Wojna domowa na Ukrainie 09.12.2019r.- 1643 dzień od nowego rozejmu.


Kilka tysięcy „tituszek” zgromadziły wczoraj (8 grudnia) na Majdanie Niepodległości w Kijowie trzy partie opozycyjne wobec prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wyznaczając mu w w ten sposób „czerwone linie”, których nie można mu przekroczyć na dzisiejszym spotkaniu szczytu krajów formatu normańskiego w Paryżu.

„Żadnych kompromisów”, „Nie dla kapitulacji”– to jedne z niewielu haseł niesionych przez ludzi, własnoręcznie wykonanych plakatach.

Akcja odbyła się wczoraj po południu i trwała kilka godzin. Zwołały ją parlamentarne ugrupowania opozycyjne: „Europejska Solidarność” byłego prezydenta- oligarchy podejrzanego o rozliczne przestępstwa gospodarcze- Petra Poroszenki, „Batkiwszczyna” byłej premier- skazanej wcześnie za korupcję- Julii Tymoszenko oraz „Hołos” muzyka rockowego- a więc ukraińskiej wersji Kukiza- Swiatosława Wakarczuka.

Kilka dni przed szczytem w Paryżu te trzy partie opozycyjne określiły granice, których przekroczenie przyniesie Ukrainie nieodwracalne szkody i potraktowane zostanie za jawną zdradę.

Na wspólnie podpisanym dokumencie przez liderów tych partii, przestrzegali urzędującego prezydenta, że nie może zgodzić się na żadne kompromisy w sprawie integralności państwa, ani na jego federalizację. Nie może również iść na ustępstwa w sprawie dążeń Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej i NATO.

„Żadnych politycznych działań, w tym wyborów na okupowanych obecnie terytoriach Donbasu do realizacji warunków dotyczących bezpieczeństwa oraz zakończenia okupacji, w tym wycofania rosyjskich wojsk, rozbrojenia nielegalnych formacji i odzyskania kontroli nad granicą”– ostrzeżono we wspólnym dokumencie.

„Żadnych kompromisów odnośnie zakończenia okupacji i zwrotu Ukrainie Krymu. Żadnego wstrzymywania międzynarodowych procesów sądowych wobec Rosji”– oświadczyli przywódcy trzech klubów parlamentarnych opozycji.

Ciekawe tylko jest to, że tenże sam Poroszenko, który w czasie ostatniego spotkania na szczycie formatu normańskiego w Berlinie, osobiście zgodził się i podpisał pod dokumentem wypracowanym na nim, gdzie zawarto tzw. formułę Steinmeiera. To ta formuła, wg. obecnej interpretacji jest największą zdradą interesów Ukrainy, i wzt. Zełenski w Paryżu będzie się starał obalić wypracowany trzy lata temu porządek.

I dziś, Poroszenko we własnej osobie organizuje i opłaca protesty przeciwko temu.

Pod presją wczorajszej demonstracji głos zabrał szef ukraińskiej dyplomacji, Wadym Prystajko, który w swoim wpisie zamieszczonym na Twitterze zapewnił, że:

„Jutro szczyt normandzki. Jedziemy tam przede wszystkim dla naszych jeńców w rosyjskich więzieniach i naszych obywateli na terytoriach okupowanych. Naszą główną linią, od której nie odejdziemy nawet na milimetr, są uznane międzynarodowo granice państwowe Ukrainy”.

Prystajko zastrzegł, że w poniedziałkowych rozmowach w Paryżu, dla ukraińskiej delegacji priorytetem będą interesu Ukraińców, rozdzielonych przez rosyjską agresję i propagandę. Następnie dodał on, że „pokój, bezpieczeństwo i rozwój we wspólnym, demokratycznym państwie to jedyny cel prezydenta Ukrainy i całej negocjacyjnej ekipy”.

Dodam, że przy tej wykładni, już dziś wiadomo- jeśli konsekwentnie będzie ona podtrzymywana przez Zełenskiego i towarzyszący mu sztab doradców, to już w tej chwili można przyjąć z prawdopodobieństwem równym pewności, że szczyt w Paryżu zakończy się kompletnym fiaskiem. Wynika to z tego, że pozostałe kraje uczestniczące poza Ukrainą w formacie normańskim są gwarantem wprowadzenie formuły Steinmeiera, która to jest jednocześnie kompromisem, ale posuwającym do przodu proces pokojowy, w jego momencie zastoju.

