe Biuro Śledcze miało wręczyć Poroszence pierwsze oficjalne oskarżenie w zwiazku z prowadzonymi , przeciwko niemu, sledztwami. Teraz powinna się rozpocząć procedura cofnięcia Poroszence immunitetu parlamentarnego, który obecnie posiada jako deputowany Rady Najwyzszej Ukrainy;
  https://strana.ua/news/234121-hbr-hotovitsja-vruchit-petru-poroshenko-pervoe-podozrenie-strana-uznala-po-kakomu-delu.html
  Dodatkowo pojawiła się informacja o „aresztowaniu” przez sąd 32 mln euro znajdujacych się na kontach banków w Luksemburgu, należacych do oficjalnego właściciela ukrainskieho kanału TV „Priamoj”, którym jak wiadomo tak naprawde jest sam Poroszenko;
  https://strana.ua/news/234111-sud-arestoval-32-mln-evro-na-ljuksemburhskikh-schetakh-podstavnoho-sobstvennika-telekanala-prjamoj-portnov.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. „Potiomkinowska wioska” wybudowana na granicy z „okupowanym” (wg Kijowa) Krymem, czyli „odremontowane” przejscie graniczne w Czongarze, które jak sie okazuje „z wierzchu” prezentuje sie okazale, ale już „pod spodem” jego wyglad w dalszym ciągu odstrasza. Nie przeszkodziło to jednak odstawić tam przez ukraińskich „oficjeli” propagandowej ‚szopki” podczas której m.in przywiezieni na przejscie ukraińscy studenci wzywali mieszkańców „okupowanego” Krymu na ukraińska „macierz”…
  https://peremogi.livejournal.com/48419280.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. W ukromediach pojawił się zapis (audio) rozmowy jaką odbyli w jednej z dnieprowskich restauracji pod koniec sierpnia 2019 roku deputowani Rady Najwyższej Ukrainy z proprezydenckiej frakcji ‚Sługa Narodu” z fukcjonariuszami policji obwodu dniepropietrowskiego. Temat poriuszonym podczas „biesiady” była kwestia wyznaczenia naczelnika policji w „rodzinnym mieście” obecnego prezydenta Zelenskiego czyli Krzywym Rogu;
  https://strana.ua/news/234200-kak-deputaty-sluhi-naroda-uzhinali-s-shefom-dnepropetrovskoj-politsii-i-hovorili-emu-kak-vesti-dela-opublikovano-audio-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. W Lwowie dokonano „linczu” na pracowniku wojskowej komendy uzupełnień (tzw. wojenkomatu) który próbował dostarczyć wezwanie do odbycia służby wojskowej. Oficera ukraińskich sił zbrojnych pobili przyjaciele mężczyzny któremu miało zostac wręczone powołanie do wojska którzy mieszkali w tym samym bloku;
  https://korrespondent.net/ukraine/4161808-vo-lvove-yzbyly-sotrudnyka-voenkomata-kotoryi-pryshel-zabyrat-pryzyvnyka

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Prokuratura Generalna Ukrainy chce aresztować (bez prawa wniesienia kaucji) „tęczowego lidera” Partii Radykalnej Ukrainy Ołeha Laszko za napad jakiego dokonał na deputowanego Rady Najwyzszej Ukrainy Andrija Gerusa na podkijowskim lotnisku Boryspol;
  https://ukranews.com/news/666724-lyashko-dolzhen-byt-arestovan-bez-alternativy-zaloga-prokuratura
  Z kolei inny deputowany Rady Najwyższej Ukrainy z frakcji „Sługa Narodu” zapaśnik – olimpijczyk Żan Bieleniuk pokazał jak się „bronić przed Laszką” 🙂
  https://korrespondent.net/ukraine/4161737-nardep-belenuik-pokazal-kak-zaschyschatsia-ot-liashko

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Tymczasem z „cienia męża” postanowiła wyjść obecna „first lejdi” Ołena Zełenska która wystąpiła w sesji zdjeciowej zorganizowanej przez ukraińską wersję ‚Vogue’a”. Jak jednak zauważył ukrainski portal ‚Strana.ua” sesja zdjeciowa odbyła się w domu należącym do „znanego stronnika Poroszenki”;
  https://strana.ua/articles/private-life/234161-zhena-prezidenta-zelenskoho-javsehda-s-okhranoj-dlja-uedinenija-ostalas-vannaja-komnata.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Litewskie media poinformowały o „rażącym naruszeniu prawa litewskiego” jakiego dopuścił się Aivaras Abramovicius pełniący obecnie funkcję szefa ukrainskiego państwowego koncernu ‚Ukroboronprom”. Abramovicius bowiem, jako obywatel Litwy, winien zwrócić sie do władz tego państwa o zezwolenie mu na pełnienie funkcji państwowych na Ukrainie (obecnie prezesa ‚Ukroboronprom”, a wcześniej ministra rozwoju gospodarczego Ukrainy) czego on nie zrobił, dlatego teraz grozi mu pozbawienie obywatelstwa Litwy;
  https://www.unian.net/politics/10759080-abromavichus-grubo-narushil-zakony-litvy-i-dolzhen-byt-lishen-grazhdanstva-litovskoe-smi.html

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Heritage Foundation – jedyny amerykański think-tank tworzący raporty oceniające potencjał militarny Stanów Zjednoczonych a jednocześnie niezależny od władz w Waszyngtonie -opublikował doroczny raport na rok 2020. Wynika z niego, że potencjał sił zbrojnych największej potęgi wojskowej świata nadal odbiega od postawionych wymagań, ale odnotowano pewną poprawę.
  https://www.defence24.pl/dwie-wojny-na-raz-juz-nie-dla-usa-analiza
  Warto przeczytać komentarze, jak większość słusznie podaje, USA nie ma sił (chęci) by w razie konfliktu zbrojnego wspomóc Polskę, kraje bałtyckie czy Ukrainę.

