Wojna domowa na Ukrainie 10.12.2019r.- 1644 dzień od nowego rozejmu.


„(Przebiegła- dopisek mój) dobrze, jestem zadowolony”– odparł rosyjski prezydent, odpowiadając na pytanie prasy o przebieg rozmowy z Zełenskim, i określił tę rozmowę jako „rzeczową”.

Osobista rozmowa Zełenskiego z Putinem trwała ponad godzinę. Służby prasowe prezydenta Ukrainy poinformowały na Facebooku, że po tym spotkaniu negocjacje powróciły do formatu normandzkiego w ramach kolacji roboczej.

O zakończeniu spotkania- nie poruszając tematów jakie na nim były poruszane- poinformowała też rzeczniczka biura prezydenta Zełenskiego, Julia Mendel:

„Zakończyło się spotkanie dwustronne prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w formacie normandzkim w Paryżu”– napisała na Twitterze.

Z kolei ukraiński minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow poinformował, że Zełenski trzymał się dotychczasowego stanowiska ukraińskiego rządu i nie można mówić tu o żadnej „zdradzie”.

Następnie przywódcy krajów „czwórki normandzkiej” udali się późnym wieczorem na wyczerpującą kolację roboczą, po której odbyła się wspólna konferencja prasowa.

Na wczorajszym szczycie w Paryżu ustalono, ma się odbyć kolejna wymiana więźniów między Ukrainą i Rosją. Uzgodniono też zawieszenie broni. Punktem spornym jest przeprowadzenie w Donbasie lokalnych wyborów i odzyskanie przez Ukrainę kontroli nad granicą z Rosją.

Tak wynika ze wspólnego komunikatu, podpisanego po rozmowach przeprowadzonych w Paryżu w „formacie normandzkim”:

„Strony zobowiązują się do pełnego i wszechstronnego wdrożenia zawieszenia broni, wzmocnionego przez wejście w życie wszystkich niezbędnych mechanizmów wspierających zawieszenie broni przed końcem 2019 roku”– napisano w końcowym dokumencie.

Celem wymiany więźniów w trybie „wszyscy za wszystkich”, jest przeprowadzenie jej jeszcze przed końcem tego roku.

Zapowiedziano też, że za cztery miesiące odbędzie się kolejne spotkanie normandzkiej czwórki, na którym mają być omówione kwestie przeprowadzenia w Donbasie lokalnych wyborów.

Jak zaznaczył prezydent Wołodymyr Zełenski, Ukraina chce, aby wybory były poprzedzone odzyskaniem kontroli nad granicą z Rosją w Donbasie. Jak mówił, w czasie rozmów podkreślał niezbędność odzyskania pełnej kontroli nad granicą z Rosją. Ukraina domaga się też wycofania rosyjskich sił i rozbrojenia prorosyjskich bojówkarzy.

Tymczasem zdaniem prezydenta Rosji Władimira Putina, mińskie uzgodnienia mówią dokładnie co innego, bo jest w nich napisane, że Ukraina rozpocznie odzyskanie kontroli nad granicą dopiero następnego dnia po lokalnych wyborach.

Według Zełenskiego, osiągnął on swój cel jaki postawił sobie przed spotkaniem „normańskiej czwórki”, a było nim odblokowanie dialogu. „Poruszono wiele tematów, moi rozmówcy powiedzieli, że to jest bardzo dobry rezultat, jak na pierwsze spotkanie. Dla mnie, szczerze mówiąc, to za mało; chciałem rozwiązać wiele problemów”– dodał Zełenski.

„Zgodziliśmy się co do środków, które mają zaprowadzić pokój we wschodniej Ukrainie”– tak skomentował ustalenia szczytu Wołodymyr Zełeński. Zastrzegł jednak, że „federalizacja Ukrainy nie jest możliwa”, a „priorytetem jest odzyskanie kontroli nad terytorium ukraińskim.” Oczywiście wszystkie te wyimaginowane cele mają zostać osiągnięte wg. niego na drodze wyłącznie dyplomatycznej.

Podsumowując efekt wczorajszego spotkania, Zełenski mocno podkreślił, że „Donbas i Krym pozostają terytoriami ukraińskimi”.

