Wojna domowa na Ukrainie 13.01.2020r.- 1678 dzień od nowego rozejmu.


„Własnymi siłami rozwiązujemy obecnie kwestię ryzyka technologicznego, dlatego Nord Stream 2 zostanie ukończony. Oczywiście będzie to wymagało nieco więcej czasu, ale nie ma przeszkód technologicznych, aby to zrobić we własnym zakresie”– zapewnił wczoraj (12 stycznia) szef Gazpromu, Aleksiej Miller w programie „Moskwa. Kreml. Putin” na pierwszym kanale rosyjskiej TV.

Dzień wcześniej, na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z niemiecką kanclerz, Angelą Merkel, także prezydent Rosji powiedział, że prace nad gazociągiem „Nord Stream 2” powinny zostać zakończone do końca tego roku, a najpóźniej na początku roku następnego.

Natomiast Angela Merkel ze swej strony również podkreśliła, że budowa gazociągu „Nord Stream 2”, który jest wyłącznie projektem czysto biznesowym, musi zostać dokończona.

„Przy wszystkich politycznych kwestiach, ten projekt jest w pierwszej kolejności przedsięwzięciem gospodarczym”– oświadczyła Angela Merkel. Kanclerz Niemiec podkreśliła, że „Nord Stream 2” można budować, „nie oglądając się na amerykańskie sankcje”.

Przeciwko budowie drugiej nitki gazociągu „Nord Stream” występuje Polska- jako najwierniejszy sojusznik Stanów Zjednoczonych w Europie. W ocenie polskich „ekspertów” rurociąg wzmacnia na europejskim runku monopolistyczną pozycję rosyjskiego koncernu „Gazpromu”, a także „zagraża energetycznemu bezpieczeństwu Unii Europejskiej”. Polska podjęła działania na rzecz uniezależnienia się od dostaw rosyjskiego gazu kupując amerykański gaz LNG. Polski rząd apeluje także do innych krajów europejskich o dywersyfikację źródeł importu tego surowca, czyli lobbuje na rzecz amerykańskiego gazu LNG.

Przeciwne budowie „Nord Stream 2” są przede wszystkim Stany Zjednoczone, które ogłosiły nałożenie sankcji gospodarczych na firmy uczestniczące w realizacji tej inwestycji. Determinacja Waszyngtonu wynika z faktu, że ekspansja rosyjskiego gazu na rynki europejskie uderza bezpośrednio w interesy amerykańskich firm, które usiłują wejść na ten rynek, wypychając z niego rosyjski „Gazprom”. Oczywiście szantaż gazowy przypadłby wówczas w udziale Stanom Zjednoczonym, nie mówiąc oczywiście o wykorzystaniu w tym momencie swej pozycji monopolistycznej.

Premier Polski Mateusz Morawiecki spodziewa się, że amerykańskie sankcje na firmy zaangażowane w projekt „Nord Stream 2” spowolnią, ale jednak nie zatrzymają budowy gazociągu. Szef polskiego rządu w rozmowie z dziennikiem „Die Welt” podkreślił, że trzeba uniknąć „czarnego scenariusza”, jakim byłoby szantażowanie Europy przez Moskwę groźbą wstrzymania dostaw gazu.

Na zakończenie dodam, że zgodność Merkel i Putina w sprawie „Nord Stream 2” jest dowodem na zmianę kursu, jaki obrał Berlin w swej polityce zagranicznej. Niemcy już od pewnego czasu rozpoczęli manewr zbliżenia z Rosją– wynika to z głębokiej synergii interesów, jaka zachodzi między tymi dwoma krajami w zakresie wzajemnej współpracy gospodarczej.

Pierwsze zwiastuny dobrych kontaktów na linii Berlin-Moskwa pojawiały się już na początku 2019 roku. „Jeśli chcemy lepszych relacji, to musimy znieść sankcje”– napisał w czerwcu na Twitterze Michael Kretschmer, wpływowy polityk CDU i premier Saksonii.

