Wojna domowa na Ukrainie 30.11.2019r.- 1634 dzień od nowego rozejmu.


Wczoraj (29 listopada) w Wilnie miało miejsce dwunaste posiedzenie Rady Prezydentów Ukrainy i Republiki Litewskiej, pod przewodnictwem Wołodymyra Zełenskiego i Gitanasa Nausėdy.

Podczas dwunastego posiedzenia Rady Prezydentów Ukrainy i Republiki Litewskiej, rozmawiano na temat pogłębienia współpracy dwustronnej, wsparcia integracji euroatlantyckiej Ukrainy i wyzwolenia Donbasu.

Zełenski podziękował stronie litewskiej za udzielenie Ukrainie praktycznej pomocy, w szczególności w rehabilitacji medycznej rannych żołnierzy ukraińskich. Już ponad 270 żołnierzy zostało poddanych rehabilitacji. Jest to najwyższy wskaźnik wśród krajów świata w zapewnianiu państwowej specjalistycznej rehabilitacji medycznej ukraińskiemu wojsku.

„Dziękujemy również za ożywienie społeczne Donbasu. W szczególności na projekt wyposażenia awdiejewskiej szkoły o wartości 1 miliona euro. Dziękuję za wsparcie.”– powiedział ukraiński prezydent.

Z kolei minister infrastruktury Ukrainy Władysław Kriklij wspomniał o odbudowie mostu nad rzeką Sewerskij Donieck w pobliżu Stanicy Ługańskiej, dzięki któremu lokalni mieszkańcy przekraczają linię rozgraniczającą. „Musimy budować nie ściany między ludźmi, ale mosty”– powiedział Kriklij wspierając się cytatem z utwory „The Wall” zespołu Pink Floyd.

Według Władysława Kriklij, budżet państwa na przyszły rok obejmuje rekordową kwotę prawie 2 miliardów hrywien na finansowanie projektów infrastrukturalnych w Donbasie, spodziewany jest także udział finansowy partnerów międzynarodowych w realizacji tego śmiałego przedsięwzięcia.

Omówiono także wyzwania w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego i odpowiedź wobec wrogiej propagandy.

Ponadto chodziło o przystąpienie Ukrainy do programu zwiększonych szans NATO.

Strona litewska pochwaliła władze Ukrainy za wdrożenie reform.

Minister rozwoju gospodarczego, handlu i rolnictwa Ukrainy Timofej Milowanow w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na to, że w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku wzajemna wymiana handlowa pomiędzy Ukrainą a Litwą wzrosła o 37,1% i osiągnął 1,5 mld USD. Zaś eksport na Litwę wzrósł o jedną czwartą, a import litewskich towarów na Ukrainę wzrósł o 42,1% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Rosną nie tylko ogólne wolumeny handlu dwustronnego. Rozszerza się także asortyment towarów we wzajemnych dostawach.

Według Timofieja Milowanowa współpraca inwestycyjna wyraźnie się zintensyfikowała: czwarty rok z rzędu wolumen inwestycji litewskich w ukraińskiej gospodarce znacznie wzrósł.

„Do tej pory Litwa zainwestowała 182 mln USD w ukraińską gospodarkę, a zaledwie w dziewięć miesięcy tego roku wzrost wyniósł 32 mln USD, czyli ponad 20% całości”– podkreślił Milowanow.

Szef Ministerstwa Gospodarki zauważył, że dalszy rozwój stosunków gospodarczych między państwami zależy bezpośrednio od współpracy ukraińskiego i litewskiego biznesu. Dlatego tak ważne jest Ukraińsko-Litewskie Forum Gospodarcze, które odbyło się 27 listopada w ramach oficjalnej wizyty prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego w Republice Litewskiej.

Czyżby usiłowano odtworzyć koncepcję Wielkiego Księstwa Litewskiego? Przeszkadza tylko w tym Białoruś, która stanęła mocno w poprzek drogi 🙂

Jak widać na odgrzewaniu nieświeżych kotletów można coś jeszcze ugrać. Przynajmniej w wymiarze propagandowym.

