Wojna domowa na Ukrainie 06.12.2019r. 1640 dzień od nowego rozejmu.


Asystent prezydenta Ukrainy Andrej Jermak skomentował możliwość rozszerzenia uprawnień dla okupowanej części terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego (OCODiŁ) po ich powrocie na Ukrainę.

Jermak powiedział na konferencji w Londynie, że ekipa prezydenta Zełenskiego jest gotowa przeprowadzić reformę konstytucyjną na Ukrainie po zakończonym szczycie formatu normańskiego, ale wszystkie zmiany będą ograniczone zostaną wyłącznie do decentralizacji.

„Niektóre obszary regionu Doniecka i Ługańska mogą otrzymać dodatkowe uprawnienia. Ale to nigdy nie będzie oznaczać, że ​​będzie to federalizacja lub jakaś autonomia”– powiedział Jermak.

Asystent prezydenta Ukrainy powiedział również, że po szczycie Zełenski przedstawi Wierchownej Radzie projekt ustawy o przedłużeniu specjalnego statusu terytorium znajdującego się obecnie pod okupacją, a w 2020 r. zaproponuje zmiany dotyczące wdrożenia „formuły Steinmeiera”.

Jermak podkreślił, że środki te będą możliwe tylko wtedy, gdy szczyt formatu normańskiego w Paryżu odniesie sukces. W przeciwnym razie Kijów ma „plan B”, dodał ukraiński polityk.

Mówiąc o wyborach w OCODiŁ, asystent prezydenta Ukrainy zasugerował, aby odbyły się one jednocześnie z wyborami lokalnymi na terenie całej Ukrainy w dniu 31 października 2020 r.

„Plan B” zaś, to- jak wyjaśnił Jermak, jest wybudowanie muru wzdłuż linii demarkacyjnej, na trwale oddzielającego OCODiŁ, od pozostałej części Ukrainy. Mur ten ma stać być do czasu przywrócenia OCODiŁ na łono ojczyzny, czyli Ukrainy.

Dodam, od siebie, że wybudowanie takiego muru może stanowić bardzo dobry pretekst, do złożenia Rosji propozycji do do jeszcze bardziej zaawansowanego pogłębienia wzajemnej integracji, z perspektywą trwałego przyłączenia.

I chyba do tego dojdzie, jeśli władze ukraińskie nadal będą miały taki stosunek wobec ludności D i ŁRL, czyli OCODiŁ.

Czego dowodzi też kolejny pomysł prezydenta Zełenskiego, który na spotkaniu ze studentami jacy odnieśli rany w czasie euromajdanu, powiedział, że zaproponuje na spotkaniu w formatu normańskiego utworzenie „straży miejskiej” działającej na obszarze OCODIŁ, a składającej się z przedstawicieli Ukrainy, OBWE i ludności cywilnej zamieszkującej na terytorium znajdującym się czasowo poza kontrolą władzy centralnej.

Dodał, że „jest to jeden z pomysłów jego zespołu”.

Co więcej, zgodnie z planem Zełenskiego, przedstawicieli „drugiej strony” należy rekrutować do „straży miejskiej” spośród tych, którzy „nie strzelali, nie zabijali” i nie brali udziału w działaniach wojennych.

Jednocześnie Wołodymyr Zełenski zapewnił uczestników wczorajszego spotkania, że ​​nie zamierza ustępować wobec Władimirowi Putinowi na szczycie formatu normańskiego w Paryżu, podkreślił przy tym, że lepiej byłoby wyjść ze szczytu bez niczego.

Plany, planami, ale różnie jeszcze to spotkanie może się skończyć, bo strona ukraińska przygotowuje prowokacje na dużą skalę w przeddzień szczytu formatu normańskiego w Paryżu

Taka informacja została zgłoszona przez służbę prasową Prokuratury Generalnej LRL:

„Otrzymano wiadomość z infolinii Prokuratora Generalnego ŁRL od żołnierza kontraktowego 14 oddzielnej zmechanizowanej brygady (ombr) ukraińskich sił zbrojnych, który poinformował, że siły zbrojne przygotowują prowokacje na dużą skalę przed szczytem ‚formatu normańskiego’ w Paryżu 9 grudnia”.

Według tego anonimowego żołnierza ukraińskich sił zbrojnych dowództwo 14 brygady nakazało przesunięcie ciężkiego sprzętu wojskowego i przetransportowanie go z miejsc stałego postoju bliżej linii demarkacyjnej.

„Aby ukryć ślady ruchu sprzętu, personelowi nakazano przekopać teren, przez który przejeżdżały ciężkie pojazdy opancerzone. Skarżący narzekał również na to, że niezwykle trudno było to zrobić w temperaturach ujemnych i na zamarzniętym gruncie. Żołnierze mają tylko łomy i saperki”.

