Wojna domowa na Ukrainie 01.12.2019r.- 1635 dzień od nowego rozejmu.


W przeddzień obchodzonego na Ukrainie Dnia Święta Pracowników Prokuratury- w piątek 29 listopada, prezydent Wołodymyr Zełenski zwrócił uwagę na to, że po raz pierwszy od odzyskania niepodległości rozpoczęła się prawdziwa reforma prokuratury.

Dlaczego on tak uważa, naprawdę ciężko dociec, no ale oddajmy Zełenskiemu głos- może czegoś bliższego dowiemy się w tym temacie?

A więc, jak wyjaśnił ukraiński prezydent, w wyniku „reformy” ukraińskiej prokuratury, rozpocznie się ponowna certyfikacja prokuratorów w wyniku czego Ukraina otrzyma sprawiedliwą, zorientowaną na społeczność prokuraturę, która będzie przykładem dla innych organów ścigania.

Przemawiając w Prokuraturze Generalnej Ukrainy, Zełenski zwrócił uwagę na to, że ​​do dziś słowo „prokurator” na Ukrainie było kojarzone nie z rządami prawa i prawodawstwa, ale z drogimi samochodami, willami, jachtami i biżuterią.

W związku z czym Zełenski oświadczył, że obecnie „strategicznym zadaniem prokuratora generalnego i jego zespołu jest zmiana tego raz na zawsze”. Następnie dodał, że jest pewien tego, że można tego dokonać.

„Ten proces już się rozpoczął. Moim osobistym zdaniem, po raz pierwszy od odzyskania niepodległości, nie jest to imitacja reform, ale naprawdę realne zmiany, które wpływają na wszystkie poziomy prokuratury”-oświadczył ukraiński prezydent.

Wołodymyr Zełenski zwrócił też uwagę na fakt, , że prokuratorzy przeszli już dwa etapy certyfikacji i potwierdzili swoje umiejętności zawodowe.

„Szczerze życzę każdemu z was odpowiedniego przejścia ostatniego etapu certyfikacji i udowodnienia uczciwości, kompetencji zawodowych i etyki. I wtedy Ukraina otrzyma w końcu sprawiedliwą, zorientowaną na społeczeństwo prokuraturę, która będzie przykładem dla wszystkich innych organów ścigania”– podkreślił prezydent.

Zełenski określił proces walki z korupcją kolejnym priorytetem w pracy prokuratorów:

„Każdy skorumpowany urzędnik musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności, bez względu na nazwisko, stanowisko i zakres działalności. Bądźcie pewni, że jako prezydent Ukrainy jestem waszym sprzymierzeńcem w tej trudnej walce”.

Pozdrawiając pracowników prokuratury w związku z ich świętem, prezydent Zełenski dodał, że wciąż mają przed sobą dużo ciężkiej, odpowiedzialnej pracy i dlatego życzy prokuratorom „siły, woli i niezłomnego charakteru”.

Z kolei Prokurator Generalny Ukrainy Rusłan Riaboszapka zwrócił uwagę na fakt, że obecnie rośnie poziom zaufania do prokuratury.

„Ale wierzę, że w najbliższej przyszłości, być może za rok, będziemy mogli pochwalić się przed całym narodem ukraińskim zupełnie inną prokuraturą i zupełnie innymi prokuratorami, ludźmi o nowych wartościach”– podsumował Prokurator Generalny.

Przypomnę, że dokładnie to samo obiecywano w czasach poprzedniego prezydenta, kiedy to Prokurator Generalny, Jurij Łucenko obiecywał, że podległa mu prokuratura będzie kontrolować najbogatszych polityków i urzędników. Jednocześnie tenże sam Łucenko nie dostrzegał faktu wielokrotnego łamania prawa przez prezydenta Poroszenkę, któremu dopiero teraz postawiono wiele zarzutów. Oczywiście, też nie ma pewności, czy nie są to działania odwetowe Kołomojskiego w zemście za pozbawienie go własności „PrivatBanku”.

Dodam jeszcze, że kilka miesięcy temu amerykański przedsiębiorca ukraińskiego pochodzenia, miliarder Sam Kislin w wywiadzie dla ukraińskiej gazety „Strana.ua” powiedział, że Petro Poroszenko zdefraudował i następnie wyprowadził nielegalnie z Ukrainy co najmniej osiem miliardów dolarów w ciągu pięciu lat swojej prezydentury.

Kisilin ujawniła także, że w USA przeciwko byłemu przywódcy Ukrainy wszczęto kilka spraw karnych, z których jedna dotyczy możliwego wycofania za granicę funduszy transzowych MFW dla Kijowa w wysokości miliarda dolarów. Według niego, z polecenia Poroszenki, pieniądze te mogły zostać przeznaczone na inne cele:

„Zostały one wycofane w formie refinansowania dla banków komercyjnych, a następnie rozeszły się po kieszeniach”.

