Wojna domowa na Ukrainie 05.12.2019r.- 1639 dzień od nowego rozejmu.


Nie tylko sztab doradców prezydenta Ukrainy przygotowuje się intensywnie do spotkania na szczycie krajów „formatu normańskiego”, ale również inny sztab powołany ad hoc mający na celu doprowadzenie do trzeciego majdanu.

Przygotowanie do trzeciego odcinka niekończącej się historii- „Majdan-3” zostało już oficjalnie ogłoszone. Organizacja finansowana przez zespół byłego prezydenta Poroszenki wezwała do przygotowania beczek, ciastek, drewna opałowego, krzeseł, pledów, dużych kotłów do gotowania, grzejników, kuchenek i nawet szaf.

Można się o tym dowiedzieć ze strony internetowej organizacji „Движения сопротивления капитуляции” („Ruch oporu zapobiegający kapitulacji”).

Na stronie tej zamieszczono reklamę, w której organizatorzy proszą o pomoc finansową i techniczną w celu założenia obozu namiotowego w pobliżu biura prezydenta w ramach kampanii
„Стража на Банковой” („Straż na Bankowej„. Obóz ten stanie się główną siedzibą antykapitulanckiego oporu, jeśli w Paryżu, gdzie Zełenski pójdzie na spotkanie „normańskiego kwartetu”, coś pójdzie nie tak, a prezydent wykroczy poza czerwone linie wskazane przez środowiska radykalne.

Możliwe jest, że „pokojowy protest” tradycyjnie przerodzi się w starcie z władzą. W końcu „ruch antykapitulacyjny” jest wspierany przez prawosektorowca Jarosza, który uważa, że w planie walki brakuje komponentu wojskowego.

„Ruch oporu przed poddaniem się przenieść musi swój plan na okupowane terytoria Doniecka i Ługańska … Uważam, że brakuje mu głównego komponentu- komponentu wojennego. Myślę, że nie jest to najważniejsze co można jeszcze zrobić. Ponieważ bez rozwinięcia dużej operacji wojskowej ukierunkowana i systematyczna aktywność naszych wojsk za linią frontu i w Rosji, pozbawienie Ukrainy anty-ukraińskich mediów, wyeliminowanie grup politycznych i finansowych z tyłu (takich jak np. „Opozycyjna Platforma- za Życiem”), stworzenie skutecznej dobrowolnej obrony terytorialnej, zabezpieczenie przeciwko niekontrolowanemu przenikaniu na odcinku wschodniej granicy naszego kraju, są po prostu niemożliwe. I nie zapomnij o okupowanym Krymie ukraińskim! Zwycięstwo będzie nasze!” – nalegał Jarosz.

Na kanwie „Ruchu Oporu” partie Poroszenki i Tymoszenko rozpoczęły ze sobą aktywną współpracę przeciwstawiając się prezydentowi Żeleńskiemu i jego planowi pokojowemu. A więc, de facto na tej bazie tworząc przeciwko niemu silną opozycję. „Partia zemsty” wzrosła więc dzięki niezaspokojonym ambicjom politycznym Julii Tymoszenko, a która to czuje się świetnie w rewolucyjnym środowisku, bo to ona była onegdaj motorem pomarańczowego majdanu, dzięki któremu odżyły na Ukrainie upiory banderyzmu. Tak więc, Tymoszenko i teraz może stać się zapalnikiem nowej rewolucji, finansowanej przez byłego prezydenta i wspieranej przez te siły Zachodu, które są przeciwne zbliżeniu Ukrainy i Rosji, a także nie chcące doprowadzenia do zakończenia wojny w Donbasie- tlącego się konfliktu na podbrzuszu Federacji Rosyjskiej. Co oczywiście jest też korzystne dla długofalowej koncepcji NATO- „Drang nach Osten”.

