Wojna domowa na Ukrainie 24.11.2019r.- 1628 dzień od nowego rozejmu.


Wczoraj prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski wraz ze swą małżonką Eleną, upamiętnili ofiary Hołodomoru (Голодомору) w latach 1932–1933 na Ukrainie.

Para prezydencka położyła pamiątkowe bukiety smutku przy pomniku ofiar Hołodomoru na placu Michajłowskim w Kijowie.

Wołodymyr wraz z Eleną uhonorowali pamięć zmarłych minutą ciszy.

Następnie para prezydencka, wraz z przewodniczącym Wierchownej Rady Dmitrij Razumkowem, premierem Aleksejem Gonczarukiem oraz z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego i innymi wysokimi urzędnikami centralnych władz Ukrainy, udali się przed Narodowe Muzeum Holodomoru-Ludobójstwa gdzie znajduje się rzeźba symbolizująca tragedię Wielkiego Głodu, „Gorzkie wspomnienie dzieciństwa”.

Następnie przedstawiciele ukraińskich kościołów chrześcijańskich odprawili nabożeństwo żałobne za zmarłych z Hołodomoru w latach 1932–1933.

Prezydent Ukrainy ogłosił ogólnokrajową minutę ciszy, po której przystąpiono do społecznej akcja „Zapal świeczkę!

Wołodymyr Zełenski wraz z małżonką pierwsi położyli miskę z ziarnem i zapalili ustawioną na niej lampę, które to położyli następnie przez rzeźba „Gorzkie wspomnienie dzieciństwa”.

Pod koniec oficjalnej ceremonii głowa państwa uderzyła w dzwon zainstalowany przy wejściu do Alei „Czarnych Tablic” Ukrainy.

W okolicznościowym przemówieniu prezydent Zełenski powiedział, że:

„W naszej historii są karty, które są bardzo bolesne do zapamiętania, ale których nie można zapomnieć. Przestępstwa dowodzące, że okrucieństwo i cynizm nie mają granic. Problemy, których normalna osoba nie życzy nawet swoim wrogom. Tragedie są tak wielkie, że ludzkość nie wymyśliła jeszcze słów opisujących ból, jakiego doświadczyli Ukraińcy. Dziś czcimy pamięć ofiar Hołodomoru- zbrodni ludobójstwa popełnionego przez totalitarny stalinowski reżim przeciwko naszemu narodowi, narodowi Ukrainy”.

Zełenski zwrócił też uwagę na fakt, że obecnie przeprowadzono wiele badań na temat Hołodomoru, otwarto dokumenty archiwalne, napisano dziesiątki książek i nakręcono więcej niż jeden film.

„Jednak ogromna liczba faktów i dowodów wciąż nie daje ani umysłowi, ani sercu odpowiedzi na proste pytanie: ‚Po co?’. Jak może pojawić się myśl zniszczenia całego naródu? Jak można zabrać ludziom okruchy chleba, a wraz z nimi okruchy nadziei. Nadziej, że ty lub przynajmniej twoje dzieci przeżyjecie do następnego ranka”– powiedział ukraiński prezydent.

Następnie Zełenski podkreślił, że według różnych badań od Hołodomoru w latach 1932–1933 zmarło od czterech do ośmiu milionów Ukraińców, co jest porównywalne ze stratami Ukrainy w II wojnie światowej.

„Jesteśmy Ukraińcami. I możemy zrobić wszystko. Ale są dwie rzeczy, których nigdy nie możemy zrobić. Nie możemy tego zapomnieć. I nie możemy tego wybaczyć. Dzisiaj Ukraina i cały cywilizowany świat modlą się za niewinne ofiary tej strasznej zbrodni przeciwko naszemu społeczeństwu. Dzisiaj Ukraińcy zapalą świece w swoich oknach. Niech ciepło z nich ogrzeje dusze wszystkich umarłych. Wieczna pamięć dla nich”– powiedział ukraiński prezydent i ogłosił narodową chwilę ciszy.

4 do 8 milinów ofiar Hołodomoru na Ukrainie!

10 lat później ci sami Ukraińcy, którzy dzięki szczęśliwemu kolejowi losu znaleźli się w granicach II RP, w brutalny sposób dokonali zbrodni ludobójstwa na 100 do 200 tysiącach Polaków- swych sąsiadach.

Jak można pojąć, ogrom tych dwóch zbrodni, gdy z jednej strony ofiary stały się następnie bezwzględnymi i zdemoralizowanymi katami innego narodu?

Inne pytanie, to kto- tam na dole- prowadził operację rozkułaczania i upaństwawiania ukraińskich gospodarstw rolnych?

Czy specjalnie przyjechali na Ukrainę Rosjanie, żeby dokonać tej zbrodni, czy też uczestniczyli w niej w większości sami Ukraińcy, którzy zaślepieni ideą totalitaryzmu zwrócili oręż przeciwko swej najbardziej wartościowej części przedrewolucyjnego społeczeństwa. Bo przecież, jak powszechnie z historii wiadomo Ukrainiec, to był wyłącznie chłop- ciężko tyrający na roli.

