Wojna domowa na Ukrainie 03.12.2019r.- 1637 dzień od nowego rozejmu.


„Dyskusja o sytuacji w Donbasie bez udziału Władimira Putina jest bezcelowa, ponieważ nie przyczyni się do zakończenia konfliktu”– tak stwierdził ukraiński prezydent, Wołodymyr Zełenski na filmie opublikowanym wczoraj (2 grudnia) na swojej stronie na Facebooku.

Film z monologiem Zełenskiego nagrał na bieżni na siłowni. Podkreślił w nim potrzebę dialogu z prezydentem Rosji:

„Bez tego dialogu możesz, ale chodzi o to, jak przepraszam za takie porównanie, bieganie na bieżni. Oznacza to, że robisz coś, tracisz kalorie, ale pozostajesz na miejscu. Ale nie chcemy być na miejscu. Chcemy, żeby to wszystko się skończyło”– powiedział Zełenski.

Dodał on, że ​​na zbliżającym się spotkaniu na szczycie „formatu normańskiego” w Paryżu nie będzie „zdrady” wobec narodu ukraińskiego. Zełenski określił przyszłe negocjacje jako „zwycięskie” dla Kijowa.

Prezydent Ukrainy podkreślił, że konflikt zbrojny w Donbasie można rozwiązać wyłącznie metodami dyplomatycznymi.

I można powiedzieć, że jest to- w obliczu wcześniejszej postawy Poroszenki, znaczny ruch do przodu. Ale jednocześnie nie na tyle istotny, jakby się mogło z pozoru wydawać, gdyż przeceniając możliwości prezydenta Putina, jednocześnie pomija celowo milczeniem, tych, wobec których sytuacja dotycząca rozwiązania problemu Donbasu jest najbardziej żywotna, a więc zamieszkującej go ludności.

Dlatego też, również wczoraj głos zabrał szef DRL, Denis Puszylin, który stwierdził, że rozumowanie prezydenta Ukrainy, Wołodymira Zełenskiego o zmianie kolejności wykonywania klauzul porozumienia mińskiego jest bezcelowe:

„Oświadczenia o zamiarze przedyskutowania i zmiany kolejności działań określonych w umowach mińskich wskazują na brak zrozumienia przez prezydenta Ukrainy podstaw prawa międzynarodowego, realnego stosunku do dokumentów międzypaństwowych i zobowiązań Ukrainy. Ponadto Zełenski poważnie przecenia swoje znaczenie w geopolityce”– powiedział Denis Puszilin.

Szef DRL podkreślił następnie, że niepewność i brak dojrzałości przedstawicieli Ukrainy już „stały się synonimem”:

„Oficjalny przedstawiciel Kijowa nie powinien zapominać, na jakich warunkach Ukraina za każdym razem podpisywała umowę w stolicy Białorusi: kiedy nie było innych możliwości uratowania armii. Nikt nie dał jej prawa do dyktowania warunków i kolejności wdrażania klauzul umowy ani wtedy, ani nawet bardziej teraz. Jest zobowiązana nie interpretować ich zgodnie z pragnieniami małomiasteczkowego polityka, ale bezwarunkowo”– powiedział Puszilin.

Jednocześnie, w dniu wczorajszym uprawomocniła się ustawa „O granicy państwowej Donieckiej Republiki Ludowej”. Dokument został opublikowany na oficjalnej stronie internetowej Rady Ludowej DRL.

Zgodnie z tym prawem granicę państwową republiki określają granice administracyjne obwodu donieckiego z początku 2014 r. W tekście dokumentu zaznaczono, że do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia konfliktu między DRL a Ukrainą granica państwa jest „chroniona zgodnie z ustawowym aktem prawnym szefa Donieckiej Republiki Ludowej, z uwzględnieniem linii czasowej faktycznego rozgraniczenia struktur władzy i organów ścigania Donieckiej Republiki Ludowej i Ukrainy w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy”.

Jak wcześniej stwierdził przewodniczący Rady Ludowej DRL Władimir Bidiewka, tekst normatywnego aktu prawnego nie jest sprzeczny z porozumieniami z Mińska w sprawie pokojowego rozwiązania konfliktu w Donbasie. Zaś szef DRL Denis Puszilin wyjaśnił, że prawo jest niezbędne do uregulowania pracy służb celnych i granicznych w przyszłości.

