Wojna domowa na Ukrainie 14.01.2020r.- 1679 dzień od nowego rozejmu.


Komentarz pełnomocnego przedstawiciela w Trójstronnej Grupie Kontaktowej w Mińsku, minister sprawa zagranicznych DRL, Natalii Nikonorowej w sprawie projektu poprawek konstytucji Ukrainy.

„Sądząc na podstawie informacji z otwartych źródeł, jutro parlament ukraiński może głosować nad przekazaniem do Trybunału Konstytucyjnego projektów poprawek wprowadzonych przez Zełenskiego do Ustawy Zasadniczej Ukrainy w celu dalszego rozpatrzenia.

Należy zauważyć, że projekt ‚decentralizacji’ kraju zasadniczo nie ma nic wspólnego z koncepcją decentralizacji opisaną w pkt. 11 pakietu środków. Przypominam, że chodzi w nich o decentralizację, biorąc pod uwagę specyfikę Donbasu i we współpracy z jego przedstawicielami. Przy czym, funkcje te są wymienione w uwadze do tego akapitu. Wśród nich jest prawo do samostanowienia językowego, udziału w mianowaniu prokuratorów i sędziów, zawierania przez władze lokalne umów z centralnymi organami wykonawczymi, specjalnego reżimu gospodarczego, narodowej milicji, prawa do współpracy z Rosją itp.

Dokument przedłożony przez prezydenta Ukrainy nie zawiera słowa o szczególnym statusie Donbasu, chociaż jego zamieszczenie w Konstytucji jest jednym z fundamentalnych warunków dla długoterminowego i skutecznego politycznego rozwiązania konfliktu.

Ponadto, Zełenski najwyraźniej próbuje usunąć z głównego prawa kraju samo pojęcie ‚rejonu’, które ma podstawowe znaczenie dla wdrożenia porozumień mińskich.

W związku z tym, władze ukraińskie nie tylko nie przyznają Donbasowi specjalnego statusu, ale także zamierzają zablokować nawet tę możliwość na poziomie Konstytucji, nie wspominając już o tym, że Kijów nie przedstawił żadnych projektów zmian konstytucyjnych do zatwierdzenia przez Grupę Kontaktową, ani żadnych innych projektów aktów ustawodawczych przyjętych przez Ukrainę w odniesieniu do Donbasu. Takie podejście zasadniczo stoi w sprzeczności z politycznymi zobowiązaniami Ukrainy zarówno pod względem zestawu środków, jak i końcowego komunikatu szefów czterech krajów ‚normandzkiej czwórki’, które wyraźnie wskazują na potrzebę koordynacji między obiema stronami konfliktu we wszystkich kwestiach związanych z jego rozstrzygnięciem.

Dochodzimy do wniosku, że jedyną wspólną cechą między inicjatywą Zełenskiego a bezpośrednimi wymogami porozumień mińskich w sprawie reformy konstytucyjnej- jest samo słowo ‚decentralizacja’. Ale w rzeczywistości z tej koncepcji pozostała jedynie werbalna osłona słowna obejmująca inicjatywę ukraińskiego przywództwa, która jest oderwana od rzeczywistości i jest sprzeczna z kompleksem środków.

Co więcej, dla pozostałych regionów Ukrainy ta ‚decentralizacja’ jest niczym więcej niż pogłębioną centralizacją władzy. W szczególności, projekt obejmuje wprowadzenie mechanizmu nadzorczego w postaci prefektów powoływanych i podporządkowanych prezydentowi, którzy otrzymują uprawnienia do zawieszenia wszelkich aktów samorządu terytorialnego. Ponadto ukraińscy przywódcy nie zadali sobie trudu, aby omówić i koordynować te inicjatywy nawet z własnymi obywatelami, organizacjami i stowarzyszeniami samorządu lokalnego. Jako wyraźny przykład: ostatnio Związek Miast Ukraińskich wydał kilka oficjalnych oświadczeń o zgubności inicjatyw Zełenskiego dla samorządu lokalnego i wezwał ukraiński parlament do odrzucenia tego projektu reformy konstytucyjnej.

Ponownie zwracamy uwagę na fakt, że republiki nie uznają i nigdy nie będą uznawały żadnych intencji ani działań ukraińskich przywódców dotyczących Donbasu, które nie zostały nam przedłożone do zatwierdzenia.

