Wojna domowa na Ukrainie 21.11.2019r.- 1625 dzień od nowego rozejmu.


Wczoraj (20 listopada) ukraiński prezydent, Wołodymyr Zełenski uczestniczył w oficjalnej ceremonii otwarcia wyremontowanego mostu w Stanicy Ługańskiej.

Podczas roboczej wizyty w obwodzie ługańskim ukraiński prezydent odwiedził były punkt kontroli granicznej „Stanica Ługańska”. Zapoznał się tam z procesem odbudowy mostu nad rzeką Sewierski Donieck, przez który lokalni mieszkańcy przekraczają linię rozgraniczenia.

Wołodymyr Zełenski został poinformowany, że w tej chwili wszystkie prace budowlane zostały zakończone i planuje się otwarcie mostu za dwa dni. Prezydent polecił natychmiast udostępnić most dla pieszych.

„Dziękujemy OBWE, dziękujemy naszym bliskim przyjaciołom- ambasadorom Niemiec, Francji, przedstawicielom wszystkich krajów, którzy przybywają tutaj i widzą, co naprawdę robimy krok po kroku. Od obietnic do prawdziwych działań. Zbudowaliśmy ten most, zbudowaliśmy drogę. Powiem szczerze- to trudna praca”– powiedział Zełenski.

Według Zełenskiego odbudowa mostu jest przełomowym etapem, który pokazuje prawdziwe działania władz ukraińskich.

„Dzisiejszy dzień jest dla nas naprawdę bardzo ważny. Cztery miesiące temu przyjechaliśmy tutaj i nie było dobrej drogi, autobusów, ludzie nie mogli się tam normalnie dostać, nie było mostu. To jest bardzo symboliczne. Ponieważ to (remont mostu- dopisek mój) jest jedną z humanitarnych misji ukraińskich władz i naszych bliskich partnerów”– powiedział Wołodymyr Zełenski.

Wraz z prezydentem, ambasadorami Niemiec i Francji, krajami uczestniczącymi w „formacie normandzkim”, a także specjalnym przedstawicielem przewodniczącego OBWE w trójstronnej grupie kontaktowej w Mińsku ds. realizacji planu pokojowego we wschodniej Ukrainie, Martinem Sajdikiem, który zapoznał się z zakończeniem remontu mostu.

Plan zakładał zakończenie remontu do dnia 27 listopada. Jak widać udał się tego dokonać tydzień wcześniej, co jest wielkim sukcesem propagandowym.

Przywrócenie przejścia granicznego w rejonie Stanicy Ługańskiej jest częścią międzynarodowych zobowiązań Ukrainy dotyczących poprawy sytuacji humanitarnej na linii rozgraniczającej.

Podczas tej wizyty Zełenski przybliżył także problematykę nad którą będzie się koncentrował w czasie zaplanowanego na dzień 9 grudnia spotkania na szczycie przywódców krajów „formatu normańskiego” w Paryżu.

Otóż wg. niego najważniejsze jest osiągnięcie porozumienia w celu ustalenia konkretnego terminu uwolnienia wszystkich nielegalnie zatrzymanych obywateli Ukrainy. Drugim w kolejności jest problem rzeczywistego przestrzegania rozejmu.

Zaś trzecim problemem wg. niego, jest sprawa odzyskania kontroli przez Kijów nad granicą państwową na jej odcinku znajdującym się obecnie w zasięgu władzy republik donbaskich.

Czwartą sprawą jaką by chciał poruszyć i rozstrzygnąć Zełenski to, kwestia wyborów lokalnych na terenie kontrolowanym obecnie przez prorosyjskich separatystów:

„Kolejną kwestią- jedną z trudniejszych, ponieważ zawiera wiele elementów- jest możliwość przeprowadzenia wyborów lokalnych na Ukrainie, a nie na czasowo okupowanym terytorium Ukrainy. Jest to najważniejszy problem”– podkreślił ukraiński prezydent.

Czyli, jak można się domyśleć, Zełenski chce jakimś cudem odzyskać dla Ukrainy Donbas znajdujący się pod kontrolą separatystów i tam- już jako część Ukrainy- przeprowadzić wybory lokalne.

Tym sposobem wyraźnie już ujawnia się sposób myślenia- w odniesieniu do problemu Donbasu, Wołodymyra Zełenskiego. Jak widać jest on nielogiczny i bez żadnych szans realizacji.

Jednocześnie zupełnie nie wspomina o wdrażaniu porozumień mińskich, wzt. można już dziś przyjąć, że będzie on usiłował doprowadzić do „pokoju” w Donbasie, na swoich warunkach. A więc po całkowitej kapitulacji niepokornych republik.

Jak to jest oderwane od rzeczywistości, to chyba nie trzeba nikogo znającego tą tematykę, przekonywać. Jest to po prostu strywializowanie bardzo poważnego problemu, które nie będzie poważnie brane przez nikogo.

