Wojna domowa na Ukrainie 16.01.2020r.- 1681 dzień od nowego rozejmu.


Ponoć, w 2020 roku Stany Zjednoczone planują przeznaczyć na pomoc finansową dla Ukrainy ponad 1 miliard dolarów, w tym na pomoc wojskową i gospodarczą. Taką informację przekazał ambasador Ukrainy w Stanach Zjednoczonych, Wołodymyr Jelczenko.

Według Jelczenki, nie ma kraju, który bardziej niż Stany Zjednoczone wspiera Ukrainę „właśnie w sektorze bezpieczeństwa i obrony”.

„W 2020 r. z Pentagonu zostanie przekazanych ogółem 250 mln USD, a kolejne 450 mln USD z Departamentu Stanu USA, co stanowi pomoc gospodarczą. Dlatego ogólnie rzecz biorąc, okazuje się, że w tym roku łączna pomoc ze strony Stanów Zjednoczonych wynosi 698 milionów dolarów, a czysto militarna pomoc na obronę- 365 milionów dolarów”– powiedział podczas konferencji prasowej ukraiński dyplomata.

Jak zwrócił uwagę Jelczenko, 250 milionów USD zostało już przydzielonych, kolejne 50 milionów USD zostanie przydzielonych pod warunkiem spełnienia określonych wymogów i wykorzystania pierwszej części kwoty pomocy, a prawie 50 milionów USD to salda z poprzednich lat, które nie zostały jeszcze zrealizowane.

Tak więc, jak wyliczył Jelczenko, łączna kwota pomocy Stanów Zjednoczonych w tym roku wynosi ponad 1 miliard dolarów.

Wcześniej ogłoszono, że ​​Unia Europejska i europejskie instytucje finansowe od 2014 r. „zmobilizowały ponad 15 mld EUR w postaci dotacji i pożyczek na wsparcie procesu reform” na Ukrainie.

W tym samym okresie czasu Stany Zjednoczone nie przekazały w sumie Ukrainie nawet 1 mld dolarów.

Dlaczego więc tak optymistycznie patrzy się na amerykańską pomoc ukraiński ambasador w Waszyngtonie?

Powód jest prosty, bo obecnie Ukraina, która w żaden sposób nie chce współpracować z UE w kwestii wdrażania reform i przywracania prawa, nie może liczyć na dalszą pomoc z jej strony. Dlatego też mami się społeczeństwo ukraińskie jakąś wyimaginowaną pomocą Stanów Zjednoczonych w przyszłości.

Dodam jeszcze, że szef rady politycznej partii ukraińskiej „Platformy Opozycyjnej- za życie” Wiktor Medwedczuk powiedział, że była szefowa Narodowego Banku Ukrainy Waleryja Gontarewa zniszczyła system bankowy tego kraju.

Taki tekst zamieszczono na stronie internetowej partii „Platforma Opozycyjna- za życie”.

„Gontarewa zniszczyła system bankowy Ukrainy”– oświadczył Medwedczuk.

Według Medwedczuka, który przywołał dane opublikowane w Telegram Proeconomics, odnoszącym się do audytu JP Morgan, udział problematycznych/złych kredytów na Ukrainie wyniósł 53,4%, w ten sposób wyprzedzając nawet Grecję (45,6%).

„Nie było konieczne zorganizowanie sztucznego upadku banku, ale rozwiązanie prawdziwego problemu- zmniejszenie udziału problematycznych/złych kredytów. Bo według tego wskaźnika Ukraina wyprzedza wszystkich”– powiedział Miedwiedczuk.

Medwedczuk zwrócił także uwagę na fakt, że NBU nie widzi tego problemu i zamiast tego, wraz z Ministerstwem Finansów, angażuje się w budowę piramidy OWGZ (obligacje krajowej pożyczki państwowej Ukrainy), która „sztucznie wzmacnia kurs hrywny, co już doprowadziło do poważnych strat w eksporcie oraz w sektorze publicznym.”

„Dzieje się tak, ponieważ po odejściu Gontarewej prawie cały jej zespół pozostał na swoich miejscach i stosował starą, nieudaną politykę, która destabilizuje system bankowy”– dodał Medwedczuk.

We wrześniu ubiegłego roku, Narodowy Bank Ukrainy potępił ataki na byłego jej szefa- Waleriję Gontarewą i zażądał, aby organy ścigania przeprowadziły niezależne dochodzenie.

Stwierdzenie to wynikało z faktu, że niezidentyfikowane do dziś osoby spaliły dom Gontarewej pod Kijowem, rzucając koktajlem Mołotowa.

