Wojna domowa na Ukrainie 16.12.2019r.- 1650 dzień od nowego rozejmu.


W zeszłym tygodniu (12 grudnia), Rada Europejska obradująca w Brukseli z udziałem przywódców państw i rządów państw UE dała zielone światło na kolejne przedłużenie o sześć miesięcy sankcji wobec Rosji.

Sankcje dotyczą sektora finansowego, energetycznego i obronnego oraz produktów podwójnego zastosowania. Oznaczają ograniczenie dostępu do unijnych rynków kapitałowych dla największych rosyjskich instytucji finansowych, firm energetycznych i przemysłu obronnego.

Rada uzależniła zniesienie sankcji wobec Rosji od pełnej realizacji porozumień mińskich. Choć termin wypełnienia zawartych w nich postanowień upłynął 31 grudnia 2015 r., porozumienia te wciąż nie zostały z winy Ukrainy w pełni wprowadzone w życie.

UE do tej pory co pół roku przedłużała restrykcje gospodarcze wobec Rosji, mimo że kilka stolic, zwłaszcza Budapeszt i Rzym, chętnie odstąpiłoby od tej praktyki, żeby poprawić relacje Unii z Moskwą.

Natomiast administracja amerykańska już nie tylko uderza sankcjami w Rosję, ale nawet zamierza je wprowadzać wobec swoich sojuszników z NATO.

W odpowiedzi na to, niemiecki biznes w Rosji żąda nałożenia kontr-sankcji na USA.

A więc polityka sankcji, kont-sankcji, sankcji w sankcjach i sankcji wobec osób, zatacza coraz szersze kręgi doprowadzając je do absurdu.

No tak, ale można w tym miejscu powiedzieć, że lepsza wojna ekonomiczna niż prowadzona w sposób otwarty przy pomocy głowic jądrowych.

Oczywiście, tylko, że ktoś na tym traci, i ten ktoś jest ofiarą tych zmagań mocarstw.

Przede wszystkim, jeśli chodzi o nasze krajowe podwórko, to ofiarami wojny ekonomicznej Zachodu z Rosją, są polscy rolnicy i sadownicy oraz przemysł przetwórstwa rolno-spożywczego, a także firmy transportowe.

W reakcji na tą skrajnie niekorzystną sytuację zareagował lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz (agent Putina????).

Zapytany w „TVN 24” jak PSL chce zrealizować jeden ze swoich postulatów o otwarciu rynku wschodniego dla polskich produktów, w tym dla polskich jabłek, odparł, że „po pierwsze przez Unię Europejską”. „Dzisiaj uważam, że sankcje polityczne (wobec Rosji- dopisek mój) należy utrzymać, a sankcje gospodarcze należy znieść, (…) bo one nie funkcjonują”– oświadczył na antenie „TVN 24”, szef PSL.

Dopytywany przez redaktora prowadzącego program, czy chce przymknąć oko na inwazję Rosji na Krym, lider ludowców, odparł, że oczywiście- nie, dodając że „nie zgadzam się na balsamowanie brukselskich sumień wprowadzeniem embarga na papierze. Niemcy się dogadują z Rosją, węgiel ruski płynie do Polski. No i co to jest? Jakie to embargo? To nie działa, to oszustwo jakieś”– podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Odniósł się także do efektów dotychczasowych sankcji wobec Rosji:

„Czy one zmieniły sytuację w Donbasie? Zmieniły sytuację na Krymie? Coś się przez te sankcje zmieniło? Lepiej się żyje ludziom w jakiejś części świata?”– pytał lider PSL.

Na zwróconą mu uwagę, że ważny jest etyczny wymiar tych sankcji, Kosiniak-Kamysz ocenił, że w tym zakresie powinny być stosowane wyłącznie „sankcje polityczne”, przekonując, że sankcje gospodarcze nie działają.

„Wszyscy się dogadują ponad naszymi głowami z Rosją, i my tylko mamy na to patrzeć?”– mówił Kosiniak-Kamysz.

W odpowiedzi na tą tezę redaktor prowadzący program stwierdził, że nie jest tak, że wszyscy się dogadują z Rosją, i nie jest tak, że inne towary płyną do Rosji, a tylko polskie nie są tam wysyłane, na co lider ludowców zadał pytanie: „myśli pan, że nie płyną z Francji i Niemiec towary (do Rosji- dopisek mój)?”.

