Wojna domowa na Ukrainie 08.12.2019r.- 1642 dzień od nowego rozejmu.


“Ukraina zrobi wszystko, co w naszej mocy, by doprowadzić do zakończenia wojny i osiągnięcia pokoju kanałami dyplomatycznymi”– zapewnił Andrij Jermak- doradca do spraw polityki zagranicznej prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w zeszłym tygodniu na międzynarodowym forum w Londynie podkreślając, że Kijów ma również „Plan B”.

“Jeśli nie zobaczymy gotowości Rosji do przystąpienia do procesu pokojowego, zbudujemy mur, nie w przenośni, i życie będzie toczyć się dalej” – ujawnił doradca ukraińskiego prezydenta, na czym ten „Plan B” będzie polegał. Przyznał, że przy tym rozwiązaniu Ukraińcy będą musieli wtedy żyćw scenariuszu zamrożonego konfliktu”.

Jermak wyjaśnił także, że Kijów zamierza korzystać z doświadczeń swoich przyjaciół:

“Mam na myśli przede wszystkim Izrael (tam mur oddziela Izrael od Zachodniego Brzegu Jordanu- dopisek mój)” – powiedział doradca Zełenskiego, cytowany w czwartek w internetowej gazecie „Ukraińska Prawda”.

We wczorajszym wywiadzie dla niemieckiej gazety „Die Welt”, Jermak ponownie zapewnił, że Kijów chce pokoju w Donbasie.

„Prezydent Zełenski dał jasno do zrozumienia, że pokój w Donbasie ma dla niego najwyższy priorytet, tak by w strefie działań wojennych w końcu przestali ginąć ludzie. Nowe ukraińskie władze udowodniły, nie tylko słowami, ale także poprzez działania, że wypełniają wszystkie zobowiązania wynikające z porozumień mińskich. Na przykład wycofując wojska do uzgodnionych konkretnych punktów linii frontu”– powiedział Jermak w wywiadzie opublikowanym na stronie internetowej gazety „Die Welt”.

„Oczekujemy tej samej gotowości od przeciwnej strony. Jest przy tym jasne, że porozumienia z Mińska zostały zawarte pięć lat temu i wymagają doprecyzowania. Naszym celem w negocjacjach jest przywrócenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Mamy nadzieję i oczekujemy, że nasi europejscy partnerzy, Niemcy i Francja, będą tak jak dotychczas wspierać Ukrainę w tej sprawie”– oświadczył Jermak.

Jego zdaniem, pierwszym krokiem na rzecz pokoju na wschodzie Ukrainy byłoby trwałe zawieszenie broni i zwolnienie wszystkich ukraińskich jeńców z rosyjskiej niewoli.

Pytany, czy Rosja naprawdę chce pokoju, Jermak oświadczył, że fakt, iż szczyt normandzki odbędzie się w tym roku wyłącznie dzięki uporowi ukraińskiego prezydenta, i jest sukcesem Ukrainy i polityki ekipy Zełenskiego.

Odnosząc się do „formuły Steinmeiera”, Jermak zastrzegł, że wybory lokalne w opanowanych przez prorosyjskich separatystów części obwodów donieckiego i ługańskiego muszą odbyć się zgodnie z ukraińskim ustawodawstwem i bez obecności „obcych wojsk” na tych terenach.

Przypomnę, że „formuła Steinmeiera”, byłego ministra spraw zagranicznych, a obecnie prezydenta Niemiec, który w roli szefa niemieckiej dyplomacji uczestniczył w rozmowach „normańskiej czwórki”, przewiduje procedurę przyznania kontrolowanej przez separatystów części Donbasu specjalnego statusu. Rosja postawiła jako warunek szczytu normandzkiego podpisanie przez Ukrainę tej formuły i przedstawiciele Kijowa dokument podpisali.

Przywódcy państw tworzących „czwórkę normandzką”, a więc prezydenci: Francji- Emmanuel Macron; Rosji- Władimir Putin; Ukrainy- Wołodymyr Zełenski oraz kanclerz Niemiec- Angela Merkel, spotkają się w najbliższy poniedziałek (9 grudnia) w stolicy Francji. Jeśli do tego spotkania dojdzie, będzie to pierwszy osobisty kontakt Zełenskiego z Putinem.

