Wojna domowa na Ukrainie 11.12.2019r.- 1645 dzień od nowego rozejmu.


Koncert nierealnych życzeń ukraińskiego prezydenta na spotkaniu szczytu państw formatu normańskiego w dniu 9 grudnia w Paryżu.

1. Pełne, kompleksowe i bezterminowe zawieszenie broni we wschodniej Ukrainie powinno rozpocząć się przed końcem 2019 r.

„Przede wszystkim są to pilne środki w celu ustabilizowania sytuacji bezpieczeństwa we wschodniej Ukrainie. Jest to całkowite, kompleksowe i bezterminowe zawieszenie broni we wschodniej Ukrainie, które powinno rozpocząć się przed końcem 2019 r.”– oświadczył Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z mediami na temat wyników szczytu formatu normańskiego w Paryżu.

2. Ukraina nigdy nie wyrzeknie się swojego terytorium i nie pozwoli wpłynąć na wektor swego położenia i rozwoju.

„Chcę przedstawić szereg zasad, których nigdy nie będę naruszać jako prezydenta Ukrainy, ponieważ naród ukraiński nigdy się z tym nie zgodzi. Pierwszą jest niemożność federalizacji. Ukraina jest państwem jednolitym. To niezmienny artykuł Konstytucji Ukrainy i niezachwiana zasada istnienia państwa (…) Ukraina jest niezależnym, niezależnym, demokratycznym państwem, którego wektor rozwoju zawsze wybierać będą wyłącznie obywatele Ukrainy. Trzecią (zasadą- dopisek mój) jest niemożność kompromisów w celu rozwiązania sytuacji we wschodniej Ukrainie poprzez ustępstwa na terytorium w granicach uznanych na arenie międzynarodowej. Dla każdego Ukraińca zarówno Donbas, jak i Krym to Ukraina.”– powiedział Zełenski na konferencji prasowej po spotkaniu normańskiej czwórki w Paryżu.

3. Strony powrócą do kwestii przywrócenia przez Ukrainę pełnej kontroli nad granicą państwową na kolejnym spotkaniu Norman Czterech

„Dzisiaj nalegałem na konieczność przywrócenia przez Ukrainę pełnej kontroli nad granicą państwową. Jestem pewien, że wrócimy do rozwiązania tego problemu na następnym spotkaniu w formacie normańskim za cztery miesiące”– poinformował ukraiński prezydent na konferencji po poniedziałkowym spotkaniu kwartetu normańskiego.

4. Wycofanie wszystkich zagranicznych formacji zbrojnych, sprzętu wojskowego i rozbrojenia nielegalnych sił zbrojnych na opanowanej przez nie części obwodów donieckiego i ługańskiego.

5. Wybory w Donbasie możliwe są tylko zgodnie z ukraińskim prawem wg. standardów OBWE.

„Podkreśliłem, że przeprowadzenie wyborów lokalnych w Okupowanej Części Obwodów Donieckiego i Ługańskiego (OCODiŁ) jest możliwe tylko zgodnie z prawem Ukrainy i standardami OBWE w oparciu o kryteria kopenhaskie.”

Kwestia wyborów w Donbasie, wg. Zełenskiego będzie dyskutowana na szczeblu Trójstronnej Grupy Kontaktowej (TGK) w Mińsku

„Myślę, że za cztery miesiące na spotkaniu (formatu normańskiego- dopisek mój) będą pewne opcje” podkreślił Zełenski.

„Dwie najtrudniejsze kwestie, jakie omawialiśmy dzisiaj, to wybory i granica”– podsumował ten wątek wczorajszego spotkania prezydent Ukrainy.

6. Powiązanie ukraińskiej ustawy „W sprawie specjalnej procedury samorządu lokalnego w niektórych regionach Doniecka i Ługańska” z formułą Steinmeiera.

