Wojna domowa na Ukrainie 15.12.2019r.-1649 dzień od nowego rozejmu.


Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski skierował do Wierchownej Rady projekt ustawy dotyczący zmian w konstytucji w sprawie „decentralizacji władzy”.

Dokument ten został przyjęty przez parlament i przekazany jego kierownictwu w dniu 13 grudnia. Prezydent Ukrainy uznał projekt za pilny.

Tekst projektu ustawy nie został jeszcze opublikowany.

Wierchowna Rada Ukrainy w 2015 r. zatwierdziła w pierwszym czytaniu poprawki konstytucyjne dotyczące decentralizacji władzy, która przewiduje przeniesienie uprawnień finansowych z centrum do regionów. Jednak ze względu na niespójność normy dotyczącej szczególnego statusu Donbasu ostateczne przyjęcie poprawek do konstytucji jest odraczane na czas nieokreślony. Były premier Wołodymyr Grojsman w kwietniu br. ogłosił potrzebę zmiany konstytucji kraju w zakresie ochrony reform decentralizacyjnych.

Ustawa o specjalnym statusie Donbasu została przyjęta przez Radę Najwyższą Ukrainy w 2014 r., Ale nigdy nie została uchwalona. Jesienią 2018 r. ukraiński parlament przedłużył go do końca 2019 r. Projekt ustawy został zaskarżony do Trybunału Konstytucyjnego Ukrainy, ale nie podjął on jeszcze wiążącej decyzji.

W odpowiedzi na inicjatywę Zełenskiego, oficjalny przedstawiciel władz DRL, przewodniczący Rady Ludowej ŁRL- Denis Miroszniczenko, wydał specjalne oświadczenie:

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przedłożył Wierchownej Radzie Ukrainy projekt zmian konstytucji dotyczących decentralizacji władzy na Ukrainie.

Poprawki te nie mają nic wspólnego z wdrażaniem przez Ukrainę porozumień z Mińska i decyzjami odnotowanymi podczas ostatniego spotkania przywódców normańskiej czwórki. Chcę przypomnieć, że zgodnie z porozumieniami z Mińska wszystkie zmiany związane ze szczególnym statusem Donbasu powinny uwzględniać jego suwerenność i podlegać porozumieniu z Ługańską i Doniecką Republiką Ludową.

Nie uznajemy żadnych ‚decentralizacji’ przyjętych bez porozumienia się z LPR i DPR i domagamy się, aby poprawki te zostały omówione na następnym spotkaniu grupy kontaktowej w Mińsku 18 grudnia.

Denis Miroszniczenko , przewodniczący Rady Ludowej ŁRL ”

Natomiast w kwestii, tak często poruszanego przez stronę ukraińską problemu z przejęciem kontroli nad odcinkiem granicy państwowej znajdującym się obecnie zasięgu władz D i ŁRL, wypowiedział się szef DRL, Denis Puszilin.

Otóż, stwierdził on, że granica ŁiDRL z Federacją Rosyjską nie może być objęta kontrolą ukraińskich sił bezpieczeństwa, nawet w połączeniu z siłami międzynarodowymi.

Wpuszczanie ukraińskich agresorów na terytorium obu republik Donbasu jest obarczone pewnością unicestwienia państwowości młodych krajów, a także poważnym niebezpieczeństwem dla mieszkańców tego górniczego regionu. W szczególności lider PRL kategorycznie sprzeciwia się przejęciu kontroli przez Kijów granicy z Rosją.

„Tak histeryczne dążenie Kijowa do zmiany podpisanych wcześniej dokumentów dowodzi, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie kontroluje sytuacji i po prostu boi się swoich ‚oponentów’, którzy mogą w dowolnym momencie rozpocząć nowy ‚majdan’”– powiedział dla portalu „Донбасс Сегодня”, Denis Puszilin.