Na uwagę redaktora „TVN 24”, że teoretycznie nie powinny one być wysyłane do Rosji, prezes PSL przyznał, że tylko „teoretycznie”.

Na zdrowy chłopski rozum, ma on rację, ale to za mało aby przeciwstawić się naciskom światowego hegemona. Do tego trzeba mieć jaja jak Orban, a nie jak polski kogucik na hormonalnym dopingu 🙂

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionego tygodnia ilość naruszeń warunków zawieszenia broni na donieckim odcinku frontu systematycznie malała.

Tendencja ta utrzymywała się też wczoraj, gdy ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (3 miny) oraz granatników przeciwpancernych SPG-9 (5 granatów) oraz broni maszynowej- w tym ciężkiej (2 ostrzały), w sumie 4 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał ukraińscy żołnierze prowadzili na obrzeżach Doniecka (Żabiczewo i teren serwisu „Volvo-Center) oraz na południowym odcinku frontu (Jelenowka i Bezimiennoje).

Łącznie minionej doby na terytorium DRL spadło tylko 8 pocisków (wobec 65- w odniesieniu do dnia poprzedniego), nie powodując przy tym żądnych strat i szkód.

Oby tak dalej.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

7 min.

„Зведення станом на 07:00 16 грудня 2019 року.

15 грудня збройні формування Російської Федерації 7 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції Об’єднаних сил з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” російські окупаційні війська здійснили 1 обстріл:
поблизу Лебединського – зі станкових і ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї, з великокаліберними кулеметами включно.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” зафіксовано 6 ворожих обстрілів:
неподалік Луганського – зі станкових протитанкових гранатометів;
двічі біля Кримського – з СПГ, РПГ та підствольних гранатометів;
в районі Хутора Вільного – з автоматичних гранатометів;
неподалік Світлодарська – з СПГ та автоматичних гранатометів;
поблизу Зайцевого – зі станкових протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
Вчора, 15 грудня, поранень зазнали два військовослужбовця Об’єднаних сил.
З початку цієї доби, 16 грудня, російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли. Втрат з нашого боку немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

35 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 16.12.2019r.- 1650 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Rada uzależniła zniesienie sankcji wobec Rosji od pełnej realizacji porozumień mińskich.” – śmieszna ta Rada, skoro to nie Rosja jest stroną konfliktu i to UPAdła sabotuje wdrażanie mińskich porozumień.
  Ciekawe czy była też mowa o Krymie czy już nie.

  Polubione przez 4 ludzi

 2. „Zdrada” w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy (PACE)? Pojawiła się informacja o tym że PACE, poprzez deputowanego z niemieckiego Bundestagu (z frakcji „AfD”), wezwało do „dopuszczenia” do rozmów w tzw. formacie normandzkim takze przedstawicieli republik z Donbasu. Niemiecki deputowany zapowiedział że po Nowym Rosku zainicjuje zbieranie podpisów w PACE pod przygotowaną przez siebie rezolucje;
  https://ria.ru/20191215/1562421407.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Plus w ukromediach pojawiła się informacja że w białoruskim Mińsku ów deputowany Bundestagu z frakcji „AfD” spotkał się przedstawicielami republik z Donbasu, o czym ów deputowany oficjalnie poinformował podczas którego miał on m.in rozmawiac z nimi o swojej inicjatywie dopuszczenia ich do rozmów w tzw. formacie normandzkim oraz przedstawienia swojego stanowiska w Radzie Europy. Jak można było się spodziewać wywołało to wściekłosć strony ukraińskiej…
   https://korrespondent.net/ukraine/4172200-predstavytel-ordlo-vstretylsia-v-mynske-s-nemetskym-deputatom

   Polubione przez 2 ludzi

   • Tym upadlińskim jełopom chyba trzeba co chwilę przypominać, że pod Mińskiem 2 podpisały się obie strony. Dialog z przedstawicielami obu republik jest niezbędny i bez tego nie ma mowy, żeby proces pokojowy ruszły do przodu, ale tego te półmózgi chyba nie ogarniają. Do dyplomacji trzeba dorosnąć i postępować zgodnie z protokołem, ale tego też upadlińska strona nie panimaju.