On sądzi, że zapewne wyda odpowiedni dekret i powstanie samo upadnie, zaś ludzie staną się tam potulni jak baranki nadstawiający przy tym swe karki na rzeź.

Nie rozumie on, że nie ma odwrotu od porozumień mińskich, które gwarantują władzą republik podmiotowość prawną, i aby przywrócić pełnię pokoju w tej części Ukrainy, przede wszystkim z nimi należy się porozumieć. Tym bardziej, że jak na razie są to dokładnie tacy sami obywatele Ukrainy jak w każdym jej innym regionie.

Poza wizytą w Stanicy Ługańskiej, w późnych godzinach nocnych ukraiński prezydent przyjechał do portu Marynarki Wojennej w Oczakowie- znajdującego się w połowie drogi pomiędzy Odessą a Chersoniem, gdzie postanowił zobaczyć trzy jednostki pływające zwrócone wczoraj przez stronę rosyjską.

„Bardzo się cieszę, że nasze wojenne łodzie są już na miejscu. Zgodnie z obietnicą uwolniliśmy zarówno naszych żeglarzy, jak i łodzie”– powiedział Zełenski.

Zwrócił też uwagę na to, że statkom brakuje częściowo sprzętu i broni:

„To, co tu widzimy: w rzeczywistości częściowy brak sprzętu i broni. Będzie dochodzenie. Wyjaśnimy wszystkie szczegóły”– podkreślił Zełenski dodając, że w ciągu trzech miesięcy łodzie zostaną naprawione.

Zełenski rozmawiał też z załogą, dziękując za chęć kontynuowania swojej służby.

Oczywiście w relacji filmowej dokumentującej to wydarzenie nie pokazano co na tych jednostkach pływających zginęło i w jakim stanie one wróciły. Widocznie jest to tajne 🙂

A jeśli nawet dziś, czy za jakiś czas- SBU zacznie udostępniać filmy przedstawiające skalę zniszczeń i kradzieży dokonanych na tych jednostkach, to można przyjąć ze stu procentową pewnością, że zostały one odpowiednio do tego celu przygotowane. A na to trzeba trochę czasu.

https://www.president.gov.ua/ru/news/prezident-vidkriv-mist-u-stanici-luganskij-58437,

https://www.president.gov.ua/ru/news/prezident-pid-chas-zustrichi-u-normandskomu-formati-neobhidn-58449,

https://www.president.gov.ua/ru/news/povernuti-z-rosijskogo-polonu-korabli-vidremontuyut-protyago-58457,

https://www.yar.kp.ru/daily/27058.4/4125154/?utm_referrer=https%3A%2F%2Fzen.yandex.com,

https://tass.ru/politika/7169121.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

A na donieckim odcinku frontu, nadal sytuacja się uspokaja.

I tak, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadzać z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 09:50 a 19:45, przy użyciu ciężkiej haubicy 152 mm (17 pocisków), moździerza kaliber 82 mm (8 min) oraz przeciwpancernych granatników SPG-9 (8 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (4 użycia), 6 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były okolice miejscowości Gołmowskij k/Gorłówki, Jasinowata i Spartakus w okolicy Doniecka oraz Petrowskoje i Komiternowo.

Łącznie na ostrzeliwany przez ukraińskich żołnierzy terytorium DRL spadły łącznie 33 pociski, nie powodując przy tym żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

9 min.

„Зведення станом на 07:00 21 листопада 2019 року.

20 листопада збройні формування Російської Федерації 7 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 82 мм, озброєння БМП, гранатометів різних систем та стрілецької зброї, з великокаліберними кулеметами включно.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” російські окупаційні війська здійснили 4 обстріли:
неподалік Березового – з гармат БМП-1 та великокаліберних кулеметів;
поблизу Пищевика – з мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
біля Талаківки – з озброєння БМП-1, ручних протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів.
неподалік Мар’їнки – з підствольних гранатометів і стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” зафіксовано 3 ворожих обстріли:
поблизу Південного – з підствольних гранатометів та стрілецької зброї;
неподалік Гладосового – з автоматичних гранатометів та великокаліберних кулеметів;
біля Новотошківського – зі стрілецької зброї.
Вчора, 20 листопада, поранень внаслідок обстрілів зазнали 7 військовослужбовців зі складу Об’єднаних сил.
В той час, як Україна всіма можливими дипломатичними шляхами намагається досягнути миру, російські окупанти цинічно порушують будь-які домовленості. Так, українська сторона, на одній з ділянок, вчора двічі запитувала „Тишу” для надання допомоги пораненим. Збройні формування Російської Федерації давали на це згоду, але підступно продовжували вести вогонь по наших позиціях.
З початку цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли. Втрат не зафіксовано.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