„W dniu dzisiejszym strony wyraziły zainteresowanie osiągnięciem porozumienia w formacie normańskim i trójstronnej grupy kontaktowej w sprawie wszystkich aspektów prawnych samorządu w niektórych regionach Doniecka i Ługańska oraz wprowadzenia formuły Steinmeiera” powiedział Zełenski w dalszej części konferencji prasowej w Paryżu.

„Dlatego uważam, że konieczne jest rozszerzenie. Co więcej, jest tak zapisane w umowach mińskich, że musimy koordynować ze wszystkimi stronami TGK. To prawo już istnieje. Przedłużamy go, ale jest to tymczasowe na rok. Zapytano mnie, dlaczego nie przez pięć lub 10 lat. Szczerze odpowiedziałem wszystkim przedstawicielom: nie wiemy, co stanie się za 5-10 lat. Jeden rok jest normalną propozycją”– podsumował ten temat ukraiński prezydent.

W tym momencie Angela Merkel stwierdziła, że wdrożenie formuły Steinmeiera to pewna określona procedura, w szczególności ogłoszenie specjalnego statusu dla Donbasu i dopiero następnie przeprowadzenie wyborów lokalnych.

Oczywiście powiązanie ustawy „W sprawie specjalnej procedury samorządu lokalnego w niektórych regionach Doniecka i Ługańska” z formułą Steinmeiera jest ze strony Zełenskiego bardzo naciąganą nadinterpretacją, bo po pierwsze ustawa ta nie jest zmianą w Konstytucji, a po drugie jej działanie jest tylko czasowe- na rok z możliwością jej przedłużania.

Chodzi więc tu o trwałą zmianę w Konstytucji ukraińskiej, aby specjalny status Donbasu miał gwarancje prawa nadrzędnego, a nie dowolnej gry politycznej rządzącej akurat opcji. Po drugie, jej ograniczenie czasowe nie stanowi żadnych gwarancji dla ludności Donbasu, że będzie obowiązywała zawsze.

Natomiast reguła Steinmeiera określa mechanizm wprowadzenia ustawy o szczególnym ustroju lokalnego samorządu w niektórych rejonach obwodu donieckiego i ługańskiego na zasadzie tymczasowej w dzień wyborów i na zasadzie stałej– po opublikowaniu raportu OBWE nt. wyników głosowania.

Reguła ta została wypracowana w trakcie spotkania formatu normańskiego w Mińsku w lutym 2015 roku, w wyniku którego podpisano umowę o zasadach wdrażania pokoju w Donbasie na Ukrainie.

Podpisał się pod nią osobiście ówczesny prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko, przeciwko któremu obecnie Państwowe Biuro Śledcze wszczęło postępowanie karne w sprawie zdrady podczas podpisywania porozumień z Mińska w 2015 roku. Zostało to ogłoszone wczoraj- 10 grudnia, przez byłego pierwszego zastępcę szefa administracji prezydenckiej Ukrainy pod rządami Wiktora Janukowycza, prawnika Andrija Portnowa, na którego oświadczenie sprawa ta została otwarta.

„Porozumienia osiągnięte przez Petra Poroszenko w dniach 11–12 lutego 2015 r. Znacznie zawężają dla każdego kolejnego ukraińskiego rządu parametry innych opcji ustanowienia pokoju i przywrócenia integralności terytorialnej”– uważa Portnow.

Według niego fakty te są wystarczające, aby „stwierdzić, że działania Petra Poroszenki zawierają oznaki przestępstwa na podstawie art. 111 kodeksu karnego Ukrainy- zdrady stanu.”

Po szczycie formatu normańskiego w Paryżu, prezydent Wołodymyr Zełenski określił kwestię ustanowienia kontroli nad granicą państwową w części Donbasu znajdującej się pod kontrolą separatystów, najtrudniejszym momentem negocjacji. Zełenski sprzeciwia się sekwencji działań określonych w umowach mińskich, zgodnie z którymi kontrolę nad granicą z Federacją Rosyjską w Donbasie należy przywrócić Ukrainie dopiero po wyborach w regionie opanowanego buntem.

