Wojna domowa na Ukrainie 14.12.2019r.- 1648 dzień od nowego rozejmu.


Wczoraj (13 grudnia) na antenie programu „Prawo do władzy” w kanale telewizyjnym „1 + 1” Wołodymyr Zełenski powiedział, że ​​podczas ostatniego spotkania Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) zatwierdzono pięć planów reintegracji Donbasu i powrotu utraconych terytoriów.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił uwagę na to, że budowa tak zwanego muru na granicy z okupowanym terytorium Donbasu jest ostatnim i niepożądanym rozwiązaniem konfliktu na wschodzie kraju.

„Dla mnie ta (budowa muru- dopisek mój) nie jest ‚planem B’, ale planem ‚ostatniej litery’. To jest ostatni plan. Jak dotąd naprawdę nie chciałbym, abyśmy wprowadzili ten konkretny plan, ponieważ ta ‚ściana’- mówiłem o tym szczerze- już istnieje, to znaczy, musimy zdecydować, jak odzyskać ludzi, ich mentalność, ich zrozumienie, że są Ukraińcami. Jest to bardzo ważne”– powiedział Zełenski, odpowiadając na pytanie, kiedy rząd może przystąpić do realizacji „Planu B”, czyli budowy tzw. ściany.

Ponadto podkreślił on, że ​​trzeba iść naprzód i szukać sposobów rozwiązania tego problemu:

„Zdecydowanie nie będziemy czekać, strzelać i tracić Ukraińców przez pięć lat”.

Następnie zwrócił on również uwagę na fakt, że jeśli zostanie zbudowany prawdziwy mur, będzie to już inne „państwo”, którego Ukraina nie będzie uznawała.

„Szczegółowo opracowaliśmy te plany. Rozumiemy, że jeśli jest mur, będziemy musieli stworzyć wszystkie warunki dla Ukraińców, którzy są na tymczasowo okupowanych terytoriach i czują się jak Ukraińcy, aby do nas przybyli. Bo wtedy za ścianą będzie tak jakby inne państwo- przepraszam za takie słowo- inny obszar, w którym będą tylko bojownicy”– powiedział Zełenski.

Dodam w tym miejscu, że już dziś- wszyscy ci, którzy czują się Ukraińcami, a jednocześnie zamieszkują na tzw. terenach okupowanych, mogą bez żadnych formalnych problemów, czy to pieszo, samochodem lub autobusem, wyjechać na Ukrainę i już nigdy nie wrócić. Czy mimo to ktoś się na takie rozwiązanie zdecydował?

Jeśli już to tylko w pierwszej fazie prowadzonej przez Kijów tzw. operacji antyterrorystycznej (ATO) w Donbasie, i to nie z tego akurat powodu, że czuli się Ukraińcami, tylko dlatego aby chronić swoje i swoich dzieci życie oraz swój dorobek. Dowodem na to może być fakt, że jednak większa część ludności Donbasu nie wyjechała na Ukrainę, tylko do Rosji i na Krym. A stało się to w momencie najbardziej intensywnego ostrzału ze strony ukraińskich formacji zbrojnych i fali brutalnych represji jakich z ich strony doznała ludność Donbasu.

Ukraina dla nikogo uczciwego nie jest rajem wymarzonym, dlatego też sami Ukraińcy z niej uciekają, w wyniku czego liczba ludności tego kraju systematycznie od wielu lat się kurczy.

Przyczyny porzucenia tej pseudo ojczyzny są prozaiczne, a więc bieda, bezprawie, brak stabilizacji i nieciekawe perspektywy na przyszłość oraz nietolerancja, banderyzacja i wrogość do wszystkiego co ją neguje. I nie tylko, bo wrogość do wszystkich tych, którzy mają odwagę głośno mówić prawdę i protestować w jej imieniu.

