Wojna domowa na Ukrainie 04.12.2019r.- 1638 dzień od nowego rozejmu.


„Z dużej chmury mały deszcz”– tak można podsumować to, co zostanie przedstawione przez ukraińskiego prezydenta na szczycie „formatu normańskiego” w Paryżu.

Wczoraj minister spraw zagranicznych Ukrainy przestawił w zarysie projekt decyzji jaką mają podjąć uczestnicy „szczytu normańskiego” 9 grudnia w Paryżu.

Projekt decyzji szczytu w „formacie normańskim” obejmuje listę „ustaleń osiągnięć” w Donbasie. Powiedział to dziennikarzom minister spraw zagranicznych Ukrainy, Wadim Pristajko podczas konferencji „NATO Engages: Defence and Deterence for a New Era”, która odbyła się wczoraj w Londynie.

„Uczestnicy spotkania szczytu ‚formatu normańskiego’ zwrócili uwagę na fakt doprowadzenia do udanego wycofania wojsk w trzech miejscach i sugerują wskazanie kolejnych miejsc, w których można by było dokonać podobnego wycofania wojska i sprzętu. Odnotowano także udaną wymianę, która miała ostatnio miejsce, i oczekują przyspieszenia prac na kolejnym etapie wymiany, w tym dokonanie jej na zasadzie ‚wszyscy za wszystkich’. Ponadto liderzy żądają przyśpieszenia procesu wycofywania wojsk”– powiedział w Londynie Pristajko.

Na końcu dokumentu, zdaniem ukraińskiego ministra, stwierdzono, że „przywódcy upoważniają swoje zespoły negocjacyjne do dalszego przygotowywania kolejnych inicjatyw”.

Pristajko dodał, że są to tylko ogólne zwroty, które zamienią się się w dokument dopiero po spotkaniu głów państw „formatu normańskiego” w Paryżu.

Jednocześnie Pristajko zapewnił, że nie chodzi tu o podejmowanie fundamentalnych decyzji zmieniających kolejność wdrażania porozumień mińskich.

Tego samego dnia, ale w Wierchownej Radzie w Kijowie, były prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko wydał swoje oświadczenie, w którym określono „czerwone linie” w odniesieniu do negocjacji w czasie szczytu krajów „formatu normańskiego” w Paryżu.

Oświadczenie to w postaci dokumentu, pod którym poza Poroszenko podpisali się także, lider „Gołosa” Swiatosław Wakarczuk oraz szefowa „Bakiwszczyny”, Julia Tymoszenko, opublikowano na antenie kanału telewizyjnego „Telegram”, którego właścicielem jest Poroszenko.

Według treści tego oświadczenia, podczas negocjacji w Paryżu 9 grudnia strona ukraińska nie powinna dyskutować o kompromisach dotyczących jednolitości terytorialnej państwa i europejskiego kursu Ukrainy.

Dodatkowo, Ukraina nie powinna zgodzić się na przeprowadzenie wyborów w Donbasie bez „wycofania wojsk rosyjskich, rozbrojenia jednostek wojskowych i przywrócenia kontroli nad granicą państwową”. Ponadto kompromisy nie są dozwolone „w kwestii wycofania się z okupacji Krymu i zakończenia międzynarodowego postępowania sądowego przeciwko Rosji”.

Bardzo wysoko Poroszenko zawiesił poprzeczkę, co dowodzi również tego, dlaczego on sam osobiście nie był w stanie dogadać się w kwestii zakończenia wojny na południowym-wschodzie kraju. Po prostu, jego postawa jest całkowicie oderwana od realiów i uniemożliwia zawarcie jakiekolwiek sensownego porozumienia.

Tak więc, narzucając nowemu prezydentowi dokładnie taką samą postawę, po pierwsze torpeduje on dalsze wdrażanie procesu pokojowego, po drugie proponuje dalsze prowadzenie aktywnych działań bojowych, które- poza ofiarami, do niczego więcej nie prowadzą.