    Polubione przez 4 ludzi

 3. Ukraiński „Pinokio” tymczasem wybrał się z wizytą do Azerbejdżanu;
  https://strana.ua/news/239514-prezident-zelenskij-posetit-azerbajdzhan-16-17-dekabrja.html
  A w ramach „wkupnego” dla rządzacej tym państwem (wywodzącej się jeszcze z KPZR) „dynastii Alijewów” przekazał im zbiegłego na Ukrainę azerskiego blogera krytykujacego władze w Baku…
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2019/12/15/7234909/

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Tymczasem na „wschodniej flance NATO”. Szef MSW Estonii Mart Helme komentujac powołanie na stanowisko szefowej rządu Finlandii Sanny Marin, pozbawionej faktycznie jakiegokolwiek doświadczenia politycznego stwierdził ze „sprzedawczyni awansowała na urząd prezesa rady ministrów”. Powołał sie przy tym na słynne powiedzenie Lenina (a sam minister to jednocześnie przewodniczący Estońskiej Konserwatywnej Partii Ludowej) o tym ze „nawet kucharka moze rządzić państwem” 🙂
  https://korrespondent.net/world/4172075-hlava-mvd-estonyy-nazval-novoho-premera-fynliadnyy-prodavschytsei

  Polubione przez 2 ludzi

 5. OT z Bliskiego Wschodu, gdzie rośnie napiecie pomiędzy Turcją a USA. Władze W Ankrze kolejny juz raz zagroziły USA zamknięciem baz na terytorium Turcji z których korzystaja ich siły zbrojne (m.in w İncirlik) jeżeli Waszyngton ogłosi sankcje przeciwko Turcji za zakup rosyjskich systemów S – 400;
  https://korrespondent.net/world/4172070-turtsyia-pryhrozyla-zakryt-dlia-amerykantsev-svoy-voennye-bazy
  Plus pojawiły się informacje o tym ze Turcja przerzuca na terytorium tzw. Republiki Cypru Północnego swoje siły zbrojne (m.in drony bojowe);
  https://korrespondent.net/world/4172145-turtsyia-perebrosyla-na-kypr-udarnyi-bespylotnyk

  Polubione przez 3 ludzi

  • I jeszcze w temacie „napieć” na linii Ankara – Waszyngton. W związku z rezolucją Senatu USA o uznaniu ludobójstwa Ormian do jakiego doszło w Imperium osmańskim podczas IWŚ „sułtan” Erdogan zagroził że w odpowiedzi turecki parlament przyjmie rezolucje uznającą ludobójstwo rdzennej ludnosci Ameryki Północnej oraz Południowej;
   https://strana.ua/news/239499-erdohan-prihotovilsja-otvetit-ssha-na-slova-o-henotside-armjan.html

   Polubione przez 4 ludzi

   • To byłoby dobre. Jankeska bezczelność i hipokryzja nie mają granic. Należałoby przypomnieć całej tej zbieraninie skąd się wzięli na obu kontynentach i kto zapłacił najwyższą cenę za rzekome wartości „Ojców założycieli” na których tak chętnie się powołują.

    Polubione przez 5 ludzi

   • Nie rozumiem w czym problem?

    Ludobójstwo Ormian i tubylczej ludności obu Ameryk , jest faktem. Więc udawanie i przemilczanie tych faktów jest samo w sobie zbrodnią.

    Powiem tak, zbrodnie ludobójstwa, eksterminacji i przymusowych wysiedleń ludności Ameryk przed ich kolonizacją, są po wielokroć większe niż, rzeź Ormian, zbrodnie bolszewizmu- w tym Stalina i hitleryzmu niemieckiego- razem wziętych.

