wojna domowa na Ukrainie 19.11.2019r.- 1623 dzień od nowego rozejmu.


Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał Niemcy i Francję do wywarcia wpływu na Ukrainę, aby podjęła ona dodatkowe kroki w celu wdrożenia porozumień mińskich. Ławrow ogłosił to wczoraj (18 listopada) na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Białorusi Władimirem Makeim.

„Warunkiem (szczyt formatu normańskiego- dopisek mój), który przedstawiliśmy, polega na tym, że oprócz ustalenia realizacji poprzednich umów uczestnicy nowego szczytu byliby gotowi podjąć dodatkowe kroki, które ułatwiłyby wdrożenie porozumień mińskich w pełnym zakresie. Nasi francuscy i niemieccy partnerzy zapewniają nas, że w pełni odzwierciedla to ich podejście i mamy nadzieję, że wykorzystają swoje oficjalne relacje z Kijowem, aby zdał sobie sprawę, że nie ma alternatywy dla ruchu w kierunku pełnego wdrożenia warunków z porozumienia mińskiego”– powiedział Ławrow.

Także rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, potwierdził, że przygotowania Rosji do szczytu „formatu normańskiego”– 9 grudnia w Paryżu, weszły w końcowy etap:

” ‚Format normański’ jest zaplanowany na 9 grudnia, tak naprawdę, przygotowania są w toku i już weszły w końcowy etap”– powiedział przedstawiciel Kremla.

Jednocześnie Pieskow odmówił przedstawienia spodziewanych prognoz dotyczących wyniku szczytu w „formatu normańskiego”, mówiąc, że „wobec szczytu ‚formatu normańskiego’ nie wyrażam żadnych oczekiwań: jest to bardzo poważne spotkanie, długo oczekiwane”– powiedział przedstawiciel Kremla,

Przypomniał, że „nastąpiła bardzo duża przerwa w pracy w ramach prac ‚formatu normańskiego'”. „Nie zwiększajmy oczekiwań, aby nie zawieść się i nie pomniejszać, mając nadzieję, że mimo wszystko przygotowania będą miały swoje żniwo”– zasugerował Pieskow.

Pieskow powiedział również, że 18 listopada prezydent Władimir Putin przeprowadzi międzynarodową rozmowę telefoniczną. Nie wskazał, kto zostanie rozmówcą głowy państwa, ale zauważył, że rozmowa „będzie w dużej mierze związana z przygotowaniami do „formatu normańskiego”.

Wcześniej administracja prezydenta Francji Emmanuela Macrona przekazała informację, że ​​spotkanie szefów państw w „formacie normańskim” odbędzie się 9 grudnia w Paryżu.

Do sytuacji wobec spodziewanego spotkania na szczycie krajów „formatu normańskiego” odniósł się także szef rosyjskiej delegacji w grupie trójstronnej na rokowania pokojowe w Mińsku, Borys Gryzłow, który przestrzegł Kijów aby na szczycie w Paryżu nie liczył na rewizję porozumień mińskich.

„Niedawno pojawiła się informacja publiczna na temat możliwych planów przedstawicieli Kijowa w odniesieniu do scenariuszy rozwoju wydarzeń w Donbasie, aż do deportacji jego mieszkańców. Jeśli okaże się, że informacje te są prawdziwe, należy zauważyć, że takie stanowisko nie odpowiada treści porozumień mińskich i jest bardzo negatywnie postrzegane przez mieszkańców Donbasu”– powiedział Gryzłow

„Chciałbym wezwać stronę kijowską do powstrzymania się od ewentualnych oświadczeń i działań o charakterze prowokacyjnym. Takie oświadczenia i działania mogą podważyć odpowiedzialność i zdolność prawną polityków kijowskich. Przypomnę, że porozumienia z Mińska są zapisane w rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Nie należy odczytywać ich w innych wersjach i w innych formatach, a tym bardziej starać się to robić jednostronnie”– przestrzegł rosyjski przedstawiciel w trójstronnej grupie kontaktowej w Mińsku.

Na zakończenie dodam, że w ramach wykazania swej dobrej woli, strona rosyjska rozpoczęła wczoraj procedurę przekazania Ukrainie trzech okrętów ukraińskiej marynarki wojennej, które zostały zatrzymane po incydencie do którego doszło rok temu w Cieśninie Kerczeńskiej.

