Wojna domowa na Ukrainie 10.01.2020r.- 1675 dzień od nowego rozejmu.


Przy obecnej odsłonie amerykańskiej agresywnej polityki międzynarodowej, Ukraina kolejny już raz stała się jej zakładnikiem. Oczywiście nas też taka rola czeka.

Drodzy Ukraińcy!

Ranek 8 stycznia 2020 r. stał się czarną kartą w historii Ukrainy i całego świata. Moje szczere kondolencje dla krewnych i bliskich jedenastu zmarłych obywateli Ukrainy: Władimira Gaponenko, Aleksieja Naumkina, Siergieja Chomenko, Ekaterina Statnik, Igora Matikowa, Marita Mikitjuka, Denisa Łychno, Walerii Owczaruk, Julii Sologub, Eleny Małaohowej i Olgi Kobjuk.

Państwo zapewni wszelką niezbędną pomoc ich rodzinom.

9 stycznia ogłoszono dniem żałoby narodowej.

Składam również kondolencje rodzinom innych ofiar. Wiadomo, że są obywatelami Iranu, Kanady, Szwecji, Afganistanu i Wielkiej Brytanii.

Niewątpliwie priorytetem dla Ukrainy jest ustalenie przyczyn katastrofy. Z pewnością dowiemy się prawdy. W tym celu zostanie przeprowadzone szczegółowe i niezależne dochodzenie zgodnie z prawem międzynarodowym.

Dochodzenie w sprawie katastrofy zostanie przeprowadzone przez komisję utworzoną przez Organizację Lotnictwa Cywilnego Islamskiej Republiki Iranu.

45 naszych specjalistów przybyło już do Iranu w zespole poszukiwawczo-ratowniczym o 3:30, w tym z Państwowej Służby Lotniczej, Krajowego Biura Dochodzeń w sprawie Wypadków i Incydentów z udziałem statków powietrznych oraz przedstawicieli UIA. Dwie godziny później udali się na miejsce katastrofy.

Oczekujemy, że oni wszyscy zostaną włączeni do prac komisji, w szczególności zaangażowanych w dekodowanie zapisów „czarnych skrzynek”.

W razie potrzeby w skład komisji mogą wchodzić także inni niezbędni eksperci, którzy również przybyli do Teheranu. Są to przedstawiciele Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, Państwowej Służby Ratunkowej, Ministerstwa Obrony, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Spraw Wewnętrznych i innych agencji rządowych. Są to najlepsi specjaliści w naszym kraju z dużym doświadczeniem w ekspertyzach. Oni przeprowadzą identyfikację ofiar i repatriują zabitych Ukraińców.

Dzisiaj przeprowadzę rozmowę telefoniczną z prezydentem Iranu na temat zacieśnienia współpracy ze stroną ukraińską w celu ustalenia prawdy. Wzywam społeczność międzynarodową, w szczególności Kanadę, do przyłączenia się do dochodzenia w sprawie okoliczności katastrofy ukraińskiego Boeinga 737.

Również na Ukrainie zostaną przeprowadzone nieplanowane i pełne kontrole statusu bezpieczeństwa samolotów UIA i innych krajowych linii lotniczych.

Zaleca się, aby obywatele Ukrainy nie odwiedzali tego regionu. Do czasu wyjaśnienia wszystkich przyczyn katastrofy ukraińskie linie lotnicze nie będą latać w przestrzeni powietrznej Iranu i Iraku.

Zwracam uwagę, że przed wylotem ukraińskich samolotów, a i po nim, samoloty międzynarodowe, w tym europejskich linii lotniczych, lądowały i startowały na międzynarodowym lotnisku w Teheranie. Loty wsttrzymały tylko Stany Zjednoczone.

Żaden inny kraj nie zakazał lotów swoich linii lotniczych nad Iranem i nie odwołał lotów przed poranną katastrofą lotniczą.