Paryskie rozmowy będą także pierwszymi w tym formacie od października 2016 roku. Pierwsze spotkanie miało miejsce w czerwcu 2014 roku w Normandii i stąd nazwa formatu jako „format normandzki”. Kontakty w formule „formatu normańskiego”, to prowadzone od początku konfliktu wewnętrznego na Ukrainie, przedstawicieli z tych czterech państw różnego szczebla. Celem zaś tych spotkań jest zakończenie konfliktu w Donbasie. W toczących się od 2014 r. walkach ukraińskiej armii z prorosyjskimi separatystami na wschodzie kraju zginęło wg. oficjalnych źródeł, już ponad 13 tys. osób.

Podsumowując tą ostatnio rzucającą się w oczy nad aktywność na zagranicznych forach, tego doradcy ukraińskiego prezydenta, sądzić można, że jest ona przygotowaniem odpowiedniego gruntu przed jutrzejszym spotkaniem na szczycie przywódców krajów „formatu normańskiego” w Paryżu, gdzie Zełenski będzie usiłował podważyć wszelkie wcześniejsze porozumienia dotyczące opracowywanej z takim trudem ścieżki dochodzenia do procesu pokojowego w Donbasie.

W efekcie, rzeczywiście może dojść do wdrożenia osławionego „Planu B”, czyli zakryciu problemu części Donbasu przed oczami opinii publicznej i w następstwie udawaniu, że problemu nie ma.

To jest taka awaryjna wersja wprowadzenia pokoju przez Zełenskiego, czyli zamrożenie konfliktu na długie dziesięciolecia.

Jedynym pozytywem takiego rozwoju wydarzeń, będzie to, że ludność republik donbaskich przestanie być nękana codziennym ukraińskim ostrzałem i paraliżowana strachem, że wojna w całej pełni się tam odrodzi.

Dojdzie też tam, do nieformalnej wersji pełnej autonomii na wzór tej jaką obecnie posiada w granicach państwa Izraela, Autonomia Palestyńska.

Później, oczywiście fakt ten może zostać formalnie uregulowany, ale te ziemie już nigdy nie będą przynależeć do Ukrainy.

https://www.welt.de/politik/ausland/plus204093170/Selenskyj-Berater-Andrij-Jermak-Wollte-Donald-Trump-die-Ukraine-erpressen.html?wtrid=onsite.onsitesearch,

https://zik.ua/ru/news/2019/12/06/ukrainskiy_plan_b_stena_ermaka_na_zamenu_steny_yacenyuka_948570.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 07:45 a 20:25, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 mm (20 min) i 82 mm (14 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-2 (40 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (10 granatów), SPG-9 (4 granaty) i RPG-7 (7 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej i broni snajperskiej w rejonie wsi Krutaja Bałka, na obrzeżach Doniecka (łącznie 9 ostrzałów), tym sposobem 12 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały ze strony ukraińskich pozycji ogniowych prowadzone były na całej długości linii frontu, a więc w następujących jego punktach: w rejonie Gorłówki (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina), w okolicach i na obrzeżach Doniecka (teren lotniska i wokół serwisu „Volvo-Center” oraz osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja, Krutaja Bałka i Wiesiełoje), a także południowy odcinek frontu (Biełaja Kamienka i Komiternowo).

Łącznie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów, na terytorium DRL spadło 95 pocisków (wobec 118- w odniesieniu do dnia poprzedniego), nie powodując żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

8 min.

„Зведення станом на 07:00 8 грудня 2019 року.

7 грудня збройні формування Російської Федерації 10 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції Об’єднаних сил із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 82 мм, а також гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” російські окупаційні війська здійснили 4 обстріли:
поблизу Новоселівки Другої – з мінометів калібру 82 мм та ручних протитанкових гранатометів;
біля Широкиного – з РПГ та стрілецької зброї;
двічі неподалік Павлополя – з СПГ та великокаліберних кулеметів.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” зафіксовано 6 ворожих обстрілів:
біля Майорська – з мінометів калібру 82 мм;
двічі неподалік Новолуганського – з ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
у районі Золотого – з РПГ, автоматичних гранатометів та стрілецької зброї;
поблизу Залізного і Луганського – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї, з великокаліберними кулеметами включно.
Вчора, 7 грудня, під час обстрілів загинув один військовослужбовець Об’єднаних сил, ще два наших захисники отримали поранення, а один – бойову травму.
З початку цієї доби російські окупаційні війська один раз обстрілювали наші позиції. Неподалік Мар’їнки ворог вів вогонь з РПГ, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї. Втрат з нашого боку немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