Oczywiście Medwedczuk, zwrócił słuszną uwagę na jeden z problemów, ale jest to tylko zaledwie fragment, w szerszej całości kwestii demontażu Ukrainy jako państwa cywilizowanego.

W efekcie dochód narodowy przypadający na jednego mieszkańca tego kraju plasuje się w granicach 8-9 tys. złotych na rok, przy jednoczesnym upadku przemysłu, bezrobociu, rosnących cen podstawowych artykułów spożywczych, energii, czynszów, wody i spadku wysokości świadczeń socjalnych.

W ten sposób, zamiast dynamicznego wejścia do Europy, mamy masę upa-dłościową, i państwo w ruinie.

Nie za tym chyba skakano w 2013 i na początku 2014 roku na kijowskim Majdanie?

Na zakończenie przypomnę chwytliwe hasło jakie wtedy krążyło wśród protestujących „pro-europejczyków”– wyznawców banderyzmu:

„KTO NIE SKACZE, TEN MOSKAL!”

http://zagittya.com.ua/news/stati/gontareva_unichtozhila_bankovskuju_sistemu_ukrainy.html,

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%BE%D0%BD%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%B0,_%D0%92%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F_%D0%90%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%B5%D0%B5%D0%B2%D0%BD%D0%B0,

https://t.me/s/proeconomics.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (20 granatów) oraz broni pokładowej opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (4 wystrzały) i ciężkiego karabinu maszynowego (1 ostrzał), 3 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono w okolicy Doniecka (Kasztonowoje) oraz na południowym odcinku frontu (Jelenowka i Sachanka), w wyniku czego na terytorium DRL spadły 24 pociski (wobec 22- w odniesieniu do dnia poprzedniego), nie powodując przy tym żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

2 min.

„Зведення станом на 07:00 16 січня 2020 року.

15 січня збройні формування Російської Федерації 11 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями артилерійських систем калібру 152 мм, мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також гранатометів різних систем, БПЛА, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї. Окрім цього, була присутня снайперська активність.

Сім обстрілів було зафіксовано в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”, а саме:
неподалік населеного пункту Піски – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
поблизу Василівки – з великокаліберного кулемету;
два рази поруч з населеним пунктом Павлопіль – з БПЛА противник скинув 6 гранатометних пострілів ВОГ-17 калібру 30 мм;
неподалік Авдіївки – зі снайперської гвинтівки;
поблизу населеного пункту Широкине – зі станкового протитанкового гранатомету, великокаліберного кулемету та іншої стрілецької зброї;
поруч з Невельським – з великокаліберного кулемету.

Чотири обстріли противник здійснив в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”, а саме:
поблизу з Світлодарськом – з міномету калібру 82 мм ворог випустив 2 міни;
два рази неподалік населеного пункту Оріхове – з артилерії калібру 152 мм – 6 снаряди, 120-мм міномету – 27 мін;
поруч з Новотошківським – з міномету калібру 120 мм – 14 мін та автоматичних станкових гранатометів.
Вчора, 15 січня, у результаті ворожих обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил загинув.

З початку цієї доби російські окупаційні війська з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї відкривали вогонь по захисникам Травневого.
За поточну добу втрат з нашого боку немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

28 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 16.01.2020r.- 1681 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Haniebna zdrada” ze strony władz w Kijowie które wstrzymały finansowanie „krymsko – tatarskiemu” kanałowi TV „ATR” przez co ten prawdopodobnie będzie zmuszony zakończyć swoją działalnosć. Poinformował o tym wicedyrektor generalny „ATR” Ajder Mużdabajew, „Tatar Krymski rodem spod Moskwy”. Warto takze przypomniec ze kanał TV ‚ATR” to faktycznie „tuba propagandowa” tzw. medżlisu krymskotatarskiego, czyli „kamandy dziadzi Mustafy” Dżemilewa;
  https://strana.ua/news/244752-krymskotatarskij-telekanal-atr-nachal-sobirat-denhi-tak-kak-ukraina-eho-finansiruet-nedostatochno.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Premier Ukrainy Honczaruk po tym jak ujawniono jego skandaliczne wypowiedzi o obecnym Prezydencie Ukrainy, m.in mówił że jest on „przymulony” oraz ze „w sposób prymitywny pojmuje gospodarkę”, wystąpił na nagraniu zamieszczonym na FB w który zachwalał swoje i kierowanego przez siebie rzadu sukcesy, a także opowiadał o „wielu osobach działajacych przeciwko rządowi oraz prezydentowi” czyli w domyśle o tych którzy upublicznili jego wypowiedzi o Zelenskim;
  https://korrespondent.net/ukraine/4182796-honcharuk-otreahyroval-na-obnarodovannye-audyzapysy

