Wojna domowa na Ukrainie 12.01.2020r.- 1677 dzień od nowego rozejmu.


Niemiecka kanclerz, Angela Merkel złożyła wczoraj (11 stycznia) roboczą wizytę w Moskwie, gdzie spotkała się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Rozmowy trwały w sumie około czterech godzin, czyli prawie dwa razy dłużej niż wcześniej planowano.

„Wierzę, że taka wizyta ma tą korzyć, że rozmawiamy ze sobą, a nie tylko o sobie nawzajem”– oceniła po spotkaniu Angela Merkel.

Jednym z głównych tematów rozmowy była sprawa dokończenia budowy gazociągu bałtyckiego „Nord Stream 2”, który pomimo sankcji amerykańskich, Angela Merkel oraz prezydent Rosji- Władimir Putin optymistycznie odnieśli się do dalszych prac prowadzących do sfinalizowania tego projektu.

„Działania USA doprowadzą jedynie do opóźnienia prac i przesunięcia zakończenia projektu na koniec roku lub na początek roku 2021”– powiedział rosyjski przywódca na wspólnej konferencji prasowej po rozmowach.

Także kanclerz Merkel broniła ukończenia prac mimo sprzeciwu Stanów Zjednoczonych wspieranego przez niektóre z krajów Europy Wschodniej. Jak powiedziała, prawodawstwo UE usankcjonowało ten projekt. „Pomimo wszystkich implikacji politycznych, chodzi głównie o projekt ekonomiczny”- podkreśliła szefowa niemieckiego rządu. następnie dodała, że „dlatego jesteśmy przekonani o jego słuszności”. Jednocześnie skrytykowała ona sankcje amerykańskie przeciwko budowie rurociągu, który ma sprowadzać rosyjski gaz przez Morze Bałtyckie do Niemiec i Europy Zachodniej. Angela Merkel zaznaczyła, że kraje UE w tym samym czasie starały się zdywersyfikować dostawy gazu. Tymczasem Rosja i Ukraina zawarły umowę gazową, która pomimo „Nord Stream 2” gwarantuje Ukrainie kontynuację tranzytu rosyjskiego gazu co najmniej w ciągu najbliższych pięciu lat, bo umowa ta może być przedłużana na kolejne okresy w zależności od potrzeb.

Innym tematem spotkania Merkel z Putinem była obecna zapalna sytuacja w Iranie. Berlin i Moskwa opowiedziały się za tym, by w konflikcie Iranu z USA nadal wdrażane było tzw. porozumienie wiedeńskie z 2015 r. Angela Merkel zaznaczyła, że Niemcy chcą „utrzymać przy życiu porozumienie z Iranem”, do czego wg. nie muszą zostać wykorzystane wszystkie kanały dyplomatyczne. Jednocześnie Merkel podkreśliła mocno, że „Iran nie powinien dostać broni jądrowej„. Problem polega na tym, że po tym, gdy Stany Zjednoczone w 2019 roku wycofały się z umowy atomowej i nałożyły sankcje na Teheran, władze irańskie zaczęły stopniowo naruszać porozumienie nuklearne, prowadząc wzbogacanie uranu do wyższych stężeń, niż zezwala na to umowa.

Kolejną kwestą poruszaną w czasie wczorajszych rozmów, była sprawa zakończenia wojny domowej w Libii. Pomóc w tym ma zorganizowanie międzynarodowej konferencji w Berlinie. „Konferencja w Berlinie może być tylko początkiem dłuższego procesu”– powiedziała niemiecka kanclerz w Moskwie. Uważa ona, że konferencja powinna odbyć się pod przewodnictwem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ideą jest, aby na pierwszym planie znalazły się interesy samych Libijczyków. Niemiecki rząd od miesięcy stara się znaleźć polityczne rozwiązanie dla Libii, w której od upadku wieloletniego władcy Muammara al-Kaddafiego w 2011 r. trwa wojna domowa.

Rosyjski lider stwierdził, że jego kraj będzie wspierać niemiecką inicjatywę. „Niektóre kwestie wymagają jeszcze dopracowania, ale to byłby właściwy krok w dobrym kierunku”– ocenił prezydent Putin. Dodał jednak, że musiałoby to zostać skoordynowane ze stroną libijską.