Rosja oddaje okręty bez broni. Ich uzbrojenie, dokumenty i sprzęt służący do łączności pozostaną w Rosji, jako dowody rzeczowe w sprawie karnej wszczętej po incydencie przez tamtejszych śledczych. Sprawa karna dotyczy naruszenia granicy Federacji Rosyjskiej.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 12:45 a 22:50, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 mm (7 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-2 oraz granatników; AGS-17 (35 granatów), SPG-9 (9 granatów) i RPG-7 (3 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej i snajperskiej (8 użyć), w ten sposób 13 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane był okolice Doniecka (Ozierianowka i Spartakus) oraz na południowym odcinku frontu (Signalnoje, Ługańskoje, Pietrowskoje, Kulikowo, Dzieżyńskoje i Komiternowo).

Łącznie w wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadły 124 pociski (wobec 120 w odniesieniu do dnia poprzedniego), nie czyniąc przy tym żadnych szkód i strat.

Poza tym, w ciągu minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały z kierunku pozycji ukraińskiej 14 i 56 brygady Operacji Połączonych Sił, przy użyciu: moździerza kaliber 82 mm (10 min) oraz granatników AGS-17 (58 granatów) i SPG-9 (10 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 2 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był w kierunku Frunzego (16:10) i Kalinowki (16:50), nie powodując żadnych strat i szkód. Łącznie w wyniku tych ostrzałów na terytorium ŁRL spadło 78 pocisków.

Jednocześnie jak donosi wywiad Milicji Ludowej ŁRL, zauważono w rejonie zamieszkałym wsi Pszenicznoje ukryty ukraiński pojazd bojowy BTR-70. W ten sposób strona ukraińska dodatkowo złamała porozumienia pokojowe z Mińska.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

7 min.

„Зведення станом на 07:00 19 листопада 2019 року.

18 листопада збройні формування Російської Федерації 14 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї. Окрім того, ворог вів вогонь з гармат БМП.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” російські окупаційні війська здійснили 7 обстрілів:
двічі біля Новомихайлівки – з мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
неподалік Лебединського – з автоматичних гранатометів і стрілецької зброї;
поблизу Березового – з СПГ і великокаліберних кулеметів;
біля Талаківки і Гнутового – з мінометів калібру 82 мм, гранатометів та стрілецької зброї;
неподалік Широкиного – зі стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” також зафіксовано 7 ворожих обстрілів:
неподалік Кримського – з гармат БМП-1, ручних протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів;
два рази поблизу Луганського – зі станкових і ручних протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів;
двічі біля Новотошківського – з озброєння БМП-1, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
неподалік Травневого і Гладосового – зі станкових протитанкових та автоматичних гранатометів і стрілецької зброї.
Вчора, 18 листопада, на Приазов’ї, поранення внаслідок обстрілів отримав один військовослужбовець Об’єднаних сил.
З початку цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли. Втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

37 uwag do wpisu “wojna domowa na Ukrainie 19.11.2019r.- 1623 dzień od nowego rozejmu.

 1. Wieści z „niezwyciężonej armii kijowskiej”. Pożar w jednostce wojskowej w miejscowosci Starzyska w obwodzie lwowskim, w wyniku którego śmierc poniósł oficer ukraińskich sił zbrojnych;
  https://112.ua/glavnye-novosti/vo-lvovskoy-obl-v-pozhare-v-voinskoy-chasti-pogib-oficer-eshhe-odin-travmirovan-515472.html
  W szpitalu wojskowym w Charkowie zmarł dowódca ukraińskiej 128 Brygady, który jakis czas temu wszedł na mine na terytorium obwodu donieckiego (pod kontrola kijowa). Warto przy tym przypomnieć że częśc ukromediów podawała dezinformacje o tym że ów oficer został ranny w wyniku „ostrzału separatystów”;
  https://news.liga.net/incidents/news/ne-spasli-ot-raneniy-umer-komandir-128-y-brigady-vsu
  Plus kolejna dezinformacja z ukromediów, czyli RedNacz portalu „Censor.net” Butusow poinformował ze pozycje ukraińskie znajdujace sie w pobliżu granicy ukraińsko – rosyjskiej zostały „zaatakowane przez drona który zrzucił na nie granat bojowy”. Warto przy tym dodać że Butusow to „szczyry ukropatriota” jeden z tych którzy obecną politykę władz w Kijowie na Donbasie uważaja za „kapitulację”;
  https://24tv.ua/ru/rossija_s_sobstvennoj_territorii_atakovala_ukrainskih_voennyh_detali_n1235924