Donbas może przystąpić do negocjacji z oficjalnymi władzami z Kijowa tylko wtedy, gdy strona ukraińska zakończy szerzenie kłamstw i zbrodniczą agresję przeciwko republikom. Ponadto reżim kijowski musi wypełnić swoje zobowiązania międzynarodowe.

W Paryżu, podczas ostatniego szczytu formatu normańskiego Władimir Putin również kategorycznie odmówił Zełenkiemu oddania pod kontrolę odcinak granicy D i ŁRL z FR z powodu jego bezsilności wobec batalionów nacjonalistycznych.

http://donbasstoday.ru/etogo-ne-budet-pushilin-o-kontrole-kieva-nad-granicej-s-rf/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (11 min) i 82 mm (9 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (30 wystrzałów) oraz granatników SPG-9 (5 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, w sumie 6 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ukraiński ostrzał prowadzony był w rejonie Gorłówki (Szirokaja Bałka), w okolicach Doniecka (Mineralnoje, Jasinowata i Staromichajłowka), a także w okolicy wsi Starołaspa ma południowym odcinku frontu.

Łącznie w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 65 pocisków, co spowodowało uszkodzenie jednego domu znajdującego się w Szirokoj Bałku przy ulicy Oleka Dundicza nr. 132.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

6 min.

„Зведення станом на 07:00 15 грудня 2019 року.

Російська Федерація, незважаючи на завіряння світової спільноти на переговорах лідерів «Нормандської четвірки» у сталому припиненні вогню, продовжує систематичні обстріли позицій Об’єднаних сил.
Так, 14 грудня, збройні формування Російської Федерації 8 разів порушили режим припинення вогню. Внаслідок цих підступних дій загинув один з військовослужбовців Об’єднаних сил, ще два наших захисники отримали поранення.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” російські окупаційні війська здійснили 5 обстрілів:
неподалік Авдіївки – з ручних протитанкових гранатометів та кулеметів великого калібру
двічі поблизу Красногорівки – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
біля Пісків – зафіксовано снайперський вогонь;
неподалік Павлополя – з ручних протитанкових і автоматичних гранатометів та стрілецької зброї, з великокаліберними кулеметами включно.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” зафіксовано 3 ворожих обстріли:
поблизу Новолуганського – з мінометів калібру 82 мм, автоматичних гранатометів і великокаліберних кулеметів;
біля Зайцевого – з РПГ;
неподалік Травневого – зі станкових і ручних протитанкових гранатометів, кулеметів великого калібру та іншої стрілецької зброї.
З початку цієї доби російські окупаційні війська вели вогонь зі станкових протитанкових гранатометів у районі Луганського. Втрат з нашого боку немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

