Wojna domowa na Ukrainie 02.12.2019r.- 1636 dzień od nowego rozejmu.


Zgodnie z półoficjalnymi oświadczeniami strony rosyjskiej, projekt wspólnego dokumentu po spotkaniu szefów państw w „formacie normańskim” 9 grudnia w Paryżu został już uzgodniony.

Projekt dokumentu, który zostanie za tydzień podpisany w Paryżu jest zgodny w każdym calu z protokołami podpisanymi w Mińsku we wrześniu 2014 i w lutym 2015 roku i zostanie podpisany z wolą Kremla w celu powstrzymania Kijowa od zamiaru zmiany tych umów.

Moskwa postrzega szczyt paryski jako kontynuację wdrażania porozumień mińskich, co określi jego przebieg i wyniki.

Deklarowanym celem ukraińskiego prezydenta, jaki chce osiągnąć w Paryżu, to zakończenie „wojny z Rosją” i nie dopuszczenie do wypełnienia porozumień z Mińska oraz zakończyć toczącą się w Donbasie wojnę na „proukraińskich warunkach”, to znaczy z wdrożeniem wartości Bandery i Szuchewycza w Donbasie. Co więcej, najwyraźniej będzie domagać się uznania przez Rosję tych „proukraińskich wartości” w celu normalizacji stosunków pomiędzy dwoma krajami.

Można wobec powyższego przyjąć, że Zełenski nie podpisze uzgodnionego już dokumentu po wynikach spotkania w Paryżu. Albo też będzie usiłował wprowadź do niego takie poprawki, które porozumienie przekreślą, pomimo faktu, że nie można wprowadzić żadnych poprawek do uzgodnionego dokumentu. Taki precedens już istnieje: Zełenski nie podpisał dokumentu uzgodnionego już z patriarchą Bartłomiejem podczas osobistego spotkania w Stambule.

To będzie oczywiście skandal na skalę międzynarodową i kompromitacja Zełenskiego jako prezydenta Ukrainy i samej Ukrainy.

Jeśli zaś, Zełenski podpisze „dokument podyktowany przez Moskwę”, to po powrocie do Kijowa zastanie już obiecane stosy „płonących opon”. Nacjonaliści wszystkich odcieni ogłoszą go zdrajcą, który poddał się Putinowi. Uznają go także jako „przyjaciela Rosji”, jak to zrobiono wcześniej wobec Janukowycza.

Przewidując już taki rozwój sytuacji , Zełenski wraz ze swoim ministrem spraw zagranicznych Priestajko złożyli zawczasu oświadczenia o tym, z czym jadą do Paryża. Według ich wersji domagają się poddania się republik Donbasu, określania ich obrońców mianem „żołnierzy” i jednocześnie będą usiłowali, aby Rosja całkowicie odstąpiła z porozumień mińskich. W tej skrzywionej optyce Zełenski, przynajmniej oficjalnie, widzi „koniec wojny”, całkowicie opierając się i wzorując na narracji swego poprzednika na stanowisku prezydenta Petra Poroszenki oraz najbardziej radykalnych ukraińskich nacjonalistycznych liderów.

Najprawdopodobniej więc nadzieja na wdrożenie porozumień z Mińska umrze na szczycie w Paryżu 9 grudnia. Wydaje się, że w tym celu ekipa Zełenskiego przygotowuje propagandowy grunt, aby położyć kres porozumieniom z Mińska. Chodzi o to, że Zełenski nie jest w stanie kontynuować wdrażania porozumień mińskich, nawet gdyby chciał, bo aby to osiągnąć zmuszony by był niszczyć „partię wojny” i jej bojowników na ulicach Kijowa.

