Wojna domowa na Ukrainie 12.12.2019r.- 1646 dzień od nowego rozejmu.


Ukraina przygotuje zmiany do porozumień mińskich przed kolejnym spotkaniem w „formacie normańskim”. O tym poinformował wczoraj (11 grudnia) w ukraińskim kanale TV „Gromadske” oficjalny przedstawiciel Kijowa w podgrupie politycznej Trójstronnej Grupy Kontaktowej w Mińsku, Aleksiej Reznikow.

Według interpretacji Reznikowa ogół rozwiązań podpisanych w umowie mińskiej, nie przyniósł jak dotąd żadnych efektów, dlatego też powiedział, żeby usiąść wspólnie i napisać nową umowę, jak to określił- „Mińsk-4”:

„Usiądźmy i napiszmy razem Mińsk-4”.

Następnie proponuje on, aby omówić przygotowaną wersję umów z doradcami politycznymi i ministrami spraw zagranicznych krajów formatu normańskiego.

Jednocześnie przedstawiciel Kijowa wyraził opinię, że „prace domowe” uzgodnione na ostatnim spotkaniu można ukończyć przed marcem.

Propozycja ta jest w swej istocie absurdalna, bo nie daje ona żadnych gwarancji na realne przyśpieszenie wdrażania rozwiązań pokojowych. Tym bardziej opinia ta jest zasadna, że to strona ukraińska jak dotąd systematycznie łamała postanowienia umów mińskich w zakresie chociażby przestrzegania rozejmu, czy też celowo sabotowała wdrażanie innych zawartych w umowie rozwiązań stanowiących konkretną .

Dowodem na to jak naprawdę wygląda sprawa stosunku strony ukraińskiej do kwestii pokojowego rozwiązania konfliktu w Donbasie, jest przykład z wczorajszego dnia.

Otóż, wczoraj rano, w trzech ukraińskich brygadach: 56, 59 i 92, ich żołnierze otrzymali nagrody w związku z obchodzonym świętem Dnia Ukraińskich Sił Lądowych, w związku z czym w rejonie ich rozlokowania podległe im pododdziały otworzyły prowokacyjny ostrzał prowadzony na ślepo ze względu na panującą w tym czasie bardzo gęstą mgłę w stronę linii obronnych sił Milicji Ludowej DRL.

Pierwszy z tych ostrzałów miał miejsce o godzinie 13:55 z kierunku stacjonowania 56 brygady piechoty zmotoryzowanej w Opytnoje w stronę donieckiego lotniska. Ostrzał ten przeprowadzono przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (7 min). Do drugiego zaś ostrzału doszło o godzinie 16:30 ze stanowisk bojowych zajmowanych przez 59 brygadę przy użyciu broni maszynowej z kierunku miejscowości Metalist (Trawniewoje) w stronę Gołmowskiego.

Do ostatniego z serii tych ostrzałów doszło o godzinie 16:50, z kierunku stacjonowania 92 brygady z rejonu Awdiejewki w stronę przedmieść Jasinowatej, także przy użyciu broni maszynowej.

Według obserwatorów rozmieszczonych na pierwszej linii w rejonie Gołmowskiego, z ukraińskich pozycji w czasie prowadzonego tam przez nich ostrzału, dochodziły dzięki ukraińskiego hymnu. Jednocześnie przebywali tam dziennikarze z ukraińskich i zachodnich mediów: „Associated Press”, „UA Донбасс” i „PBS Newshour”, które zarejestrowały ostrzał ukraińskich żołnierzy i czekały na działania odwetowe w celu ich zarejestrowania i opublikowania raportów o nieprzestrzeganiu zawieszenia broni przez żołnierzy Milicji Ludowej DRL.

W czasie tych ostrzałów w innych ich miejscach prowadzenia, także znajdowali się przedstawiciele zachodnich i ukraińskich mediów. I tak, w rejonie Opytnoje gdzie stacjonuje ukraińska 56 brygada: znajdowali się ekipy „ORF”, „France 24” i „ICTV”, a w rejonie 92 brygady- na przedmieściach Awdijewki obecni byli dziennikarze: „France-Press”, „Channel 5” i „112 Ukraine”.

