Wojna domowa na Ukrainie 22.12.2019r.- 1656 dzień od nowego rozejmu.


„Tranzyt rosyjskiego gazu przez ukraińskie rurociągi na Zachód zostanie utrzymany. Kontrakt w tej sprawie zostanie przedłużony o pięć lat”– oświadczył wczoraj (21 grudnia) na konferencji prasowej w Kijowie minister energetyki Ukrainy Aleksiej Orżel.

„Tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę będzie utrzymany. W związku z orzeczeniem trybunału arbitrażowego w Sztokholmie Gazprom wypłaci ‚Naftohazowi’ ponad 2,9 mld USD gotówką”– poinformował Aleksij Orżel.

Minister wyjaśnił, że do końca roku kontrakt w sprawie tranzytu gazu przez Ukrainę zostanie przedłużony o pięć lat, z możliwością przedłużenia go o kolejnych dziesięć lat.

Czy test to rzeczywisty sukces?

Można powiedzieć, że sukces ten jest raczej połowiczny, bo tylko polega on na podtrzymaniu przez kolejne 5 lat nadziei na lepszą przyszłość dla czerpania zysków z tranzytu rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy. A tak naprawę, to tych zysków zostało już bardzo mało.

Według podpisanej wczoraj umowy, w następnym roku przez Ukrainę Rosja przepompuje minimum 65 mld m3 gazu, w następnych latach do czasu obowiązywania tej umowy, ilość gazu przesyłanego przez Ukrainę zmaleje do 40 mld m3 rocznie, tj. prawie o 40%. W związku z tym, Ukraina straci o połowę dochody z tranzytu rosyjskiego gazu przy obecnych taryfach.

Jest to więc sukces połowiczny, ale mający istotne znaczenie dla strony Rosyjskiej, bo w ten sposób wywiązała się ze zobowiązań, o utrzymaniu tranzytu gazu przez Ukrainę, wobec swoich zachodnich partnerów, a przede wszystkim Niemiec.

Kolejnym sukcesem Ukrainy, jest to, że Rosja zobowiązała się do zapłacenia Ukrainie 2,9 mld dolarów odszkodowania zgodnie z wyrokiem wyroku sądu sztokholmskiego, ale….jednocześnie Ukraina zrzekła się roszczeń w wysokości 7,4 mld dolarów.

Tak więc, Ukraina uzyskując 2,9 mld dolarów w gotówce, pozbawiła się prawa do ponad 2 razy większej kwoty.

Natomiast te 2,9 mld dolarów to jest tylko jednoroczny dotychczasowy zysk Ukrainy, który obecnie spadnie o połowę, i będzie wynosił tylko około 1,5 mld dolarów zysku z tranzytu rosyjskiego gazu. W sumie zamiast zarobić przez kolejne 5 lat 15 mld dolarów, strona ukraińska dostanie tylko nieco ponad 10 mld dolarów, a więc o pięć 5 mld dolarów mniej. Czyli de facto traci 1 mld dolarów rocznie, co przy obecnym stanie gospodarczym tego państwa jest bardzo znaczącą utratę gotówki.

Cy w związku z powyższym, można tu mówić o jakiś sukcesach?

Czy Rosja coś straciła?

A czy Ukraina coś zyskała?

Otóż, Rosja nic nie straciła, zaś tak naprawdę to nie Ukraina zyskała, tylko kontrolujący ją światowy hegemon.

Tak więc, to Stany Zjednoczone stały się głównym beneficjentem tej umowy, dzięki której udało się osiągnąć to, że Rosja nie była w stanie już z początkiem zbliżającego się roku odciąć się od przymusowego tranzytu gazu przez Ukrainę.
Aby to osiągnąć Waszyngton zastosował nie tylko kontrolę operacyjną nad marionetkami w Kijowie, ale także presję na rosyjskie gazociągi do Europy, szczególnie na wspólne przedsięwzięcie zachodnio rosyjskie jaki jest gazociąg „Nord Stream 2” („NS-2”), co doprowadziło do tego, że jeszcze w 2018 r. dokończenie budowy „NS-2” zostało powiązane z zobowiązaniami Rosji do zachowania pewnej ilości gazu w tranzycie przez Ukrainę, na co nalegała Merkel i której Putin publicznie to obiecał, ponieważ to stanowiło zapłatę za poparcie Niemiec w sprawie ukończenia budowy „NS-2” i jednocześnie przeciwstawienie się w ten sposób amerykańskim sankcjom wobec firm uczestniczących w tym projekcie.

