Wojna domowa na Ukrainie 20.12.2019r.- 1654 dzień od nowego rozejmu.


„Kluczem do kwestii zgodności z zawieszeniem broni jest bezwarunkowe wdrożenie dodatkowych środków”– oświadczył Rusłan Jakubow-szef przedstawicielstwa DRL w Specjalnym Centrum Koordynacji (SCKiK) i Kontroli przestrzegania warunków zawieszenia broni.

Poniżej całość tego oświadczenia:

„Podczas negocjacji grupy kontaktowej w Mińsku, zgodnie z instrukcjami przywódców formatu normańskiego, strony potwierdziły swoje zaangażowanie w obecny rozejm, który został uzgodniony w lipcu tego roku jako nieograniczony i był wspierany przez dodatkowe środki w celu jego wzmocnienia i kontroli.

To właśnie te starannie opracowane przez strony i OBWE dodatkowe środki są prostym, zrozumiałym i skutecznym mechanizmem zapewniającym zawieszenie broni z pełnym cyklem niezbędnych środków, w tym stosowanie środków dyscyplinarnych za naruszenia.

Nadal uważamy, że kluczem do kwestii zgodności z zawieszeniem broni jest bezwarunkowe, niekwestionowane wdrożenie dodatkowych środków określonych w oświadczeniu grupy kontaktowej z dnia 17 lipca 2019 r. Ten dokument określa szczególne wymagania, na podstawie których zawieszenie broni może stać się skuteczne i wydajne. Tylko ścisłe przestrzeganie podjętych środków zapewni stabilne, pełne i kompleksowe zawieszenie broni.

Milicja Ludowa DRL dotrzymuje wszystkich swoich zobowiązań, ale ze strony ukraińskiej nadal nie prowadzi się realnie żadnych kroków w celu doprowadzenie do pokoju. Ostrzał terytorium Republiki przez zbrojne grupy wroga jest przez nas rejestrowany każdego dnia, w tym przy użyciu ciężkiej broni.

Po rozmowach do tej pory nie zaobserwowano poprawy w strefie linii rozgraniczenia. Dzisiaj USZ (Ukraińskie Siły Zbrojne- dopisek mój) ostrzelały osiem razy terytorium DRL, używając moździerzy kalibru 120 i 82 mm, BMP (opancerzonych pojazdów bojowych- dopisek mój), granatników różnych systemów, ciężkich karabinów maszynowych, a także zarejestrowano pracę snajpera.

Przypomnijmy, że od godziny 00:01 (czasu moskiewskiego) w dniu 21 lipca 2019 r. Zgodnie z porozumieniem osiągniętym przez grupę kontaktową strony ponownie zobowiązały się do przestrzegania kompleksowego, bezwarunkowego, stabilnego i nieograniczonego zawieszenia broni.

Strony potwierdziły również gotowość do wdrożenia dodatkowych podjętych środków:

– niestosowanie jakiegokolwiek rodzaju ognia, w tym snajperskiego;

– stosowanie środków dyscyplinarnych w przypadkach naruszenia zawieszenia broni i powiadamianie o nich przez specjalną misję monitorującą OBWE;

– zakaz operacji ofensywnych oraz operacji rozpoznawczych i sabotażowych;

– zakaz rozmieszczania ciężkiej broni w strefie rozgraniczenia i w jej sąsiedztwie, głównie wśród infrastruktury cywilnej, w tym w szkołach, przedszkolach, szpitalach i budynkach publicznych.”

Rusłan Jakubow, szef przedstawicielstwa DRL w SCKiK i w procesie negocjacji TGK w Mińsku.

Oświadczenie to zostało wydane w związku z narastającym natężeniem ostrzału ze strony ukraińskich sił zbrojnych, oraz co za tym idzie eskalacją napięcia i nieprzestrzeganiem warunków zawieszenia broni. Warunek bezwzględnego zawieszenia broni w strefie walk zadeklarował wprowadzić na spotkaniu szczytu normańskiej czwórki w Paryżu, ukraiński prezydent- Wołodymyr Zełenski.

https://dnr-sckk.ru/kljuchevym-voprosom-sobljudeniya-peremiriya-yavlyaetsya-bezuslovnoe-vypolnenie-dopolnitelnyh-mer-ruslan-yakubov/,

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BF%D1%96%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%B8%D0%B9_%D1%86%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%80_%D0%B7_%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BB%D1%8E_%D1%82%D0%B0_%D0%BA%D0%BE%D0%BE%D1%80%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%86%D1%96%D1%97.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 13:00 a 16:45, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 mm (32 miny), moździerza kaliber 82 mm (6 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (16 wystrzałów) oraz granatników: AGS- 17 (116 granatów), SPG-9 (2 granaty) i RPG-7 (3 granaty), a także ciężkiej broni maszynowej- w tym snajperskiej (łącznie 4 ostrzały), w wyniku czego 8 razy zostały naruszone warunki rozejmu.

