Wojna domowa na Ukrainie 26.11.2019r.- 1630 dzień od nowego rozejmu.


Największy na świecie statek do układania rur wpłynął na wody Morza Bałtyckiego.

Dwa podobnej wielkości statki układające rurociągi oczekują w portach w Estonii i Niemczech.

Gotowość ta wynika z faktu, że już za dwa dni (28 listopada), ruszą pełną parą prace mające na celu dokończenie układania gazociągu „Nord Stream 2” na dnie Bałtyku.

Termin 28 listopada wynika z z faktu, że dzień wcześniej kończy się okres apelacji do sprawy wydanego przez Duńczyków zezwolenia na ułożenie na duńskich wodach terytorialnych rosyjskiego gazociągu.

Teraz pilne znaczenie ma nie tyle opóźnienie w zakończeniu projektu budowy „Nord Stream 2”, ale przyszłe sankcje USA wobec firm w niej uczestniczących. Chodzi o to, że Kongres Stanów Zjednoczonych uwzględnił już sankcje wobec „Nord Stream 2” w swym budżecie obronnym na przyszły rok i prawdopodobnie zostanie on przyjęty do końca tego roku. W przypadku projektu grozi to tym, że zachodni właściciele układaczy rur wstrzymają wszelkie prace na swoich statkach.

Największy na świecie układacz rur „Pioneering Spirit” („Pionierski Duch”) wpłynął już na wody Morza Bałtyckiego. Statek porusza się z prędkością 10 węzłów na godzinę (nieco mniej niż 20 kilometrów na godzinę), a rano przepłynęła Cieśninę Fehman-Bełt między Niemcami a Danią. Według danych AIS (https://www.vesselfinder.com/pl/?imo=9593505), wczoraj, 25 listopada, „Pioneering Spirit” miał przybyć do łotewskiego portu Liepaja. Przed tym jednak jednak statek musiał jeszcze pokonać ponad 600 kilometrów i oczywiście dotrze tam z opóźnieniem. „Pioneering Spirit” znany jest z ułożenia rur „Tureckiego Potoku” na Morzu Czarnym i już wcześniej uczestniczył w budowie „Nord Stream 2”.

Tymczasem w estońskim porcie Muuga znajduje się układacz rur „Solitaire”, którego właścicielem jest także szwajcarska firma „Allseas”. Statek ten układał szwedzki odcinek „Nord Stream-2” i od miesiąca poddawany jest zabiegom konserwacji prewencyjnej w estońskim porcie przed jego przystąpieniem do dalszej fazy prac.

Także na Morzu Bałtyckim znajduje się barka służąca do układania rur „Fortuna” należąca do firmy „Mezhregiontruboprovodstroy” JSC. Od października znajduje się ona w niemieckim porcie Mukran, skąd wysyłane są rury do układania gazociągu „Nord Stream-2”.

Zgodnie ze swoimi właściwościami technicznymi rosyjska układarka rur jest w stanie ułożyć duński odcinek „Nord Stream-2” o długości 147 kilometrów.

Z całego projektu budowy „Nord Stream 2” jeszcze tylko duński jego odcinek pozostaje niedokończony. Prezes rosyjskiego „Gazpromu”, Aleksiej Miller powiedział, że budowa sekcji duńskiej zajmie pięć tygodni. Potrzebne są do tego dwie układarki rurociągów szwajcarskiej firmy „Allseas” do układania dwóch rurociągów jednocześnie. Tak więc „Nord Stream-2” można zbudować na początku przyszłego roku lub nawet pod koniec tego. Co prawda, ​​nie chodzi tu o uruchomienie gazociągu, ale o ułożenie go na dnie Morza Bałtyckiego.

Terminy zakończenia budowy morskiego gazociągu bałtyckiego z Rosji do Niemiec są jednak nadal zawsze aktualne.

Szef senackiej Komisji Spraw Zagranicznych Stanów Zjednoczonych, Jim Rich powiedział dwa dni temu „Defence News”, że Kongres zamierza włączyć sankcje wobec „Nord Stream-2” do budżetu obronnego kraju na 2020 rok. „Powodem tego kroku jest zamknięcie okna okazji. Większość Nord Streamu została już zbudowana”– powiedział senator i dodał, że sankcje przekonają ”firmy budowlane do zaprzestania prac nad projektem”, bo będzie je to bardzo drogo kosztowało. Jim Rich dodał, że Izba Reprezentantów i Senat nie osiągnęli jeszcze ostatecznego porozumienia w sprawie projektu ustawy jako całości, ale może zostać przyjęte do końca roku.