Wzt. w oświadczeniu dowództwa Milicji Ludowej DRL napisano:

„Wzywamy międzynarodowych obserwatorów do interwencji i nakłonienia okupacyjnej ukraińskiej administracji wojskowej w obwodzie donieckim do natychmiastowego zaprzestania łamania zawieszenia broni przez ich żołnierzy, co może doprowadzić do eskalacji konfliktu i ofiar wśród ludności cywilnej.”

A poza tym, jak to się ma do zadeklarowanego- już nie wiadomo po raz który, trwałego zawieszenia broni przez prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego w czasie spotkania na szczycie formatu normańskiego w Paryżu?

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerza kaliber 82 mm (7 min) oraz granatników SPG-9 (4 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (11 ostrzałów), łącznie 9 razy naruszali warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były w następujących punktach frontu: w rejonie Gorłówki (Gołmowskij i teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina), w okolicach i na obrzeżach Doniecka (teren lotniska i osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja oraz Mineralnoje, Jasinowata, Spartakus i Staromichajłowka), a także na południowym odcinku frontu (Komiternowo).

Łącznie na ostrzeliwane przez ukraińskich żołnierzy terytorium DRL spadło 11 pocisków (wobec 54- w odniesieniu do dnia poprzedniego), nie powodując przy tym żadnych strat i szkód.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu w ciągu ostatniej doby było spokojnie i nie zarejestrowano ze strony ukraińskiej ani jednego ostrzału. Tym samym rozejm tam był przestrzegany.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

3 min.

„Зведення станом на 07:00 12 грудня 2019 року.

Російська Федерація не виконує взяті на себе зобов’язання щодо сталого припинення вогню відповідно до прийнятого підсумкового комюніке на переговорах лідерів «Нормандської четвірки» у Франції.
11 грудня збройні формування Російської Федерації 10 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції Об’єднаних сил із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” російські окупаційні війська здійснили 5 обстрілів:
біля Новомихайлівки – з великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
неподалік Павлополя – з мінометів калібру 82 мм та великокаліберних кулеметів;
біля Лебединського і Авдіївки – з СПГ, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
неподалік Мар’їнки – з підствольних гранатометів та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” також зафіксовано 5 ворожих обстрілів:
двічі неподалік Зайцевого – з ручних протитанкових і підствольних гранатометів та стрілецької зброї;
поблизу Кримського та двічі біля Травневого – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
Вчора, 11 грудня, поранення внаслідок обстрілів отримали два військовослужбовця Об’єднаних сил.
З початку цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли. Втрат з нашого боку немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

54 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 12.12.2019r.- 1646 dzień od nowego rozejmu.

 1. „przedstawiciel Kijowa w podgrupie politycznej Trójstronnej Grupy Kontaktowej w Mińsku, Aleksiej Reznikow”
  Facet w kontekscie funkcji i tzw. „rozmow mińskich”, ma co najmniej dwuznaczne nazwisko…REZNIKOW … Wołyński??? 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 2. OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli…
  https://fakty.interia.pl/autor/jakub-szczepanski/news-tworca-planszowek-wygral-przetarg-na-symulacje-obronna-dla-r,nId,3397619
  Cytat „Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poszukiwała specjalisty, który przygotuje oraz przeprowadzi symulacje strategiczne z zakresu obronności. Przetarg został rozstrzygnięty, wygrał go twórca… gier planszowych. Kiedy chcieliśmy dowiedzieć się więcej, strona rządowa poinformowała, że zwycięzca jednak „nie przygotuje symulacji”. Co ciekawe, nie wie o tym główny zainteresowany, czyli Wojciech Zalewski, właściciel firmy, która wygrała przetarg. – Jakieś żarty sobie robią – komentuje sytuację gen. Roman Polko, były szef GROM”
  I straszno i śmieszno…