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 4 ludzi

 6. I powrót na Ukrainę, gdzie zawieszono „projekt Wakarczuk”, czyli „wycofanie sie z polityki” ogłosił ukraiński celebryta Światosław Wakarczuk, będacy równie „liderem” ugrupowania „Głos”. Podobno na jego decyzje wpłyneły najnowsze rankingi popularności ugrupowania które oscylują wokół…1 %. Sam Wakarczuk chce opuścić Ukrainę, a ugrupowaniem „Głos” ma się „zaopiekować” Poroszenko.
  Warto przy tym przypomnieć, ze na Ukrainie „mówiło się” że Wakarczuk jest „pinokiem” którego „struga” Ukraincom sam „wegierski filantrop” George Soros;
  https://vremya.com.ua/politika/3884_vakarchuk-pokidaet-politiku/

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Dla zainteresowanych, o zatonięciu okretu podwodnego wraz z pływającym dokiem w którym się znajdował w porcie w Sewastopolu. Pływający dok „pamięa” czasy sprzed…IIWŚ, a okręt podwodny był wycofany ze słuzby czynnej (miał stać się „okrętem szkoleniowym”). Teraz zapadła decyzja o „utylizacji” zarówno doku jak i okrętu. Sprawę opisał dokładnie krymski bloger Boris Rozin („colonelcassad”);
  https://colonelcassad.livejournal.com/5498244.html
  https://colonelcassad.livejournal.com/5500130.html
  Ps. I mała dygresja, warto przy tym przypomnieć ze wynalazca „pływajacego doku” był polski inżynier Stanisław Janicki;
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Janicki_(in%C5%BCynier)

  Polubione przez 3 ludzi

 8. W temacie sprawy zabójstwa dziennikarza Pawła Szeremeta. W trakcie sledztwa ukraińskie służby przeprowadziły rewizje wśród wielu „zaangażowanych patriotycznie aktywistów” w tym m.in u znanego ze swoich wulgarnych antyrosyjskich przyśpiewek „artysty” Antona Mucharskiego znanego jako „Orest Lutyj’. Służby wykryły że w jego mieszkaniu handlowano narkotykami, co można wytłumaczyć tym ze Mucharskij jest znanym „alimenciarzem”, a ci jak wiadomo „nie lubieją sie przepracowywać” 🙂
  https://strana.ua/news/239555-obysk-u-mukharskoho-svjazan-s-torhovlej-narkotikami-v-eho-kvartire-natspolitsija.html
  Plus w ukromediach pojawiły sie informacje że ze śledztwa „po cichu” moze być usuwany „wątek” małzeństwa „weteranów ATO” Inny i Władisława Hryszczenków, którym do tej pory nie postawiono zadnych zarzutów. Przypomniano przy tym ze przeciwko Władisławowi Hryszczence w dalszym ciagu prowadzonych jest 7 spraw kryminalnych m.in za wyłudzenia, wymuszenia, kradzieże oraz napady;
  https://strana.ua/news/239565-pochemu-puma-i-bucha-do-sikh-por-ne-podozrevaemye-po-delu-sheremeta.html

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Ciag dalszy „przygód” w Hiszpanii ukraińskiego piłkarza Romana Zozouli „szczyrego ukropatrioty” (lubi sie tym chwalić w internecie) któremu nie dają spokoju hiszpańscy kibice. Tym razem doprowadzili do przerwania meczu drugoligowej drużyny w której obecnie gra czyli Albacete Balompié wykrzykując pod jego adresem m.in „j.bać nazistę”. Podobno Zozulia z tego powodu ‚zalał się łzami w szatni” 🙂
  https://strana.ua/news/239517-roman-zozulja-pochemu-ispanskie-bolelshchiki-nazyvajut-eho-natsistom.html
  W sprawę oczywiscie od razu „wmieszał sie” Ambasador Ukrainy w Hiszpanii określając ją jako „kolejna prowokację” wymierzoną w Zozulie;
  https://www.championat.com/football/news-3926031-posol-ukrainy-v-ispanii-zozulja—primer-dlja-molodyh-ukraincev.html

  Polubione przez 2 ludzi

 10. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”. Pojawiły się informacje że „rosyjski opozycyjny dziennikarz” Arkadij Babczenko, „sławny” ze swojej „hecy” z „zabiciem i ożywieniem przez ukrobezpiekę”, a który wybrał „wolność” w Izraelu moze teraz zostać z niego deportowany do…Rosji. Babczenko poprosił takze swoich „fanów” o pieniądze, ponieważ władze Izraela zakazały mu podejmować jakąkolwiek pracę, dlatego tez leży obecnie tylko na kanapie 🙂
  https://inforesist.org/izrail-mozhet-deportirovat-babchenko-v-rossiyu-emu-zapretili-rabotat/

