Wojna domowa na Ukrainie 15.01.2020r.- 1680 dzień od nowego rozejmu.


Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Kanady Justin Trudeau przeprowadzili trzecią rozmowę telefoniczną, podczas której dyskutowali o katastrofie ukraińskiego samolotu Ukraine International Airlines w Iranie.

W trakcie tej rozmowy premier Kanady podziękował prezydentowi Ukrainy za starania o zapewnienie dostępu kanadyjskich specjalistów do miejsca tragedii.

Justin Trudeau zwrócił się o pomoc do Wołodymyra Zełenskiego w dialogu z władzami irańskimi w identyfikacji ciał zmarłych, wśród których są obywatele Kanady.

Szef państwa ukraińskiego pochwalił zaangażowanie przedstawicieli Kanady w śledztwo.

„Ukraińscy specjaliści i dyplomaci są gotowi kompleksowo pomóc kanadyjskim kolegom w Teheranie w ich pracy”– podkreślił Zełenski i potwierdził gotowość logistycznej pomocy w powrocie do Kanady szczątków ciał obywateli Kanady po spełnieniu niezbędnych formalnych procedur w Iranie.

Rozmówcy poparli dalszą koordynację starań w celu zapewnienia właściwej międzynarodowej odpowiedzialności prawnej osób odpowiedzialnych za katastrofę lotniczą.

Wołodymyr Zełenski i Justin Trudeau liczą na konstruktywną pracę grupy koordynacyjnej i reakcyjnej kierowanej przez ministrów spraw zagranicznych krajów, których obywatele zginęli w katastrofie. Grupa spotka się 16 stycznia w Londynie. W tym kontekście strony zauważyły ​​znaczenie opracowania odpowiedniego algorytmu, aby zapobiec takim tragediom w przyszłości.

Prezydent Ukrainy i premier Kanady wyrazili nadzieję na dalszą współpracę i wymianę informacji na temat dochodzenia w sprawie katastrofy, w szczególności we współpracy z Iranem.

Dodam jeszcze, że w samej Kanadzie narastają kontrowersje wokół katastrofy ukraińskiego samolotu pasażerskiego w Iranie.

I tak, szef Maple Leaf Foods, jednego z największych kanadyjskich koncernów mięsnych- Michael McCain oskarżył w serii wpisów na Twitterze „narcyza w Waszyngtonie” i „liderów amerykańskiego rządu, nieograniczanych systemem kontroli i równowagi” o „niepotrzebną, nieodpowiedzialną serię wypadków w Iranie”, która doprowadziła do śmierci żony i syna kolegi. „To są moje osobiste przemyślenia” – dodał Michael McCain.

Marco Mendicino- jeden z liderów rządzącej partii liberalnej i minister imigracji, został zapytany w radiu publicznym CBC o komentarz do wpisów McCaina. Mendicino powiedział, że wypowiedź szefa Maple Leaf Foods „wyraża i odzwierciedla gniew odczuwany przez rodziny i Kanadyjczyków w całym kraju”.

Następnie w poniedziałek, premier kanady, Justin Trudeau w wywiadzie jakiego udzielił stacji telewizyjnej Global News, wyraził zdanie, że „słyszy wielu Kanadyjczyków wyrażających wnioski, emocje, oburzenie, żałobę”. „Nie tylko społeczność irańska zadaje sobie bardzo poważne pytania i nie dziwi mnie, że słyszę rozliczne konkluzje od Kanadyjczyków, z różnych stron”– zauważył kanadyjski premier, dodając, że „gdyby nie było napięć w regionie, ci Kanadyjczycy byliby w domu ze swoimi rodzinami”, jednocześnie wskazał na „złożoną sieć współodpowiedzialności”.

