Wojna domowa na Ukrainie 31.12.2019r.- 1665 dzień od nowego roku.


Wczoraj (30 grudnia), Moskwa i Kijów doszły do porozumienia w sprawie tranzytu gazu przez terytorium Ukrainy.


„Ukraina podpisała umowę tranzytową na pięć lat. W tym czasie otrzymamy co najmniej 7 miliardów dolarów. Strony mogą przedłużyć umowę o kolejne dziesięć lat. Europa wie, że nie zawiedziemy jej pod względem bezpieczeństwa energetycznego”
– poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Facebooku.

UE z ulgą przyjęła wiadomość o podpisaniu umowy tranzytowej

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maroš Šefčovič z zadowoleniem przyjął wiadomość o zawarciu umowy między Ukrainą a Rosją w sprawie tranzytu gazu do UE.

„Jestem bardzo wdzięczny za ciężką pracę i wysiłki! Na podstawie porozumienia politycznego zawartego w zeszłym tygodniu między Rosją, Ukrainą i Komisją Europejską podpisano umowę tranzytową między odpowiednimi firmami, zapewniającą ciągłe dostawy gazu do Europy od 1 stycznia 2020 roku”– napisał Šefčovič w Twitterze.

Podpisanie kontraktu potwierdził też ukraiński „Naftohaz”, a dyrektor wykonawczy tej firmy Jurij Witrenko wyjaśnił, że oprócz umowy głównej obie strony podpisały również umowę ugodową, na mocy której Gazprom rezygnuje z apelacji od decyzji sądu w Sztokholmie.

„Dokument ten przewiduje wycofanie wszystkich bieżących roszczeń i skarg ze strony Gazpromu”– wyjaśnił Witrenko.

Witrenko dodał, że w umowie zapisano zasadę „bierz lub zapłać”, uzgodnioną na podstawie „europejskich zasad” tranzytu gazu. Zasada ta oznacza, że kupujący gaz zobowiązuje się do nabycia określonej minimalnej ilości tego surowca, a jeśli tego nie zrobi, i tak będzie musiał zapłacić za niepobraną część.

Według Witrenki dzięki umowie tranzytowej Ukraina ma zagwarantowany przychód z tego tytułu w wysokości ok. 7,2 mld dolarów, a w przypadku dodatkowego tranzytu kwota ta może „znacząco” się zwiększyć.

Większym optymistą jest premier Ukrainy Aleksiej Honczaruk, który uważa, że roczne przychody Ukrainy z tranzytu wyniosą 2-3 mld dolarów, a więc liczy on na zysk na poziomie 10-15 mld dolarów. Nie wiadomo skąd u niego taka śmiałość, ale może planują już tradycyjnie dokradać trochę gazu?

Szef Nafohazu Andrij Koboliew wyraził wdzięczność Unii Europejskiej za wsparcie w rozmowach z Gazpromem:

„Jesteśmy wdzięczni Komisji Europejskiej za jej konsekwentne stanowisko, uznające niezawodność i wydajność ukraińskiego systemu transportu gazu, a także partnerom amerykańskim za wspieranie bezpieczeństwa energetycznego na kontynencie europejskim”– oświadczył na stronie internetowej ukraińskiego koncernu.

„Po pięciu dniach nieprzerwanych dwustronnych negocjacji w Wiedniu podjęto ostateczne decyzje i osiągnięto finalne porozumienia. Jednocześnie podpisano cały komplet porozumień i kontraktów, które faktycznie są dużym pakietem umów przywracającym równowagę interesów stron”– poinformował szef rosyjskiego „Gazpromu” Aleksiej Miller.

Dodał on, że „od dziś dokumenty te zyskują moc prawną i zapewniają tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę po 31 grudnia 2019 r.”

I jest to bardzo dobra wiadomość przede wszystkim dla ludności Ukrainy, która to w ten sposób ma gwarancje, że nie będzie marznąć w tą i następne zimy. Oczywiście o ile będzie ich stać na opłacenie rachunków za gaz. Ale to już jest zupełnie inna sprawa.

Jak widzimy na koniec roku na Ukrainie dopinane są pewne ważne i istotne dla niej kwestie, w tym wymiana osób przetrzymywanych w więzieniach i aresztach- w dniu 29 grudnia oraz wspomniana wyżej sprawa podpisania umowy o tranzycie rosyjskiego gazu przez Ukrainę na następne pięć lat, a także co uwidoczniło się już wczoraj- wprowadzenie pokoju w Donbasie.

No i oby tak dalej.