Na zakończenie. Obecnie nasza przestrzeń informacyjna jest wypełniona licznymi teoriami i przypuszczeniami dotyczącymi tragedii. Oczywiste jest, że wszyscy chcemy jak najszybciej poznać prawdę. Ale w takich sprawach brak rozwagi może zakłócać prawdę. Należy poczekać przynajmniej na wstępne sprawozdanie komisji śledczej.

I proszę wszystkich- zwłaszcza gdy Ukraina jest w stanie wojny informacyjnej- aby powstrzymali się od manipulacji, spekulacji, teorii spiskowych, pochopnych ocen kategorycznych i niezweryfikowanych wersji.

To nie jest temat do hejtu, lajków w sieciach społecznościowych, wrażeń i teorii spiskowych. Potrzebujemy cierpliwości, wytrwałości i mądrości.

A także ta straszna historia powinna nauczyć nas wszystkich- i każdego obywatela Ukrainy i każdego światowego przywódcy- cenić ludzkie życie.

I trzeba to robić dotąd, zanim uleci ono tak szybko i boleśnie.”

Tak brzmi cała treść przemówienia na temat katastrofy ukraińskiego samolotu pasażerskiego w pobliżu lotniska w Teheranie, wygłoszonego wczoraj przez ukraińskiego prezydenta, Wołodymyra Zełenskiego.

Warto tu zaakcentować jeden z cytatów:

„I proszę wszystkich- zwłaszcza gdy Ukraina jest w stanie wojny informacyjnej- aby powstrzymali się od manipulacji, spekulacji, teorii spiskowych, pochopnych ocen kategorycznych i niezweryfikowanych wersji.”

Czy ktokolwiek na świecie wziął sobie na poważnie tą prośbę Zełenskiego?

Oczywiście, że nie, bo jest to wyjątkowa kolejna super okazja aby przykopać wszystkim realnym i wyimaginowanym wrogą Stanów Zjednoczonych i „wolnego świata”.

Takiej okazji nikt z tego kręgu nie przepuści.

Nie wiadomo też, na ile ta prośba Zełenskiego była szczera, bo po przeprowadzonej przez niego serii rozmów telefonicznych, z przywódcami krajów, których obywatele znaleźli się wśród ofiar katastrofy ukraińskiego samolotu oraz z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej, wszyscy oni jak jeden mąż zaczęli spekulować, manipulować i głosić teorie spiskowe, jakoby poparte informacjami wywiadowczymi.

„Jest teraz mnóstwo informacji, że samolot został zestrzelony przez irański pocisk ziemia-powietrze. To mogło być nieumyślne”– oświadczył kilka godzin po rozmowie z rezydentem Zełenskim, premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson. Wcześniej podobną informację przekazał premier Kanady Justin Trudeau, z którym Zełenski również przeprowadził rozmowę telefoniczną.

„Mamy informacje z wielu źródeł, zarówno od naszych sojuszników, jak i naszego własnego wywiadu, które wskazują, że samolot został zestrzelony przez irańską rakietę ziemia-powietrze. Mogło to zdarzyć się przypadkowo”– zastrzegł jednak Trudeau na wczorajszej konferencji prasowej.

Natomiast przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel zamieścił wczoraj na Twitterze wpis, że popiera apel prezydenta Ukrainy oraz premierów Kanady i Wielkiej Brytanii o „otwarte i gruntowne dochodzenie” ws. katastrofy samolotu ukraińskich linii lotniczych w Iranie.

Z kolei wojskowi „eksperci amerykańscy”, których anonimowe wypowiedzi cytowała w czwartek wieczorem amerykańska stacja telewizyjna „CNN„, nie wykluczyli, że w maszynę wystrzelono dwa odrębne pociski ziemia-powietrze.