Usiłowanie odejścia od niego, stawia dalsze uczestniczenie w tym gremium jako bezcelowe.

No i faktycznie wtedy jedynym wyjściem dla władz Ukrainy będzie wdrożenie „Planu B”, a więc trwałe oddzielenie części zbuntowanego Donbasu od reszty kraju, czyli faktyczne pogodzenie się z jego utratą.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tituszki,

https://twitter.com/vprystaiko.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 13:45 a 20:00, przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (1 mina) i moździerzy 82 mm (14 min) oraz granatników: AGS-17 (15 granatów), SPG-9 (10 granatów) i RPG-7 (7 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (8 ostrzałów), w ten sposób 6 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były przez stronę ukraińską w następujących punktach frontu: w rejonie Gorłówki (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Izotowa oraz obrzeża Gołmowskiego i południowa część Zajcewa) oraz w okolicach Doniecka (Aleksandrowka). Natomiast, po ostatniej wpadce dwóch wysokiej rangą oficerów ukraińskich służb specjalnych, którzy usiłując przedostać się na stronę DRL aby tam prowadzić działania dywersyjne sami zginęli na polu minowym, na południowej części frontu zapanował absolutny spokój.

Łącznie, w ciągu minionej doby w wyniku ukraińskiego ostrzału na terytorium DRL spadło 47 pocisków (wobec 95- w odniesieniu do dnia poprzedniego), nie czyniąc przy tym żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

9 min.

„Зведення станом на 07:00 9 грудня 2019 року.

8 грудня збройні формування Російської Федерації 7 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції Об’єднаних сил з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” російські окупаційні війська здійснили 4 обстріли:
біля Василівки – з автоматичних гранатометів та стрілецької зброї;
біля Павлополя – з великокаліберних кулеметів;
неподалік Мар’їнки та Широкиного – з ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” зафіксовано 3 ворожих обстріли:
біля Травневого – зі станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів;
поблизу Кримського і Хутора Вільного – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
Вчора, 8 грудня, втрат внаслідок обстрілів серед особового складу Об’єднаних сил не зафіксовано.
З початку цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли. Втрат з нашого боку немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

30 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 09.12.2019r.- 1643 dzień od nowego rozejmu.