Przypomnę, że w zeszłym tygodniu rosyjski wicepremier Dmitrij Kozak ogłosił, że „Nord Stream-2” zostanie uruchomiony w połowie przyszłego roku. Po zakończeniu budowy projekt będzie wymagał uruchomienia, napełnienia go gazem i odbioru gazociągu do eksploatacji.

„Nord Stream-2” stanie się analogiem do już istniejącego „Nord Streamu”, o długości ponad 1200 kilometrów na nitkę i przepustowości 55 miliardów metrów sześciennych rocznie. Przeciwko jego budowie są Polska, kraje bałtyckie, Ukraina i USA. Niemcy wspierają projekt, ale wymagają od Rosji utrzymania tranzytu gazu przez Ukrainę.

Jest to oczywiście zła wiadomość dla przeciwników budowy „Nord Stream 2”, którzy blokując go usiłowali dokopać nienawistnej im Rosji. Oczywiście kolejny raz przeliczyli się, w tym naczelnik z Żoliborza, któremu nienawiść i różnego typu osobiste fobie nie pozwalają normalnie żyć i funkcjonować.

Ta przegrana kompletnie przekreśla jego polityczne majaki o jakimś tam „wielomórz”, braterskiej przyjaźni z Ukraińcami i planach imperialnych. Niestety, stanęło tylko na wykorzystaniu Polski jako popychadła światowego hegemona, który posłużył się nami w realizacji swych globalnych rozgrywek…..i przegrał! A Polska wraz z nim.

https://www.marinetraffic.com/pl/ais/details/ships/shipid:420864/mmsi:249110000/imo:9593505/vessel:PIONEERING_SPIRIT,

https://wiadomosci.wp.pl/usa-szykuja-sankcje-wobec-nord-stream-2-rosjanie-beda-musieli-szukac-innej-drogi-6449678657701505a,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Gazoci%C4%85g_P%C3%B3%C5%82nocny,

https://en.wikipedia.org/wiki/TurkStream,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Automatic_Identification_System,

https://www.vesselfinder.com/pl/vessels/SOLITAIRE-IMO-7129049-MMSI-249118000,

https://portalstoczniowy.pl/wiadomosci/potezny-statek-solitaire-buduje-gazociag-nord-stream-2-na-rosyjskim-baltyku/,

https://allseas.com/,

http://www.mrts.ru/en/,

http://www.mrts.ru/en/index.php?option=com_content&view=article&id=37&Itemid=42,

https://www.defensenews.com/congress/2019/11/23/congress-to-take-up-nord-stream-2-sanctions-on-defense-bill/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc sporadyczny i rachityczny ostrzał przy użyciu: granatników AGS-17 (5 granatów) i SPG-9 (11 granatów) oraz broni maszynowej- w tym ciężkiej (7 ostrzałów), 6 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono wyłącznie na południowym odcinku frontu (Sachanka, Komiternowo i Leninskoje), a więc tam gdzie jest plan przebicia się do granicy rosyjskiej w celu przejęcia nad nią kontroli. Oczywiście, jest to marzenie ściętej głowy, podobne do tego o zatrzymaniu rosyjskich „potoków” w kierunku na Zachód.

Łącznie, w wyniku ukraińskich ostrzałów, na terytorium DRL spadło 16 pocisków (wobec 34 w odniesieniu do dnia poprzedniego), nie powodując przy tym żadnych szkód i strat.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu nadal było spokojnie i ukraińscy żołnierze przestrzegali warunki zawieszenia broni.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

5 min.

„Зведення станом на 07:00 26 листопада 2019 року.

25 листопада збройні формування Російської Федерації 8 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” ворог здійснив 2 обстріли:
поблизу Старогнатівки – зі стрілецької зброї та автоматичних гранатометів;
біля Мар’їнки – зі стрілецької зброї.
6 обстрілів російські окупаційні війська здійснили в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ”:
двічі неподалік Луганського – з мінометів калібру 82 мм, станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів;
біля Троїцького – з СПГ, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї
поблизу Кримського – з мінометів калібру 82 мм, ручних протитанкових гранатометів і великокаліберних кулеметів;
біля Новолуганського і Зайцевого – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
Минулої доби, 25 листопада, втрат серед особового складу Об’єднаних сил внаслідок обстрілів не було.
На жаль, є постраждалі серед цивільного населення. Вчора, збройні формування Російської Федерації цинічно вели вогонь зі стрілецької зброї по населеному пункту Мар’їнка. Громадянка Юлія Т. йшла містом зі своєю маленькою півторарічною донькою. Куля пробила жінці грудну клітину та влучила у ліве плече. За оцінками лікарів, стан пораненої стабільний.
З початку цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли. Втрат з нашого боку не зафіксовано.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

