Wojna domowa na Ukrainie 05.01.2020r.- 1670 dzień od nowego rozejmu.


Rzeczniczka ukraińskiego MSZ, Kateryna Zełenko zapytana w piątek (3 stycznia) przez portal informacyjny „UNN” o stosunek jej resortu do oświadczenia ambasadorów Polski i Izraela w Kijowie, odpowiedziała, że „odrodzenie i zachowanie pamięci narodowej narodu ukraińskiego jest jednym z priorytetowych kierunków polityki państwowej Ukrainy”.

W ten sposób Zełenko odniosła się do pisma Bartosza Cichockiego i Joela Liona w sprawie gloryfikowania na Ukrainie skrajnie nacjonalistycznych działaczy ukraińskich, którzy nawoływali do dokonania czystek etnicznych na mniejszościach narodowych zamieszkujących teren Kresów Wschodnich obecnie znajdujących się w granicach Ukrainy.

Rzeczniczka ukraińskiego MSZ jest zdania, że „każdy naród i każde państwo samodzielnie wyznacza i upamiętnia swoich bohaterów”.

Tym samym poparła treść transparentów niesionych na demonstracji z okazji uczczenia 111 rocznicy urodzin Stepana Bandery, na których m.in. zamieszczono hasło o tym, że:

„Nasza ziemia- nasi bohaterowie!”

Wyjaśniło się, więc, że linia polityczna obecnego rządu, w zakresie utrwalania tożsamości narodowej Ukraińców, jest dokładnie taka sama jak ta, którą reprezentują środowiska skrajnie nacjonalistyczne z partii „Swoboda” i organizacji „Prawy Sektor”.

Oczywiście, że każdy naród ma prawo czcić kogo sobie chce, ale w tym konkretnym przypadku, gdy czci się zbrodniarzy, którzy doprowadzili do ludobójstwa wobec mniejszości narodowych, godzi to w pamięć tych narodów.

Wyobraźmy sobie, że dziś Niemcy bądź Rosja, gloryfikowaliby Hitlera i Stalina, co wtedy świat by na to powiedział?

W przypadku Ukrainy jednak jest inaczej, bo świat milczy i tylko państwa, których ludność została okrutnie zamordowana na Ukrainie w ramach czystek etnicznych, od niedawna zaczęły jawnie protestować.

Dlaczego świat milczy?

Otóż, milczy dokładnie z takiego samego powodu jak milczały władze PRL-u i następnie do niedawna III RP, a więc z przyczyn politycznych. Te z górą 70 lat milczenia doprowadziły do tego, że hardość spadkobierców ideowych baneryzmu, niepomiernie wzrosła. Co spowodowane jest oczywiście ich bezkarnością.

Tak więc obecnie, gdy wczoraj ponownie zabrał głos polski ambasador w Kijowie, tym razem w „Polskim Radiu” odnosząc się wobec słów rzeczniczki ukraińskiego MSZ, w specjalnym komentarzu wskazując, że „trudno uwierzyć, że takie słowa mogły paść z ust dyplomaty ukraińskiego”, czuję po prostu zażenowanie.

Bo gdzieście panie i panowie do tej pory byli? Za co braliście co miesiąc sute apanaże?

Czy to co się obecnie dzieje na Ukrainie, trudno było przewidzieć w momencie, gdy wasz prezes w licznej świcie liderów PiS, występował na kijowskim Majdanie pod czarno-czerwonymi flagami OUN-UPA, w towarzystwie radykalnych działaczy nacjonalizmu ukraińskiego?

Czy to nie on wykrzykiwał wtedy nacjonalistyczne hasła:

„Sława Ukrajini! – Herojam Sława!” (pol. Chwała Ukrainie, Chwała bohaterom)?

Hasło to jest oficjalnym pozdrowieniem Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (banderowców), ustanowione w 1940 roku. Było również używane przez partyjną bojówkę OUN-B – Ukraińską Powstańczą Armię.

Do zachowania Prezesa PiS odniósł się wówczas ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski:

„Jarosław Kaczyński stanął w cieniu czerwono-czarnych flag UPA przy boku banderowca i faszysty Oleha Tiahnyboka, szefa antypolskiej i antysemickiej partii ‚Swoboda’, która depcze pamięć pomordowanych Polaków, Ormian i Żydów.”