„Dane amerykańskiego wywiadu, z którymi zapoznały się także brytyjskie władze, wskazują, że boeing ukraińskich linii lotniczych został omyłkowo zestrzelony przez Irańczyków”– poinformował dziennik „Guardian”, dodając, że „amerykański wywiad twierdzi, że jest w posiadaniu danych wskazujących, iż rakieta przeciwlotnicza została aktywowana przez irański system obrony tuż przed katastrofą maszyny. Chodzi o rosyjską rakietę SA-15”.

Dodatkowo amerykańska gazeta „New York Times” przekazała sensacyjną informację, że „Boeing ukraińskich linii lotniczych leciał jeszcze przez kilka minut po trafieniu go rakietą, zawracając w kierunku lotniska. Dopiero wtedy płonący samolot eksplodował”.

Na tej fali spekulacji głos zabrał nawet prezydent Stanów Zjednoczonych, który wczoraj na konferencji prasowej powiedział, że:

„To nie był nasz system. Nie mamy z tym nic wspólnego. Samolot leciał w dosyć ostrej okolicy i ktoś mógł się pomylić. Niektórzy mówią, że powód był mechaniczny. Moim własnym zdaniem to nie jest nawet pytanie”.

Następnie zaznaczył, że:

„Kiedyś Iran ujawni zapisy z czarnych skrzynek. Najlepiej byłoby, gdyby oddali je Boeingowi. Gdyby oddali je Francji albo jakiemuś innemu krajowi to też byłoby w porządku”.

„Mam przeczucie, że stało się coś strasznego”– dodał Trump.

Wszystkim tym spekulacjom i doniesieniom zaprzeczają przedstawiciele Iranu, ale kto by ich tam słuchał, wyjaśniając, zwięźle krótko i na temat, że:

„To naukowo niemożliwe i nielogiczne, by ukraiński samolot stał się obiektem ataku rakietowego. W tym samym czasie na tej samej wysokości było wiele krajowych i zagranicznych lotów, którym nic się nie stało”– oświadczył Ali Abadżadeh, szef irańskiej Organizacji Lotnictwa Cywilnego.

Można więc przyjąć tu wniosek, że równie prawdopodobne jest zestrzelenie ukraińskiego samolotu pasażerskiego przez amerykańską, czy też jakąś inną rakietę ziemia-powietrze.

Jak na razie, rozpowszechniane w mediach zdjęcie, jakoby części rosyjskiej rakiety, która miała znajdować się niedaleko miejsca katastrofy, okazało się fake newsem, czyli wrzutką jednej ze służb specjalnych z Zachodu lub Ukrainy.

No i jako ta cała sytuacja ma się do zaakcentowanej wyżej prośby ukraińskiego prezydenta?

https://www.bbc.com/news/world-middle-east-51055219,

https://eu.usatoday.com/story/news/politics/2020/01/09/iran-plane-crash-trump-says-something-terrible-downed-ukrainian-jet/4418867002/,

https://edition.cnn.com/2020/01/09/politics/is-iran-ukraine-plane/index.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (6 min) oraz granatników AGS-17 (29 granatów) i SPG-9 (5 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (3 ostrzały), łącznie 5 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były- z kierunku wsi Piaski, obrzeża Doniecka w okolicy serwisu „Volvo-Center” oraz jeden raz przy użyciu moździerza 82 mm okolice wsi Sachanki na południowym odcinku frontu. Ostrzał miał miejsce od wieczora- po zachodzie słońca, do późnych godzin nocnych.

Łącznie w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów, na terytorium DRL spadło 40 pocisków (wobec 15- w odniesieniu do dnia poprzedniego), nie powodując przy tym żadnych szkód i strat.

Poza tym, wczorajszej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-2 ostrzelali wieś Bieriezowskoje, tym samym 1 raz naruszyli warunki rozejmu.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

5 min.

„Зведення станом на 07:00 10 січня 2020 року.