W odpowiedzi na tą propagandową retorykę, nie mającą za wiele z rzeczywistością, rosyjski prezydent potwierdził, że „chcemy deeskalacji przemocy na wschodniej Ukrainie”, ale jak wyjaśnił, aby to w pełni osiągnąć, potrzebna jest nowelizacja ukraińskiej konstytucji, tak aby zapewnić specjalny status dla Donbasu. Co zostało zagwarantowane w czasie pierwszego formalnego spotkania na szczycie „formatu normańskiego”, w lutym 2015 roku w Mińsku.

Negocjacjom w stolicy Białorusi towarzyszyły równoległe obrady grupy kontaktowej, złożonej z przedstawicieli Rosji, Ukrainy, OBWE oraz delegacji prorosyjskich separatystów kontrolujących część Donbasu. Kiedy grupa kontaktowa przyjęła kompleks działań na rzecz realizacji porozumień mińskich, przywódcy Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy zatwierdzili go, podpisując deklarację wspierającą.

Ogłoszono wówczas, że „format normandzki”będzie mechanizmem kontrolującym wdrażanie porozumień mińskich. W związku z czym zapowiedzieli przeprowadzanie regularnych spotkań, zwykle na szczeblu wyższych rangą przedstawicieli MSZ. Przywódcy zadeklarowali, że będą „wywierać wpływ na poszczególne strony”, aby sprzyjać wdrażaniu porozumień mińskich.

Wskazali też, że nie ma innej alternatywy dla pokojowego rozwiązania kryzysu w Donbasie.

Porozumienia mińskie przewidywały „niezwłoczne i całkowite” przerwanie ognia w poszczególnych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego na południowym-wschodzie Ukrainy od 15 lutego 2015 roku. Przewidywały także wycofanie przez ukraińskie siły rządowe i prorosyjskich separatystów całego ciężkiego uzbrojenia w celu stworzenia strefy bezpieczeństwa po obu stronach tzw. linii styczności. Proces ten miała wspierać OBWE i jej obserwatorzy wysłani na wschód Ukrainy.

Niestety, jak dotąd, żaden z punktów porozumień mińskich nie został, przede wszystkim z winy strony ukraińskiej, do końca wprowadzony w życie. Wygląda to w ten sposób, że przedstawiciele Ukrainy najwyższego szczebla podpisując porozumienia mińskie, nie brali na poważnie możliwości ich wdrożenia. W pierwszej wersji sądzili oni, że uda im się zażegnać kryzys przy użyciu brutalnej siły na zasadzie sterroryzowania ludności Donbasu, co zresztą wielokrotnie podkreślał urzędujący wtedy prezydent Petro Poroszenko. A oo drugie, już obecny prezydent- Zełenski, sądzi, że uda mu się wykręcić z wiążących Ukrainę porozumień mińskich, wg. których ostatecznym celem mającym przywrócić pokój na Ukrainie, jest specjalny status dla Donbasu.

W tym sensie, można przyjąć, że wczorajsze spotkanie w Paryżu, nie posunęło idei osiągnięcia pokoju na Ukrainie, nawet o jeden krok. Jest to dreptanie w miejscu, na ruchomej bieżni- jak to określił już wcześniej Zełenski.

I tu trzeba się z nim zgodzić, bo diagnozę postawił prawidłową.

Co dalej?

Nie wiadomo, ale coraz bardziej zacieśniająca się integracja części Donbasu w Rosją, będzie w tej sytuacji jedynym efektem tego lawirowania ukraińskich władz.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Normandzka_czw%C3%B3rka,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Pomimo prowadzonych wczoraj w Paryżu rozmów pokojowych na temat Donbasu, ukraińscy żołnierze nie mogli powstrzymać się od prowadzenia, na donieckim odcinku frontu, ostrzału celów cywilnych.

I tak, w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (13 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-2 (55 wystrzałów) oraz granatników AGS-17 (29 granatów) i SPG-9 (2 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (5 ostrzałów), łącznie 7 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były: Dolomitnoje- w okolicach Gorłóki, Aleksandrowka i Staromichajłowka- w okolicach Doniecka oraz Sachanka- na południowym odcinku frontu.

Łącznie w wyniku ukraińskich ostrzałów, na terytorium DRL spadło 99 pocisków (wobec 47 w odniesieniu do dnia poprzedniego), w wyniku czego zostało uszkodzonych 11 domów mieszkalnych w Staromichajłowce znajdujących się przy ulicy: Kotowskiego nr. 3, 8 i 22, Szewczenki nr. 43, 44, 45 i 46, Komsomolskiej nr. 11 i 13, Kocjubińskiego nr. 8 oraz Żukowskiego nr. 22.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze z 59 brygady OPS prowadząc ostrzał o godzinie 19:30 przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (4 miny) w stronę wsi Łogwinowo, 1 raz naruszyli warunki rozejmu.