Dlatego Poroszenko licząc na zemstę, a Julia Tymoszenko na odzyskanie stanowisko premiera- chcą ponownie podpalić Ukrainę. Ale tym razem pod pretekstem kapitulanctwa Zełenskiego wobec Rosji.

I znowu kartą przetargową stają się, ci których łatwo jest uwieść hasełkami nacjonalizmu, patriotyzmu i nienawiści do wszystkiego co rosyjskie. Na razie oczywiście chłopcem do bicia jest Rosja, ale w miarę rozwoju walk frakcyjnych w kręgach rządców Ukrainy, wyciągane będą kolejne karty. Może niebawem nawet „karta polska”. I to nie w sensie osiedlenia się w naszym- dla Ukraińców szczodrym- kraju.

Wszystko jeszcze przed nami.

http://uacrisis.org/ru/73881-doctrine-for-security-and-peace,

https://uazmi.info/news/post/fvWX0EQ4pCBF7PEZCohtTW,

http://www.antifashist.online/item/revolyucionery-uzhe-prosyat-privezti-drova-i-tualety-timoshenko-zhdyot-post-premera.html,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze na donieckim odcinku frontu prowadząc z przerwami ostrzał- w godzinach pomiędzy, 05:00 a 20:10, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 mm (11 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (7 wystrzałów) oraz granatników SPG-9 (1 granat) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej (2 ostrzały), łącznie 7 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były: rejon Gorłówki (Dolomitnoje), na obrzeżach i w okolicach Doniecka (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja oraz Wasilewka, Jasinowata, Spartkaus i Aleksandrowka), a także na południowym odcinku frontu (Sachanka).

Łącznie w wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 21 pocisków (wobec 27 w odniesieniu do dnia poprzedniego), nie powodując przy tym żadnych strat i szkód.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, nadal utrzymuje się absolutny spokój.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

5 min.

„Зведення станом на 07:00 05 грудня 2019 року.

4 грудня збройні формування Російської Федерації 3 рази порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції Об’єднаних сил з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” російські окупаційні війська здійснили 2 обстріли неподалік Новолуганського – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.
1 ворожий обстріл зафіксовано в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД”, біля Широкиного, з великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
Вчора, 4 грудня, втрат внаслідок обстрілів серед особового складу Об’єднаних сил не зафіксовано.
З початку цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли. Втрат з нашого боку немає.

https://www.facebook.com/pressjfo.news/”

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

50 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 05.12.2019r.- 1639 dzień od nowego rozejmu.

 1. Bez wsparcia jankesów i pączusiów Nuland Majdan 3 nie wypali 🙂 Ktoś przecież musiałby zapłacić zasyfionym kurwom, ormianom, gruzionom, pijakom i menelom z okolic za kolejną rundę radosnego podskakiwania 🙂 Sami nazinacjole to za mało, a „Poroch” nie skory to sypnięcia forsą 🙂
  Kiedy w końcu ktoś na tej upadłej krainie zrozumie, że najpierw trzeba posprzątać banderowskie śmietnisko żeby kraj nadrobił ostatnie lata i ruszył do przodu ? 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 2. W temacie „gazowym”. Nabrało tempa układanie częsci gazociągu „NS 2” w duńskiej strefie przybrzeżnej, ułożono już 31 ze 147 km, jeżeli prace beda trwały dalej w takim tempie to „NS 2” zostanie ukończony jeszcze przed koncem tego roku;
  https://eadaily.com/ru/news/2019/12/05/severnyy-potok-2-nabral-temp-v-datskih-vodah
  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odrzucił apelację polskiej spółki PGiNG w sprawie gazociągu OPAL, który PGiNG stara się „zneutralizować” ograniczając jego przepustowość;
  https://tass.ru/ekonomika/7260973