Tak więc, wszystko rozbije się o kwestię formuły Steinmeiera i tego jak ją będzie usiłował nagiąć do własnych interesów elita władzy w Kijowie. Liczenie zaś na to, że powstańcy sami się oddadzą do niewoli jest po prostu żenujące w swej naiwności.

Poniżej odpowiedź rosyjskiego prezydenta udzielona na tej samej konferencji prasowej w Paryżu po poniedziałkowym spotkaniu na szczycie formatu normańskiego:

https://www.president.gov.ua/ru/news/povne-vsebichne-ta-bezstrokove-pripinennya-vognyu-na-shodi-u-58801,

https://www.president.gov.ua/ru/news/ukrayina-nikoli-ne-postupitsya-svoyeyu-teritoriyeyu-j-ne-doz-58805,

https://www.president.gov.ua/ru/news/do-pitannya-vidnovlennya-ukrayinoyu-povnogo-kontrolyu-nad-de-58813,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze na donieckim odcinku frontu, prowadząc z przerwami ostrzał przy użyciu: opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (15 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (35 granatów), SPG-9 (2 granaty) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (10 ostrzałów), w sumie 12 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były w następujących punktach frontu: rejon Gorłówki (Gołmowskij i Dolomitnoje), na obrzeżach i w okolicach Doniecka (teren serwisu „Volvo-Center” i osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja oraz Aleksandrowka), a także na południowym odcinku frontu (Nowołaspa, Biełaja Kamienka i Sachanka).

Łącznie w wyniku ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spały 54 pociski (wobec 99- w odniesieniu do dnia poprzedniego), nie powodując przy tym żadnych szkód i strat.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze z 59 brygady OPS o godzinie 19:30, przy użyciu: moździerza kaliber 82 mm (5 min) oraz granatników AGS-17 (15 granatów) i SPG-9 (5 granatów), 1 raz naruszyli warunki rozejmu, ostrzeliwując okolice wsi Łogwinowo.

Strat i szkód nie zarejestrowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

2 min.

„Зведення станом на 07:00 11 грудня 2019 рокy.

10 грудня збройні формування Російської Федерації 11 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції Об’єднаних сил із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 82 мм, озброєння БМП, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” російські окупаційні війська здійснили 4 обстріли:
біля Лебединського – з мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
двічі неподалік Павлополя – з ручних протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів;
поблизу Широкиного – з автоматичних гранатометів.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” зафіксовано 7 ворожих обстрілів:
неподалік Майорська – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
поблизу Кіндрашівської Нової – зі стрілецької зброї, з великокаліберними кулеметами включно;
біля Шумів – з РПГ та великокаліберних кулеметів;
двічі неподалік Луганського – з мінометів калібру 82 мм, гармат БМП-1 та станкових протитанкових гранатометів;
поблизу Катеринівки і Новолуганського – з автоматичних гранатометів та стрілецької зброї.
Вчора, 10 грудня, втрат внаслідок обстрілів серед військовослужбовців Об’єднаних сил не зафіксовано.
З початку цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли. Втрат з нашого боку не було.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

36 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 11.12.2019r.- 1645 dzień od nowego rozejmu.

     • Jest na to rada. Trochę pięknej polszczyzny i puenta Chotomskiej:

      W Klepkowicach awantura.
      Co się stało?
      W moście dziura!a
      Jaka dziura?
      Taka dziura, że w tę dziurę wpadła kura!
      Sołtys zwołał na obrady wszystkich radnych gminnej rady.
      Denerwują się eksperci:
      Kto tę dziurę nam wywiercił?
      Myśli sołtys, myślą radni,
      debatują dzień i dwa dni.
      Rozmyślali miesiąc z górą:
      Co należy zrobić z dziurą?
      Aż się znalazł rzeczoznawca
      i na pomoc wezwał krawca.
      Krawiec mruknął:
      Co za bzdura! Igła tutaj nic nie wskóra.
      Most nie gałgan, most nie szmata,
      więc go krawiec nie załata.
      W Klepkowicach awantura.
      Coraz większa w moście dziura!

