Wojna domowa na Ukrainie 03.01.2020r.- 1668 dzień od nowego rozejmu.


Ambasadorowie Polski i Izraela skrytykowali Ukrainę za uhonorowanie Bandery.

Ambasadorowie Polski i Izraela, Bartosz Cichocki i Joel Lyon, we wspólnym oświadczeniu skrytykowali upamiętnienie na Ukrainie przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii, w tym przywódcy i założyciela OUN, Stepana Bandery.
Dyplomaci zwrócili uwagę na to, że Rada Obwodu Lwowskiego oraz Państwowa Administracja Miasta Kijowa, wciąż celebrują historyczne postaci i wydarzenia, które należy raz na zawsze potępić.

Ambasadorowie Bartosz Cichocki i Joel Lion przypomnieli, że 24 grudnia Rada Obwodu Lwowskiego przyjęła uchwałę o przeznaczeniu w 2020 roku środków publicznych „na uczczenie pamięci ukraińskiego nazistowskiego kolaboranta Andrija Melnyka. Środki mają też być przekazane na uczczenie pamięci ksenofobicznego, antysemickiego i antypolskiego pisarza Iwana Lypy oraz jego syna Jurija Lypy, który jest twórcą rasistowskiej teorii ukraińskiej rasy”. Ponadto, jak czytamy w oświadczeniu, 1 stycznia Państwowa Administracja Miasta Kijowa wyeksponowała na swoim gmachu baner z wizerunkiem Stepana Bandery.

W przeddzień wydanego przez ambasadorów oświadczenia, w centrum Kijowa około tysiąca osób wzięło udział w procesji na cześć 111 rocznicy urodzin Stepana Bandery. Celebrowanie rocznicy urodzin Bandery miało miejsce we wszystkich większych miastach Ukrainy.

„Z wielkim niepokojem i smutkiem zauważyliśmy, że urzędnicy rządowi na różnych szczeblach Ukrainy, w tym Rada Regionalna we Lwowie i Administracja Państwowa Miasta Kijowa, nadal celebrują wydarzenia historyczne i ich postaci, które należy potępić raz na zawsze”– mówi oświadczenie opublikowane na stronie internetowej polskiej ambasady na Ukrainie w czwartek- 2 stycznia.

„Pamiętając o naszych niewinnych braciach i siostrach zamordowanych w latach 1939–1945 na okupowanych terytoriach Polski, które obecnie stanowią część Ukrainy, my, Ambasadorowie Polski i Izraela, uważamy, że wynoszenie do chwały osób, które aktywnie promowały czystki etniczne, jest obrazą, która przynosi efekt przeciwny do zamierzonego w walce z antysemityzmem i w procesie pojednania naszych Narodów”– głosi oświadczenie.

„Obecnie nasze rządy dokładają najwyższych starań, aby przeciwdziałać kolejnym atakom wobec Żydów, które mają miejsce w różnych krajach, a także aby zapobiec próbom fałszowania historii drugiej wojny światowej”– napisali ambasadorowie w swoim oświadczeniu.

Cichocki i Lion zaznaczyli, iż oczekują, że rada obwodu lwowskiego oraz administracja Kijowa „przyłączą się do dialogu w celu poszukiwania prawdy”.

„Z naszej strony jesteśmy gotowi ułatwiać współpracę z odpowiednimi instytucjami w Izraelu i Polsce, w tym z Yad Vashem i Instytutem Pamięci Narodowej”– napisali przedstawiciele dyplomatyczni Polski i Izraela.

Przy okazji tego protestu, warto zwrócić uwagę, że był to samotny głos wołających na puszczy, bo nikt więcej- żaden kraj demokratyczny- nie przyłączył się do tego osamotnionego chóru.

A przecież po ostatnim spotkaniu prezydentów Polski i Ukrainy, które miało miejsce pod koniec sierpnia minionego roku w Warszawie, miało być tak pięknie. Przynajmniej taka była narracja propagandowa mediów partyjnych PiS utrzymywanych z środków publicznych- stąd zwanych publicznymi.