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Tymczasem na Ukrainie władze w Kijowie zezwoliły, ze względów oszczędnościowych, na budowę dróg nie tylko z materiałów do tego przeznaczonych (bitumy, beton) ale także z innych m.in z odpadów przemysłowych;
  https://www.unian.net/society/10780133-dorogi-iz-othodov-v-ukraine-razreshili-stroit-dorogi-iz-shlakov-i-zoly.html
  I w temacie, w jednej ze wsi na Zakarpaciu zbudowano „eksperymentalną” drogę podobno z użyciem gliny (!) jak się okazało jednak po spadnięciu pierwszego śniegu droga spłynęła (dosłownie)…
  http://www.mukachevo.net/ua/news/view/719040

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ukromedia publikują szokujące dane na temat liczby „weteranów ATO” wymagajacych rehabilitacji medycznej oraz psychologicznej. Według tych informacji jest to ponad…370 TYSIĘCY OSÓB (!) dla których brak miejsca w już istniejących ośrodkach rehabilitacji, a specjaliści d/s rehabilitacji alarmują ze władze w Kijowie powinny wydzielić na ten cel co najmniej 250 mln hrywien;
  https://tsn.ua/ru/ukrayina/v-ukraine-bolee-370-tysyach-veteranov-ato-kotorym-nuzhna-reabilitaciya-kuda-obraschatsya-1454403.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • od 2014/2015 roku eksperci alarmowali, że weterani ATO potrzebują pomocy psychiatrycznej. Co zrobiły władze Ukrainy? Poza deklaracjami właściwie nic. Z tego co pamiętam największą pomoc w tym zakresie zapewnili sojusznicy Ukrainy (min Polska) zapraszając na rehabilitacje weteranów.
   Trochę pomogli duchowni greko-katolicy i prawosławni (z kijowskiej cerkwi) którzy jeździli na linie frontu wspierać żołnierzy UA.
   A tak, to właściwie pomocy nie było. Efekty znamy-masa zdegenerowanych byłych ATO-wców którzy albo kogoś zabili, albo popełniali samobójstwa, względnie dołączali do grup przestępczych. Ostatnia tragedia (zabicie 3-letniego dziecka) tez jest pokłosiem bezczynności władz w Kijowie.

   Polubione przez 4 ludzi

 5. Kolejny koszmarny pożar w Odessie, gdzie spłonął budynek w którym znajdowały się sale wykładowe dwóch wyższych uczelni oraz biura różnych firm i instytucji w których mogło przebywać nawet 400 osób. Na chwile obecną potwierdzono śmierć 1 osoby oraz 29 osób rannych, ale są informacje o 15 osobach zaginionych które najprawdopodobniej zginęły;
  https://strana.ua/news/237450-pozhar-v-odesskom-kolledzhe-vse-chto-izvestno-o-chernoj-srede-4-dekabrja.html
  https://strana.ua/news/237475-pozhar-v-kolledzhe-v-odesse-foto-s-mesta-zhutkoho-pozhara-v-uchebnom-zavedenii.html

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Wicenaczelna ukraińskiego ‚Cosmopolitana” pozwoliła sobie na skrytykowanie „ukropatriotycznej hecy” jaka odstawiono w związku z pogrzebem jednego z oficerów „specnazu” SBU który zginał ostatnio na Donbasie podczas przeprowadzania nieudanej akcji dywersyjnej. Jak na razie skończyło sie to dla niej wywaleniem z pracy…
  https://strana.ua/news/237513-ukrainskomu-cosmopolitan-prishlos-uvolit-svoeho-zamhlavreda-za-post-o-pokhoronakh-heroja-ukrainy.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Ukraińska codzienność, czyli cos dla deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy w szczególności Ilji Kiwy 🙂
  W centrum Kijowa w jednym z „interaktywnych” przystanków komunikacji miejskiej można sobie było poogladać „pornusy”…
  https://korrespondent.net/city/kiev/4168305-na-ostanovke-v-tsentre-kyeva-translyrovaly-porno
  Na dworcu kolejowy we Lwowie zatrzymano „pacjenta” z amunicją oraz materiałem wybuchowym (400 gram trotylu). Jak tłumaczył zatrzymany chcial to wszystko sprzedać;
  https://korrespondent.net/city/lvov/4168246-na-lvovskom-vokzale-zaderzhaly-muzhchynu-so-vzryvchatkoi
  Z kolei w Irpenie (obwód kijowski) doszło do eksplozji w jednym z budynków mieszkalnych w wyniku której zginał mężczyzna. Według informacji podanych przez policje ofiara prawdopodobnie próbowała rozbroić niezidentyfikowany ładunek wybuchowy;
  https://korrespondent.net/ukraine/4168314-v-yrpene-muzhchyna-pohyb-pry-vzryve-v-mnohoetazhke