      Taka dziura, że tą dziurą poszło prosię w ślad za kurą!
      Krawiec dziury nie załatał,
      więc od nowa trwa debata.
      Denerwują się eksperci:
      Kto tę dziurę nam wywiercił?
      Może kornik dziurę wygryzł?

      Może koza?
      Może tygrys?
      Może to jest wola nieba?
      Może szewca wezwać trzeba?
      Szewc powiedział:
      Most nie bucik!
      I na pięcie się obrócił.
      Most nie bucik, most nie skóra,
      więc szewc tutaj nic nie wskóra.

      W Klepkowicach awantura.
      Jeszcze większa w moście dziura!
      Taka dziura, że w tę dziurę
      wleciał koń ciągnący furę!
      Szewc jej nie mógł podzelować,
      więc debata trwa od nowa.

      Denerwują się eksperci:
      Kto tę dziurę nam wywiercił?
      Może trzeba stworzyć biuro
      do specjalnej walki z dziurą?
      Już rok cały albo dłużej
      rozmawiają o tej dziurze,
      aż się znalazł specjalista.
      Tu potrzebny jest dentysta,
      więc dentystę prędko proście
      niech plombuje dziurę w moście!
      To jest bzdura oczywista!
      Rzekł z niesmakiem pan dentysta.
      Choć jest dziura – most nie ząbek,
      jakże w moście wstawię plombę?

      Wreszcie ludziom zbrzydła dziura,
      w którą kiedyś wpadła kura,
      potem prosię w ślad za kurą,
      a na końcu ten koń z furą.
      Zbrzydł im sołtys oraz radni,
      co radzili rok i dwa dni,
      powiedzieli:
      Dosyć debat!
      Taką radę spławić trzeba!
      Dosyć mamy dziury w moście,
      więc tą dziurą się wynoście!

      I spławili ich po prostu.
      Przez tę dziurę prosto z mostu.

      Polubione przez 6 ludzi

 1. W ukromediach pojawił sie ciekawy „njus” na temat jednego z zabitych pod koniec listopada „podczas wykonywania zadania bojowego” na „froncie” na Donbasie, oficera SBU. Okazuje się ze był on ważnym świadkiem w śledztwie które prowadzi ukraińska prokuratura w sprawie masakry na kijowskim majdanie w lutym 2014 roku;
  https://www.unn.com.ua/ru/news/1840533-zagibliy-na-donbasi-spivrobitnik-sbu-buv-tayemnim-svidkom-u-spravi-eksberkutivtsiv
  Warto przy tym przypomnieć ze to nie pierwsza ‚dziwna sprawa” w związku ze śledztwem dotyczącym wydarzeń na kijowskim majdanie. Między innymi w zwiazku z przebudową nawierzchni zarządzoną przez władze Kijowa którego burmistrzem jest jeden z byłych „liderów” kijowskiego majdanu Kliczko, wycięto drzewa ze śladami po strzałach. Przebudowywane są, „nielegalnie”, także okoliczne budynki oraz okazało sie że z Prokuratury Generalnej Ukrainy „zniknęła” część akt dotyczących śledztwa, wyniesiona (i częściowo zniszczona) przez byłego szefa wydziału d/s śledztw specjalnych tej prokuratury Hrobatiuka…