Na konferencji prasowej obu prezydentów, po ich spotkaniu Duda odniósł się do skandalicznej sytuacji, zakazu prowadzenia prac badawczych przez polskich naukowców w zakresie poszukiwawczo-ekshumacyjnych na terenie obecnej Ukrainy.

Wtedy to Duda podkreślił potrzebę prowadzenia przez polskich specjalistów prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych na Ukrainie.

Przypomnę, że pomiędzy Warszawą i Kijowem od wiosny 2017 r. trwa spór wokół zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy, wprowadzonego przez ukraiński IPN. Zakaz został wydany po zdemontowaniu pomnika UPA w Hruszowicach w Polsce, do którego doszło w kwietniu 2017 r. Zresztą wcześniej, pomimo braku takiego zakazu, z przyczyn formalnych tego typu badania polskich naukowców również nie były prowadzone.

„Bardzo chcielibyśmy obaj, żeby na tym tle doszło do normalizacji relacji międzyludzkich, ale powiedziałem panu prezydentowi, że droga do tego jest tylko taka, aby każdy człowiek, który zginął, który został zamordowany został upamiętniony. Odzyskał swoje imię i nazwisko, a więc żeby miał nagrobek, żeby był wskazany na tablicy, która będzie oznaczała zbiorową mogiłę”– powiedział wtedy Duda, podkreślając fundamentalne znaczenie kwestii historycznych w relacjach obu narodów.

Następnie dodał, że:

„Te elementy muszą zostać zrealizowane, aby one mogły zostać zrealizowane potrzebna jest możliwość prowadzenia prac ekshumacyjnych i tutaj poprosiłem pana prezydenta, aby to moratorium, które zostało wprowadzone przez poprzednie władze Ukrainy, aby ono zostało zniesione. Pan prezydent mi oznajmił, że w tej chwili nowy rząd (na Ukrainie- dopisek mój) jest na etapie formowania się i obiecał mi pan prezydent, że tak kwestia zostanie zrealizowana.”

Duda zwrócił też uwagę na kwestię rzymskokatolickiego kościoła we Lwowie pod wezwaniem św. Marii Magdaleny. Polacy z ziemi lwowskiej od wielu lat starają się o odzyskanie tej świątyni, która w 1962 roku została skonfiskowana przez władze sowieckie. Początkowo urządzono w nim klub dla młodzieży, następnie budynek przekazano na salę koncertową. Do dziś kościół ten funkcjonuje jako Dom Muzyki Organowej.

„Mam nadzieję, że dzięki nowemu otwarciu na Ukrainie, dzięki panu prezydentowi, jego determinacji, ostatnio wygranym przez jego ugrupowanie wyborom, te działania będą możliwe, co oczywiście będzie miało charakter dwustronny, bo także i ja zobowiązuję się do podejmowania odpowiednich działań w Polsce i rozmawiania ze środowiskami i władzami lokalnymi, tak żebyśmy mogli w tym zakresie z panem prezydentem współdziałać i żeby te działania miały charakter obustronny, bo po prostu uważam, że tak trzeba i jest to ważne dla obu naszych narodów”- podzielił się ze swoimi naiwnymi nadziejami polski prezydent Duda.

Ze swej strony ukraiński prezydent, skwitował ten jakże bolesny dla nas-Polaków problem, jednym tylko zdaniem:

„Gotów jestem do odblokowania pozwoleń na prace poszukiwawcze na Ukrainie, a strona polska uporządkuje ukraińskie miejsca pamięci w Polsce”– oświadczył Zełenski. Jak następnie dodał, zaproponował prezydentowi Dudzie zbudowanie na granicy Ukrainy i Polski „wspólnego memoriału pojednania”.

I to było wszystko co miał do zaproponowania Polsce, nowo wybrany ukraiński prezydent.

Efekt, tego jest taki, że nadal polscy naukowcy nie mogą prowadzić prac ekshumacyjnych, pomimo deklaracji strony ukraińskiej, że już nie będą stawiać żadnych formalnych przeszkód.