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Z cyklu „W poszukiwaniu ruskich agentów”, czyli „Adrian” zaczyna nadawać…
  https://kresy.pl/wydarzenia/prezydent-duda-rosja-nie-jest-wrogiem-jest-sasiadem-i-partnerem/
  Cytat „Nie możemy mówić o wrogu na poziomie międzypaństwowym. Rosja to nasz sąsiad, z którym nie we wszystkich sprawach się zgadzamy, ale nie ma mowy o jakiejkolwiek wrogości. Trzeba o różnych kwestiach dyskutować, nie wolno się zamykać, ani też żadnego kraju bezwzględnie izolować – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda przy okazji szczytu NATO w Londynie”

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Drugi „mur {Zelenskiego]” na Ukrainie? Doradca Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak poinformował że w razie niepowodzenia rozmów w Paryżu w tzw. formacie normańskim i ewentualnego zawieszenia realizacji porozumień mińskich Ukraina moze „odgrodzić sie” od „terytoriów niekontrolowanych” (tzn. republik) na Donbasie „ścianą”;
  https://strana.ua/news/237524-ukraina-hotova-stroit-stenu-s-donbassom-v-sluchae-provala-normandskoj-vstrechi-ermak.html
  Dla zainteresowanych, o czym opowiadał jeszcze Jermak podczas swojego wystapienia na forum w Londynie;
  https://strana.ua/news/237510-andrej-ermak-khochet-vnesti-osobyj-status-donbassa-v-konstitutsiju-v-kakom-vide.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Deputowany kijowskiej rady obwodowej (z frakcji ‚Blok Poroszenki”) biznesmen Wiaczesław Sobolew poinformował kto jego zdaniem mógł stać za zamachem na niego (dokonanym przez „weteranów ATO”) w wyniku którego zastrzelono jego 3 – letniego synka. Mogą to być ukraińscy sędziowie, zbiegli z kraju jak i pełniący w nim swoje obowiązki, z którymi ma „na pieńku” ze względów biznesowych, były doradca Poroszenki Ołeksandr Granowskij zamieszany w skandale korupcyjne. Wymienił także SBUsznika który przeszedł z ukrobezpieki w szeregi „Azowa” (obecnie Pułk MSW Ukrainy) gdzie pełni funkcję jego „słuzby bezpieczeństwa”;
  https://strana.ua/news/237583-hranovskij-emeljanov-i-druhie-koho-sobolev-podozrevaet-v-ubijstve-syna.html

  Polubione przez 5 ludzi

 11. Ukromedia (o opcji POROCHOBOTOWEJ) poinformowały o skandalu w związku z wizytą w Ministerstwie obrony i sztabie Generalnym Ukrainy Prezydenta Ukrainy z okazji zbliżajacego sie Dnia Sił Zbrojnych Ukrainy. Miał on pojawić sie nie tylko w asyście „wzmocnionej ochrony”, ale także zażądać rozbrojenia znajdujacych sie tam wojskowych;
  https://www.obozrevatel.com/politics/ohrana-zelenskogo-razoruzhila-voinov-vsu-v-seti-skandal.htm