Reasumując; jeśli zaś chodzi o problem, jakich bohaterów państwowość ukraińska przyjęła sobie jako oficjalny wzorzec patriotyzmu i bohaterstwa dla całej społeczności zamieszkującej Ukrainę, to świadczy tylko o tym, na jakich kruchych podstawach ta państwowość jest budowana.

Nic więc dziwnego, że nie ma tam żadnego poczucia wspólnoty interesów i każdy chce się jak najszybciej dorobić kosztem innych. Jest to zjawisko psychologiczne polegające na niepewności trwania takiego sztucznego tworu państwowego i nieutożsamianiu się z nim.

https://twitter.com/plinukraine?lang=pl,

https://www.unn.com.ua/uk/exclusive/1844815-ukrayina-vidreaguvala-na-zayavu-polschi-ta-izrayilyu-schodo-vshanuvannyam-pamyati-banderi-ta-inshikh,

https://www.unn.com.ua/uk/news/1844941-polske-posolstvo-rozkritikuvalo-zayavu-rechnitsi-mzs-ukrayini,

https://en.wikipedia.org/wiki/Kateryna_Zelenko,

https://twitter.com/katerynazelenko,

https://polskieradio24.pl/5/1223/Artykul/2429543,20-podrozy-w-2019-roku-Zobacz-jak-wygladala-aktywnosc-prezydenta,

https://adnovumteam.wordpress.com/2020/01/03/wojna-domowa-na-ukrainie-03-01-2020r-1668-dzien-od-nowego-rozejmu/,

https://adnovumteam.wordpress.com/2020/01/02/wojna-domowa-na-ukrainie-02-01-2020r-1667-dzien-od-nowego-rozejmu/#more-116240.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu granatników SPG-9 (2 granaty) i RPG-7 (7 granatów) oraz broni maszynowej- w tym ciężkiej (2 ostrzały), 3 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były w okolicach i na obrzeżach Doniecka: Kasztanowoje i Aleksandrowka oraz teren serwisu „Volvo-Center”.

W wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 9 pocisków (wobec 4- w odniesieniu do dnia poprzedniego), nie powodując przy tym żadnych szkód i strat.

Natal można ocenić, że charakter prowadzonego ostrzału przez ukraińskich żołnierzy uczestniczących w Operacji Połączonych Sił w Donbasie, jest incydentalny i wynika z braku dyscypliny oraz bardzo niskiego morale. Jednakże nie jest to całkowite przestrzeganie rozejmu o jakim zapewnił 9 grudnia po spotkaniu na szczycie w Paryżu krajów formatu normańskiego, prezydent Ukrainy- Wołodymyr Zełenski. Dowodzi to jego braku nadzoru nad podległym mu konstytucyjnie wojskiem oraz opozycją wobec podejmowanych przez niego decyzjom w szeregach żołnierzy- szczególnie o poglądach banderowskich.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

9 min.

„Зведення станом на 07:00 5 січня 2020 року.

04 січня збройні формування Російської Федерації 4 рази порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв позиції наших підрозділів з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник здійснив 3 обстріли позицій Об’єднаних сил неподалік Авдіївки, Верхньоторецького та Водяного, де відкривав вогонь з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Окрім цього, зі станкового автоматичного гранатомету та великокаліберного кулемету противник обстріляв позиції українських захисників поблизу населеного пункту Новолуганське, що у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”.
Вчора, 4 січня, під час пересування між взводними опорними пунктами два військовослужбовця Об’єднаних сил отримали поранення внаслідок підриву на невстановленому вибухову пристрої. Постраждалих було доставлено до медичного закладу та надана кваліфікована допомога.
З початку цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли.
Втрат з нашого боку немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