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Tymczasem w ukromediach pojawiła sie informacja że podczas udzielanego przez siebie wywiadu szef ukraińskiego resortu sprawiedliwości Denis Maliuska zagroził że jak jego wypłata nie zostanie podniesiona (która obecnie wynosi wraz z dodatkami niecałe 30 tys. hrywien) do 80 tysięcy hrywien na miesiac to on zrezygnuje ze stanowiska…
  https://strana.ua/news/238879-ministr-justitsii-maljuska-nedovolen-malenkoj-zarplatoj.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Kolejna „awantura dyplomatyczna” wywołana przez Kijów, tym razem MSZ Ukrainy wyraziło oficjalny sprzeciw w zwiazku z wizyta w Serbii przedstawicieli „okupowanego” (wg Kijowa) Krymu. Mieli oni przebywac w Belgradzie w dniach 4 – 7 grudnia i spotykać się m.in z serbskimi parlamentarzystami, a takze uczestniczyć w zorganizowanej w stolicy Serbii konferencji;
  https://korrespondent.net/ukraine/4170824-myd-ukrayny-vyrazyl-protest-serbyy

  Polubione przez 2 ludzi

 5. „Haniebna zdrada” za Oceanem? Pojawiła się informacja o tym że członkowie Komisji Senatu USA d/s zagranicznych postanowili odroczyć rozpatrzenie pakietu dodatkowych sankcji wobec Rosji, które amerykańskie media „ochrzciły” nazwą „pakiet sankcji z piekła rodem”. Najprawdopodobniej głosowanie nad sankcjami odbędzie się dopiero w jakimś terminie przyszłorocznym, ponieważ w tym roku zabraknie na to czasu. I co najciekawsze za „zawalenie” głosowania odpowiadać ma nie kto inny jak „fanatyczny rusofob” („namaszczony na „spadkobiercę” senatora McCaina) republikanin Lindsey Graham, który będąc współautorem pakietu, zamiast na głosowanie w jego sprawie, poszedł na posiedzenie innej komisji senackiej…
  https://interfax.com.ua/news/general/629928.html

  Polubione przez 2 ludzi

 6. I powrót na Ukrainę, gdzie policjanci ‚zawitali” u dwóch członków banderowskiej „Swobody” z Kijowa, byłych parlamnetarzystów, którzy wczoraj urządzili „drakę” w Radzie Najwyższej Ukrainy (filmik we „wstępniaku”) napadając na deputowanego z frakcji „Sługa Narodu”. Obaj „ukroheroje” zostali ‚zaproszeni” przez policjantów do „zwiedzenia” jednego z kijowskich komisariatów, o czym poinformował sam „herszt” partii ‚Swoboda” Ołeh Tiahnybok;
  https://strana.ua/news/238876-oleh-tjahnibok-dvukh-svobodovtsev-zaderzhali-za-draku-s-nardepom-bohdantsom.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Ukraińska codziennosć, „draka” w siedzibie rady miejskiej we Lwowie do której wtargnęli „wolontariusze” wściekli na to ze burmistrz miasta Sadowy nazywa ich „tituszkami”;
  https://korrespondent.net/city/lvov/4170932-aktyvysty-vybyly-dvery-na-sessyy-horsoveta-lvova
  Plus „widoczek” z jednego z supermarketów w Charkowie 🙂

  https://korrespondent.net/city/kharkov/4170885-v-kharkove-obeziana-ostanovyla-rabotu-supermarketa