Ukraina, po zamachu stanu w lutym 2014 roku, stała się po prostu czarną dziurą cywilizowanego świata, gdzie jeśli już ktoś przyjeżdża to w celu ukrycia się przed wymiarem sprawiedliwości lub też przyłączyć do udziału w zorganizowanym okradaniu państwa i jego uczciwych obywateli.

Tak więc, powyższe słowa Zełenskiego dowodzą tylko jego oderwania od rzeczywistości, a tym samym błądzenia.

W kontekście tego, jego recepty mające ozdrowić Donbas, nijak się mają do prawdy na jego temat.

Po prostu, jako polityczny amator, nie znający realiów życia, stawia złe diagnozy. Które go po prostu jawnie ośmieszają. Tylko, że cel taki, jest jak najbardziej wskazany w kabarecie, a nie na miejscu jakby nie było- przywódcy narodu.

A poza tym, jaki naród taki i jego wódz. Co dobitnie widać na Ukrainie, ale nie tylko na niej, bo po sąsiedzku jest też dokładnie taka sama sytuacja.

https://www.president.gov.ua/ru/news/volodimir-zelenskij-stina-na-donbasi-vzhe-ye-nam-potribno-vi-58881.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu- tym razem wyłącznie broni maszynowej- w tym ciężkiej, 4 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały te prowadzone były na obrzeżach Gorłówki (teren osiedla przy kopalni 6/7) oraz na obrzeżach Doniecka (teren lotniska i serwisu „Volvo-Center”), a także na południowym odcinku frontu (Sachanka).

W wyniku prowokacyjnego ostrzału przeprowadzonego o godzinie 22:30 przez ukraińskich żołnierzy z 58 brygady OPS, pod dowództwem Dimitrija Kaszczenko, przy użyciu broni maszynowej w rejonie osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7 na obrzeżach Gorłówki, został zabity jeden żołnierz Milicji Ludowej DRL.

Tak wygląda ten- zadeklarowany 9 grudnia w Paryżu przez Zełenskiego, pokój. Pokój, w czasie którego ukraińscy żołnierze prowadzą ostrzał celów cywilnych i giną ludzie. Taki „pokój” panuje już tam niezmiennie od pięciu lat. I nie o taki pokój chodzi ludności zamieszkującej Donbas.

Poniżej wykres graficzny przedstawiający ilość naruszeń warunków rozejmu przez ukraińskich żołnierzy na donieckim odcinku frontu w ciągu mijającego tygodnia:

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

5 min.

„Зведення станом на 07:00 14 грудня 2019 року.

Російська Федерація систематично не виконує взяті на себе зобов’язання щодо сталого припинення вогню відповідно до прийнятого підсумкового комюніке на переговорах лідерів «Нормандської четвірки» у Франції.
Так, 13 грудня, збройні формування Російської Федерації 10 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції Об’єднаних сил із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 82 мм, а також гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї. Зафіксовано і ворожий вогонь з озброєння БМП.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” російські окупаційні війська здійснили 5 обстрілів:
біля Мар’їнки – з ручних протитанкових і підствольних гранатометів та стрілецької зброї;
поблизу Красногорівки – зі стрілецької зброї;
неподалік Павлополя та Березового – зі станкових протитанкових гранатометів;
біля Кам’янки – з РПГ та кулеметів великого калібру.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” також зафіксовано 5 ворожих обстрілів:
двічі неподалік Кримського – з мінометів калібру 82 мм, гармат БМП-1, гранатометів різних систем, кулеметів великого калібру та іншої стрілецької зброї;
біля Новолуганського – з СПГ та великокаліберних кулеметів;
поблизу Миронівського – з мінометів калібру 82 мм;
неподалік Луганського – з озброєння БМП-1, станкових протитанкових і автоматичних гранатометів та великокаліберних кулеметів.
Вчора, 13 грудня, бойову травму внаслідок обстрілів отримав один військовослужбовець Об’єднаних сил.
З початку цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли. Втрат з нашого боку не було.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