A banderyzm w tym samym czasie ma się na Ukrainie bardzo dobrze, na co dowodem są obchodzone z wielką pompą uroczystości 111 rocznicy urodzin twórcy ukraińskiego nacjonalizmu, Stepana Bandery. No i oczywiście, w efekcie tego doszło wczoraj do protestu ambasadorów Polski i Izraela. Oczywiście nie będąc zauważonymi przez światowe media, w których non stop przewija się problem sprawiedliwości i ubolewania nad niewinnymi ofiarami różnych tyranów- tych wyimaginowanych, jak i też tych których tworzy się wobec doraźnych potrzeb politycznych.

https://kijow.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wydarz_polityczne/oswiadczenie_ambasadora_rzeczypospolitej_polskiej_na_ukrainie_bartosza_cichockiego_i_ambasadora_izraela_na_ukrainie_joela_liona_,

https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,1512,oficjalna-wizyta-prezydent-ukrainy.html,

https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/606475,zelenski-duda-spotkanie-ekshumacje-ukraina.html,

https://dzieje.pl/aktualnosci/prezydenci-polski-i-ukrainy-o-polityce-historycznej-i-pracach-ekshumacyjnych,

https://radioszczecin.pl/6,393754,prezydent-ukrainy-po-spotkaniu-z-prezydentem-dud,

https://www.rp.pl/Plus-Minus/309069988-Polska-Ukraina-Spokojnie-to-tylko-przelom.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu granatników RPG-7/SPG-9 (łącznie 5 granatów) oraz broni maszynowej- w tym ciężkiej (2 ostrzały), w sumie 3 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzelane zostały okolice Doniecka (Aleksandrowka) oraz rejon Gorłówki (Dolomitnoje), w wyniku czego na terytorium DRL spadło 5 pocisków- co było dokładnie taką samą ilością, jak w odniesieniu do dnia poprzedniego. Ostrzały te nie spowodowały żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

7 min.

„Зведення станом на 07:00 3 січня 2020 року.

2 січня збройні формування Російської Федерації 4 рази порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв позиції наших підрозділів з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
2 обстріли наших позицій зафіксовано у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД”, а саме:
поблизу Новотроїцького – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
неподалік Миколаївки – зі станкового протитанкового гранатомету та стрілецької зброї.
2 обстріли противник здійснив у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ”, а саме:
поряд з Оріховим – з підствольного гранатомета;
в районі населеного пункту Новолуганське – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
Вчора, 2 січня, внаслідок ворожих обстрілів втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил не було.
З початку цієї доби російські окупаційні війська один раз відкривали вогонь з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї по захисникам Новолуганського.
Втрат з нашого боку немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

33 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 03.01.2020r.- 1668 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli jak PiS „rozsławia” Polskę. Cytat „Dzieci przebrane za gestapowców i więźniów Auschwitz. Poseł PiS: wzruszająca inscenizacja”…
  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/dzieci-przebrane-za-gestapowcow-i-wiezniow-auschwitz-posel-pis-wzruszajaca/37cmfvg
  Jak można się było spodziewać już się „zabrały” za tak ‚smakowity” temat zachodnie media;
  >https://www.thetimes.co.uk/edition/world/polish-schoolchildren-put-on-auschwitz-dance-show-c7mdskxx8
  Ps. Sami .ebile sie podkładają wiadomo komu…

  Polubione przez 4 ludzi

 2. OT z Bliskiego Wschodu, dotyczące tego co się wydarzyło w Bagdadzie, czyli…
  https://colonelcassad.livejournal.com/5537304.html
  …”ZSRR odrodzenie”. Państwo które oficjalnie ogłasza się „bojownikiem o wolność i demokracje” dokonuje mordu na terytorium neutralnego państwa (które dodatkowo według siebie „wyzwoliło spod tyranii” Husajna) na oficjelu innego państwa z którym nie znajduje się w stanie wojny.
  I czy nie przypomina to akcji KGB które na terytoriach państw neutralnych wykańczało „przeciwników politycznych’ ZSRR?

