Wojna domowa na Ukrainie 21.12.2019r.- 1655 dzień od nowego rozejmu.


Prezydent USA Donald Trump podpisał wczoraj (20 grudnia) rekordowy, bo o wysokości 738 mld dolarów, budżet obrony USA ( artykół 7503 National Defense Authorization Act- NDAA) na rok 2020.

W budżecie obronnym Stanów Zjednoczonych na 2020 rok wpisane zostały m.in. sankcje na firmy budujące gazociąg „Nord Stream 2” oraz zwiększono pomoc wojskową dla Ukrainy.

Na pomoc wojskową dla Ukrainy , w tym na systemy rakiet samosterujących obrony wybrzeża i na pociski przeciw okrętowe, ustawa przeznacza aż 300 mln dolarów, tzn. prawie o 20% więcej, bo o 50 mln więcej niż w budżecie na rok 2019.

NDAA zawiera także zobowiązanie, które „zabrania rządowi USA uznania aneksji Krymu dokonanej przez Federację Rosyjską” a także zakazuje współpracy wojskowej z Rosją.

Sankcje wobec firm budujących gazociąg „Nord Stream 2” a także rurociąg „Turkish Stream” dotyczą operatorów statków prowadzących prace na głębokościach 30 metrów poniżej poziomu morza i większych. Obejmują zakaz wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych oraz zamrożenie środków. W konsultacji z resortem finansów Departament Stanu USA ma 60 dni na przedstawienie Kongresowi listy podmiotów, które obejmą sankcje. Sankcje, wobec firm uczestniczących przy realizacji budowy dwóch wspomnianych gazociągów, weszły w życie w momencie podpisania przez prezydenta Stanów Zjednoczonych ustawy NDAA.

Jednocześnie w ustawie tej znalazło się zastrzeżenie, że można „zrobić w dobrej wierze wyjątki od zatrzymania swojej działalności”. Dotyczą one bezpieczeństwa rurociągów, załogi na pokładzie, ochrony życia ludzkiego, konserwacji, „w celu uniknięcia szkód środowiskowych lub innych znaczących szkód”.

Szwajcarsko-duńska firma „Allseas” biorąca udział w budowie „Nord Stream 2” zawiadomiła w nocy z piątku na sobotę, że wstrzymała prace przy budowie rurociągu. Oświadczenie stwierdza, że firma oczekuje niezbędnych wyjaśnień prawnych, technicznych i dotyczących środowiska naturalnego od odpowiednich instytucji amerykańskich.

Natomiast jeśli chodzi o firmę będącą głównym wykonawcą układania rurociągu po dnie Morza Czarnego- „Turkish Stream”, to jest nią saudyjski „Arkad Engineering”, czyli kraju będącego wśród państw arabskich największym jak dotąd sojusznikiem Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie.

W ten sposób powstała bardzo ciekawa sytuacja, polegająca na tym, że amerykańska administracja uderzyła bezpośrednio w samo serce interesów swoich najważniejszych sojuszników, a więc Niemiec i Arabii Saudyjskiej.

Czy jest to rozsądna decyzja?

Oczywiście, że nie, ale jednocześnie pokazuje jak bardzo Stany Zjednoczone są zdeterminowane w tym aby zaszkodzić Rosji.

Ten nieprzyjazny gest uderzy w fundamenty współpracy USA z UE oraz Rosją, natomiast znajdzie poklasku u pretendentów do zajęcia miejsca najważniejszych sojuszników amerykańskich w Europie, a więc Polski, Ukrainy oraz krajów byłego obozu „demoludów”. Niestety, nie są to znaczący przyjaciele, bo wszyscy razem nie przedstawiają takiej samej wartości jak Niemcy w sojuszu NATO.

Na tym przykładzie widać, jak bardzo kręgi biznesu i przemysłu zbrojeniowego w Stanach są zdeterminowane w tym, żeby utrzymać swoją uprzywilejowaną pozycję jako światowego mocarstwa. Tylko, że każda taka decyzja jak wprowadzenie sankcji na sojuszników, powoduje dalsze osłabienie konstrukcji ładu światowego jaki został wypracowany pod II Wojnie Światowej. Po prostu Amerykanie usiłując ratować siebie podcinają gałąź na której sami siedzą.
Jak widać, żeby pokonać to światowe imperium, w zasadzie nic nie trzeba robić, bo ono samo zrobi to swoimi rękami.