34 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 14.12.2019r.- 1648 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT zza Oceanu, gdzie prawnik Donalda Trumpa Rudy Giuliani „zaanonsował” dokumentalny serial ujawniajacy m.in „działalność” Bidenów na Ukrainie, czyli „pracę” Bidena juniora w koncernie „BURISMA”. Warto przy tym dodać ze w serialu pojawi się zapewne „polski akcent”, czyli inny „pracownik” BURISMY niejaki „OLO – MONOPOLO” 🙂
  >https://strana.ua/news/239282-dzhuliani-v-ukraine-uznal-mnoho-interesnoho-i-reshil-zapustit-o-bajdene-teleserial.html
  Agencja „Bloomberg” informuje o kolejnym skandalu w „PEJSBUKU”, czyli wykradzeniu danych prawie 30 tysiecy pracowników tej korporacji. Dane zostały skradzione jeszcze w połowie listopada (znajdowały się na dyskach które przewoził jeden z pracowników „FB”), ale zarząd korporacji raczył o wszystkim poinformowac samych poszkodowanych dopiero 13 grudnia…
  >https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-12-13/thief-stole-payroll-data-for-thousands-of-facebook-employees

  Polubione przez 5 ludzi

 2. W temacie zabójstwa dziennikarza Pawła Szeremeta dokonanego przez bande „weteranów ATO”. Dwójka głównych podejrzanych, czyli „rockman” Antonenko oraz „chirurg dziecięcy” Kuzmienko powędrowali do aresztu śledczego;
  https://strana.ua/news/239129-ubijstvo-sheremeta-sud-izbiraet-meru-presechenija-jane-duhar-onlajn-transljatsija.html
  Podczas posiedzenia śadu na sali pojawili sie „ukropatrioci” wspierajacy zabójców, którzy zaczeli m.in wygrażać sędziom oraz prokuratorom;
  https://strana.ua/news/239258-ljudi-podderzhivajushchie-kuzmenko-obzyvali-prokurorov-video.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Z kolei szef MSW Awakow nagle doznał „przyspieszenia” i zaczął ujawniać coraz to nowe szczegóły dotyczace śledztwa m.in że bandyci opowiadali o jakieś „personie” która ich „osłania”, a w razie czego „wyciągnie [z tarapatów]”;
  https://strana.ua/news/239269-podozrevaemye-v-ubijstve-sheremeta-hovorili-o-pokrovitele-kotoryj-prikroet-i-vytashchit-avakov.html
  Ujawnił także fakt ‚zniknięcia” nagrań z czterech kamer ulicznych znajdujacych sie w „dobrych miejscach z dobrą rozdzielczością”, które ułatwiłyby identyfikację sprawców;
  https://strana.ua/news/239257-v-dele-ob-ubijstve-pavla-sheremeta-ischezli-zapisi-video-s-4-kamer-nabljudenija.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Tymczasem prezes ukraińskiej kompanii „Motor Sicz” podczas spotkania z dziennikarzami potwierdził fakt sprzedaży przedsiębiorstwa Chińczykom. Do transakcji miało dojść na giełdzie, a strona ukraińska miała zainkasowac 250 mln dolarów. Prezes tłumaczył swoją decyzje, która zapadła pomimo „kontrakcji” ze strony Amerykanów którzy próbowali nie dopuścić do sprzedaży ‚Motor Siczy”, tym ze w przeciwnym razie przedsiębiorstwo musiało by wstrzymać produkcje;
  https://www.ukrinform.ua/rubric-economy/2837837-boguslaev-pidtverdiv-peredacu-akcij-motor-sici-kitajskim-kompaniam.html

  Polubione przez 6 ludzi

 5. Ciąg dalszy sprawy nieszczęsnego pułkownika Sztabu Generalnego Ukrainy Nozdraczewa który zapragnął się „integrowac z rosyjskimi wojskowymi na Donbasie”. W dniu wczorajszym pod siedzibą Ministerstwa Obrony w Kijowie pojawiła się „horda weteranów ATO” domagajaca się jego jak najszybszego „uwolenia” z armii;
  https://inforesist.org/veterany-trebovali-pod-minoborony-uvolit-skandalnogo-polkovnika-nozdracheva/