  Polubione przez 5 ludzi

 2. W temacie gazowym, szef ukraińskiego resortu energii i ochrony środowiska Ołeksij Orżel zdecydowanie odrzucił ofertę rosyjskiego ‚Gazpromu” w sprawie ewentualnego przedłużenia tranzytu gazu z Rosji do UE przez Ukrainę. Dla przypomnienia, strona rosyjska żądał od Ukrainy wycofania wszystkich pozwów w arbitrażach miedzynarodowych oraz zawarcia umowy „krótkoterminowej” (tzn. na 1 rok);
  https://strana.ua/news/234314-hlava-minenerho-ukrainy-nazval-nepriemlemym-predlozhenie-po-tranzitu-haza-ot-hazproma.html
  Z kolei dyrektor wykonawczy ukraińskiego koncernu ‚Naftohaz” Witrenko poinformował ze nic mu nie wiadomo jakoby podczas zapowiadanego spotkania w tzw. formacie normandzkim miano rozmawiać na temat tranzytu gazu z Rosji przez Ukrainę. „Nadzieję” na przeprowadzenie takich rozmów wyraziła ostatnio Komisja Europejska, która odgrywa niejako rolę „adwokata” interesów ukraińskich w rozmowach ‚gazowych” z Rosja;
  https://strana.ua/news/234297-vitrenko-ne-znaet-o-podhotovke-obsuzhdenija-temy-tranzita-haza-na-sammite-normandskoj-chetverki.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Film bułgarskiego reżysera Lubomira Dankowa „Dzieci Donbasu”, opowiadający o ciężkich losach dzieci w Donbasie otrzymał nagrodę na Międzynarodowym festiwalu filmowym:

  Polubione przez 6 ludzi

 4. Ukraińska codziennośc, przed jednym z bloków w Dnieprze zdetonował granat mężczyzna ponosząc śmierć na miejscu;
  https://korrespondent.net/city/dnepr/4162067-yz-za-vzryva-hranaty-v-dnepre-pohyb-muzhchyna
  Na terytorium obwodu donieckiego pod kontrolą Kijowa ukrobezpieka (SBU) zlikwidowała „wspólną inicjatywę biznesową’ (polegajacą na nielegalnym wydobyciu wegla) zorganizowaną przez biznesmenów z Kijowa oraz Jenakijewa (DRL). Podobno „kopalnia” funkcjonowała ponad pół roku, pracując na dwie zmiany („zatrudniło się w niej 30 górników) a wydobyto z niej prawie 2,5 tys. ton węgla o wartosci 8 mln hrywien;
  https://korrespondent.net/ukraine/4162051-sbu-zaiavyla-o-blokyrovke-nelehalnoi-dobychy-uhlia-na-donbasse

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Tymczasem ukromedia informują o kolejnej ‚wojnie na górze” w otoczeniu obecnego Prezydenta Ukrainy, czyli konflikcie pomiędzy szefem Biura Prezydenta Bohdanem, a „pomocnikiem’ Prezydenta Jermakiem. Podobno prezydenckie „buldogi pogryzły się” m.in o kwestię zwolnienia ze stanowiska burmistrza Kijowa Kliczki (Bohdan ‚za”, a Jermak „przeciw”) i zastapienia go kims innym;
  https://strana.ua/articles/analysis/234262-kak-andrej-ermak-stal-konkurentom-andreju-bohdanu-iz-za-zelenskoho.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Trwa w najlepsze UKROPSYCHOZA w temacie przekazania przez Rosje Ukrainie okrętów zatrzymanych w trakcie próby nielegalnego przepłyniecia Cieśniny Kerczeńskiej. ‚Rosyjski” prawnik Nikołaj Połozow alarmuje że Rosja przekazała Ukrainie właściwie uszkodzone „puste metalowe korpusy” pozbawione „elektroniki oraz amunicji’. Usunięte z okrętów elementy pozostały w Rosji w charakterze ‚dowodów materialnych” w związku z tym ze tamtejsza prokuratura wciąż prowadzi sledztwo w sprawie „incydentu w Cieśninie kerczeńskiej’. Prawnik zauważył także ze Rosja, „oficjalnie” tego nie robiac, faktycznie wypełniła żądania Miedzynarodowego Trybunału Prawa Morza którego posiedzenie ma się odbyć 21 listopada;
  https://apostrophe.ua/article/society/accidents/2019-11-18/eto-ne-korabli-a-metallicheskie-bolvanki-chto-rossiya-sdelala-s-zahvachennyimi-u-ukrainyi-boevyimi-katerami/29255
  Ps. Warto przy tym przypomnieć że te okręty to dwa „małe kutry artyleryjskie” oraz mały holownik wiec nie bardzo wiadomo co to za „elektronika” miałaby się znajdować na ich pokładach…