Co nie oznacza, że zostali oni zwolnieni z odpowiedzialności za popełnione zbrodnie, tak obecne jak oraz w czasach II WŚ- i tuż po niej.

https://www.facebook.com/zelenskiy95,

https://twitter.com/MarosSefcovic,

http://www.naftogaz.com/www/3/nakweb.nsf/0/3C11125FB9AFEA3CC22584E00077E091?OpenDocument&year=2019&month=12&nt=%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8&.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby doszło tylko do jednego incydentu ze strony ukraińskiej- Operacji Połączonych Sił, gdy dwóch żołnierzy przy użyciu broni maszynowej- w tym ciężkiej, przeprowadzili z kierunku wsi Piaski ostrzał terenu donieckiego lotniska. Tym samym 1 raz naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał ten nie spowodował żadnych strat i szkód.

I oby tak dalej!

Zobaczymy jak się zakończy dzisiejszy wieczór i noc sylwestrowa, gdy naziści ukraińscy trochę popiją i popalą.

Czy może wstąpi w nich znowu zły duch Bandery?

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

4 min.

„Зведення станом на 07:00 31 грудня 2019 року.

30 грудня збройні формування Російської Федерації 2 рази порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв позиції наших підрозділів із снайперських гвинтівок.
Обидва випадки зафіксовано поблизу населених пунктів Новомихайлівка та Піски, що у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД”.
Вчора, 30 грудня, внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення.
З початку цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли.
Втрат з нашого боку немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

Ps.

Na zakończenie dzisiejszej mojej relacji z wojny domowej na Ukrainie życzę wszystkim Państwu wszelkiej pomyślności, szczęścia i zdrowia, a więc po prostu:

https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/57/25/5e09d4a44693c_p.jpg?1577702634

36 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 31.12.2019r.- 1665 dzień od nowego roku.

 1. Premier Ukrainy Honczaruk ogłasza tymczasem „priorytety” rzadu Ukrainy na 2020 roku, którymi jest m.in „układanie asfaltu” (tzn. remont i budowa dróg na Ukrainie);
  https://strana.ua/news/242236-aleksej-honcharuk-rasskazal-o-planakh-po-stroitelstvu-doroh.html
  I w temacie „układania asfaltu” na Ukrainie, rozwinięcie historii czarnoskórego robotnika drogowego który układał asfalt na jednym z mostów w Kijowie. Jak sie okazuje jest to niejaki ‚Ben z Kongo”, który chciał się przedostać do Paryża ale go oszukali i ostatecznie „wylądował” w Kijowie…
  https://strana.ua/articles/interview/242196-ben-ja-bezhal-iz-konho-v-parizh-no-ostalsja-zhit-v-kieve.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ukraiński ekspert d/s energetyki Dmytro Marunicz komentując „porozumienie gazowe” pomiędzy Kijowem a Moskwą wymienił „plusy dodatnie” i „plusy ujemne” (cytat za „klasykiem”) dla Ukrainy, czyli wyższy wolumen przesyłanego gazu, zamiast 20 mld 40 mld metrów sześciennych („plus dodatni”) przy tym jednak niższa od tej jakiej domagała się Ukraina opłata za tranzyt („plus ujemny”);
  https://strana.ua/news/242234-stavka-tranzita-haza-ne-vyrosla.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • O kuźwa, ale zdrada

   Wcześniej były informacje na temat wzrostu opłat za tranzyt gazem za każde 1000 m3. Miało to zrekompensować zmniejszenie wolumenu tranzytu. Obecne informacje pokazują prawdziwą tragedię. W 2020 roku Kijów uniknie katastrofy-resztki z 3 mld kary od Gazpromu i volumen tranzytu na poziomie 65 mld m3 sprawi,że utrzyma się status quo (nie będzie pieniędzy na remonty, ale system tranzytu przetrwa).
   Gorzej będzie w kolejnych latach-wcześniej eksperci z Kijowa podawali, ze by system samofinansował się konieczne jest by tranzyt roczny utrzymał się na poziomie minimum 50 mld m3/rok. W latach 2021-2024 Kijów ma zagwarantowane tylko 40 mld m3…
   Od 2021 kraj będzie musiał znaleźć dodatkowe 1.3 mld $ /rocznie na utrzymanie sytszemu gazowego. Jedynym wyjściem będą kolejne podatki dla ludności cywilnej- tranzytowe/przesyłowe/ nazwa nie będzie ważna, ważne jest to, że ceny gazu na Ukrainie znów podskoczą.