  Polubione przez 5 ludzi

 12. Komisja Europejska zgłosiła zastrzeżenia do Ustawy o zapasach, która doprowadziła do zniszczenia prywatnej konkurencji państwowego PGNiG na polskim rynku. Czy sztucznie utrzymywany monopol tej spółki posłuży Rosjanom do kontrofensywy politycznej i uderzenia w Baltic Pipe?
  https://osluzbach.pl/2019/12/04/rosjanie-zagraja-monopolem-pgnig-przeciw-polsce/
  Komentarz: Jak podaje autor artykułu Rosjanie mogą zagrać identycznie jak rząd w Warszawie i zaskarżyć do UE przepisy w sprawie gazociągu Baltic Pipe. Dzięki tym działaniom zmniejszyliby przepustowość gazociągu o połowę.

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Europie tej zimy nie zabraknie gazu ziemnego, nawet jeżeli nie dojdzie do zawarcia nowego porozumienia ws. dostaw z Rosji przez Ukrainę – wynika z niemieckiego raportu publikowanego w środę. Obecna umowa ws. tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę wygasa z końcem roku.
  Badanie wskazuje, że ceny gazu w Niemczech mogą umiarkowanie wzrosnąć, ale nie będzie zakłóceń w dostawie. Magazyny gazu są pełne, ceny są na najniższym poziomie od lat ze względu na nadpodaż gazu, a relacje są dużo lepsze niż 10 lat temu, kiedy to Rosja i Ukraina kłóciły się o ceny i płatności – podaje w raporcie EWI.
  https://biznesalert.pl/niemcy-ewi-kryzys-gazowy-ukraina-energetyka-gaz/

  Polubione przez 5 ludzi

 14. „Haniebna zdrada” za Oceanem. USA zgodziły się na przetransportowanie do Rosji, w pobliże Władywostoku, „pływającej platformy startowej dla rakiet Ocean Odyssey” z której do 2014 roku wystrzeliwano rakiety, z rosyjskimi silnikami, w ramach międzynarodowego projektu z udziałem USA, Norwegii, Ukrainy i Rosji. Z wiadomych przyczyn w 2014 roku wstrzymano dostawy silników rakietowych z Rosji, a bezczynna platformę startowa w 2018 roku ostatecznie wykupiła rosyjska firma;
  https://korrespondent.net/business/companies/4168371-ssha-razreshyly-perebazyrovat-kosmodrom-morskoi-start-v-rossyui

  Polubione przez 3 ludzi

 15. Szef ukraińskiego koncernu „Naftohaz” Kobolew kolejny już raz przestrzegł Ukraińców przed gwałtownym wzrostem cen za gaz do którego dojdzie jeżeli Rosja wstrzyma tranzyt gazu przez Ukrainę (tzn. jeżeli nie zostanie podpisana umowa o przedłużeniu tranzytu). Kobolew przypomniał sytuację z marca 2018 roku gdy po wstrzymaniu dostaw gazu przez „Gazprom” ceny na Ukrainie wzrosły o 80 % w przeciągu kilku godzin;
  https://korrespondent.net/business/companies/4168439-kobolev-prohnozyruet-rost-tsen-na-haz-bez-tranzyta

  Polubione przez 4 ludzi

 16. OT rosyjsko – syryjskie, czyli spodziewane (przynajmniej przeze mnie) zakończenie sprawy artykułu z rosyjskiego odpowiednika „Gazety Wyborczej” którym jest ‚Nowaja Gazieta” o „bestialstwach” jakie mieli popełnić „najemnicy” z tzw. grupy Wagnera w Syrii w 2017 roku. Sprawe postanowił „twórczo rozwinąć” inny „liberalistyczny” portal ‚Fontanka” publikujacy ‚wywiad z jednym z najemników”. Jak sie okazało cały „wywiad” to „fejk” a „obsmarowani” w nim ludzie, składają teraz pozwy w sądach…
  https://riafan.ru/1232286-geroi-intervyu-fontanki-s-boicom-chvk-vagnera-podast-na-izdanie-v-sud

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.