Komentarz ten został opublikowany tuż po jego spotkaniu z prezydentem Rosji podczas Forum Ekonomicznego w Sankt Petersburgu. To właśnie na tym wydarzeniu niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier podpisał wraz ze swym rosyjskim odpowiednikiem, Maksymem Oreszkinem deklarację współpracy dla efektywnego rozwoju gospodarczego, która ma „postawić gospodarkę Rosji na nogi”. Jest to pierwsze tego typu porozumienie od czasu odłączenia się Krymu od Ukrainy. W efekcie niemiecka firma „Siemens”- ta sama, która dostarczała turbiny do krymskiej elektrowni gazowej- zawarł przy okazji kontrakt z rosyjskimi kolejami na dostawy produkowanych przez siebie pociągów, którego wartość wyniesie ok. 1,1 mld euro.

Warto zaznaczyć, że zbliżenie Niemiec i Rosji dokonuje się pomimo sytuacji na Ukrainie, gdzie od 2014 roku trwa wojna domowa, w której separatyści i ludność rosyjskojęzyczna jest jawnie wspierana przez Moskwę. W jej wyniku Kijów stracił kontrolę nad częścią swojego terytorium. jednak Berlin nie uznał tej okoliczności za tyle istotną, aby wstrzymać zacieśnianie więzów ze swym wschodnim- rosyjskim partnerem.

Oczywiście w tej polityce najważniejsze są pieniądze, bo tylko one mogą pozwolić Niemcom na utrzymanie, a nawet ugruntowanie swojej dominującej pozycji w UE.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu broni maszynowej- w tym ciężkiej, z kierunku Wodjanoje w stronę Leninskoje- na południowym odcinku frontu, 1 raz naruszył warunki zawieszenia broni. Ostrzał przeprowadzony został o godzinie 19:10, nie powodując żadnych szkód i strat.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze byli bardziej aktywni, bo prowadząc ostrzały przy użyciu: opancerzonego wozu bojowego BMP-2 oraz granatników AGS-17 i SPG-9, a także ciężkiego karabinu maszynowego, 2 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzelane zostały Donieckij i Bieriezowskoje. Jak na tą chwilę, nie ma zgłoszeń o ewentualnych szkodach i stratach spowodowanych tymi ostrzałami.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

8 min.

„Зведення станом на 07:00 13 січня 2020 року.

12 січня збройні формування Російської Федерації 4 рази порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 82 мм, а також гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Один обстріл по нашим позиціям відкривалися у районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Схід”, а саме:
поруч з Водяним – з автоматичних гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Три обстріли були зафіксовані в районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Північ”, а саме:
поблизу населеного пункту Новотошківське – з мінометів калібру 82 мм противник випустив 7 мін;
поруч з Оріховим – з 82-мм мінометів – 19 мін, а також автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів;
неподалік Травневого – з ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Вчора, 12 січня, у результаті ворожих обстрілів втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил не було.
З початку цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли.
За поточну добу втрат з нашого боку немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

61 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 13.01.2020r.- 1678 dzień od nowego rozejmu.