Jeśli więc ukraińskie władze, uznały Hołodomor za zbrodnię ludobójstwa- i słusznie- to niech teraz znajdą one zbrodniarzy, którzy czynnie w niej uczestniczyli.

Czy zrobiono to?

NIE!!!!!

I teraz, każdy niech sam zada sobie takie pytanie:

DLACZEGO!!!!!!

Dodam tylko, że Izrael, a więc państwo ludzi dotkniętych wielokrotnie wszelkimi możliwymi prześladowaniami i ostatnio holokaustem niemieckim, jak dotąd nie uznało Hołodomoru za zbrodnię ludobójstwa.

https://www.president.gov.ua/ru/news/volodimir-zelenskij-razom-z-druzhinoyu-vshanuvali-pamyat-zhe-58513,

https://dic.academic.ru/dic.nsf/ruwiki/1192981,

https://day.kyiv.ua/ru/article/podrobnosti/chernye-doski-ukrainy,

«Черные доски» Голодомора — экономический метод уничтожения граждан СССР (Список)

https://www.president.gov.ua/ru/news/prezident-ukrayini-golodomor-tragediya-yakoyi-normalna-lyudi-58517,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielki_g%C5%82%C3%B3d_na_Ukrainie.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie

W ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy wojacy lekko sobie pofolgowali, pewnie nudząc się okrutnie. Nie bez przyczyny zapewne był wpływ alkoholu i narkotyków?

I tak, prowadząc z przerwami ostrzały od wczesnego (16:20) do późnego wieczoru (19:00), przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (38 min) i 82 mm (1 mina), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (5 wystrzałów), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (8 wystrzałów) oraz granatników AGS-17 (5 granatów) i SPG-9 (9 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (12 użyć), łącznie 12 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były przez ukraińskich żołnierzy następujące punkty frontu: rejon Gorłówki (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina), okolice i obrzeża Doniecka (Żabiczewo, teren serwisu „Volvo-Center” oraz mikrorejon „Oktiabrskij”- /pod tą częścią relacji znajduje się film sprzed 3 lat, pokazujący jak wygląda to osiedle mieszkaniowe/ i Krutaja Bałka, Jasinowata, Spartakus, Staromichajłowka, Aleksandrowka), a także południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk i Komiternowo).

Łącznie w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze wystrzelili w kierunku DRL 67 pocisków (wobec 40 w odniesieniu do dnia poprzedniego), nie powodując przy tym żadnych szkód i strat.

Poza tym ciągle zgłaszane są liczne incydenty zbrojne do jaki dochodzi po ukraińskiej stronie frontu, pomiędzy ukraińskimi radykałami organizacji skrajnie nacjonalistycznych, a żołnierzami z regularnych sił zbrojnych.

Ostatni z tego typu incydentów miał miejsce trzy dni temu, 21 listopada, w okolicach wsi Szumy na północ od Gorłówki, gdzie został ostrzelany przez uzbrojoną grupę bandy nacjonalistów wojskowy samochód cysterna marki „Ził-131” z 59 samodzielnej brygady zmotoryzowanej Sił Zbrojnych Ukrainy, którym dostarczana jest w rejon linii frontu woda, dla stacjonujących tam żołnierzy.

Cysterna ta została ostrzelana przy użyciu przeciwpancernego pocisku kierowanego PTUR, w wyniku czego została ona poważnie zniszczona oraz czterech żołnierzy obsługi zostało w różnym stopniu nasilenia rannych, z tego jeden zmarł w szpitalu.

Dzień wcześniej dowództwo Operacji Połączonych Sił informowało, że prowadzone są przygotowania do całkowitego rozbrojenia radykałów w Donbasie.

Przypomnijmy, że konflikt między armią a nacjonalistami nasilił się po tym, jak Donieck i Kijów zgodzili się rozmieścić wojska na odcinku Pietrowskoje-Bogdanowka. Skrajnie nacjonalistyczni radykałowie sprzeciwiają się wycofaniu swoich formacji zbrojnych z rejonów zdemilitaryzowanych, stosując w tym celu przemocy przeciwko ukraińskiemu wojsku z regularnych sił zbrojnych.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

3 min.

„Зведення станом на 07:00 24 листопада 2019 року.

23 листопада збройні формування Російської Федерації 8 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем та стрілецької зброї, з великокаліберними кулеметами включно.
3 обстріли російськими окупаційними військами наших позицій зафіксовано в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ”, біля населеного пункту Південне. Ворог вів вогонь з ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” ворог здійснив 5 обстрілів:
двічі біля Пісків – з мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
два рази поблизу Водяного – з автоматичних гранатометів, стрілецької зброї та РПГ;
неподалік Верхньоторецького – з великокаліберних кулеметів і автоматичних гранатометів.
Вчора, 23 листопада, втрат серед особового складу Об’єднаних сил внаслідок обстрілів не було.
З початку цієї доби російські окупаційні війська, з великокаліберних кулеметів, вели прицільний вогонь у районі Тарамчука. Обстріл тривав понад півгодини. Втрат з нашого боку не зафіксовано.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