W tym sensie plany Zełenskiego idą znacznie dalej do przodu- w odniesieniu do jego poprzednika, ale jednocześnie napotykają coraz większy opór środowisk zainteresowanych tym, aby konflikt na Ukrainie tlił się bardzo długo i stanowił przeszkodę w pełnym porozumieniu się Rosji z Zachodem. Stanowiąc ponadto odpowiedni klimat do różnych szemranych interesów osób, które postanowiły dorobić się na tym konflikcie majątków oraz wzt. nie są zainteresowane wejściem Ukrainy na drogę państwa prawa. Na co zresztą przywódcy zachodni wielokrotnie zwracali już uwagę, a co w efekcie doprowadziło do cofnięcia pomocy finansowej przez MFW dla Ukrainy.

To też pokazuje, co dla Ukrainy jest lepsze. A więc, czy będzie się pogrążać w anarchii, bezprawiu, korupcji i wojnie, czy też podążać będzie drogą wytyczoną przez kraje cywilizowane.

Jak na razie kierunek, który obrała Ukraina, jest dokładnie odwrotny.

Czy za tym podskakiwano na Majdanie?

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzał od wczesnych do późnych godzin nocnych (19:55-23:10), przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (1 mina) i kaliber 82 mm (2 miny) oraz granatników AGS-17 (20 granatów) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (12 ostrzałów), tym sposobem 9 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były sporadycznie na całej długości frontu (Dolomitnoje, Spartakus, Aleksandrowka, Staromichajłowka, Biełaja Kamienka i Nowołaspa), nie powodując jednocześnie żadnych szkód i strat.

Łącznie w ciągu minionej doby, w wyniku ukraińskiego ostrzału, na terytorium DRL spadło 27 pocisków- wobec 16 w odniesieniu do dnia poprzedniego.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

4 min.

„Зведення станом на 07:00 4 грудня 2019 року.

3 грудня збройні формування Російської Федерації 7 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції Об’єднаних сил з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” російські окупаційні війська здійснили 4 обстріли:
двічі поблизу Старогнатівки – зі стрілецької зброї;
неподалік Красногорівки – з великокаліберних кулеметів;
біля Лебединського – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” зафіксовано 3 ворожих обстріли:
поблизу Кримського – з підствольних гранатометів і великокаліберних кулеметів;
біля Новолуганського – з ручних протитанкових гранатометів і стрілецької зброї;
неподалік Луганського – з СПГ та великокаліберних кулеметів.
Вчора, 3 грудня, втрат внаслідок обстрілів серед особового складу Об’єднаних сил не було.
З початку цієї доби російські окупаційні війська двічі обстрілювали наші позиції. Неподалік Новолуганського ворог вів вогонь з автоматичних і ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї, а у районі Широкиного – застосував великокаліберні кулемети. Втрат з нашого боку не зафіксовано.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

38 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 04.12.2019r.- 1638 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z naszego nieszczęsnego kraju czyli UKRANIZACJA postępuje. Cytat; „Żory uczą się… ukraińskiego”, nie przypominam sobie by podobne billboardy pojawiły sie w angielskich czy tez irlandzkich miejscowościach po masowym do nich napływie Polaków…
  https://www.nowiny.pl/158142-zory-ucza-sie-ukrainskiego.html
  I w temacie „niezawisłych [od rozumu chyba] sądów” w RP, czyli facet zagrożony jednym z najwyższych wyroków w naszym kraju (tzn. 25 lat wiezienia) będzie sobie odpowiadał „z wolnej stopy”…
  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/dziennikarz-kamil-durczok-nie-trafi-do-aresztu-sad-nie-uwzglednil-wniosku-prokuratury/z62gpve