 1. „By na ukrainie żyło sie lepiej [oczywiście tylko wybranym]!. Po tym jak ukromedia opublikowały informacje o skandalicznie wysokich pensjach jakie władze w Kijowie przyznały zatrudnionym na etatach w państwowych spółkach, m.in „Ukroboropromie” oraz „Ukrzaliznyci”, „herojom” tzw. euromajdanu Mustafie Najemowi oraz Serhijowi Leszczence, teraz nadszedł czas na skandal z poborami urzedników ministerstw. I tak pojawiły się informacje o tym ze urzędnicy ukraińskiego resortu kultury przyznali sobie, tylko za miesiac grudzień, „apanaże” w wysokosci od 110 tys. hrywien do ponad 500 tys. hrywien;
  https://strana.ua/news/244181-vladimir-borodjanskij-ministr-kultury-i-eho-zamy-vypisali-sebe-bolee-2-millionov-hriven-zarplaty.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Tymczasem były szef MSZ Ukrainy Klimkin zamiast cieszyć się z „sukcesu” Ukrainy, czyli tego ze „zajęła” ona 3 miejsce pod względem eksportu produktów rolnych do krajów UE, „haniebnie zdradził” stwierdzając ze ​​nie ma powodów do radości ponieważ Ukraina stała się „zapleczem surowcowym UE”…
  https://strana.ua/news/244163-eks-hlava-mid-nazval-ukrainu-syrevym-pridatkom-evrosojuza.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. „Kącik sportowy” hiszpańsko – ukraiński. Nie ustają protesty hiszpańskich kibiców przeciwko wystepom w Hiszpanii ukraińskiego piłkarza Romana Zozulji nie ukrywajacego swoich „ukropatriotycznych” sympatii, m.in afiszujacego się ze swoim uwielbieniem do Stepana Bandery. Tym razem kibice dówch hiszpańskich klubów piłkarskich zorganizowali przeciwko niemu wspólną demonstracje uliczną;
  https://ukraina.ru/news/20200113/1026286985.html
  https://www.masquealba.com/alba/noticias/item/39862-nuevos-canticos-contra-zozulia-ahora-en-barakaldo.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. OT zza Oceanu, czyli w Waszyngtonoe „wszystko po staremu”, to znaczy szef Pentagonu Esper „nie potwierdził” słów swojego zwierzchnika, czyli Prezydenta USA, jakoby irański generał Solejmani który zginał w wyniku amerykańskiego zamachu terrorystycznego w Bagdadzie miał „przygotowywać zamach na Ambasadę USA w Iraku”;
  https://edition.cnn.com/2020/01/12/politics/mark-esper-us-embassies-soleimani-cnntv/index.html
  Pomimo tego że ostatecznie katastrofa ukraińskiego boeniga pod Teheranem okazał się byc spowodowana „irańskim błędem”, to i tak sytuacja jednego z „flagowców” amerykańskiej gospodarki czyli korporacji ‚Boenig” nie wyglada „różowo”, głównie z powodu ostatniego skandalu wokół najnowszego samolotu Boenig 737 MAX. Dodatkowo sekretarz skarbu USA Stephen Mnuchin przyznał w udzielonym przez siebie wywiadzie że problemy ‚Boeniga” spowolnią ożywienie gospodarcze, ponieważ mogą „kosztować” USA 0,5 % wzrostu PKB w 2020 roku;
  https://www.foxbusiness.com/markets/steven-mnuchin-gdp-boeing-737-max

  Polubione przez 5 ludzi

  • „….problemy ‚Boeniga” spowolnią ożywienie gospodarcze, ponieważ mogą „kosztować” USA 0,5 % wzrostu PKB w 2020 roku”- oby więc więcej takich problemów 🙂

   Może w tym szaleństwie jest jakaś metoda?

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 5. W rosyjskich mediach pojawiła się informacja, podobno pochodzaca od „źródeł” w Brukseli, o tym ze UE nie zamierza wprowadzać żadnych nowych sankcji przeciwko Iranowi w zwiazku z zestrzeleniem ukraińskiego samolotu pasażerskiego. Podobno do takiej decyzji UE miało przyczynić sie przyjęcie pzrez władze w Teheranie pełnej odpowiedzialnosci za to co stało się z ukraińskim samolotem pasażerskim;
  https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/7507655

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Szykuje sie kolejna „wojna dyplomatyczna” Ukrainy i to nie byle z kim. W Kijowie odbyła sie wystawa popierająca protesty jakie odbywaja się w chińskim Hongkongu, która wywołał wściekłość Ambasady Chin w Kijowie. Chińska placówka dyplomatyczna wystosowała w tej sprawie oficjalny list z protestem do MSZ Ukrainy w którym m.in nazwała kijowską wystawę „Bezczelną ingerencja w sprawy wewnętrzne [Chin]” oraz zagroziła „poważnymi konsekwencjami dla stosunków dwustronnych” pomiędzy Chinami i Ukrainą;
  https://www.politnavigator.net/nagloe-vmeshatelstvo-vo-vnutrennie-dela-ukraina-narvalas-na-nedovolstvo-kitaya.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Ci ludzie (zarządzający Ukrainą) nie mają żadnej swojej wizji. Idą za podszeptami doradców i nawet nie są w stanie zrozumieć konsekwencji swych czynów. Kraje UE/USA i FR nie są zainteresowane inwestycjami na Ukrainie. Jedynym mocarstwem, które planowało szereg przedsięwzięć w tym kraju były Chiny.
   Dla Państwa Środka Ukraina miała stać się spichlerzem -w tym celu planowano budowę infrastruktury (drogi/porty/kolej/spichrze).Jeszcze za czasów „tyrana Janukowycza” CHRLD planowała inwestycje w dziesiątkach miliardach $$. Nic z tego nie wyszło ( korupcja) niemniej część środków przyznano Ukrainie w ramach wsparcia.
   Nawet po „rewolucji godności” Chiny udzielały dobrych kredytów Ukrainie (oprocentowanie bliskie zero w zamian za ….kupno chińskich maszyn) min w górnictwie i wydobyciu gazu ziemnego.
   Chiński rząd ostro reaguje na tego typu prowokacje wspomniane przez Manię. Jeśli urzędnicy z Kijowa chcą stracić świetny rynek zbytu dla swoich towarów (kukurydza/oleje) to są na bardzo dobrej drodze.