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Ukraińska policja na oficjalny briefingu przedstawiła pieć osób które podejrzewane sa o zorganizowanie i zamordowanie (podłożonym pod samochodem ładunkiem wybuchowym) dziennikarza Pawła Szeremeta. Zgodnie z wcześniejszymi „przeciekami” w ukromediach za zabójstwem mają stac „WETERANI ATO’ ;;
  https://inforesist.org/v-mvd-nazvali-imena-podozrevaemyh-v-ubijstve-pavla-sheremeta/
  Bezpośrednio ładunek pod samochodem którym jechał Szeremet podłożyć miał niejaki Andrij Antonenko („w cywilu” muzyk rockowy) oraz Julia Kuzmienko („w cywilu” chirurg dziecięcy), w skład bandy wchodziło takze małzeństwo „weteranów ATO” Inna oraz Władisław Hryszczenkowie a także niejaka Jana Dugar;
  https://strana.ua/news/239005-sheremeta-mohli-ubit-kuzmenko-i-antonenko-kto-zalozhil-vzryvchatku-pod-avto.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Pojawiły się także informacje że członkowie bandy, dokładnie Julia Kuzmienko, zaproponowała „likwidację” znanej ukraińskiej „wolontariuszki ATO” Marusi Zwereboj (lub porwania jej dzieci) by „zdestabilizować sytuację na Ukrainie”. Jak wiadomo Zwereboj niedawno przez internet groziła śmiercią obecnemu Prezydentowi Ukrainy „śmiercią za zdradę”;
  https://strana.ua/news/238985-stalo-izvestno-o-chem-hovorila-po-telefonu-odna-iz-podozrevaemykh-v-ubijstve-pavla-sheremeta.html
  Julia Kuzmienko miała także proponować przeprowadzenie zamachów terrorystycznych w Kijowie, a takze ostrzelania celów cywilnych w stolicy Ukrainy z wyrzutni GRAD, „użyczonych dzięki uprzejmosci” dowódcy jednej z ukraińskich brygad (!) Wszystko to miało na celu „przywołanie do porządku” zbyt mało „ukropatriotycznego” Kijowa…
  https://strana.ua/news/239013-podozrevaemye-v-ubijstve-sheremeta-obsuzhdali-terakty-v-kieve.html

  Polubione przez 2 ludzi

  • W związku z wypowiedzią Julii Kuzmienko o „robieniu porządku” z „nieposłusznym miastem za pomocą wyrzutni GRAD” warto sobie przypomnieć ostrzały np. Mariupola i Kramatorska w 2015 roku, miejscowości na terytorium obwodu donieckiego „wyzwolonym” przez Kijów o które nastepnie obwiniono „separatystów”…

   Polubione przez 2 ludzi

 10. Witam
  Ot światowe

  We wtorek prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że gdyby siły ukraińskie przejeły kontrolę nad granicą w Donbasie doszło by tam do „Srebrenicy”. Kwestia odzyskania kontroli nad obszarami objętymi konfliktem przez wyborami była punktem spornym spotkania przywódców Ukrainy, Rosji, Niemiec i Fancji w Paryżu.
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,25500556,wladimir-putin-przekazanie-ukrainie-granicy-w-donbasie-grozi.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Szef ukraińskiej policji Ihor Klymenko poinformował także że śledztwo w sprawie zabójstwa Szeremeta było wcześniej celowo utrudniane, a nazwiska tych osób są ukraińskiej policji znane. Nie wykluczył także że przeciwko owym osobom także zostana wszczęte oficjalne śledztwa;
  https://strana.ua/news/238994-hlava-natspolitsii-klimenko-o-soprotivlenii-sledstviju-po-delu-sheremeta.html
  Podczas briefingu poinformowano takze że dwie figurantki sprawy Julia Kuzmienko oraz Inna Hryszczenko w ciągu ostatnich kilku lat stały się właścicielkami wielu mieszkań oraz samochodów;
  https://strana.ua/news/238989-podozrevaemye-v-ubijstve-sheremeta-kuzmenko-i-hrishchenko-stali-vladeltsami-neskolkikh-kvartir-i-mashin.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Jeden ze znanych kijowskich biznesmenów Ołeksandr Mełamud komentując zapowiedź tzw. rzeczniczki d/s języka ukraińskiego że za używanie języka rosyjskiego będa karane nawet „kluby dziecięce” zapowiedział że sam otworzy ‚studio dla dzieci z językiem rosyjskim” a jeżeli nałożona zostanie na niego kara to zwróci się w tej sprawie do „międzynarodowych sądów”. Wezwał takze innych mieszkańców Ukrainy do rozpoczęcia „biernego oporu” przeciwko takim działaniom tzw. rzeczniczki d/s języka ukraińskiego;
  https://strana.ua/news/238937-biznesmen-melamud-predlozhil-metod-soprotivlenija-shtrafam-dlja-detskikh-kruzhkov-za-russkij-jazyk.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Kolejny skandal w Sztabie Generalnym Ukrainy, tym razem naczelnik jednego z departamnetów sztabu niejaki pułkownik Ołeksij Nozdraczew poinformował o przygotowaniach do integracji z…”rosyjskimi wojskowymi na Donbasie” 🙂 Oczywiści zaraz pojawiły się „sprostowania” ze to opinia samego pułkownika a nie całego Sztabu Generalnego, a przeciwko samemu Nozdraczewowi wszczęto ‚wewnetrzne dochodzenie”…
  https://inforesist.org/poyavilas-reakcziya-genshtaba-na-slova-polkovnika-pro-integracziyu-s-rossijskimi-voennymi/

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Idzie nowe?

  Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej ma zamiar zmienić swoje podejście do heroizacji postaci z historii Ukrainy. W środę podczas posiedzenia parlamentarnej komisji ds. polityki humanitarnej i informacyjnej mówił o tym nowy szef UIPN, Anton Drobowycz. Jak powiedział, Instytut ma zamiar skoncentrować się na upamiętnianiu i heroizowaniu postaci, które jednoczą ludzi, a nie dzielą.
  https://kresy.pl/wydarzenia/ukrainski-ipn-zmienia-podejscie-do-heroizacji-postaci-historycznych-chce-szukac-wspolnego-jezyka-z-sasiadami/

  Polubione przez 3 ludzi

 15. Ukraina. Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych ubiegłotygodniowego pożaru w szkole policealnej w Odessie. Zastępca burmistrza poinformował, że nie żyje 16 osób.
  W pożarze szkoły policealnej w Odessie na południu Ukrainy ranne zostały 33 osoby (w tym 18 nastolatków i 15 dorosłych, spośród których siedmiu to strażacy). Niestety, dwóch z nich nie udało się uratować. Oprócz dwóch osób, które zmarły w szpitalu, w spalonym budynku znaleziono ciała 14 ofiar.
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,25505924,odessa.html

  Polubione przez 3 ludzi

 16. Na drogowych przejściach granicznych z Ukrainą – w szczególności w Dorohusku, Hrebennem, Korczowej i Medyce – wydłużony jest czas oczekiwania na odprawę graniczną samochodów ciężarowych – poinformowała w czwartek w komunikacie Krajowa Administracja Skarbowa.
  Powodem kolejek na granicy maja związek z „wdrożeniem zmian w funkcjonowaniu służb podatkowych i celnych Ukrainy, które wpływają na obsługę ruchu granicznego.”
  https://wgospodarce.pl/informacje/72490-uwaga-ukraina-zmienia-prawo-robia-sie-kolejki-na-granicy
  Komentarz: Dlaczego mam wrażenie, ze zmiany zostały wprowadzone w związku z odmową rządu w Warszawie na drastyczne zwiększenie liczy pozwoleń dla ukraińskich ciężarówek?

  Polubione przez 3 ludzi

 17. Paczki z darami, których transport na Ukrainę wstrzymano na przejściu w Medyce na początku tygodnia, trafią do osób potrzebujących z Otwocka – poinformowali w czwartek wolontariusze ze szczecińskiego Stowarzyszenia Paczka dla Bohatera. Dary miały trafić m.in. do polskich rodzin z Iwano-Frankiwska.
  https://www.radiomaryja.pl/informacje/paczki-z-darami-wstrzymane-przez-ukraincow-na-granicy-trafia-do-potrzebujacych-w-otwocku/

  Polubione przez 3 ludzi

 18. W temacie dzisiejszego najważniejszego „njusa” na Ukrainie, czyli briefingu ukraińskiej policji na temat zabójstwa dziennikarza Pawła Szeremeta i kto jest podejrzany o jego popełnienie;
  https://strana.ua/news/238992-ubijstvo-sheremeta-kto-ubil-zhurnalista-i-kak-ikh-nashla-politsija.html
  Plus w sprawie dotyczacej jeszcze jednego zamachu bombowego (nieudanego) jakiego miało dokonać małzeństwo „weteranów ATO” Hryszczenków na biznesmena z obwodu iwano – frankowskiego, wożący ich „na akcję” kierowca popełnił „samobójstwo” po tym jak został wezwany na policję w celu złożenia zeznań…
  https://strana.ua/news/239023-svidetel-po-delu-sheremeta-pokonchil-s-soboj-pered-doprosom-natspolitsija.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.