29 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 08.12.2019r.- 1642 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ciekawostka w temacie którym uwielbiają mamić frajerów „euraoszołomy”, czyli jak to UE nas „BEZINTERESOWNIE” sponsoruje…
  https://wiadomosci.onet.pl/politico/kraje-zachodniej-europy-ukrywaja-jak-wielkie-maja-zyski-ze-wspierania-krajow-na/sedw6z6
  …i nie należy sie dziwić że takie artykuły nagle zaczęły sie pojawiać na „ONET-cie’ ponieważ…
  https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/kkr-przejmuje-43-5-procent-akcji-axel-springer-jest-najwiekszym-udzialowcem-koncernu-dlaczego
  …a jak wiadomo USAmany pomimo oficjalnych zapewnień nie za bardzo się „lubieją” z „eurastami” z Brukseli…

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Zrobił kilka fikołków opowiedział pare skeczy i zarobił…ponad 5 miliardów dolarów?! Ukromedia informują że na oficjalnej stronie Prezydenta Ukrainy, „około pólnocy [czasu miejscowego]’, pojawił się „njus” jakoby Zelenskij „przeprowadził rozmowę telefoniczną z szefową MFW i uzyskał jej zapewnienie ze Ukraina otrzyma kolejne kredyty z funduszu”;
  https://strana.ua/news/238044-ukraina-poluchila-kredit-ot-mvf-zelenskij.html
  Ps. Trzeba przyznać ze jest to jakaś „metoda” na osiągnięcie sukcesu, czyli molestować ludzi w „sobotnią noc” kiedy wiadomo co każdy człowiek robi…tzn „śpi” oczywiście 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

  • W temacie

   Ukraina i Międzynarodowy Fundusz Walutowy uzgodniły nowy, trzyletni program pomocowy dla tego kraju o wartości 5,5 mld dol. – poinformowała szefowa MFW Kristalina Georgiewa. Umowa musi jeszcze zostać zaakceptowana przez zarząd organizacji.
   https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/ukraina-dostanie-gigantyczny-kredyt-od-mfw/5995gwk
   Komentarz: Gigantyczny- to określenie na wyrost. Raptem jest to 1.5-2 mld $ na rok W porównaniu z poprzednimi latami kredyt będzie wiec nad wyraz skromny i zapewne zostanie przeznaczony na…spłatę poprzednich kredytów z MFW

   Polubione przez 5 ludzi

   • „….. zostanie przeznaczony na…spłatę poprzednich kredytów z MFW”- tylko w tym celu pomoc ta została przyznana.

    Ukraina, wzt. tych pieniędzy nawet nie powącha, bo będzie to tylko operacja przeksięgowania.

    A więc, ogłaszanie tego jako sukces, jest żenujące. Zresztą, jak tam wszystko zusammen do kupy 🙂

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 2 ludzi

  • To ruskie czołgi, których nikt nigdy na oczy nie widział (niewidzialne czołgi?), najechały Donbas.

   Banderiowcy tylko w celach turystyczno-krajoznawczych wysłali tam wojska w ramach operacji antyterrorystycznej (ATO), aby spacyfikować rosyjską mniejszość etniczną.

   Chcąc pokoju, dzień w dzień, noc po nocy, od pięciu już ponad lat, ostrzeliwują pokojowo ludność cywilną Donbasu.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

  • Mam takie „nieprzyjemne” uczucie (graniczące niemal z pewnością) że ta cała ‚wojna hybrydowa” jaką USA prowadzi z Rosją poprzez swoje „ukraińskie proxy” to tak naprawdę „teatrzyk” który ma „przykryć” wyprowadzenie „na lewo” pieniędzy amerykańskiego podatnika (które najpierw przerzuca się na Ukrainę pod pozorem „udzielania pomocy”)…
   >https://pbs.twimg.com/media/EK9Bzw0UwAEAC18?format=jpg