Poinformował także, że rozmawiał z prezydentem USA Donaldem Trumpem o zestrzelonym samolocie:

„Mówiłem o konieczności deeskalacji napięć. Mówiłem o olbrzymiej żałobie i stracie, które odczuwają Kanadyjczycy, o potrzebie jasnych odpowiedzi na pytanie, jak do tego doszło i o tym, co zrobimy, by więcej do takich rzeczy nie doszło”– zaznaczył Trudeau. Wyjaśnił przy tym, że Kanada nie została uprzedzona o planowanym przez USA ataku na irańskiego generała Kasema Sulejmaniego, choć oczywiście wolałby taką informację otrzymać.

Wyjaśnił dalej, że:

„Stany Zjednoczone dokonują własnych ustaleń. W ważnych sprawach próbujemy działać jako społeczność międzynarodowa. Ale czasami kraje podejmują działania nie informując swoich sojuszników.”

„Odczuwam ból jak wszyscy Kanadyjczycy. Odczuwam gniew jak wszyscy Kanadyjczycy. Jednak w odróżnieniu od wielu ludzi mam do wykonania pracę, a polega ona na pomocy tym rodzinom, bezpośrednio”– podkreślił Justin Trudeau.

Oczywiście odpowiedzialność za zestrzelenie ukraińskiego samolotu pasażerskiego nad Teheranem rozkłada się na wiele czynników, ale pierwszy z nich, niejako zaczynem prowadzącym do tragedii, był zamach dokonany przez Stany Zjednoczone, z osobistego rozkazu prezydenta Donalda Trumpa, na irańskiego generała Kasema Sulejmaniego.

Sytuacja ta pokazuje wyraźnie, jak niebezpieczną i nieodpowiedzialną drogę obrały Stany Zjednoczone w czasie prezydentury Donalda Trumpa, który nie tylko podkopuje jedność NATO, ale rozwala od środka UE oraz stwarza nowe ogniska napięć, które mogą doprowadzić do nieobliczalnych i tragicznych sytuacji.

Szkoda każdego życia, ale te 176 osób, które zginęły po zestrzeleniu ukraińskiego samolotu pasażerskiego linii lotniczych UIA, to jest tylko kropla w morzu tego, do czego nieodpowiedzialne działania amerykańskich decydentów, mogą doprowadzić.

Od nowego millenium do chwili obecnej świat znajduje się w obliczu permanentnej wojny o zasięgu globalnym, która nie przygasa, a wręcz rozlewa się coraz szerzej.

Oczywiście wszystko w imię POKOJU, DOBROBYTU i WOLNOŚCI!!!!

Tak przynajmniej każą nam wierzyć.

https://www.president.gov.ua/ru/news/volodimir-zelenskij-i-dzhastin-tryudo-domovilisya-pro-podals-59281,

https://en.wikipedia.org/wiki/Michael_McCain,

https://twitter.com/michaelhmccain.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały w godzinach pomiędzy, 18:10, a 23:20, przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (3 miny) i 82 mm (11 min) oraz granatników SPG-9 (2 granty) i RPG-7 (6 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (łącznie 10 ostrzałów), w sumie 6 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ukraińscy żołnierze ostrzeliwali: rejon Gorłówki (Dolomitnoje i teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina) oraz okolice Doniecka (Aleksandrowka i Staromichajłowka), a także południowy odcinek frontu (Sachanka i Leninskoje).

W wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadły 22 pociski (wobec 71- w odniesieniu do dnia poprzedniego), nie powodując przy tym żadnych strat i szkód.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze minionej doby prowadząc ostrzały przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, 2 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzelane zostały okolice wsi Niżnieje Łozowoje i Gołubowskoje.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 15 січня 2020 року.