09 січня збройні формування Російської Федерації 6 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв позиції наших підрозділів з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
П’ять обстрілів по позиціям Об’єднаних сил зафіксовано в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”, а саме:
поблизу Павлополя – зі стрілецької зброї;
в районі населеного пункту Водяне – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
неподалік з Невельським – з гранатометів різних систем та іншої стрілецької зброї;
поряд з Пісками – з автоматичних гранатометів та великокаліберних кулеметів;
біля Красногорівки – зі стрілецької зброї.
Також зі станкових автоматичних гранатометів та ручних протитанкових гранатометів противник відкривав вогонь по нашим позиціям поблизу населеного пункту Хутір Вільний, що у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”.
Вчора, 9 січня, у результаті ворожих обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил загинув, ще один отримав поранення.
З початку цієї доби російські окупаційні війська один раз порушили режим припинення вогню. З гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї противник відкривав вогонь по позиціям українських захисників поряд з Мар’їнкою, що у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”.
Втрат з нашого боку немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

51 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 10.01.2020r.- 1675 dzień od nowego rozejmu.

 1. Odnośnie „wstępniaka”. Cokolwiek by o nim, czyli o Zelenskim nie pisać, zachowuje sie jak najbardziej odpowiedzialnie w tej sytuacji, ponieważ miał nazwać informacje o tym ze ukraiński boenig został zestrzelony za NIEPOTWIERDZONE a takze zwrócić się do liderów Zachodu, „przede wszystkim USA, Kanady i Wlk. Brytanii”, o ujawnienie dowodów w tej sprawie. Jak wiadomo wczoraj „tęczowy” Trudeau z Kanady ogłosił w stylu „wiemy ale nie powiemy”…
  https://strana.ua/news/243702-zelenskij-nazval-versiju-s-atakoj-rakety-po-samoletu-mau-nepodtverzhdennoj-i-poprosil-u-zapada-dokazatelstva.html
  Ukromedia informują takze, powołując się na amerykańską agencję ‚Bloomberg”, ze Ukraina i Iran porozumiały się w sprawie wspólnego „rozszyfrowania” zawartości „czarnych skrzynek” rozbitego boeniga;
  https://strana.ua/news/243708-spetsialisty-irana-i-ukrainy-budut-vmeste-rasshifrovyvat-chernye-jashchiki-razbivshehosja-boinha-.html
  I jeszcze jedno, podobno Sekretarz Stanu Mike Pompeo miał przyznać ze istniało ‚prawdopodobieństwo technicznej awarii” na samolocie ukraińskich linii lotniczych;
  https://strana.ua/news/243686-hossekretar-ssha-pompeo-dopustil-verojatnost-tekhneispravnosti-u-samoleta-mau.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. OT zza Oceanu, czyli zgodnie z wcześniejszym komunikatem wydanym przez przewodniczącą Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi, demokratyczna większość tej izby przegłosowała (224 GŁOSY za, 194 GŁOSY przeciw) OGRANICZENIE UPRAWNIEŃ MILITARNYCH PREZYDENTA USA W PRZYPADKU EWENTUALNEJ WOJNY Z IRANEM. Nakazuje ona prezydentowi USA wydawania poleceń prowadzenia jakichkolwiek działań wojennych z Iranem, chyba że Kongres USA wyda specjalne pozwolenie lub USA staną w obliczu „bezpośredniego ataku zbrojnego”;
  https://strana.ua/news/243685-v-ssha-sdelali-popytku-svjazat-ruki-trampu-po-vojne-s-iranom.html
  Jak można było sie spodziewać przegłosowanie rezolucji wywołało „niezadowolenie” Administracji Białego Domu która w wydanym w tej sprawie komunikacie miała określić ją jako „absurdalna” oraz „całkowicie błędną”. Rezolucje jednak będzie musiał jeszcze poprzeć Senat USA, a tam US Donald (chyba?) może liczyć na jej odrzucenie głosami republikańskiej większosci;
  https://strana.ua/news/243705-v-belom-dome-reshenie-palaty-predstavitelej-ohranichit-trampa-po-vojne-s-iranom-nazvali-nelepym-i-oshibochnym.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Tymczasem pojawiła się informacja że na lotnisku w kanadyjskim Halifaxie przymusowo musiał lądować BOENIG izraelskich linii lotniczych lecący z Nowego Jorku do tel-Awiwu. Przyczyną przymusowego lądowania samolotu miało być „zadymienie silnika”;
  https://ria.ru/20200110/1563244384.html
  https://chvnradio.com/news/israel-bound-plane-makes-emergency-stop-in-halifax
  >https://twitter.com/TomPodolec/status/1215473300366905344