   Polubione przez 5 ludzi

 3. Jedna z opinii „szczyrego ukropatrioty”, czyli „wolontariusza ATO” z Odessy Marka Gordienki, o ostatniej wymianie więźniów na Donbasie, „DROGA WSTYDU I HAŃBY ORAZ PRZEGRANA DLA UKRAINY”…
  >https://www.facebook.com/markgordienko1968/posts/2357307757714858
  Ps. warto przy tym przypomnieć że ci sami na Ukrainie co to dzisiaj biadolą ze wymiana na Donbasie to „wstyd i przegrana Ukrainy” za Poroszenki głośno krzyczeli że wcześniejsze wymiany to „wstyd i przegrana dla separów”…

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Na ukraińskim portalu ‚Obozrevatel” („szczyro – ukropatriotycznym”) tymczasem biadolą o „haniebnej zdradzie” w zwiazku z zawartym przez władze w Kijowie z Rosją „porozumieniem gazowym” i decyzji o nieskładaniu kolejnych pozwów przeciwko Rosji. Cytat;
  „Zelenskij podarował Putinowi 20 miliardów dolarów? Po negocjacjach gazowych Ukraina wycofuje wszystkie roszczenia, a na Kremlu się cieszą”;
  https://www.obozrevatel.com/economics/zelenskij-podaril-putinu-20-mlrd-ukraina-posle-gazovyih-peregovorov-nachala-proschat-vse-iski-v-kremle-likuyut.htm

  Polubione przez 4 ludzi

  • Pozostaje jeszcze kwestia 5 mld $ za instalacje Naftohazu na Krymie z tych roszczeń Ukraina nie zrezygnowała. Niemniej zdrada goni zdradę. Co gorsza, po wyodrębnieniu się przedsiębiorstwa odpowiedzialnego za tranzyt-spółka zostanie najpewniej przejęta przez podmiot francuski/niemiecki i… wszystkie zyski będą kierowane do centrali zamiast pozostawać na Ukrainie.
   Taki stan rzeczy bardzo odpowiada Rosji/Francji i Niemcom-. FR wzmacnia swoja pozycje przetargowa z UE (zgodzili się na tranzyt przez teren Ukrainy/wygaszają konflikt) Niemcy zyskują pewne źródło dostaw gazu, Francja zdobywa monopol na Ukrainie (?). Każdy coś zyskuje tylko Kijów traci…

   Polubione przez 4 ludzi

 5. Ukraiński „reżyser” Ołeh Sencow ‚wystartował” z bardzo popularną na Ukrainie akcją społeczną znana pod nazwą „UWOLNIĆ!”. Tymraem jest to akacja „Uwolnić Witalija Markiwa” Ukraińca z włoskim obywatelstwem, „weterana ATO” skazanego przez włoski sąd na 24 lata więzienia za zabójstwo w 2014 roku w okolicy Słowiańska włoskiego dziennikarza;
  https://korrespondent.net/ukraine/4177683-sentsov-zapysal-vydeoobraschenye-s-pryzvanyem

  Polubione przez 3 ludzi

 6. OT z Bliskiego wschodu, gdzie w Iraku antyrzadowe protesty nieoczekiwanie przerodziły się w antyamerykańskie, po tym jak lotnictwo tzw. koalicji pod wodza USA dokonało nalotów na pozycje, zajmowane w Syrii oraz Iraku, ochotniczych milicji powiazanych z „Hezbollahem” a zwalczajacych islamistycznych fundamentalistów. Tłumy demonstrantów wdarły sie do tzw. Zielonej Strefy w Bagdadzie i rozpoczęły szturm Ambasady USA;
  >https://www.nytimes.com/2019/12/31/world/middleeast/baghdad-protesters-us-embassy.html
  >https://twitter.com/i/broadcasts/1lPKqeXXEAPKb
  >https://www.youtube.com/watch?v=PtRSIl2MAoQ

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Przykład braterskiej miłości zza wschodniej granicy.