Po przegranych przez Poroszenkę wyborach prezydenckich, Biuro Śledcze Ukrainy wszczęło przeciwko niemu jedenaście spraw, w trzech z nich były prezydent ma status świadka. Wcześniej Prokurator Generalny Ukrainy Jurij Łucenko powiedział, że Poroszenko jest świadkiem we wszystkich sprawach karnych, w których pojawia się jego nazwisko.

W maju Państwowe Biuro Śledcze Ukrainy oskarżyło byłego prezydenta o zalegalizowanie dochodów z przestępstwa w wysokości 300 mln dolarów przy sprzedaży zakładu „Kuźnia na Rybalskim”. Ponadto adwokat Andrij Portnow złożył wniosek w sprawie prania pieniędzy i uchylania się od płacenia podatków przez byłego prezydenta. Prawnik zamierza domagać się aresztowania majątku byłego prezydenta. Poroszenko jest również świadkiem w sprawie karnej o śmierć ludzi podczas Euromajdanu.

Tak za jego czasów, i jego protegowanego na stanowisku Prokuratora Generalnego, Jurija Łucenki wyglądała ta walka z korupcją i przestępczością.

Czy jest szansa, że za Zełenskiego coś się na korzyść zmieni?

Sądzę, że nie ma na to żadnych szans, dokąd tam wpływy mają oligarchowie, którzy są główną przyczyną całego zła.

https://www.president.gov.ua/ru/news/prezident-kozhen-korupcioner-maye-vidpovisti-pered-zakonom-n-58673,

https://www.euractiv.pl/section/wschod-europy/news/ukraincy-skontroluja-bogatych-politykow/,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jurij_%C5%81ucenko,

https://wyborcza.pl/1,75399,11247119,Lucenko___minister_o_czystych_rekach.html,

https://www.rp.pl/Polityka/191029963-Ukraina-Kijow-zamyka-i-rozlicza.html,

https://strana.ua/articles/interview/217322-biznesmen-sem-kislin-priekhal-v-ukrainu-i-hotov-dat-pokazanija-protiv-petra-poroshenko.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 06:05 a 22:15, przy użyciu: granatników SPG-9 (5 granatów) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej i snajperskiej (łącznie 12 ostrzałów), 7 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były następujące punkty frontu: rejon Gorłówki (Gołmowskij i Dolomitnoje), w okolicach Doniecka (Aleksandrowka, Signalnoje i Staromichajłowka) oraz na południowym odcinku frontu ostrzeliwano okolice wsi Sachanki.

Łącznie na ostrzeliwane wczoraj terytorium DRL spadło 5 pocisków (wobec 65 w odniesieniu do dnia poprzedniego), ale nie czyniąc przy tym żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 1 грудня 2019 року.

30 листопада збройні формування Російської Федерації 4 рази порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції Об’єднаних сил із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 82 мм, а також ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” російські окупаційні війська з великокаліберних кулеметів вели вогонь неподалік Новолуганського.
3 ворожих обстріли зафіксовано в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання ” СХІД”:
неподалік Водяного – з мінометів калібру 82 мм;
біля Красногорівки – з ручних протитанкових гранатометів і великокаліберних кулеметів;
поблизу Старогнатівки – зі стрілецької зброї.
Вчора, 30 листопада, внаслідок обстрілів втрат серед військовослужбовців зі складу Об’єднаних сил не було.
З початку цієї доби один обстріл, з ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї, російські окупаційні війська здійснили у районі Новолуганського. Втрат з нашого боку немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

41 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 01.12.2019r.- 1635 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraina „państwo cyrkami stojace” 🙂 Skandal w radzie Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy którą jeden z jej członków „weteran ATO” generał Serhij Krywonos nazwał…CYRKIEM dodając takze że został z rady usunięty. Z kolei w oficjalnym komunikacie wydanym własnie przez rade pojawiła sie informacja ze Krywonos w dalszym ciagu jest jej członkiem…
  https://inforesist.org/v-snbo-otreagirovali-na-skandalnoe-zayavlenie-generala-krivonosa/

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Tymczasem ‚Ruch Oporu przeciwko Kapitulacji” (tzn wypełnieniu przez Kijów porozumień mińskich) złozony z „ukropatriotów” i POROCHOBOTÓW, ogłosił „stojacy protest przed siedzibą Prezydenta Ukrainy” który ma trwać aż do czasu zakończenia spotkania w tzw. formacie normańskim w Paryżu;
  https://strana.ua/news/236605-normandskaja-vstrecha-2019-radikaly-hotovjat-aktsiju-protesta-nakanune-sammita.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. I kolejne „jęki Ukrainca” na to w jakim stanie podróżuje się ukraińskimi kolejami. Tym razem ukraiński internauta nazwał „brudnym chlewem” wagon pierwszej klasy w pociągu ‚Intercity” kursujacym na trasie Kijów – Charków;
  https://replyua.net/blog/180965-gryaznyy-obodrannyy-hlev-bloger-prishel-v-uzhas-ot-poezda-kiev-harkov.html
  >https://www.facebook.com/photo.php?fbid=3106909995990610&set=a.651467231534911&type=3&theater