47 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 26.11.2019r.- 1630 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie „gazowym” oraz „UKRAina bo od słowa UKRAść”, czyli dyrektor ukraińskiego państwowego koncernu „Naftohaz’ Jurij Witrenko ogłosił że nawet jeżeli Ukraina nie podpisze porozumienia z Rosją w sprawie przedłużenia kontraktu na tranzyt gazu do UE to i tak będzie go gromadzić w swoich magazynach, czyli PODKRADAĆ…
  https://strana.ua/news/235595-jurij-vitrenko-zajavil-chto-haz-bez-dokumentalnoho-oformlenija-kotoryj-postupit-v-ukrainu-s-1-janvarja-budet-zakachivatsja-v-podzemnye-khranilishcha.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • „….. to i tak będzie go gromadzić w swoich magazynach, czyli PODKRADAĆ…”- to jest gaz należący do niektórych krajów UE, z czego najwięcej magazynują tam Niemcy. A więc teraz będą okradać zamiast Rosji, Polskę i Niemcy.

   I chyba o to tu tylko chodziło?

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

  • Tylko, że każdy rozumie to „pokojowe zakończenie” wojny w Donbasie, na swój sposób.

   Niestety, dokąd Kijów nie zacznie bezpośrednich rozmów z Donieckiem i Ługańskiem, to jest to marzenie ściętej głowy.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 2. Podczas gdy większość Ukraińców domaga sie od obecnych władz Ukrainy jak najszybszego zakończenia konfliktu na Donbasie, ugrupowanie proprezydenckie „Sługa Narodu” pogrąża się w coraz wiekszym chaosie „walk frakcyjnych” pomiędzy „prawdziwymi reformatorami”, a „sługusami oligarchy Kołomojskiego”. Kolejnym „zarzewiem” walk frakcyjnych w ‚Słudze Narodu” stać się miała decyzja misji MFW o wyjeździe z Kijowa bez podjecia decyzji o przedłużeniu kredytowania Ukrainy, powodem takiej decyzji miała być własnie informacje o tym ze Kołomojski może odzyskać kontrolę nad ‚PrivatBankiem”;
  https://strana.ua/articles/analysis/235531-kolomojskij-i-zelenskij-chto-budet-s-privatbankom-i-rynkom-zemli.html
  Z kolei jeden z deputowanych RN z frakcji „Sługa Narodu” Maks Bużynskij postawił „ultimatum” (48 godzin) Prokuratorowi Generalnemu Ukrainy w którym domaga sie od niego podjęcia decyzji w sprawie postawienia byłego prezydenta Ukrainy Poroszenki w stan oskarżenia;
  https://strana.ua/news/235616-v-sluhe-naroda-potrebovali-u-rjaboshapki-vnesti-predstavlenie-o-snjatii-neprikosnovennosti-s-poroshenko.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. I powraca sprawa poligonu wojskowego ‚Szirokyj Łan” w obwodzie mikołajowskim gdzie panujące na nim skandaliczne warunki doprowadził nawet do buntu stacjonujacej tam ukraińskiej 53 Brygady. Jak informują ukromedia na jego „doprowadzenie do standardów NATO” przekazano z budżetu państwa miliony hrywien, które jak sie okazało „zmarnotrawiła” firma która miała go „unowocześnić”, a „syf” na poligonie jak był tak jest…
  https://tsn.ua/ru/ukrayina/na-poligone-shirokiy-lan-ischezli-desyatki-millionov-griven-obeschannyh-usloviy-dlya-voennyh-net-1449150.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Jeszcze jedno OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli „koalicjanci” PiS z Sejmu RP, neotrockiści z „Razem” „przerobili” gruzińskiego bolszewika Dżugaszwilego (ps. Stalin) na „”rosyjskiego nacjonalistę”…
  https://kresy.pl/wydarzenia/dzialacze-razem-twierdza-ze-wielki-glod-w-zsrr-zostal-wywolany-przez-nacjonalizm-jego-kierownictwa/
  Ps. Jak widać „walka” pomiędzy TROCKIZMEM, a STALINIZMEM nie ustała…