Tak więc paryski szczyt Zełenskiego jest dla niego okazją do odmowy przyjęcia porozumień z Mińska, uzasadniając to tym, że on zrobił wszystko, co mógł, aby je wypełnić, ale uniemożliwiono mu to. Tak więc, jedyną możliwą korzyścią z tego szczytu w sprawie donbaskich republik będzie kontynuacja wycofywania ukraińskich wojsk Operacji Połączonych Sił z rejonu linii rozgraniczenia w Donbasie.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Protok%C3%B3%C5%82_mi%C5%84ski,

https://en.wikipedia.org/wiki/Minsk_Protocol,

https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2015-02-12/minsk-2-kruchy-rozejm-zamiast-trwalego-pokoju.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały pomiędzy godziną; 08:46 a 21:10, przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (4 miny), opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (8 wystrzałów) oraz granatników SPG-9 (14 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (4 ostrzały), 8 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał przez ukraińskich żołnierzy prowadzony był w następujących punktach frontu: w okolicach Gorłówki (Dolomitnoje i Zajcewo), na obrzeżach i w okolicach Doniecka (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja oraz Spartakus i Aleksandrowka), a także na południowym odcinku frontu (Leninskoje i Ługańskoje).

Łącznie w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 26 pocisków (wobec 5 w odniesieniu do dnia poprzedniego), nie powodując przy tym żadnych strat i szkód.

Poza tym, jak donosi dowództwo sił zbrojnych DRL, w dniu 31 listopada, w wyniku ostrzału snajperskiego prowadzonego z pozycji ukraińskiego pułku MSW „Azov”, został ciężko ranny jeden żołnierz DRL. Przy próbie ewakuacji rannego, zostało rannych kolejnych dwóch żołnierzy DRL. W efekcie na skutek odniesionych ran, dwóch z nich zmarło.

W odpowiedzi na to, Milicja Ludowa DRL przeprowadziła ostrzał odwetowy pozycji pułku „Azov”, co doprowadziło trwałego wyeliminowania 3 ukraińskich żołnierzy oraz dwóch kolejnych zostało poważnie rannych.

Sobotnia prowokacja snajperów z ukraińskiego pułku MSW „Azov” miała na celu eskalację działań zbrojnych i była skierowana przeciwko podejmowanym przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego działaniom pokojowym oraz stanowi sabotaż wobec zbliżającego się szczytu państw formatu normańskiego.

Wynik 5:3 na korzyść Opołczeńców.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

2 min.

„Зведення станом на 07:00 02 грудня 2019 року.

1 грудня збройні формування Російської Федерації 7 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції Об’єднаних сил із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 82 мм, а також гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” російські окупаційні війська здійснили 2 обстріли:
поблизу Новолуганського – з ручних протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів;
біля Зайцевого – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.
5 ворожих обстрілів зафіксовано в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання ” СХІД”:
неподалік Лебединського – з РПГ та великокаліберних кулеметів;
у районі Новогригорівки – з мінометів калібру 82 мм;
поблизу Красногорівки – з великокаліберних кулеметів;
біля Павлополя – з СПГ та стрілецької зброї;
неподалік Широкиного – з автоматичних гранатометів та великокаліберних кулеметів.
Вчора, 1 грудня, під час виконання бойового завдання, на невідомих вибухових пристроях підірвалися два українських військовослужбовця. Внаслідок вибухів наші воїни отримали поранення несумісні з життям і померли на місці підриву.
З початку цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли. Втрат з нашого боку немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

61 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 02.12.2019r.- 1636 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie wczorajszej śmierci 3 – letniego chłopczyka w Kijowie. W ukromediach pojawiły sie informacje na temat zdarzenie, czyli chłopczyk jechał z ojcem i matka, biznesmenem i deputowanym kijowskiej rady obwodowej Wiaczesławem Sobolewem. On i matka siedzieli na tylnym siedzeniu, czyli zabójca nie postrzelił go przypadkowo celując w ojca. Do ostrzału miało dojść gdy samochód odjeżdżając spod restauracji należącej do Sobolewa zatrzymała się na pobliskich światłach. Jak informują ukromedia praktycznie od razu na miejscu zdarzenia znaleziono…bukiet kwiatów nie wiadomo przez kogo podłozony;
  https://strana.ua/news/236767-ubijstvo-syna-soboleva-pulja-v-holovu-i-zahadochnyj-buket-tsvetov-u-avto.html
  I jeszcze w temacie, czyli w ukromediach przypomniano ze przeciwko firmie (sieć marketów) będącej własnoscią Sobolewa toczy się postępowanie karne pod zarzutem „wspierania terroryzmu” tzn. działa on na „terytorium niekontrolowanym”, czyli w republikach, oraz płaci tam podatki;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4166737-ubyistvo-syna-soboleva-poiavylys-podrobnosty