 1. Odnośnie „wstepniaka”, relacja „live” z tego co się dzieje w Paryżu (czyli spotkanie w tzw. formacie normańskim) oraz w Kijowie („majdan przeciwko kapitulacji”);
  https://strana.ua/news/238215-vstrecha-zelenskoho-s-putinym-i-normandskoj-chetverki-2019-vse-novosti-i-onlajn-video.html
  Podobno wraz z Prezydentem Rosji w Paryżu pojawili sie szefowie rosyjskiego resortu energetyki oraz „Gazpromu”;
  https://strana.ua/news/238220-normandskij-sammit-2019-putin-pridet-na-vstrechu-s-zelenskim-s-millerom-i-novakom.html
  W rosyjskim ‚Kommiersancie” pojawiły się informacje o tym ze Prezydent Rosji „nie pójdzie w trakcie rozmów na żadne ustepstwa” to znaczy nie zgodzi sie na żadne „przeredagowania porozumień mińskich” (o czym „przebąkiwano ” w Kijowie) oraz że dla Ukrainy ma przedstawić ‚scenariusz gruziński”;
  https://strana.ua/news/238185-normandskij-sammit-putin-vezet-dlja-ukrainy-hruzinskij-stsenarij-i-ne-pojdet-ni-na-odnu-ustupku-kommersant.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ukraińska codziennosć. Ukraińscy strażacy rozpoczęli przygotowania do zimy, czyli ‚segregują” odpadki w poszukiwaniu opału…
  >https://twitter.com/13iskander131/status/1203911892139417600
  „Standardy NATO” w „niezwyciężonej armii kijowskiej”, czyli walka na noże w jednej z jednostek wojskowych na Zakarpaciu pomiędzy służacymi w niej „ukrowojakami”, w wyniku której jeden z nich z ranami kłutymi trafił do szpitala;
  https://strana.ua/news/238235-v-uzhhorode-voennosluzhashchij-napal-na-sosluzhivtsa-s-nozhom.html
  Kolejny „witiran ATU” dołaczył do ‚Niebiańskiego Korpusu im. Bandery” (dawniej „Niebiańska Sotnia”). Tym razem samobójstwo popełnił jeden z tzw. kiborgów z donieckiego lotniska;
  https://nv.ua/ukraine/events/umer-veteran-ato-narodnyy-geroy-igor-volynec-novosti-ukrainy-50058084.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. W temacie wizyt „na najwyższym szczeblu” w polityce światowej. Z wizyta w Waszyngtonie pojawi się szef rosyjskiej dyplomacji minister Sergiej Ławrow, będzie to pierwsza taka wizyta od 2017 roku. Rosyjski minister spotka się z Prezydentem USA oraz Sekretarzem Stanu USA, a w trakcie rozmów mają być poruszona sprawy sytuacji na Ukrainie, w Syrii oraz w Wenezueli;
  >https://www.cbsnews.com/news/trump-to-meet-russias-sergei-lavrov-for-white-house-meeting-this-week-face-the-nation/
  >https://www.washingtonpost.com/politics/russian-foreign-minister-to-meet-with-pompeo-in-dc-next-week/2019/12/06/16808a2c-189f-11ea-80d6-d0ca7007273f_story.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Dla zainteresowanych. „rosyjskojęzyczna filia” niemieckiego ‚Deutsche Welle” (o opcji „liberalistycznej”) o ostatnich „masowych” protestach w białoruskim Mińsku przeciwko „wchłonieciu Białorusi przez Rosję” w których jak sie okazuje wzięło udział niecały tysiac osób (‚zebranych” z całej Białorusi)…
  https://www.dw.com/ru/%D0%B1%D0%B5%D0%BB%D0%BE%D1%80%D1%83%D1%81%D1%8B-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B5%D1%81%D1%82%D1%83%D1%8E%D1%82-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%B2-%D0%B8%D0%BD%D1%82%D0%B5%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%B8-%D1%81-%D1%80%D0%BE%D1%81%D1%81%D0%B8%D0%B5%D0%B9/a-51572421

  Polubione przez 4 ludzi

  • Wczoraj w „misyjnej” telewizorni też pokazywali te „masowe” protesty, a stało tam może z 15 osób 🙂 Oczywiście nie przeszkodziło to redaktorzynie z powagą obwieścić widzom pełnię grozy integracji Białorusi z Rosją 🙂

   Polubione przez 5 ludzi

 5. Czasy w których przyszło nam żyć, czyli amerykański reżyser Ridley Scott oskarżony o rasizm, ponieważ kreci film historyczny dziejacy się w średniowiecznej Francji (dokładnie w Akwitanii) i w związku z tym w ogłoszonym castingu poszukuje tylko „białych” Francuzów którzy wówczas zamieszkiwali owo terytorium. Wywołało to oczywiscie wściekłość wszelkiej maści „komisarzy d/s politpoprawnosci” we francuskich mediomatołach…
  >https://twitter.com/delestoile/status/1203774082879311878

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Tymczasem Rada Obrony i Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała ze w marcu tego roku decyzja bedącego wówczas prezydentem Ukrainy Poroszenko wniesiono w „spis osób będących zagrożeniem dla Ukrainy” Bogu ducha winnej mieszkanki Bachmutu (obwód doniecki pod kontrola Kijowa). Prawdopodobnie doszło do pomylenie jej z osobą która ma takie samo imię i nazwisko…
  https://korrespondent.net/ukraine/4169585-snbo-po-oshybke-vnes-v-spysok-terrorystov-nevynovnoho-cheloveka

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Pojawiły się informacje na temat tzw. długu Janukowycza, czyli kredytu jaki Rosja udzieliła Ukrainie za czasów jego prezydentury, a który „pomajdanowe” władze w Kijowie nie chca spłacać. Sąd arbitrażowy w Wielkiej Brytanii rozpoczał czterodniowe posiedzenie w tej sprawie. Obecnie Rosja domaga się od Ukrainy, wraz z doliczonymi odsetkami, zwrotu 4,5 mld dolarów;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4169702-rf-trebuet-ot-kyeva-45-mlrd-po-dolhu-yanukovycha