Ustawa o granicy państwowej została jednogłośnie przyjęta przez deputowanych Rady Ludowej DRL 29 listopada w dwóch czytaniach jednocześnie, szef republiki podpisał dokument tego samego dnia.

I to jest jedno z ważkich wyzwań, wobec których Zełenski nie jest wstanie sprostać, drepcząc w miejscu na bieżni. Aby wiec posunąć rzeczywiście sprawy Donbasu do przodu, trzeba wreszcie wziąć się ostro do roboty. Niestety, ale Zełenskiemu nie jest ten szczegół do niczego potrzebny, bo kieruje nim tylko słupek poparcia, i tak jak na spektaklu kabaretowym- sądzi on, że wystarczy puścić kolejny żart, aby widownia była zadowolona i usatysfakcjonowana.

Niestety, w realnej polityce tak się nie da, czego dowodem jest to, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy poparcie dla Zełenskiego, spadło aż o 21%.

Zapewne spadnie jeszcze bardziej po jego powrocie ze szczytu „formatu normańskiego” w Paryżu, gdy okaże się, że nic tam nie osiągnął.

https://www.facebook.com/zelenskiy95,

https://dnrsovet.su/zakonodatelnaya-deyatelnost/prinyatye/zakony/zakon-donetskoj-narodnoj-respubliki-o-gosudarstvennoj-granitse-donetskoj-narodnoj-respubliki/,

https://dnrsovet.su/ru/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 13:25 a 22:00, przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (15 min) oraz granatnika przeciwpancernego SPG-9 (1 granat), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (6 ostrzałów), łącznie 6 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ukraińskie ostrzały prowadzone były tylko na obrzeżach Doniecka (teren lotniska i serwisu „Volvo-Center”) oraz na południowym odcinku frontu, gdzie przy użyciu broni maszynowej- w tym ciężkiej, ostrzelano o godzinie 22:00 okolice wsi Nowołaspa.

Łącznie w wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 16 pocisków (wobec 26 w odniesieniu do dnia poprzedniego), nie powodując przy tym żadnych strat i szkód.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

3 min.

„Зведення станом на 07:00 03 грудня 2019 року.

2 грудня збройні формування Російської Федерації 5 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції Об’єднаних сил з гранатометів різних систем та стрілецької зброї, з великокаліберними кулеметами включно.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” російські окупаційні війська вели вогонь по наших укріпленнях зі стрілецької зброї поблизу Луганського.
4 ворожих обстріли зафіксовано в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання ” СХІД”:
неподалік Павлополя – з автоматичних гранатометів та великокаліберних кулеметів;
у районі Старогнатівки – зі стрілецької зброї;
поблизу Лебединського – зі станкових протитанкових та автоматичних гранатометів;
біля Авдіївки – з АГС, ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї.
Вчора, 2 грудня, втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил внаслідок обстрілів не зафіксовано.
З початку цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли. Втрат з нашого боку немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

42 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 03.12.2019r.- 1637 dzień od nowego rozejmu.

 1. „bo kieruje nim tylko słupek poparcia, i tak jak na spektaklu kabaretowym- sądzi on, że wystarczy puścić kolejny żart, aby widownia była zadowolona i usatysfakcjonowana.” – trafione w samo sedno 🙂
  Ilu jeszcze takich kabareciarzy zniesie upadła zanim się przebudzą ?

