Wojna domowa na Ukrainie 20.11.2019r.- 1624 dzień od nowego rozejmu.


Jest już odpowiedź na przedwczorajszy apel szefa rosyjskiej dyplomacji, Siergieja Ławrowa skierowanego do przywódców Niemiec i Francji, o wywarcie wpływu na Ukrainę, aby podjęła dodatkowe kroki w celu wdrożenia porozumień mińskich.

Na wczorajszym spotkani prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełensiego z premierem Republiki Czeskiej Andriejem Babišem, Zełenski odniósł się do kwestii wojny w Donbasie.

Zełenski zwrócił uwagę na fakt, że już samo spotkanie na szczycie krajów „formatu normańskiego”, do którego ma dojść 9 grudnia br. w Paryżu, po zablokowaniu działań tego formatu na ponad trzy lata, jest już sukcesem samym w sobie.

„Należy zrozumieć, że musimy rozwiązać kwestię wojny w Donbasie tylko drogą dyplomatyczną. Ta droga zaczyna się od negocjacji. ‚Format normański’ to negocjacje na najwyższym poziomie, więc czekaliśmy na to spotkanie, bardzo poważnie się do niego przygotowujemy. Chciałbym realnych rezultatów”– powiedział Prezydent Ukrainy na konferencji prasowej po spotkaniu z czeskim premierem, odpowiadając na pytanie, jakiego rezultatu oczekuje od spotkania „szczytu normańskiego”, zaplanowanego za kilka tygodni.

„Nie możemy po prostu mówić o zakończeniu wojny- musimy porozumieć się o powrocie naszych terytoriów. Nie mówię tu o jakiś konkretnych datach. To znaczy, chcę porozmawiać o powrocie, wycofaniu się z Donbasu na mniej więcej jasnych warunkach. My o tym będziemy rozmawiać, ja podniosę tę kwestię”– podkreśliła Zełenski.

Według Zełenskiego ten sam problem dotyczy powrotu nielegalnie zatrzymanych obywateli Ukrainy przez Rosję do kraju.

„Jest takie zdanie, które w różnych mediach jest wyrażane jako ‚wymiana wszystkich za wszystkich’. Podnieca to wszystkich: mnie osobiście, nasz rząd, społeczeństwo. Ale ważne jest pytanie: ‚Kiedy?’ Dla mnie odpowiedzią jest konkretna data w najbliższej przyszłości”– powiedział ukraiński prezydent.

Podkreślił również, że oczekuje na powrót ukraińskich statków, które zostały wzięte do niewoli w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej.

Po spotkaniu z czeskim premierem ukraiński prezydent spotkał się także z szefem niemieckiej dyplomacji, Heiko Massem, który przyjechał wczoraj na Ukrainę z wizytą roboczą.

Podczas spotkania poruszono problem obecnego stanu i dalszych perspektyw rozwoju stosunków dwustronnych.

Prezydent Ukrainy wyraził wdzięczność za konsekwentne poparcie Republiki Federalnej Niemiec w zachowaniu integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy, kompleksową pomoc we wdrażaniu reform strukturalnych oraz pomoc w inicjatywach na rzecz odbudowy zniszczonej przez wojnę infrastruktury regionu donieckiego.

Zełenski poinformował ministra o sytuacji w zakresie bezpieczeństwa w Donbasie, a także wyraził nadzieję, że spotkanie w formacie normańskim zaplanowane na 9 grudnia otworzy drogę do pokojowego rozwiązania konfliktu.

Omówiono również sytuację wokół przyjęcia w Niemczech ustawy o wdrażaniu tak zwanej unijnej dyrektywy gazowej. Heiko Maas zapewnił, że zmiany w prawie niemieckim są zgodne z przepisami tej dyrektywy.

Ponadto omawiano kwestie praktycznej współpracy między stronami w kontekście wdrażania kursu Ukrainy w kierunku integracji europejskiej i euroatlantyckiej.

Jak widzimy, Zełenski konsekwentnie przygotowuje grunt pod przyszłe spotkanie na szczycie „formatu normańskiego”, gdzie planuje odegrać główną rolę. Na ile jego zamierzenia się spełnią pokaże wynik spotkania, ale już dziś można powiedzieć, że przecenia on swoją osobistą pozycję w tym gremium.

Chyba, że……wreszcie ukraińskie władze wezmą się wreszcie z sercem i pełną energią do wdrażania pokojowych porozumień mińskich.

A czy to jest możliwe?

Chyba raczej nie, bo zamiast zajmować się tym problemem, Zełenski niejako go przeskakuje mówiąc już o jakiejś integralności terytorialnej i odzyskaniu terenów utraconych w wyniku wojny w Donbasie.