  Polubione przez 5 ludzi

  • Niedługo zapewne dowiemy się , że to znów jakaś wada fabryczna z winy firmy Boeing. Aby ciąć koszta, często podzespoły są zamawiane u zewnętrznych dostawców, którzy czasami nie spełniają norm. Może luk jako pasjonat lotnictwa wie jak sprawdzić które maszyny BOEINGA były ostatnimi czasy serwisowane i czy przypadkiem nie ma co-relacji pomiędzy tymi dwoma samolotami.

   Polubione przez 5 ludzi

   • Cały czas mam nieodparte wrażenie ze „Operacja BOENIG 2” ma własnie na celu ratowanie wizerunku czołowej amerykańskiej korporacji jaka jest „Boenig” która i tak jest już w poważnych tarapatach po skandalu z „Boenigiem 737 MAX”…

    Polubione przez 5 ludzi

   • Problemy z silnikami, w samolotach Boeing ( ale nie tylko tej firmy) w ostatnich kilku latach było mnóstwo. Od kiepsko wykonanych łopat silnika, po wadliwe uszczelki i inne podzespoły. Niektóre zakończyły się incydentami lotniczymi, chociażby pożarem silnika, odpadnięciem osłony itd. ( w locie). Prasa branżowa i serwisy lotnicze się o tym rozpisywały.
    Części do silników dostarczają firmy kooperujące z wielkimi producentami samolotów typu Airbus czy Boeing , wiec wpadki w jakości ich wykonania się zdarzają. Podejrzewam , że właśnie któraś z części w tym wypadku zawiodła i mamy kolejną tragedię. lub samolot niewłaściwie serwisowano. Nawet dziś w necie można znaleźć artykuły o Boeingu 737 Max ( choć nie ten rozbił się w Iranie) i przeczytać co o konstruktorach i twórcach tego samolotu myślą pracownicy tej firmy.

    https://businessinsider.com.pl/firmy/zarzadzanie/boeing-737-max-wyciekly-wiadomosci-o-uziemionym-samolocie/d3lwjkr

    Samolot który rozbił się w Iranie , w ciągu ostatnich 4 lat miał przynajmniej dwa głośnie incydenty z ,, wybuchającymi silnikami” ( w powietrzu) , jeden w 2018 , a drugi 2016 r. , choć we wrześniu 2019 też chyba , któraś z tych maszyn musiała awaryjnie lądować . Ofiar nie było, ale smród pozostał.
    Winny jest przede wszystkim pospiech, konkurencja na rynku i pogoń za zyskiem. Mam też wrażenie , że dzisiejsi konstruktorzy silników, intelektualnie chyba odstają od swoich kolegów sprzed lat. Za bardzo wierzą komputerom ,a za mało zwracają uwagę na prawa fizyki i matematykę.

    Polubione przez 5 ludzi

 4. „Kiedyś Iran ujawni zapisy z czarnych skrzynek. Najlepiej byłoby, gdyby oddali je Boeingowi. Gdyby oddali je Francji albo jakiemuś innemu krajowi to też byłoby w porządku”

  Najlepiej niech oddadzą Holandii (przeprawszam Niderlandom). Oni mają doświadczenie w badaniu czarnych skrzynek.