Obecnie wywiad ŁRL sprawdza informacje otrzymane za pośrednictwem infolinii.

„Jeśli zostanie to potwierdzone, osoby zaangażowane w zbrodnie przeciwko ludności cywilnej Donbasu będą ścigane na podstawie prawa przewidzianego w art. 439 i 440 KK ŁRL”– podkreśliła służba prasowa Prokuratora Generalnego.

Miejmy nadzieję, że już samo to ostrzeżenie wystarczy aby ostudzić bojowe zapały niektórych ukraińskich dowódców i zwolenników ideologi banderyzmu.

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1%82%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D1%8B%D0%B5_%D1%80%D0%B0%D0%B9%D0%BE%D0%BD%D1%8B_%D0%94%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D1%86%D0%BA%D0%BE%D0%B9_%D0%B8_%D0%9B%D1%83%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%B9_%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%B9,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 10:15 a 21:00, przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (5 min) i moździerza kaliber 82 mm (3 miny) oraz granatników SPG-9 (13 granatów) i RPG-7 (6 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (9 ostrzałów), tym sposobem 9 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ukraiński ostrzał prowadzony był w następujących punktach frontu: w rejonie Gorłówki (Zajcewo, Dolomitnoje i teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina), w okolicach Doniecka (Spartakus) oraz na południowym odcinku frontu (Sachanka).

Łącznie, w wyniku ukraińskiego ostrzału w dniu wczorajszym na terytorium DRL spadły 32 pociski (wobec 21 w odniesieniu do dnia poprzedniego), m.in. ostrzelany został rejon robót prowadzonych przez ekipę DRL w okolicy wsi Zajcewo k/Gorłówki.

Jak donosi służba prasowa Milicji Ludowej DRL, w wyniku ostrzału przeprowadzonego ze stanowisk ukraińskiego 1 batalionu 92 zmechanizowanej brygady Operacji Połączonych Sił, rozlokowanych w rejonie Awdiejewki, został zabity jeden z żołnierzy ML DRL.

Ukraiński ostrzał okolic wsi Krutaja Bałka, został przeprowadzony z rażącym naruszeniem warunków rozejmu.

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał o godzinie 21:50, z kierunku Krymskoje w stronę Krasnego Limana, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (7 min) i opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (10 wystrzałów) oraz przeciwpancernego granatnika SPG-9 (3 granaty), 1 raz naruszyli warunki rozejmu.

Strat i szkód, nie zgłaszano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

6 min.

„Зведення станом на 07:00 6 грудня 2019 року.

5 грудня збройні формування Російської Федерації 8 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції Об’єднаних сил із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 82 мм, а також гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї. Зафіксовано і ворожий вогонь з озброєння БМП.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” російські окупаційні війська здійснили 2 обстріли:
біля Широкиного – з мінометів калібру 82 мм;
неподалік Лебединського – зі стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” зафіксовано 6 ворожих обстрілів:
поблизу Кримського – з гармат БМП-1, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
біля Луганського і Травневого – зі станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів;
двічі неподалік Новолуганського – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
у районі Зайцевого – з ручних протитанкових гранатометів і великокаліберних кулеметів.
Вчора, 5 грудня, втрат внаслідок обстрілів серед особового складу Об’єднаних сил не було.
З початку цієї доби російські окупаційні війська двічі вели вогонь по позиціях Об’єднаних сил неподалік Авдіївки. Спочатку ворог здійснив потужний обстріл із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм. Зафіксовано 23 вибухи. У другому випадку противник застосував гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети та іншу стрілецьку зброю.
Втрат з нашого боку немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Szarij dał ciała:

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

41 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 06.12.2019r. 1640 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Ukraina jako zbiegowisko wszelkiej maści kryminalistów, degeneratów i zwyrodnialców”, czyli kolejny islamista z tzw. państwa islamskiego zatrzymany w tym kraju. Policjanci zatrzymali w jednej z miejscowości obwodu kijowskiego dwójke meżczyzn podejrzanych o dokonanie napadu rabunkowego z których jeden okazał sie być ściganym listem gończym za działalnośc w tzw. państwie islamskim;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4168584-v-ukrayne-snova-zaderzhaly-voevavsheho-za-yhyl