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Tymczasem na „wyzwolonym” przez Kijów terytorium obwodu ługańskiego w jednej z miejscowosci znaleziono zwłoki bestialsko zamordowanego ‚weterana ATO”. Według informacji przekazanych przez jego „pobratima” (czyli innego „weterana ATO”) zanim je znaleziono przeleżały 10 dni w przydroznym rowie…
  https://strana.ua/news/235721-v-luhanskoj-oblasti-nashli-ubitym-veterana-ato-foto.html
  Z kolei w jednym ze szpitali w Białej cerkwi (obwód kijowski) zmarł ukraiński wojskowy, którego znaleziono 18 listopada w poblizu jednej ze stacji kolejowych po tym jak wypadł z jadącego pociagu…
  https://strana.ua/news/235702-nachalos-rassledovanie-hibeli-voennosluzhashcheho-kotoryj-umer-na-puti-v-oos.html
  Ad.1 Wódka…
  Ad.2 Wódka…

  Polubione przez 4 ludzi

 6. W ukromediach pojawiła się informacja o tym ze ukraiński sąd zobowiązał Prokuraturę Generalną Ukrainy do wszczęcia oficjalnego sledztwa przeciwko burmistrzowi Lwowa Sadowemu za to ze w grudniu zeszłego roku publicznie wzywał do „złapania ukraińskiego polityka Wiktora Miedwiedczuka i wymienienia go na ukraińskich więźniów przebywających w rosyjskich więzieniach”;
  https://strana.ua/news/235678-protiv-sadovoho-objazali-otkryt-delo-oppozitsionnaja-platforma.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. OT militarne, czyli Rosja zaprezentowała nowy rakietowy system ‚Awangard”, według informacji rosyjskiego resortu obrony na uzbrojenie rosyjskich sił zbrojnych zacznie on wchodzić już w grudniu tego roku;
  https://ria.ru/20191126/1561621424.html
  Z kolei tureckie siły zbrojne przeprowadziły pierwsze „testy bojowe” zakupionych przez władze Turcji w Rosji systemy rakietowe „S – 400″. ‚Celami próbnymi” dla wyrzutni stały się będące na wyposażeniu tureckich sił powietrznych samoloty F – 16;
  https://ria.ru/20191126/1561623149.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Zanan ukraińska prawniczka, była minister sprawiedliwości Ukrainy Ołena Łukasz ujawniła ‚skandaliczne” informacje o „herojach” z tzw. Niebiańskiej Sotni. Okazuje się że wśród nich znajduje sie spora grupa osób (kilkadziesiąt) które zmarły z przyczyn naturalnych, pijackich awantur, nieszczęśliwych wypadków. Znajduja sie tam także ludzie których nijak nie można powiązać z wydarzeniami na kijowskim majdanie w liczbie 7 osób, nie przybywajacy wówczas w Kijowie i zmarli poza nim, oraz oczywiscie tacy którzy mają rany postrzałowe, ale w plecy…
  https://strana.ua/news/235716-chto-ne-tak-so-spiskom-nebesnoj-sotni-rasskazala-jurist-eldena-lukash.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. UCRONARCOS. Ukromedia poinformowały o likwidacji działajacego na Ukrainie „syndykatu narkotykowego” w którego działalność zaangażowanych było około 50 osób, 17 z nich już aresztowano, 2 osoby w zwiazku ze sprawą zatrzymano na Białorusi. W antynarkotykowej operacji miało wziąć udział 500 funkcjonariuszy ukraińskiej policji oraz prokuratury, a w jej wyniku m.in skonfiskowano 46 kg narkotyków oraz „psychotropów” o wartości 25 milionów hrywien. Jednocześnie za pośrednictwem internetu miano „wpuścić w obieg” narkotyki oraz „psychotropy” o wartości około 21 mln hrywien;
  https://korrespondent.net/ukraine/4164906-poltysiachy-ukraynskykh-polytseiskykh-nakryly-masshtabnyi-narkosyndykat