30 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 15.12.2019r.-1649 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dla zainteresowanych, wywiad z szefem ukraińskiego państwowego Biura Śledczego (PBŚ) Romanem Trubą. Nie trzeba chyba nikomu zwracać uwagi na to ze ostatnimi czasy ukraińskie PBŚ ostro „wzięło się” za ukriańskich polityków i biznesmenów. Dlatego też ci „zabrali się” za szefa PBS, który w wywiadzie mówi m.in o tym ze za całą „akcją jego dyskredytacji” stoi figurant jednego z ważniejszych sledztw prowadzonych przez Biuro (personaliów z wiadomych względów nie podał);
  https://strana.ua/articles/interview/239298-roman-truba-dbr-intervju-s-direktorom-hbr-na-stranaua.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Tymczasem doradca Prezydenta Rosji Władysław Surkow miał wziąć udział w odbywajacym się w Moskwie zjeździe „Sojuszu Dobrowolców Donbasu” organizacji zrzeszającej uczestników walk na Donbasie. W trakcie zjazdu miało odbyć sie „zamkniete posiedzenie” podczas którego Surkow miał m.in stwierdzić ze nie widzi różnicy pomiędzy obecnym Prezydentem Ukrainy a jego poprzednikiem oraz że nikt „Donbasu nie będzie porzucać”, a jeżeli zajdzie taka potrzeba to „rosyjscy dobrowolcy” będa w stanie sie szybko zmobilizować i dotrzec na „front”;
  https://strana.ua/news/239408-surkov-zajavil-chto-reintehratsii-donbassa-ne-budet-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. „The New York Times” poinformował o tym ze obecny Prezydent Ukrainy „aktywnie korzysta z usług amerykańskich firm lobbystycznych” (wbrew przedwyborczym obietnicom) a robi to by „odbudować” relacje ukraińsko – amerykańskie „nadszarpnięte” przez afere ‚Ukrainagate”;
  https://strana.ua/news/239398-zelenskij-nanimaet-lobbistov-dlja-obshchenija-s-trampom.html
  Źródło;
  >https://www.nytimes.com/2019/12/13/us/politics/ukraine-zelensky-trump.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. I tradycyjny już temat, czyli „kontrabanda” z Ukrainy. Tym razem dwójka Ukraińców próbowała przemycić do Polski papierosy oraz bursztyn;
  https://strana.ua/news/239403-pohranichniki-polshi-arestovali-rekordnuju-partiju-jantarja-iz-ukrainy.html
  https://kurierlubelski.pl/przemyt-bursztynu-i-papierosow-przez-zielona-granice-straznicy-zatrzymali-dwoch-ukraincow/ar/c1-14655393
  Warto przy tym dodać że w odwrotną stronę na Ukrainę przemycane sa z Polski (i nie tylko)…sery oraz kiełbasy…

  Polubione przez 5 ludzi

 5. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”. Czołowy organ „rosyjskich liberastów” czyli „Echo Moskwy” poinformowało że „Fundusz walki z korupcją” Nawalnego „oddał” wszystkie pieniądze otrzymane od „zagranicznych donatorów” i „grzecznie poprosił” rosyjski resort sprawiedliwości by usunąć go z listy „zagranicznej agentury”;
  https://echo.msk.ru/amp/news/2554361-echo.html
  A jeszcze w październiku tego roku działaczka tego funduszu Sobol publicznie zapewniała ze jej organizacja nie otrzymuje żadnych pieniędzy z zagranicy…
  https://www.rosbalt.ru/moscow/2019/10/09/1806931.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Trwa „rumble in the jungle” w tzw. Kościele Prawosławnym Ukrainy. Po tym jak jego „zwierzchnik” czyli „metropolita” Epifaniusz ogłosił publicznie „ostateczne rozwiązanie” tzw, patriarchatu kijowskiego, tzw. patriarcha kijowski Filaret ogłosił ze jest to „działanie nielegalne” i tzw. patriarchat kijowski funkcjonuje dalej;
  https://korrespondent.net/ukraine/4171985-u-fylareta-otvetyly-epyfanyui-na-lykvydatsyui-upts-kp

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Niemiecki „Spiegel’ poinformował ze były wicekanclerz Austrii (w latach 2017 – 2019) Heinz-Christian Strache, zmuszony do rezygnacji po ujawnieniu afery korupcyjnej z nim w „roli głównej”, miał brać pieniądze od ukraińskiego oligarchy Kołomojskiego. W zamian za „honorarium” Strache miał „lobbować” w Austrii na rzecz firm należących do ukraińskiego oligarchy i robiących tam interesy;
  https://strana.ua/news/239485-foto-denhi-kolomojskoho-i-eho-druzej-priveli-k-krakh-vitse-kantslera-avstrii.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Ihor Żowkwa, zastępca szefa biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, spotkał się w Kijowie z wiceszefem MSZ Marcinem Przydaczem i przedstawił żądania strony ukraińskiej.
  Wiceszef Biura Prezydenta Ukrainy po raz kolejny domagał się „odpowiednich kroków z polskiej strony” ws. „uporządkowania miejsc ukraińskiej pamięci na terytorium Polski”, czyli najpewniej obiektów ku czci UPA, w zamian za wydane Polakom zgody na prace poszukiwawcze na Ukrainie.
  https://www.dorzeczy.pl/kraj/123552/ukraina-oczekujemy-od-polski-uporzadkowania-miejsc-ukrainskiej-pamieci.html
  https://kresy.pl/wydarzenia/ukraina-ponawia-swoje-oczekiwania-wzgledem-polski-ws-uporzadkowania-miejsc-ukrainskiej-pamieci/