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Trwa „myszkowanie” w Kijowie prawnika Donalda Trumpa Rudy Giulianiego, który ma podobno zbierać materiały do filmu dokumentalnego o „kulisach impeachmentu Donalda Trumpa”. Tym razem pojawiły sie informacje ze spotkał się z ukraińskim dziennikarzem śledczym obecnie parlamentarzysta z frakcji „Sługa Narodu” Ołeksandrem Dubinskim. Tematami rozmowy, według Dubinskiego, miała być sprawa kradzieży wielu miliardów dolarów z ukraińskiego budżetu podczas prezydentur Poroszenki oraz Janukowycza i wyprowadzania ich za granicę, w czym mieli uczestniczyć wysocy urzędnicy w Kijowie za czasów Poroszenki (m.in szefowa banku centralnego Hontariewa);
  https://strana.ua/news/237686-dubinskij-vstretilsja-s-dzhuliani-i-rasskazal-emu-chto-ishchet-10-milliardov-ukradennykh-u-ukrainy.html
  Sam Giuliani z kolei zapowiedział ujawnienie materiałow na temat tego jak Ambasada USA w Kijowie, za czasów gdy szefowała jej Marie Yovanovitch skonfliktowana z Trumpem, blokowała działania ukraińskich służb śledczych które chciały ujawnić sprawę rozkradzenia ponad 5 mld dolarów pomocy finansowej z USA jakiej miano dopuścic sie na Ukrainie;
  https://strana.ua/news/237693-dzhuliani-zajavil-o-tom-chto-posolstvo-jovanovich-ne-khotelo-rassledovanija-dela-o-korruptsii-v-ukraine.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Tymczasem w ukromediach pojawiły sie informacje o tym że prezes ukraińskiego państwowego koncernu ‚Naftohaz” Kobolew jest najlepiej opłacany pośród prezesów podobnych spółek w całej Europie. Oficjalnie Kobolew zarabia wiecej nawet od swojego „kolegi po fachu” z Wlk Brytanii (!) W linku jest tabelka z porównaniem zarobków, jest i Polska;
  https://strana.ua/news/237662-zarplata-koboleva-vyshe-chem-u-rukovoditelej-enerheticheskikh-kompanij-stran-evrosojuza.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. OT z Wlk. Brytanii, czyli zdaniem naukowców z University of Exeter zdolność do wchłaniania alkoholu uratowała przodków ludzkości przed wyginięciem 🙂 Według naukowców około 10 milionów lat temu różne typy naczelnych rywalizowały ze sobą o pożywienie i zasoby, niektóre z nich zjadały niedojrzałe oraz przejrzałe owoce, a ich organizmy drogą adaptacji nauczyły się je trawić. To dało im przewagę nad innymi naczelnymi;
  https://www.exeter.ac.uk/news/research/title_769767_en.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Cytat „– Jestem głęboko przekonany, że wszystkie tego rodzaju działania we Lwowie są inspirowane z Polski, być może nawet, że z Przemyśla, ze strony określonych działaczy – mówi w rozmowie z portalem Kresy.pl dr hab. Andrzej Zapałowski, historyk, ekspert ds. bezpieczeństwa i wiceprzewodniczący Rady Miasta Przemyśla”
  https://kresy.pl/publicystyka/prof-zapalowski-dla-kresy-pl-dzialania-strony-ukrainskiej-ws-ulicy-kocylowskiego-sa-inspirowane-z-polski/
  Ps. Dlaczego mnie to nie dziwi?

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Ukraińska codzienność. Mieszkanka Kijowa poznała przez portal randkowy meżczyzne, a ten zaprosił ja do mieszkania w stolicy Ukrainy gdzie pokazał jej…trupa zamordowanej (prawdopodobnie przez niego) starszej kobiety. następnie zaczął jej „wygrażać”, jak sama zeznała, ale zdołała uciec z mieszkania i zgłosić wszystko na policję, która zatrzymała zwyrodnialca;
  https://apostrophe.ua/news/society/kiev/2019-12-06/v-kieve-lovelas-ustroil-zhenschine-znakomstvo-s-mertvecom-opublikovany-foto-i-video/182265
  Strzelanina na trasie Mukaczewo – Rohatyn (Zakarpacie) gdzie grupa NN sprawców ostrzelała pracowników służb drogowych którzy prowadzili tam roboty remontowe. Na szczęscie nikt nie został ranny;
  https://korrespondent.net/ukraine/4168650-na-zakarpate-obstrelialy-rabotnykov-dorozhnoi-sluzhby
  W szpitalu w Bachmucie (obwód doniecki pod kontrolą Kijowa) zmarł miejscowy ‚wolontariusz ATO” którego pod koniec listopada napadła i skatowała para pijanych nastolatków w wieku 16 i 17 lat. Oczywiście miejscowe „ukropatrioty” już „krzyczą” ze to nie zwykły bandycki napad, a skutek „proukraińskiej działalnosci” zmarłego „wolontariusza”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4168678-na-donbasse-umer-yzbytyi-volonter