  Polubione przez 5 ludzi

 2. „Dzień bez zdrady diem dla Ukrainy straconym”. W wywiadzie dla niemieckiego ‚Deutsche Welle” Prezydent Kazachstanu stwierdził że właczenie Krymu do Rosji nie było „aneksją”, a także stwierdził że porozumienia z Mińska sa jedynym sposobem na zakończenie konfliktu na Donbasie;
  https://www.obozrevatel.com/politics/kryim-ne-anneksirovali-kazahstan-vyistupil-protiv-ukrainyi-so-skandalnyim-zayavleniem.htm
  W niemieckim Bundestagu zaczęto „wygrażać” Ukrainie „ucieciem” pomocy z UE w związku z poparciem jakie udziela Ukrainie decyzji USA o wprowadzenie sankcji wobec „podmiotów” uczestniczących w budowie gazociągu „NS 2”;
  https://strana.ua/news/237232-v-bundestahe-prihrozili-ostavit-ukrainu-bez-pomoshchi-evrosojuza.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • W kijowskim sądzie zeznania zeznania złożyła matka chłopczyka żona Wiaczesława Sobolewa, która zdecydowała sie także spotkać z dziennikarzami;
   https://strana.ua/news/237318-pokushenie-na-vjacheslava-soboleva-muzhchina-rasskazal-detali-trahicheskoj-nochi.html
   Cytat „”Этот выстрел…Говорю мужу: „быстро, нажимай на газ”. Смотрю – вроде живой. А потом я поворачиваюсь и вижу, что у моего ребенка нет половины головы. Я вам единственное хочу сказать – берегите своих детей, семьи”
   [Ten strzał…Mówię mojemu mężowi: „szybko, wciśnij gaz ”. Patrzę – wydaje się że żyjemy. A potem odwracam się i widzę, że moje dziecko nie ma połowy głowy. Chcę wam tylko powiedzieć – uważajcie na swoje dzieci, rodziny]
   ps. Jakbym czytał o tym co 5 lat temu wyczyniali „ukroheroje” na Donbasie…

   Polubione przez 5 ludzi

 3. Tymczasem POROCHOBOTY z ukromediów „dobrały się” do obecnego szefa „Ukroboronpromu” Ajvarasa Abramoviciusa, któremu wytykają ‚zwiazki biznesowe z Putinem”, zatajenie informacji o posiadaniu podwójnego obywatelstwa (Litwy oraz Ukrainy) oraz ukrywanie informacji o dochodach („przepisywanie” ich na żone). Warto przy przypomnieć ze te same ukromedia gdy Abramovicius pełnił funkcję ministra rozwoju gospodarczego i handlu Ukrainy w latach 2014 – 2016 pisały ze te wszystkie informacje „to rosyjska propaganda majaca zdyskredyować tego doskonałego fachowca” 🙂
  https://www.obozrevatel.com/economics/economy/partnerstvo-s-putinyim-dva-pasporta-i-ogromnaya-zarplata-zhenyi-komu-zelenskij-doveril-ukroboronprom.htm

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ukromedia poinformowały ze były „herszt” banderowskiego ‚Prawego Sektora” w Odessie, który zadźgał na odeskiej ulicy ukraińskiego wojskowego „weterana ATO”, Serhij Sternenko zamiast w koncu trafić do aresztu, stał się studentem Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego…
  https://strana.ua/news/237246-sternenko-budet-izuchat-zashchitu-prav-cheloveka-v-knu-im-shevchenko.html
  Ps. I teraz niech mu któryś wykładowca odważy się nie dać zaliczenia…

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Ciekawostka, czyli o „ukroheroju” który stracił nogę podczas „heroicznej akcji” porwania „separatysty” Cemacha a którego potem władze Ukrainy zwolniły z aresztu by potem go znowu zacząć ścigać 🙂
  Jak widać po materiałach z linku ów „ukroheroj” okazał się byc „wrażym aryjczykiem” już nie tylko „z krwi i kości” ale i „metalu i plastiku”…
  https://colonelcassad.livejournal.com/5472248.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. OT ze szczytu NATO w Londynie czyli premier Kanady Justin Trudeau, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, prezydent Francji Emmanuel Macron oraz brytyjska księżniczka Anna urządzili sobie „pośmiewisko” z zachowania na szczycie prezydenta USA Donalda Trumpa;
  https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/trump-macron-boris-johnson-trudeau-nato-laughing-buckingham-palace-a9231881.html
  Ten miał się z tego powodu obrazić i odwołać ostatnia konferencję ze swoim udziałem…
  https://ria.ru/20191204/1561969033.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. „Cudze IDIOTYZMY chwalicie, a swoich nie znacie”…
  http://olsztyn.wm.pl/621361,Panika-podczas-symulacji-ataku-terrorystow-w-szkole-w-Barczewie-Dyrektor-odwolany.html
  Cytat „W ubiegłym miesiącu w Szkole Podstawowej nr 3 w Barczewie przeprowadzono symulację ataku terrorystycznego. O ćwiczeniach nie wiedzieli jednak uczniowie, wszyscy nauczyciele, a nawet policja. Po zajściu odwołano dyrektor szkoły” (!)