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Była ukraińska wiceminister spraw zagranicznych Ukrany Ołena Zerkał o kolejnej ‚zdradzie” (ewentualnie „kapitulacji’) obecnych władz w Kijowie, czyli wypuszczeniu na wolność „separatysty” Cemacha, co miało spowodować że Holandia „zaintersowała się” tym dlaczego Ukrainy nie zamknęła przestrzeni powietrznej na Donbasem latem 2014 roku;
  https://replyua.net/news/180937-zerkal-rasskazala-na-kakoy-shag-poshli-niderlandy-posle-vydachi-rossii-cemaha.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Nie ma ostatnio dnia bez jakieś „zdrady” (ewentualnie „kapitulacji”). Tym razem doszło do niej na odbywajacym się w Polsce koncercie białoruskiego wokalisty Maksa Korży…
  https://strana.ua/news/236636-maks-korzh-na-kontserte-belorusskoho-pevtsa-sfotkali-vljublennykh-pod-flahami-ukrainy-i-rossii.html
  Na razie w internecie już na taka „haniebna zdradę” zareagowali jak zawsze czujni „ukropatrioci”;
  https://replyua.net/blog/181025-v-seti-razgorelsya-skandal-iz-za-rossiyskogo-flaga-v-varshave-veteran-ato-soobschil-o-krike-dushi.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Ukromedia o „komunalnym upadku” na Ukrainie, czyli od tygodnia ogrzewania nie maja mieszkańcy miasta Switłowodsk w obwodzie kirowohradzkim, gdzie praktycznie rozpadła sie sieć ciepłownicza;
  https://strana.ua/news/236631-v-svedtlovodske-k-nachalu-zimy-ne-ustraneny-posledstvija-proryvov-teplotrassy-.html
  Ogrzewania nie maja takze mieszkańcy dwóch miejscowości w obwodzie lwowskim, Nowego Razdołu i Nowojaworowsku gdzie również ‚popękała” sieć ciepłownicza;
  https://strana.ua/news/236662-bez-tepla-na-lvovshchine-ostajutsja-tysjachi-zhitelej.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Wiadomości tego typu będą się pojawiać coraz częściej. Cala siec ciepłownicza pamięta czasy ZSRR jak podawano już jakiś czas temu na naprawę sieci wodociągowych potrzeba 20 Mld $. Systemy ciepłownicze też nie są w lepszym stanie tak jak i sieci przesyłowe itd itp. Najgorsze w tym wszystkim, ze za 10 lat trzeba będzie zacząć zamykać pierwsze elektrownie atomowe (odpowiadają za 50% produkcji elektrycznej na Ukrainie).

   Polubione przez 4 ludzi

 7. OT dla zainteresowanych, czyli o związkach Izraela z Kurdami tzn. wykorzystaniu ich jako „czynnika destabilizujacego” zamieszkiwane przez nich państwa arabskie oraz Turcję, co prowadzi do ich osłabienia, a przez to nie są w stanie przeciwstawiac się Izraelowi;
  https://insidearabia.com/israels-pkk-ypg-kurdish-connections/
  Plus o przejmowaniu kontroli nad tureckim przemysłem obronnym przez „sułtana” Erdogana i jego „otoczenie”;
  https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2019/11/turkey-rivalry-in-turkish-defense-industry-escalates.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Ukraińska codzienność. W centrum Kijowa „rozstrzelano” samochód Range Rover należacy do pochodzącego z Doniecka (tam zaczynał swoją karierę jeszcze w latach 90 – tych XX wieku) biznesmena i deputowanego administracji obwodowej w Kijowie (z frakcji ‚Blok Poroszenki”) Wiaczesława Sobolewa. W wyniku ostrzału śmierć poniósł jadący w samochodzie 3 – letni synek Sobolewa;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4166695-v-kyeve-soversheno-pokushenye-na-deputata-smy
  https://strana.ua/news/236736-vjacheslav-sobolev-eho-rebenka-ubili-v-kieve-1-dekabrja-chto-izvestno-o-biznesmene.html
  Co ciekawe należącą do Sobolewa siec marketów prowadzi działalność takze na „terytoriach okupowanych” (czyli w republikach Donbasu) co wywoływało „protesty i demonstracje” (w domyśle „ukropatriotów”) przeciwko biznesmenowi;
  https://kiev.informator.ua/2019/12/01/v-kieve-obstrelyali-range-rover-i-ubili-3-letnego-rebenka-deputata-soboleva/

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.