Wojna domowa na Ukrainie 04.01.2020r.- 1669 dzień od nowego rozejmu.


Szef MON, Mariusz Błaszczak ogłosił kolejny rok sukcesów w podległym mu resorcie w 2020 roku.

Konkretnie mają to być trzy sukcesy, w całym ich paśmie rządów PiS.

A więc, po pierwsze: finalizacja umowy na samoloty piątej generacji. Po drugie: wreszcie okręty podwodne dla marynarki wojennej. A po trzecie: utworzenie Agencji Uzbrojenia.

Błaszczak poinformował, że kwestia kontraktu z USA na myśliwce F-35 jest na pierwszym miejscu listy zakupów w 2020 roku. Dodał przy tym, że rozmowy ze stroną amerykańską w sprawie finalizacji kontraktu dobiegają końca. „Negocjacje są bardzo zaawansowane. Na początku tego roku będę miał dobrą informację w tej sprawie”– uchylił rąbka tajemnicy, szef MON.

Jak wcześniej zapewniał, resort obrony chce zakupić amerykańskie samoloty piątej generacji za bardzo korzystną cenę. Przy czym, w ramach kontraktu miał wchodzić oczywiście offset, bo taki jest interes naszego kraju oraz polskich firm zbrojeniowych.

Obecnie, gdy negocjacje dobiegają końca okazuje się, że nie tylko zakup przez Polskę amerykańskich samolotów będzie najdroższy, gdyż np. taka Belgia, która nie pretenduje do tego aby być strategicznym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, zapłaciła za 34 myśliwce F-35, 4,5 mld dolarów, a my, za 32 sztuki F-35 aż 6,5 mld dolarów. Nie dość tego, nie wchodzi w umowie zakupu przez Polskę tych F-35, żadna umowa offsetowa. A więc, przyjęte zostaną rozwiązania podwójnie niekorzystne dla interesu naszego kraju. Czyli zapłacimy bardzo drogo, zaś polski przemysł zbrojeniowy nie zarobi na tym amerykańsko-PiS-owskim geszefcie, ani złamanego cent.

To się nazywa prawdziwy patriotyzm!!!!

Kolejnym zakupem MON, mającym na celu wzmocnienie i „modernizację” naszych sił zbrojnych, aby móc w ten sposób bez strachu stawić czoła obcemu imperium, jest zakup 2 szwedzkich okrętów podwodnych, typu A17-HMS „Södermanland” i HMS „Östergötland”. Pierwsza z tych jednostek jeszcze pływających ma 31 lata a druga tylko jest o rok młodsza.

Podstawową wadą tych okrętów jest to, że są one wyposażone jedynie w torpedy ciężkie typu 613 (o ładunku wybuchowym o masie 240 kg i zasięgu 20 km) odpalane z sześciu dziobowych wyrzutni kalibru 533 m oraz w torpedy lekkie typu 431 lub 451 odpalane z trzech wyrzutni kalibru 400 mm, których każdy okręt A17 może w sumie przenosić dwanaście torped ciężkich i sześć lekkich. W nieokreśloną przyszłość odchodzą więc marzenia MON o broni odstraszania i możliwości zwalczania celów lądowych. W tej dziedzinie uzyskane zostaną więc jedynie zdolności, jakie posiadały okręty podwodne w czasach II wojny światowej 🙂

Poza tym, szwedzkie okręty typu Södermanland będą miały praktycznie taką wartość bojową jak obecnie wykorzystywane Kobbeny (ORP „Sęp” i ORP „Bielik”) oraz zaczną być tak samo zawodne.

Tak więc, szwedzkie okręty podwodne nie rozwiążą problemu okrętu podwodnego ORP „Orzeł”. Najbardziej prawdopodobny scenariusz, biorąc pod uwagę dotychczasowe procesy bezdecyzyjne MON, zakłada przetrzymywanie tej jednostki w obecnym stanie bez jakiejkolwiek zmiany, do czasu aż będzie ją można po cichu wycofać. Tymczasem jest to okręt zaledwie trzy lata starszy od Södermanlandów i z nadal dużym potencjałem modernizacyjnym.