Oczywiście Stany Zjednoczone chciały osiągnąć całkowite utrzymanie tranzytu przez Ukrainę, aby zapewnić możliwość kontroli eksportu rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej, do czego konieczne było zatrzymanie budowy „NS-2”. Ale jako, że nie było to możliwe, ze względu na pozycję jaką zajął niemiecki rząd, to chociaż tam opcja minimum została utrzymana, a więc zagwarantowanie Ukrainie tranzytu gazu na poziomie 50-60% poprzedniego wolumenu, co pozwala nadal wykorzystywać ją do manipulacji związanych z relacjami energetycznymi między Federacją Rosyjską a UE. Jednocześnie zagwarantowane zostały nie tak znowu wielkie straty ekonomiczne Ukrainy ze zmniejszonego o połowę wolumenu gazu w tranzycie, ale zdolność do krępowania polityki energetycznej Federacji Rosyjskiej w Europie pozostaje co najmniej do 2025 r., choć w znacznie mniejszym stopniu niż przed 2020 r.

Wszystkie parametry umowy tranzytowej nie są jeszcze jasne, ale teraz jest już jasne, że Ukraina po uruchomieniu „NS-2” otrzymała znacznie bardziej okrojoną opcję ograniczenia tranzytu, niż sądzili ci, którzy planowali, że po uruchomieniu „NS-2”, tranzyt przez Ukraina zostanie zredukowany do wartości minimalnych. W rezultacie Rosja, choć już znacznie mniej, będzie nadal faktycznie subsydiować antyrosyjski instrument polityki amerykańskiej w Europie Środkowo-Wschodniej, a koszty tego konfliktu, związane z wzajemnymi sankcjami Federacji Rosyjskiej i UE oraz Ukrainy, będą nadal osłabiać zarówno Federację Rosyjską, jak i Unię Europejską, tracąc co roku dziesiątki miliardów dolarów z powodu wzajemnych sankcji, co powoduje szkody ekonomiczne dla ich wspólnych interesów.

Na zakończenie dodam, że umowa ta może też mieć jakąś niejawną część polityczną, tak jak w przypadku umów gazowych z czasów premierostwa Julii Tymoszenko, a więc wielkość taryfy tranzytowej, sam koszt gazu jego zakup, wielkość rabatu itp. Tak czy inaczej, parametry te powinny w większości zostać poznane już za kilka dni, bo jeszcze przed nowym rokiem.

Warto pamiętać, że ostateczny dokument nie został jeszcze oficjalnie podpisany, bo jest tylko wstępna umowa, której pełny tekst znajduje się poniżej:

https://ua.interfax.com.ua/news/political/631944.html

https://www.gazprom.ru/press/news/2019/december/article496323/,

https://www.president.gov.ua/ru/news/prezident-uryad-i-parlament-zrobili-nemozhlive-oleksij-orzhe-59029.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 09:35 a 16:35, przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (7 min), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (20 wystrzałów) oraz granatników AGS-17 (30 granatów) i SPG-9 (27 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (8 ostrzałów), łącznie 7 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały ukraińscy żołnierze prowadzili na obrzeżach Gorłówki (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina), na obrzeżach Doniecka (Żabiczewo, teren serwisu „Volvo-Center” i osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja) oraz w jego okolicach (Jasinowata), a także na południowym odcinku frontu (Leninskoje).

Łącznie w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów spadły na terytorium DRL 104 pociski (wobec 134- w odniesieniu do dnia poprzedniego), nie powodując przy tym żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

4 min.

„Зведення станом на 07:00 22 грудня 2019 року.