以我之長,攻敵之短 (以我之长,攻敌之短) (Uderzyć własną włócznią we własną tarczę; pokonać kogoś jego własną bronią.)

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze na donieckim odcinku frontu, prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 11:05 a 20:10, przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (1 mina), moździerzy kaliber 82 mm (7 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (30 wystrzałów) oraz granatników ASG-17 (89 granatów) i SPG-9 (7 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (7 ostrzałów), łącznie 8 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ukraińcy żołnierze ostrzeliwali wczoraj wyłącznie okolice i obrzeża Doniecka: Ozierjanowka, Krutaja Bałka i Spartakus oraz teren lotniska i serwisu „Volvo-Center”.

Łącznie w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 175 pocisków (wobec 134- w odniesieniu do dnia wczorajszego), nie powodując przy tym żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

3 min.

„Зведення станом на 07:00 21 грудня 2019 року.

20 грудня збройні формування Російської Федерації 10 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв позиції наших підрозділів із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 82 мм, а також із гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
Чотири обстріли позицій українських захисників зафіксовано у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ”:
поблизу населеного пункту Хутір Вільний – з мінометів калібру 82-мм, ручних протитанкових гранатометів та іншої стрілецької зброї;
неподалік Світлодарська – зі станкових протитанкових гранатометів;
поруч з населеним пунктом Шуми – з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
біля Кримського – зі станкових протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 6 обстрілів по позиціях Об’єднаних сил:
двічі поруч з населеним пунктом Невельське – зі станкового протитанкового гранатомету, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
біля Славного – з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
неподалік Кам’янки – з гранатометів різних систем;
поблизу шахти Бутівка – з автоматичних гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
поруч з населеним пунктом Василівка – зі стрілецької зброї.
Вчора, 20 грудня, внаслідок ворожого обстрілу один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення. Ще один військовослужбовець під час спостереження в оптичний пристрій отримав ураження сітківки ока внаслідок використання противником лазерної зброї.
З початку цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли..
Втрат з нашого боку не має.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

19 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.12.2019r.- 1655 dzień od nowego rozejmu.

 1. 738 mld dolarów – ponad 10x więcej niż Rosja, ale to przecież Rosja się zbroi i chce napaść na biedną Polskę i inne szczekaczki na usługach NATO 🙂
  To ładnie muszą drukarnie dularów zasuwać. Rekordowy budżet obronny i rekordowy dług publiczny 23 BILIONY dolarów.
  Fuck yeah America 🙂

  Polubione przez 6 ludzi

  • Mapa bardzo profesjonalnie oddająca prawdę historyczną.

   Jakże obecnie jest zakłamana historia pod siłą nacisku narracji banderowskiej, to właśnie na tym przykładzie możemy się przekonać.

   Co ciekawe, z praktycznie tych samych powodów dwa największe ościenne państwa dały ją sobie dobrowolnie narzucić. Oba za to płacą obecnie bardzo słoną cenę.

   Dlatego najwyższa pora zacząć przywracać na swoje miejsce to co zostało zamanipulowane i zakłamane.