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Ukraińska codzienność. „Widoczek” jaki zastali pracownicy jednego ze sklepów w centrum Charkowa…
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4167232-v-tsentre-kharkova-vozle-dverei-butyka-povesyly-trup-ovechky
  W Mikołajowie grupa zamaskowanych (na sposób „policyjny”) oraz uzbrojonych w broń automatyczną osób porwała samochód BMW należący do mieszkańca miasta;
  https://fakty.ua/326418-vybrosili-iz-mashiny-v-nikolaeve-chetvero-silovikov-s-avtomatom-otnyali-bmw-u-vladelca
  Pod siedzibą Rady Najwyzszej Ukrainy w Kijowie „pomieszali się” uczestnicy protestów m.in przeciwko zmianom w kodeksie pracy oraz zniesieniu moratorium na sprzedaż ziemi;
  https://strana.ua/news/237023-pod-verkhovnoj-radoj-ukrainy-smeshalis-tri-mitinha.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Odnośnie makabrycznej zbrodni w Kijowie, czyli zastrzelenia dziecka przez „herojów” z banderowskiej tzw. Ukraińskiej Armii Ochotniczej. W ukromediach pojawiły sie informacje że zwyrodnialcom, w tym jednemu odznaczonemu osobiście przez Poroszenke medalem ‚Za Mestwo” grozi kara od 15 lat do dożywotniego pozbawienia wolności;
  https://strana.ua/news/237017-ubijtsy-rebenka-v-kieve-poluchili-podozrenie.html
  Pojawiły się takze spekulacje że za tragedią mógł stać sędzia Wyższego Sądu Gospodarczego Ukrainy (!) Artur Jemelianow z którym ojciec zabitego dziecka Wiaczesław Sobolew miał mieć „na pieńku”, oczywiście on sam wszystkiemu zaprzecza. Ów sędzia jest w ogóle „ciekawa postacia” gdyż był on podejrzewany wczesniej m.in o zorganizowanie porwania dwóch ukraińskich „przemysłowców”…
  https://ukranews.com/news/669745-sudya-emelyanov-zayavil-chto-ne-imeet-otnosheniya-k-pokusheniyu-na-soboleva-pri-kotorom-pogib

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Odnośnie dzisiejszego ‚wstępniaka”, czyli lecąca „na łeb na szyję” popularnosc „Pinokia” ma powodować ze w jego „otoczeniu” pojawiły się pomysły by zrobić „kozła ofiarnego” z premiera Honczaruka, z którym jak wiadomo „Pinokio” ostatnio sie „posprzeczał” m.in w sprawie opłat komunalnych. Dodatkowo Honczaruk postrzegany jest coraz gorzej przez „zwykłych” Ukraińców jako „antynarodowy sługus Zachodu” w zwiazku z forsowaniem przez niego zniesienia moratorium na sprzedaż ziemie na Ukrainie obcokrajowcom;
  https://strana.ua/articles/analysis/236956-stoit-li-zhdat-uvolnenija-honcharuka-i-kto-iz-ministrov-mozhet-ujti-v-otstavku.html
  Co ciekawe pojawiły sie także informacje ze może dojśc do zmiany na stanowisku MSW Ukrainy o czym poinformował sam „wszechwładny” (jak by sie do tej pory zdawało) Awakow. Dodał także jego ewentualnym następca na stanowisku zostanie najprawdopodobniej kobieta;
  https://strana.ua/news/237032-arsen-avakov-rasskazal-kto-mozhet-vozhlavit-mvd-posle-neho.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. OT z Rosji. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował że 7 grudnia w rosyjskim Soczi odbędzie się spotkanie Prezydentów Rosji oraz Białorusi podczas którego „omówią plany integracji” Rosji oraz Białorusi;
  https://tass.ru/politika/7251521
  Ps. A w polskich mediomatołach (od „prawa” do „lewa”) na okrągło brednie o tym jak to Łukaszenka sie „stawia” Putinowi i że „nici” ze zjednoczenia Białorusi z Rosją…

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Tymczasem wyjaśnia się sprawa krążącego w „ukraińskim internecie” filmiku przedstawiajacego wywlekanie przez „wojenkomów” z tzw. wojenkomu (czyli wojskowa komenda uzupełnień na Ukrainie) swojej kolejnej ofiary. Okazało sie ze filmik przedstawia porwanie pracownika jednego z urzędów pocztowych w Chersoniu…
  https://strana.ua/news/237051-v-khersone-prizyvnika-voennye-uvezli-v-voenkomat-prjamo-s-raboty.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin poinformował że do rosyjskiego parlamentu zwrócił sie parlament węgierski z propozycją ‚wspólnej obrony praw mniejszości narodowych na Ukrainie”, przede wszystkim do obrony ich praw do używania języków ojczystych. Przewodniczący Dumy Państwowej wezwał także Parlament Europejski, OBWE i PACE do zbadania sytuacji z prawami mniejszości narodowych na Ukrainie;
  https://tass.ru/politika/7251797