Ostrzał ukraińscy żołnierze prowadzili w rejonie Doniecka (Michajłowka, Spartakus, Wiesiełoje, Krutaja Bałka i Jasinowata oraz w okolicy serwisu „Volvo-Center” i teren wsi Żabiczewo- na obrzeżach Doniecka).

Łącznie w wyniku tych ostrzałów w ciągu minionej doby na terytorium DRL spadło 175 pocisków (wobec 94- w odniesieniu do dnia poprzedniego), nie powodując przy tym żadnych poważniejszych szkód i strat.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze o godzinie 15:20 z kierunku Nowotoszkowskoje przeprowadzili ostrzał przy pomocy broni BMP-2 okolic wsi Doneickij. Strat i szkód nie zarejestrowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

2 min.

„Зведення станом на 07:00 20 грудня 2019 року.

19 грудня збройні формування Російської Федерації 1 раз порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші підрозділи з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
Обстріл позицій українських захисників російськими окупаційними військами зафіксовано поруч населеного пункту Троїцьке, що у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ”.
Вчора, 19 грудня, внаслідок ворожого обстрілу втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає.
З початку цієї доби російські окупаційні війська з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї вели вогонь по оборонцям Невельського та Славного.
Втрат з нашого боку не було.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

41 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 20.12.2019r.- 1654 dzień od nowego rozejmu.

 1. Odnośnie wczorajszej strzelaniny przed siedzibą FSB w Moskwie. Sprawcą był tzw. samotny wilk, niejaki 39 – letni Jewgienij Fatichowicz Maniurow z wykształcenia prawnik zajmujacy się doradztwem w zakresie działalności handlowej i zarządzania. Podobno „nie udzielał sie w internecie”, a jak powiedziała jego matka „ostatnimi czasy przestał pracować” oraz kontaktował sie telefonicznie w języku angielskim „z jakimiś Arabami”;
  https://strana.ua/news/240407-strelba-na-lubjanke-kto-takoj-evhenij-manjurov-atakovavshij-fsb.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. OT zza Oceanu, gdzie trwa „samotna i heroiczna” walka „oficera FSB GRU” Donalda Frederykowicza Trumpa w celu powstrzymania antyrosyjskich działań ze strony tzw. Deep State, czyli amerykańskie media (kolejny już raz zresztą) informują ze o tym ze administracja Białego Domu stara się zablokować antyrosyjskie sankcje, które wychodzą z kręgu polityków proprezydenckiej jakby nie było Partii Republikańskiej…
  https://www.thedailybeast.com/trump-administration-battles-new-sanctions-on-russia

  Polubione przez 5 ludzi

 3. I powrót na Ukrainę, gdzie można by napisać ze TRADYCYJNIE już ukraińskie służby wykryły ze w trakcie remontu (czy raczej odbudowy) mostu w Stanicy Ługańskiej miejscowi urzędnicy prokijowskiej administracji „przyswoili” sobie 10 mln hrywien przeznaczonych na ten cel z ukraińskiego budżetu;
  https://strana.ua/news/240411-pri-stroitelstve-mosta-v-stanitse-luhanskoj-mestnye-chinovniki-ukrali-10-mln-.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. W temacie „dziury” (o „rozmiarze” około 9 % całosci) w ukraińskim budżecie do której istnienia przyznał się ostatnio Premier Ukrainy. Teraz w temacie tłumaczy sie ukraińska minister finansów Oksana Markarowa która stwierdziła podczas swojego wystąpienia w parlamencie ze „dziura” jest skutkiem m.in ciągłego wzmacniania się ukraińskiej waluty, a takze spadku przychodów do budżetu z opłat za gaz oraz z akcyz i VATu;
  https://strana.ua/news/240458-markarova-objasnila-dyrku-v-ukrainskom-bjudzhete.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Niestety skutki działań spekulantów walutowych. „ktoś” celowo obrał sobie hrywnę za cel i zarobił na wahaniach kursów grube miliardy. Co smutniejsze w procederze prawdopodobnie brały udział osoby powiązane z oligarchią ukraińską.