Co więcej, projekt, który Zełenski przedłożył ukraińskiemu parlamentowi, w rzeczywistości nie ma nic wspólnego ani z wewnętrznym konfliktem w Donbasie, ani z całym procesem mińskim- widzimy w nim jedynie fasadową imitację i zamianę pojęć, ale nie prawdziwe pragnienie rozstrzygnięcia konflikt.

Pełnomocny przedstawiciel DRL w negocjacjach grupy kontaktowej, minister spraw zagranicznych DRL

Natalia Nikonorowa

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze na donieckim odcinku frontu, prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (7 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (17 wystrzałów), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (30 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (10 granatów), SPG-9 (6 granatów) i RPG-7 (1 granat), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej i snajperskiej (łącznie 4 ostrzały), 8 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były: rejon Gorłówki (Dolomitnoje), obrzeża i okolice Doniecka (Żabiczewo, teren serwisu „Volvo-Center” i osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka oraz Krasnyj Partizan- w rejonie Jasinowatej), a także Sachanka- na południowym odcinku frontu.

Łącznie w ciągu minionej doby, w wyniku ukraińskiego ostrzału na terytorium DRL spadło 71 pocisków, nie powodując przy tym żadnych strat i szkód.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu moździerza kaliber 82 mm oraz broni maszynowej, 2 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były okolice wsi Kalinowo i Gołubowskoje. Jak dotąd nie odnotowano żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

9 min.

„Зведення станом на 07:00 14 січня 2020 року.

13 січня збройні формування Російської Федерації 6 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник здійснив один обстріл по нашим позиціям поруч з Василівкою, де застосував стрілецьку зброю.
П’ять обстрілів було зафіксовані в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”, а саме:
неподалік населених пунктів Зайцеве та Луганське – зі станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів;
поруч з Оріховим – зі 120-мм мінометів противник випустив 20 мін та мінометів калібру 82 мм – 10 мін, а також автоматичних станкових гранатометів;
поблизу з Новотошківським – з мінометів калібру 120 мм та 82мм – по 3 міни;
неподалік Новолуганського – з ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Вчора, 13 січня, у результаті ворожих обстрілів втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил не було.
З початку цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли.
За поточну добу втрат з нашого боку немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

39 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 14.01.2020r.- 1679 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem w Kijowie. Po wczorajszej awarii rur z ciepłą wodą w wyniku której „zatoneło” największe na Ukrainie centrum handlowo – rozrywkowe „Ocean Plaza”, 7 osób przebywa wciaż w szpitalach (z poparzeniami), władze miasta musiały zamknąć kilka ulic w pobliżu centrum i zmienić trasy komunikacji miejskiej;
  https://strana.ua/news/244375-proryv-teplotrassy-u-ocean-plaza-postradavshie-popali-v-bolnitsu.html
  Dodatkowo część „prawobrzeżnego” Kijowa została pozbawiona ciepłej wody i ogrzewania;
  https://strana.ua/news/244346-posle-proryva-u-ocean-plaza-polovina-pravoho-bereha-kieva-mozhet-ostatsja-bez-horjachej-vody.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. OT z Iranu. „Reuters” poinformował o tym że w Iranie trwają aresztowania osób odpowiedzialnych za omyłkowe zestrzelenie ukraińskiego samolotu pod Teheranem;
  https://www.reuters.com/article/us-iran-crash-arrest/iran-says-some-people-arrested-for-their-role-in-ukrainian-plane-crash-idUSKBN1ZD0PR
  Pojawiła sie również informacja ze uszkodzona „czarna skrzynka” ukraińskiego boeniga w celu „deszyfracji” została przez władze Iranu wysłana do Francji;
  https://ria.ru/20200114/1563392285.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. OT zza Oceanu, czyli amerykańskie media z alarmujacymi artykułami na temat poczynań hakerów [rosyjskiego] GRU”. „The Washington Post” informuje ze „hakerzy GRU” włamali sie na serwery ukraińskiej spółki gazowej „BURISMA” i jak zauważono w artykule „stało się to niemal równocześnie z rozpoczęciem procesu impeachmentu dla Donalda Trumpa w Kongresie USA”, czyli (w domysle) zrobili to na polecenie „agenta Kremla” Trumpa…
  https://strana.ua/news/244365-rossija-vzlomala-servera-ukrainskoj-hazovoj-kompanii-burisma-the-washington-post.html
  Z kolei „The New York Times” informuje że „hakerzy GRU” próbowali włamać się na stronę ukraińskiego…kabaretu „Kwartał 95” 🙂 by zdobyć tzw. kompromat na obecnego szefa SBU Iwana Bakanowa który pełnił funkcję prezesa spółki „Studio Kwartał – 95″…
  https://strana.ua/news/244382-khakery-hru-pytalis-vzlomat-sajt-kvartala-95-chto-by-zapoluchit-perepisku-hlavy-sbu-the-new-york-times.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Tymczasem prezes ukraińskich linii lotniczych których samolot został omyłkowo zestrzelony pod Teheranem w wywiadzie dla ukromediów stwierdził to według niego jest głównym winnym tego co się stało;
  „Если вы хотите знать мое мнение – виноват тот, кто не закрыл пространство над страной”
  [JEŻELI CHCECIE ZNAĆ MOJE ZDANIE -WINNY JEST TEN KTO NIE NIE ZAKRYŁ PRZESTRZENI POWIETRZNEJ NAD KRAJEM]
  https://sharij.net/168829