W dniu wczorajszym miało miejsce jeszcze jedno znamienne wydarzenie.

Otóż, szef DRL- Denis Puszylin podpisał wczoraj ustawę o granicy państwowej Donieckiej Republiki Ludowej, którą jest od południowego-wschodu granica z Rosją, w jej północno-wschodniej części granica z obwodem Ługańskiej Republiki Ludowej i w pozostałej części granica obwodu donieckiego sprzed maja 2014 roku.

Uznano także, że obecne granice, to granica z Rosją, ŁRL i czasowa linia rozgraniczenia.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/36/Donetsk_regions.svg

(By Катерина Ткачова (uk:Користувач:Kaha) – Praca własna)

Puszilin komentując fakt przyjęcia ustawy o granicach DRL powiedział, że:

„Prosiłbym aby nie doszukiwano się w tym jakiś sekretnych znaczeń. To tylko zaplanowane działanie legislacyjne. Do tego momentu prawo graniczne było regulowane dekretem szefa (DRL- dopisek mój). Teraz istnieją pewne luki w pracy służb celnych i granicznych. Dlatego, aby wszystko podlegało regulacji na poziomie regulaminu, wymagane było prawo. Nie powiedziałbym, że jest to nowe prawo lub mówi o czymś nowym.”

Dalej wyjaśnił, że:

„Zgodnie z naszą konstytucją terytorium DRL określa się jako całe terytorium byłego regionu donieckiego. Jest to powrót do sytuacji sprzed 2014 roku i nic się nie zmieniło. Dlaczego nie jest to sprzeczne z Mińskiem-2: linia rozgraniczenia jest wskazana w ustawie, ponieważ, niestety, konflikt jeszcze się nie skończył, ale referendum do którego dojdzie kiedyś obejmie całe terytorium obwodu donieckiego. Prawo jest absolutnie logiczne i potrzebujemy go do użytku wewnętrznego.”

Jak widać, jest to ruch na przód, przewidujący, że jednak faktycznie wojna się zakończy i dojdzie wreszcie do etapu kiedy trzeba będzie decydować o organizacji referendum na temat autonomii Donbasu. Oczywiście możliwe jest i taki rozwój wypadków, że do takiego referendum nigdy nie dojdzie, co jednak nie jest wytłumaczeniem tego, że władze DRL nie będą do tego odpowiednio pod względem prawa przygotowane.

Po prostu, sytuacja w odniesieniu do tego, co objąć ma ewentualna zmiana w ukraińskiej Konstytucji nadająca specjalny status dla Donbasu. A więc, nie tylko te tereny które znajdują się pod kontrolą administracyjną separatystów, ale cały region.

https://www.president.gov.ua/ru/news/pid-chas-dvanadcyatogo-zasidannya-radi-prezidentiv-ukrayini-58625,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Obw%C3%B3d_doniecki.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 16:45 a 21:45, przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (6 min) i moździerza kaliber 82 mm (5 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (8 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (34 granatów), SPG-9 (3 granaty) i RPG-7 (10 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (5 ostrzałów), łącznie 7 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ukraińscy żołnierze ostrzeliwali następujące punkty frontu: rejon Gorłówki (południową część Zajcewa oraz Dolomitnoje) okolice Doniecka (Starmichajłowka) oraz południowy odcinek frontu (Jasnoje, Sachankę i Komiternowo).

Łącznie na skutek ukraińskich ostrzałów, na terytorium DRL spadło 65 pocisków (wobec 45 w doniesieniu do dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie jednego domu w miejscowości Zajcewo przy ulicy Jesienina nr. 34.

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, z kierunku stanowisk bojowych ukraińskiej 59 brygady Operacji Połączonych Sił, o godzinie 20:25 przeprowadzono przy użyciu przeciwpancernego granatnika SPG-9 (7 granatów) ostrzał okolic wsi Łogwinowo. Tym samym zostały tam 1 raz naruszone warunki rozejmu.