Zapytany o obecność najemników rosyjskich w Libii z tak zwanej grupy Wagnera, Putin powiedział, że „jeśli są tam obywatele rosyjscy, to nie reprezentują oni interesów państwa rosyjskiego i nie otrzymują pieniędzy” od państwa.

Kanclerz Merkel zaapelowała też do walczących stron w Syrii o wprowadzenie kolejnego korytarza dla pomocy humanitarnej w północno-wschodniej części kraju. Okazała jednocześnie zadowolenie, że udało się utrzymać co najmniej dwa otwarte przejścia humanitarne w kierunku Idibu. Nawiązała ona jednocześnie do decyzji Rady Bezpieczeństwa ONZ, by miliony syryjskich cywilów mogły być nadal zaopatrywane przez dwa przejścia graniczne z Turcją.

Zasadniczo kwestia Donbasu nie była wczoraj poruszana, poza tym, że prezydent Rosji stwierdził, iż przyjęcie na Ukrainie ustawy o szczególnym statusie Donbasu „jest dobrym krokiem w słusznym kierunku. Jednak ustawa ta powinna stać się bezterminowa, a szczególny status Donbasu trzeba zapisać w konstytucji ukraińskiej”– oświadczył Putin.

We wczorajszych rozmowach przywódców Niemiec i Rosji w Moskwie, uczestniczyli także szefowie dyplomacji; Heiko Maas i Siergiej Ławrow.

Oceniając przebieg tych rozmów, podkreślić trzeba mocno, że było to pierwsze spotkanie na tym szczeblu w Moskwie od 2015 roku.

Od niemieckiej kanclerz rosyjski prezydent otrzymał wczoraj same pochwały, gdy pięć lat temu podobne spotkanie wiało demonstracyjnym chłodem. Obecnie ton wypowiedzi Merkel był znacznie chłodniejszy, gdy chodziło o USA. Waszyngton był tylko „sojusznikiem”. O partnerstwie transatlantyckim nie padło ani jedno słowo.

Dało się ponadto zauważyć, że są kwestie, o których Merkel i Putin mówili jednym głosem, to przede wszystkim budowa gazociągu „Nord Stream 2”, którą Rosjanie zamierzają dokończyć na własną rękę mimo amerykańskich sankcji. Merkel i Putin byli też zgodni co do tego, że należy zachować porozumienie atomowe z Iranem. Mimo że USA z niego wystąpiły. Oboje przywódcy ostrzegli wreszcie przed otwartym konfliktem między Waszyngtonem a Teheranem.

Jeśli zaś chodzi o uzyskanie zabezpieczenia dla niemieckich i europejskich inicjatyw politycznych na Bliskim Wschodzie, które nie zawsze pokrywają się z ostatnimi wyskokami amerykańskiej administracji, to Merkel wczoraj w Moskwie osiągnęła swój cel.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerza kaliber 82 mm (3 miny) oraz granatników AGS-17 (20 granatów) i SPG-9 (11 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (łącznie 11 ostrzałów), w sumie 10 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane był następujące punkty frontu: rejon Gorłówki (Gołmowskoje i Zajcewo), obrzeża i okolice Doniecka (Żabiczewo oraz teren serwisu „Volvo-Center” i teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja, a także Łozowoje), zaś na południowym odcinku frontu ostrzelane zostały okolice wsi Zajczenko.

Łącznie w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadły 24 pociski (wobec 7- w odniesieniu do dnia poprzedniego), nie powodując przy tym żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

7 min.

„Зведення станом на 07:00 12 січня 2020 року.

11 січня збройні формування Російської Федерації 4 рази порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із забороненого Мінськими домовленостями міномету калібру 120 мм, а також автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
Зі 120-мм міномету противник випустив 3 міни по наший позиції поруч з Красногорівкою та тричі відкривав вогонь зі станкових автоматичних гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї по позиціям українських захисників поблизу з Пісками, що у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”.
Вчора, 11 січня, у результаті ворожих обстрілів втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил не було.
З початку цієї доби російські окупаційні війська 1 раз порушили режим припинення вогню. З міномету калібру 82-мм противник випустив 7 мін по нашим позиціям поблизу з Новотошківським, що у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”.
За поточну добу втрат з нашого боку немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