32 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.11.2019r.- 1628 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie tego co się dzieje obecnie w USA, czyli afery UKRAINAGATE oraz impeachmentu Trumpa. Departament Stanu USA publikuje prawie 100 dokumentów potwierdzajacych fakt prowadzenia „brudnej kampanii” przeciwko (byłej) ambasador USA na Ukrainie Marie Yovanovitch, w którą oprócz ukraińskich oficjeli miał być zamieszany także m.in Sekretarz Stanu Pompeo;
  https://korrespondent.net/world/4163978-hosdep-obnarodoval-dokumenty-po-kompanyy-protyv-posla-ssha-v-ukrayne
  Z kolei prezes ukraińskiego koncernu „Naftohaz” Kobolew poczuł nagle „przypływ szczerosci” i ogłosił że zamierza udać się do USA i złożyć tam zeznania obciążające prawnika Donalda Trumpa Rudy Giulianiego. „Zeznania” Kobolewa mają m.in dotyczyć działalnosci na Ukrainie dwóch wysłanników Giulianiego „biznesmenów” Furmana i Parnasa którzy zbierali tzw. kompromat na Bidenów;
  https://korrespondent.net/ukraine/4163982-kobolev-nameren-dat-pokazanyia-protyv-dzhulyany
  I to jest najlepsze. Sam Rudy Giuliani publicznie ogłosił że posiada „dowody” obciążające rodzinę byłego wiceprezydenta USA Joe Bidena, dodał także że owe „dowody” zostaną natychmiast opublikowane jezeli coś się z nim stanie na przykład ZNIKNIE 🙂
  https://strana.ua/news/235232-dzhuliani-priznalsja-chto-u-neho-est-kompromat-na-bajdenov-kotoryj-tut-zhe-opublikujut-v-sluchae-ischeznovenija-advokata.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. „W poszukiwaniu agentów Kremla”. W Hiszpanii zatrzymano dwójkę osób które według tamtejszych mediów miały „wspomagać separatystów z Katalonii z polecenia rosyjskich specsłużb”. „Agenci Kremla” mieli jeździć po Hiszpanii samochodem osobowym (na białoruskiej rejestracji) z…granatem bojowym „w idealnym stanie” w środku, a jeden z nich zamiast ‚Rosjaninem” okazał się być…obywatelem Ukrainy…
  https://strana.ua/news/235235-v-ispanii-zaderzhali-ukraintsa-i-rossijanina-kotorye-mohut-byt-prichastny-k-sobytijam-v-katalonii.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ukraiński portal „Strana.ua” z ciekawym artykułem na temat zatonięcia w pobliżu Odessy tankowca ‚Delfi”, co doprowadziło do drastycznego zanieczyszczenia tamtejszych wód. Jak się okazuje tankowiec pełnił funkcję „nielegalnej stacji paliwowej”, czyli można było z niego nabyć paliwo bez akcyzy i podatków. Nie jest to także jedyny tankowiec używany do takiego procederu którego „kuratorami” maja być „ludzie związani z otoczeniem byłego prezydenta Poroszenki”;
  https://strana.ua/articles/rassledovania/235254-krushenie-tankera-delfi-v-odesse-23112019-vse-chto-izvestno-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Tymczasem w Kijowie ukraiński rzecznik praw dziecka Mykoła Kuleba spowodował wypadek drogowy jadąc samochodem osobowym z dójka swoich małych dzieci. Jak informuja ukromedia, Kuleba wjechał na skrzyzowanie pomimo czerwonego światła, a dzieci nie były zabezpieczone w fotelikach. Wszyscy obecnie znajdują się „na reanimacji” w szpitalu;
  https://strana.ua/news/235313-nikolaj-kuleba-video-momenta-avarii-v-chabanakh-24-11-2019.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Kolejna „zła” wiadomość dla osób znęcających się nad zwierzetami na Ukrainie. W Dnieprze trójka młodych ludzi wyśledziła dewianta który strzelał z broni pneumatycznej do bezbronnych zwierząt, a następnie obezwładniła go i ostrzelała z tej właśnie broni. ‚Ofiara” odmówiła złozenia oficjalnego zgłoszenia na policję, bojąc sie zapewne „repety”…
  https://www.obozrevatel.com/dnipro/accident/tselilis-v-nogi-i-pah-v-dnepre-ustroili-samosud-nad-obidchikom-zhivotnyih.htm

  Polubione przez 4 ludzi

 6. „Trwał szósty rok krwawych zmagan Ukrainy z rosyjską inwazją”, gdy popularna ukraińska artystka Sofia Rotaru (onegdaj wspierajaca tzw. operację ATO na Donbasie) oraz rosyjska, ale znana ze swojej krytyki wobec „polityki Kremla” Natalia Wietlickaja, poinformowały że wznawiają swoje występy w „totalitarnej Rosji’…
  https://www.kp.ru/daily/27056.5/4123318/
  https://www.gazeta.ru/culture/2019/11/21/a_12825404.shtml

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.