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Wieści z „frontu”, przedstawiciele sił zbrojnych DRL poinformowali o szczegółach śmierci dwóch oficerów „specnazu” SBU ‚Alfa” którzy zgineli w dni 30 listopada . Jak się okazuje próbowali przeniknąć na terytorium DRL w celu „tradycyjnym”, czyli dokonywania zamachów oraz dywersji. Zwłoki jednego reszta ukrodywersantów zdołała zabrać za sobą, a zwłoki pułkownika SBU oczekuja „na odbiór”…
  https://colonelcassad.livejournal.com/5474132.html
  Ps. A stare przysłowie mówi „Gdzie cie nie proszą, tam nie chodź”…

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Ukromedia informuja o „haniebnej zdradzie” ONZ która w opublikowanym przez siebie raporcie wzywa władze Ukrainy do przeprowadzenia śledztwa w sprawie grabieży oraz zniszczeń jakich dokonali ukraińscy wojskowi w strefie tzw. operacji OZS (dawniej ATO) na Donbasie. W raporcie powołano się m.in na sprawę właścicieli 30 mieszkań w „wyzwolonej” Awdijewce (obwód doniecki pod kontrola Kijowa) które ukraińscy wojskowi rozgrabili i zrobili sobie z nich „bunkry” (zdjęcia w linku) a którzy do tej pory nie otrzymali od władz w Kijowie żadnych odszkodowań;
  https://inforesist.org/oon-prizvala-rassledovat-fakty-maroderstva-ukrainskimi-voennymi-na-donbasse/

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó poinformował że Węgry w dalszym ciągu beda blokowały (bezpośrednie) negocjacje Ukrainy z NATO dopóki na Ukrainie nie zostaną w pełni przywrócone prawa mniejszości węgierskiej przyznane w konstytucji ukraińskiej, a odebrane przez poprzedniego prezydenta Ukrainy Poroszenkę;
  https://strana.ua/news/237395-venhrija-blokiruet-perehovory-nato-s-ukrainoj-hlava-mid-sijjarto.html

  Polubione przez 5 ludzi

 11. Tymczasem była już wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy d/s integracji europejskiej Ołena Zerkał oskarzyła amerykański „The New York Times” o to ze „zmanipulował” udzielony przez nią wywiad (opublikowany 3 grudnia). W wywiadzie, który według Zerkał został „zmanipulowany”, miała ona krytycznie wypowiadać się w sprawie polityki obecnych władz Ukrainy oraz zabrać głos w sprawie tego co się dzieje obecnie w USA (afera „ukrainagate”);
  https://strana.ua/news/237419-elena-zerkal-ob-intervju-nju-jork-tajms-otkrytoe-pismo-4122019.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. A w samym Kijowie SBU pojawiło się w biurze jednego z liderów prorosyjskiego ugrupowania „Opozycyjna platforma – Za zycie” Wiktora Miedwiedczuka. Oficjalnie ma to związek ze sprawa prowadzoną przez SBU przeciwko firmie ochroniarskiej zabezpieczającej biuro i deputowanych ugrupowania, ale jak przypomniano w komunikacie wydanym przez ugrupowanie „wizyta” SBU nastapiła po tym jak ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze (PBŚ) wszczeło na wniosek „Opozycyjnej platformy – Za życie” śledztwo w sprawie inwigilacji tego ugrupowania własnie przez SBU;
  https://strana.ua/news/237369-v-oppoplatforme-za-zhizn-obvinili-sbu-v-politicheskikh-presledovanijakh.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.