21 грудня збройні формування Російської Федерації 6 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв позиції наших підрозділів із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм, а також з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 2 обстріли по позиціях Об’єднаних сил:
в районі населеного пункту Кримське – із 120 мм мінометів – 12 мін;
поблизу населеного пункту Зайцеве – обстріл позицій українських захисників зафіксовано з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів.
Крім того, противник обстріляв населений пункт Хутір Вільний з міномету калібру 82 мм, внаслідок чого був пошкоджений житловий будинок.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 3 обстріли позицій Об’єднаних сил:
поруч з Новотроїцьким – зі станкових протитанкових гранатометів;
двічі поблизу населеного пункту Піски – з автоматичних гранатометів та великокаліберних кулеметів.
Вчора, 21 грудня, внаслідок ворожих обстрілів втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил не було.
З початку цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли.
Втрат з нашого боку не має.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

32 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 22.12.2019r.- 1656 dzień od nowego rozejmu.

 1. Minister Spraw Zagranicznych Natalia Nikonorowa odnosi się do ukraińskiego pomysłu rozmieszczenia sił pokojowych w Donbasie:
  „Jeśli ukraińscy przywódcy planują możliwość interwencji wojskowej w tak agresywny sposób i spróbują wprowadzić ją w życie, to jesteśmy gotowi odpowiedzieć, ale w tym przypadku ostrzegamy – nowe kotły prawdopodobnie będą ostatnimi dla Ukrainy. 🙂

  http://dnr-news.com/oficialno/52107-kommentariy-natali-nikonorovoy-na-zayavlenie-mid-ukrainy-naschet-prinuzhdeniya-donbassa-k-miru-s-pomoschyu-mirotvorcev.html

  Polubione przez 6 ludzi

 2. „Haniebna zdrada” za Oceanem, gdzie jak informuje „The Washington Post” Demokraci „ugieli się” wobec „gróźb” ze strony Administracji Białego Domu i usunęli z budżetu obronnego USA sformułowanie o wydzieleniu pomocy finansowej w wysokości 250 mln $ Ukrainie w przeciągu 45 dni od daty przyjęcia budżetu;
  >https://www.washingtonpost.com/us-policy/2019/12/20/trump-administration-demanded-democrats-strip-ukraine-aid-language-spending-package/

  Polubione przez 4 ludzi

 3. W temacie wstępniaka

  W momencie, kiedy projekt Nord Stream 2 nie jest gotowy, ugoda z Ukraińcami daje Rosjanom czas na jego dokończenie – powiedział w rozmowie z PAP redaktor naczelny portalu Biznes Alert Wojciech Jakóbik. Ocenił, że Rosjanie ustąpili ws. tranzytu przez Ukrainę z powodu opóźnienia gazociągu Nord Stream 2.
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Jakobik-Umowa-z-Ukraina-daje-Rosjanom-czas-na-ukonczenie-Nord-Stream-2-7794340.html
  Komentarz: Ukraina uniknęła najgorszego dla siebie scenariusza, jednak sytuację nie można nazywać komfortową. Zgodnie z poprzednimi komunikatami strony ukraińskiej, aby system gazociągów na Ukrainie był rentowny, volumen tranzytu gazu nie może być niższy niż 50 mld m3/rok.
  Ten warunek będzie spełniony tylko w 2020 roku. Później, prawdopodobnie trzeba będzie do systemu dokładać , albo… zmodernizować. Przy czym w wariancie nr 2 strona ukraińska bedzie się borykała ze standardowymi problemami. Brak środków, czasu. Ponadto, jakby na złość, system tranzytu jest zintegrowany z siecią gazowych ukraińskich miast. Wiec jakiekolwiek odłączenia od systemu mogą zaszkodzić ukraińskiej gospodarce.