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Przypomniał o sobie były premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman który udzielił „pełnego poparcia” Ołehowi Laszce „tęczowemu liderowi” Partii radykalnej w związku z wezwaniem go do złożenia zeznań w sądzie po tym jak dokonał napadu na deputowanego Rady Najwyższej Ukrainy Andrija Gerusa na podkijowskim lotnisku Boryspol;
  https://strana.ua/news/234292-hrojsman-schitaet-chto-ljashko-presledujut-za-zashchitu-interesov-ukrainy.html
  A sam Laszko przed sądem w którym miał skaładac zeznania został „powitany”…prezerwatywami i wazelina;
  https://strana.ua/news/234361-ljashko-zabrosali-prezevativami-pered-izbraniem-mery-presechenija-za-draku-s-herusom.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Ciąg dalszy skandalu z udziałem deputowanych Rady Najwyzszej Ukrainy oraz policjantów obwodu dniepropietrowskiego którzy ustalali nominację na stanowisko naczelnika policji Krzywego Rogu podczas „biesiady” w jednej z restauracji w Dnieprze pod koniec sierpnia tego roku. W trakcie „wesołej pogawędki” wypłynęła tez sprawa nominacji jednej z wiceminister obecnego rządu Ukrainy która miała otrzymać swoje stanowisko ‚PRZEZ ŁÓZKO’ 🙂
  Jak ustaliły „ukromedia” osobą ową ma być wiceminister infrastruktury i transportu Ołeksandra Klitina;
  https://strana.ua/news/234375-aleksandra-klitina-foto-i-biohrafija-zamministra-infrastruktury.html
  https://www.obozrevatel.com/politics/popala-na-dolzhnost-cherez-postel-vsplyil-novyij-kompromat-na-slug-naroda.htm
  https://bykvu.com/ru/bukvy/popala-na-dolzhnost-cherez-postel-poljakov-opublikoval-novyj-kompromat-na-slug/

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Tymczasem podpułkownik amerykańskich sił zbrojnych Alexander Windman (pochodzenia ukraińskiego), pracownik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, czołowy doradca Białego Domu d/s Ukrainy poinformował że otrzymał w tym roku trzykrotna ofertę objęcia funkcji ministra obrony Ukrainy od Ołeksandra Daniluka gdy ten pełnił funkcję Sekretarza Generalnego Rady bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy (maj – październik tego roku). Komentując owa propozycje Windman, który również zeznawał w Kongresie USA, stwierdził że „było to [dla niego] komiczne”;
  https://strana.ua/news/234445-podpolkovnik-ssha-vindman-zajavil-chto-ukraina-zvala-eho-stat-ministrom-oborony.html

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Skandal we Lwowie po tym jak okazało się że w znajdującym sie Muzeum sztuki w Pałacu Potockich urzadzono sesje reklamowa damskiej bielizny. Dyrekcja muzeum tłumaczy że na sesję we wnętrzu wyrazono zgodę i otrzymano za nia zapłatę, jednak w jej trakcie znajdujący się w pomieszczeniu straznik na chwilę je opuścił co wykorzystała modelka…wskakując na jeden z eksponatów, czyli stół…
  https://zaxid.net/lvivska_galereya_mistetstv_poyasnila_zyomki_reklami_spidnoyi_bilizni_u_palatsi_pototskih_n1492813

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Tymczasem w Rosji Dzień Poborowy i frekwencja o jakiej może tylko pomarzyć pomysłodawca weekendowych partyzantów WOT – 150 tys nowych młodych poborowych.

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.