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Wieści z „frontu”, ukraińscy „wolontariusze” (dawniej ATO) zajmujacy się organizowaniem pomocy dla „ukrowojaków” poinformowali że w poblizu „wyzwolonej” miejscoowści Szyrokine (od czasu „wyzwolenie”leżącej w całkowitej ruinie) spaliła im sie „baza” wraz ze wszystkim co tam zgromadzili, a 1 osoba która tam przebywała została poparzona;
  https://112.ua/avarii-chp/na-donbasse-sgorela-baza-volonterov-angely-tayry-521869.html
  Ps. Komentarz pod artykułem;
  „все украли, заметают следы перед проверкой”, czyli spalili żeby się nie wydało ze rozkradli…

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Dla zainteresowanych, artykuł z ukraińskich portalu ‚Strana.ua” podsumowujący ostatnia falę pożarów w ukraińskich pociągach, czyli pieniądze zamiast w tabor kolejowy inwestowane są w…zarobki czołowych urzędników ukraińskich kolei („Укрзализныци”);
  https://strana.ua/news/244414-pochemu-v-ukraine-horjat-passazhirskie-poezda.html
  „Sztandarowym” przykładem jest tutaj zatrudnienie na stanowisku dyrektorskim byłego „heroja” tzw. euromajdanu (później deputowanego Rady Najwyższej) Serhija Leszczenki z pensją sięgajaca prawie 600 tys. hrywien na miesiac;
  https://glavred.info/ukraine/10133159-sotni-tysyach-stalo-izvestno-naskolko-gromadnuyu-zarplatu-polozhili-leshchenko-v-ukrzaliznyce.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. W temacie „gazowym”, czyli ukraińska spółka „GTS” która obecnie kontroluje system przesyłu gazu na Ukrainie poinformowała ze zostanie on „przebudowany” a środki finansowe będa od teraz inwestowane tylko w te tłocznie gazu które będą używane, pozostałe „będa stopniowo wycofywane z eksploatacji”;
  https://korrespondent.net/business/companies/4182014-moschnosty-hts-ukrayny-planyruuit-perestroyt

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Rząd Ukrainy wypłaci odszkodowania bliskim ofiar katastrofy zestrzelonego samolotu. Będzie też wspierać ich w walce o pieniądze od firm ubezpieczeniowych czy władz Iranu.
  Sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow poinformował, że rząd wypłaci po 200 tys. hrywien (ok. 32 tys. złotych) każdej z rodzin ofiar katastrofy boeinga 737.
  https://nczas.com/2020/01/12/ukraina-rzad-wyplaci-po-32-tys-zlotych-rodzinom-ofiar-katastrofy-samolotu/

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela potępiło gloryfikację przez Ukrainę osób odpowiedzialnych za mordowanie Żydów i antysemickich ideologów. Oświadczenie w tej sprawie opublikowano na stronie internetowej izraelskiego resortu dyplomacji.
  Jak napisano w oświadczeniu :”Gloryfikacja antysemitów i morderców Żydów, nie są sprawą wewnętrzną żadnego kraju. ”
  https://mfa.gov.il/MFA/PressRoom/2020/Pages/MFA-condemns-public-glorification-of-individuals-responsible-for-the-murder-of-Jews-and-antisemitic-ideologists-in-Ukraine-.aspx

