Wojna domowa na Ukrainie 2019.12.19r.- 1653 dzień od nowego rozejmu.


Przedwczoraj (17 grudnia), szef ŁRL oraz jej minister spraw zagranicznych: Leonid Pasecznik i Władysław Dejno wydali oświadczenia.

Oświadczenie szefa LPR Leonida Pasecznika:

„Projekt ustawy o zmianach w konstytucji, przedłożony Wierchownej Radzie przez Władimira Zełenskiego, jest kolejnym zastąpieniem znaczenia i istoty porozumień mińskich, które jedynie oddalają Kijów od ustanowienia pokoju w Donbasie.

Przede wszystkim Kijów musi pamiętać, że wszystkie inicjatywy związane z realizacją porozumień mińskich muszą być skoordynowane z republikami ludowymi Ługańską i Doniecką.

Ponadto opublikowane projekty poprawek nie mówią nic o szczególnym statusie, chociaż właśnie w tym celu powinny nastąpić zmiany w konstytucji.

W rzeczywistości Zełenski dąży jedynie do przyspieszenia procesu przejęcia władzy przez swoich przedstawicieli- prefektów, którzy będą uprawnieni do zawieszenia wszelkich aktów regulacyjnych przyjętych przez lokalne rady. I oczywiście dokument nie mówi nic o koncepcji rejonu, co jest wyraźnie określone w umowach mińskich.

Kategorycznie nie zadowala też fakt, że Zełenski może zaoferować nam ulepszoną ‚formułę Poroszenki’, zgodnie z którą władze ukraińskie mogą próbować ustanowić specjalny status w przejściowym okresie, który ma nieokreślony charakter.

Aby wdrożyć porozumienia z Mińska, Ukraina musi porzucić systemowe zastępowanie znaczeń i fałszowanie. Zasady są proste i zatwierdzone w ‚formacie normańskim’- Kijów musi ściśle przestrzegać zestawu środków i koordynować swoje działania z przedstawicielami republik.

Zełenski nie ma innego wyjścia.

Leonid Pasecznik, szef Ługańskiej Republiki Ludowej”

Oświadczenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych LRL

„Zełenski kontynuuje swoje absurdalne próby fałszowania wyniku paryskiego szczytu formatu normańskiego.

Pierwszy problem- publikacja na stronie internetowej prezydenta Ukrainy fałszywego tłumaczenia tekstu komunikatu z zastąpieniem uzgodnionego pełnego wdrożenia specjalnego statusu dla Donbasu- zmiany konstytucyjne, wypełnienie ustawy o statusie specjalnym rzeczywistą treścią, przyjęcie przepisów ustawowych i wykonawczych wynikających z ustawy o szczególnym statusie- do obowiązku zmiany tylko ustawa o specjalnym statusie- została szybko ujawniona i zmieniona pod presją partnerów na szczycie.

Ale nadal trwa fałszowanie oryginalnego tekstu ostatecznego dokumentu konsultacji paryskich z przywódców krajów formatu normańskiego. Zamiast oryginalnej angielskiej wersji komunikatu (a językiem szczytu jest angielski; przeprowadzono negocjacje, a ostateczny dokument został przygotowany w języku angielskim), w którym każde słowo, każda kolejność była wynikiem długich konsultacji, dyskusji i zatwierdzeń, ukazało się niedokładne tłumaczenie z delikatnie mówiąc, niewiarygodną wersją ukraińską.

Oryginalna angielska wersja szczytu w Paryżu została opublikowana na stronie internetowej Champs Elysees. Sumienni uczestnicy opublikowali go i wykonali z niego tłumaczenia na swój język. Ale nie przedstawiciele Ukrainy!

To, że jest to niekompetencja urzędu prezydenta lub umyślne fałszowanie, w rzeczywistości nie jest ważne. Tak czy inaczej, ale na stronie prezydenta Ukrainy nie ma oficjalnie uzgodnionego tekstu szczytu. Jest to wyraźne potwierdzenie całkowitego braku konstruktywności i sumienności w działaniach Ukrainy na arenie międzynarodowej.

Władysław Dejno, minister spraw zagranicznych ŁRL.

W efekcie, stało się to co się musiało w tej sytuacji stać, a więc szef ŁRL ogłosił, że wkrótce podpisze ustawę o ustanowieniu granicy państwowej republiki, którą wczoraj przegłosowali deputowani Rady Ludowej ŁRL. Oczywiście granice państwowe w myśl tej ustawy obejmują granicę obwodu ługańskiego sprzed maja 2014 roku.