Strat i szkód nie zgłaszano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 10 грудня 2019 року.

9 грудня збройні формування Російської Федерації 7 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції Об’єднаних сил з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї. Зафіксовано також ворожий вогонь з озброєння БМП.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” російські окупаційні війська здійснили 4 обстріли:
двічі неподалік Водяного – з автоматичних гранатометів, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
біля Березового – з автоматичних гранатометів;
поблизу Красногорівки – з гармат БМП-1, ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї, з великокаліберними кулеметами включно.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” зафіксовано 3 ворожих обстріли:
біля Луганського – з ручних протитанкових гранатометів;
неподалік Новолуганського – з РПГ, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
поблизу Хутора Вільного – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів.
Вчора, 9 грудня, внаслідок підриву на невідомому вибуховому пристрої загинули три військовослужбовця Об’єднаних сил.
З початку цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли. Втрат з нашого боку не зафіксовано.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

42 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 10.12.2019r.- 1644 dzień od nowego rozejmu.

 1. Co można więcej dodać do tego spotkania ? Zmarnowany czas i tyle. Zeleński jako kukiełka nie ma żadnej realnej władzy ani siły sprawczej. Ma być tylko twarzą jak u nas Duda i nic więcej. Ma się pokazywać publicznie i grać swoją życiową rolę. Żałosne jest to jego lawirowanie pomiędzy rolą głowy państwa, która z jednej strony ma sprawiać wrażenie, że jest równorzędnym partnerem do rozmów z prawdziwymi przywódcami, a bycie oskarżanym o zdradę przez krzykaczy z tzw. „opozycji” na swoim podwórku. Czas szybko płynie i jedyną pamiątkę jaką po sobie pozostawi Zeleński to tylko fakt, że kabareciarz został prezydentem kraju. Nic ponadto, natomiast Donbas będzie nadal się integrował z Rosją, a z przyłączeniem Krymu do FR wiele krajów już teraz po cichu akceptuje.

  Polubione przez 4 ludzi

 2. W trakcie spotkania w Paryżu pojawiły się pytania odnosnie sprawy zabójstwa w Berlinie gruzińskiego Czeczeńca, byłego członka bandy Basajewa. Komentując sprawę Prezydent Rosji obiecał Kanclerz Niemiec że udzieli pomocy niemieckim śledczym jednocześnie przypominajac ze zabity był poszukiwany przez Rosje za współudział w prawie 100 zabójstwa , własnie jako członek bandy Basajewa;
  https://strana.ua/news/238403-putin-poobeshchal-merkel-pomohat-sledstviju-po-ubijstvu-chechenskoho-boevika.html
  Co ciekawe mediomatoły.pl takze przyznają ze był on członkiem bandy Basajewa, cytat „Changoszwili, obywatel Gruzji pochodzenia czeczeńskiego, przez wiele lat walczył u boku znanego czeczeńskiego komendanta Szamila Basajewa w Inguszetii, republice rosyjskiej sąsiadującej z Czeczenią”, „skromnie” jednak nie przypominając czym sie ona „wsławiła”…
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/zabojstwo-w-centrum-berlina-niemieccy-sledczy-rosjanin-mogl-zdobyc-bron-w-warszawie/8y63rp3
  I jeszcze dla tych którzy by sie „rajcowali” ze w związku z „utylizacją” tego „terrorysty” beda wprowadzane jakieś sankcje przeciwko Rosji, przedstawiciele niemieckiego biznesu wypowiedzieli się przeciwko takiemu działaniu;
  https://www.eurointegration.com.ua/rus/news/2019/12/6/7103918/