Niestety, ale bez wdrożenia porozumień mińskich w całości- zgodnie z ich logiką, i bez szczerej i konstruktywnej współpracy z przedstawicielami z władz zbuntowanej części Donbasu, jej powrót do macierzy jest tylko niespełnionym marzeniem.

Jak na razie Kijów robi wszystko, aby te tereny pod jego kontrolę wróciły, co wzmaga opór zamieszkujących Donbas Rosjan, którzy obecnie marzenia są dokładnie przeciwne niźli Zełenskiego, bo ich celem jest integracja z Rosją.

Tak więc, to Ukraina ma ich przekonać do tego aby zechcieli w jej granicach żyć. Same zaś propagandowe frazesy jakimi się posługuje Zełenski w tej kwestii, są nic nie znaczące. Wyłącznie będąc kierowane na wewnętrzny użytek polityczny, bo już nawet zachodni sojusznicy Ukrainy, nie dają się nabierać na te prymitywne sztuczki.

https://www.president.gov.ua/ru/news/pitannya-vijni-na-donbasi-mayemo-virishiti-lishe-diplomatich-58405,

https://www.president.gov.ua/en/news/pitannya-vijni-na-donbasi-mayemo-virishiti-lishe-diplomatich-58405,

https://www.president.gov.ua/ru/news/prezident-ukrayini-zustrivsya-z-federalnim-ministrom-zakordo-58425,

https://www.president.gov.ua/en/news/prezident-ukrayini-zustrivsya-z-federalnim-ministrom-zakordo-58425.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Na potwierdzenie słów Zełenskiego, że chce on rozwiązać problem wojny domowej w Donbasie na drodze pokojowej przy udziale dialogu i wzajemnego porozumienia, na froncie w znaczący sposób się uspokoiło.

I tak, w ciągu minionej dony na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 06:15 a 13:15, przy użyciu wyłącznie broni maszynowej- w tym także ciężkiej (11 użyć), 10 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ukraińscy żołnierze prowadzili ostrzał w rejonie Gorłówki (Zajcewo i teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina), w okolicach i na obrzeżach Doniecka (Jasinowata, Spartakus i Aleksandrowka oraz teren serwisu „Volvo-Center” i lotnisko), a także na południowym odcinku frontu w rejonie wsi Bogdanowka-Pietrowkoje w czasie prowadzonego tam rozminowania przez saperów DRL pod nadzorem obserwatorów misji Centrum Koordynacji i Kontroli.

Strat i szkód nie ma. Żaden z wystrzelonych- przez ukraiński żołnierzy- pocisków nie spadł na terytorium DRL, co jest wielkim sukcesem odnosząc to do dnia poprzedniego kiedy to spadło aż 124 pociski.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze z 14 i 59 brygady Operacji Połączonych Sił prowadząc ostrzały przy użyciu moździerza kaliber 82 mm i przeciwpancernego granatnika SPG-9, 2 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były okolice Frunzego (14:45) i Sanżarowki (14:55).

Strat i szkód nie zgłaszano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

8 min.

„Зведення станом на 07:00 20 листопада 2019 року.

19 листопада збройні формування Російської Федерації 11 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 82 мм, озброєння БМП, гранатометів різних систем та стрілецької зброї, з великокаліберними кулеметами включно.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” російські окупаційні війська здійснили 5 обстрілів:
двічі біля Водяного – з мінометів калібру 82 мм, гармат БМП-1, ручних протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів;
неподалік Старогнатівки – з автоматичних гранатометів і стрілецької зброї;
поблизу Березового – з СПГ і великокаліберних кулеметів;
біля Гнутового – з автоматичних гранатометів.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” зафіксовано 6 ворожих обстрілів:
неподалік Кримського – з ручних протитанкових і підствольних гранатометів та стрілецької зброї;
двічі поблизу Південного – з ручних і станкових протитанкових гранатометів;
біля Залізного – з РПГ;
поблизу Луганського – з СПГ та великокаліберних кулеметів;
неподалік Кіндрашівської Нової – зі стрілецької зброї.
Вчора, 19 листопада, втрат внаслідок обстрілів серед особового складу Об’єднаних сил не було.
З початку цієї доби російські окупаційні війська один раз порушили режим припинення вогню. Противник, з гармат БМП-1 та великокаліберних кулеметів, обстріляв наші позиції у районі Березового. Втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