14 січня збройні формування Російської Федерації 10 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями 122-мм артилерійських систем, мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
Чотири обстріли були зафіксовані в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”, а саме:
неподалік Новотроїцького та Мар’їнки – зі стрілецької зброї;
поблизу населеного пункту Невельське – з великокаліберних кулеметів;
поруч з Широкиним – з ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Шість обстрілів противник здійснив в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”, а саме:
поруч з Луганським – зі станкових протитанкових гранатометів;
тричі в районі населеного пункту Оріхове – з артилерійських систем 122 калібру – 8 снарядів, з мінометів калібру 120 мм – 28 мін, з 82-мм міномету – 8 мін, а також застосував автоматичні гранатомети;
поблизу Кримського – з міномету калібру 82 мм – 8 мін та з великокаліберних кулеметів;
неподалік Новолуганського – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Вчора, 14 січня, у результаті ворожих обстрілів два військовослужбовця Об’єднаних сил отримали поранення.
З початку цієї доби російські окупаційні війська один раз відкривали вогонь по захисникам Світлодарська, де випустили 2 міни з 82-мм міномету.
За поточну добу втрат з нашого боку немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

50 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 15.01.2020r.- 1680 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek, w ukromediach oprócz oczywiscie sprawy ukraińskiego samolotu zestrzelonego w Iranie „tematem wiodącym” ostatnimi czasy stało się przyznanie sobie przez ukraińskich urzędników horrendalnie wysokich pensji (oraz premii). Pojawiły się m.in tłumaczenia że ma to być „bonus” za „wzrost PKB Ukrainy”;
  https://strana.ua/news/244183-kakie-zarplaty-v-ministerstvakh-ukrainy.html
  Z kolei premier Ukrainy Honczaruk tłumaczy ze jest to sposób na „walkę z pokusami”, czyli by zniechęcić urzędników państwowych do przyjmowania łapówek;
  https://strana.ua/news/244547-honcharuk-rasskazal-pochemu-ministry-poluchajut-ohromnye-zarplaty.html
  A tymczasem pojawiły sie wiadomości o tym że „extra dodatki” (do 117 tys. hrywien) otrzymali nawet pomocnicy deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy…
  https://strana.ua/news/244541-strana-uznala-skolko-poluchajut-pomoshchniki-nardepov.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • A tłumaczenie najbardziej prawdopodobne jest takie, że niedługo gospodarka Ukrainy pieprznie i to ostro.
   Już teraz widać kilka niepokojących trendów. Produkcja przemysłowa stoi w miejscu-w niektórych gałęziach gospodarki nawet spadła.
   Przekazy pieniężne na Ukrainę przestały rosnąć-to złożona przyczyna-od wzrostów kosztów życia (Polska), po…osiedlanie się Ukraińców z rodzinami w za granica/względnie zakładanie własnych rodzin.
   Po trzecie-utrata pozycji lidera tranzytu gazu rosyjskiego do Europy-samo otworzenie odnogi Tureckiego Potoku to strata dla budżetu Ukrainy w wysokości 750 mln $ rocznie.
   Po czwarte zmniejszenie się liczby przedsiębiorstw na Ukrainie (drobne i średnie firmy).
   Po piąte Koncentrowanie się na rolnictwie gdy zakłada się wielką „prywatyzację” (przejęcie ziemi rolnej przez oligarchów), a dochodowość gospodarstw rolnych spada (nie ma systemu dopłat bezpośrednich jak w Polsce).
   Jest jeszcze wiele innych niepokojących sygnałów, niemniej o korupcji,nepotyzmie na Ukrainie można pisać tomy książek, ale po co parafrazując klasyka jak jest każdy widzi.
   Prawda jest taka, że sześć lat po „rewolucji godności” gospodarka Ukrainy jest w gorszym stanie niż gdy zostawiał ją obalony „tyran Janukowycz”. Kraj stracił swoje centra przemysłowe, utracił kilka rynków zbytu, jest traktowany przez zagranicznych inwestorów jako kraj III Świata i NIKT nie ma ochoty inwestować w tamtejsze przedsiębiorstwa (większość inwestycji w systemy bankowe względnie spekulacje walutowe).
   Bez zagranicznych inwestycji kraj nie ma szans nadgonić straconych lat, brakuje pieniędzy na nowe technologie/infrastrukturę.
   https://www.unian.info/economics/10828346-number-of-individual-entrepreneurs-in-ukraine-down-in-2019-experts.html
   Więc teraz trzeba kraść, „prywatyzować” póki się da póki coś jeszcze zostało, bo jak nadejdzie tąpniecie na rynkach światowych to Ukraina już się nie podniesie.

