Wojna domowa na Ukrainie 25.11.2019r.- 1629 dzień od nowego rozejmu.


W ostatni dzień sierpnia br. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów podpisane zostało Memorandum o współpracy pomiędzy USA, Polską a Ukrainą ws. wzmocnienia regionalnego bezpieczeństwa dostaw gazu. Nie poinformowano tylko, za jaką cenę Ukraina będzie ten gaz kupować?

Piotr Naimski, który jest pełnomocnikiem rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, podkreślił po podpisaniu umowy, że chodzi o zróżnicowanie dostaw gazu na Ukrainę uzależnionej od pod tym względem od Rosji.

„Ta możliwość otworzy się w momencie, gdy w Polsce rozbudujemy terminal w Świnoujściu i zbudujemy Baltic Pipe, czyli połączenie Polski z Norwegią pod morzem”– powiedział Naimski, dodając, że potrzebna jest też rozbudowa systemu przesyłowego w naszym kraju.

Minister Piotr Naimski wyjaśnił, że dzisiaj Polska może przesyłać na Ukrainę około 1,5 miliarda metrów sześciennych gazu. Jednak wg. niego, za 2 lata o 50 procent zostanie zwiększona moc gazoportu w Świnoujściu- do 7,5 miliarda metrów sześciennych.

„Te zwiększone możliwości pozwolą na przyjęcie dostaw LNG ze Stanów Zjednoczonych, o ile zostaną one zakupione przez stronę ukraińską, bądź jeśli Ukraina kupi ten gaz od polskiego PGNiG”– powiedział Naimski.

Uczestniczący przy podpisywaniu umowy, amerykański sekretarz energii Rick Perry powiedział, że USA pomaga Polsce zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu i zabezpieczyć dostawy tego surowca.

„I wspieramy polskie aspiracje, by Polska stała się krajem- naturalnym centrum obrotem gazem ziemnym,krajem, który eksportuje LNG do swoich sąsiadów”– podkreślił wtedy Perry.

Ze swej strony, Sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Narodowej Ukrainy, Oleksandr Daniluk zwrócił uwagę na to, że zależność od Rosji ma nie tylko gospodarcze, ale i polityczne konsekwencje. Jedyna droga to różnicowanie dostaw. „Dlatego następnym krokiem jest możliwość dostępu do LNG – pochodzącego z innych krajów, ale przede wszystkim ze Stanów Zjednoczonych”– oświadczył Daniluk.

W I połowie 2019 roku PGNiG sprzedał na rynek ukraiński 306 mln m3 gazu ziemnego. Całkowity zaś eksport PGNiG na rynek ukraiński od lipca 2016 r. wyniósł 1,86 mld m3. Co jest jak dotąd, bardzo znikomą ilością, ale dzięki tej umowie może to się radykalnie zmienić. I uniezależnianie się Ukrainy oraz Polski o rosyjskiego gazu będzie szło pełną parą.

Zresztą już prezes PGNiG zapowiedział, że strona polska nie będzie przedłużała umowy długookresowej na zakup rosyjskiego gazu.

15 listopada zarząd PGNiG przekazał do PAO Gazprom i OOO Gazprom Export oświadczenie woli zakończenia obowiązywania kontraktu kupna gazu ziemnego. To kontrakt długoterminowy podpisany jeszcze 25 września 1996 r., czyli tzw. „Kontrakt Jamalski”.

Wypowiedzenie będzie obowiązywać od 31 grudnia 2022 r. Czyli jeszcze przez ponad trzy lata w naszych kuchenkach popłynie głównie gaz wydobywany w północnych krańcach azjatyckiej części Rosji.

Zgodnie z zapisami kontraktu, strony umowy zobowiązane są do złożenia deklaracji, dotyczącej dalszej współpracy po 2022 roku na trzy lata przed przewidzianym zakończeniem jego obowiązywania. Czyli trzeba było takie oświadczenie złożyć do końca bieżącego roku.

„W ocenie zarządu spółki, dotychczas podjęte przez grupę PGNiG działania związane z dywersyfikacją kierunków pozyskania gazu do Polski po 2022 roku[…], w szczególności zakontraktowanie dostaw gazu LNG, akwizycje złóż gazu ziemnego na Morzu Północnym oraz działania prowadzone przez operatora systemu przesyłowego w zakresie rozbudowy systemu przesyłowego, są odpowiednie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju i pozwalają na zakończenie Kontraktu Jamalskiego zgodnie z jego postanowieniami”– napisano w komunikacie PGNiG.