  Polubione przez 4 ludzi

 4. OT z Dalekiego wschodu, skandal korupcyjny w Japonii z japońską energetyką atomową ‚w tle”. Jak sie okazuje japońska firma energetyczna „Kansai Electric Power” zmuszona została do wyłączenia, latem 2020 roku, dwa reaktory elektrowni jądrowej Takahama w prefekturze Fukui z powodu naruszenia norm bezpieczeństwa antyterrorystycznego przez firmę budowlaną jakiej zlecono ich budowę. Za „przymkniecie oczu” na owe naruszenia zarzad „Kansai” miał przyjąć od owej firmy łapówkę w wysokosci około 3 mln dolarów;
  https://korrespondent.net/world/4174793-v-yaponyy-ostanoviat-dva-reaktora-na-aes

  Polubione przez 4 ludzi

 5. I powrót na Ukrainę, gdzie ukraińscy internauci „wyniuchali” ze powołany przez obecnego Prezydenta Ukrainy gubernator obwodu dniepropietrowskiego Ołeksandr Bondarenko „udzielał się” w fotomodelingu, m.in „nie miał nic przeciwko udziałowi w reklamie bielizny” oraz startował w jednym z…rosyjskich „tele – show”;
  https://strana.ua/news/240774-foto-aleksandra-bondarenko-nashli-na-sajte-modelej.html

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Ciąg dalszy sprawy rewizji w należącym do Poroszenki klubie sportowym działajacym w Kijowie „5 Element”. Ukraińska państwowe Biuro Śledcze (PBŚ) poinformowało o znalezieniu tam „systemu całkowitej inwigilacji odwiedzających”. „Pluskwy” miały znajdować sie m.in w systemie wentylacji oraz w szatniach, w związku z czym PBŚ wszczęła oficjalne śledztwo w tej sprawie;
  https://strana.ua/news/240676-snimali-na-video-dazhe-v-razdevalkakh-v-sportklube-poroshenko-obnaruzhili-sistemu-totalnoj-slezhki-za-posetiteljami.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Rekordowa liczba odpraw na przejściach granicznych z Ukrainą. Jak dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada, na Podkarpaciu odprawiono w przedświąteczną sobotę 58 tysięcy ludzi – przy normalnym ruchu odprawia się dziennie 32 tysiące podróżnych. Ten wzmożony ruch powoduje, że wyjeżdżający z Polski tkwią w ogromnych korkach.
  https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-tlok-i-wielokilometrowe-kolejki-na-przejsciach-granicznych-z,nId,4222325#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Tymczasem ukrainska prawniczka, była szefowa resortu sprawiedliwości Ukrainy (za prezydentury Janukowycza) Ołena Łukasz poinformowała ze wbrew zapowiedziom Prezydenta i Rządu Ukrainy od 1 stycznia 2020 roku pomimo tego że nie uchwalono nowych przepisów ziemie na Ukrainie można będzie kupować i sprzedawać bez żadnych przeszkód. Stwierdziła takze że jest to celowe działanie obecnych władz Ukrainy które w ten sposób przeforsowują projekt spotykajacy się z gwałtownymi protestami na Ukrainie;
  https://strana.ua/news/240819-prodazha-zemli-v-ukraine-chto-budet-s-janvarja-2020-hoda.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. I kolejny artykuł z defence24
  Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne z Poznania zrealizowały już pierwszy kontrakt na remonty z modyfikacją bojowych wozów rozpoznawczych BWR-1D i BWR-1S będących na uzbrojeniu Wojska Polskiego. Obecnie rozważa się modyfikację dalszych pojazdów.
  https://www.defence24.pl/wojsko-odebralo-pierwsza-partie-zmodyfikowanych-bwr-ow-beda-kolejne
  Komentarz: Kluczowe jest słowo „zmodyfikowany”, nie pisze się o modernizacji a modyfikowaniu innymi słowy wozy są naprawiane, jednak ich osiągi w żaden sposób nie zostały poprawione. To nadal pojazdy przestarzałe i słabe. Już Ukraina ma lepsze programy modernizacyjne. Zapewne chodziło trochę o propagandę (patrzcie nowe wozy oddajemy na użytek armii) jak i ratowanie firmy zajmującej się remontami (dodatkowe kontrakty).