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze które prowadzi oficjalne śledztwo w sprawie (kolejnych) wybuchów amunicji w „arsenale wojskowym” w Bałkleji w obwodzie charkowskim poinformowało że doszło do nich w skutek „nieprzestrzeganiem przepisów bezpieczeństwa” przez ukraińskich wojskowych zajmujacych sie „utylizacją amunicji”;
  https://strana.ua/news/235742-hlavnaja-versija-hibeli-soldat-vo-vremja-vzryvov-v-balaklee-pochemu-pohibli-voennye.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. „Wydalona” z frakcji parlamentarnej proprezydenckiego ugrupowania „Sługa Narodu” Anna Skorochod, udzieliła wywiadu w należącym do Poroszenki kanale TV ‚Priamoj”, podczas którego powiedział m.in że z frakcji „Sługi Narodu” chce odejść jeszcze 11 deputowanych oraz że wraz z nimi chce stworzyć w Radzie Najwyższej Ukrainy osobną grupę deputowanych;
  http://www.dsnews.ua/politics/skorohod-uveryaet-chto-skoro-iz-slugi-naroda-vyydut-eshche-26112019093700

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Kilka dni temu pojawiła się informacja z ukraińskich mediów, że Prezydent Zeleński zapowiedział ratowanie ukraińskiego górnictwa. Tymczasem dzisiaj czytam na portalu branżowym, ze kopalnie na Ukrainie bedą likwidowane.

  Od rozpoczęcia konfliktu na wschodzie Ukrainy sektor węglowy przeżywa kryzys, dlatego rząd zapowiada zamknięcie państwowych kopalń. Pracę może stracić ponad 30 tys. górników.
  https://www.euractiv.pl/section/polityka-zagraniczna-ue/news/ukraina-odejdzie-od-wegla/
  Komentarz: Prezydent Ukrainy mówi jedno, myśli drugie, a robi jeszcze co innego 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 13. I zdrada z Polski
  Projekt budowy bloków nr 4 i 5 Elektrowni Jądrowej Chmielnicki w ramach projektu Mostu Energetycznego Ukraina-Unia Europejska nie jest realizowany ze względu na brak zapotrzebowania na energię z atomu wśród europejskich odbiorców, w tym z Polski – stwierdził Ołeksij Orzeł, ukraiński minister energetyki i ochrony środowiska.
  https://biznesalert.pl/ukraina-polska-chmielnicki-most-energetyczny-atom-energetyka/

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Dwa kutry patrolowe, które Ukraina otrzymała w ramach pomocy wojskowej z USA zostaną zmodernizowane i dozbrojone.
  „Do końca 2019 roku możliwości bojowe kutrów typu „Island” znacząco wzrosną w związku z ich planowanym dozbrojeniem – na ich pokładach będą umieszczone karabiny maszynowe o kalibrze 12,7mm. A w następnym roku otrzymają one automatyczne armaty z systemami celowania i kompleksy walki radioelektronicznej” – powiedział kierownik Zarządu ds. Budowy Okrętów dowództwa Sił Morskich Ukrainy, kpt. Wasyl Radczuk.
  http://www.polukr.net/blog/2019/11/kutry-otrzymane-przez-ukraine-z-usa-dostana-dozbrojone/

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Kolejne „njusy” o deputowanym Rady Najwyższej Ukrainy z frakcji „Sługa Narodu” Iwanisowie skazanym za gwałt na nieletniej. Okazuje sie ze w CV wpisał sobie posiadanie dyplomów uczelni wyższych których w rzeczywistosci nie ukończył;
  https://strana.ua/news/235790-roman-ivanisov-ne-zakanchival-ni-odin-iz-universitetov-ukazannykh-v-eho-biohrafii.html
  Dodatkowo były deputowany RN i również były „bliksi wpsółpracownik” Ołęha Laszki z Partii Radykalnej Ihor Mosijczuk poinformował o tym że inny deputowany z frakcji „Sługa narodu” został skazany przez sąd na dwa lata pozbawienia wolności, w zawieszeniu na jeden rok, za pobicie…
  https://strana.ua/news/235666-andrej-bohdanets-byl-osuzhden-v-2015-m-mosijchuk.html

  Polubione przez 4 ludzi

 16. Tymczasem ukraiński ‚reżyser” Ołeh Sencow przedstawiany na Zachodzie jako „gołąbek pokoju” podczas swojego „występu” na posiedzeniu trzech komisji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, w zwiazku z przyznaniem mu Nagrody im. Sacharowa, domagał się by Ukrainie „zwrócono jej broń jądrową’…
  https://www.unian.net/politics/10768955-sencov-raz-u-nas-zabrali-krym-nuzhno-vernut-nashu-yadernuyu-bombu.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.