  Polubione przez 4 ludzi

 2. OT światowe, czyli Chiny wprowadzają sankcje przeciwko USA za ich „mieszanie się w ich wewnętrzne sprawy” tzn. w protesty w Hongkongu. Sankcjami ma zostać objęta m.in organizacja „Human Right Watch” oficjalnie „pozarządowa”, ale jak wiadomo majaca dośc ścisłe powiązania z jednym z rządów, akurat rezydującym w Waszyngtonie…
  https://korrespondent.net/world/4166785-v-kytae-zaiavyly-o-vvedenyy-sanktsyi-protyv-ssha
  A z rządu w Waszyngtonie ubyła jedna „persona”, czyli do dymisji podał się szef Departamentu Energii USA Rick Perry. Wydaje się to tym dziwiniejsze ze podał sie on do dymisji w momencie gdy Waszyngton zapowiedział „zaostrzenie walki” z gazociągiem „NS 2” poprzez nałożenie sankcji na uczestniczące w jego budowie firmy;
  https://korrespondent.net/world/4166751-mynystr-enerhetyky-ssha-ushel-v-otstavku

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa w odpowiedzi na „kontrpropozycję” (w stosunku do wczesniejszej „propozycji” przewodniczącego rosyjskiej Dumy) wicepremiera Ukrainy Kuleby „zapraszajacego” do „wstapienia do Ukrainy kilku obwodów rosyjskich”, przypomniała ze już jeden „rosyjski obwód [tzn. Krym] w skład Ukrainy wchodził i jakoś mu sie tam nie podobało”;
  https://ria.ru/20191202/1561835335.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Dla zainteresowanych, kolejny artykuł o „ukrogastarbeiterach” których juz zbiegło z „wolnej i demokratycznej” Ukrainy prawdopodobnie do 9 milionów (głownie do Rosji oraz Polski). „zastrzyki pienięzne” przesyłane na Ukrainę przez pracujących za granica Ukraińców stały sie głownym źródłem walut obcych (12 mld dolarów w 2019 roku w porównaniu z około 5 mld dolarów inwestycji zagranicznych). W artykule na rosyjskim portalu powołano sie m.in raport o „ukrogastarbeiterach” z polskiej agencji ‚EWL” (link wklejam również);
  https://www.fondsk.ru/news/2019/12/02/milliony-zarobitchan-v-pogone-za-rublem-evro-i-dollarom-49596.html
  https://www.ewl.com.pl/raporty/raport-ewl-s-a-ukraincy-na-polskim-rynku-pracy-doswiadczenia-wyzwania-i-perspektywy-edycja-druga-2019/

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Dla zainteresowanych, artykuł z ukraińskiego portalu „Strana.ua” o skandalicznym funduszu (obwinianym o trwonienie publicznych środków) byłej „fyrst lejdi” Maryny Poroszenko, który jak sie okazuje na „drobne wydatki” w 2020 roku będzie miał…prawie 700 mln hrywien oczywiscie z budżetu państwowego. W artykule zwrócono także uwagę że na funduszu „żeruje” nie tylko „familia” Poroszenki, ale jego „dyrektorem zarządzajacym” jest człowiek innego ukraińskiego oligarchy Pińczuka…
  https://strana.ua/articles/analysis/236764-skolko-v-2020-hodu-poluchit-deneh-iz-bjudzheta-fond-mariny-poroshenko.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Parę „njusów” z Kijowa. W nocy do jednej z kijowskich pizzerii wtargnęła banda „tituszek” i urządziła w niej „pogrom”, „na odchodnym” taranujac samochodem drzwi…
  https://korrespondent.net/city/kiev/4166782-v-kyeve-neyzvestnye-vorvalys-v-pytstseryui-y-ustroyly-pohrom
  Jak informują ukromedia w stolicy Ukrainy już 5 raz w tym miesiacu podpalono sklep należący do jednej z sieci handlowych działajacych na Ukrainie, zajmujacych się sprzedażą produktów spożywczych;
  https://www.unn.com.ua/ru/exclusive/1838925-u-stolitsi-mensh-yak-za-misyats-nevidomi-vpyate-pidpalili-magazini-odniyeyi-merezhi