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Ekspert ukraińskiego Instytutu Strategii Energetycznych Jurij Korolczuk podsumowując gazową „peremohe” Ukrainy stwierdził że faktycznie jest to „historyczna porażka Ukrainy”. Według Korolczuka „zwycięstwo” to doprowadziło do dalszej minimalizacji roli Ukrainy jako „ważnego gracza na europejskim rynku energetycznym” oraz Kijów otrzymał znacznie mniej niż żądał (zarówno gazu jak i pieniędzy).
  Jednocześnie ukraiński ekspert ocenił ze zawarcie porozumienia to sukces obecnego Prezydenta Ukrainy czyli „tymczasowe zbawienie Ukrainy” (cytat dosłowny) od tego co chciało jej ‚zaserwować” USA i działajacy w ich interesie zarząd „Naftohazu” to znaczy „wywołanie kryzysu gazowego w Europie”
  https://newdaynews.ru/crimea/679642.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Tymczasem rosyjskie media poinformowały ze w sprawie „zamachowca” który urządził strzelaninę pod siedzibą FSB w Moskwie Jewgienija Maniurowa pojawiła się :ukraiński slad”. Według podanych przez nie informacji Maniurow miał być członkiem ukraińskiej organizacji „Narodowe Stowarzyszenie Etniczne [Этническое национальное объединение]”;
  https://strana.ua/news/240855-strelba-na-lubjanke-strelok-pozhzhet-byt-svjazan-s-ukrainoj.html
  https://echo.msk.ru/news/2558741-echo.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Siły Zbrojne Ukrainy wspólnie z koncernem UkrOboronProm przeprowadziły test kierowanych artyleryjskich rakiet systemu Wilcha w wersji o wydłużonym zasięgu. Pocisk Wilcha-M osiągnął zasięg ponad 100 km i korzystając z bezwładnościowo-satelitarnego systemu korekcji lotu uzyskał rozrzut poniżej 30 metrów.
  https://www.defence24.pl/ukraina-test-pocisku-wilcha-m-na-dystansie-ponad-100-km
  Komentarz: Porównywałem ukraiński wynalazek ze starym dobrym smierczem wyprodukowanym przez ZSRR i …nie widzę wielkich różnic. Jeden ma zasięg 70 km (wersja podstawowa), drugi również. Jeden rozrzut na 30 metrów drugi również.
  Wygląda na to, że największym sukcesem jest to, że jednak Ukraina ma w końcu zakłady które mogą produkować amunicję do wyrzutni rakietowych.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/BM-30_Smiercz

  Polubione przez 4 ludzi

 13. I znowu „dienieg nie budiet”, tym razem dla ukraińskich federacji sportowych, w tym dyscyplin sportowych (boksu, koszykówki, lekkoatletyki, hokeja), które zwróciły sie z oficjalnym apelem do Prezydenta Ukrainy w związku z tym ze władze Ukrainy faktycznie zawiesiły ich finansowanie. W apelu zwrocono m.in uwagę na to ze przygotowania ukraińskich sportowców do olimpiady w 2020 roku weszły w „ostatni etap”, a przygotowanie do zawodów wymaga stałego finansowania którego wstrzymanie doprowadzi do ‚zniszczenia pracy włożonej w treningi sportowców”;
  https://strana.ua/news/240845-olimpijskie-federatsii-obratilis-k-zelenskomu-iz-za-prekrashchenija-finansirovanija.html

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Dla zainteresowanych, obszerny artykuł z ukrainskiego portalu ‚Strana.ua” o tym jak wyglada obecnie życie mieszkańców „rodowego gniazda” obecnego Prezydenta Ukrainy czyli w Krzywym Rogu (obwód dniepropietrowski). Warto zwrócić uwagę na pierwszą cześć artykułu w którym m.in wymienione są kierunki w jakich udają się „na saksy” mieszkańcy Krzywego Rogu, czyli “Москва, Санкт-Петербург, Ростов, Краснодар, Варшава, Краков, Катовице” [Moskwa, Petersburg, Rostów, Krasnodar, Warszawa, Kraków, Katowice], a nawet ‚okupowany” (wg Kijowa) Krym (zdjęcia słupów ogłoszeniowych)…
  https://strana.ua/articles/special/240813-chto-izmenilos-v-krivom-rohe-za-polhoda-prezidentstva-zelenskoho-reportazh-strany.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.