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Zbiegły z Mołdawii oligarcha Płachotniuk ktory próbował zorganizować tam „majdan” by w ten sposób przejąć władzę, miał poprosić władze Ukrainy o przyznanie mu statusu „uchodźcy politycznego”. Dla przypomnienia, Płachotniuk to „bliski partner biznesowy” Poroszenki, zorganizowany przez niego w Mołdawii „majdan” rozbiły połączone ugrupowania prozachodnie i prorosyjskie, a sam oligarcha zbiegł najprawdopodobniej do USA (gdzie takze stara się o uzyskanie statusu „uchodźcy politycznego”);
  https://strana.ua/news/238655-oliharkh-vladimir-plakhotnjuk-poprosil-ubezhishche-v-ukraine-renato-usatyj.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Odnośnie „wstępniaka” lider DRL Puszylin powiedział ze nie może być mowy o żadnej ‚wymianie jeńców”, czy tez „zawieszeniu broni” dopóki Kijów nie opublikuje PEŁNEGO tekstu końcowego komunikatu wydanego po zakończeniu szczytu w Paryżu. Jednocześnie oskarżył on władze w Kijowie o „celowe fałszowanie tekstu” i publikowanie „sfałszowanej” już treści na oficjalnych stronach rządowych;
  https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/7319791

  Polubione przez 5 ludzi

 4. I tradycyjny już widoczek z Rady Najwyższej Ukrainy, czyli „draka” jaka wywołali „aktywiści” (byli parlamentarzyści) z banderowskiej „Swobody” którzy napadli na jednego z deputowanych z frakcji ‚Sługa Narodu”. Powodem ataku miały być działania ugrupowania „Sługa Narodu” na rzecz zniesienia moratorium na sprzedaż ziemi na Ukrainie;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4170426-v-rade-eks-nardepy-podralys-so-sluhoi-naroda

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Podczas gdy UE stale wyraża swoje niezadowolenie z tzw. ukrainizacji forsowanej przez władze Ukrainy (m.in krytyczny komunikat wydała w tej sprawie ostatnio tzw. Komisja Wenecka), te sobie nic z tego nie robią. Tzw. rzeczniczka d/s ochrony języka ukraińskiego (czy raczej jego przymusowego narzucania) Tatiana Monachowa (podobno rodem z Mikołajowa) ogłosiła „taryfikator kar” dla pracowników usług na Ukrainie za nieużywanie języka ukraińskiego;
  https://strana.ua/news/238639-tatjana-monakhova-jazykovoj-ombudsmen-rasskazala-o-shtrafakh-dlja-sfery-usluh.html
  Karane mają być także kluby młodzieżowe/dziecięce;
  https://strana.ua/news/238640-movnyj-ombudsmen-tatjana-monakhova-shtrafovat-budut-dazhe-detskie-kruzhki.html
  Poinformowała także że rozpocznie się „ukrainizacja” części Donbasu kontrolowana przez Kijów. Powołała sie przy tym na konstytucję Ukrainy, gdzie jeden z artykułów „określa język ukraiński jako jedyny język państwowy”. Jednocześnie jednak „zapomniała” o tym , jak zauważono w ukromediach, ze tenże sam artykuł zapewnia m.in „swobodny rozwój języka rosyjskiego”…
  https://strana.ua/news/238632-jazykovoj-ombudsmen-tatjana-monakhova-rasskazala-pro-ukrainizatsiju-donbassa.html

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Ciekawe informacja zaczynają sie pojawiać na temat polskiego ‚Pinokia”, czyli Hołowni i tego kto go nam „struga”;
  https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/szymon-holownia-start-wybory-prezydenckie-michal-kobosko-szef-kampanii
  Cytat „Michał Kobosko kończy pracę w Atlantic Council i współpracuje z Szymonem Hołownią przy wyborach prezydenckich”
  https://en.wikipedia.org/wiki/Atlantic_Council
  W internecie krążą także informacje o jakimś „ukraińskim sponsorze” Hołowni, jak tylko pojawią sie jakieś bardziej pewne wiadomosci to je tutaj przekażę 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Nieoczekiwany skutek szczytu w Paryżu, czyli „medialne starcie” pomiędzy szefem MSW Ukrainy Awakowem, a doradcą Prezydenta FR Surkowem. Awakow miał stwierdzić ze Surkow w trakcie negocjacji ‚wpał w panikę , krzyczał i rzucał papierami”, ma co Surkow odpowiedział ze „nie można wierzyć człowiekowi, który nie dośc że nie był na rozmowach to jeszcze był pijany” ponieważ po zakończeniu kolacji liderów Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji wszedł do sali i…dopijał pozostawione w kieliszkach wino 🙂
  https://www.kommersant.ru/doc/4189415