   Polubione przez 4 ludzi

 2. OT światowe. „Przypadkowa wizyta” Ambasadora Wlk. Brytanii w Iranie na antyrządowych demonstracjach skończyła sie dla niego, jak było do przewidzenia, uznaniem go za „persona non grata” przez władze w Teheranie. Dodatkowo „prorządowi” demonstranci spalili na ulicy jego „kukłę”…
  https://strana.ua/news/244564-v-irane-posla-britanii-objavili-personoj-non-hrata-i-sozhhli-eho-izobrazhenie-v-polnyj-rost-foto.html
  W Los Angeles samolot pasażerski zrzucił awaryjnie paliwo lotnicze na…teren dwóch szkół podstawowych w wyniku czego 60 osób, dzieci oraz dorosłych, z podejrzeniem zatrucia trafiło do szpitali;
  https://www.wsbtv.com/news/local/atlanta/delta-flight-dumps-fuel-elementary-school-report-says/QDL6P7PNM5HRNCHHKK6TCMXIZY/
  Ciąg dalszy skandalu w korporacji „Boenig” zwiazanego z ich najnowszym „dzieckiem”, czyli modelem „737 MAX”. Agencja „Bloomberg” informuje że korporacja odmawiała liniom lotniczym, m.in z Indonezji, przeprowadzenia szkoleń pilotów mających latać na nowych boenigach obrażając ich przy tym (pilotów nazywano idiotami);
  https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-01-14/lion-air-idiots-sought-more-max-training-boeing-thwarted-it

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Wieści z Donbasu. Pojawiły się informacje, przedstawione przez stronę ukraińską, o tym ze w 2019 roku na „punktach kontrolnych” pomiędzy Ukrainą, a republikami z Donbasu zmarło 27 osób głownie w wieku podeszłym. warto przy tym dodać że strony republik wielokrotnie zgłaszano że „kontrole graniczne” po stronie ukraińskiej prowadzone są „opieszale” po to by wymuszać łapówki, co zreszta potwierdzały prowadzone w tej sprawie dochodzenia ze strony ukraińskich organów ścigania;
  https://korrespondent.net/ukraine/4182311-za-hod-na-punktakh-propuska-donbassa-umerlo-27-chelovek

  Polubione przez 5 ludzi

 4. „Czasy w których przyszło nam żyć”, czyli mówienie PRAWDY stało sie czymś KONTROWERSYJNYM. cytat „Stephen King, autor „Miasteczka Salem”, „Lśnienia” czy „Misery”, skomentował na Twitterze ogłoszone w poniedziałek nominacje do Oscara. King napisał, że zróżnicowanie rasowe czy kulturowe nominowanych twórców nie jest istotne – powinna się liczyć jedynie jakoś tekstów kultury, które tworzą”
  https://www.onet.pl/kultura/onetkultura/oscary-2020-stephen-king-komentuje-nominacje/k6t4vs3,ddf42670
  Ps…
  >https://i.ytimg.com/vi/dSH-x6DhfW0/maxresdefault.jpg

  Polubione przez 5 ludzi

 5. OT z Rosji, gdzie do dymisji podał się obecny rzad z premierem Dmitrijem Miedwiediewem na czele. Powodem dymisji według Miedwiediewa mają być zapowiedziane przez Prezydenta Rosji podczas dzisiejszego wystąpienia przed Zgromadzeniem Federalnym „fundamentalne zmiany w rosyjskiej konstytucji” które „znacząco zmieniają równowagę władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej”.
  Zdymisjonowany rząd ma jednak w dalszym ciagu pełnić swoje obowiązki, do czasu wyłonienia nowego, a jak zapowiedział Prezydent Rosji, premier Miedwiediew ma objąć w przyszłości nowo utworzone stanowisko zastępcy Rady Bezpieczeństwa FR;
  https://ria.ru/20200115/1563456719.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. O reformie rolnej na Ukrainie. Jak wiele osób się spodziewało, zmiany w prawie ,najbardziej na rękę są …obecnej ekipie oligarchów.