40 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 20.11.2019r.- 1624 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Ktoś się nie bał i za.ebał?”. Amerykański Los Angeles Times” informuje o „zniknięciu” ponad 35 mln dolarów z liczącej 400 mln dolarów „pomocy” jaką USA miało przekazać Ukrainie, a która ‚zamroził” prezydent Trump. Podobno pieniadze wciąż, „z niejasnych powodów”, maja znajdować się na kontach w USA;
  https://www.latimes.com/politics/story/2019-11-19/documents-show-nearly-40-million-in-ukraine-aid-delayed-despite-white-house-assurances
  Ps. I to jest sposób na życie…
  https://www.lokatykonta.pl/zycie-z-odsetek-bankowych

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Retoryka Zeleńskiego ta sama co Porocha. Wygląda na to, że Zeleński jako utalentowany aktor i kabareciarz chce się tylko pokazać i chociaż poudawać, że jest równy pozostałym przywódcom formatu normańskiego. Jak inaczej interpretować bredzenie o sukcesie tylko dlatego, że dojdzie do takiego spotkania ? To udowadnia, że Zeleński najwyraźniej nie rozumie po co to spotkanie jest organizowane. Bredzenie o integralności terytorialnej i powrocie Donbasu do „upadłej” przekreśla założenia mińskich porozumień, ale to chyba zbyt skomplikowane na mały rozumek kabareciarza.

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Były sekretarz (oraz były ukraiński minister finansów) Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Ołeksandr Danyluk tłumaczy się z kompromitujacych go wypowiedzi amerykańskiego podpułkownika Windmana jakoby „biegał za nim” i „trzykrotnie oferował mu stanowisko ukraińskiego ministra obrony”. Danyluk teraz twierdzi ze to był „tylko taki zart z jego strony’;
  https://strana.ua/news/234489-eks-sekretar-snbo-daniljuk-nazval-shutkoj-predlozhenie-posta-ministr-oborony-podpolkovniku-ssha.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Tymczasem ukraińska wiceminister infrastruktury Klitina o której w ukromediach „gruchnęła wieść” ze dostała stanowisko „przez łożko” postanowiła się „bronić” i urządziła sobie „pogawędkę” z jednym z ukraińskich prankerów o ksywce ‚Joker”. W trakcie rozmowy wiceminister opowiadał m.in o „bajzlu” panujacym w resorcie w którym „pracuje”, a w którym panoszą się „protegowani” oligarchów Kołomojskiego oraz Achmetowa oraz oskarżyłą swojego szefa ministra Władysława Kryklija o „krecenie – mącenie” w sprawie zamówień publicznych;
  https://strana.ua/news/234487-perepiska-dzhokera-s-klitinoj-podrobnosti.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Po „skandalicznym” wywiadzie jaki amerykańskim mediom udzielił oligarcha Kołomojski, a w którym m.in wygrażał Zachodowi „sojuszem Ukrainy z Rosją”, „głos w sprawie” zabrali „weterani ATO” którzy zorganizowali protest w Dnieprze podczas którego zażadli od Kołomojskiego by zrezygnował z pomysłu „odbudowywania relacji z Rosją” i zajął się lepiej „biznesem”. Warto przy tym przypomnieć że Kołomojski był jednym z głownych sponsorów tzw. ukraińskich batalionów ochotniczych tworzonych dzieki przekazywanym przez niego funduszom przez ugrupowania banderowskie oraz neonazistowskie. To dzieki niemu powstały m.in „formacje zbrojne” banderowskiego „Prawego sektora” oraz jawnie neonazistowski batalion „Azow” (obecnie Pułk MSW Ukrainy);
  http://pozitciya.com.ua/76046-filtruyte-bazar-veterany-ato-predosteregli-kolomoyskogo-ot-zaigryvaniy-s-rf.html