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Pojawiła się informacja o tym że spółka państwowa będąca operatorem systemu rurociągów naftowych Ukrainy „Ukrtransneft” przedłużyła o 10 lat kontrakt z rosyjską spółką „Transnieft”;
  https://strana.ua/news/237094-ukrtransnafta-prodlila-na-10-let-kontrakt-s-transneftju-na-tranzit.html
  I taka ciekawostka, ponieważ na początku października tego roku kontrakt z „Ukrtransneft” na zwiększenie transportu ropy naftowej przedłużyła o 3 lata spółka „Ukrtatnafta” należąca do „nadprezydenta Ukrainy” oligarchy Kołomojskiego;
  https://thepage.com.ua/news/ukrtransnafta-i-ukrtatnafta-igorya-kolomojskogo-dogovorilis-uvelichit-prokachku-nefti

  Polubione przez 5 ludzi

 9. W temacie szczytu NATO w Londynie. Francuski „Makaron” dokonał kolejnej „haniebnej zdrady” wzywając podczas spotkania z US Donaldem do ‚dialogu z Rosją w celu ustabilizowania sytuacji w Europie”;
  https://ria.ru/20191203/1561927180.html
  Z kolei zaproszony na szczyt szef MSZ Ukrainy Prystajko ogłosił Ukrainę „obroncą wschodniej flanki NATO” i opowiedział ze robi ona to „bezinteresownie”;
  https://interfax.com.ua/news/political/628192.html

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Trzy „proeuropejskie” partie ukraińskiej opozycji, czyli „Europejska Solidarność” Poroszenki, „Batkiwszczyna” Tymoszenko oraz „Głos” Wakarczuka ogłosiły z trybuny Rady Najwyższej Ukrainy „ultimatum” wobec Zelenskiego dotyczące tego by nie dokonał „kapitulacji” (ewentualnie „zdrady”) podczas spotkania w tzw. formacie normańskim w Paryżu;
  https://strana.ua/news/237118-partii-poroshenko-timoshenko-i-vakarchuka-zajavili-o-krasnykh-linijakh-dlja-zelenskoho-pered-normandskoj-vstrechej.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. W Niemczech zatrzymano byłego ukraińskiego parlamentarzystę Ołeksandra Oniszczenkę, byłego bliskiego współpracownika Poroszenki, zwanego jego „skarbnikiem” gdyz miał się zajmowac korumpowaniem w jego imieniu ukraińskich polityków oraz biznesmenów (co opisał w swojej książce „Piotr Piaty”). Oniszczenko który zbiegł z Ukrainy do UE (dokładnie do Hiszpanii) w 2016 roku, miał zostać zatrzymany na wniosek ukraińskich służb antykorupcyjnych (NABU) i teraz oczekuje w areszcie na ekstradycje do Ukrainy. Co najciekawsze w ukromediach pojawiła sie informacja o tym ze to sam Oniszczenko chciał wrócić na Ukrainę, wykupił już nawet bilet lotniczy do Kijowa…
  https://strana.ua/news/237142-onishchenko-zaderzhan-v-hermanii-chto-izvestno-o-byvshem-nardepe-razoblachavshem-poroshenko.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. „Nowa epocha swobody” na Ukrainie. W Charkowie przyozdobiono miejskie biuro „prorosyjskiego” ugrupowania „Opozycyjna platforma – Za życie” (obecnie największe ugrupowanie opozycyjne w Radzie Najwyższej Ukrainy) w „stylu ukropatriotycznym” tzn. czerwona farbą oraz granatem bojowym zawieszonym na klamce…
  https://strana.ua/news/237092-v-kharkove-k-dveri-ofisa-oppozitsionnoj-platformy-za-zhizn-prikrepili-hranatu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 13. I kolejne nielegalne „centra rehabilitacyjne” zlikwidowane na Ukrainie. Tym razem trzy takie „ośrodki” zlikwidowano w obwodzie lwowskim uwalniając z nich 100 osób. „Oficjalnie” miały one zajmowac się „leczeniem z uzależnień” a faktycznie zmuszano w nich „pacjentów” do niewolniczej pracy, a opornych poddawano wymyślnym torturom;
  https://zaxid.net/poblizu_lvova_vikrili_tri_reabilitatsiyni_tsentri_de_primusovo_utrimuvali_ta_katuvali_lyudey_n1493992

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.