Wojna domowa na Ukrainie 26.12.2019r.- 1660 dzień od nowego rozejmu.


Po wprowadzeniu amerykańskich sankcji wobec firm uczestniczących przy budowie gazociągu „Nord Stream 2”, strona rosyjska liczy na poparcie ze strony UE, w której najważniejsze znaczenie mają dwa kraje zaangażowane w program realizacji tego gazociągu, a więc Niemcy i Francja.

„Unia Europejska jest zainteresowana własnym bezpieczeństwem energetycznym po przystępnych cenach”– powiedział wczoraj (25 grudnia), w rosyjskiej telewizji publicznej wicepremier Rosji Dmitrij Kozak, stwierdzając także, że rosyjski gaz jest o 30 procent tańszy od amerykańskiego LNG. „Jesteśmy przekonani, że rozwiążemy problem we współpracy z europejskimi krajami– z UE– i będziemy mogli znaleźć kompromis”– dodał rosyjski wicepremier.

Kozak przyznał także, że Rosja liczy się z dalszą presją ze strony USA. Rosyjskie władze spodziewają się przede wszystkim opóźnień, ale mimo to zakłada się, że gazociąg między Rosją a Niemcami zostanie zakończony. Chodzi o „projekt gospodarczy” w interesie Europy, podkreślił Dmitrij Kozak.

„Nord Stream 2” jest już w ponad 90 procentach gotowy i jego budowa miała być pierwotnie ukończona do końca roku. Jednak z obawy przed amerykańskimi sankcjami szwajcarska firma „Allseas”, która układała na dnie Bałtyku rury gazociągu, wstrzymała prace. System automatycznej identyfikacji (AIS), który pozwala śledzić w Internecie trasy statków, pokazywał przedwczoraj, że specjalistyczny statek-platforma „Solitaire” układający na zlecenie firmy „Allseas” gazociąg, skierował się na Rugię.

Do ułożenia ostatnich, około 160 kilometrów gazociągu Rosja musi teraz szukać nowego wykonawcy. Można też sięgnąć po pomoc statku „Akademik Czerski”, ale on jest obecnie w porcie w Nachodce nad Morzem Japońskim i na dotarcie do Bałtyku potrzebowałby co najmniej miesiąca. Rosyjska Zjednoczona Korporacja Stoczniowa (OSK) podała natomiast, że zaprojektowanie i budowa takiego specjalistycznego statku do układania rur trwałaby latami. Z kolei moskiewskie gazety pisały, że możliwe byłoby kupno takiego statku od Chin lub innego azjatyckiego kraju.

Obecnie, w związku z wycofaniem się szwajcarskiej formy z udziału układania rur na wodach terytorialnych Danii, gdzie prace ruszyły niedawno ze względu na przewlekłą procedurę wydawania zgody przez duńskie władze na jego budowę, roboty morskie praktycznie stanęły w miejscu.

Co oczywiście nie znaczy, że gazociąg nie zostanie ułożony i jego uruchomienie nie nastąpi.

Jest to tylko kwestia kilku najbliższych miesięcy. Potwierdził to zresztą w dniu wczorajszym prezydent Władymir Putin, który zapewnił, że Rosja ma statek, który może dokończyć układanie gazociągu „Nord Stream 2”, dzięki czemu jego budowa zostanie zakończona, mimo sankcji USA, jedynie z kilkumiesięcznym opóźnieniem.

Informację o tej wypowiedzi prezydenta Putin na temat zakończenia budowy „Nord Stream 2”, która miała miejsce podczas wczorajszego spotkania z rosyjskimi biznesmenami na Kremlu, podał w środę późnym wieczorem dziennik „Kommiersant” na swojej stronie internetowej.

https://www.kommersant.ru/doc/4206905,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze tylko dwa razy naruszyli warunki rozejmu na donieckim odcinku frontu. Jednak, pomimo niewielkiej ilości ostrzałów przyniosły one nadspodziewane negatywne konsekwencje.

I tak, do pierwszego ostrzału doszło z kierunku Majorska o godzinie 14:50, kiedy to przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (3 miny) i granatnika AGS-17 (29 min), zostało ostrzelane osiedle mieszkaniowe przy kopalni 6/7 na obrzeżach Gorłówki. W rezultacie został ranny 49-letni cywil, którego przewieziono do gorłówskiego szpitala miejskiego nr. 2 gdzie udzielono mu natychmiastowej pomocy.