No zgodnie z tymi działaniami, do gazoportu w Świnoujściu 20 listopada dotarł pierwszy transport gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych zakupionych przez Energy Resources of Ukraine (ERU) na rynek ukraiński. ERU to grupa firm z inwestycjami zagranicznymi, specjalizująca się w rozwoju projektów energetycznych na Ukrainie. Od roku 2016 do chwili obecnej ukraińska firma handlowa ERU Trading, spółka zależna ERU Corporation, zajmuje wiodącą pozycję wśród prywatnych importerów gazu ziemnego. W lipcu 2019 r. ERU Trading stała się pierwszą firmą, która importowała energię elektryczną z Europy na Ukrainę.

LNG dla Ukrainy został kupiony na rynku spot. Skroplony gaz ziemny po regazyfikacji wtłoczony został do polskiego systemu przesyłowego gazu w Świnoujściu, a następnie przetłoczy się go na Ukrainę przez interkonektor Hermanowice/Drozdowicze. Dostawa z tego źródła do ukraińskiego partnera ma być zrealizowana do końca 2019 r.

PGNiG i ERU współpracują od kilku lat. Informując w sierpniu o transakcji prezes ERU Corporation Dale Perry (dziwna zbieżność nazwiska z amerykańskim sekretarzem energii Rick’em Perry) podkreślał, że dzięki współpracy z polskim partnerem jego spółka dokonuje faktycznego przełomu w budowie transatlantyckiego korytarza dostaw gazu z USA na Ukrainę.

„Zakontraktowaliśmy ten wolumen, aby wprowadzić go do systemu i przechowywać go w celu późniejszego dostarczenia konsumentom w sezonie zimowym. W ten sposób przyczyniamy się do bezpieczeństwa energetycznego kraju w czasie niepewnej i szczególnie ryzykownej zimie przełomu 2019 i 2020”– informował dyrektor ERU Trading LLC Jarosław Mudryj. Dodał, że biorąc pod uwagę dobrze rozwinięty system transportu gazu, Ukraina nie musi być ostatnim miejscem docelowym amerykańskiego LNG. „Gaz ten może być z powodzeniem dostarczany do krajów, takich jak Węgry, Rumunia, a nawet Mołdawia”– wyjaśnił Mudryj.

Takie są oficjalne wieści w sprawie amerykańskiego gazu LNG tłoczonego za pośrednictwem Polski na Ukrainę.

Problem jest tylko jeden, ile ten gaz faktycznie odbiorcę ostatecznego kosztuje, i kto za niego de facto płaci?

Otóż, wg. niepotwierdzonych informacji gaz ten po dotarciu na Ukrainę kosztować ją będzie 660 dolarów za 1000 m3, co oznacza, że jest on 2,5 razy droższy od dotychczasowej ceny zakupu rosyjskiego gazu, wg. nadal obowiązującej umowy. Nie dość tego, przy podpisaniu przedłużenia tej umowy partner rosyjski zadeklarował obniżkę ceny za swój gaz w stosunku do dotychczasowego cennika, o 20%.

Ta skala pokazuje, w jaki kanał została wpuszczona Ukraina, a wcześniej Polska, aby stać się ostatecznymi odbiorcami amerykańskiego gazu LNG.

Oczywiście, to nie prezes rady ministrów, ani Piotr Naimski, czy też główny dyrygent z tylnego siedzenia, czyli naczelnik z Żoliborza, poniosą bezpośrednie konsekwencje wysokiej ceny gazu dla odbiorców, tylko właśnie ci ostateczni odbiorcy. W tym oczywiście polski przemysł i firmy. Tym sposobem powodując, że polska gospodarka stawać się będzie coraz mniej konkurencyjna wobec gospodarek innych krajów UE.

Do tego, jeśli doliczyć szalone koszty socjalu, jaki zafasował naczelnik polskim podatnikom, a także zaostrzenie kursu wobec przedsiębiorców i skokowy wzrost kosztów działalności gospodarczej, dobrze będzie jak skończymy to rozpasanie tylko na poziomie kryzysu przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych minionego wieku.

No, ale cóż, może jest to PiS-ane Polsce i Polakom, jeśli rozsądek przegrywa z głupotą?

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniego dnia minionego tygodnia, ukraińscy żołnierze prowadzili z przerwami ostrzał od wczesnych godzin wieczornych (15:00) do wczesnych godzin nocnych (21:30), z czego ostatni z ostrzałów, przeprowadzony z kierunku miejscowości Krasnogorowka w stronę Staromichajłowki był najbardziej dokuczliwy powodując uszkodzenie dwóch domów przy ulicy Dniepropietrowskiej nr 8 i 12.