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ukraiński portal „Strana.ua” z podsumowaniem szczytu w Paryżu, czyli miedzy innymi „Co zaskakujące, rezolucja obecnego szczytu silnie przypomina decyzje poprzedniego szczytu – z jesieni 2016 roku, w którym uczestniczył jeszcze Poroszenko”;
  https://strana.ua/news/238404-vstrecha-putina-zelenskoho-i-normandskoj-chetverki-hlavnye-itohi.html
  Pojawiły się także informacje o kolejnym szczycie w tzw. formacie normańskim który może odbyć sie za cztery miesiace w Berlinie;
  https://strana.ua/news/238413-stalo-izvestno-hde-projdet-ocherednoj-sammit-normandskoj-chetverki.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Koniec skandalicznego ukraińskiego portalu ‚Mirotworec” (którym „opiekowało się” MSW Ukrainy)? Na oficjalnej stronie portalu pojawił się „njus” ze dzisiaj o 18:00 (czasu miejscowego) jego serwery zawieszą pracę. Warto przy tym przypomnieć że doprowadzenia do wstrzymania działalnosci portalu domagały sie międzynarodowe organizacje broniace praw człowieka, wolnosci mediów”, a nawet rządy „zachodnich partnerów” Ukrainy (szczególnie Niemiec);
  https://myrotvorets.news/uvaha-sohodni-o-1800-my-povnistiu-zupyniaie/?fbclid=IwAR3vcHimKd8IoQAncgHY_0v7ShhEVT9EnFhVz7FjrgcLQS_lxp2eiR7XiPY

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Dla zainteresowanych, ukraiński portal „Strana.ua” o ostatniej wizycie w Kijowie prawnika Donalda Trumpa Rudy Giulianiego, który miał „zbierać materiały do dokumentu o kulisach impeachmentu obecnego Prezydenta USA” to znaczy że całą sprawa jest aferą sprokurowana przez Demokratów oraz oponentów Trumpa wśród Republikanów;
  https://strana.ua/articles/238193-vizit-dzhuliani-v-kiev-s-kem-vstrechalsja-jurist-trampa-i-chto-vyjasnil.html

  Polubione przez 2 ludzi

 6. A przy okazji integracji Donbasu z Rosją to dziś 10 grudnia w Doniecku odbyło się posiedzenia w tej sprawie z udziałem szefa DRL Dienisa Puszylina, deputowanego Dumy Państwowej oraz koordynatora integracyjnego komitetu « Rosja – Donbas » Andrieja Kozienko. Uczestniczyli też ministrowie, deputowani z Donieckiej i Ługańskiej Republiki i Federacji Rosyjskiej:

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Ot świąteczne, kiedy to ja wiadomo dobre dzieci dostaja prezenty, a źli (w tym przypadku „naprzykrzajacy się nachodźcy”) rózgami po…tam gdzie sie plecy kończą. W tym przypadku w jednej z miejscowości w płd. Tyrolu „nachodźcy” postanowili zakłócić miejscowy zwyczaj w trakcie którego tzw. krampusy czynia złośliwe figle przechodniom. Okazało sie jednak ze „krampusy” są lepiej „uzbrojone” i bardziej waleczne…
  >https://www.youtube.com/watch?v=b13W_aQmorY
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Krampus

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Ukromedia informują o „bajzlu” jaki zapanował w Sztabie Generalnym Ukrainy po tym jak zaczął nim „szefować” generał Chomczak. Według jednego z „wywalonych” ze Sztabu oficerów, niejakiego pułkownika Wiktora Szydliucha Chomczak swoim nieudolnym zarządzaniem doprowadził do tego że z ukraińskich sił zbrojnych „odchodzą setki doświadczonych oficerów”, a każdy kto tylko próbuje sie temu sprzeciwić (m.in alarmując o tym w ukromediach tak jak sam Szydliuch) są usuwani z ukraińskiej armii;
  https://inforesist.org/iz-vsu-uvolili-polkovnika-shedlyuha-on-govorit-chto-pravdu-govorit-zapretili-oficzery-massovo-uhodyat/

  Polubione przez 4 ludzi

 9. „Haniebna zdrada” w ‚wyzwolonym” Kramatorsku (obwód doniecki pod kontrola Kijowa) gdzie burmistrz miasta (z nadania Kijowa) nakazał zdemontować i przetransportować na terytorium miejscowej jednostki wojskowej tzw. pomnik ofiar ostrzału miasta w lutym 2015 roku, kiedy to według Kijowa miasto mieli ostrzelać „separatyści”. Podobno pracownicy administracji miejskiej mieli sie wyrazić że zrobiono to by „pomnik” przestał „działać mieszkańcom na nerwy swoją obecnością”…
  https://strana.ua/news/238528-merija-kramatorska-demontiruet-pamjatnik-zhertvam-obstrela-v-2015-hodu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. W temacie „gazowym” ukraiński parlamentarzysta z frakcji ‚Sługa Narodu” i popularny ukraiński dziennikarz śledczy Ołeksandr Dubinskij o cenie gazu kupowanego przez Ukrainę (w tzw. rewersie ze Słowacji), czyli 170 $ za 100 metrów sześciennych, który następnie sprzedawany jest Ukraincom za 290 $ za tysiąc metrów sześciennych…

  Polubione przez 4 ludzi

  • „…czyli 170 $ za 100 metrów sześciennych, który następnie sprzedawany jest Ukraincom za 290 $ za tysiąc metrów sześciennych…”- cudownie, czyli przebitka dla Ukraińców wychodzi lekką ręką licząc około 6 razy!!!!!!