  Polubione przez 5 ludzi

 3. OT białorusko – rosyjskie, czyli wbrew wcześniejszym „njusom” Rosja wstrzymała dostawy ropy naftowej na Białoruś (oprócz dostaw idących tranzytem przez Białoruś). Oficjalny przedstawiciel rosyjskiego ‚Transnieftu” który zajmuje sie dystrybucją ropy z Rosji poinformował że „Od 1 stycznia nie otrzymaliśmy od firm naftowych wniosków o dostawy do białoruskich rafinerii”;
  https://ria.ru/20200103/1563086307.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. „Za eta stajał kijowski majdan”. Okazało sie że Mychajło Hawryluk onegdaj „legendarny kozak Hawryluk z kijowskiego majdanu” obecnie były ukraiński parlamentarzysta pobudował sobie dom w pobliżu jeziora i wodospadu w Karpatach o którym „zapomniał” wspomnieć w swojej deklaracji majątkowej złożonej na zakończenie kadencji deputowanego Rady Najwyższej Ukrainy;
  https://strana.ua/news/242664-smi-uznali-hde-kazak-havriljuk-postroil-dom.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Tymczasem burmistrz Tarnopola Serhij Nadał zwrócił się z oficjalnym wnioskiem do Prezydenta Ukrainy by przywrócił Stepanowi Banderze tytuł ‚Bohatera Ukrainy”, który nadano mu za prezydentury Wiktora Juszczenki, ale odebrano (decyzją sądu) za prezydentury Wiktora Janukowycza;
  https://www.politnavigator.net/zelenskogo-prosyat-povtorno-prisvoit-geroya-ukrainy-bandere.html
  Warto przy tym przypomnieć kto sie „zaprzyjaźnił” z burmistrzem Tarnopola i nawet go odwiedzał i wręczał ‚europejskie nagrody”…
  https://gp24.pl/prezydent-robert-biedron-wreczyl-odznake-europy-ukrainskiemu-miastu-tarnopol/ar/6972323

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Ciekawe spostrzeżenie w kwestii po co zamordowano irańskiego generała, czyli „FAKTY I AKTY (ciąg dalszy)”, cytat „Hipokryzja w służbie polityki Trumpa, czyli wojna jako pomysł na reelekcję”;
  https://eurokurier24.pl/index.php/world/item/367-hipokryzja-w-sluzbie-polityki-trumpa-czyli-wojna-jako-pomysl-na-reelekcje
  Dla przypomnienia co to te „FAKTY I AKTY”:
  https://www.filmweb.pl/film/Fakty+i+akty-1997-48
  Cytat „Kilkanaście dni przed wyborami prezydent USA zostaje zaskoczony w niedwuznacznej sytuacji z nieletnią dziewczyną. Zanosi się na wielką kompromitację popularnego polityka. Doradcy zaczynają rozmyślać nad sensacją zastępczą, która odwróciłaby uwagę opini publicznej od skandalu obyczajowego”
  W wypadku US Donalda chodzi oczywiscie o impeachment…

  Polubione przez 4 ludzi

 7. W programie lwowskiego kanału TV „ZiK” wystapili pierwszy prezydent Ukrainy Krawczuk oraz „Bohaterka Ukrainy” (tytuł oficjalny) Nadiezda Sawczenko. W trakcie programu Krawczuk nazwał Ukraińców ‚narodem bez [historycznego] DNA” , a samą Ukrainę określił krajem składającym sie z trzech odrębnych „kraików” leżących na południowym-wschodzie, zachodzie oraz w środku Ukrainy”, a każdy z nich ma „„Różne korzenie historyczne, inną mentalność, inna pamięć historyczną”;
  https://politexpert.net/179242-kravchuk-i-savchenko-posporili-o-dnk-razdelennoi-ukrainy
  Cały program dla zainteresowanych;
  >https://zik.ua/ru/tv/video/233182