To tyle na temat dopinanych już na ostatni guzik kontraktów na zakup uzbrojenia, dzięki czemu stawimy czoło każdemu przeciwnikowi….

Pozostaje jeszcze kwestia Agencji Uzbrojenia.

Agencja Uzbrojenia (AU) zastąpi PGZ, co jest po prostu efektem wewnątrz rządowego sporu między ministrami formacji PiS. Polska Grupa Zbrojeniowa, właściciel kilkudziesięciu spółek zbrojeniowych, jeszcze nie zdążyła okrzepnąć, a już ma być likwidowana.
Tą nową instytucję pozostającą pod całkowitą kontrolą PiS, utworzy się z PGZ połączonej z Inspektoratem Uzbrojenia MON. AU ma się zająć pozyskiwaniem sprzętu dla naszego wojska, zaś cały proces jej powstania, łącznie z likwidacją PGZ, odbyć się ma w ciągu kilku miesięcy.

Grupa skupiona wokół Błaszczaka, nie chcą dopuścić do tego, by zbrojeniowy potentat był nadzorowany przez Ministerstwo Aktywów Państwowych kierowane przez wicepremiera Jacka Sasina.

Do struktury AU wejdzie tylko zarząd PGZ. Spółki, które należą do koncernu, będą nadal działać samodzielnie, ale pod pełną kontrolą MON. Mają się stać w ten sposób instrumentem realizacji zamówień AU– w uproszczonym trybie i bez przetargów. Natomaist do resortu Sasina wejdzie tylko kilka spółek z PGZ zajmujących się produkcją cywilną.

Oczywiście uproszczenie kontroli, a więc jej centralizacja przy zamówieniach dla wojska za pośrednictwem AU, otwiera jeszcze szerzej furtkę do działań korupcyjnych. I zapewne znacznie ułatwi wyprowadzanie pieniędzy od poszczególnych spółek przemysłu zbrojeniowego, pod pretekstem „modernizacji” i zbrojenie PSZ.

A więc, przy tej okazji, program „dojnej zmiany” PiS, wejdzie w kolejną już bardziej sytą fazę.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Okr%C4%99ty_podwodne_typu_V%C3%A4sterg%C3%B6tland,

https://www.wojskonews.pl/article,mon_chce_kupic_30letnie_okrety_podwodne_ze_szwecji_eksperci_to_nie_bedzie_rozwiazanie_tymczasowe.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu przeciwpancernych granatników SPG-9 (4 granaty) oraz ciężkich karabinów maszynowych (2 ostrzały), 3 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzelane zostały wyłącznie okolice Doniecka; Spartakus i Staromichajłowka, w wyniku czego spadły tam 4 granaty SPG-9 (wobec 5- w odniesieniu do dnia poprzedniego), nie powodując przy tym żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

8 min.

„Зведення станом на 07:00 4 січня 2020 року.

3 січня збройні формування Російської Федерації 3 рази порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв позиції наших підрозділів з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
Один обстріл з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї зафіксовано поблизу Василівки, що у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД”.
З гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї противник відкривав вогонь по нашим позиціям поблизу населених пунктів Новолуганське та Зайцеве, що у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ”.
Вчора, 3 січня, внаслідок ворожих обстрілів втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил не було.
З початку цієї доби російські окупаційні війська один раз відкривали вогонь з автоматичних гранатометів та великокаліберних кулеметів по захисникам Новолуганського.
Втрат з нашого боку немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