Ostrzały ukraińscy żołnierze w ciągu minionej doby prowadzili przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (4 miny), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (20 wystrzałów) oraz granatników SPG-9 (2 granaty) i RPG-7 (8 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (7 ostrzałów), tym sposobem 6 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były obrzeża i okolice Doniecka (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudoskaja, Staromichajłowka i Spartakus) oraz na południowym odcinku frontu (Sachanka).

Łącznie w wyniku tych wczorajszych ostrzałów na terytorium DRL spadły 34 pociski (wobec 67- w odniesieniu do dnia poprzedniego).

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

4 min.

„Зведення станом на 07:00 25 листопада 2019 року.

24 листопада збройні формування Російської Федерації 7 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” ворог здійснив 6 обстрілів:
біля Тарамчука та Березового– з великокаліберних кулеметів;
неподалік Водяного – з мінометів калібру 82 мм;
поблизу Красногорівки – з СПГ та великокаліберних кулеметів;
двічі біля Мар’їнки – з ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ”, неподалік Луганського, зафіксовано ворожий вогонь зі станкових протитанкових гранатометів та стрілецької зброї, з великокаліберними кулеметами включно.
Вчора, 24 листопада, втрат серед особового складу Об’єднаних сил внаслідок обстрілів не було.
Російські окупанти не рахуються з інтересами цивільного населення Донбасу. Так, близько 18.00, під час обстрілу українських позицій в районі Березового Донецької області, вони, з великокаліберних кулеметів, одночасно вели вогонь і по цивільній інфраструктурі.
Через застосування збройними формуваннями Російської Федерації трасуючих і бронебійно-запалювальних боєприпасів загорілася суха трава. Сильний вітер призвів до швидкого поширення пожежі, яка перекинулась на дачний масив. Майже вщент вигоріли 6 будівель.
Військовослужбовцям Об’єднаних сил вдалося оперативно евакуювати цивільне населення та, близько 23.00, локалізувати пожежу. Жертв немає.
З початку цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли. Втрат з нашого боку немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

24 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 25.11.2019r.- 1629 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem na Ukrainie kolejna „przebieżka” przez granice, tym razem z „terytorium niekontrolowanego” (czyli DRL) na ‚wolna i demokratyczną” Ukrainę. „Przesiedlił się” „działacz komunistyczny” z Gorłówki, który na nieszczęście dla tego miasta przez jakiś czas w 2014 roku pełnił funkcje jego burmistrza. Teraz ukraińskie „specsłużby” tworza mu „legendę” ich „agenta” by go wykorzystać propagandowo;
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/mer-gorlowki-na-donbasie-okazal-sie-ukrainskim-agentem/
  https://korrespondent.net/ukraine/4164279-mynoborony-podtverdylo-chto-mer-horlovky-razvedchyk
  http://dnr-news.com/dnr/51769-proyavil-grazhdanskuyu-poziciyu-kommunist-iz-dnr-okazalsya-sotrudnikom-ukrainskoy-razvedki.html
  Ps. Nie zbyt dobrze świadczy to o tamtych komunistach…

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Ukraińska codziennośc. W centrum Charkowa zdetonowano ładunek wybuchowy pod zaparkowanym samochodem osobowym (Toyota). Na szczęście w wyniku eksplozji nikt nie został ranny;
  https://strana.ua/news/235417-vzryv-mashiny-v-kharkove-politsija-vvela-spetsplan-po-poisku-vinovnikov.html
  Jak informują ukromedia powołujac sie na naczelnika wydziału śledczego policji obwodu charkowskiego, samochód nalezy do jednego ze znanych charkowskich adwokatów;
  https://strana.ua/news/235425-vzorvannaja-v-kharkove-toyota-camry-prinadlezhit-advokatu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Tymczasem jeden z dyrektorów ukraińskiego koncernu ‚Naftohaz” Andrij Faworow w wywiadzie udzielonym CNN oskarżył „ludzi Giulianiego”, czyli „amerykańskich biznesmenów” Furmana i Parnasa którzy przebywali na Ukrainie o to ze próbowali „przejąć kontrole nad Naftohazem”. Faworow powiedział że chcieli oni doprowadzić do zdymisjonowania ze stanowiska prezesa „Naftohazu” Kobolewa, a na to miejsce „posadzić” właśnie jego który miałby być „ich człowiekiem”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4164169-luidy-dzhulyany-pytalys-rukovodyt-naftohazom-smy
  Źródło;
  https://edition.cnn.com/2019/11/24/politics/favorov-giuliani-associates-naftogaz/index.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. I Zdrada
  Niemcy złożyły odwołanie się od wrześniowego orzeczenia sądu UE w sprawie Gazociągu OPAL – poinformowały służby prasowe Trybunału Sprawiedliwości UE. Do piątku strony miały czas na poinformowanie sądu w Luksemburgu o swoich decyzjach. Komisja Europejska, której decyzję zaskarżyła Polska zdecydowała się nie składać apelacji. Decyzja Niemiec oznacza, że sprawa wróci na wokandę, a na ostateczne rozstrzygnięcie przyjedzie poczekać nawet do kilkunastu miesięcy.
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/wyrok-tsue-ws-gazociagu-opal-niemcy-sie-odwoluja/jshz1zc
  Komentarz: Teraz najważniejsze pytanie które musi paść. Czy ze względu na odwołanie od decyzji uchylony zostanie również zakaz dt wykorzystywania dodatkowych 50% mocy przesyłowych gazociągiem „OPAL”. Jeśli tak to Polska i Ukraina straciły wszystko.