22 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 12.01.2020r.- 1677 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z Bliskiego Wschodu. Amerykański „The Wall Street Journal” poinformował że Departament Stanu USA szantażuje władze Iraku że jeżeli te dalej będą domagały się wycofania amerykańskich wojsk ze swojego kraju to zostanie im zablokowany dostep do pieniędzy jakie znajdują się na kontach w amerykańskich bankach (m.in Banku Rezerw Federalnych w Nowym Jorku);
  https://strana.ua/news/244046-hosdep-predupredil-irak-o-blokirovke-hosschetov-v-banke-nju-jorka.html
  Plus pojawił sie „njus” ze w Iraku NN sprawcy zastrzelili w irackiej Karbali dowódce jednej z brygad proirańskich „Sił Mobilizacji Ludowej”. Oczywiście nikt się do „sprawstwa” nie przyznał, a „głowny podejrzany” w sprawie, czyli dowództwo amerykańskich sił w Iraku milczy…
  https://strana.ua/news/244028-v-irake-rasstreljali-al-saedi-kombriha-proiranskikh-otrjadov-narodnye-mobilizatsionnye-sily.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. I powrót na Ukrainę, gdzie 10 stycznia tego roku w Humaniu doszło do „pogromu” w pobliżu grobu rabina Nachmana przy którym modlili sie żydzi. W trakcie modłów miało na nich napaść około 30 osób uzbrojonych w noże i w pałki, w wyniku czego 4 żydów trafiło z obrażeniami do szpitali. Podobno przyczyną „pogromu” miała być wcześniejsza scysja pomiędzy jednym z mieszkajacych w Humaniu Ukraińców, a żydem;
  https://strana.ua/news/244043-v-umani-vooruzhennye-palkami-i-nozhami-antisemity-napali-ne-evreev-.html
  https://www.theyeshivaworld.com/news/featured/1821774/pogrom-in-uman-over-shabbos-ukrainian-thugs-attack-jews-4-evacuated-to-hospitals.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. W temacie tzw. Kościoła Prawosławnego Ukrainy powołanego przez Patriarchat Konstantynopola, pojawiły się informacje o tym że szerzy się w nim masowy „kult”…”herojów” UPA, kijowskiego majdanu oraz tzw. operacji ATO, którzy trafiają na ikony którym oddają cześć wierni tego „kościoła”..
  https://diana-mihailova.livejournal.com/4387151.html
  W związku z „rozróba” jaka trwa wewnatrz tego „koscioła” pomiędzy jego zwierzchnikiem „metropolitą” Epifaniuszem, a „patriarchą” Filaretem w internecie pojawiły się „haki” na Filareta, to znaczy jego donosy do KGB gdy pełnił funkcje kierownika Kijowskiego Seminarium Duchownego. warto przy tym przypomnieć ze Filaret sam się przyznał do tego ze był „TW” KGB i tłumaczył że „nie widzi w tym nic złego’…
  https://yadocent.livejournal.com/1210752.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Witam,

  Takie moje własne spostrzeżenia w temacie ostatnich napięć na linii Teheran -Waszyngton.
  Imperia od tysiącleci nawiązywały sojusze/zdradzały i upadały. Obecnie trwa okres gdy Imperium USA przeżywa kryzys i może (chociaż nie musi) liczyć się z upadkiem (utratą swej pozycji).