   Polubione przez 5 ludzi

 7. Odnoszę wrażenie (a raczej przeświadczenie), że świat (w szczególności nasz „jewropejski”) już się nacieszył igrzyskami w ukrainie i dawno nie zwraca na to uwagi. Signum temporis, jak mawiali starożytni. Ekscytujące wydarzenia szybko przebrzmiewają, trochę (troszeczkę) mnie cieszy „trzeźwiejsze” spojrzenie obecnych władz krainy na „u”, ale nie mam żadnych złudzeń. Obserwując to co się działo i to co się dzieje obecnie u naszego wschodniego sąsiada, odnoszę wrażenie że, nakierują się na „realpolitik”, albo zostaną (kto wie, może to im właśnie pisane, historia wszak to wielokrotnie udowodniła) pariasem i największym przegranym wywołanych przez siebie ruchawek. Wiem, że piszę tu nic odkrywczego, wszak każdy, kto wyciąga własne refleksje (czyt. ma własne zdanie) dojdzie do tych wniosków, niemniej jednak coś mnie tknęło do napisania tego komentarza. Ad rem. Wydaje mi się, że rozwiązanie „kwestii ukraińskiej” nastąpi przez zapomnienie. Czy to dobrze, czy źle? Nie wiem, ale z naszego (Polskiego) punktu widzenia raczej źle. Przez rodzaj i jakość naszych „elyt” zostaliśmy wciągnięci w coś, co skończy się dla nas raczej kiepsko. Nie zakładałbym tu oczywiście tragicznego scenariusza, lecz raczej sentymentalno-tragikomiczny. Zazwyczaj tak bywało w naszej historii najnowszej, powiedzmy od połowy XVIII w. Jakby to podsumować, chyba tylko tak że mamy taką władzę na jaką zasługujemy.
  Pozdrawiam Autora i komentatorów.

  Polubione przez 5 ludzi

   • Dzięki!!!
    Lecz muszę powiedzieć, że trochę się mylisz. Troszeczkę. Wiem o co Ci chodzi. Ale to nie było od początku tylko od tzw. „czwartego pokolenia”, czyli od Zygmunta II i jego mariażu z Habsburgami, ale to już jest temat na inną opowieść 🙂

    Polubione przez 2 ludzi

    • Już po wygraniu bitwy pod Grunwaldem, kombinowali ostro na niekorzyść Korony.

     A poza tym ich dynastyczne wariactwa i próba stworzenia jakiegoś ułomnego imperium. Nie mówiąc tu o karygodnym uzależnieniu się od Rzymu.

     Oczywiście problemy z Moskwą dokładnie w tym momencie też się zaczęły. A jak skończyły, to chyba nie trzeba przypominać?