Tak więc, aby nie było żadnych wątpliwości i miejsca na nieuzasadnione spekulacje, jakiej części Donbasu ma dotyczyć specjalny jego status, także ŁRL wzorem DRL, przyjęła prawo określające swe faktyczne granice, którymi są granice obwodu sprzed zamachu stanu z lutego 2014 roku.

Jak widzimy, w odpowiedzi na każde kłamstwo strony kijowskiej, zaostrza się retoryka przedstawicieli władz republiki, którzy dbając o interes i bezpieczeństwo ludności rosyjskojęzycznej, precyzują swoje stanowiska.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 08:00 a 20:20, przy użyciu: moździerza kaliber 82 mm (4 miny), opancerzonych wozów bojowych BMP-2 (65 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (10 granatów), SPG-9 (3 granaty) i RPG-7 (12 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, łącznie 6 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były przedmieścia Dolomitnoje0 w rejonie Gorłówki, osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka oraz Jasnoje i Leninskoje- na południowym odcinku frontu.

Łącznie w wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadły 94 pociski (wobec 27- w odniesieniu do dnia poprzedniego), nie powodując przy tym żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 19 грудня 2019 року.

18 грудня збройні формування Російської Федерації 7 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші підрозділи з гранатометів різних систем, озброєння БМП, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” російські окупаційні війська здійснили два обстріли:
двічі поблизу Новолуганського – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
П’ять обстрілів позицій українських захисників зафіксовано у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД”:
в районі населеного пункту Березове – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
поряд з Водяним – з великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
тричі неподалік Мар’їнки – з підствольних гранатометів, озброєння БМП-1, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Вчора, 18 грудня, внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення. Окрім цього, у населеному пункті Мар’їнка, в результаті вогню збройних формувань Російської Федерації зі стрілецької зброї, загинув цивільний мешканець.
З початку цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли. Втрат з нашого боку немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

38 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 2019.12.19r.- 1653 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem na terytoriach obwodów ługańskiego i donieckiego ‚wyzwolonych” przez Kijów zatrzymano funkcjonariuszy ukrobezpieki (SBU) którzy zajmowali się nielegalnymi podsłuchami a nastepnie sprzedawali pozyskane w ten sposób informacje. Niestety ukromedia nie podały kogo podsłuchiwano ani komu podsłuchane informacje sprzedawano;
  https://korrespondent.net/ukraine/4173558-sotrudnykov-sbu-podozrevauit-v-sbyte-ynformatsyy-na-donbasse

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Jak można sie było spodziewać powrót (decyzją ukraińskiego sądu) na stanowisko Konsula Ukrainy w Niemczech nie kryjącego swoich rasistowskich i neonazistowskich pogladów Wasyla Maruszynca wywołał relację Ambasady Izraela na Ukrainie. Co najciekawsze jednak owa reakcja TO TYLKO poparcie działań MSZ Ukrainy które ponownie chce usunąć Maruszynca ze stanowiska. Warto sobie przy tym zadac pytanie co by sie działo w naszym nieszczęsnym kraju gdyby jeden z polskich dyplomatów dopuscił się takich ekscesów…
  https://strana.ua/news/240189-izrail-krajne-udivlen-resheniem-kievskoho-suda-vosstanovit-v-dolzhnosti-konsula-antisemita.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Ukraińska codziennosc. W Mikołajowie ‚draka” pomiędzy taksówkarzem, a jego mieszkańcem jednej z posesji zakończyła sie strzelaniną i jedną osobą ranną. Podobno poszło o nieprawidłowe zaparkowanie taksówki która zablokowała wyjazd z posesji;
  https://strana.ua/news/240218-v-nikolaeve-posle-konflikta-voditel-taksi-otkryl-strelbu.html
  „Nowa epocha swobody” na Ukrainie. W obwodzie lwowskim NN sprawcy „puścili z dymem” redakcję jednej z lokalnych gazet;
  https://strana.ua/news/240217-vo-lvovskoj-oblasti-sozhhli-redaktsiju-mestnoj-hazety.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Ukraiński portal ‚Strana.ua” ujawnił ze dwójka ministrów obecnego rzadu w Kijowie Denis Maluśka i Tymofiej Myłowanow którzy publicznie uskarżają się na swoje rządowe pensje ze są „głodowe” i ze z tego powodu „nie mają za co żyć”, faktycznie otrzymują „milionowe pobory” z USA ponieważ sa zatrudnienia jako „konsultanci” i „naukowcy” w sponsorowanych przez Amerykanów „instytucjach biznesowych i naukowych”;
  https://strana.ua/articles/rassledovania/240072-skolko-zarabatyvajut-ministry-milovanov-i-maljuska-v-ukraine-i-v-ssha.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. OT zza Oceanu, czyli w temacie „impeachmetu” obecnego Prezydenta USA którego procedurę zatwierdziła niższa izba Kongresu, a który najprawdopodobniej zostanie odrzucony przez izbę wyższą, czyli senat USA;
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/izba-reprezentantow-poparla-impeachment-trumpa-komentarze/zrj8jwz
  Pojawiły sie pierwsze sondaże opinii publicznej w USA które wskazują ze tamtejsze społeczeństwo praktycznie jest w tej sprawie podzielone równo po połowie;
  https://www.nbcnews.com/politics/meet-the-press/nbc-wsj-poll-public-remains-split-trump-s-impeachment-ouster-n1104356