  Pozdrawiam

  Polubione przez 4 ludzi

 5. I powrót na Ukrainę. Pojawiła sie informacja o tym ze sędziowie prowadzący proces domniemanych zabójców dziennikarza Pawła Szeremeta skarża się na to że „wygrażał” im adwokat jednej z podejrzanych o dokonanie zabójstwa. Prawnik miał m.in podburzać do blokowania sali posiedzeń sądu przebywajacych w nim słuchaczy, zwolenników podejrzanych o zabójstwo (tzn. „ukropatriotów”) oraz straszyć sedziów „pociągnieciem do osobistej odpowiedzialnosci” jeżeli wydadzą nieprzychylne dla jego klientki orzeczenie;
  https://strana.ua/news/243711-sudi-zajavili-ob-uhrozakh-so-storony-advokata-podozrevaemoj-v-ubijstve-sheremeta.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. „Stara dobra UKROSZAJBA” ponownie w wykonaniu jednej z „heroin kijowskiego majdanu” i byłej ukraińskiej parlmentarzystki, przy tym „stałej” bywalczyni ukraińskich „psychiatryków”, czyli Tatiany Czernowoł, która znowu „wywija kałachem” ubrana w czerwoną suknię, opowiadajac przy tym o swoim życiu, m.in o tym jak dostała owego „kałacha” od swojego zmarłego (zginał na „froncie”) męża;
  https://strana.ua/news/243700-tatjana-chernovol-zapisala-video-s-avtomatom-v-krasnom-plate.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Kolejna porcja „njusów” w temacie katastrofy ukraińskiego boeniga w Iranie. Niemcy nie poparły wersji USA i sojuszników dotyczącej przyczyn katastrofy o czym poinformowało MSZ Niemiec;
  https://strana.ua/news/243749-frh-predlozhila-pomoshch-ukraine-v-rassledovanii-krushenija-samoleta-v-irane.html
  Prezydent Ukrainy przeprowadził rozmowę telefoniczną z Sekretarzem Stanu USA dotycząca własnie katastrofy podczas której Pompeo miał mu złożyć kondolencje z powodu śmierci obywateli Ukrainy i zaproponować pomoc w śledztwie. Ciekawe czy „Pinokio” uległ „czarowi” który posiada („delikatnie” wsparty potęga US Army) „Pompejusz naszych czasów”…
  https://strana.ua/news/243784-krushenie-samoleta-mau-ssha-predlozhili-pomoshch-ukraine-v-rassledovanii.html
  Niemieckie „DW” poinformowało o tym ze w Iranie irańscy i UKRAIŃSCY eksperci rozpoczęli odczytywanie czarnych skrzynek rozbitego pod Teheranem boeniga;
  https://korrespondent.net/world/4180622-v-yrane-nachaly-rasshyfrovyvat-chernye-yaschyky

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Ciekawostki na temat jednego z „flagowców” amerykańskiej gospodarki, czyli korporacji ‚Boenig”. „Reuters” poinformował ze pracownicy tej korporacji w prowadzonej przez siebie firmowej korespondencji urządzili sobie „żarty” z ostatnich katastrof wyprodukowanego przez nich „cudu techniki” czyli Boeinga 737 MAX. W żartach” tych mieli m.in napisać że ów samolot został „zaprojektowany przez klaunów, którzy z kolei są nadzorowani przez małpy” komentując w ten sposób jak wyglądała sprawa usuwania problemów z obsługa komputera pokładowego;
  https://www.reuters.com/article/us-boeing-737max/designed-by-clowns-boeing-releases-internal-messages-that-disparage-737-max-regulators-idUSKBN1Z902N

  Polubione przez 4 ludzi

  • Ciekawe jak będzie wyglądał ten wpis, jeśli się okaże, że za „zestrzelenie” odpowiada amerykański Boeing a nie ruski „Tor” ? Chyba niektórzy zaczną się bać zarówno klaunów, jak i małp.