     Polubione przez 2 ludzi

 8. Decyzje polityczne i doprecyzowanie przepisów o grobach wojennych to podstawowe warunki uporządkowania mogił członków UPA na terytorium Polski – ocenia w rozmowie z PAP dyrektor Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek.
  Dodał, że wspólne konsultacje w tej sprawie są konieczne choćby dlatego, żeby ustalić jaki status należy przyznać spornym ukraińskim obiektom. Podkreślił przy tym, że dotyczy to wyłącznie miejsc pochówku, ponieważ symboliczne upamiętnienia ukraińskich formacji, których członkowie są odpowiedzialni za zbrodnie na ludności polskiej, są na terytorium Rzeczypospolitej absolutnie niedopuszczalne.
  https://dzieje.pl/aktualnosci/szef-pionu-upamietnien-ipn-odbudowa-ukrainskich-memorialow-wymaga-decyzji-politycznych
  Komentarz: Obawiam się, że w ramach braterskiej miłości włodarze z Warszawy zezwolą na upamiętnianie UPA na terenie Polski. Według szacunków Instytutu, w Polsce jest ok. 70-80 obiektów tej kategorii; część z nich dotyczy UPA – Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnej za zbrodnię ludobójstwa z lat 1943-45 dokonaną na cywilnej ludności polskiej.

  Polubione przez 4 ludzi

  • Jedyną SŁUSZNĄ DECYZJA POLITYCZNĄ władz RP winno być że u nas w Polsce BANDYTOM i TERRORYSTOM pomników się nie stawia! A to że obecnie czczeni na Ukrainie „heroje” z OUN („przepotwarzonej” później w UPA) byli BANDYTAMI i TERRORYSTAMI wykazały już wyroki sądów w IIRP do której podobno obecny „rząd warszawski” nawiązuje „pełnymi garściami”…

   Polubione przez 4 ludzi

   • „….wyroki sądów w IIRP do której podobno obecny „rząd warszawski” nawiązuje „pełnymi garściami”…”- skąd oni czerpią, to trzeba zapytać się prezesa, ale na 100% nie jest to II RP.

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 1 osoba

    • Zgadzam się w pełni. Zresztą innym przykładem jest doktryna Giedroycia
     https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1733392,1,czas-na-doktryne-postgiedroyciowska-wobec-ukrainy.read
     Ciągle jakiś polityk z partii rządzącej wyciera sobie gębę frazesami, że w ramach polityki wschodniej stosują się do opracowanej przez zmarłego Pana Jerzego Giedroycia doktryny. A jaka jest prawda? Większość szarych obywateli nawet nie zajrzała do opracowań tego Pana i nie wie, że opinie Giedroycia znacząco różniły się od tego co dzisiaj wyprawia POPiS.
     Po pierwsze sama kwestia kwestia istnienia Ukrainy- według koncepcji kraj miał być w zamysłach RP tylko krajem buforowym-słabym pozbawionym możliwości zagrożenia Polsce.
     Po drugie kwestia wsparcia Ukrainy-Polska MOGŁABY wspomagać według koncepcji Giedroycia Ukrainę ,ale tylko po rozliczeniu krzywd jakie bandyci spod znaku tryzuba uczynili. Ponadto w przypadku powrotu do łask banderowców-ich kultowi według tejże koncepcji-JAKAKOLWIEK pomoc powinna być natychmiast wstrzymana.
     Jak widać Giedroyć nie był idiotą, rozumiał stosunki polsko-ukraińskie i miał na sercu dobro ojczyzny. A teraz kilku pseudo inteligentów stara się zszargać jego imię.Obecną politykę wschodnią nazywam koncepcją Kwaśniewskiego- to były Prezydent miał bowiem powiedzieć ,że „Polska powinna pomagać Ukrainie za wszelką cenę”.
     Ale żeby z jednego zdania tworzyć całą politykę wschodnią?
     https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1733392,1,czas-na-doktryne-postgiedroyciowska-wobec-ukrainy.read

     Polubione przez 4 ludzi

     • I tu się muszę zgodzić w całej pełni:

      *6+!!!!

      Dodam jeszcze, że pod tak uprawianą polityką nie kryje się jakiś krwiożercza rusofobia- jak oni twierdzą, tylko działanie anypolskie- jak dzieje się w realu.

      Pozdrawiam.