  Polubione przez 2 ludzi

 11. W ukromediach pojawił się „njus” o tym ze „generalissimus” Poroszenko dołozył 19 mln hrywien do 20 mln hrywien kaucji jaka sąd wyznaczył dla generała ukraińskich sił zbrojnych Dmytro Marczenki podejrzanego o zakup po zawyżonych cenach „wybrakowanych” kamizelek dla ukraińskich sił zbrojnych (na sume 100 mln hrywien);
  https://inforesist.org/biryukov-20-mln-zaloga-za-generala-marchenko-vneset-poroshenko/

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Blokowanie ekshumacji w miejscach pochówków Polaków na Ukrainie więcej się nie powtórzy, Kijów spodziewa się ze strony Warszawy wzajemności – powiedział dyrektor Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Anton Drobowicz.
  Jeśli chodzi o blokowanie ekshumacji, uważam, że to się więcej nie powtórzy, bo jest to kwestia humanizmu i powszechnego szacunku. Nie będziemy przeszkadzać i myślę, że Polska również nie będzie ingerować w takie procesy skwitował Szef Ukraińskiego IPN
  https://pl.sputniknews.com/polska/2019121611514238-ukrainski-ipn-nie-bedzie-utrudnial-polsce-ekshumacji-kiedy-rusza-prace-sputnik/
  Komentarz: Na razie nowy szef ukraińskiego IPN mówi z sensem, trzeba poczekać czy jednak zapowiadane prace ekshumacyjne rzeczywiście ruszą wiosną.

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Wszyscy kierowcy ciężarówek planujący przekroczenie granicy polsko-ukraińskiej muszą uzbroić się w cierpliwość. Niemal na każdej z nich czas oczekiwania na odprawę wynosi kilka, a nawet kilkanaście godzin.
  „W związku ze zmianami strukturalnymi służb celnych i fiskalnych Ukrainy mającymi bezpośredni wpływ na obsługuję ruchu granicznego, obserwuje się wydłużony czas oczekiwania na odprawę graniczną samochodów ciężarowych na drogowych przejściach granicznych z Ukrainą” – podaje komunikat rządowy na stronie granica.gov.pl.
  https://www.money.pl/gospodarka/granica-polski-z-ukraina-zablokowana-rekordzisci-musza-czekac-29-godz-na-odprawe-6457309036058753a.html

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Ciekawy artykuł o turystyce paszportowej

  Mieszkańcy zaanektowanego przez Rosję Krymu masowo jeżdżą na kontynentalną część Ukrainy w celu wyrobienia zagranicznych biometrycznych paszportów — pisze w niedzielę portal Radio Swoboda. Dokumenty pozwalają mieszkańcom Krymu na korzystanie z obowiązującego od czerwca 2017 r. ruchu bezwizowego do UE. Od 2014 roku mieszkańcy Krymu (uznawani przez Ukrainę za własnych obywateli) wyrobili ponad 166 tys. biometrycznych paszportów.
  https://www.defence24.pl/radio-swoboda-mieszkancy-krymu-masowo-wyrabiaja-paszporty-na-kontynentalnej-ukrainie
  I tu pojawia się pewne zagrożenie jak słusznie stwierdził jeden z komentujących pod artykułem

  „Czyli możemy spodziewać się swobodnego wjeżdżania do Polski i innych państw UE setek tysięcy Rosjan którzy korzystając z pobytu na Krymie i mniej czy bardziej fikcyjnego tam zameldowania wyrobią sobie biometryczne paszporty ukraińskie. Nawet nie będą musieli po nie jeździć na Ukrainę bo dostaną je przez pośredników – a 6-7 tys rubli to nawet na Krymie nie są duże pieniądze. Jeśli to prawda to jest to fantastyczna wiadomość. Nareszcie „zielone ludziki” mogą swobodnie podróżować po europie. Brawo Zelenski.”

  Ciekawe kiedy rząd w Warszawie ogłosi, że wyrabianie paszportów ukraińskich przez mieszkańców Krymu (wspierane przez Kijów) to w rzeczywistości perfidny plan Putina.

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.