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Deputowany PE ze Słowacji Mirosław Radaczowski domaga się by Parlament Europejski wprowadził zakaz wjazdu na terytorium UE dla „fuhrerka” neonazistowskiego ugrupowania „C 14” (oraz innych członków „wierchuszki” organizacji) Jewhena Karasa. Według niego ukraińska organizacja, zwana na Ukrainie „tituszkami SBU” w związku z jej powiązaniami z „ukrobezpieka” m.in Karas jest jej „TW”, „C 14” jak i inne „ukraińskie radykalne organizacje nacjonalistyczne”, zamieszana jest w „morderstwa, zastraszanie mniejszości etnicznych i inne brutalne przestępstwa”;
  https://strana.ua/news/238313-protiv-evhenija-karasja-i-druhikh-dejatelej-iz-s14-khotjat-vvesti-sanktsii.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. W Dnieprze w jednym z akademików student „świętował” swoje urodziny…”faszerujac się” narkotykami, w wyniku czego pomyliło mu sie okno z drzwiami do toalety. „Pomyłkę” przypąłcił upadkiem…z 9 pietra na zaparkowany pod budynkiem samochód osobowy. Jak opowiadali świadkowie zdarzenia, po upadku student podniósł się (!) otrzepał i naciągnął kaptur (!!), a nastepnie wrócił do akademika by kontynuować „świętowanie”. Jak informuja ukromedia obecnie przebywa on w szpitalu, ale jego zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo;
  https://dp.informator.ua/2019/12/09/v-dnepre-student-upal-s-9-go-etazha-obshhezhitiya-na-priparkovannyj-ford/

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Ciekawe znalezisko na poddaszu jednego z budynków w centrum Lwowa gdzie znajdują sie redakcje kilku lwowskich środków masowego przekazu. Podczas rutynowej kontroli przeprowadzanej przez pracowników firmy zajmującej się ochroną budynku znaleźli oni na (ogólnodostępnym) poddaszu walizkę, a w niej karabin wraz z celownikiem kolimatorowym i tłumikiem oraz naboje;
  https://zaxid.net/na_gorishhi_budinku_trk_lyuks_u_tsentri_lvova_znayshli_boyoviy_avtomat_z_glushnikom_n1494299

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Wiesci z terytorium obwodu ługańskiego „wyzwolonego” przez Kijów. Jak informują ukromedia tamtejsi (prokijowscy) urzędnicy mieli zdefraudować 10 mln hrywien ze środków z publicznych, z których część mieli zainwestować w działające na „terytorium niekontrolowanym” (jak w Kijowie określa sie republiki z Donabsu) przedsiębiorstwie;
  https://korrespondent.net/ukraine/4169617-v-luhanskoi-oblasty-chynovnyky-ukraly-denhy-yz-buidzheta-y-vlozhyly-ykh-v-lnr

  Polubione przez 4 ludzi

 12. W temacie spotkania w Paryżu, gdzie odbyła sie rozmowa Prezydentów Rosji oraz Ukrainy, w którym brali udział również przedstawiciele „sektora gazowego”
  https://strana.ua/news/238215-vstrecha-zelenskoho-s-putinym-i-normandskoj-chetverki-2019-vse-novosti-i-onlajn-video.html
  Pojawiły sie informacje” że na spotkanie „Pinokio” przyniósł ze soba „ściągawkę” spisana w „języku państwa – agresora” (tzn. po rosyjsku);
  https://strana.ua/news/238368-normandskaja-vstrecha-v-parizhe-shparhalka-zelenskoho-na-russkom.html

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Nasz nieszczęsny kraj powinien sie przygotować na kolejna…falę Ukraińców. Najnowsze badania socjologiczne przeprowadzone na „wolnej i demokratycznej” Ukrainie wskazują że 35 % osób uczestniczących w badaniach chce wyjechać „do pracy za granicę”, głownym powodem ma być „chęć poprawy swojej sytuacji materialnej”. Najwięcej chętnych do wyjazdu „na saksy za granicę’ zamieszkuje obwody zachodnioukraińskie. Warto przypomnieć że obecnie poza granicami Ukrainy przebywa już, według różnych szacunków, nawet do 9 mln jej obywateli;
  https://strana.ua/news/238354-tret-ukraintsev-dumaet-o-zarabotkakh-za-hranitsej.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.