      Polubione przez 2 ludzi

 9. Tymczasem ukrobezpieka (SBU) poinformowała o zatrzymaniu we Lwowie „grupy osób” która miała wysyłać groźby na e-mail Konsulatu Generalnego RP „podszywając się” pod jednego z lokalnych dziennikarzy. Podobno robili to z zemsty za to ze dziennikarza ujawnił fakt wydawania przez owe osoby fałszywych certyfikatów dzieki którym obywatele Ukrainy mogli otrzymać „Kartę Polaka”;
  https://korrespondent.net/city/lvov/4181535-vo-lvove-prysylaly-uhrozy-henkonsulstvu-polshy-sbu

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Szykuje sie nowa fala protestów rolniczych na Ukrainie w związku ze zniesieniem moratorium na sprzedaż ziemi (w tym obcokrajowcom) na Ukrainie. Zapowiedział to tzw. Zjednoczony sztab obrony ziemi ojczystej, który wezwał „wszystkich nieobojętnych Ukraińców do obrony interesów narodowych’, czyli własnie protestów przeciwko zniesieniu moratorium na sprzedaż ziemi;
  https://www.rbc.ua/rus/news/agrarii-anonsirovali-bessrochnye-aktsii-protesta-1578929364.html
  Z kolei minister rozwoju gospodarczego Ukrainy Miłowanow zapowiedział że zakup ziemi na Ukrainie bedzie mógł się odbywać tylko w sposób bezgotówkowy, czyli przez przelewy bankowe. Ma to zapobiegać temu by transakcje odbywały się poza kontrolą urzędów państwowych, a także że by do tego zachęcić „możliwe będzie zaciągnięcie pożyczki na ziemi na korzystnych warunkach” 🙂
  https://strana.ua/news/244304-rasschityvatsja-za-zemlju-mozhno-budet-tolko-po-beznalichnomu-raschetu-milovanov.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. OT z Rosji, czyli pojawiła się informacja że podczas odbywającego się w Moskwie spotkania dwóch głównych ‚rozgrywajacych” w wojnie domowej w Libii, czyli tzw. Libijskiej Armii Narodowej marszałka Chalifa Haftara oraz tzw. Rząd Jedności Narodowej reprezentowany przez Khalida al-Mishri zgodziły się porozumieć w sprawie zawarcia trwałego zawieszenia broni i stabilizacji sytuacji w Libii.
  Poinformował o tym szef rosyjskiej dyplomacji minister Ławrow podczas wspólnej konferencji z szefem dyplomacji tureckiej oraz ministrami obrony Rosji oraz Turcji;
  https://ria.ru/20200113/1563377944.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. OT z Bliskiego Wschodu. Cytat „Asystent Sekretarza Stanu ds. Bliskiego Wschodu USA spotkał się w czwartek z wyższymi urzędnikami kurdyjskimi i przywódcami politycznymi w celu omówienia potrzeby dialogu w celu zmniejszenia eskalacji sytuacji w Iraku”, czyli USAmany cały czas „podgrzewają napięcie” tym razem (kolejny już raz) starając sie podburzyć irackich Kurdów;
  https://www.rudaw.net/english/kurdistan/09012020

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Ukraińska codziennosć. W miejscowości Łubnie w obwodzie połtawskim „draka” pomiędzy trójką mężczyzn zakończyła sie strzelanina w wyniku której dwójka jej uczestników trafiła do szpitala z ranami postrzałowymi;
  https://korrespondent.net/ukraine/4181526-na-poltavschyne-ssora-zakonchylsia-strelboi-est-ranenye
  Z kolei w Mikołajowie ostrzelano dwa wagony jednego z tramwajów, na szczęście znajdującym się w nim pasażerom nic sie nie stało;
  https://korrespondent.net/ukraine/4181727-v-nykolaeve-obstrelialy-tramvay-s-passazhyramy

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Tymczasem pojawiła się informacja przekazana przez Departament Stanu USA o tym ze USA objeły sankcjami zbiegłego z Mołdawii oligarchę Vlada Płachotniuka (wraz z najbliższą rodziną) który próbował przeprowadzić tam „majdan”, ale został powstrzymany przez sojusz sił prozachodnich i prorosyjskich. Pąłchotniuk jest również ścigany przez Rosję za szereg przestępstw kryminalnych.
  Warto przypomnieć że Płachotniuk to przyjaciel i „bliski partner biznesowy” Poroszenki;
  https://strana.ua/news/244326-moldavskoho-oliharkha-druha-poroshenko-vkljuchili-v-sanktsionnyj-spisok-ssha.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.