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Podsumowanie ostatniego w tym roku spotkania w tzw. Trójstronnej Grupy Kontaktowej d/s uregulowania konfliktu na Donbasie w białoruskim Mińsku, czyli m.in brak porozumienia w sprawie dalszej wymiany jeńców oraz wycofania sił z nowych odcinków „frontu”. Takiego obrotu sprawy można sie było spodziewać zresztą w związku z ostatnim szczytem w tzw. formacie normandzkim w Paryżu który zakończył sie faktycznie „niczym”…
  https://strana.ua/news/240219-pochemu-sorvalas-vstrecha-v-minske-18-dekabrja-hlavnye-vyvody.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Odnośnie ostatnich sledztw prowadzonych na Ukrainie w które zamieszani są „weterani ATO”. Według kijowskiej prokuratury zleceniodawca zamachu na biznesmena i polityka Sobolewa, w wyniku czego zginął jego 3 – letni synek to urodzony w Rosji, ale mieszkajacy na stałe w Kijowie Czeczeniec Jusup Abujew syn jednego z kandydatów na urząd Prezydenta Czeczenii (w 2004 roku). I tak jak pisałem Jusup Abujew miał walczyć w tzw. strefie OZS (dawniej ATO” na Donbasie w szeregach tzw. Ukraińskiej Armii Ochotniczej Dmytro jarosza;
  https://strana.ua/news/240119-jusup-abuev-kak-on-zameshan-v-pokushenii-na-vjacheslava-soboleva.html
  Z kolei wiceszef MSW Ukrainy „niezastąpiony” Anton Heraszczenko poinformował o tym ze w mieszkaniu podejrzewanego o udział w dokonaniu zamachu na dziennikarza Pawła Szeremata Andrija Antonenki znaleziono części miny przeciwpiechotnej którą użyto do wysadzenia samochodu którym jechał dziennikarz;
  https://strana.ua/news/240323-u-podozrevaemoho-v-ubijstve-sheremeta-antonenko-nashli-minu-mon-50-herashchenko.html
  I taka ciekawostka, okazuje się ze „szczyry ukropatriota” Antonenko podczas przygotowań do zamachu na Szeremeta posługiwał się jeżykiem „państwa – agresora”, czyli rosyjskim, ponieważ „ojczystym” czyli ukraińskim nie umiał…
  >https://twitter.com/BzdDzapadlowski/status/1207466179637522433

  Polubione przez 4 ludzi

  • Ad. 3

   A kto umie tą gwarą mówić?

   Tylko ci, którzy na siłę z motywacji politycznej chcą uchodzić za domniemanych Ukraińców.

   Pierwszy przykład z brzegu, kto w obecnym rządzie jest Ukraińców, i jaki jest % Ukraińców w tym rządzie?

   Może być bardzo podobnie jak w biurze politycznym RPK frakcja „bolszewików”?

   Pozdrawiam

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 8. Takie rzeczy tylko na Ukrainie, czyli prezes Narodowego Banku Ukrainy i przewodniczący rady nadzorczej NBU wymieniają pomiędzy sobą „uprzejmosci” w internecie wygrażając sobie nawzajem sprawami kryminalnymi 🙂 Podobno poszło o to ze prezes NBU Smolij oskarżył niektórych członków Rady nadzorczej o ‚działania motywowane polityczne”, na co z kolei odpowiedział szef rady nadzorczej Danylyszyn oskarżając Smolija o „tuszowanie” korupcji w banku…
  https://korrespondent.net/business/companies/4173864-top-chynovnyky-nbu-ustroyly-perepalku-v-sotssety

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.