47 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 04.01.2020r.- 1669 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam,
  W temacie wstępniaka
  Wprowadzenie korwety patrolowej ORP „Ślązak”, budowa kolejnych dwóch niszczycieli typu Kormoran II i sześciu holowników w 2019 r. nie jest wcale dowodem na to, że w Marynarce Wojennej coś zmienia się na lepsze. Nadal nie ma bowiem, akceptowanego przez wszystkich, planu modernizacji polskich sił morskich, co pozwala politykom na działania spontaniczne i medialne, a jednocześnie pochłania pieniądze nie zapewniając nowych zdolności bojowych.
  https://www.defence24.pl/marynarka-wojenna-rp-2019–walka-o-przetrwanie-opinia
  Komentarz: Najtragiczniejsze w tym wszystkim jest to, że Pan Błaszczak i tak jest dużo lepszym szefem MON niż jego poprzednik Antoni M.

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Tymczasem banderóweczka zatrudniona we władzach miejskich Lwowa niejaka Sofia Semczyszyn wulgarnie „odpowiedziała” Ambasadorom Polski i Izraela po tym jak ci skrytykowali ostatnie obchody rocznicy urodzin Bander na Ukrainie. Co warte podkreślenie owa banderóweczka Semczyszyn to córka banderówy Iryny Farion znanej z „tępienia” języka rosyjskiego m.in w ukraińskich przedszkolach;
  https://strana.ua/news/242825-doch-farion-otvetila-poslam-izrailja-i-polshi-.html
  ps. Potwierdza to teorię o dziedziczeniu predyspozycji do zaburzeń psychicznych…

  Polubione przez 5 ludzi

 3. „Przypomniała” o sobie jedna z ukraińskich „atomówek”, tym razem Południowoukraińska Elektrownia Jądrowa, w której miał zadziałać automatyczny system zabezpieczeń który wyłączył jeden z działających w niej „energobloków”. Podobno w zwiazku z tym nic się nie stało i (jak zwykle) „sytuacja wokół elektrowni w normie”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4178633-na-yuzhno-ukraynskoi-aes-ekstrenno-otkluichyly-blok
  https://nv.ua/ukraine/events/na-yuzhno-ukrainskoy-aes-otklyuchili-energoblok-novosti-ukrainy-50062638.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Dla zainteresowanych, po zwolnieniu ze stanowiska szefa ukraińskiego Państwowego Biura Śledczego Romana Truby do ukromediów „przecieka” teraz na niego tzw. kompromat czyli zapisy podsłuchów jego rozmów gdy był szefem PBŚ. Rzecz ma dotyczyć sprawy kontroli nad ukraińska spółką ‚Centrenergo” o którą zabiegał oligarcha Kołomojski oraz rewizji w biurach firm oraz domu byłej szefowej ukraińskiego banku centralnego Hontariewej, podobno „na zlecenie” szefa Biura Prezydenta Ukrainy Bohdana;
  https://www.dsnews.ua/politics/novyy-proryv-truby-smotryashchiy-kolomoyskogo-gosizmena-03012020115800

  Polubione przez 4 ludzi

 5. OT światowe. Przedstawiciel Iranu w ONZ w wywiadzie dla amerykańskiego CNN powiedział że „reakcja Teheranu na zabójstwo dowódcy sił specjalnych Iranu, Kassem Suleimani, będzie działaniem wojskowym” oraz ze będzie „bardzo brutalna”. Stwierdził także, że to „Teheran sam określi czas i miejsce tej akcji”;
  https://www.interfax.ru/world/690167
  Tymczasem fala antyamerykańskich protestów ‚rozlała się” na ‚wyzwolony przez USA” Irak. W stolicy Iraku Bagdadzie tłumy mieszkańców uczestniczyły w „ceremonii pożegnalnej” z ofiarami amerykańskiego zamachu terrorystycznego;
  https://colonelcassad.livejournal.com/5540191.html
  https://www.aljazeera.com/news/2020/01/aftermath-soleimani-killing-raid-latest-updates-200104061026015.html