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Ukraińska codzienność. Ukraińscy policjanci aresztowali zastępce przewodniczacego rady obwodowej w Charkowie (samorząd regionalny) który miał być „lobbystą zorganizowanej grupy przestępczej” zajmującej sie m.in wyłudzaniem pieniędzy publicznych poprzez „ustawione” przetargi;
  https://korrespondent.net/ukraine/4162401-zamhlavy-kharkovskoho-oblsoveta-lobbyroval-ynteresy-prestupnoi-hruppy-mvd
  I „tradycyjnie” juz jak to na Ukrainie, pożar pociagu pasażerskiego w obwodzie charkowskim, na szczęście nikt nie został ranny;
  https://strana.ua/news/234526-pod-kharkovom-zahorelsja-elektropoezd.html
  Z kolei pod Kijowem jakaś ukrodzicz obrzuciła kamieniami pociag pasażerki kursujacy na trasie Kijów – Odessa. Na szczęście tutaj także nikt nie został ranny;
  https://strana.ua/news/234535-poezd-kiev-odessa-zabrosali-kamnjami-v-fastovskom-rajone-kievskoj-oblasti.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Tymczasem MSW Kazachstanu poinformowało o zatrzymaniu ordynatora jednej z klinik w mieście Szymkent który podejrzewany jest o organizowanie i przeprowadzanie nielegalnych transplantacji organów. Według przedstawionych informacji dawcami organów mieli być obywatele Kirgizji, Uzbekistanu oraz Ukrainy, a „odbiorcami” głównie obywatele Izraela;
  https://strana.ua/news/234567-v-kazakhstanskoj-bolnitse-izrailtjanam-nezakonno-peresazhivali-pochki-ukraintsev.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Wieści z terytorium Donbasu „wyzwolonego” przez Kijów, czyli kolejna informacja o odłączeniach wody dziesiątkom tysięcy mieszkańców obwodu ługańskiego (pod kontrola Kijowa). Powód „standardowy”, czyli zadłużenie miejscowych przedsiębiorstw wod.-kan. wobec firmy dostarczającej im energię elektryczną;
  https://strana.ua/news/234583-v-luhanskoj-oblasti-enerhetiki-namereny-obestochit-popasnjanskij-vodokanal.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Ciąg dalszy UKROPSYCHOZY ze zwrotem przez Rosję ukraińskich okrętów zatrzymanych podczas nielegalnej próby sforsowania Cieśniny Kerczeńskiej. Tym razem dowódca ukraińskiej floty wojennej opowiada ze Rosjanie „ograbili je z plafonów, gniazdek elektrycznych oraz sedesów”. I oczywiście w czasach powszechnych smartfonów i tabletów ani jednego filmiku czy zdjęcia…
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2019/11/20/7232511/

  Polubione przez 3 ludzi

  • Zawsze to robili, a dla ściemy pokazywali swymi brudnymi paluchami innych.

   Gdyby Stalin dokonał taką samą ilość zbrodni jak Brytole, to okrzyknięto by go arcyzbrodniarzem w dziejach świata.

   To oni pierwsi wymyślili obozy zagłady, getta, segregację rasową, niewolniczą pracę przymusową i masowe egzekucje- w tym eksterminację niepokornych tubylców oraz wiele innych tego typu zdobyczy brytyjskiej „demokracji”.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 10. Nowy skandal w proprezydenckim ugrupowaniu „Sługa Narodu”. Prokurator Generalny Ukrainy Riaboszapka przyznał ze jeden z deputowanych Rady Najwyzszej Ukrainy z tego ugrupowania, Roman Iwaniosow, w 1996 roku został skazany i odsiadywał wyrok za gwałt na nieletniej (podobno 2,5 roku w kolonii karnej pod Mariupolem). W trakcie swojej politycznej kariery Iwanisow był zwiazany z partia UDAR (burmistrza Kijowa) Kliczki, ‚Batkiwszczyną” (byłej premier Tymoszenko) oraz „Blokiem Poroszenki”…
  https://korrespondent.net/ukraine/4162735-riaboshapka-podtverdyl-sudymost-sluhy-naroda-za-yznasylovanye

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Koniec „kariery” byłego „prawosektorowca” z Odessy Serhija Sternenki? Sternenko, były „herszt” banderowskiego ‚Prawego Sektora” w Odessie, w 2018 roku podczas ulicznej sprzeczki zadźgał ukraińskiego wojskowego „weterana ATO”. Jego dalsza „dziłalnosć” zbulwersowała Ukrainców, gdyz zamiast trafić do więzienia „brylował” on w ukromediach i polityce jako „aktywista antykorupcyjny”. Teraz pojawiła się „njus” o tym ze SBU ma w końcu się nim „zajać” tzn wszcząć oficjalne śledztwo przeciwko niemu;
  https://ukranews.com/news/667377-sternenko-soobshhit-o-podozrenii-sbu

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Ciąg dalszy sprawy zwrotu ukraińskich okrętów. Do portu wojennego w Oczakowie dokąd wpłyneły okręty z powodu awarii silnika samolotu nie mógł dolecieć Prezydent Ukrainy;
  https://www.obozrevatel.com/politics/s-samoletom-zelenskogo-sluchilos-chp-novosti-ukrainyi.htm
  A jedna z oczekujacych na niego w Oczakowie ukraińskich dziennikarek wpadła do dziury i złamała sobie nogę;
  https://nv.ua/ukraine/events/zelenskiy-opazdyvaet-v-ochakov-zhurnalistka-upala-v-rov-i-slomala-nogu-foto-novosti-ukrainy-50054759.html
  Ps. Moze faktycznie trzeba je było zatopić jak chciały „ukropatrioty”…

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.