Ostrzał ten nie spowodował szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

9 min.

„Зведення станом на 07:00 30 листопада 2019 року.

29 листопада збройні формування Російської Федерації 7 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції Об’єднаних сил із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 82 мм, а також гранатометів різних систем та стрілецької зброї, з великокаліберними кулеметами включно.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” російські окупаційні війська здійснили 2 обстріли:
неподалік Кримського – з підствольних гранатометів та стрілецької зброї, з великокаліберними кулеметами включно;
поблизу Луганського – з РПГ, станкових протитанкових і автоматичних гранатометів та великокаліберних кулеметів.
5 ворожих обстрілів зафіксовано в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання ” СХІД”:
двічі неподалік Водяного – з мінометів калібру 82 мм та великокаліберних кулеметів;
біля Широкиного – з ручних протитанкових гранатометів і великокаліберних кулеметів;
поблизу Старогнатівки – зі стрілецької зброї;
неподалік Новотроїцького – з ручних протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів.
Вчора, 29 листопада, внаслідок обстрілів загинув один військовослужбовець зі складу Об’єднаних сил.
З початку цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли. Втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

27 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 30.11.2019r.- 1634 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie „gazowym”. Dyrektor ukraińskiego koncernu „Naftohaz” Witrenko zaczął już publicznie opowiadać o tym ze jego koncern gotów jest zrezygnować ze wszystkich roszczeń wobec rosyjskiego „Gazpromu” (na sume ponad 12 mld dolarów) w zamian za „kompensację” w surowcu (tzn. gazie) na sume ponad 2,5 mld dolarów)…
  https://ukraina.ru/news/20191130/1025869709.html
  Ps. Zima blisko, a wyrok sądu apelacyjnego w Svea, w sprawie arbitrażu sztokholmskiego, najwczesniej na wiosnę przyszłego roku…

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Odnośnie „wstępniaka”, czyli potwierdzeniu przez parlament DRL INTEGRALNOSCI TERYTORIALNEJ REPUBLIKI tzn. przynależnosci do niej reszty obwodu donieckiego znajdującego sie obecnie pod kontrola Kijowa, ukrainski portal „Strana.ua” z krótkim podsumowaniem;
  https://strana.ua/news/236370-dnr-rasshirila-hranitsy-na-vsju-donetskuju-oblast-chto-eto-znachit.html
  Plus przewodniczący Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej Wiaczesław Wołodin przestrzegł władze w Kijowie przed kontynuacją „polityki uciskania mniejszosci na Ukrainie” (czyli m.in narzucanie „ukrainizacji” i promowanie ukrainskiego nacjonalizmu) która może doprowadzić do odłaczania się od tego państwa kolejnych jego obwodów;
  https://tass.ru/politika/7233635