  Polubione przez 5 ludzi

 7. W ukromediach pojawiła sie informacja o tym ze na aukcję wystawiono…oprzyrządowanie sieci Wi – Fi jaka działała w kijowskim metrze, a która została ‚aresztowana” decyzją sądu po tym jak firma ją obsługujaca wpadła w kłopoty finansowe. Wartość całego oprzyrządowania (m.in zasilaczy bezprzewodowych, akumulatorów, kamer, routerów, przełączników itd) wyliczono na 7, 27 milionów hrywien;
  https://www.ukrinform.ru/rubric-kyiv/2832386-arestovannyj-wifi-kievskogo-metro-prodadut-na-eaukcione.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Tymczasem ukraińscy internauci wytknęli szefowi ukraińskiego resortu infrastruktury Władisławowi Kriklijowi to ze informację o możliwym dopuszczeniu prywatnych operatorów do ukraińskiej sieci kolejowej „przyozdobił” zdjęciem pociągu przewożącego ciała ofiar katastrofy Boeniga nad Donbasem…
  https://strana.ua/news/237765-delo-boeing-mn17-vladislav-kriklij-soprovodil-post-o-reformakh-snimkom-poezda-kotoryj-vez-tela-pohibshikh-passazhirov.html

  Polubione przez 5 ludzi

 9. „Dienieg niet i nie budiet!”, czyli pojawiła się informacja, majaca pochodzić z „wysoko postawionych źródeł w ukraińskim rządzie”, o tym ze MFW w tym roku już żadnego kredytu Ukrainie nie udzieli, a jakiegokolwiek oświadczenia funduszu w sprawie Ukrainy można się spodziewać dopiero w lutym przyszłego roku;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4168730-ukrayna-ne-poluchyt-transh-mvf-v-etom-hodu-smy

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Dmitrij Razumkow podczas obrad poinformował deputowanych ze dodzwonił się do niego m.in mieszkaniec obwodu ługańskiego i poprosił go by zwrócił uwagę deputowanym na to by zaczęli zachowywać się jak na „mężów stanu” przystało to znaczy przestali chodzić bez celu po sali i prowadzić między sobą rozmowy gdy przemawia ktos z trybuny;
  https://korrespondent.net/ukraine/4168743-nedovolnyi-nardepamy-zhytel-luhanschyny-dozvonylsia-v-radu

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Tymczasem tzw. Komisja Wenecka skrytykowała „ustawę językową” wprowadzoną na Ukrainie i zaleciła władzom w Kijowie jej zmianę po konsultacji z przedstawicielami mniejszosci narodowych tak by „nie wywoływała napięć etnicznych”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4168883-venetsyanka-raskrytykovala-zakon-ukrayny-o-yazyke
  Z kolei Komitet Ministrów Rada Europy wyraził zaniepokojenie w związku z poprawkami wprowadzonymi ostatnio w „reformie sądownictwa” (wdrożonej w latach 2014 – 2018) na wniosek obecnego Prezydenta Ukrainy. Według wydanego w tej sprawie komunikatu poprawki te mogą m.in poskutkować negatywnymi i długoterminowymi konsekwencjami dla ukraińskiego Sądu Najwyższego w postaci ograniczenia jego niezależnosci oraz skutecznosci działania;
  https://korrespondent.net/world/4168871-sovet-evropy-obespokoen-sudebnoi-reformoi-zelenskoho
  A Sekretarz Generalny OBWE Thomas Greminger ogłosił że już czas „na odbudowanie mostów [w celu porozumienia] pomiędzy Rosja i Ukrainą oraz Rosją i Zachodem”;
  https://www.ukrinform.ru/rubric-polytics/2832766-pora-vosstanovit-mosty-mezdu-rossiej-i-ukrainoj-rf-i-zapadom-gensek-obse.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. OT zza Oceanu, strzelanina w centrum szkoleniowym w bazie lotniczej Sił Morskich USA w Pensacoli na Florydzie. Pojawiały się informacje że w jej wyniku śmierc poniosły 4 osoby, a kilkanaście zostało rannych. Sprawcą miał być przebywający na szkoleniu podporucznik Saudyjskich Sił Powietrznych, którego śmiertelnie postrzelił jeden z interweniujących szeryfów;
  >https://apnews.com/3206b3f41ae2ccf4b1c6ad0ba9b3185e
  >https://www.nytimes.com/2019/12/06/us/nas-pensacola-shooting.html
  >https://www.washingtonpost.com/national-security/2019/12/06/naval-station-pensacola-active-shooter/
  Ps. Mając takich „sojuszników” raczej nie powinni sie bać Rosjan i Chińczyków…

  Polubione przez 3 ludzi

 13. „Haniebna GIGANTOZDRADA NATO?”. Podczas występu w należacym do niego kanale ukraińskiej TV, Poroszenko powiedział, że w dokumentach końcowych zakończonego szczytu NATO w Londynie, który trwał w dniach 3-4 grudnia, po raz pierwszy od pięciu lat, nie pojawiły się słowa o „agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę” oraz „okupacji Krymu”;
  https://strana.ua/news/237899-vpervye-za-poslednie-pjat-let-nato-na-poslalo-messedzh-o-rossijskoj-ahressii-v-ukraine-poroshenko.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.