  Podczas gdy w Europie sukcesy odnosi rolnictwo oparte na stosunkowo niewielkich gospodarstwach rodzinnych, ukraiński rząd przeprowadził przez parlament projekt ustawy oddający kilkadziesiąt milionów hektarów ziemi rolnej w ręce nielicznej grupy wielkich posiadaczy ziemskich.
  Efekty reformy komentują eksperci
  Ustawa nie zwalnia mieszkańców wsi z poddaństwa, nie nadaje im prawa rozporządzania ziemią. Wręcz przeciwnie – wzmacnia ograniczenia praw właścicieli ziemi, czyniąc ich jeszcze bardziej poddanymi, zmuszając do sprzedaży gruntu jak najszybciej za najmniejsze pieniądze swojemu dzierżawcy” – komentuje ekspert rolny Roman Gołowin.
  https://www.obserwatorfinansowy.pl/forma/rotator/ukraina-stawia-na-latyfundia/
  Komentarz: Dlaczego przed oczami staje mi republika Rzymska, nieudana próba reformy rolnej braci Grakchów i… bunt Spartakusa (bunt nie tylko niewolników, ale też i biedoty).

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Odnosząc się do oświadczenia izraelskiego MSZ potępiającego gloryfikację na Ukrainie działaczy nacjonalistycznych odpowiedzialnych za zbrodnie na Żydach, ukraiński resort dyplomacji oświadczył, że „przywracanie historycznej sprawiedliwości” wobec tych, którzy „walczyli o niepodległość” Ukrainy, wciąż będzie priorytetem ukraińskich władz.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-idzie-w-zaparte-w-sprawie-gloryfikacji-zbrodniarzy/

  Polubione przez 4 ludzi

 8. O niewolnictwie na współczesnej Ukrainie. W obwodzie żytomierskim policja uwolniła 6 obywateli Ukrainy oraz 1 obywatela Białorusi w wieku od 20 do 50 lat (w tym inwalidów) których wieziono i zmuszano do „niewolniczej pracy”;
  https://strana.ua/news/244634-v-zhitomirskoj-oblasti-derzhali-v-rabstve-muzhchin.html
  https://korrespondent.net/ukraine/4182411-bandyty-uderzhyvaly-hruppu-muzhchyn-y-yspolzovaly-ykh-rabskyi-trud

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Zmiany?

  Członkowie władz Związku Ukraińców w Polsce proponują wprowadzenie zmian do statutu, by móc oficjalnie włączać w swoją działalność migrantów z Ukrainy. Szef Związku Piotr Tyma potwierdził, że nie będzie ubiegał się o kolejną kadencję. Nowy przewodniczący zostanie wybrany w czerwcu.
  https://kresy.pl/wydarzenia/zwiazek-ukraincow-w-polsce-chcialby-wlaczyc-w-swoja-dzialalnosc-migrantow-z-ukrainy/

  Polubione przez 4 ludzi

  • Raczej szykuje nam sie coś o czym tutaj pisywałem, czyli będą starali się stworzyć „oficjalna reprezentację” obecnie przebywających w naszym kraju Ukraińców, a nie tylko „zasiedziałych” tutaj potomków „banderowców”…

   Polubione przez 4 ludzi

   • Po prostu chcą przejąć kontrolę nad wszystkimi Ukraińcami. Wtedy będą mieli większą siłę przebicia i jeszcze większą możliwość realizowania swojej polityki w naszym kraju.