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Skandaliczny ukraiński portal „Mirotworec” (działajacy pod kuratela MSW Ukrainy) którego „zamkniecia” domagaja się nawet zachodni partnerzy Ukrainy, działa sobie tymczasem dalej i wpisał na swoja „czarna liste” kandydata na nowego premiera Rosji Michiła Miszustina za to ze „odwiedził okupowany Krym”;
  https://replyua.net/putin/189321-pokushalsya-na-suverenitet-ukrainy-buduschego-rossiyskogo-premera-mishustina-vnesli-v-bazu-mirotvorec.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. OT amerykańsko – ukraińskie. „Prominentni” przedstawiciele Demokratów w Izbie reprezentantów USA poinformowali o tym że była Ambasador USA na Ukrainie Marie Yovanovitch zanim została zwolniona ze stanowiska w maju zeszłego roku była „poddana inwigilacji. Nie poinformowano przez kogo i w jakim celu, ale jak wiadomo Yovanovitch nie kryła się ze swoją wrogoscia (i vice versa) wobec obecnego Prezydenta USA;
  https://korrespondent.net/ukraine/4182860-v-ssha-zaiavyly-o-slezhke-za-ykh-eks-poslom-v-ukrayne

  Polubione przez 3 ludzi

 5. W temacie horrendalnie wysokich pensji oraz premii jakie sobie poprzyznawali ukraińscy urzednicy, w tym ministrowie. Minister sprawiedliwości Denis Maluśka poskarżył się że po tym jak ukromedia ujawniły ile ostatnio zarobił popadł w konflikt z…własną żoną która zirytowana zapytała „Gdzie są te pieniądze?”;
  https://tsn.ua/ru/politika/i-gde-dengi-malyuska-pozhalovalsya-chto-posle-razoblacheniya-vysokih-zarplat-ministrov-byl-skandal-s-zhenoy-1474740.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Tymczasem pojawiły się złe informacje dla „generalissimusa” Poroszenki. Jak informują ukromedia znani ukraińscy oligarchowie bracia Surkisowie, „specjalizujacy sie” m.in w piłce nożnej (to oni mieli własnie „załatwić” wspólne Polski i Ukrainy ME w Piłce Nożnej w 2012 roku) złożyli pozew w międzynarodowym sądzie arbitrażowym w Londynie, w którym domagaja się od Poroszenki 140 mln dolarów. Sprawa dotyczy umowy o sprzedaży 25 % udziałów należących do braci Surkisów w ukraińskiej TV „1 + 1” będącej własnością oligarchy Kołomojskiego, z której Poroszenko się nie wywiązał;
  https://strana.ua/news/244909-bratja-surkisy-trebujut-v-sube-u-petra-poroshenko-140-mln-za-vykup-doli-v-11.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Wieści z Donbasu. Ukromedia powołując się na tzw. sztab OZS (dawniej ATO) że juz drugi dzień siły ukraińskie ponoszą straty, wczoraj na „froncie ” zginał jeden „ukrowojak” i dzisiaj zginał następny;
  https://korrespondent.net/ukraine/4183122-syly-oos-vtoroi-den-soobschauit-o-poteriakh
  Z kolei przedstawicielka ŁRL w podgrupie zajmujacej się rozmowami na temat wymiany więźniów w Mińsku oskarżyła przedstawicielkę Ukrainy o „zerwanie” rozmów dotyczących kolejnej wymiany która po prostu nie pojawiła sie na posiedzeniu podgrupy;
  https://strana.ua/news/244888-lnr-zajavila-o-sryve-perehovorov-ob-obmene-plennymi-ukrainoj.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. OT światowe. „The Washington Post” w związku z ostatnia „nadaktywnością” Prezydenta Rosji na Bliskim Wschodzie (m.in wizyty w Syrii i Turcji, oficjalne uruchomienie gazociągu „Turecki Potok) wspólną mediacją wraz z Turcją w sprawie zakończenia konfliktu w Libii a także „ugoszczeniem” w Moskwie Kanclerz Niemiec, ogłasza że teraz świat stał się „światem Putina”…
  https://inosmi.ru/politic/20200115/246625074.html?
  Plus Prezydent Francji „po wielu przemyśleniach” jak sam stwierdził, postanowił że pomimo wciąż trawjacego na wschodzie Ukrainy konfliktu zadeklarował „zbliżenie z Rosją”;
  https://strana.ua/news/244851-makron-poshel-na-primirenie-s-putinym-smi.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.