   Polubione przez 3 ludzi

 9. W związku z katastrofą ukraińskiego samolotu w Iranie postanowił o sobie „przypomnieć” Poroszenko który opublikował filmik z „poradami” dla obecnego Prezydenta Ukrainy, w którym radzi mu m.in zwołać w tej sprawie…specjalne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ…
  https://strana.ua/news/243819-poroshenko-posovetoval-zelenskomu-sobrat-sovbez-oon-v-svjazi-s-aviakatastrofoj-v-irane.html
  Ps. I tak „generalissimus” rozpoczął kolejny weekend…

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Tymczasem na kłamstwie złapany został „Elliot Higgins” z „niezależnego portalu śledczego” BELLINGCAT który oskarżył władze Iranu o to że buldożerami „niszczą dowody” na miejscu katastrofy ukraińskiego boeniga;
  https://strana.ua/news/243756-iranskie-vlasti-shrebajut-oblomki-razbivshehosja-samoleta-mau-buldozerom-foto-.html
  Tymczasem twierdzeniom Higginsa zaprzeczył…szef MSZ Ukrainy Wadim Prystajko (!) który podczas swojego briefingu na temat katastrofy, na pytanie od dziennikarzy czy Irańczycy buldożerami „oczyścili miejsce katastrofy” odpowiedział ze BĘDĄCY NA MIEJSCU W IRANIE UKRAIŃSCY SPECJALISCI TEGO NIE POTWIERDZAJĄ;
  https://strana.ua/news/243827-pristajko-ne-podtverdil-chto-oblomki-samoleta-ubrali-buldzerom.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • A później, niczym pułkownik Kurtz stał się wrogiem publicznym nr. 1:

   „Horror and moral terror are your friends. If they are not, thenn they are enemies to be feared. They are truly enemies. ”

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 11. Tymczasem Prezydenci Ukrainy i Premier Kanady podczas przeprowadzonej rozmowy telefonicznej, uzgodnili by „ograniczyć” spekulacje które trwają w zwiazku z katastrofą ukraińskiego samolotu pasażerskiego w Iranie;
  https://strana.ua/news/243856-zelenskij-i-trjudo-pohovorili-o-krushenii-ukrainskoho-lajnera-mau-v-irane.html
  A amerykańskie media już bez skrepowania zaczęły kampanię „fake newsów” m.in kanał TV „ABS” opublikował „rekonstrukcję” katastrofy ukraińskiego boeniga według której miały go trafić…juz dwie irańskie rakiety;
  https://strana.ua/news/243855-telekanal-cbs-pokazal-video-kak-ukrainskij-samolet-sbili-dve-rakety-irana.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. I powrót na Ukrainę gdzie w najlepsze trwa ‚rozróba” w tzw. Kościele Prawosławnym Ukrainy (powołanym przez Patriarchat Konstantynopola) pomiędzy jego zwierzchnikiem tzw. metropolitą Epifaniuszem a tzw. patriarchą (kijowskim) Filaretem, który tym ogłosił ze „odwołuje” swój podpis pod „dokumentem soborowym” dzięki któremu powstał tzw. Kościół Prawosławny Ukrainy…
  https://ria.ru/20200110/1563263659.html

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Ciekawostka gospodarcza z Ukrainy, czyli premier Ukrainy Honczaruk przyznał ze około 25 % stacji paliwowych na Ukrainie działa nielegalnie. Według przedstawionych przez niego danych ma to być 1399 stacji, na których po ujawnieniu ich działalności przez odpowiednie służby ukraińskie (straż pożarna, policja), zabezpieczono 4000 ton paliw i smarów o łacznej wartości prawie 94 mln hrywien;
  https://korrespondent.net/business/financial/4180743-chetvert-azs-v-ukrayne-nelehalnye-premer

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.