   Chyba konflikt w Donbasie, a wcześniej przemilczana zbrodnia ludobójstwa dokonana -przez tych co podają się za Ukraińców na Polakach, stanowi przesilenie od którego nie da się dalej iść drogą zgniłych kompromisów na temat historii tworu pod nazwą Ukraina.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 2. W temacie „gazowym”, czyli kolejna porcja różnorakich „njusów”. Podobno umowa o tranzycie gazu z Rosji przez terytorium Ukrainy do UE ma zostać jednak podpisana w Wiedniu;
  https://strana.ua/news/240661-perehovory-po-tranzitu-rossijskoho-haza-v-es-prodolzhatsja-v-vene.html
  I porcja „zdrad” w temacie, czyli szef rosyjskiego „Gazpromu” Miller ogłosił ze ukraiński „Naftohaz” staje się…”agentem gazowym Gazpromu” (!) i w związku z tym bierze na siebie całą odpowiedzialność za zabezpieczenie tranzytu gazu z Rosji do UE;
  https://strana.ua/news/240666-tranzit-haza-cherez-ukrainu-naftohaz-vozmet-na-sebja-riski-perekhodnoho-perioda.html
  Z kolei dyrektor generalny „Naftohazu” Witrenko poinformował ze w dalszym ciągu nie ma umowy dotyczącej (wznowienia) bezpośrednich zakupów gazu z Rosji przez Ukrainę;
  https://strana.ua/news/240665-dohovora-o-prjamykh-zakupkakh-haza-iz-rossii-v-ukrainu-net-vitrenko.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Ambasada Niemiec w Kijowie „zabrała się” tymczasem za…”dyskusję na temat decentralizacji Ukrainy oraz wzmocnienia samorządu lokalnego na Ukrainie”. W „dyskusji” z Ambasadorem Niemiec mają wziąć udział przedstawiciele Prezydenta Ukrainy oraz ukraińskiego parlamentu (z różnych komisji parlamentarnych) a w jej trakcie mają zostać odpowiednie poprawki w ukraińskiej konstytucji;
  https://strana.ua/news/240641-detsentralizatsija-v-ukraine-posolstvo-hermanii-khochet-obsudit-proekt.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ukromedia ujawniły ze wbrew wcześniejszym zapewnieniom że likwidacja starej Administracji Prezydenta Ukrainy i utworzenie na jej miejsce Biura Prezydenta Ukrainy znacznie obniży wydatki z budżetu na jego funkcjonowanie, okazało się ze owe wydatki są wyższy. Za pierwszych 5 miesięcy funkcjonowania Biura Prezydenta wyniosły one 353 mln hrywien, podczas gdy za pierwszych 5 miesięcy rządów Poroszenki Administracja Prezydenta „kosztowała” ukraińskiego podatnika ponad 325 mln hrywien;
  https://strana.ua/news/240668-5-mesjatsev-soderzhanija-op-pri-zelenskom-oboshlis-bjudzhetu-v-353-milliona.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Podobnie się rzecz miała za pierwszego rządu koalicyjnego PiS, gdy z wyborczego hasełka: „tanie państwo” nic nie pozostało poza wzrostem skokowym wydatków na utrzymanie struktur państwowych. W tym kancelaria prezydenta Lecha Kaczyńskiego zdecydowanie przodowała.

   Ciekawe więc, co się obecnie dzieje, gdy już o „tanim państwie” nie ma mowy?

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 5. Ukraińska codzienność. „Draka” na jednej ulic w Kijowie, która zakończyła się strzelaniną w wyniku której ranne zostały dwie osoby;
  https://strana.ua/news/240719-strelba-na-prospekte-lesja-kurbasa-v-kieve-hde-muzhchina-ranil-prokhozhikh.html
  W Rubieżnoje (obwód ługański pod kontrola Kijowa) przed dworcem kolejowym lezały sobie granatniki i amunicja (prawdopodobnie zgubione przez „ukrowojaków”);
  https://korrespondent.net/ukraine/4174690-na-luhanschyne-vozle-vokzala-nashly-hranatomety

  Polubione przez 4 ludzi

 6. W temacie „gazowym”, czyli odnośnie tego co napisałem powyzej;
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/nord-stream-2-wicekanclerz-niemiec-negatywnie-o-sankcjach-usa/p4sx8y7
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/sankcje-dotyczace-nord-stream-2-ambasador-usa-w-niemchech-broni-decyzji-usa/h3qkdj3
  Widać teraz „jak na dłoni” że za decyzją Rosji o porozumieniu w sprawie tranzytu gazu z Ukrainą STAŁY NIEMCY które tym samym „obnażyły” intencje USAmanów że nie o żadne „dobro” UE czy też Ukrainy, ale o zwykły biznes czyli przejecie rynku gazowego w Europie…

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.