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Odnośnie „wstępniaka”. Przewodniczący Grupy Rady Najwyższej Ukrainy Mykoła Kniażickij d/s stosunków międzyparlamentarnych z Polską oskarżył Ambasadorów Polski i Izraela o „fałszywe twierdzenia” w wydanym przez nich komunikacie krytykującym obchody rocznicy urodzin Bandery na Ukrainie. „Wpłótł” w to wszystko także ostatnia wypowiedź…Prezydenta Rosji na temat „antysemityzmu w II RP” stwierdzajac że poziom antysemityzmu na Ukrainie jest znacznie niższy niż w Polsce, przy tym Ukraińcy uważają Polaków za najbliższych przyjaciół ze wszystkich narodów;
  https://strana.ua/news/242726-v-rade-otvetili-polshe-i-izrailju-o-chestvovanii-dejatelej-unr-i-oun.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Ruszył tranzyt gazu z Rosji do UE zgodnie z nowymi „prawidłami”, czyli ukromedia poinformowały że tranzyt gazu spadł ponad pięć razy w porównaniu z rokiem 2019 roku to znaczy z 261 mln metrów sześciennych do ponad 49 mln metrów sześciennych. W związku z tym by utrzymać system przesyłu gazu w pracy operator musiał częściowo przejść w „tryb wsteczny”;
  https://korrespondent.net/business/economics/4178522-tranzyt-haza-cherez-hts-rukhnul-v-piat-raz
  Ps. I teraz okaże się czy Ukraincy będa w ogóle w stanie utrzymać swój system przesyłu gazu jak wiadomo dostosowany do „pier.zenia na maksa”, a nie „pykania bączków” 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Tragifarsa

  Jak podał w czwartek ukraiński Państwowy Fundusz Własnościowy, w 2019 roku do budżetu państwa z tytułu prywatyzacji wpłynęło 536,5 mln hrywien, czyli równowartość 22,6 mld dolarów. To zaledwie 3,1 proc. z początkowo zakładanej kwoty na ubiegły rok, wyznaczonej na 17,1 mld hrywien (blisko 722 mln dolarów).
  https://kresy.pl/wydarzenia/ukraina-osiagnela-tylko-3-proc-planowanych-zyskow-z-prywatyzacji/

  Polubione przez 5 ludzi

 11. Poseł Konfederacji i lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki zaapelował do najwyższych władz Polski oraz do MSZ, by zachowali dystans wobec konfliktu amerykańsko-irańskiego.
  https://kresy.pl/wydarzenia/winnicki-apeluje-do-prezydenta-i-premiera-trzymajcie-polske-jak-najdalej-od-konfliktu-usa-iran/
  Komentarz: Obawiam się, ze „Warszawa” gotowa byłaby wysłać naszych żołnierzy by wspomagali US-chłopaków w kolejnej „misji stabilizacyjnej”

  Polubione przez 5 ludzi

 12. W wywiadzie dla serbskich mediów jeden z wyższych hierarchów Serbskiej Cerkwi Prawosławnej oskarżył …Departament Stanu USA o wywieranie bezprawnych nacisków na serbska cerkiew w celu uznania tzw. Kościoła Prawosławnego Ukrainy. Patriarchat Konstantynopola który powołał ów „kościół” oskarżył o „niekanoniczność działań” oraz spowodowanie rozłamu w całym „świecie prawosławnym”;
  https://strana.ua/news/242781-hosdep-ssha-trebuet-ot-hlav-pomestnykh-tserkvej-priznat-ptsu-serbskij-ierarkh.html

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Tymczasem w ukromediach pojawił sie wywiad z marca 2014 (opublikowany przez byłego ukraińskiego parlamentarzystę Ihora Mosijczuka) roku jaki udzielił ukraiński „celebryta” Swiatosław Wakarczuk który teraz przedstawia sie jako ‚szczyry ukropatriota”, a wtedy stwierdził m.in że „nie ma absolutnie żadnej różnicy, kto mieszka w jakiej części Ukrainy i jakie ideały wyznaje”…
  https://strana.ua/news/242801-pojavilos-video-intervju-vakarchuka-2014-hoda-v-kotorom-on-hovorit-o-primirenii-kak-i-zelenskij-v-novohodnem-pozdravlenii.html

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.