   Polubione przez 6 ludzi

 3. W temacie sankcji

  Na spotkaniu, w którym brali udział przedstawicieli 20 firm niemieckich – wielkich i średnich inwestorów w Rosji – Putin poinformował, że inwestycje niemieckie w gospodarkę Rosji przekraczają 20 mld dol. Z kolei rosyjskie inwestycje w Niemczech sięgają blisko 10 mld dol. W 2018 roku wzajemne obroty handlowe powiększyły się o 20 procent, sięgając 60 mld dol.
  https://www.money.pl/gospodarka/nord-stream-2-na-ukonczeniu-putin-mowi-co-dalej-z-tranzytem-przez-ukraine-6453899805095553a.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Tymczasem na Ukrainie trwają „majdany przeciwko kapitulacji” (tzn wypełnienia przez Kijów porozumien mińskich) organizowane głownie przez POROCHOBOTY (plus banderowska „Swoboda”). Jak zauważają ukromedia owe „majdany” jednak przebiegaja dość „niemrawo”. Link o „mini – majdanie” w Kijowie;
  https://strana.ua/news/238073-majdan-v-kieve-sehodnja-onlajn-video-mitinha-net-kapituljatsii-vse-novosti.html
  A także we Lwowie;
  https://strana.ua/news/238106-vo-lvove-uchastniki-mestnoho-majdana-oboznachali-krasnye-linii-dlja-zelenskoho.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Na „haniebną zdradę” podczas ceremonii wręczania nagrody „European Film Awards 2019” w Berlinie pożalił się ukraiński „reżyser” Ołeh Sencow. Skrytykował on imprezę za to że nie pozwolono mu podczas niej wystąpić publicznie m.in dlatego że nie chciał on uczestniczyć w bankiecie jaki odbywał sie w restauracji pod nazwą…”MOSKWA” 🙂
  https://strana.ua/news/238075-oleh-sentsov-raskritikoval-evropejskij-kinopriz.html

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Kilka ciekawych artykułów z portalu kresy.pl

  Hongkong przestał wpuszczać na swoje terytorium Ukraińców – podały w piątek ukraińskie media powołując się na relację zatrzymanej na granicy Ukrainki. łącznie w ciągu ostatniego czasu do Hong Kongu nie wpuszczono 10 obywateli Ukrainy. Jak sami zainteresowani twierdzą wynika to z licznego udziału w protestach ukraińskich „wolontariuszy’
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/azja-pacyfik/majdan-nie-w-hongkongu-wladze-regionu-deportuja-ukraincow/

  „Nie ma takich roszczeń [żydowskich] w rozumieniu rzeczywistych relacji między Polską i Polakami a państwem żydowskim i Żydami” – mówił w wypowiedzi udzielonej w piątek dla Mediów Narodowych Marszałek Senior Sejmu RP, Antoni Macierewicz.
  https://kresy.pl/wydarzenia/spoleczenstwo/macierewicz-nie-ma-czegos-takiego-jak-roszczenia-zydowskie-video/

  z badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie portalu rp.pl wynika, że spora część Polaków nie uważa Federacji Rosyjskiej za zagrożenie.
  https://kresy.pl/wydarzenia/spoleczenstwo/sondaz-polacy-zaskakujaco-o-rosji/

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Powiązany z neobanderowską partią „Swoboda” ukraiński portal „Vholos” opisuje korupcyjny mechanizm pozyskania Karty Polaka dla Ukraińców bez polskich korzeni i bez jakichkolwiek związków z Polską. Pieniądze mają trafiać do polskich organizacji, które poręczają za kandydata, a tajemnicze osoby stwierdzają rzekome polskie pochodzenie utrzymując, że dokumenty zaginęły. Jednocześnie portal skarży się, że Polacy zmuszają ubiegających się o Kartę Polaka Ukraińców do wyrzeczenia się UPA i Bandery.
  https://kresy.pl/wydarzenia/ukrainski-portal-karte-polaka-otrzymuja-ukraincy-bez-zadnych-zwiazkow-z-polska-koszt-1500-euro/

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Prawie tysiąc paczek z mikołajkowymi prezentami przygotowanymi przez Towarzystwo Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Tarnowie oraz uczniów tarnowskich i podtarnowskich szkół nie trafiło na Ukrainę. Transportu z darami, które miały trafić do polskich dzieci w obwodzie lwowskim, nie wpuścili na Ukrainę tamtejsi celnicy.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraincy-celnicy-nie-wpuscili-na-ukraine-transportu-z-prezentami-dla-polskich-dzieci/

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Odnośnie demonstracji „przeciwko kapitulacji” w Kijowie, POROCHOBOTY i „ukropatrioty” pod siedzibą Prezydenta Ukrainy buduja ‚miasteczko namiotowe”…
  https://strana.ua/news/238137-novosti-kieva-aktsija-varta-na-bankovoj-pod-ofisom-prezidenta-video-.html
  …podobno „aryjczyki” z „Azowa” (i jego ‚pochodnych”) budują „prawdziwa chatę”…
  https://strana.ua/news/238158-foto-na-bankovoj-natskorpus-stroit-neverojatno-bolshoj-dom.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.