  Od czasu Bretton Woods do końca XX wieku pozycja USA nie była kwestionowana. Wygrana w II wojnie światowej bez strat w gospodarce, czołowy producent światowy i hegemon ekonomiczny. Pozycja mocarstwa była bardzo silna i ZSSR z trudem mogło wystawić siły militarne które skutecznie odstraszyłyby USA.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/System_z_Bretton_Woods
  Niemniej, z czasem z powodu kosztownych wojen, złej polityki wewnętrznej pozycja USA osłabła. Obecnie kraje niezadowolone z systemu narzuconego po II Wojnie Światowej buntują się. Kraje rozwijające się płaciły za rozwój USA, to na nie spadał obowiązek utrzymania systemu narzuconego przez mocarstwo.
  Wojna gospodarcza USA-reszta Świata trwa. I to nie od kilku lat ,a nieprzerwanie od jakichś 10-20. Wprowadzenie EURO, wymiana handlowa bez uwzględnienia $, omijanie sankcji gospodarczych narzuconych przez USA, nowe systemy pozwalające na zastąpienie amerykańskich rozwiązań . To wszystko składowe tej wojny. Imperium walczy-niekiedy używa swojej potęgi militarnej (patrz Irak), jednak słabnie.
  Jak na razie widać, że zarysowały się spore podziały światowe. USA ma tylko kilku bardziej lub mniej wiernych sojuszników min (Polska i Wielka Brytania). Inne kraje starają się nie drażnić hegemona, chociaż gdy tylko mogą kwestionują porządek narzucony przez Waszyngton.
  Do największych oponentów USA może zaliczyć Chiny i to na tym kraju skupia się uwaga USA. Rosja również jest uważana za zagrożenie, ale mniejszego kalibru, ale głównie z powodu możliwego sojuszu z innymi potęgami (sojusz Chiny-Rosja lub sojusz FR-UE).
  Dlatego też teraz po rozgrzaniu sytuacji na Bliskim Wschodzie istnieje spore zagrożenie, że administracja w Waszyngtonie w zamian za „neutralność” FR postanowi nie drażnić FR ponad miarę.
  Sojusznicy USA w Syrii, Polska, Ukraina mogą mocno się zawieść gdy okaże się, że pomimo zapewnień USA kraj ten NIE będzie wspomagał jej w walce z FR. Obawiam się, że oficjele z Waszyngtonu postanowią zmniejszyć pomoc dla Ukrainy, zmniejszą sankcje na rosyjskie gazociągi i zaprzestaną dalszych ataków ekonomicznych. W efekcie FR będzie mogła się skupić na umocnieniu swojej pozycji, cały ciężar walk zostanie zrucony na nasz biedny kraj. Tyle tylko, że już teraz wspomaganie planów USA jest zbyt kosztowne, a kolejne „projekty” mocno podkopują fundamenty naszej gospodarki.
  Tymczasem nasz kraj ma jakieś 10 lat (to niewiele) na rozwiązanie trzech palących problemów
  1) Niedobór energii elektrycznej
  2) Niedobór wody
  3) Zastąpienie węgla kamiennego innym paliwem.
  Zaangażowanie naszych sił/kapitału w walce z FR zagraża pozycji Polski w przyszłości.

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Prezydent Iranu Hasan Rowhani w rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim poprosił o przebaczenie za zestrzelenie samolotu pasażerskiego ukraińskich linii lotniczych UIA i zadeklarował, że winni tej tragedii zostaną ukarani.
  Jak poinformowało biuro prezydenckie w Kijowie, do rozmowy doszło w sobotę z inicjatywy strony irańskiej.
  https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/6420045,iran-ukraina-zestrzelenie-samolot-zelenski.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Tymczasem w ukromediach pojawiła się informacja przekazana przez szefa MSW Ukrainy Awakowa o zatrzymaniu „zabójców czeczeńskiej snajperki Aminy Okujewej” (właść. Ukrainki spod Odessy Anastazji Nikiforowej). Głównym podejrzanym ma być niejaki Ihor Redkin. Podobno podejrzanych w liczbie siedmiu osób, którzy mają mieć „na koncie” także inne zabójstwa, udało się ustalić dzięki DNA pozostawionym przez nich na broni automatycznej porzuconej na miejscu zabójstwa;
  https://strana.ua/news/244081-avakov-objavil-o-zaderzhanii-killerov-rasstreljavshikh-osmaeva-i-akuevu.html
  https://strana.ua/news/243059-po-podozreniju-v-ubijstve-okuevoj-zaderzhan-ihor-redkin.html
  https://strana.ua/news/244099-politsejskie-zaderzhali-podozrevaemykh-v-ubijstve-aminy-okuevoj.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Ofiary innego głośnego zabójstwa na Ukrainie, czyli 3 – letniego chłopczyka w Kijowie który zginał w wyniku zamachu na jego ojca który przeprowadzili ‚weterani ATO”, rodzina Sobolewów w wywiadzie dla ukromediów skarzą się ze śledztwo w sprawie śmierci ich synka „utknęło w martwym punkcie” Ojciec chłopczyka kijowski samorzadowiec i biznesmen Wiaczesław Sobolew zwrócił się o przekazanie sprawy do Głównego Wydziału Śledczego Policji Ukrainy co według niego mogłoby „przyspieszyć’ śledztwo. Przyznał także że prowadzi „prywatne dochodzenie” w trakcie którego m.in udało mu sie ustalić że niektóre osoby które mogły by być potencjalnymi świadkami opuściły już terytorium Ukrainy;
  https://strana.ua/news/244087-sobolev-prosit-peredat-delo-ubijstva-syna-v-hsu-natspolitsii.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Ukraiński portal „Strana.ua” opublikował artykuł w którym można m.in przeczytać o tym że ukraińskie Ministerstwo Sportu przekazało 9 milionów hrywien środków budzetowych na „projekty edukacji narodowo-patriotycznej” z których większośc to faktyczna „gloryfikacja OUN i UPA”, a w szczególnosci takich „wybitnych Ukraińców” jak hitlerowscy kolaboranci Bandera i Szuchewycz;
  https://strana.ua/articles/analysis/243831-minmolodezhi-i-sporta-vydelit-9-millionov-hriven-na-proekty-natsionalno-patrioticheskoho-vospitanija-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. OT z Rosji, czyli służby prasowe Kremla poinformowały o rozmowie telefonicznej jaką przeprowadzili ze sobą Prezydenci Rosji oraz Francji. Tematem rozmowy miała być sytuacja miedzynarodowa w szczególności to co się dzieje w Iranie oraz w Libii. Obaj liderzy wyrazili także gotowośc uczestnictwa w międzynarodowej konferencji w Berlinie która ma się zająć sprawą uregulowania sytuacji w Libii;
  https://strana.ua/news/244110-vladimir-putin-provel-telelefonnyj-razhovor-s-emmanuelem-makronom.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Plus w temacie „libijskim”. Pojawiła sie informacja że do Moskwy przyleciał libijski marszałek Chalifa Haftar jeden z dwóch głównych „rozgrywajacych” w walce o przejecie pełnej kontroli nad rozdzierana chaotyczną wojną domowa Libią. Jutro do stolicy Rosji ma z kolei przybyć jego głowny oponent, czyli przewodniczący Rady Prezydenckiej i premier Libii Fajiz as-Sarradż a takze mają sie tam odbyć rozmowy ministrów spraw zewnętrznych i obrony Rosji oraz Turcji najpewniej w sprawie uregulowania konfliktu w Libii;
   https://www.kommersant.ru/doc/4219176
   Ps. Okazuje się ze podczas gdy cały świat skoncentrował swój wzrok na Iraku/Iranie Rosja i Turcja mogą doprowadzić w końcu do ‚spacyfikowania” sytuacji w Libii…