20 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.11.2019r.- 1625 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z naszego nieszczęsnego kraju czyli „Opłata od wydobycia miedzi w Polsce jest dla inwestorów z Ameryki za wysoka. Kilku członków Kongresu domaga się od naszego rządu jej ograniczenia’;
  https://www.rp.pl/Dyplomacja/191129890-Kongresmeni-USA-chca-ograniczenia-oplaty-od-wydobycia-miedzi.html
  Plus „dobra zmiana” w Polskiej Grupie Zbrojeniowej” czyli „Polska Grupa Zbrojeniowa, właściciel kilkudziesięciu spółek zbrojeniowych, jeszcze nie zdążyła okrzepnąć, a już ma być likwidowana. Jej struktury wraz z Inspektoratem Uzbrojenia MON utworzą nową Agencję Uzbrojenia. To efekt walki o wpływy w rządzie”;
  https://www.rp.pl/Przemysl-Obronny/311209883-Boj-o-wojskowe-aktywa.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Hecy ze zwróconymi Ukrainie przez Rosję okrętami ciąg dalszy. Były naczelny prokurator wojskowy Ukrainy Matios publikuje „spis” co tam niby z nich nie poginęło…
  https://korrespondent.net/ukraine/4162937-opublykovan-spysok-sniatoho-oborudovanyia-s-korablei
  …a tymczasem rosyjskie FSB przedstawia filmik na którym widac stan okrętów przed ich wyjściem w morze, by trafić w rece Ukrainców oraz przypomina ze przekazanie odbyło się zgodnie ze wszystkimi formalnościami tzn. strona ukraińska przejmując okręty nie miała żadnych zastrzeżeń co do ich stanu, co tez potwierdziła podpisując odpowiednie dokumenty;
  https://tass.ru/politika/7169121

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Kolejne problemy proprezydenckiego ugrupowania „Sługa Narodu”. Komitet Wyborców Ukrainy poinformował ze według jego danych w okresie lipiec – wrzesien tego rokuugrupowanie „Sługa Narodu” do tej pory nie powołało żadnego oficjalnego miejskiego oddziału, ani tez nie zatrudniło ani jednej osoby. Przy tym okazuje się że w tym czasie ugrupowanie „wydało” jednak 240 mln hrywien;
  https://strana.ua/news/234726-partija-sluha-naroda-ne-imeet-v-svoem-shtate-ni-odnoho-cheloveka.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Rosja zasugerowała Malezji aby ta wysłała swoich specjalistów w celu zapoznania się z danymi rosyjskich ekspertów badających okoliczności katastrofy samolotu pasażerskiego malezyjskich linii lotniczych nad Donbasem latem 2014 roku. Poinformował o tym rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow po rozmowach z malezyjskim ministrem spraw zagranicznych Sajfuddinem Abdullahem;
  https://tass.ru/politika/7170073

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Na Ukrainie kolejna rocznica kijowskiego majdanu czyli tzw. rewolucji godnosci. Ukraiński portal ‚Strana.ua” przygotował artykuł co sie obecnie dzieje z „herojami” ówczesnych wydarzeń w Kijowie;
  https://strana.ua/news/234775-chto-stalo-s-herojami-majdana-shest-let-spustja.html
  Plus czołowy ówczesny „euromajdaniarz” Mustafa Najem „dochrapał się” stanowiska zastępcy dyrektora generalnego koncernu „Ukroboronprom”;
  https://strana.ua/news/234810-mustafa-najem-zanjal-post-zama-hendirektora-ukroboronproma.html
  I tylko „fanatyczny banderowiec” Tiahnybok „wydeptuje” znowu bruk na kijowskim majdanie;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4163181-hodovschyna-maidana-natsyonalysty-pryshly-pod-op

  Polubione przez 5 ludzi

 6. I kolejny „czołowy bojownik” tzw. państwa islamskiego zatrzymany na terytorium Ukrainy. Tym razem w obwodzie żytomierskim zatrzymano mezczyzne urodzonego w obwodzie ługańskim, który następnie wyjechał do Rosji której obywatelstwo otrzymał i który „walczył” w szeregach tzw. państwa islamskiego za co ścigany był międzynarodowym listem gończym;
  https://korrespondent.net/ukraine/4163114-v-ukrayne-zaderzhaly-ocherednoho-boevyka-yhyl
  https://strana.ua/news/234818-v-zhitomire-zaderzhali-chlena-ihil-.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Kolejny poszedł. Specjalna Antykorupcyjna Prokuratura (SAP) „zabrała się” za burmistrza Lwowa Andrija Sadowego (rządzi od 13 lat). Sadowy jest podejrzewany przez SAP o „nadużycia władzy”, miał bowiem w 2015 roku sprzedać holenderskiej firmie teren, jak sie okazało nielegalnie przejęty przez władze Lwowa, po zaniżonej cenie, czyli zamiast za 140 mln za 52 mln hrywien;
  https://korrespondent.net/ukraine/4163280-pryshly-za-sadovym-v-chem-podozrevauit-mera-lvova

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.