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Wieści z „frontu”, czyli pojawiły sie informacje o tym kto zginał wczoraj po stronie sił prokijowskich. Według ujawnionych przez wyższego oficera SBU informacji „w takcie wypełniana zadania bojowego” (oczywiscie nie wyjaśniono jakiego) zginąć miało dwóch oficerów „specnazu” SBU, czyli jednostki „Alfa”;
  https://strana.ua/news/236837-novosti-oos-i-ato-na-donbasse-pohibli-spetsnazovtsy-alfa.html

  Polubione przez 5 ludzi

 8. „By na Ukrainie żyło sie lepiej [oczywiście tylko wybranym]”. W ukromediach pojawiła się informacja ze nowym szefem Państwowej Agencji Rezerwy Ukrainy został „człowiek powiązany z oligarchą Kołomojskim” Jarosław Pohoriełyj, będący wcześniej dyrektorem „Połtawskiej Kompanii Gazowo – Naftowej” której 27 % jest własnością Kołomojskiego (oraz jego „partnera biznesowego” Boholubowa);
  https://www.obozrevatel.com/economics/novyim-glavoj-gosrezerva-naznachili-top-menedzhera-kolomojskogo.htm
  https://oilpoint.com.ua/kompaniya-kolomojskogo-i-bogolyubova-proburit-dve-skvazhiny-v-poltavskoj-oblasti/

  Polubione przez 4 ludzi

 9. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”. Popularny ukraiński bloger (na „wychodźstwie politycznym” w UE) Anatolij Szarij przypomniał jednej z „rosyjskich organizacji opozycyjnych” tzw. Forum Wolnej Rosji (liberaści) że przegrało z nim proces, wytoczonym przez niego przed jednym z sadów na Litwie i jest mu winne parę tysięcy euro odszkodowania 🙂
  >https://twitter.com/anatoliisharii/status/1201432317765603328

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Tymczasem ‚dowódca” jednego z „batalionów” tzw. Ukrańskiej Ochotniczej Armii (banda działajaca w tzw. strefie OZS złożona z członków oraz sympatyków banderowskiego „Prawego Sektora”) Andrij Herhert przyznał ze zna osobiście jednego z podejrzanych o dokonanie zabójstwa 3 – letniego chłopczyka w centrum Kijowa. Według niego Andrij Ławreha (ps. Cichy) miał być „świetnym snajperem” oraz „odpowiedzialnym i inteligentnym człowiekiem” (!) natomiast o drugim podejrzanym niejakim Semenowie nic nie opowiedział (albo wolał nie mówić);
  https://www.obozrevatel.com/crime/luchshij-snajper-kombat-uda-rasskazal-o-podozrevaemom-v-pokushenii-na-soboleva.htm

  Polubione przez 4 ludzi

 11. „Gościnne występy” Ukroinców w RP. Dwójka pijanych Ukraińców (kierowca i pasażer) wjechała na przejeździe kolejowym w Kulejach pod pociąg PKP Intercity z Przemyśla do Szczecina. Jak mawia stare przysłowie „Pijanego Pan Bóg strzeże” dlatego tez obaj przeżyli…
  https://strana.ua/news/236865-v-polshe-furhon-s-pjanymi-ukraintsami-popal-pod-poezd-.html
  https://radio.katowice.pl/zobacz,46361,Wypadek-na-przejezdzie-kolejowym-w-powiecie-klobuckim.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Ciekawe informacje pojawiły się w ukromediach na temat przysżłosci ukraińskiego państwowego koncernu ‚Naftohaz”. Ukraiński minister energetyki miał poinformować że władze Ukrainy chcą zmienić kierownictwo „Naftohazu” oraz „odnowić” skład jego rady nadzorczej. W ukromediach przypomniano ze podobnej „odnowy” w „Naftohazie” chciał juz dokonać w 2017 roku ówczesny premier Hrojsman po skandalu jaki wywołał zarzad koncernu przyznając sobie „astronomiczne nagrody” za „zwycięstwo” w sporze z rosyjskim „Gazpromem”, który to spór trwa do dzisiaj;
  https://focus.ua/economics/445644-naftogaz_i_ukrenergo_poluchat_novykh_rukovoditelei