   Polubione przez 4 ludzi

 10. Ukraińska codziennosć. W obwodzie rówieńskim podczas rutynowej kontroli policjanci zatrzymali meżczyznę przewożącego na motorowerze ponad 40 kg nielegalnie wydobytego bursztynu;
  https://korrespondent.net/ukraine/4181236-na-rovenschyne-muzhchyna-perevozyl-40-kylo-yantaria-na-mopede
  Pojawiły sie informację o tym ze nad Ukrainą znowu zalega chmura tlenku węgla, porównywalna z tymi jakie zalegają „nad przemysłowymi regionami Chin lub obszarem metropolitalnym Nowego Jorku”;
  https://strana.ua/news/244056-ukrainu-snova-okutalo-oblakom-uharnoho-haza.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Tymczasem szok w ukromediach, które obiegł „njus” o tym ze podczas swojego „tajnego wypoczynku” w Omanie Prezydent Ukrainy mógł się spotkać z…”szara eminencja Kremla”, czyli doradca Prezydenta Rosji Surkowem. Ma ja wskazywać na to m.in takie „dowody” jak to ze Prezydent Ukrainy wybrał miejsce swojego „wypoczynku” bardzo blisko Ambasady Rosji w Omanie, a także to że w ‚rodzinnym wypoczynku” towarzyszył mu doradca d/s międzynarodowych Jermak, plus kto naprawdę przyleciał samolotem ukraińskiego polityka Miedwiedczuka. Pojawiły sie takze spekulacje o tym ze zestrzelenie ukraińskiego samolotu w Iranie miało być takze powiązane z pobytem Zelenskiego w Omanie…
  https://censor.net.ua/news/3169433/vse_ukazyvaet_na_to_chto_u_zelenskogo_v_omane_byla_vstrecha_s_surkovym_a_sbityyi_samolet_mog_byt_meroyi
  https://www.obozrevatel.com/crime/zelenskij-ezdil-v-oman-k-surkovu-poyavilis-neodnoznachnyie-dannyie-o-vizite-prezidenta.htm
  Ps. Czyżby stara dobra UKROSZAJBA 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.