  Polubione przez 5 ludzi

 11. Ukraińska codzienność, czuli kolejne porwanie na jednej z ulic Kijowa, gdzie czwórka niezidentyfikowanych osób napadła pobiła i wciągneła do samochodu młodego meżczyzne wywożąc go w nieznanym kierunku;
  https://strana.ua/news/234221-v-kieve-neizvestnye-pokhitili-parnja-pri-svideteljakh.html
  Przed siedzibą MSZ Ukrainy w centrum stolicy Ukrainy regularnie…pasą sie kozy 🙂 Podobno są to domowe zwierzątka jednego z mieszkańców Kijowa który mieszka w jednym z budynków poblizu siedziny ukraińskiego MSZ…

  https://korrespondent.net/city/kiev/4161892-v-tsentre-kyeva-pod-mynysterstvom-paslys-kozy

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Radni klubu Wspólnie dla Przemyśla złożyli projekt uchwały ws. zmiany nazwy ulicy greckokatolickiego bpa Jozafata Kocyłowskiego, niemieckiego kolaboranta, który błogosławił oddziałom ukraińskiej ochotniczej formacji kolaboracyjnej Waffen-SS Galizien. W zamian proponują, by ulicę nazwać imieniem bł. bpa Grzegorza Chomyszyna, gorącego krytyka ukraińskiego nacjonalizmu.
  https://kresy.pl/wydarzenia/przemysl-radni-chca-zmienic-nazwe-ulicy-bl-bpa-kocylowskiego-niemieckiego-kolaboranta/

  Polubione przez 5 ludzi

 13. W poniedziałek Gazprom ogłosił, że zaoferował Ukrainie przedłużenie o rok wygasającej z końcem grudnia dotychczasowej 10-letniej umowy w sprawie tranzytu gazu do Europy Zachodniej lub podpisanie – także na rok – nowej umowy tranzytowej.
  https://www.money.pl/gospodarka/nord-stream-2-ukraina-potwierdza-propozycje-kontraktu-na-tranzyt-gazu-6447523050330241a.html
  https://wyborcza.pl/7,155287,25422444,gazprom-dyktatem-odpowiada-na-reformy-gazownictwa-ukrainy.html

  Polubione przez 5 ludzi

 14. To dość ciekawe

  16 listopada Minister Spraw Wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow poinformował, że wkrótce zostanie podpisana umowa międzyrządowa z Francją o wartości 136,5 mln EUR (585,11 mln zł). Na jej mocy francuska spółka OCEA dostarczy Gwardii Morskiej Państwowej Służbie Granicznej 20 łodzi patrolowych FPB 98 Mk.I.
  Jak poinformował Awakow, zakup zostanie sfinansowany w 15% z budżetu MSW na rok fiskalny 2020, 51% dzięki pożyczkom banków komercyjnych i 34% z pożyczki francuskiego Ministerstwa Gospodarki i Finansów. Oferta spółki OCEA była najbardziej korzystna ekonomicznie a jedna czwarta zamówionych łodzi zostanie zbudowana na Ukrainie

  https://www.milmag.pl/news/view?news_id=3112

  Polubione przez 4 ludzi

 15. W Winnicy „draka” zakończona bijatyką pomiędzy funkcjonariuszami policji, a członkami neonazistowskich tzw. Drużyn Narodowych które oficjalnie mają „pomagać” ukraińskiej policji (m.in w patrolowaniu ulic). Podobno poszło o to ze „drużynnicy” zorganizowali demonstrację pod siedziba obwodowego przedsiębiorstwa energetycznego którego zarzad obwiniają o „szantażowanie całego miasta” w związku z decyzja o wstrzymaniu dostaw prądu do miejskiego przedsiębiorstwa wod. – kan. Powód takiej decyzji tradycyjny na Ukrainie, czyli zadłuzenie firmy wod. – kan. wobec dostawcy energii;
  https://vezha.vn.ua/u-vinnytsi-stalysya-sutychky-mizh-politsiyeyu-ta-natsdruzhynamy-pid-chas-piketuvannya-oblenergo-foto-video/

  Polubione przez 5 ludzi

 16. Dla zainteresowanych, ukraiński portal „Strana.ua” opublikował artykuł o tym jak to po zniesieniu moratorium na sprzedaż ziemi na Ukrainie ‚zaktywizowali się” nagle „weterani ATO” oraz ich rodziny, którzy zgodnie z obowiązującym na Ukrainie prawem mogą domagać sie przyznania im działek gruntowych za darmo;
  https://strana.ua/news/234202-kak-rabotaet-skhema-po-lhotnoj-privatizatsii-zemli-v-ukraine-i-kak-po-nej-mozhno-poluchit-uchastok.html

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.