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Czy to już Zdrada?

  Naftogaz przesłał Gazpromowi odpowiedź na propozycję przedłużenia kontraktu na tranzyt rosyjskiego gazu – poinformował Jury Witrenko, dyrektor wykonawczy ukraińskiej firmy. Odpowiedź jest pozytywna, ale zawiera szereg warunków.
  https://www.wnp.pl/gazownictwo/rosja-moze-przesylac-gaz-przez-ukraine-ale-sa-warunki,357861.html
  Komentarz: Opóźnienia w budowie systemu przesyłowego dla Turkich Stream spowodowało, że Gazprom może mieć problemy z dostarczeniem gazu dla kilku krajów Bałkańskich. Przy czym kluczowe jest słowo MOŻE. Kraje te ze względu na niebezpieczeństwo przerw w dostawie niebieskiego paliwa zgromadziły zgromadziły zapasy gazu/zwiększały możliwości wydobycia rodzimego paliwa itd.
  Decyzja Ukrainy o możliwości tranzytu tych kilkunastu miliardów m3 gazu w mym mniemaniu jest jak prezent bożonarodzeniowy dla Kremla. Miliard $ wydany więcej w okresie zimowo-wiosennym 2020 roku będzie niczym w końcu latem będzie można zaprzestać CAŁKOWICIE tranzytu przez Ukrainę gdy ruszy pełną parą NSII i część TS.

  Polubione przez 4 ludzi

 6. W temacie dzisiejszego „njusa” z Ukrainy, czyli „przebieżka” z Gorłówki miejscowego „działacz komunistycznego” Matiuchy, który miał być „burmistrzem miasta” (czemu jednak już zdążył zaprzeczyć) i który ujawnił ze cały czas był „agentem ukraińskich specsłużb”. W ukraińskim internecie już doszło do „podziału stanowisk” w tej sprawie, czyli częśc uważa ze to (kolejny) ‚fejk” ukraińskich „specłużb”, a częśc że to ich „sukces”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4164461-razvedchyk-byl-merom-horlovky-sensatsyia-yly-feik

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Parę „njusów” z Kijowa. „Draka” w siedzibie Narodowego Banku Ukrainy do którego wnetrza wdarli się demonstranci, domagajacy się dymisji jego zarządu (po serii afer łapówkarskich z jego urzednikami). Interweniowała policja;
  https://korrespondent.net/ukraine/4164413-mytynhuuischye-vorvalys-v-zdanye-natsbanka
  W centrum Kijowa „przyozdobiono” swastykami pomnik Szolema Alejchema urodzonego na Ukrainie w XIX wieku pisarza uchodzacego za „klasyka literatury żydowskiej w jidysz”;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4164183-v-tsentre-kyeva-vandaly-oskvernyly-pamiatnyk-evreiskomu-pysatelui

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Jak można sie było spodziewać skandale z udziałem deputowanych obecnej Rady Najwyższej Ukrainy odbijają sie negatywnie na jej wizerunku wśród „zwykłych” Ukraińców. Jak pokazuja najnowsze badania ukraińskiej opinii publicznej liczba osób niezadowolonych z pracy obecnego ukraińskiego parlamentu osiagnęła już 47 % podczas gdy przeciwnego zdania jest 34 %;
  https://korrespondent.net/ukraine/4164286-ukrayntsy-nedovolny-neprofessyonalyzmom-nardepov-opros

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.