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Ukraińska codzienność, w Jagodzinie w obwodzie kijowskim NN sprawca ostrzelał radiowóz policji a następnie skrył się. Na szczęście żaden z jadących radiowozem policjantów nie został ranny;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4170638-na-kyevschyne-muzhchyna-ustroyl-strelbu-po-polytseiskym
  W obwodzie winnickim policyjny ‚specnaz” przeprowadził operację w jednym z działajacych tam tartaków i uwolnił siedem zmuszanych tam do „niewolniczej pracy” przez małżeństwo bedące jego właścicielem;
  https://korrespondent.net/ukraine/4170664-v-vynnytskoi-oblasty-u-semeinoi-pary-nashly-rabov

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Tymczasem pojawiła się oficjalna informacja o tym że Rada Ministrów Ukrainy przedstawiła Radzie Najwyższej projekt uchwały zakazującej zwrot ‚PrivatBanku” jego dawnemu właścicielowi „nadprezydentowi Ukrainy” Kołomojskiemu. Był to jeden z głównych warunków jakie stawiał Ukrainie MFW a którego spełnienie miało doprowadzić do wypłacenia jej kolejnego kredytu;
  https://strana.ua/news/238800-zapret-peredachi-privatbanka-eho-byvshemu-vladeltsu-ihorju-kolomojskomu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Ukraina utrzymuje kurs na integrację z NATO, ale też jednocześnie rozwija współpracę bilateralną z USA, Wielką Brytanią i Kanadą, a przede wszystkim stawia na rozbudowę własnego potencjału militarnego. Świadczyć o tym może choćby budżet na 2020 rok, w którym na obronność i bezpieczeństwo przeznaczono największe sumy od uzyskania przez Ukrainę niepodległości w 1991 roku.
  https://www.defence24.pl/ukrainska-obronnosc-rekordowy-budzet-konieczne-reformy

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Trwa wymiana „uprzejmosci” pomiędzy „hierarchami” tzw. Prawosławnego Kościoła Ukrainy tzw. metropolitą Epifaniuszem, a tzw. patriarchą Filaretem. Tym razem „metropolita” Epifaniusz w udzielonym przez siebie wywiadzie nazwał Filareta „nieświadoma reką Kremla” sterowną przez prorosyjskie siły (wymienił m.in ukraińskiego polityka Wiktora Miedwiedczuka);
  https://strana.ua/news/238818-epifanij-zajavil-chto-za-filaretom-stoit-ruka-kremlja.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Tymczasem popularny ukraiński bloger (na wychodźstwie politycznym w UE) Anatolij Szarij opublikował materiał z przesłuchania w Prokuraturze Generalnej Ukrainy w styczniu 2018 roku jednego z „euromajdaniarzy” niejakiego Dmytro Lipowoja który przyznał się ze to on strzelał do funkcjonariuszy MSW Ukrainy w lutym 2014 roku. Lipowoj powiedział takze że wraz z nim strzelał także Iwan Bubenczik, który sam się przyznał do tego w kwietniu 2018 roku, a także ojciec ówczesnego ‚sotnika Majdanu”, „weterana ATO” i byłego ukraińskiego parlamentarzysty Wołodymyra Parasiuka Zinowij Parasiuk.
  Sześc dni po przesłuchaniu Lipowoj miał wyjechać z Ukrainy, jak informuje Szarij, dzięki pomocy rodziny Parasiuków, oraz ówczesnych parlamentarzystów Paszynskiego i Parubija;
  https://strana.ua/news/238814-pojavilos-video-doprosa-streljavsheho-po-militsii-na-evromajdane.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.