   Polubione przez 2 ludzi

 5. Pojawiły sie informacje o trwającym w Sankt Petersburgu spotkaniu prezydenta Rosji, szefa rosyjskiego resortu finansów Siłuanowem oraz jednym z liderów największego obecnie ugrupowania na Ukrainie „Opozycyjnej platformy – Za życie” Miedwiedczukiem. tematami rozmów maja być m.in kwestia „gazowa” oraz utworzenie „międzynarodowej grupy międzyparlamentarnej’ w ramach tzw. formatu normandzkiego (tzn. Ukraina, Rosja, Niemcy, Francja);
  https://strana.ua/news/240485-putin-v-sankt-peterburhe-vstrechaetsja-s-medvedchukom.html

  Polubione przez 5 ludzi

 6. „Nowa epocha swobody” na Ukrainie. Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy złożyło ‚wizytę” w lokalnym odeskim kanale TV „Dumskaja” powiązanym z niesławnym deputowanym „Europejskiej Solidarności” Ołeksijem Honczarenką (aka Aleksijem Gonczarenką). Na razie nie wiadomo jaki był powód „wizyty” NABU w siedzibie kanału, którego dziennikarze twierdzą z kolei ze był on „motywowany politycznie”;
  https://strana.ua/news/240459-na-odesskij-kanal-dumskaja-tv-prishlo-s-obyskami-nabu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Ciąg dalszy sprawy zabójstwa Pawła Szeremeta. Policyjny ‚specnaz” musiał „rozblokowywać” sąd w Kijowie skąd nie mozna było przewieźc do aresztu śledczego podejrzanej o udział w zabójstwie dziennikarza Julii Kuzmienko, ponieważ nie chcieli do tego dopuścić wspierajacy ją „ukropatrioci”;
  https://strana.ua/news/240558-shturm-suda-spetsnazom-podozrevajumuju-v-ubijstve-sheremeta-kuzmenko-vyveli-iz-zdanija-suda.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Tymczasem obecnie państwowy „PrivatBank” złożył pozew w sądzie okręgowym w Tel Awiwie w Izraelu przeciwko swojemu dawnemu właścicielowi „nadprezydentowi Ukrainy” Kołomojskiemu na 600 milionów dolarów;
  https://strana.ua/news/240261-privatbank-v-izraile-podal-eshche-odin-isk-protiv-kolomojskoho.html
  I jest ‚zdrada”, czyli ukrobezpieka (SBU) w oficjalnym komunikacie wyraziła swoje oburzenie z powodu owego pozwu (!) ponieważ jego treśc nie została wcześniej uzgodniona właśnie z SBU oraz Prokuraturą Generalną Ukrainy…
  https://strana.ua/news/240586-sbu-potrebovala-u-privatbanka-sohlasovyvat-iski-v-zarubezhnye-sudy.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Odnośnie niedawnego buntu w areszcie śledczym w Kropiwnickim. Po jego stłumieniu opublikowano zdjęcia rzeczy które tam znaleziono a są to m.in narkotyki, alkohol, przybory do gier hazardowych, telefony komórkowe, narzędzia (!), samodzielnie wykonana „broń biała”, a nawet klucze do cel (!!) oraz bursztyn wraz z narzędziami do jego obróbki…
  https://strana.ua/news/240592-foto-v-sizo-kropivnitskoho-nashli-zapreshchennyj-tajnik-s-kljuchami-ot-kamer.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. W temacie zabójstwa dziennikarza Pawła Szeremeta. Były szef ukraińskiego kanału „Hromadske TV” (który został stworzony dzieki „dotacjom” z Zachodu) Roman Skrypin nazwał Szeremeta „agentem rosyjskiego FSB”, a „uzasadnił” swoją wypowiedź tym że przed przyjazdem na Ukrainę Paweł Szeremet m.in pracował dla rosyjskiej telewizji, a w tej jak wiadomo pracują sami agenci…
  https://strana.ua/news/240392-skrypin-nazval-ubitoho-sheremeta-ahentom-fsb.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.