Do drugiego ostrzału doszło o godzinie 15:05, z kierunku Krasnogorowki w stronę Staromichajłowki- w okolicach Doniecka. Ostrzał przeprowadzono z broni będącej na wyposażeniu opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (15 wystrzałów), w wyniku czego zostało uszkodzonych pięć domów jednorodzinnych znajdujących się przy ulicy: Szewczenki nr. 40, 44, 46 i 51 oraz Sowieckiej nr. 10.

Łącznie w ciągu minionej doby na terytorium DRL spadło 47 pocisków, wobec 110 w odniesieniu do dnia poprzedniego.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby także dwa razy ukraińscy żołnierze dokonali ostrzału terytorium ŁRL. Ostrzały prowadzono przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz granatników SPG-9 i RPG-7, w stronę wsi Łozowoje i Kalinowki, nie powodując przy tym żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

8 min.

„Зведення станом на 07:00 26 грудня 2019 року.

25 грудня збройні формування Російської Федерації 12 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв позиції наших підрозділів із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
Шість обстрілів наших позицій зафіксовано у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД”, а саме:
двічі поблизу Красногорівки – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
поряд з Невельським – з міномету калібру 120 мм – 7 мін;
два рази неподалік Старогнатівки – зі стрілецької зброї;
біля населеного пункту Василівка – з ручних протитанкових гранатометів та іншої стрілецької зброї.
Шість обстрілів позицій українських захисників противник здійснив у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ”, а саме:
поруч з Кримським – зі стрілецької зброї;
чотири рази поблизу населеного пункту Луганське – з мінометів калібру 120 мм – 17 мін, 82-мм мінометів – 17 мін, а також гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
неподалік Новолуганська – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів.
Вчора, 25 грудня, внаслідок ворожих обстрілів втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил не було.
З початку цієї доби російські окупаційні війська один раз порушили режим припинення вогню. Зі стрілецької зброї противник відкривав вогонь по позиціям українських захисників неподалік населеного пункту Невельське.
Втрат з нашого боку немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

25 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 26.12.2019r.- 1660 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dla zainteresowanych, o manipulowaniu kursem hrywny na Ukrainie przez…ukraiński bank centralny, czyli o tym jak Narodowy Bank Ukrainy „zaanonsował” rekordowy w swojej historii zakup waluty obcej w wysokości 1 miliarda dolarów, a który to „zakup” okazał sie być „blefem” mającym za „zadanie” doprowadzić do wzmocnienia ukraińskie waluty;
  https://strana.ua/finance/241468-natsbank-zajavil-rekordnyj-v-svoej-istorii-auktsion-po-skupke-dollara-ssha.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. „Wyrozumiałością” wykazał się ukraiński sąd który zamienił areszt ‚zwykły” na areszt domowy obywatelowi USA, „weteranowi ATO” z ‚Azowa”. Amerykanin oczekuje na ekstradycje za Ocean w związku z tym że miał sie w USA dopuścić podwójnego zabójstwa na tle rabunkowym, na parze emerytów których zwabił pod pozorem sprzedaży broni;
  https://strana.ua/news/241427-v-vinnitse-obvinennoho-v-ubijstve-starikov-amerikantsa-iz-azova-otpravili-pod-domashnij-arest.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Pojawiły sie szczegóły pobicia ukraińskiej żołnierki w jednej z jednostek wojskowych w obwodzie odeskim. Kobitę mieli pobić „koledzy” z jednostki, powodując u niej m.in urazy szczeki oraz szyi, za to że odważyła się głosno mówić o tym że dowódca jednostki kradnie i sprzedaje żywność z wojskowych magazynów oraz że wykorzystuje podległych sobie żołnierzy do „prywatnych fuch”;
  https://inforesist.org/protivostoyala-korrupczii-devushka-voennaya-rasskazala-iz-za-chego-ee-izbili-sosluzhivczy/

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Czytam prawie wszystkie pana wstępniaki.
  Po dzisiejszym mam takie pytania?
  Skoro firma Allseas podpisała umowę z Gazpromem i przerwała pracę.
  To, czy Gazprom ma prawo się ubiegać o jakieś odszkodowanie, czy też upomnieć się o jakieś kary umowne.
  Pisze pan też o tym, że Akademik Czerski płynąłby około miesiąca.
  Czyli zakłada pan, że jest rozwiązanie które jest możliwe w okresie krótszym niż miesiąc.
  Proszę je przybliżyć.