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 3 ludzi

   • To jeszcze trochę potrwa. Po pierwsze nadal „goście ze wschodu” nie otrzymują praw wyborczych-bez nich nawet jeśli mieszkają w Polsce ich głos jest bardzo słaby. Co ważniejsze ostatnie wybory parlamentarne pokazują, że wsparcie dla ukraińskiego ruchu jest w naszym kraju bardzo słabe. Drugą kwestią są pieniądze. Budżet RP co prawda nadal wspiera ZUwP niemniej wzrost nakładów nie jest wystarczająco duży by udźwignąć wszystkie inicjatywy/projekty organizacji. Nieoficjalnie sytuacja budżetowa organizacji jest zła, bardzo zła (dlatego Tyma ponoć rezygnuje z roli przewodniczącego). Związek oficjalnie chce przyciągać nowych działaczy-wywodzących się z emigracji, ale tu też jest spory problem. Większość „braci i sióstr ze wschodu” ma skonkretyzowane cele-zarobić $$$ i nie interesują ich działania na rzecz kultury (propagandy?) Ukrainy.
    Bez sponsorów (węgierski filantrop?) nie ma szans na budowę jakiegoś ponadorganizacyjnej wspólnoty.

    Polubione przez 4 ludzi

 10. Nie żyje Oksana Charczenko, Ukrainka, która w 2018 roku będąc pracownicą jednego z gospodarstw rolnych w Wielkopolsce, doznała wylewu. Jej pracodawca nie wezwał od razu pogotowia, ponieważ kobieta była zatrudniona „na czarno”, lecz wywiózł ją do innej miejscowości i wezwał policję do rzekomo pijanej osoby.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/zmarla-ukrainka-ktorej-polski-pracodawca-nie-udzielil-pomocy-po-wylewie/
  Komentarz: I teraz tej łajzie która nie udzieliła pomocy kobiecie powinno się przedstawić zarzut morderstwa. Niemniej z tego co mi wiadomo dzięki $$$ udało się „biznesmenowi” uniknąć kary (dostał „zawiasy” 2 na 5).

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Tymczasem na Ukrainie funkcjonariusze Państwowego Biura Śledczego na przyjmowaniu łapówki zatrzymano jednego z naczelników…Państwowej Agencji Kosmicznej Ukrainy 🙂 Podobno urzędnik żądał 5 tys. dolarów za „arendę” 9 domków letniskowych na 49 lat w centrum rehabilitacyjnym którym zarządzał;
  https://strana.ua/news/244701-sotrudnik-hosudarstvennoho-kosmicheskoho-ahentstva-treboval-vzjatku-za-prisvoenie-nedvizhimosti.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. W ukraińskim internecie pojawiło sie nagranie wypowiedzi premiera Ukrainy Honczaruka, która miała paść podczas posiedzenia frakcji parlamentarnej proprezydenckiego ugrupowania „Sługa Narodu” w której miał on m.in stwierdzić że Prezydent Ukrainy w „prymitywny sposób rozumuje o ekonomice” to znaczy ze cos tam „łapie” ale i tak większość rzeczy trzeba mu tłumaczyć „łopatologicznie” (np wpływ kursu hrywny na bilans płatniczy);
  https://strana.ua/news/244700-u-zelenskoho-primitivnoe-ponimanie-ekonomiki-v-seti-pojavilas-proslushka-soveshchanija-u-premera-honcharuka.html

  Polubione przez 4 ludzi

   • W temacie.
    Informacja o podpisaniu umowy pomiędzy USA -Chinami jest bardzo niekorzystna dla Ukraina. Już tłumaczę 🙂 W 2018-2019 roku po wzroście napięć w stosunkach pomiędzy dwoma mocarstwami skorzystał ukraiński rynek zbytu. Do Chin trafiały głównie zboża: kukurydza i pszenica II klasy jako pasza dla świń. Wcześniej głównym składnikiem trzody chlewnej była …amerykańska soja. Podpisanie umowy sprawia, ze teraz to Chiny będą chciały ograniczyć kupno płodów rolnych z Ukrainy na rzecz USA.
    Kontrakty są podpisane na rok więc w 2020 jeszcze część ziarna z Ukrainy zostanie dostarczona do państwa Środka, ale po 2020 ukraińscy producenci będą musieli znaleźć inne rynki zbytu.

    Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.