  Polubione przez 3 ludzi

 9. W miejscowości Berehowo na Zakarpaciu stanął pomnik Franciszka II Rakoczego, węgierskiego bohatera walk o niepodległość. Uroczyste odsłonięcie monumentu zaplanowano na 17 grudnia. Ukraińskie media informują, że dzieje się to bez zgody Ministerstwa Kultury.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/na-zakarpaciu-stanal-pomnik-wegierskiego-bohatera-narodowego-strona-ukrainska-protestuje-foto/
  Komentarz: Tonem wyjaśnienia- nie ma zgody ukraińskiego ministerstwa, ale jest zgoda władz samorządowych i mieszkańców, Rakoczy nie był też w żaden sposób postacią która szkodziła Ukraińcom. Jednak w mediach ukraińskich już jest nagonka i oskarżanie inicjatorów budowy pomnika o agenturalność. Tymczasem w Polsce pomimo braku (oficjalnie) zgody władz w Warszawie, samorządu i lokalnych mieszkańców powstają wciąż nielegalne upamiętnienia UPA. I strona ukraińska chce by owe „pomniki” zostały zalegalizowane.
  https://kresy.pl/wydarzenia/przemyska-prokuratura-odmawia-wszczecia-dochodzenia-ws-nowego-nielegalnego-pomnika-upa/

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Polska jest liderem wśród państw grupy OECD pod względem sprowadzania tymczasowych pracowników z zagranicy. W zestawieniu wyprzedzamy nawet Stany Zjednoczone i Niemcy. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest migracja z Ukrainy oraz w coraz większym stopniu z Azji.
  https://kresy.pl/wydarzenia/spoleczenstwo/polska-pod-tym-wzgledem-jest-liderem-wyprzedzamy-nawet-stany-zjednoczone/
  Komentarz: Nie wiem czy jest to dobry powód do przechwałek. Ze swej strony wciąż czekam na zrealizowanie obietnicy PiS-sprowadzenia rodaków z Wysp Brytyjskich/Irlandii/Niemiec.

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski złożył kwiaty pod kurhanem “Bohaterom Czarnobyla” i tablicą pamiątkową “Wojownikom Czarnobyla”. Obecni oddali cześć poległym likwidatorom minutą ciszy – poinformowała jego kancelaria. W usuwaniu skutków awarii czarnobylskiej wzięło udział ponad pół miliona żołnierzy i cywilów z różnych republik ZSRR.
  https://belsat.eu/pl/news/zelenski-oddal-czesc-likwidatorom-awarii-w-czarnobylu/
  Komentarz: I to ci prości ludzie którzy narażali swe życie dla dobra rodaków to prawdziwi bohaterowie Ukrainy.

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Jak widać według sądu można marsz 11 Listopada nazywać faszystowskim, ale oburzać się na takie zachowanie już nie.

  Za skomentowanie wypowiedzi kontrowersyjnego ukraińskiego dziennikarza Igora Isajewa, w której oburzał się na hasło „honor” w polskich paszportach, sąd nakazał internaucie z Rzeszowa zapłacić 7,5 tys. zł grzywny i pokryć koszty sądowe. Uznano to za publiczne pochwalanie popełnienia przestępstwa. Oskarżony nie przyznaje się do winy i odwołał się od wyroku.
  http://www.wykop.pl/ramka/5250965/sad-kazal-polakowi-zaplacic-7-5-tys-zl-za-slowa-o-honorowym-klapnieciu-w-pysk/

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.