  Polubione przez 3 ludzi

 13. W sprawie zabójstwa dziecka w Kijowie zabrał banderowski „Prawy sektor” z którym powiazani mają być domniemani zabójcy. Jak można się było spodziewac obecny „herszt” tej bandy niejaki Andrij Tarasenko zdecydowanie zaprzeczył jakoby jego „organizacja” miała z nimi jakiekolwiek związki podobnie jak z tzw. Ukraińska Armią Ochotniczą, a także zwrócił się do dziennikarzy by przestali „rozpowszechniać fałszywe informacje”;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4167067-ps-otvetyl-na-obvynenyia-v-pokushenyy-na-soboleva
  Dla zainteresowanych materiały o banderowskim „heroju – dzieciobójcy” z tzw. Ukraińskiej Armii Ochotniczej, który jak sie okazuje na „froncie” zaczął walczyć w wieku 17 lat…
  https://www.obozrevatel.com/crime/ubijstvo-rebenka.htm

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Oświadczenie przewodniczącego rosyjskiej Dumy Państwowej Wiaczesława Wołodina, który zagroził Ukrainie secesją części obwodów, wywołało wzmożenie u polityków ukraińskiego rządu. Jeden z nich opublikował mapę, na której „ukraińskie ziemie” rozpościerają się na terytoria należące do sąsiadów Ukrainy, w tym do Polski.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/wicepremier-ukrainy-publikuje-rewizjonistyczna-mape-i-pisze-o-historycznej-sprawiedliwosci/

  Polubione przez 4 ludzi

  • RYKOSZET UKRAIŃSKIEGO SZOWINIZMU zawsze trafi w nasz nieszczęsny kraj, wbrew „zaklinaniu rzeczywistości” przez nawiedzonych „giedroyciowców” z POPiSu i lewackich liberastów, bredzących że wszelkie „BANDEROŁAKI” będa „podgryzać” tylko „Moskali”…

   Polubione przez 4 ludzi

 15. https://sptnkne.ws/A8Gm

  Ukraina może wycofać pozwy przeciwko Gazpromowi. Stawia warunki

  https://sptnkne.ws/A8Dg

  Oby szczyt NATO nie był przymiarką do stypy

  A ja mam nadzieję, że szczyt NATO będzie kolejną okazją do wymiany uprzejmości miedzy Francją i Turcją. Ten mecz , albo gry wojenne , są na tyle fascynujące , że marzy mnie się druga polowa, albo nawet dogrywka i karne.

  Polubione przez 2 ludzi

 16. Z naszego podwórka :

  https://fakty.interia.pl/polska/news-onet-danuta-dmowska-andrzejuk-nieoficjalna-kandydatka-na-min,nId,3366621

  Onet: Danuta Dmowska-Andrzejuk nieoficjalną kandydatką na ministra sportu

  A mnie się marzyła na tym stanowisku Pani DR. Justyna Kowalczyk.

  https://fakty.interia.pl/polska/news-kamil-d-zatrzymany-przez-policje,nId,3366607?parametr=zobacz_takze

  Kamil D. zatrzymany przez policję

  Tym razem nie o jazdę po pijaku chodzi, znaną również jako jazda na podwójnym gazie, a o fałszowanie podpisów.

  Polubione przez 2 ludzi

  • Pewnie o wypłaty chodzi, mało dostają, jak na standardy światowe. Podwyżka by im się przydała. Mam nadzieję, że to się szybko skończy, bo to zagraża bezpieczeństwu lotów, a to już nie są żarty.
   A tak na marginesie , w Polsce brakuje kontrolerów, trzeba ich zatrudnić, wiec dla chcących pracować w ciekawej branży , duża okazja. Więcej informacji na stronie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej można znaleźć. Zapraszam chętnych, zwłaszcza młodych. 🙂

   Polubione przez 2 ludzi

 17. Tymczasem „biznesmen” z Odessy Wadim Aleperin którego „Pinokio” Zelenskij ogłosił „królem ukraińskiego przemytu” i oferował za jego ujecie „nagrodę pieniężną” (a której nie musiał wypłacać bo Alerpin sam sie zgłosił na przesłuchanie) wpłacił 70 mln hrywien zasądzonej przez sąd kaucji i opuścił areszt…
  https://www.obozrevatel.com/crime/vnes-70-mln-grn-korol-kontrabandyi-kotorogo-iskal-zelenskij-vyishel-iz-sizo.htm

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.