  Łaciński metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki winien zostać ogłoszony „persona non grata” na Ukrainie i wydalony z kraju – zażądali politycy Ukraińskiej Partii Halickiej (UKH) w oświadczeniu ogłoszonym 7 czerwca. Powodem takiej decyzji jest, według nich, niedawna wypowiedź hierarchy, iż wojna na Ukrainie jest „karą Bożą za grzech ludobójstwa na Polakach, ciążący na narodzie ukraińskim”.
  https://www.niedziela.pl/artykul/29371/Ukraina-politycy-zazadali-wydalenia-abp-M
  Komentarz: Oczywiście słowa duchownego zostały celowo zmanipulowane. Jednakże prawdą jest, że Arcybiskup Mokrzycki jest naprawdę ciężkim zmartwieniem dla neobanderowców. Nie mają na niego żadnych „haków”, nie daje się wyprowadzić z równowagi, jest nieprzekupny i uparcie dąży by prawda o rzezi wołyńskiej na Ukrainie została zaakceptowana.
  Z ciekawostek: Biskup odmówił w wrześniu 2013 podpisania wspólnego oświadczenia biskupów grecko- i rzymskokatolickich z okazji 70. rocznicy „tragedii wołyńskiej” [tak określa to wydarzenie strona ukraińska – KAI]. Podkreślił wówczas, że formuła „przebaczamy i prosimy o wybaczenie”, zaproponowana przez grekokatolików ukraińskich, jest nie do przyjęcia, gdyż to właśnie strona ukraińska musi „przeprosić i prosić o przebaczenie” Polaków, a nie „wybaczać”.

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Ot światowe
  Kreml nie przesłał życzeń noworocznych prezydentom m.in. Polski, Ukrainy, Gruzji, Litwy, Łotwy, Estonii – zwraca uwagę w poniedziałek rosyjska gazeta „Kommiersant”. Wśród adresatów życzeń znaleźli się natomiast m.in. przywódcy nieuznawanych republik Abchazji i Osetii Płd
  https://wiadomosci.radiozet.pl/Swiat/Polityka/Putin-nie-zlozyl-zyczen-noworocznych-prezydentom-m.in.-Polski-Ukrainy-Gruzji
  Komentarz: Jakoś nie jestem zdziwiony, ze nie złożył życzeń „Warszawie”.

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Trochę historii
  Jak Polska traktowała Ukraińców mieszkających w granicach II RP
  Niewiele brakowało, aby Józef Piłsudski zginął tragicznie 25 września 1921 r. Wtedy to ukraińscy nacjonaliści przeprowadzili we Lwowie zamach na Naczelnika Państwa. Dwaj skazani w tej sprawie zdobyli później mandaty poselskie na Sejm RP – przypomina „Rzeczpospolita”
  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/zamach-na-pilsudskiego-we-lwowie-1921-jak-ukrainska-konspiracja-chciala-zabic/n0j6lww
  Komentarz: Jaki inny kraj zgodziłby się by osoba dybiąca na życie najważniejszej osoby w państwie później mogła zostać deputowanym do parlamentu?

  Polubione przez 4 ludzi

  • Dokładnie to gdyby Ukraińcy mieli coś takiego jak ŚWIADOMOŚĆ NARODOWĄ, a nie ŚWIADOMOŚĆ „podczepiania się” pod tego kto akurat silniejszy. Najlepszym przykładem jest tutaj historia tzw. Armii Hałyczyńskiej , którą tutaj wielokrotnie przytaczałem, która kilkukrotnie zmieniała strony podczas konfliktu na terytorium obecnej Ukrainy po IWŚ…

   Polubione przez 4 ludzi

 10. Gościnne występy

  W niedzielne południe policjanci z będzińskiej drogówki zakończyli jazdę pijanego kierowcy autobusu. Badanie stanu trzeźwości 60-letniego obywatela Ukrainy wykazało u niego prawie promil alkoholu.
  Nieodpowiedzialny mężczyzna został zatrzymany dzięki informacji przekazanej przez jednego z pasażerów autobusu. Jak się okazało, pijany kierowca stracił już wcześniej uprawnienia za jazdę pod wpływem alkoholu.
  https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-pijany-kierowca-autobusu-miejskiego-wozil-pasazerow-w-bedzin,nId,4223835

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Wszystkim państwu życzę udanego Nowego Roku 2020 . Niech wam się układa jak najlepiej, a także waszym najbliższym i wszystkim których kochacie. Niech uśmiech i optymizm towarzyszy wam każdego dnia w nadchodzącym roku.

  sursum corda !!!!

  Niech ten Nowy Rok będzie lepszy od tego który się kończy i trochę gorszy od tego który będzie po nim. Udanej zabawy Sylwestrowej i UDANEGO NOWEGO 2020 ROKU.

  Polubione przez 1 osoba

 12. Wszystkiego najlepszego w nowym roku!
  Porzućcie w tym Nowym roku wszelkie smutki i żale.
  PS Czy do następnego nowego roku dożyję?
  Wszak to aż 1665 dni, a ja mam ponad 70 lat.
  Ponieważ bardzo mnie lubicie zrobię wszystko aby go dożyć.

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.