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Dla zainteresowanych, artykuł z ukraińskiego portalu ‚Strana.ua” o tym jak sie ‚dorobił” jeden z „herojów kijowskiego majdanu” Mychajło Hawryluk znany onegdaj jako „Kozak Hawryluk”, który zaczynał jako „nagi obszczymur” biegający przed „berkutowcami”, a teraz zbudował sobie „hacjendę” w Karpatach podobno „z pieniędzy żony”;
  https://strana.ua/news/242840-kazak-havriljuk-stroit-dom-v-karpatakh-kak-razbohatel-byvshij-deputat.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • No cóż, dał z siebie wszystko na majdanie, to i żona mu się trafiła 🙂 🙂 🙂

   Widocznie uznała, bo tego nie ukrywał, że to jej rozmiar 🙂 🙂 🙂

   No i teraz Ukrop żyje sobie na hacjendzie, którą wyszabrował od swoich durnych współziomków…..

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 7. Wieści z tzw. strefy OZS (dawniej ATO) na Donbasie. Na „froncie” rannych zostało dwóch „ukrowojaków”, można napisać że rany ‚zdobyli” w sposób „tradycyjny”, czyli wleźli na miny…
  https://korrespondent.net/ukraine/4178741-dvoe-ukraynskykh-voennykh-podorvalys-na-donbasse
  A wczoraj na jednym z tzw. blokpostów pod „wyzwolonym” Mariupolem zatrzymano radnego miejskiego z Berdiańska (obwód zaporoski) przewodniczacego miejskiej organizacji ugrupowania ‚Europejska Solidarność” (Poroszenki) pod zarzutem „terroryzmu”. Podobno jest podejrzany o to ze dostarczał „pomoc” dla „separatystów” a z kolei on sam tłumaczył że faktycznie „pomoc” dostarczał” ale…ukraińskiej armii 🙂
  https://strana.ua/news/242868-deputata-berdjanskoho-horsoveta-tsukanova-zaderzhali-po-podozreniju-v-terrorizme.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Ciąg dalszy skandalu z występem ukraińskiego „artysty” Swiatosława Wakarczuka pozującego na „szczyrego ukropatriotę” i „bojownika z dyktatorami” w białoruskim Mińsku (czyli u „dyktatora” Łukaszenki). Teraz ukromedia poinformowały ze Wakarczuk „zapomniał” powiadomić ukraińskiego „fiskusa” ile zarobił za występ w Mińsku;
  https://ukranews.com/news/675724-vakarchuk-ne-vnes-v-deklaratsiyu-gonorar-za-vystuplenie-v-minske

  Polubione przez 5 ludzi

 9. OT białorusko – rosyjskie, czyli białoruskie media poinformowały że strona rosyjska wznowiła dostawy ropy naftowej do białoruskich przedsiębiorstw;
  https://www.belta.by/economics/view/prokachka-nefti-na-belorusskie-npz-vozobnovlena-belneftehim-375027-2020/
  Ps. Jak znam „chytrych” Białorusinów to przeciagali rozmowy z Rosjanami w sprawie zbicia ceny na ropę w nowych kontraktach, ale jak zobaczyli że jej cena idzie w górę w związku z działaniami USA to nie mieli juz innego wyjścia jak tylko szybko się zgodzić…

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Silny wiatr spowodował zawalenie się części dachu dawnego klasztoru kapucynów w Olesku w obwodzie lwowskim. W zabytkowym budynku znajdują się magazyny zbiorów miejscowego zamku.
  https://www.polskieradio24.pl/5/1223/Artykul/2431133,Ukraina-zawalil-sie-dach-zabytkowego-klasztoru-kapucynow-Od-dawna-wymagal-remontu
  I w temacie
  O tym, że dach najpewniej się zawali wiedziano juz od dawna-nikt jednak nie podjął działań by uratować zabytki.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukrainska-restaurator-bije-na-alarm-b-klasztor-kapucynow-w-olesku-popada-w-ruine/

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.