  Polubione przez 1 osoba

  • https://www.gazeta.ru/business/2019/12/24/12881510.shtml
   Cytat „Ранее издание «КоммерсантЪ» сообщало, что «Газпром» может достроить трубу своими силами с использованием судна «Академик Черский». Но оно сейчас находится на Дальнем Востоке, и на проход корабля в Балтику необходим как минимум месяц”
   Co do umowy pomiędzy ‚Allaeas” a ‚Gazpromem” to raczej jej szczegółów w internecie nie znajdziesz a jeżeli doszło do jej złamania to prędzej czy później pojawia sie informacje o jakiś procesach
   I jeszcze gwoli wyjasnienia, „Allseas” nie zerwała umowy z „Gazpromem”, a wstrzymała prace i zwróciła się do Departamentu Skarbu USA o wyjaśnienie pod jakie sankcje podlega i dopiero po uzyskaniu oficjalnej odpowiedzi ma podjąć ostateczną decyzję
   „Министр добавил, что Allseas запросила разъяснение у американского Минфина. Лишь после ответа станет известно, сможет ли компания продолжить строительство”
   https://www.m24.ru/news/vlast/26122019/101946

   Polubione przez 3 ludzi

  • 1. „To, czy Gazprom ma prawo się ubiegać o jakieś odszkodowanie, czy też upomnieć się o jakieś kary umowne.”- to jest chyba oczywiste? Poza tym, ta sama firma może ubiegać się o odszkodowanie od rządu USA.

   2. „…. jest rozwiązanie które jest możliwe w okresie krótszym niż miesiąc”- nie ma takiej opcji. Już miesiąc temu podałem przybliżony termin oddania do użytku „NS-2” na koniec wiosny tego roku.

   Półroczne opóźnienie w przypadku takiej inwestycji, nie stanowi większego problemu.

   Polubione przez 1 osoba

 5. Tymczasem w wywiadzie dla ukromediów szef ukraińskich służb ruchu lotniczego ‚Ukraeroruchu” Andrij Jarmak poinformował jakie straty poniósł ruch lotniczy nad Ukrainą w zwiazku z trwającym od 2014 roku konfliktem. Według niego wciągu pięciu lat liczba lotów nad Ukrainą spadła o 44% tzn do 300 tys. podczas gdy w 2013 roku było ich 530 tys. Finansowe straty mają z kolei wynosić około 19 mld dolarów;
  https://korrespondent.net/business/companies/4176148-ukraerorukh-otsenyl-potery-yz-za-kryma-y-donbassa

  Polubione przez 3 ludzi

 6. „Empire strikes back!”. Ambasada USA na Ukrainie domaga sie władz w Kijowie zmiany decyzji w sprawie sprzedaży przedsiębiorstwa z Zaporoża ‚Motor Sicz” firmom chińskim.W wywiadzie dla ukromediów opowiedział o tym chargé d’affaires Ambasady USA William Taylor który stwierdził że sprawa sprzedaży nie jest jeszcze przesądzona oraz że jest już „kilka firm, zarówno amerykańskich, jak i nieamerykańskich” zainteresowanych w kupnie przedsiębiorstwa z Zaporoża;
  https://www.eurointegration.com.ua/rus/news/2019/12/26/7104618/

  Polubione przez 3 ludzi

 7. W ukromediach pojawiła sie informacja o tym ze Prokuratura Generalna Ukrainy zwolniła ze stanowisk prokuratorów wchodzacych w skład międzynarodowej grupy śledczej zajmującej się śledztwem w sprawie katastrofy lotu MH17 nad Donbasem. Poinformowała o tym rzeczniczka prasowa byłego Prokuratora Generalnego Ukrainy Jurij Łucenki która zwróciła uwagę także na to ze o całej sprawie poinformowali ja koledzy – prokuratorzy z Holandii, a nie przedstawiciele ukraińskiej prokuratury;
  https://strana.ua/news/241525-hpu-uvolila-prokurorov-rassledovavshikh-krushenie-rejsa-mn17-na-donbasse.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.