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Ukraińska codzienność. W jednej z miejscowości ‚wyzwolonego” przez Kijów terytorium obwodu donieckiego do szpitala trafił meżczyzna ciezko ranny w wyniku wybuchu „niezidentyfikowanego ładunku wybuchowego” który próbował „rozbroić” w swoim domu;
  https://korrespondent.net/ukraine/4182070-na-donbasse-muzhchyna-prynes-domoi-vzryvnoe-ustroistvo-y-podorvalsia
  W Kijowie „masowa draka” na jednym z placów budów zakończyła się strzelaniną w wyniku której ranne zostały 2 osoby;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4182035-na-stroike-v-kyeve-massovaia-draka-zakonchylas-strelboi
  Kolejna banda złożona z „bojców ATO” (ukraińska policja tłumaczy że „tylko sie tak przedstawiali”) zlikwidowana na Ukrainie. Przestępcy zajmowali sie m.in napadami, wymuszaniem długów, a takze porwaniami dla okupu;
  https://korrespondent.net/ukraine/4182043-banda-pod-vydom-atoshnykov-vybyvala-dolhy

  Polubione przez 5 ludzi

 11. OT światowe, czyli MEGA – GIGA – ZDRADA „tęczowego” premiera Kanady Justina Trudeau który ogłosił że za USA „częściowo” odpowiadają za tragedię ukraińskiego samolotu pasażerskiego w Iranie, a co za tym idzie śmierć obywateli Kanady, gdyż doprowadziły do eskalacji sytuacji w tamtym regionie;
  https://www.theguardian.com/world/2020/jan/14/justin-trudeau-us-escalation-partly-to-blame-for-iran-plane-deaths

  Polubione przez 5 ludzi

 12. Ciekawe informacje przekazał minister rozwoju gospodarczego Ukrainy Timofiej Miłowanow, który przyznał że na Ukrainie z 28,5 mln osób w „wieku produkcyjnym”, tylko mniej niż połowa tzn. niecałe 13 mln osób jest zatrudnionych legalnie;
  https://korrespondent.net/business/economics/4182109-mylovanov-lehalno-rabotaet-polovyna-ukrayntsev
  Podzielił sie także swoimi wspomnieniami z młodosci w czasach ZSRR, w którym jego słów był „seks na każdym rogu” (i to pomimo oficjalnych zakazów);
  https://strana.ua/news/244445-milovanov-o-sekse-v-sssr-byl-v-kazhdom-uhlu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 13. OT z Germanistanu (dawniej Niemcy), czyli cytat „Obława policyjna przeciwko islamistom w niemieckich landach. Chodzi o czeczeńską mafię”;
  https://forsal.pl/swiat/bezpieczenstwo/artykuly/1448485,oblawa-policyjna-przeciwko-islamistom-w-niemieckich-landach-chodzi-o-czeczenska-mafie.html
  I „historyjka graficzna” dotycząca tematu…
  >https://ic.pics.livejournal.com/hrono61/14012115/1300502/1300502_original.jpg
  …którą można podsumować że trzeba uważać kogo sie przygarnia…

  Polubione przez 4 ludzi

 14. OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli „Przez pięć pierwszych miesięcy bieżącego roku najwięcej węgla zaimportowaliśmy z Rosji – aż 4,8 mln ton, co odpowiada 2/3 całego importu węgla w tym okresie”;
  ttps://www.bankier.pl/wiadomosc/Z-tych-krajow-Polska-importuje-wegiel-7736199.html

  Polubione przez 5 ludzi

 15. Horror w Dnieprze. W centrum miasta żywcem spłonął mężczyzna, miejscowa policja poinformowała że świadkowie tego zdarzenia zamiast pomóc ofierze filmowali całe zdarzenie, by potem umieścić filmiki w internecie. Teraz osoby które to zrobiły, a zarejestrował je miejski monitoring, sa poszukiwane przez policje…
  https://www.obozrevatel.com/dnipro/accident/v-tsentre-dnepra-zazhivo-sgorel-chelovek-politsiya-obvinila-svidetelej.htm
  https://www.056.ua/news/2630820/po-faktu-smerti-bezdomnogo-v-centre-dnepra-policia-otkryla-dva-ugolovnyh-proizvodstva-video

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.