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 1 osoba

   • Bez przesady, jeśli uniem czytać, to tu i tu 1000 m3
    „170 долл / тыс кубов — гражданам будут продавать его примерно по 7000 грн / тыс кубов, или по 290 долларов за тысячу кубометров. „

    Polubione przez 4 ludzi

    • Co nie oznacza, że i tak mocno dopłacają za „bycie niezależnym od Gazpromu”. Gdyby chociaż ten rzeczywiście nie był z Rosji, ale przecież ten rewers jest sztucznie generowany, Ukraina pobiera gaz który miałby trafić na Słowację, a który przechodzi przez gazociąg znajdujący się na terenie Ukrainy.
     To min dlatego tak strasznie boją się zerwania umowy z FR. Gdyby do tego doszło to RZECZYWISTE możliwości przesyłu gazu z Zachodu na Ukrainę będą zbyt małe by zaspokoić wszystkie potrzeby.

     Polubione przez 3 ludzi

  • Plus co dalej ze sporem gazowym pomiędzy Ukrainą i Rosją. Przed szczytem w Paryżu pojawiały sie „njusy” że w trakcie rozmów może dojśc do porozumienia w sprawie tranzytu gazu z Rosji przez Ukrainę do czego jak wiadomo jednak nie doszło. Ukraiński portal ‚Strana.ua” komentujac sprawę zwraca uwagę że mógł w tym maczać swoje „brudne paluchy” znany ‚węgierski filantrop” Soros który ma być faktycznym „kuratorem” ukraińskiego „Naftohazu” oraz USA które prowadzą „wojne gazową” z Rosją. Jak zauważono na „utwardzenie” stanowiska Kijowa miała wpłynąć także zaskakująca decyzja MFW o przyznaniu kredytu Ukrainie, wbrew wcześniejszej decyzji odmownej, a na powiązania MFW z „filantropem” Sorosem i „establishmentem polityczno – biznesowym” z USA chyba nikomu zwracac uwagi nie potrzeba;
   https://strana.ua/articles/238531-ukraina-i-rossija-haz-naftohaz-i-hazprom-dohovor-na-tranzit-s-2020-.html

   Polubione przez 4 ludzi

 11. Ukromedia o ceremonii wręczenia literackiej Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk;
  „Как польская писательница украинского происхождения получила с опозданием на год Нобелевскую премию за роман” [JAK POLSKA PISARKA UKRAIŃSKIEGO POCHODZENIA OTRZYMAŁA Z ROCZNYM OPÓŹNIENIEM NAGRODĘ NOBLA ZA POWIEŚĆ]
  https://strana.ua/news/238590-laureata-nobelevskoj-premii-po-literature-za-2018-hod-olhu-tokarchuk-vdokhnovila-russkaja-sekta.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. I jeszcze w temacie „gazowym”. Szef ukraińskiego „Naftohazu” Kobolew przestrzegł na swoim koncie na „FB” ze rosyjski „Gazprom” ma jeszcze „niestandardowe atuty” w sporze o gaz,, dlatego też „za wcześnie jeszcze świętować zwycięstwo”…
  https://korrespondent.net/business/companies/4170217-kobolev-u-hazproma-esche-est-kozyry-v-sporakh-s-nak
  Plus w miejscowości Bojarka (obwód kijowski) służby obwodowego przedsiębiorstwa gazowniczego odkryły fakt kradzieży gazu przez znajdujace się w miejscowości „Centrum leczenia narkomanów i alkoholików”. Oficjalnie siedziba „Centrum” nie była podłaczona do sieci gazowniczej, jak sie jednak okazało posiadało „nielegalne łącze” ukryte pod fundamentami;
  https://strana.ua/news/238577-reabilitatsionnyj-tsentr-dlja-alkoholikov-i-narkomanov-voroval-haz-v-bojarke-pod-kievom.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.