  Polubione przez 4 ludzi

 6. W temacie „gazowym”, czyli pojawiły sie informacje w kogo uderzą najmocniej sankcje USA przeciwko „NS 2”. Według niemieckiego „DW” powołujacego sie na przewodniczącego zagranicznego działu gospodarczego Federalnego Stowarzyszenia Izb Handlowych Niemiec sankcje mogą „uderzyć” w 350 niemieckim firm oraz przedsiębiorstw;
  https://strana.ua/news/239279-severnyj-potok-2-sanktsii-ssha-zatronut-350-nemetskikh-kompanij.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. „Zdrada kartoszkowa”. Okazało się że „żywnosciowe mocarstwo” jak lubi sie przechwalać ukropropaganda cierpi z powodu nieurodzaju najpopularniejszego warzywa, czyli ziemniaka i w związku z tym Ukraina zmuszona jest sprowadzać go z Rosji. Oczywiście oficjalnie najwięcej ziemniaków wjeżdża na Ukrainę z „kartoszkowej potęgi”, czyli Białorusi, ale jak komentują eksperci sa to tak naprawdę ziemniaki rosyjskie. Warto przypomniec że podobny „knyf” Białoruś juz „odstawiła” z polskimi jabłkami wysyłanymi do Rosji jako „białoruskie” oraz z rosyjskim weglem wysyłanym na Ukrainę równiez jako „białoruski”…
  https://rosng.ru/post/na-ukraine-iz-za-neurozhaya-vynuzhdeny-est-rossiyskiy-kartofel
  Dla tych którzy nie wiedzą co to „knyf”;
  http://www.poznan.pl/mim/slownik/words.html?co=word&word=knyf

  Polubione przez 5 ludzi

  • U nich z ziemniakami zawsze był problem.

   A czy są oni potęgą w ich uprawie, to sprawa bardzo problematyczna i wcale nie tak oczywista.

   Teoretycznie powinni oni być europejską potęgą rolniczą. A czy są?

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

  • Wszystkiemu winna monokultura, na Ukrainie ze względu na słabe zarządzanie i kiepską infrastrukturę techniczną opłaca się produkować tylko kilka rodzajów upraw. Dominuje więc słonecznik, kukurydza, pszenica. i cyklicznie jest problem z innymi warzywami. Sytuację ratują jeszcze przydomowe ogródki na wsi, ale w miastach często dochodzi do sytuacji, gdy ceny warzyw i owoców osiągają cenę jak w krajach Europy Zachodniej (lub wyższa).
   Co znamienne z podobnych powodów (zła organizacja i słaba infrastruktura) cena mięsa i przetworów mlecznych na Ukrainie też jest wyższa od tych w Polsce.
   https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/ukraina-rolnicze-sny-o-potedze/

   Polubione przez 2 ludzi

 8. Ciąg dalszy sprawy zabójstwa Pawła Szeremeta. Szef MSW Ukrainy Awakow podczas swojego wystąpienia w „talk – show” prowadzonym przez „Sawika” Szustera opowiedział o szczegółach śledztwa i ujawnił m.in za próbami „mataczenia” w nim oraz za „zniknięciami” ważnych dowodów (np. zapisów z kamer monitoringu miejskiego) może stać…ukrobezpieka (SBU). W ukraińskich mediach pojawiły sie juz komentarze że to kolejna „odsłona” konfliktu pomiędzy Awakowem, a „generalissimusem” Poroszenką, gdyz (każdy kto czyta moje wpisy powinien sobie je odświeżyć 🙂 ) powszechnie wiadomo ze SBU to służba która Poroch „ukochał ponad wszystko”, a ta zawsze mu się potrafiła „odwdzięczyć”…
  https://strana.ua/news/239344-ubijstvo-sheremeta-o-chem-rasskazal-avakov-na-svobode-slova-shustera.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.