  Polubione przez 5 ludzi

 3. RYKOSZET zza Oceanu 🙂 czyli szef ukraińskiego Komitetu Antymonopolowego alarmuje że USA moga „rozszerzyć” antyrosyjskie sankcje na..ukraiński koncern ‚Ukroboronprom” oraz ukraińskie banki państwowe z powodu ich „kontaktów handlowych” z firmami chińskimi które to firmy z kolei mają „kontakty handlowe” z firmami rosyjskimi;
  https://nv.ua/biz/markets/ukroboronprom-i-motor-sich-v-amku-dopuskayut-vozmozhnost-sankciy-ssha-novosti-ukrainy-50056475.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Ukraińska codziennosć. W nocy w Kijowie wysadzono, kolejny już w niewielkim odstepie czasu na Ukrainie, bankomat;
  https://kiev.informator.ua/2019/11/30/v-kieve-na-rusanovke-vzorvali-i-ograbili-otdelenie-oshhadbanka-ulitsu-usypalo-dengami/
  I „tradycyjnie” już w obwodzie czerniowieckim wykryto nielegalną kopalnię piasku. zanim ja zamknięto zdołano z niej wywieźć i sprzedać surowca za prawie 90 mln hrywien;
  https://strana.ua/news/236476-na-bukovine-nelehalnye-dobytchiki-peska-navredili-hosudarstvu-pochti-na-90-millionov.html
  Ukromedia wyjasniają sprawę dozorcy jednego ze szkół w Czerniowcach, który popełnił w niej samobójstwo wieszajac sie. powodem desperackiego czynu mężczyzny miało być jego zadłużenie za gaz;
  https://strana.ua/news/236491-v-chernovtsakh-dvornik-povesilsja-v-shkole-iz-za-dolha-za-kommunalku.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. GenSek NATO Stoltenberg ogłasza „głównym wrogiem sojuszu” Rosję;
  https://strana.ua/news/236523-hlavnyj-vrah-nato-jens-stoltenberh-ukazal-na-rossiju.html
  A tymczasem w samym sojuszu trwa w najlepsze „rozróba” pomiędzy dwójką jego członków tzn. Francją i Turcją. W zwiazku z wypowiedzią „sułtana” Erdogana o tym by francuski „Makaron” poszedł do „lekarza od głowy”, do MSZ Francji „na dywanik” wezwano Ambasadora Turcji;
  https://ria.ru/20191129/1561764143.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. UCRONARCOS. Na Zakarpaciu zatrzymano ciężarówkę która do UE próbowano przemycić prawie 400 kg heroiny;
  https://korrespondent.net/ukraine/4166465-na-zakarpate-yzialy-pochty-400-kh-heroyna
  Z kolei w Zaporożu podczas próby odebrania przesyłki z narkotykami zatrzymano kapłana Ukraińskiej cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego;
  https://korrespondent.net/city/zaporozhye/4166390-v-zaporozhe-zaderzhaly-sviaschennyka-s-narkotykamy-smy

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Tymczasem amerykański CNN poinformował że obecne władze Ukrainy chcą udzielić wsparcia Prezydentowi USA m.in w sprawie prowadzonej przeciwko niemu procedurze „impeachmentu” przeprowadzając korzystne dla niego „dochodzenia”. CNN miało uzyskac takie informacje od „anonimowych ukraińskich urzędników”, Ambasada Ukrainy w USA odmówiął komentarzy w tej sprawie;
  https://glavcom.ua/world/observe/ukrajina-mozhe-ogolositi-pro-pochatok-politichno-vigidnih-dlja-trampa-rozsliduvan-cnn-643508.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Tymczasem jeden z „dowódców” tzw. Ukraińskiej Armii Ochotniczej (banda działajaca w tzw. strefie OZS której „hersztem” jest były „lider” banderowskiego ‚Prawego Sektora” Dmytro Jarosz) w swoim występie w programie „live” w ukromediach przyznał że za zabójstwa „czołowych przywódców separatystów” (m.in „Giwiego”, ‚Motoroli” oraz Zacharczenki) odpowiedzialna jest „ukrobezpieka” (SBU)…
  >https://twitter.com/dnrpress/status/1200743810424352768

  Polubione przez 3 ludzi

 9. „Ukraiński internet” o ostatnich „wystepach” prezydenta Ukrainy „Pinokia” Zelenskiego, który publicznie rugał urzędników za to ze „sabotują” jego przedwyborcze obietnice o zniżeniu opłat za media dla ‚zwykłych” Ukraińców. Ukraińscy internauci podsumowali to krótko, „SPADŁO MU POPARCIE WIĘC ZACZĄŁ ZNOWU OBIECYWAĆ OBNIŻENIE OPŁAT”…
  https://strana.ua/news/236542-reaktsija-sotssetej-na-soveshchanie-u-zelenskoho-po-povodu-tarifov-na-teplo-i-vodu.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.