28 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 05.01.2020r.- 1670 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT militarne
  Wojska Lądowe Ukrainy przeprowadzą serię testów zestawu określonego jako – Land Platform Modernisation Kit (LPMK), a przeznaczonego do modernizacji platform lądowych. Próbą poddany zostanie jeden, z wcześniej przebudowanych, kołowych transporterów opancerzonych BTR-4E. Wspomniany zestaw pozwala na tzw. „widzenie przez pancerz”, co znacząco zwiększa świadomość sytuacyjną poszczególnych załóg wozów bojowych.
  https://defence24.pl/ukraina-testuje-zestaw-do-modernizacji-platform-ladowych

  Polubione przez 3 ludzi

 2. „Powtórka z rozrywki”, czyli ukromedia ujawniły że Prezydent Ukrainy Zelenskij udał się na „tajny” wypoczynek do Omanu nie informujac o tym nikogo, podobnie zrobił jego poprzednik Poroszenko który poleciał sobie „potajemnie” na Malediwy, jak sie potem okazało, korzystajac przy tym z podrobionych dokumentów;
  https://strana.ua/news/242968-otdykh-zelenskoho-v-omane-stal-hlavnoj-sensatsiej-v-sotssetjakh.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Chrześcijanie obrządku wschodniego przygotowują się zgodnie z kalendarzem juliańskim do wigilii. Tuż przed wschodnim Świętem Bożego Narodzenia, obchodzonym 7 stycznia według kalendarza juliańskiego, polscy harcerze z Hufca Przemyśl przekazali Betlejemskie Światełko Pokoju swoim ukraińskim odpowiednikom ze Stanicy Chyrów.
  https://rzeszow.tvp.pl/46063790/betlejemskie-swiatelka-pokoju-juz-na-ukrainie-od-harcerzy-dla-plastunow

  Polubione przez 4 ludzi

 4. W pierwszym czytaniu iracki parlament przyjął ustawę o usunięciu z kraju wszystkich oddziałów amerykańskich i ich koalicjantów.
  Jak informuje telewizja PressTV ustawa zakłada cofnięcie mandatu do przebywania na terytorium Iraku oddziałom USA oraz oddziałom wszystkich ich sprzymierzeńców w ramach koalicji, zawiązanej jeszcze w czasie walki z „Państwem Islamskim”. Dla interwentów zostanie także zamknięta przestrzeń powietrzna i strefa morska Iraku. Pozostać w tym kraju będą mogli jedynie zagraniczni instruktorzy wojskowi prowadzący w Iraku misje szkoleniowe. Wyznaczy ich głównodowodzący irackich sił zbrojnych.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/bliski-wschod/iracki-parlament-przeglosowal-wyproszenie-oddzialow-amerykanskich/
  Komentarz: Czekam na ruch USA.

  Polubione przez 5 ludzi

  • A jaka może być odpowiedź bandytów ? Pod płaszczykiem dyplomacji zapewne dadzą znać że są rozczarowani postawą „wyzwolonego” kraju i dalej będą łupić i mordować.

   Polubione przez 4 ludzi

  • Ja pamiętam ze USA w Iraku zaprowadziło „misję stabilizacyjną” w celu obalenia „tyrana” Husajna który krwawo prześladował Kurdów oraz…szyitów i ani słowa o tym jakoby za ową „misje stabilizacyjną” władze „wyzwolonego” Iraku miały cokolwiek płacić…

   Polubione przez 3 ludzi

 5. Panie AdNovum ja także zgadzam się z tezą rzeczniczki ukraińskiego MSZ, Kateryny Zełenko, że „każdy naród i każde państwo samodzielnie wyznacza i upamiętnia swoich bohaterów”. My, z kolei, tj. inne państwa i narody, mamy trawo traktować, na naszej ziemi, osoby które według nich są „ich bohaterami”, jak zwykłych zbójów i mendy.

  Polubione przez 2 ludzi

  • Ja przecież to samo stwierdziłem, że oni mają prawo mieć takich bohaterów jakich sobie sami wybrali. Co tylko świadczy o nich.

   Natomiast co do oceny narodów, które zostały poszkodowane przez ich „bohaterów”, to także jest sprawa tychże narodów.

   Więc, niech oni się nie zdziwią jak w najbliższej przyszłości znajdą się na marginesie cywilizowanego świata, bo przecież sami i bez przymusu, tam uparcie podążają.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.